ultuur Kunst 'Engelsen hebben slechte muzieksmaak' mnw Jouden Gids Publieksprijs oor Ingeborg Elzevier Erik Vos regisseert opera van Janacek UU-ScHlfTfRS Torch: in alles glossy Shakespeare's verzen met lekker vet sausje chef jan rijsdam, 071-5.356444 Jylan opgenomen met hartklachten York» Zanger Bob Dylan is in een ziekenhuis opgenomen et hartklachten, zo heeft platenmaatschappij Columbia Re- irds gisteren bekendgemaakt. Dylan, die zaterdag 56 werd, erd afgelopen weekeinde opgenomen. Artsen hebben histo- asmose geconstateerd, een mogelijk levensbedreigende aan- jening die gepaard gaat met een zwelling van de hartzak. Waar ylan wordt verpleegd en wat zijn huidige toestand is, vermeld- de bekendmaking niet. Wanneer hij voldoende genezen is n het ziekenhuis te verlaten, zal nog een langdurige herstelpe- )de nodige zijn. Zijn tournee door Groot-Brittannie en Zwit- rland is afgezegd. Under Siege' in bioscoop op strand jordwijk» De film 'Under Siege' is vrijdag 13 juni te zien op ;t strand van Noordwijk, ten noorden van strandpaviljoen De tester. Als de gemeente Noordwijk groen licht geeft zijn daarna volgende films te zien op het strand: 'Relic' (27 juni), 'Barbwi- (11 juli), 'Trainspotting' (25 juli), 'Seven' (8 augustus) en 'Cri- :al Decision' (24 augustus). "Beach Movie '97' wordt georgani- erd door het Eindhovense bedrijf Ad Cetera. De filmvoorstel- ngen worden voorafgegaan door een reeks sportieve activitei- n. Het totale programma duurt van 18.00 uur tot middernacht. go wie twee keer in Nederland tterdam David Bowie geeft volgende maand in ons land twee tinschalige concerten: in het Amsterdamse Paradiso op dins- g 10 juni én in het Utrechtse muziekcentrum Vredenburg een ig later. De optredens van de Britse popveteraan (50) zijn on- ;rdeel van zijn Earthling Tour in juni en juli door heel Europa, ilgens concertorganisator Mojo worden, gezien het geringe ntal toegangsbewijzen, slechts twee kaartjes per persoon ver- icht. De kaartjes kosten overigens 60 gulden per stuk. De voor- rkoop begint zaterdag. lichael Jackson: pretpark in Polen Michael Jackson is van plan een eigen amuse- entspark te laten bouwen in Warschau. De King of Pop, zoals :kson zichzelf noemt, en de burgemeester van de Poolse jofdstad, Marcin Swiecicki, tekenden hiervoor gisteren een incipeovereenkomst. Jackson zei na een uitgebreide zoektocht tal van landen zijn keus op Warschau te hebben laten vallen, ndat Polen hem het meest raakte. Bijzonderheden over het oject, dat naar schatting 100 miljoen dollar zal gaan kosten, n niet bekend. De komende weken zal de haalbaarheid van it plan worden getoetst door deskundigen. tisterdam gpd Natacha Atlas toont zich een ware kosmopoliet ,,Ik lijk de koningin van Egypte wel", stelt Natacha Atlas bij wijze van introductie vast. De kleine diva houdt zo te zien audiëntie. Ze ligt uitgestrekt op een bank in een luxueuze hotelkamer in Amsterdam. Als een moderne variant van Cleopatra. De toon is gezet. Al heeft de zan geres geen koninklijk bloed, Egypte komt geregeld terug in het gesprek. roek-aanpak. Waarom ze er niet van houden, weet ik niet. Het is overigens niet gemakkelijk om al die verschillende aspecten sa men te laten vallen in een vloei end klinkend album. Een num mer als 'Sweeter than any sweet' is trouwens iets heel nieuws. Het combineert puur Arabische ritmes met een dub bas, strijkers en een mooie Ara bische melodie. Dat is nu goede fusion." loet ik nou nog wat Vragend en blij verrast keek geborg Elzevier om zich en, nadat ze uit handen van iroparlementariër Hedy (Uicona de Gouden Gids Pu- leksprijs 1997 had gekregen haar solovertolking van manda'. De prijs bestond uit een usachtige ingelijste cheque waarde van honderddui- nd gulden. De toekenning beurde gisteravond in Am- xdam tijdens opnamen voor n televisie-uitzending, die de AVRO ongeveer drie uur Ia- ter uitzond. De uitgetrokken opnametijd was op en dus hoefde Inge borg Elzevier publiekelijk geen dankwoord uit te spreken. 'Amanda', uitgebracht door Impresariaat Gislebeit Thie- rens, behoorde samen met 'De Twaalf Gezworenen' door het Noord Nederlands Toneel, 'Een sneeuw' door Het Toneel Speelt en 'Masterclass' van To neelgroep Amsterdam tot de vier finalisten van de in totaal veertien door het publiek ge nomineerde voorstellingen van het afgelopen seizoen. amsterdam rene megens Een van haar voorouders komt uit Egypte, stelt de tegenwoor dig in Londen wonende Atlas. Maar ze heeft ook Joods en Pa lestijns bloed. Even gemengd als haar bloed is de muziek van Atlas. Haar recent uitgekomen tweede album 'Halim' levert het oorstrelende bewijs. Arabische ritmes en melodieën, westerse pop, techno en tango, Atlas toont zich een ware kosmopo liet. 'Halim' zet je met ethno- dance aan tot swingen. Of laat je zwijmelen op Oosterse musi- ca exotica. Op tournee wordt Atlas bege leid door Transglobal Under ground, het ethno dance-gezel- schap waarmee ze al jaren op plaat en podium samenwerkt. Naar een van de eerste shows van hun huidige tournee kwa men de voormalige Led Zeppe lin-kanonnen Robert Plant en Jimmy Page kijken. .Robert Plant vond het optreden gewel dig. Hij had nog nooit zoiets ge hoord. We hebben lang gepraat over zijn liefde voor bergmuziek en Marokkaanse en Arabische muziek." Vanuit het Midden-Oosten krijgt Atlas zeer uiteenlopende reacties op haar moderne cros- sover-muziek. „Sommige men sen houden van mijn Arabische elementen, maar moeten niks hebben van de westerse aspec ten, de techno en de moderne Depressief Veel vrije tijd heeft Atlas niet. Maar als ze niet hoeft te wer ken, beschildert ze de muren van haar Londense flat. Het hoesje van 'Halim' toont enkele voorbeelden van haar kleurrijke schilderkunst. „Op die manier druk ik mijn verwantschap uit met mijn Egyptische voorou ders. Als mijn Egyptische vrien den mijn flat binnenkomen, roepen ze dat het wel lijkt alsof ze de 'Vallei van de Koningen' binnen stappen. Door die schil deringen is het heel knus in mijn flat." 'Halim' is opgedragen aan Abdel Halim Safez, de Egypti sche zanger die in 1977 over leed. „Hij is mijn favoriete zan ger. Ook hij was van gemengde komaf. Abdel Halim Safez had Joods, Islamitisch en Italiaans bloed. Daarmee kan ik mij goed identificeren." Op 'Halim' brengt Atlas alleen maar liefdesliedjes. De teksten Natacha Atlas: „Ik vind het erg deprimerend wat er momenteel in het Israël van Netanyahu aan de hand is." FOTO GPD worden gedomineerd door 'ha- in het Midden-Oosten propa- bib', dat Arabisch is voor schat, geerde. „Of er op de plaat nu Op haar vorige album 'Diaspo- zo'n liedje staat of niet, het ra' stond eeq lied dat de vrede maakt niet uit. Niemand luistert er naar. Ik word er een beetje depressief van. Dat wil ik niet. Maar je kunt de wereld niet ver anderen met muziek. Wel kun je als zangeres een inspiratie bron zijn voor verandering en wederzijdse sympathie. Ik vind het erg deprimerend wat er mo menteel in het Israël van Neta nyahu aan de hand is." Catastrofe „Vrede, dat is wat ze willen, maar niemand weet hoe die te bereiken is. Netanyahu is een wandelende catastrofe voor Is raël. In essentie is Netanyahu zo'n Amerikaan met uitermate gewiekste opvattingen. Het is echt jammer dat Rabin werd vermoord. Rabin had veel meer zijn wortels in het Midden-Oos ten". Atlas stelt dat et veel zal moe ten veranderen in de opvoeding van Joodse kinderen. „Het zal hen duidelijk gemaakt moeten worden dat de Joden zich op dezelfde manier misdragen te gen de Palestijnen als de Ro meinen tweeduizend jaar gele den tegen hun voorouders." Atlas woont in Londen. Met het racisme valt het mee in de Engelse hoofdstad, stelt Atlas vast. Zeker in vergelijking met Frankrijk. „Het enige nadeel is dat Engelsen in tegenstelling tot de rest van Europa een slechte muzieksmaak hebben. Ze zijn niet erg sterk in het assimileren van liedjes met complexe melo dieën en niet-Engelse teksten. Fransen daarentegen houden van een mooi, gecompliceerd Arabisch nummer, maar zij wil len weer niet met Arabieren in één kamer zitten. Frankrijk kan wat dat betreft nog veel leren van Engeland." Natacha Atlas treedt 15 juni op op het Mundial Festival in Til- burg. den haag gpd Erik Vos regisseert volgend sei zoen een productie van de Na tionale Reisopera. Na eerder met Hans Croiset te hebben sa mengewerkt, wilde Louwrens Langevoort, intendant van de in Enschede gevestigde instelling, graag een opera aan de ex-lei der van De Appel toevertrou wen. Vos, die enkele jaren geleden in Den Haag 'Dido and Aeneas' van Purcell voor zijn rekening nam, regisseert 'Katja Kabano- va' van Janacek. Miranda van Kralingen zingt de titelrol. De productie wordt in april en mei 1998 in talrijke Nederlandse ste den opgevoerd. De jonge Nederlandse diri gent Lawrence Renes speelt vol gend seizoen een belangrijke rol bij de Nationale Reisopera. Re- nes neemt behalve een reprise van Mozarts 'Le nozze di Figaro' ook een nieuwe produc tie van Wagners 'Parsifal' voor zijn rekening. De Reisopera waagt zich voor het eerst aan een van de late muziekdrama's van Wagner. Ook Ligeti's niet eerder in ons land opgevoerde 'Le Grand Macabre' staat volgend seizoen op het programma. Reinbert de Leeuw dirigeert het werk, dat als één van de belangrijkste na oorlogse muziektheaterstukken wordt beschouwd. Musici van het Asko- en het Schönberg En semble werken er aan mee. In het kader van het Gergjev Festival in september in Rotter dam brengt de Reisopera 'Salo me' van Richard Strauss. Gerg jev dirigeert en Willy Decke heeft de regie. Nieuw is verde de productie van 'Maria Stu arda' van Donizetti onder lei ding van de jonge Nederlandse dirigent Johan van Slageren. De Nationale Reisopera geeft vol gend seizoen 75 voorstellingen in 14 theaters. NAAM: Osman Ahmed LEEFTIJD: 31 jaar BEROEP: verkoper WOONPLAATS: Leiden GEZIEN: West Pacific PABLO CABENDA; FOTO: HIELCO KUIPERS Ik heb sinds drie dagen een saxofoon in f bruikleen. Wat ik ga spelen? Nou dat weet ik nog niet. Op dit moment is het voor mij even belang- rijker om er überhaupt geluid uit te krijgen. Met welk genre ik me ga bezighouden zie ik dan wel weer. Dat beetje droevige saxofoongeluid, dat te gelijkertijd ook heel warm is vind ik wel indruk wekkend. Hopelijk hebben mijn buren dat ook, want gisteren heb ik de hele buurt bij elkaar geblazen. Gewoon een beetje in mijn eentje, voor mezelf. Waanzinnig joh. Maar ik ben geen fa naat hoor. Er zijn zat andere instrumenten die ik ook heel leuk vind. Trompet bijvoorbeeld, het instrument van Miles Davis, mijn idool. Ik ga niet in een bandje spelen. Laat mij maar van de muziek genieten met een hapje en een drankje. In café West Pacific in Amsterdam hebben ze dat goed beke ken. Je kunt er lekker eten terwijl er op de achtergrond muziek wordt gedraaid. Maar dan echt lekkere muziek weet je. Een beetje groovy, van alles wat, oude soul, wat funk en jazz. Na acht uur wordt de muziek harder, worden de tafels in het midden van de zaal weggeruimd en kun je gaan swingen. Heel simpel eigen lijk. Maar zoiets bestaat gewoon niet in Leiden. Alleen in de Burcht hebben ze elke donderdag iets soortgelijks met live mu ziek. Verder kun je misschien nog naar The Duke gaan, maar daar hebben ze alleen van die hele zware jazz. En Jazzmatazz heeft dan wel jazz in zijn naam maar daar draaien ze alleen maar house. In de Pacific hebben ze dj's van Jazzradio. Eén keer per maand kun je reserveren voor een vijfgangenmenu voor maar vijftig gulden, en daar krijg je dan het totale pakket van dj's en vj's bij. Op die avonden kom je er gasten van overal tegen. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Je merkt dat ze de moeite nemen om het te vinden. Want het ligt een beetje buiten de stad, op het terrein van de Westergasfabriek. Het heeft helemaal niets van die opge fokte Amsterdamse trendy sfeer. De mensen daar zijn gewoon zichzelf. In de Roxy bijvoorbeeld dragen ze die hele kijkcultuur uit. Die komen echt om bekeken te worden. In de Pacific hebben ze meer iets van: als je wilt staren, nou dan staar je piaar. Ja tuurlijk zien mensen er ook apart uit. Ze dragen dan misschien een dure broek onder een tweedehands jasje of een voetbalshirtje. Niet dat ik me er zo druk over maak. Ik bepaal gewoon een beetje per bui wat ik aantrek. Weet je wat het ook is? Hoe meer je in een kledingzaak staat, zoals ik, des te minder interesseert je hoe je eruit ziet. Joh, tegenwoordig mag en kan alles, prima toch? J 'Torch' heeft alle kenmerken van een glossy magazine. Full colour gedrukt en met veel ru brieken over de goede za ken des levens. 'In lekker ge schreven en licht verteerba re tekstbrok- ken, geser veerd op een praktisch in formatiebedje, overgoten met een jeuïge ru- briekensaus.' schrijft hood- redacteur Oli vier Wegloop in het eerste (juni) nummer van dit, maan delijkse ver schijnende 'vrijetijd- schrift'. Het blad wordt uitge bracht door Boomerang Free Cards, bekend van de gratis ansichtkaarten in cafe's. Net als die kaarten is Torch gratis en wordt het blad verspreid over 800 cafés in 25 steden, met een totale oplage van 80.000 stuks. En daarmee is Torch ook weer een van de grootste uitgaansbladen. „Bij de keuze voor het kleine formaat speelde niet' de maat van de kaartenrekken een rol," zegt Wegloop. „Doorslaggevend was vooral dat dit blad makke lijk in je zak past. Je kunt het al tijd bij je hebben en er even in Mieuw toneel recensie susanne lammers 'A Midsummer Night's Dream' door The Leiden English Freshers (Engelstalig). Re gie: Rias van den Doel. Gezien: 28/5, Hortus Botanicus, Leiden. Nog te zien. 29/5, aldaar. Aanvang: 18 30 uur Een gek stuk, een heel cynisch stuk ook, is 'A Midsummer- night Night's Dream' van Wil liam Shakespeare. Drie verha len grijpen op ingenieuze wij ze in elkaar, en die drie plots gaan allemaal over de liefde - maar erg verheffend is het beeld dat geschetst wordt be paald niet. Personages van drieërlei allooi voert Shake speare op: bovennatuurlijk volkje, edel volk en gewoon volk. Zij geven aan dat de mo raal van het verhaal voor ie dereen geldt. De hoofdlijn wordt uitgezet door vier verliefde stervelingen in een ingewikkelde constella tie. De een wil de ander, maar de ander wil de een niet. Die wil weer een ander. Enfin, het feeënvolk grijpt daarop met toverkunsten in, maar voor al les in kannen en kruiken is, zijn we wel een paar uurtjes verder. Daardoorheen stapt een stelletje koddige hand werkslieden die voor de brui loft van de Hertog van Athene en de koningin van de amazo nes het bloedige stuk van Py- ramus en Thisbe willen opvoe ren om de stelling: trouw tot in de dood te demonstreren. Het is duizelingwekkend spel van verwarring op verwarring en wat nog het meest beklijft, is dat de liefde een heel grote toevalligheid is, waar je be paald niet op kunt bouwen. Het stuk geeft in elk geval aan leiding tot een wereldwijze in terpretatie: de liefde als lach wekkend schouwspel, en dat is ook wat de eerstejaars van de vakgroep Engels de toeschou wer onder de neus wrijven. Op het grote grasveld in de Hortus, onder de wilg en de kastanje spelen ze, en die en tourage helpt krachtig mee om het betoverde bos en het zich daarin afspelende gezichtsbe drog gestalte te geven. De aan kleding is sowieso al behoor lijk verzorgd en vooral de gri me is prachtig, maar het ge beier van de academieklok tij dens de inkomst van de huwe lijksparen en het instemmen de meeruziën van een paar kouwtjes bij een kwaaie bek- vechtpartij zijn toch wel heel fraaie extraatjes. De Leidse freshmen doen echter genoeg hun best om ook zonder die toevoegingen tot een meer dan onderhoudende voorstel ling te komen. Het belangrijkste doel lijkt het benadrukken van de hilari sche aspecten, en dat is gelukt. Wat heet, sommigen zagen ge woon van dik hout planken. Zoals Immanuela van der Jagt, die een prachtig hysterische, hopeloos verliefde Helena neerzet. Of Kiki Klinkhamer, die de (in dit geval) Innemen de koningin van de Amazones gestalte geeft in ruiterkos- tuum. Maar waarom zouden Shakespeares verzen niet eens met een lekker vet sausje ge serveerd worden? Kort geding concert ingetrokken amsterdam anp Een tweede kort geding gericht tegen een concert van het Concert gebouworkest in het Amsterdamse Vondelpark, gaat niet door. De Vereniging Vrienden van het Vondelpark heeft dat laten weten. De vereniging ziet er vanaf omdat de Rijksdienst Monumentenzorg heeft verklaard dat er voor het concert geen vergunning nodig is. bladeren. Volgens mij is nooit eerder op zondanige wijze een uitgaansblad verschenen. •Het juninummer van Torch telt 84 pagina's met hoofdstuk ken over muziek, films, beel dende kunst, literatuur en mul timedia. Daarnaast zijn er con sumententips en een 'chillout room', met onder meer een co lumn over 'het ranzige stadsle ven' van de Amsterdamse tat tookoning Henk Schiffmacher. erna straatsma concertgebouw Concertgebouwplein 2-6. Telefoon 671 83 45 Serlo Meesterpianlston 1996-1997 Michael Kieran Harvey, plano (Winnaar 1e Pogorelic Concours) Messlaon: Vingt regards surl'enfanl-Jósus 1e rang 140,-; CJP/PAS-65/Countdown 125,- cristofori Prinsengracht 583. Telefoon 626 84 95

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23