Historiograaf moet zelf geschiedenis schrijven Wetenschap Techniek Linkshandigen hebben een vechtersnatuur Ivoorhandel kan olifant toch helpen ÜP Supercomputer rekent ontstaan van heelal na DONDERDAG 29 ME11997 Geschiedschrijving boort nieuwe bronnen aan In de geschiedschrijving is de betekenis van bron nen altijd een discussiepunt geweest. Moetje ou de historische of literaire teksten letterlijk nemen of moet je gaan zoeken naar wat er tussen de re gels door wordt verteld. Hoe moet je de histori sche realiteit van een bepaalde periode proberen te achterhalen? De afgelopen tien jaar is de rich ting die zich 'new historicism' noemt, vaak op een omstreden manier in het nieuws gekomen. Centraal bij 'new historicism' staat het begrip 'historiografie'. Daarmee wordt bedoeld dat ge schiedenis ook best kan worden begrepen aan de hand van de literatuur en andere niet strikt histo rische bronnen. Voorwaarde is dan wel dat deze literatuur wordt ingebed in de brede politieke, so- cio-culturele en historische samenhang van die tijd. De historiograaf moet dus zelf opnieuw ge schiedenis schrijven, hij moet de banden tussen heden en verleden zoeken, hij moet speuren, want dat is volgens 'new historicism' de drijvende kracht achter elke ontwikkeling. De klassieke literatuurwetenschap en ge schiedschrijving blijft volgens 'new historicism' te veel hangen bij dorre tekstanalayses. Daar tegen over stelt de nieuwe richting dat geschiedenis ook menselijker en boeiend en dus completer kan worden verteld, dat de emoties die altijd in de li- r spelen ook een plaats moeten krijgen, t emoties zijn krachten die dikwijls doorslag- n voor historische ontwikkelingen. Daarom vertrekt 'new historicism' vaak van op het eerste gezicht nietszeggende feiten en anek dotes, de zogenaamde 'petite histoire'. Op die manier wordt getracht door te stoten naar wat de echte leefwereld van historische gebeurtenissen moet zijn geweest. Om het met een vergelijking te verduidelijken: wil je de aarde leren kennen, be studeer ook het heelal en de planeten. Eenvoudig is die methode echter niet en ze bergt risico's in zich. Het reconstrueren van een situatie kan tot zeer subjectieve en persoonlijke interpre taties leiden. 'New historicism' wil immers verder gaan dan de grenzen van de tekst en zegt niet zo zeer naar een objectieve reconstructie van het verleden te streven maar probeert meer tot een kritische lezing van dat verleden te komen. Met name de paus van 'new historicism', Shake speare-specialist professor Stephen Greenblatt van de universiteit van Berkeley, geeft de risico's van zijn methode toe, maar hij verwerpt de be schuldigingen van onwetenschappelijkheid. Greenblatt zelfheeft trouwens met succes bewe zen dat zijn methode van 'new historicism' voor de analyse van Shakespeare's werk, wèl tot een nieuw inzicht in de leef- en denkwereld van Shakespeare kon leiden. Zo heeft hij aangetoond dat het verschijnen van de beroemde geest in Hamlet, ongetwijfeld was ingegeven door de felle discussie die toen rond de katholieke aflatencul- tus en het 'afkopen van het vagevuur' heerste en die een hoogtepunt kende in de polemiek tussen Simon Fish en Thomas Moore. Hij legde ook op Door de Engelse historicus Greenblatt werd Hamlet op een andere manier bekeken. „Feiten op zich heb ben weinig betekenis." foto p een overtuigende manier een verband tussen de komedies van Shakespeare en toenmalige medi sche traktaten. Drs. Jan Veenstra van de universiteit van Gronin gen zegt: „Feiten op zich hebben weinig beteke nis. En de betekenis van een gebeurtenis blijkt niet altijd uit de feiten, maar dikwijls meer uit de betrokkenen. Wie waren zij, aan welke emoties vielen zij ten prooi, welke lorachten hebben in hun geschiedenis meegespeeld? Dat is de ruimere zin van 'new historicism'." In het spoor van Greenblatt is het in Nederland vooral professor Frank Ankersmit van de univer siteit van Utrecht geweest, die in zijn internatio naal gerenommeerde publicaties de ontwikkelin gen op het gebied van de historiografie en de ver houding van literatuur en geschiedenis heeft be licht. En de veelzijdige mogelijkheden die 'new historicism' biedt, blijkt uit de verschillende maar toch verwante scholen die zijn ontstaan: de femi nistische literatuurkritiek, de gender-studies, de postkoloniale literatuurtheorie, en de psycho analytische literatuuranalyse. Of zoals professor Ann Rigney van de universiteit van Utrecht het samenvat: „Al deze benaderingen van literaire teksten kunnen informatie geven over historische realiteiten. Historiografische bronnen zijn als ondoorzichtige en beslagen rui ten. De historiograaf moet het keurslijf kunnen verlaten en achter de beslagen ruit proberen te kijken, hij moet naar de realiteit achter de tekst zoeken." meen trager geslachtsrijp te worden, zijn gemiddeld kleiner van gestalte en vertonen en iets lagere levensverwachting. De wetenschappers hebben kun nen aantonen dat sinds het late steentijdperk, waar men reeds bewijzen van linkshandigheid heeft gevonden, en in de daar opvolgende ontwikkelingsperio den van de mens, het percenta ge van linkshandigen onder de bevolking niet noemenswaardig is veranderd. Zij concluderen daaruit dat de biologisch benadeelde links handigen bepaalde vaardighe den moeten hebben gehad om te overleven. En dat overleven gebeurde vrijwel uitsluitend in een tweekamp, in een strijd van mens tot mens. De rechtshandi- ge werd plots geconfronteerd met een anders aanvallende en vanuit een andere hoek uitha lende tegenstander, waartegen zijn beproefde en vertrouwde vechtstrategieën weinig konden uitrichten. Dat verhoogde mo gelijk de overwinningskansen en dus het overleven van de linkshandigen. De linkshandigen hebben zich daardoor waarschijnlijk ook een grotere biologische fitness aan gekweekt. Uit geschiedkundige documenten blijkt verder dat linkshandigen omwille van deze vaardigheden ook een groter respect en sociale status konden afdwingen. In bepaalde sporttakken zijn opvallend veel linkshandige kampioenen vertegenwoordigd. Normaal zijn gemiddeld 10 tot 13 procent van alle mannen en 8 tot 10 procent van de vrouwen linkshandig. Dat percentage steekt echter schril af bij onder meer de 15 procent linkshandi gen bij tennisspelers, 19 procent bij cricket, 23 procent bij bad minton, 50 procent bij scher men, 17 procent en 19 procent bij de mannen en vrouwen die boksen en tafeltennis spelen, en 41 procent bij de 'first base'- spelers in baseball. Dit om maar enkele sporttakken te noemen, want de lijst is verre van volle- dig. Een groep Franse en Zweedse wetenschappers meent volgens een publicatie in de 'Pro ceedings of the Royal Society of Londen' een antwoord op dit fenomeen te hebben gevonden. De linkshandigen behalen vol gens hen vooral goede resulta ten in sportdisciplines waar een direct contact met een tegen stander bestaat en waar het dus op persoonlijke vechtlust aan komt. Vanwaar deze uitgesproken vechtersnatuur bij linkshandi gen? Linkshandigen, zo zeggen deze deskundigen, zijn reeds bij hun geboorte biologisch bena deeld. Zij blijken over het alge- Het volledig verbieden van handel in ivoor kan op den duur leiden tot minder olifanten in plaats van tot meer. Beperkte handel lijkt beter. Dat is uitgedokterd door de econoom Erwin Bulte verbonden aan de landbouwu niversiteit Wageningen. In de jaren tachtig verbood de Keniaanse overheid de handel in ivoren slagtanden. Sindsdien is de olifanten stand, zoals verwacht, gegroeid. Maar als wordt vastgehouden aan dit verbod, ont komt dezelfde overheid er op den duur niet aan het aantal olifanten uit te dunnen. De jumbo's zouden wel eens te veel schade kunnen berokkenen aan de landbouw. Ivoorhandel kan dan economisch tegen wicht bieden, meent Bulte. De dieren zullen dan worden gespaard om de kostbare han delswaar die zij voortbrengen. Bulte heeft dat uitgerekend op basis van economische beginselen en biologische groeimodellen. archieffoto BEN APELDOORN De supercomputer Cosmos van de universiteit van Cambridge in de Amerikaanse staat Massa chusetts gaat narekenen of de theorie rond het ontstaan van het heelal wel juist is. De com puter zal naar schatting enkele weken nodig hebben voor deze enorme rekenpartij, die een pe riode omvat van ongeveer twaalf miljard jaar. Wetenschappers van de univer siteit, die zich bijna een jaar lang hebben voorbereid, zeggen dat alle voorwaarden en uit gangspunten rond het i van het heelal in de computer zijn gebracht. Die gaat daar ver volgens dag en nacht, 24 uur per etmaal, mee aan de gang. „Elke seconde die Cosmos re kent omvat een kosmische pe riode van bijna 20.000 jaar", zegt een van de astrofysici die een deel van het rekenprogram ma voor de computer schreef. „Tenminste, als we uitgaan van precies een week rekentijd. Het is de bedoeling om de uit eindelijke uitkomst van Cosmos te vergelijken met het beeld dat men nu met telescopen van het heelal heeft verkregen. Als het computerbeeld klopt met het beeld dat de sterren kundigen van het heelal heb ben, dan is dat een bewijs voor de juisüieid van hun theorie dat het heelal ontstond uit één machtige explosie: de 'Big Bang'. Dat moet ongeveer twaalf miljard jaar geleden zijn gebeurd. Volgens de sterren kundigen ontstond toen uit pu re energie niet alleen de materie en het licht zoals wij die overal om ons heen zien, inclusief de verste sterren en melkwegstel sels, maar ook begrippen als zwaartekracht en tijd. Grote de len van de samenhang tussen de laatste twee v steeds één groot mysterie. Als de uitkomsten van Cosmos inderdaad blijken te kloppen met de realiteit, dan wil men proberen de computer te laten uitrekenen wat er vóór de 'Big Bang' was. De kans dat de com puter 'niets' als uitkomst geeft is bijna honderd procent, aldus de deskundigen. Cosmos is ongeveer even groot als een automaat voor frisdran ken en kostte ruim zes miljoen gulden. De computer zal vooral door kosmologen worden ge bruikt en misschien ook worden ingezet bij het verwerken van klimaatmodellen. OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. Schapen van een vlezig meisje (6); 4. Niet meer waar te nemen pandrama (8); 6. Vloeistof voor de koeien (3); 7. Rinkelend glas (3); 9. Hij vecht voor een heilige chauffeur (7); 11. Meel in bed (5). Verticaal: 1Zonder goede argumenten niet gesneden (4); 2. Kom er maar eens op om je te verantwoorden (5); 3. besnaarde militair (4); 5. Op hoofden om ze te bescher men (6); 6. Groei in de verleden tijd (3); 8. Op de manier van een geleerde (4); 10. breng 'm om hoog voor de duiven! (3). KRUISWOORDRAADSEL -klewang- j-ar-li-o aap-n-sol ad-duo-pij pens-plek -laen- sara-teil pa-fat-na arm-s-aga r-os-mr-n -spiraal- HEINZ TOMPOES Tom Poes en de Tijwisselaar Kobbe Kobbema trok schielijk een kring in het zand, vlak voor een na der rollend golfje, en stak toen be zwerend een hand op. „Trekje terug! riep hij met overslaande stem. „Trek terug, o vloed! Niet verder om hoog, laat de cirkel droog, de cirkel vanHorletoet!" Het water wierp bruisend een randje schuim over de slordig getrokken lijn en de leerling-tijwisselaar haastte zich om de kring te herstellen. Op nieuw sprak hij zijn versje uit en op nieuw spoelde de opkomende vloed er overheen. Maar toen dit zo enkele malen herhaald was begon het water ontmoedigd terug te trekken. Het is begrijpeijk, dat dit op de Al batros niet onopgemerkt bleef. In plaats van veilig op hoog water over de ondieptes heen te varen liep het schip op een zandbank. Dat gaf een hele schok! „Wat-wat gebeurt er?" stamelde heer Ollie, die zich plotse ling op de vloer van de eetzaal be vond. De maaltijd waar hij juist met gezonde eetlust aan had willen be ginnen lag ordeloos om hem heen en Tom Poes maakte zich met enige moeite vrij uit het pas opgeschepte voedsel. „Een aanvaring denk ik. We liggen stil. We zijn gestrand!" „Een ramp!" riep heer Bommel, zich snel oprichtend. „In de reddingsbo ten! Doe iets, jonge vriend! Volg me!" Zo roepende haastte hij zich de trap pen op, die naar de brug leidden en reeds van verre was te merken dat ook daar enige verwarring heerste. „Wat moet dat?" hoorde men de ge zagvoerder bulderen. „Overgehaalde tufkruier! Dat noemt zich een zee man!" „Het is de vloed, kaptein!" klaagde de stuurman er met geknepen stem tussendoor. „De eb, bedoel ik. Het is H T W E R DOOR JAN VISSER De barometers zijn de laatste dagen flink gestegen maar dat dit niet altijd leidt tot 'voorbeeldig weer' hebben we de laatste dagen aan den lijve ondervonden. Met een noorde lijke stroming werden voortdurend kille en vochtige lucht- massa's aangevoerd waarin uitgestrekte wolkenvelden voorkwamen. Ook gisteren, toen de lucht een stuk droger was, bleef het tot ver in de middag bewolkt. Na de hoopge vende openingen tijdens de vroege ochtend slipte het zwerk weer helemaal dicht. Toen de zon gisteravond ging schijnen waren de thermometers niet meer in staat om het kwik naar een wat aangenamer niveau op te krikken. Het KNMI-station van Bloemendaal bleef op 13,1 graden ste ken. De opklaringen hadden de afgelopen nacht tot gevolg dat de temperatuur een flink eind kon zakken. Het duinstation van Bloemendaal mat een laagste temperatuur van 2,5 graden en op Schiphol werd het minimaal 3,6 graden. In beschutte duinkommen kwam hettotgrondvorst. Een 'dauwtrapper' uit Bentveld maakte gewag van rijpaanslag. Inmiddels is rond het hogedrukgebied boven de Britse ei landen een nieuwe hoeveelheid vochtige lucht naar het zuidoosten getrokken. Vanochtend resulteerde deze ont wikkeling opnieuw in wolkenvelden. De komende dagen komt er aan het wolkenleed en de kille temperaturen echtereen einde. Het hogedrukgebied komt morgen boven het midden van de Noordzee te liggen (kerndruk 1035 hPa) en verhuist daarna richting Scan dinavië. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg dat de wind naar het noordoosten gaat. Daarmee wordt drogere lucht aangevoerd. Morgen zijn er nog wel enkele wolkenvelden (vooral tijdens de ochtenduren) maar in het weekeinde voert de zon de boventoon. De temperatuur kan morgen middag bij zonnig weer al tot 19-20 graden stijgen. In het weekeinde komt er waarschijnlijk nog wel een graadje bij. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Sterk wisselend beeld r droge perioden maar so ook bewolking van Trondheim. Middag- temperatuur variërend van een graad of 10 in het noorden tot bijna 20 gra den op morgen in de om geving van Oslo. Zweden: In het noorden wolkenvel den met kans op een bui. Verder flinke zonnige pe tuur van 10 graden in be wolkte gebieden tot onge veer 19 plaatselijk in het merengebied. Denemarken: Perioden met zon, maar af en toe ook wolken. Op de Maxima oplopend n ir bij na 20 graden op morgen. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend zonnig en droog, maar van- daagochtend eerst ook lage bewolking, misschien mist. Middagtemperatuur op veel plaatsen tussen 20 en 25 graden maar langs sommige kusten wat lager. België en Luxemburg: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur oplopend tot ongeveer 22 graden op morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig. Nu en dan een stevige oos tenwind. Middagtemperatuur vandaag op de meeste plaatsen net onder de 25 graden, morgen veelal erboven. Perioden met zon en vooral morgen kans op een regen- of onweersbui. Plaatselijk kan er veel neerslag vallen. Maxima van een graad of 22 aan zee in de Algarve tot tegen de 30 in het binnenland. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvelden en soms wat regen. Middagtemperatuur on geveer 21 graden. Spanje: Perioden met zon en meest droog, maar morgen toenemende kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtempera-- tuur in het binnenland oplopend tot rond 30 graden; aan de kusten iets lage- ne kans op een enkele bui. Middagtem peratuur omstreeks 25 graden. Marokko: Westkust: veel zon maar vooral in het noorden ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. het oostf In het oosten eerst nog veel bewolkiij en buiige regen. Morgen en minder buien. Middagtemperatu van circa 15 graden in het noordooste tot ruim 20 graden in Vorarlberg Polen: Vrij veel wolken en vo aanhoudende kans of het westen ook opklari rioden. Middagtemperatuur van 10 gi den plaatselijk in het oosten tot in het westen. Tsjechië en Slowakije: Wolken en vooral in Slowakije buiige regen, mogelijk tuur ongeveer 16 gra wakije enkele graden lager. Hongarije: Overwegend bewolkten kan; VRIJDAG 30 MEI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.28 Zon onder 21. Maan op 02.45 Maan onder 14. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.06 23.35 10.39 23. Laag 06.16 18.55 05.57 18. Weerrapporten 29 n station weer Tunes'e. Klei sope Middagtemperatuur iets boven de 30 graden, maar aan zee minder hoge maxima. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur op de mees te plaatsen tussen 25 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en vrijwel droog. Middagtemperatuur ongeveer 28 s op een lokale regen- of o Minder warm met middagtemperatuur meest tussen 20 en 25 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Vandaag maxima rond 27 graden, morgen een fractie la ger. Malta: Veel zon en droog. Middagtemperatuur geleidelijk iets lager; op morgen om streeks 25 graden. Griekenland en Kreta: In het noorden van Griekenland nu en dan bewolking en kans op een (onweers- )bui. Elders en op Kreta zonnig. Lichte daling van temperatuur met op morgen maxima tussen 18 en 23 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon maar in het noorden ook bewol king en kans op enkele buien, misschien met onweer. Middagtemperatuur van 22 graden in het noordwesten tot tegen de 30 in het binnenland en op Cyprus. Duitsland: In het oosten en noorden aanhoudende kans op wolken en soms wat regen of motregen. Elders, met name in het zui den, flinke zonnige perioden. Middag temperatuur uiteenlopend van 15 gra plaatselijk in h Zwitserland: Flinke perioden met zon, maar in het noorden en oosten soms ook wat wol ken, vrijwel droog. Middagtemperatuur rond 25 graden. Oostenrijk: i 25 Johannesburg licht bew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12