999 Klinkenbergerpias moet volgend jaar echt af zijn B 'Interesse Hema voor Winkelhor 'Een goede arbodienst verdient zichzelf temg' Huisje, boompje, Leiden Regio vBezuimgingen brengen dienstverlening in gevaar' HANDEL Kfl WANDEL Fles Express' bedient schijnbaar onverzadigbare studentenmarkt Voorschoten Warmond Open huis bij verbouwd rouwcentrum Wassenaar Meer trapveldjes nodig voor 'jongere jongere' Leiderdorp prijsje .^sintratuin - )0N DERDAG 29 MEI 1997 1 JEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS )e ambtenaren van Oegstgeest rerken zich drie slagen in de rondte. En dat is de schuld van le gemeenteraad. Die heeft im- ners zoveel bezuinigt op het imbtenarenapparaat. dat het Liekteverzuim spectaculair is jestegen en het werk soms veel lang blijft liggen. Met die on gezouten kritiek heeft wethou- ler G. van Eisen (Progressief )egstgeest, ruimte en groen) jisteren de aanval geopend op le gemeenteraad van Oegst- jeest. Aanleiding voor de uitval van 'an Eisen was het gemopper ,an enkele raadsleden over de ïitvoering van gemeentelijk werk. Uit het Oegstgeester jaar verslag van 1996 blijkt dat het steeds langer duurt voordat ambtenaren het geld dat ze van de gemeenteraad mogen beste den ook echt gebruiken. „Een uiterst onplezierige situatie", vond onder andere Leefbaar Oegstgeest-raadslid F. Lisman. Eigen schuld, dikke bult, kaatste Van Eisen. „Als ik zie welke bezuinigingen u telkens goedkeurt, voorzie ik dat de problemen alleen nog maar groter worden." Van Eisen vindt dan ook dat het maar eens afge lopen moet zijn met de bezuini gingen op het ambtenarenap paraat. „Anders kan er geen ver antwoorde dienstverlening naar de burger meer zijn." Gemeenten en provincie kibbelen om recreatiegebied OEGSTGEEST/WARMOND L6IDERDORP*JUDYNIHOF Hema heeft serieuze belangstel ling om zich te vestigen in Win kelhof in Leiderdorp. Dat zegt P. \rntz, directeur van Wereldha- e, dat eigenaar is van Winkel- lof. Maar of het warenhuis ook icht naar Leiderdorp komt, ilijft voorlopig onduidelijk. .Concreet zijn nog geen afspra ken gemaakt." Volgens de directeur kan We- eldhave pas serieuze onder- landelingen met Hema begin- len op het moment dat de ge- neente de bouwvergunning oor de uitbreiding van Winkel- - lof afgeeft. Daar is al enige tijd "iet wachten op. „Als we zeker reten in welke vorm we precies nogen uitbreiden, weten we 10k wat we moeten investeren. )an kun je een huurprijs gaan lepalen." Wereldhave wil het centrum ïitbreiden met zon 3000 vier- ;ante meter. De extra winkel- ruimte moet komen boven de onoverdekte parkeerplaatsen aan de achterkant van Winkel hof, langs de Heinsiuslaan. Arntz verwacht de extra vier kante meters straks ook te kun nen vullen als Wereldhave en Hema er samen niet uitkomen. „De huidige winkeliers willen ook graag meer ruimte. Dat is uit een enquête gebleken. We hebben het gevoel dat we de uitbreiding met de huidige huurders al kunnen vullen. Over het 'binnenhalen' van een Hema-vestiging wordt al ja ren gesproken, zeker nadat on derzoek uitwees dat Winkelhof wel een 'warenhuis-achtige for mule' kon gebruiken. Volgens Arntz kom je voor een gemeen te als Leiderdorp dan al snel uit bij de Hema. „Het is een van de weinige warenhuizen dat ook in kleinere gemeenten neerstrijkt." De directie van Hema was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Als het goed is komt er over twee weken weer schot in de inrichting van de Klinkenbergerpias. Want dan heeft de provincie besloten welk bedrijf de 36.000 ton vervuilde grond mag afvoeren. Daarna kan gestart worden met de werkzaamheden die van de plas een echt recreatiegebied moeten maken. Volgend jaar, zo hoopt de provincie, moet het gebied dan echt af zijn. Van Eisen vindt dit indirecte verwijt aan de gemeente War mond onzin. „Als de wetgeving op het gebied van milieu wordt aangescherpt, moeten we daar blij mee zijn. De overheid heeft wat dat betreft een voorbeeld functie. De provincie moet dus achteraf niet gaan zeggen dat er geen probleem was geweest als Warmond wat sneller had ge handeld. Nee, die grond is ver vuild en het is goed dat die wordt afgevoerd." Nadat de vervuilde grond die rondom de kleine plas ligt, is weggehaald mag Korswagen BV van de provincie aan het werk gaan. Deze onderneming heeft met Zuid-Holland een contract afgesloten dat zij het recreatie gebied zal inrichten in ruil voor de inkomsten uit de zandwin ning. Volgens Th. den Hollan der van Korswagen hoeft er niet zoveel meer te gebeuren. „We moeten de dam nog afwerken en rondom de kleine plas wat beplanting en paden aanleg gen." Wethouder A. Wagema- kers denkt daar anders over. „Er moet ook nog wel wat aan de grote plas met het strandje ge beuren." De drie gemeenten willen het recreatiegebied voorlopig nog niet overnemen van de provin cie. „Eerst moet de plas volledig ingericht zijn en klachtenvrij. Dan pas gaan wij onderhande len", meldt Van Eisen. Een an dere voorwaarde die de ge meenten stellen is dat het on derhoud van het gebied finan- MARIJN KRAMP De betrokken gemeenten (War mond, Oegstgeest en Sassen- heim) wagen zich echter niet meer aan zo'n voorspelling. „Dit is een vreselijk stroperig proces", vindt de Oegstgeestse wethouder G. van Eisen. „We zijn hier al een jaar of tien mee bezig. En als je dan ziet hoe langzaam het gaat, schaam je je weieens." Zijn Sassenheimse collega, A. Wagemakers, is dezelfde me ning toegedaan. „Toen ik hier in 1990 binnenkwam als wet houder, ging mijn eerste ge sprek over de Klinkenberger pias. Die gesprekken voer ik nu nog steeds." De gemeenten hebben daarom een boze brief aan de provincie gestuurd: die moet haar eigendom eindelijk eens fatsoenlijk verzorgen. De provincie wijt de vertra ging aan de vervuilde grond. Die moest opnieuw worden on derzocht nadat de milieu-eisen een aantal jaar geleden werden aangescherpt. De uitkomst van het onderzoek was een tegen valler, meldt de projectleider van de provincie J. Lassche. On geveer 36.000 ton gestorte grond moest onder de huidige normen worden afgevoerd. „Onder de oude wetgeving mocht het daar wel blijven lig gen, maar toen liet de gemeente Warmond lang op zich wachten met de vergunningverstrek king." De Klinkenbergerpias oogt mooi, maar is nog lang niet schoon. FOTO HIELCO KUIPERS cieel is gedekt. De provincie wil de daarvoor een horeca-onder- neming interesseren. Partycen trum La France uit Oegstgeest heeft daar driekwart jaar gele den echter - ondermeer omdat de pacht van de grond, onge veer een ton per jaar, te hoog was - voor bedankt. Voor zover de gemeenten weten, is er geen andere ondernemer die het ge bied wil exploiteren. f/ARMOND ERIC DE JAGER Het ministerie van sociale za- en en werkgelegenheid erkent iet Warmondse bedrijf MCS- Irbo als gecertificeerde arbo- lienst. Die prestatie is voor di- ecteur L. Lupgens en haar me! lewerkers reden voor een feest- Vanmiddag ontvangt MCS Hicitaties van onder anderen lurgemeester I. van der Wel. De nderneming is één van de ïeer dan honderd arbodien- die het 'certificaat arbo- ienst' tot nu toe mochten ont- igen. Een bittere noodzaak, mdat bedrijven vanaf 1 januari verplicht zijn met een ge- ertificeerde dienst in zee te aan. Samenwerking met een arbo- ienst is straks weliswaar ver- icht voor bedrijven, maar vol- :ns Lupgens hoeven onderne- ïers onder die verplichting ze er niet te zuchten. „Een goede bodienst verdient zichzelf te- Minder ziekteverzuim leidt een grotere productiviteit en teindelijk dus tot meer winst. kunnen natuurlijk niet Doraf beloven dat een bedrijf ie procent meer winst maakt, s het ons inhuurt. We moeten et in de praktijk bewijzen." ilgens de bedrijfsarts is het ïcces van een arbodienst een- tudig te verklaren: „Als ie- and plezier in zijn werk heeft, igt hij ook niet zo snel af om- at hij een snotneus heeft." De arbodienst helpt bedrijven arbeidsomstandigheden zó vormen, dat werknemers met ezier op de werkplek komen, ocht een personeelslid toch ek worden, dan begeleidt de enst werkgever en werknemer :t zo lang tot een passende (lossing is gevonden. Ongeveer 450 arbodiensten enden bij het ministerie een invraag in voor het benodigde rtificaat. Slechts 106 voldeden nu toe aan de voorschriften. Directeur L. Lupgens van MCS-Arbo: „Als iemand plezier in zijn werk heeft, zegt hij ook niet zo snel af omdat hij een snotneus heeft." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Vooral de kleinere diensten, zoals het Warmondse MCS-Ar bo, hebben moeilijkheden om het felbegeerde papiertje bin nen te halen. „Een grote arbo dienst huurt gewoon iemand in die zorgt dat het bedrijf aan alle eisen voldoet. Wij zijn klein en moesten het dus helemaal zelf doen. Daar zijn we drie jaar mee bezig geweest. Het heeft veel moeite gekost, maar nu hebben we dan ook ons eigen model. Iedereen kan goed met de richtlijnen werken, want ie dereen heeft er zelf aan meege werkt. Grote arbodiensten blij ven wel bestaan, maar van de kleintjes blijven er, zoals het er nu uitziet, maar weinig over." L. Lupgens begon in 1986 als bedrijfsarts. Vier jaar later richt te zij MCS-Arbo op. „In de be ginjaren hoorden we vaak op merkingen als 'Arbo? Wat is dat? De bedrijven die zich toen om een goed arbo-beleid bekom merden, waren echte pioniers. Nu is het een 'hot item'. In het begin beperkten we ons ook tot een spreekuur. Toen we in 1994 ook het ziekteverzuim moesten controleren, hadden we eerst onze bedenkingen. Als contro leur en begeleider tegelijk heb je twee petten op. Maar in de praktijk blijkt dat geen pro bleem. Je zoekt tenslotte samen naar de meest geschikte oplos sing. Onze taak is zowel het ver trouwen van de werkgever als van de werknemer te hebben." „Ik ben trots op het certifi caat, ik vind het echt een pres tatie", zegt Lupgens. „Flet bete kent dat we meetellen. Ik kreeg bij een bedrijf eens het compli ment 'Jij bent de belangrijkste adviseur, naast onze accoun tant'. Dat zegt natuurlijk wel wat." MCS-Arbo, Herenweg 98D, 2361EV Warmond. Telefoon 071-3012449, fax 071-3012450, e-mail mcs-arbo@euronet.nl 'EN HEINO VAN BENTHUM Eerlijk is eerlijk. De 'Heineken-boys' eerder. Maar wij hebben roepen de tweedejaars stu denten Rogier Holtermans en Bas van teek zelfverzekerd. De bekende bier leveren een verwoede strijd lm de gunst van de Leidse consument. de huis-aan-huisbezorging stro- en de brouwers de schijnbaar onver- adigbare studentenmarkt af. „De student is lui van aard", vindt Van Beek. „Daarom is hij best bereid om twee kwartjes extra per krat te be talen als de drank aan huis wordt be-* zorgd". Met dat idee voor ogen zijn de ondernemers-in-de-dop twee weken geleden begonnen met 'De Fles Ex press'. „Grolsch heeft ons geholpen. Zij leveren het startkapitaal", vertelt Van Beek. Holtermans valt hem bij: „Ons studentenhuis, 't Veer, is eigen lijk een kroeg. Al dertig jaar. We heb ben twee taps. En vroeger zat er zelfs een soort buurtcafé. Met het verkopen van bier en fris zetten we gewoon een goede huistraditie voort. Niet alleen het assortiment verschilt van de concurrent. „Het gaat ook om de manier van afleveren. Kijk, wij heb ben een lollig karretje. Dat ziet er leuk uit en maakt dus meer indruk", merkt Van Beek op. Het beeld van de 'Sisi-ri- der'-reclame doemt op als de twee on dernemers trots vertellen over hun driewielertje. Daarmee leveren ze alle overdag bestelde drank nog dezelfde avond af. „We hebben het wagentje wel begrensd op 20 kilometer per uur. Je zal het meemaken dat je met de he le lading omverknalt.", aldus Holter mans. Het bedrijfje levert de beide zelfstan digen in de toekomst een aardige bij verdienste op. „Maar eerst moeten we naamsbekendheid krijgen. We richten ons op studentenhuizen. En met ac ties, zoals een spaarpuntensysteem en een prijs voor de hoogste afname, doen we aan klantenbinding.", zegt Holtermans. De studenten vinden het belangrijk ervaring op te doen naast hun studie. „Het opstarten van een eigen bedrijf is CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-535643 LEYHOF De eerste bewoners van nieuwbouwwijk Leyhof kunnen binnenkort de bus pakken. Vanaf 1 juni rijdt lijn 40 namelijk een andere route. De bus begint voortaan bij de halte Dijkwacht op de Buitenhoflaan. Via de wijken Buitenhof, De Schansen. Vogelwijk er Ouderzorg kunnen passagiers naar Leiden en Noordwijk. De bus uit Leiden stopt in Leyhof bij de Buitenhoflaan en de Torenwacht. RIETSCHANS De verandering van de route van buslijn 40, die zon dag ingaat, betekent dat de bus niet meer bij het eindpunt aan de Rietschans stopt en niet meer door de Hella Haassestraat rijdt. Rei zigers die bij de Rietschans of het LOI moeten zijn, kunnen wel ge bruik blijven maken van lijn 40. Zij moeten dan uitstappen op de Engelendaal en vervolgens de weg oversteken. LEIDERDORP De fractie van Burger Belangen Leiderdorp (BBL) maakt zich zorgen over het 'buitensporig hoge' ziekteverzuim on der ambtenaren van de gemeente. Het laatste kwartaal van 1996 bedroeg dit zeven procent. Maar volgens wethouder C. Kerner (CD A/personeel) is dat helemaal niet extreem hoog. „Het ziektever zuim is de afgelopen jaren juist enorm gedaald", aldus Kerner. „In het verleden was het wel eens elf procent." Dat het percentage ho ger ligt dan in voorgaande kwartalen van 1996 komt volgens Kerner onder meer doordat enkele ambtenaren langdurig ernstig ziek zijn. RUBRIEK VOOR ZAKELIJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 36. FAX 071-532 19 21 BLOEMENBUURT Oegstgeest en Rijnsburg onderzoeken of de Al- mondeweg kan worden afgesloten voor doorgaand verkeer. Vol gens Oegstgeest rijdt er veel te veel verkeer door de Dorpsstraat, dat via de Almondeweg naar Rijnsburg rijdt. Of de afsluiting er ooit komt, is de vraag. Eerdere plannen om de Almondeweg af te sluiten liepen op niets uit, onder andere omdat Oegstgeester middenstan ders een afsluiting van de weg niet zagen zitten. BOS VAN WYCKERSLOOTH De Stichting Zuid-Hollands Landschap heeft belangstelling om het beheer van het Bos van Wyckerslooth van Oegstgeest over te nemen. Dat heeft een vertegenwoordiger van de stichting gezegd tegen Leefbaar Oegstgeest-raadslid P. Wuisman. Het raadslid vindt overname van het beheer een goed idee. „Het bos verdient meer dan het nu krijgt, ik denk dat de groendienst van de gemeente dat met me eens is." Tot voor kort voelde de landschapsstichting niets voor overname van het bos, omdat het volgens de stichting meer een park dan een echt bos is. ADEGEEST Het buitenbad van zwembad Het Wedde is weer dage lijks geopend. Vorig jaar is er onduidelijkheid geweest over de ope ningstijden. Daarom is het buitenbad dit jaar op vaste tijden ge opend, ongeacht de weersgesteldheid. Die openingstijden zijn op doordeweekse dagen van 13.00 tot 17.00 uur. Op zaterdagen kan van 10.30 tot 12.30 uur binnen en buiten worden gezwommen en daarna tot 17.00 uur alleen buiten. Op zondagen zijn beide baden van 10.00 tot 15.00 uur geopend en vervolgens tot 17.00 uur alleen het buitenbad. Het onlangs verbouwde en uit gebreide rouwcentrum van Van der Luit, aan de Willem de Zwij gerlaan 179 in Leiden, houdt za terdag 31 mei open huis. Be langstellenden kunnen van twee tot zes uur 's middags een kijkje nemen in het modern vormgegeven gebouw. Begrafenisondernemer Van der Luit heeft met de 'face-lift' van het rouwcentrum willen in spelen op 'de wens van nabe staanden om afscheid te kun nen nemen in een sfeervolle, niet zwaarmoedig stemmende omgeving'. Onderscheiding voor Welzorg Hulpmiddelenfabrikant Wel zorg Orthopedie is onderschei den met een kwaliteitskeur merk. Het bedrijf, dat ook een vestiging in Leiden heeft, krijgt de onderscheiding vanwege zijn goede organisatie, de prima manier van aanpassen en aan meten van hulpmiddelen en voor de wijze waarop de onder neming nazorg biedt. Welzorg Orthopedie is leve rancier van orthopedische hulp middelen zoals prothesen, kor setten en braces. Welzorg on derscheidt zich door zelfontwik- kelde toetsingen waaraan alle producten worden onderwor pen. Verder zijn levertijden vastgelegd en is voorzien in een klachtenprocedure voor klan ten. De onderscheiding wordt uitgereikt door Othobanda, de overkoepelende branchevereni ging- KAAGBAAN De 'Vereniging Betrokken Warmonders' (VBW) maakt de inwoners van Warmond erop attent dat de Kaagbaan van Schip hol met ingang van 1 juni open gaat. De VBW stelt voor dat de plaatselijke bevolking de komende weken oplet in hoeverre de toe name van het geluid en de uitstoot van luchtvervuiling acceptabel is. „Het is belangrijk om nu Schiphol te laten weten wanneer u dat niet acceptabel vindt, zodat het beleid kan worden bijgesteld", al dus VBW, die laat weten dat bij klachten 020 - 6015555 (of fax 020 - 6530164) kan worden gebeld. LUIFELBAAN De Wassenaarse avondvierdaagse begint maandag 9 juni. De afstanden die de getrainde of minder getrainde wandelaars kunnen lopen bedragen 3, 5 of 10 kilometer. Het startbureau is bij de bibliotheek. De politie vraagt bezoekers en deelnemers de auto's te parkeren op het marktterrein Berkheistraat. Via het 'tussendoor pad' Nieuw Rjjksdorp is de Luifelbaan te bereiken. De kosten voor deelname bedragen twee gulden per persoon. DUINRELL 'Dunki'. Zo heet de kikker van Duinrell voortaan. Op de eerste 'Kikkerdag' op het attractiepark, afgelopen weekeinde, werd de Haagse Samantha Planje in het zonnetje gezet voor het be denken van deze naam. Zij won een verblijf in een Duingalow, het attractiepark, het Tikibad en een diner in restaurant De Schaaps kooi. zijn) om deze tussengroep niet te vergeten. De wethouder be loofde te kijken waar deze trap veldjes kunnen komen. De be hoefte aan dergelijke speelgele- genheden is volgens haar 'enorm'. Maar niet alleen kinde ren van een jaar of twaalf willen graag een plek om te voetballen, weet Kerner. „Ook de wat oude re jeugd vraagt erom. Want overal waar kinderen voetballen worden ze weggestuurd omdat bewoners bang zijn voor hun plantjes of auto." Leiderdorp moet behalve aan speelplaatsen voor de kleintjes en aan hangplekken voor jonge ren ook denken aan de aanleg van trapveldjes voor kinderen van een jaar of twaalf. Deze jongere jongeren' dreigen nu tussen wal en schip te vallen. De Leiderdorpse politiek deed deze week tijdens een vergade ring een dringend beroep op wethouder C. Kerner (CDA/wel- een hele klus. Dat soort initiatieven zie je in Leiden onder studenten veel te weinig. Er is in de stad genoeg te ver dienen. Maar ze zijn allemaal zo laks hier." Ondertussen varen de brouwers wel bij deze ondernemersgeest. Daar om helpen Grolsch en Heineken der gelijke pioniers dan ook graag een handje. Telefonische bestelling voor 17.00 uur (op werkdagen). Diezelfde avond thuis bezorgd. De Fles Express 071- 5147771. U heeft bijna een tweede huisje met deze vurenhouten blokhut. Voor slechts fl. 999,- beschikt u over een ideale ruimte (binnenmaat 236 x 186 cm) waar u alle tuinspullen, fietsen en dergelijke kunt stallen. Het hout is van topkwaliteit, komt uit Noord-Europa en is maar liefst 18 mm dik. VOORSCHOTEN Tel. 071-5322203

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19