loden bij verkiezingen Indonesië eidsch Dagblad 2 ►odelij ke paardenbeet ekt bevreemding torst pakt wachtlijst taaroperaties aan K TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Orgelpijpen voor Pieterskerk Stewardess gepakt met 10 kilo coke Defensie in de 3 fout bij aanpak bodemvervuiling weid op Oost-Timor Stembusgang in Jakarta verloopt rustig OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Binnenland Buitenland Fransen eten van 7 verboden vrucht op Internet Cultuur en Kunst i Sport Natacha Atlas toont zich een ware kosmopoliet 'Oude Dame' buigt voor Dortmund korte verkiezingsdag in Indonesië is rustig verlopen, een golf van geweld op Oost-Timor na. Op het door alj lonesië geannexeerde deel van het eiland kwamen aan k vooravond van de verkiezingen dertien mensen f rebellen en negen burgers om het leven. Er vielen gewonden, onder wie vier agenten. iRTA Rtr-DPA vier rebellen werden in de .t-Timorese hoofdstad Dili ir de politieagenten gedood zij hun post aanyielen. De rige doden vielen in Baucau, weede stad van Oost-Timor, n Los Palos. Een deel van de nbureaus werd vernield. Di- ïaten bestempelden de on- en op het eiland als de ern- ste in jaren, ie Oost-Timorese politie ver- irde dat de poging van de re en om de veriaezingen in de te sturen was mislukt. Een oner van Dili zei vanmorgen de rust was teruggekeerd, een nacht van explosies en aanhoudende geluid van reersalvo's. Indonesië bezet- lost-Timor in 1975. De Vere- le Naties hebben Indonesië lit als bestuurder erkend. stembusgang in de Indo- ische hoofdstad Jakarta ver- rustig, ondanks de vele ge- ddadigheden in de vooraf- snnde weken. Daarbij vielen doden. De meeste winkels ren gesloten toen de twee joen kiesgerechtigden in de ifdstad zich tussen acht uur (drie uur Nederlandse tijd) en twee uur 's middags (negen uur hier) in rijen voor de stembu reaus verzamelden. Golkar, de partij van presi dent Suharto, behaalt naar ver wachting 70 procent van de stemmen. In 1992 bedroeg dat percentage 68. Behalve de rege ringspartij mogen twee partijen aan de verkiezingen meedoen: de nationalistisch christelijke Indonesische Democratische Partij (PDI) en de islamitisch georiënterende Verenigde Ont- wikkelings Partij (PPP). De bijna 124 miljoen kiezers brengen een stem uit op 425 kandidaten voor het 500 zetels tellende parlement. De reste rende 75 zetels zijn gereser veerd voor het leger. De zes uur die de Indonesiërs hadden om de stemmen, is opmerkelijk kort voor een land met de op drie na grootste bevolking ter wereld. Dat is mogelijk^.omdat de ver kiezingen zeer lokaal worden georganiseerd en er veel stem bussen zijn. De uitslag wordt morgenmiddag verwacht. aarden doen dat gewoon niet' WVEEN/LEIDEN ikundigen kijken vreemd op de trieste gebeurtenis dins- in Nieuwveen, waarbij een. arige vrouw door haar eigen rd is doodgebeten. Inmid- staat vast dat de dodelijke wond van de vrouw door paard is toegebracht. Poli- roordvoerder H. Schimmel het districtsbureau Rijn- en landen is daar na het spo- onderzoek zeker van. ie reactie van M. Sloet van /akgroep heelkunde der gro- lieren van de universiteit in echt is er een van ongeloof: n curiositeit. Paarden doen gewoon niet, zelfs niet als je reiend tegen hen doet." let slachtoffer was dinsdag- nd rond half negen in haar tje carrousel aan het rijden baar privé-manage aan het Hand in haar woonplaats, vriend van de vrouw trof enige later dood aan. In de nd van het paard zijn bloed- ren van het slachtoffer aan- toffen. Wat er precies is ge- zal altijd wel een raadsel want er zijn geen getui- De bereden politie van het Landelijke Politiediensten ft een onderzoek ingesteld r het agressieve gedrag van dier, maar ze heeft niets bij- ontdekt. Schimmel is er nog beslissing gevallen over de ;omst van het paard. „Het is de familie om hierover te ister Borst (volksgezond- maakt zo'n 9.400 extra mogelijk. Daar- zullen de lange wachtlijs- voor deze ingreep slinken, moment wachten pa- en soms negen maanden ;en operatie. De minister t dit gisteren in de Tweede er meegedeeld. Het geld de extra operaties, waar- nlijk zo'n tien miljoen gul- komt uit het speciale van vijftig mil- gulden. een ziekenhuizen die zelf hebben om wachtlijsten krijgen een bijdra- Deze vrouw in Jakarta maakte gebruik van haar stemrecht. FOTO Ml KA F!ALA beslissen. Het kan ook dat het dier op last van de officier van justitie wordt afgemaakt." „Ik zou niet direct overgaan tot het toedienen van een dode lijke injectie", meent de Leidse dierenarts A. Helder. „Hoewel het een zeer ernstig voorval be treft, is het paard nu niet direct een roofdier. De kans op herha ling lijkt mij niet groot." Hoewel Helder geen vergelijk bare incidenten kent, is een bij tend paard toch ook weer geen wereldwonder. Zelf is de dieren arts ook wel eens zonder duide lijke aanleiding gebeten. „In m'n schouders. Het paard zette zijn tanden toen overigens 'slechts' in mijn vel. Het is moeilijk te bepalen of dat kwaadaardigheid of speelsheid is. Dat neemt niet weg dat je met paarden altijd op je hoede moet zijn." Helders collega H. Vestjens uit Leiden noemt het bericht uit Nieuwveen 'heel vreemd'. „Een paard verdedigt zich meestal met zijn benen." De Leidse die renarts houdt het er voorlopig op dat 'een naargeestige sa menloop van omstandigheden' de vrouw fataal is geworden. „Haar grootste pech is waar schijnlijk geweest dat ze in de hals, een uiterst kwetsbare plek, is gebeten." Vestjens zegt dat hij er geen enkele moeite mee zou hebben als de nabestaan den het paard zouden laten in slapen. Zelfs als zo'n besluit zou worden genomen om louter emotionele redenen. ge uit het fonds. In totaal heb ben 83 ziekenhuizen zich aan gemeld, waarvan 49 met plan nen voor kortere wachtlijsten en wachttijden bij staaroperaties. Binnenkort laat de minister we ten waar de ziekenhuizen op kunnen rekenen. Borst ziet ook mogelijkheden voor staaroperaties in privé-kli- nieken, nu ook 'niet-kiinische medische behandelcentra' ge noemd. De minister wil privé- klinieken niet absoluut verbie den, maar onderwerpen aan een speciaal vergunningenstel sel. Om een vergunning te krij gen, moeten klinieken een over eenkomst sluiten met een ge woon ziekenhuis. leiden Zo op het oog zijn ze robuust en makkelijk hanteerbaar, maar schijn bedriegt: uiterste voorzich tigheid bij het installeren van de orgelpijpen is juist geboden. Gisteren werden de drie langste, gerestau reerde pijpen in de Pieterskerk aangebracht. De buizen zijn van lood en behalve zwaar ook kwetsbaar. Eén verkeerde beweging bij het installeren en er zit een deuk in. November volgend jaar moet het geres taureerde orgel van Van Hagerbeer in vol ornaat zijn te bewonderen. De inzamelingsactie is nog in volle gang. Van de benodigde ruim vier miljoen gulden komt de Pieterskerk nog vier a vijf ton tekort. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Een 27-jarige stewardess van de KLM is dinsdag tijdens een routinecontrole op Schiphol aangehouden met tien kilo cocaïne in haar bagage. De vrouw keerde naar Nederland terug op een KLM-vlucht uit Paramaribo. Tegen het drugs team van Schiphol vertelde zij dat in het pakket kipkruiden zaten. De coke heeft een straat waarde van ruim een miljoen gulden. De stewardess ver klaarde het pakket in ont vangst te hebben genomen van haar 22-jarige Surinaamse vriend. Het pakket zou voor een familielid van hem zijn bestemd. De vrouw zegt te goeder trouw te hebben gehandeld en reeds eerder 'kipkruiden' naar Nederland te hebben ge bracht. Vliegtuigbemanningen worden steekproefsgewijs door het drugsteam op Schip hol gecontroleerd. De vrouw wordt morgen voorgeleid bij de officier van justitie in Haar lem, Nederlanders vermist in Venezuela amsterdam anp Twee Nederlanders worden sinds zaterdag vermist in het oerwoud in Venezuela. Ze zaten in een sportvliegtuigje met vijf inzittenden, dat op weg was van Kavac naar Ca- naima en rond het middag uur van de radar verdween. Dit heeft de alarmcentrale Omnicare vanmorgen beves tigd. Een zoekactie door red dingswerkers in het dichtbe groeide en moeilijk toegan kelijke oerwoud heeft tot nu toe niets opgeleverd. India nen hebben tegenover de hulpploegen verldaard dat ze een explosie hebben ge hoord. Het Nederlandse stel was op vakantie in Venezuela en zou dinsdag in ons land te rugkeren. In het toestel, een Cessna 337, zaten behalve de Venezolaanse piloot ook een Venezolaanse en een Duitse toeriste. Woede over chaos door bezoek Clinton HET WOORD IS AAN Anonymus Principes en stokpaarden le ven in dezelfde kudde. den haag gpd-anp Samen met de reizigers heeft ook het Haagse openbaarver voerbedrijf HTM zich gisteren zeer gestoord aan de chaos, die is ontstaan door het bezoek van president Bill Clinton. De HTM gaat op korte termijn inventari seren wat de schade is, bezien waar deze eventueel valt te ver halen en wil overleg met de po litie. „Dit kwam ook voor ons totaal onverwacht", aldus woordvoerder F. Wetters. Voor de tweede keer deze maand liepen de trams en bus sen in het centrum van Den Haag volkomen vast. Wetters merkte veertien dagen geleden na de studentendemonstratie op dat hij een 'dergelijke chaos' in zijn loopbaan als woordvoer der niet eerder had meege maakt. Gisteren herhaalde hij deze woorden in het kwadraat. „De dienstregeling is de hele dag en avond niet normaal ge weest." De telefoons bij de HTM hebben de hele dag rood gloeiend gestaan. Meestal wa ren er boze reizigers aan de lijn, soms was er ook begrip. Clinton en zijn vrouw Hillary hebben vanmorgen hun tweedaagse bezoek aan Nederland afgesloten. Clinton vloog vanaf Schiphol naar Lon den voor een ontmoeting met de Britse premier Tony Blair. De Clintons arriveerden dins dag in Nederland. Ze woonden gisteren in Den Haag en Rotter dam de herdenking van het Marshall-plan bij, in aanwezig heid van diverse Europese rege ringsleiders. Hillary Clinton be zocht dinsdag Amsterdam. Pagina 3: Clinton: 'Werk van Marshall afmaken' 'Ik kom wat later, omdat ik Clinton moet bedienen' jT<vV' minder koud C-j v J1 67! 9° 7"/20° 10721» 10% 10% 10% 70% 80% 70% weerove ■zicht op pagina 2 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur22,23,24,25 Economie8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Regio15,17,19,21 RTV/programma's13 Schrijvende lezers16 Sport26,27 Strips12 11 Uitgaan Later méér pensioen met overwaarde huis? baalt meer uit uw hypotheek Vraat: de gratis HypothcckScan 0800-1800(«"ti») Trianon theater Breestraat 31 Tel: 5123875 vanaf do 29/5 Premiere: Lost Highway Dag aiieen 21.30uur Gratis Carwash met 6 carwash kassabonnen fcco^ HUISMAN -pn— -Willem de Zwijgerlaan 417 Leiden 7 dagen open van 7.00 tot 23.00 uur Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: 'Tel: -Plaat (l.v.io. Controle bezorgingi Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per niaand DPerkwartaal Oautoinatiscliif. 92.05) 1 1 automatisch if. 31,95) espjgtot 03.05, I Nr. bank/gint: ultel ung: Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'dop. zonder postzegel. i0. 2300 VU Leiden OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag schiphol. bill meyer

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1