De mooie droom van Riedle jiro opgeschrikt door startverbod vier renners FINALE Sport LSG acht zich niet helemaal kansloos in play-offs om landstitel hicago Bulls in finale iberkanine naar Rijnsburg Ronaldo toch weg bij Barcelona Broers Van der Kooij kampioen tijdrijden SJC - FC Lisse (za) LD -Jo NDERDAG 29 MEI 1997 chef willem spierdijk, 071 -5356464, plv -chef rob onderwater, 071 -53564( Parma luistert afscheid Koeman op (otterdamRonald Koeman speelt zondag in en tegen Utrecht fijn laatste competitiewedstrijd van zijn roemrijke loopbaan, fcijn officiële afscheidsduel is echter pas op 9 augustus. De Itali- club Parma fungeert als tegenstander in de openingswed- imitrijd van het seizoen in de Kuip. „We zijn nagenoeg rond", liet ^nanager Hans Hagelstein weten. Parma is feitelijk derde keus in Kuip. Feyenoord wilde Koeman eerst tegen zijn grote liefde ircelona uitluiden. De Spaanse topclub heeft echter andere annen. Benfica, de nieuwe club van Gaston Taument, bleek 'enmin haalbaar. Met Parma zijn het bestuur en Koeman niet- min ingenomen. De oud-international komt bij de Italiaanse pclub zijn voetbalvriend Guardiola (ex-Barcelona) tegen. Koe- an treedt deze zomer in dienst van de KNVB. Grote mond' Rijsbergen beboet ZcjEiSTNAC-trainer Wim Rijsbergen moet een boete van 250 gul- betalen voor zijn onwelvoeglijk taalgebruik tegen arbiter Luinge. Hij kreeg tevens een voorwaardelijke schorsing .ervan één wedstrijd, met een proeftijd van een jaar. Rijsbergen be- avapdigde Luinge in de uitwedstrijd tegen De Graafschap (2-2), op pq3 april. Volgens het rapport van de tuchtcommissie zei de oud- tijdnternational ondermeer het volgende: „Je bent niet goed bij je Dictator die je bent. Oostduitse praktijken. Thuisfluiter." z •ld len rc*- ssabon De Portugese bondscoach Artur Jorge heeft Ajacied s ^)ani opgenomen in de voorlopige selectie van de nationale loeg die 7 juni een WK-kwalificatiewedstrijd speelt in Porto te en Albanië. De groep telt negentien spelers, van wie er negen in uitenlandse dienst zijn. 'Aanklager eist vier jaar tegen Tapie n. marseille De openbare aanklager van Marseille heeft tegen Ber grand Tapie een gevangenisstraf van vier jaar geëist, waarvan uvee jaar voorwaardelijk. De voormalig voorzitter en geldschie- shir van Olympique Marseille wordt beschuldigd van financiële palversaties. Ook hangt hem een geldstraf van ruim zes ton bo- (en het hoofd. Tapie (54) zit al sinds februari een straf uit we- dens omkoping en getuigenbeïnvloeding, als gevolg van een 'ge- pochte' wedstrijd van de voormalig Franse kampioen. Momen- eel verblijft hij in de kliniek van een huis van bewaring in Mar- pille. Tapie heeft hartklachten. Dani in Portugese selectie wem winst Wouda en Vlieghuis ftRCELONAOp de tweede dag van de internationale zwemwed- [rijden in Barcelona, hebben Marcel Wouda en Kirsten Vlieg- uis overwinningen behaald. Wouda bracht de 400 meter wis- ilslag op zijn naam in 4.22,21. Hij had een voorsprong van 1,45 :conde op de Fin Jani Seivinen. Vlieghuis, een dag eerder al ;rste op de 800 meter, zegevierde nu op de 200 meter vrije slag ,2.03,22. leiden willem spiertdijk Veel kansen om de finale van de play-offs te ha len, geeft teamleider Raoul Ketel het Leids Schaakgenootschap (LSG) niet. De tegenstand van het Hilversumse Schaakgenootschap (HSG) ziet er op papier gewoon te sterk uit. „Als we 20 keer tegen HSG spelen, verliezen we er 19. Maar misschien is het vrijdag die ene keer dat het wel lukt; helemaal kansloos ben je nooit. Reden voor optimisme is er in elk geval niet. Ketel is daar reëel in. Zelfs nu Jeroen Piket niet meespeelt bij Hilversum. De Leidenaar somt de namen van de tegenstanders op: Rodgers, de grootmeester uit Australië, Van der Sterre, Nij- boer, Ljubojevic, Kosashvili, Szophia Polgar, Jeroen Brenninkmeijer. „Dan zijn we al bij het ze vende bord aangeland en Brenninkmeijer heeft nog altijd een hogere ELO-rating dan onze beste speler", stelt Ketel. De play-offs beginnen morgen in Hotel Bra bant in Breda. Behalve LSG en HSG doen daar aan ook Panfox en SMB mee. De verwachting is dat HSG en Panfox zaterdag in de strijd gaan om de landstitel en dat de Leidse club tegen SMB uit Nijmegen mag gaan proberen om de derde plaats te pakken. Dat levert nog altijd de titel 'amateur kampioen van Nederland op', omdat de beide andere clubs met beroepsschakers aan tafel ver schijnen. Maar ook SMB is op papier iets sterker. „In de competitie wonnen we met 6,5-3,5, maar ik moet zeggen dat LSG teen een van de sterkste wedstrijden sinds jaren speelde", weet Ketel nog. „We zullen de kracht van SMB moet compense ren met onze jeugdige leeftijd en onze strijdlust." LSG heeft zich serieus voorbereid op het slot van de competitie. Een van de spelers, Stefan van Blitterswijk, beschikt over een uitgebreide 'data base' met schaakpartijen van de tegenpartij en heeft wedstrijden van de tegenstanders van de komende twee dagen onder zijn teamgenoten verspreid. De LSG'ers kunnen dan bekijken wat de favoriete openingen van de tegenstanders zijn en zo hun voorkeur voor een opponent bepalen. „Negen dagen voor een wedstrijd komen we dan bij elkaar om te beslissen wie er aan welk bord zit. We hebben dan nog even de tijd om ons voor te bereiden", aldus Ketel. Van extra spanning voor de play-offs is bij LSG nauwelijks sprake. „Het is nieuw voor ons. dat wel", stelt Ketel. „Maar we kunnen vrijuit spelen, net als in de competitie. Toen zei iedereen, pa maar op dat je niet degradeert. Nou, dat is nie gebeurd, we werden zelfs derde. Wat hebben wi in Breda te verliezen. Moeten we ons soms scha men als we straks derde of vierde van Nederlan< zijn?" Voor Stefan van Blitterswijk zijn de play-off: extra belangrijk. De jeugdige Leidse schaker kaï zijn eerste internationale meesterresultaat halen Hij heeft in de competitie 5,5 punt uit negen par tijen gehaald. Aan een score van 50 procent heef hij in Breda voldoende. Het team van LSG bestaat uit: Stefan van Blitterswijk, Mi chiel Bosman. Machiel de Heer, Edwin van Haastert, Rag de Graaf. Léon Konings. Eelco Kuipers. Henk van Putten. Mar tin Robooi en Maarten Strijbos. Oude Dame' buigt voor veteraan en wonderkind van Borussia m-1 3°ap 'éfW ,GO RTR basketballers van Chicago (lis hebben de finale bereikt I i de NBA. Miami Heat ver- Jr de vijfde wedstrijd in de Jy-offs van de Eastern Confe ree met 100-87. Chicago won Ardoor de series (de best-of- /en) met 4-1. Vn de finale van de NBA speelt Jcago tegen de winnaar van uston Rockets - Utah Jazz. Het is voor de vijfde keer bin nen zeven jaar dat regerend kampioen Chicago Bulls de eindstrijd bereikt. Michael Jordan was weer de grote man bij Chicago. Hij zorg de voor 28 punten en pakte zes rebounds. Luc Longley en Ron Harper waren goed voor 14 punten. Scottie Pippen speelde het grootste deel van de wed strijd niet mee door een enkel blessure. "püwaard meldt zich bij KRV 'IJK. ROB ONDERWATER Bjnoen Tiberkanine verlaat Quick Boys en speelt volgend seizoen 'Pjr Rijnsburgse Boys. Mark Jansen verdedigt volgend seizoen P^nmin het blauwwit van de Katwijkers. Jansen verhuist naar de leihense zaterdaghoofdklasser ARC. Al eerder was bekend dat r trtin Steenvoorden Quick Boys vaarwel zegt. Hij speelt volgend foen voor het Amsterdamse AFC. r(tRV. komend seizoen eersteklasser, krijgt versterking van doel Marco Ruwaard. De Katwijker kwam vorig jaar uit voor ij ordwijk, maar moest daar stoppen wegens drukke werkzaamhe- '8i. Ruwaard treedt op als vervanger van de zwaar geblesseerde /ein van Duyvenbode. Van Duyvenbode kampt met afgescheurde De keeper moet wellicht geopereerd worden. Wat de wijze Engelse oud-international Gary Lineker ooit eens opmerkte, geschiedde gisteravond opnieuw in het Olympia-park van München. „Voetbal is een leuk spel van negentig minuten tussen twee elftallen waarbij aan het eind altijd de Duitsers winnen". 70ste minuut echter de genade- stoot uit. Nog geen elf seconden nadat hij Chapuisat was komen vervangen. De fraaie boogbal uit een pass van Möller verraste Peruzzi, die ver voor zijn doel als aan de grond genageld stond, volkomen. Het was gisteravond Ricken's vierde treffer in negen Cham pions League-duels. Met zijn laatste, op Old Trafford tegen Manchester United, schoot hij Dortmund naar de finale. Ook in de kwartfinales, tegen Auxer- re, zorgde hij voor de beslissing. Bij voorkeur speelt hij achter de spitsen. Op die positie moet hij Möller voor zich dulden. De Duitse belofte is student en sol daat. Hij studeert economische wetenschappen en is een paar weken geleden in dienst ge gaan. Na een jaar is Juventus als Europees kampioen alweer af getreden, veel eerder dan de kenners voor mogelijk hadden gehouden. Onthutst en verbijs terd was de ploeg van Lippi die zijn gelijke dit seizoen nog niet had ontmoet en na de wereldti tel, de Europese Super Cup en het landskampioenschap recht streeks op weg leek naar een Grand Slam. Niet het beste, wel het meest onverzettelijke elftal kroonde zich in München tot de nieuwe Europees kampioen. Dortmund zag in z'n hon derdste Europa Cup-wedstrijd kans boven zichzelf uit te stij gen. Op inzet en wilskracht werd het ongelooflijke gepres teerd en het fortuin deed de rest. Niet minder dan drie po gingen van de Italianen Zidane en Vieri (2) eindigden op paal of lat. Na afloop telde dat niet meer. De interne problemen die de onttroonde Duitse kampioen kwellen, waren voor even naar de achtergrond verdwenen. Al les was weer pais en vree. Aan voerder Sammer: „De negatieve berichten waren voor ons een extra stimulans". Verdediger Kohier: „Met zo'n fantastisch Duits publiek konden we een voudig niet verliezen". Verdedi- MÜNCHEN GIJSBERT SPIERENBURG GPD-VERSLAGGEVER Borussia Dortmund overtrof zichzelf gisteravond, in de finale van de Champions League te gen Juventus, de onaantastbaar geachte Oude Dame. Het pakte via een 3-1 zege voor de eerste keer in de geschiedenis van de club de Europa Cup 1 en bracht de belangrijkste aller Europese bokalen daarmee na veertien jaar weer terug in Duitsland. Drie kansen, twee van de ve teraan Riedle, (31) één van het nieuwe wonderkind Rieken, le verden warempel ook drie doel punten op. Het was een schok kende ervaring voor de dit sei zoen zo oppermachtige Itali aanse titelverdediger, die na een half uur onverwacht uit het evenwicht raakte en de mentale kracht miste op terug te krabbe len. In de tien Champions Lea gue-wedstrijden dit seizoen in casseerde doelman Peruzzi maar vier doelpunten, gister avond waren dat er al twee in amper een half uur. De twee treffers van Riedle, beide uit een hoekschop, vielen in de 29ste en 34ste minuut en troffen de tot dan onder leiding van Boksic superieure Italianen als een mokerslag. De oude Riedle, dit seizoen meer reserve dan basisspeler, bewees zijn coach nog niet afgeschreven te zijn. Van zijn doelpunten had hij gedroomd, zei hij later. „Ik had een droom, een mooie droom. Ik zou twee keer scoren. Eén keer met het hoofd, één keer met mijn linkervoet. Het is uitgekomen. Het is ongelooflijk, maar waar". De voorsprong was volkomen tegen de verhouding in en maakte bij de Duitsers onver moede krachten vrij. Trainer Lippi die het onheil zag, bracht meteen na rust Del Piero in. De baltovenaar bracht de hoop bij de Italianen terug en scoorde in de 64ste minuut, met een hak- bal a la de legendarische Alge rijn Madjer. Een Duitse invaller, de jonge Rieken, deelde in de Karl-Heinz Riedle houdt de 'Cup met de grote oren' omhoog. De spier van Borussia Dortmund maakte tegen Juventus twee doelpunten. foto epa ger Reuter: „Iedereen heeft van avond weer gezien hoe sterk de Duitse wil is om te winnen". De nummer drie van de Bun- desliga heeft het seizoen gered en zal volgend seizoen in de Champions League opnieuw van de partij zijn, naast kam pioen Bayern. De extra miljoe nen zullen nodig zijn om de du re spelersstal te kunnen onder houden. Duitsland vorig jaar zomer Europees kampioen, Schalke '04 UEFA Cup-winnaar, Borussia Dortmund winnaar van de Champions League en negen Duitse teams straks Eu ropa in. Het zijn feiten die erop zouden kunnen duiden dat het Duitse voetbal Europa domi neert. Het is een vertekend beeld, oordeelde Huub Stevens, de succescoach van Schalke, gisteravond: „In kwalitatief op zicht doen Schalke en Dort mund natuurlijk onder voor In- ter en Juventus. Maar van tevo ren ben je nooit verloren. Met een goede tactiek en inzet is veel mogelijk". Borussia Dortmund: Klos; Reuter, Ko hier, Sammer en Kree: (.ambert, Sousa, Möller (89. Zore) en Heinrich; Riedle (66. Herrlich) en Chapuisat (70. Rieken). Juventus: Peruzzi; Porrini (46. Del Piero), Ferrara, Montero en Iuliano; Di Livio, Deschamps, Zidane en Jugovic; Boksic (88. Tacchinardi) en Vieri (73. Amoruso). BARCELONA DPA Ronaldo gaat toch weg bij Barcelona. Volgens voorzitter Josep Lluis Nunez van de Spaanse club is bij nader in zien toch niet te voldoen aan de financiële eisen van de aanvaller uit Brazilië. Een dag eerder nog was gemeld dat de oud-PSV'er in de Catalaanse hoofdstad bleef. Tot 2006 om precies te zijn. Vertrekken mocht hij slechts voor het astronomi sche bedrag van 140 miljoen gulden. Zijn salaris zou met ingang van het komend sei zoen zeven miljoen gulden netto bedragen, een verdub beling van wat hij nu ont vangt. Kort na de bekendmaking van het nieuws, ook al door Nunez, rezen twijfels. Zaak waarnemers van Ronaldo maakten bekend dat nog diende te worden onderhan deld over eventuele premies en tekengelden, die bij elkaar ook al opliepen tot zo'n der tig miljoen gulden. Gisteravond kwam Bar celona, vermoedelijk straks wel de club van coach Van Gaal en verdediger Reiziger, met de mededeling dat de onderhandelingen zijn afge broken. Nufiez betichtte Ro- naldo's managers ervan al eerder met andere gegadig den te hebben gepraat, met name uit Italië. „Ga er maar van uit dat Ronaldo volgend seizoen bij Inter speelt", zei hij. In een reactie voor het te levisiestation Antena 3 zei Ronaldo dat de breuk defini tief is. „Ik heb mijn waardig heid. De leiders van Barcelo na houden me al zeven maanden aan het lijntje. Het moment is gekomen om weg te gaan. Hoe zeer ik dat ook betreur. Want het is een zeer goede club en ik heb er vele vrienden. De onderhandelin gen zijn voorbij, we begin nen niet nog een keer." Ronaldo ontweek de sug gestie van Nunez dat hij vol gend seizoen voor Interna- zionale in Milaan zal uitko men. „Ik ga naar een andere club. Op dit moment wil ik me niet bezighouden met waar ik naartoe ga. Het ver haal met Barcelona is in elk geval voorbij." ijlevens verslaat Zabel in Beieren Hj) Dl CAMAIORE ANP Italiaan Gabriele Missaglia heeft gisteren de elfde Zcbpe van de Ronde van Italië tonnen. Hij versloeg na een 159 kilometer, drie om- Len van 53 km rond Lido di zijn landgenoten An- a Vatteroni, Mirko Celestino Massimo Podenzana. De Rus el Tonkov, ploegmakker van - jsaglia, bleef leider. slier renners kregen een uur het vertrek een startverbod jelegd wegens een te hoog ^Jnatocrietgehalte, volume van bloedlichaampjes. Tij- ris een controle bleken de 'jisman Thierry Laurent (Fes- de Oekraïner Vladimir en de Italianen Ro- rio Moretti en Marco Gili, al- leuit de Kross-ploeg, de toege- 1 le waarde van 50 procent te rschrijden. zware val overschaduwde lfde rit. Stefano Casagranda elde in de laatste van de ronden van zijn fiets. De aan maakte deel uit van een groep van twaalf. Hij bleef loos en bewusteloos op het dek liggen. Met een zware enschudding en waar- jnlijk verwondingen aan de ;enwervels is hij naar het enhuis vervoerd. Bij aan- ist was hij al weer bij be tzijn. I e positie van Tonkov kwam in gevaar. De Rus behield voorsprong van 41 secon- op Luc Leblanc. „Donder- Gabriele Missaglia schreeuwt het uit dag begint de Giro pas echt", zei Leblanc. „Dan gaan we de bergen in. Ik ben hier om te winnen. Tonkov is nog niet van me af." De gespierde taal van Leblanc liet Tonkov koud. Hij draagt sinds de derde etappe de rose leiderstrui. Stoïcijns zei hij: „Ik ben voor niemand bang. Ik ben in topvorm. Ik heb het idee dat Leblanc bluft. Hij is lang niet zo sterk als hij voordoet." na ritwinst in de Ronde van Italië. De medische controleurs van de UCI onderwierpen rond het middaguur de ploegen van Fes- tina, Scrigno en Kross aan een onderzoek. Het kwartet mag vijftien dagen niet aan de start verschijnen. Ze krijgen hun li centie pas terug als een nieuwe controle heeft uitgewezen dat de dikte van het bloed onder de vastgestelde grens is. Sinds de eerste onderzoeken in Parijs-Nice begin maart is bij tien coureurs een te hoog gehal te vastgesteld. De Fransman Menthour en de Italianen San- taromita en Luca Colombo kre gen een startverbod in Parijs- Nice, de Belg Vansevenant in De Panne, de Italiaan Calzolari in de Wielerweek van Bergamo en de Italiaan Claudio Chiap- pucci drie weken geleden in de Ronde van Romandië. Gianni Savio, de manager van de Colombiaans/Italiaanse for matie Kross reageerde stomver baasd. „Dit is onverklaarbaar", zei de Italiaan. „Alle negen ren ners van onze ploeg zijn dins dag op de rustdag nog getest. Alles was dik in orde. Vandaag zijn de waarden echter tussen de 3 en 5 procent hoger. Een raadsel. Bovendien is onze ap paratuur precies hetzelfde geijkt als die van de UCI." Opmerkelijk blijft het wel dat drie renners uit één ploeg de li miet overschrijden. Nog opmer kelijker is dat dé twee Colom- bianen Alvaro Lozano en Celio Roncacio wel onder de grens bleven. Ondanks het feit dat ze een groot deel van het jaar op grote hoogte in hun vaderland wonen en fietsen. De gezondheidstest, zoals UCI-voorzitter Verbruggen de controles benaamd wil zien, zijn op verzoek van de renners en ploegen ingevoerd. Dat ge beurde nadat begin dit jaar de geruchten over het gebruik van EPO, bloeddoping, in de wieler sport weer opdoken. EPO staat voor erythropoietine dat de aanmaak van rode bloedli chaampjes stimuleert. Positief reageren op de bloed- controles houdt volgens de UCI niet automatisch in dat de be treffende renners EPO hebben gebruikt. De wielrenunie be schouwt de tests als preventief. Ter bescherming van de ge zondheid van de wielrenners. Stroperig bloed verhoogt de kansen op infarcten in hart en hersenen. De renners uit de TVM-ploeg van Cees Priem meldden zich gisteren nadrukkelijk op de voorgrond. Jeroen Blijlevens won de eerste etappe in de Ron de van Beieren, Bart Voskamp eindigde in de tweede rit van de Midi Libre als derde achter win naar Laurent Dufaux uit Zwit serland. Blijlevens versloeg na een rit over 212,1 kilometer van Markt- oberdorf naar Beilngries de Duister Erik Zabel, winnaar van Milaan-SanRemo, in de sprint. De derde plaats was voor Zabels landgenoot Andreas Klier. 'Jerommeke' boekte in Beieren de zevende zege van het sei zoen. De Duitser Dirk Müller bleef leider. Verleden jaar eiste de 25-jari- ge Brabander in de Beierse wie lerronde vijf dagprijzen op. Het rondje in het zuiden van Duits land gebruikte het snelheidska non na een mislukt voorseizoen om het zelfvertrouwen met het oog op de Tour de France op te vijzelen. De Zwitser Laurent Dufaux won in Saint-Chely-d'Apcherg de tweede etappe van de Midi Libre. De Helveet was het sterkst in de sprint van een groepje van zeven, dat al na een uur was ontsnapt. De tweede plaats was voor de Fransman Francois Simon, de Nederlan der Bart Voskamp eindigde ais derde. De Italiaan Alberto Elli werd de nieuwe leider. MARC VAN DER JAGT MEDEWERKER De Leidse broers Vincent en Ewoud van der Kooij hebben het matig bezette districts kampioenschap tijdrijden van het KNWU-district Brabant Zuid-West op hun naam ge schreven. De wielertalenten uit de Merenwijk versloegen gisteravond in Hank respectie velijk 28 junioren en 26 nieu welingen. Vincent van der Kooij (17), die evenals zijn jongere broer lid is van de Brabantse wieler vereniging ZWC Diana (Zun- dert), liet een tijd van 21 mi nuten en 59 seconden note ren. De renner uit de nationale juniorenselectie reed zijn te genstanders op meer dan een halve minuut. Jelle van Groe- zen en Sander Koole, de num mers twee en drie, slechtten het 16,1 kilometer lange par cours in dezelfde tijd: 22 mi nuten en 31 seconden. Zij wa ren daarmee de enige junioren die in de buurt van tijdritspe cialist Van der Kooij eindig den. „De jongen die voor mij gestart was, reed ik al na zeven minuten voorbij", aldus de Leidenaar. De 15-jarige Ewoud van der Kooij passeerde de meet op de Hankse Buitendijk na 24 minuten en 34 secon den. Ronald van der Tang zal hoogstwaarschijnlijk aan staande zaterdag tijdens de 17de Wielerronde van Rhenoy zijn rentree maken bij de elite amateurs. De renner van het Leidse Swift, die uitkomt voor de Van Vliet/Weba-ploeg, kreeg onlangs hartritmestoor nissen. Diverse onderzoeken wezen afgelopen week echter uit dat zijn hart volledig in or de is. Van der Tang: „Ik wacht nu nog op één uitslag en als ook die positief uitvalt, dan neem ik meteen weer aan wedstrijden deel." Dinsdag 3 juni 19.30 uur Sportpark Duinwetering Noordwijk

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27