«ötLeidsch Dagblad 20 £ok wil hulp voor Jost-Europeanen Corenwijn is beste maatjes met de Hollandse Nieuwe AANBOD 345, Monument Wolkers weer beschadigd Vermoedelijk meer slachtoffers Leidse 'meidenbende' Draagmoeder verkoopt kind Hoofddorps paar Van Hanegem in beeld als trainer van Everton TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OENSDAG 28 MEI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Leiden Steeds minder kinderen halen 3* zwemdiploma Servische wanbetalers zetten pitbulls en kettingzagen in Ondergronds m m woekeren met I &|i ruimte Sport FC Lisse: forse stap op weg naar volgende prijs 'emier denkt aan 'soort van nieuw Marshall-plan :mier Kok vindt dat Europa meer moet ondernemen de landen in Midden- en Oost-Europa economisch te twikkelen. Steun van de Verenigde Staten is daarbij ttig, maar het initiatief moet uitgaan van Europa, al- s Kok. Hij verwees naar de Amerikaanse staatsman irshall, die na de Tweede Wereldoorlog de aanzet gaf de wederopbouw van West-Europa. het overbrengen van kennis. zei dat vandaag in Den ag tijdens de herdenking van feit dat de zogeheten Mars- :-hulp vijftig jaar geleden van it ging. Hij wil zijn plannen t bestempelen als een Mars- ,-plan voor Midden- en brengen. Eén grote rol ziet Kok )t-Europa, maar vindt wel dan ook weggelegd voor het be de achterliggende gedachte drijfsleven. Kok is bereid om het Amerikaanse wederop- voor de benodigde impuls ko- uwprogramma als uitgangs- mend najaar een speciale Euro- nt kan dienen. De westerse Atlantische conferentie te be un moet zich vooral richten leggen, waar de samenhang tus- verbetering van de infra- sen overheids- en particuliere ustgemeenten: arde aanpak heepsafval eveningen/noordwuk structuur e van kennis. Probleem is het enorme be drag dat nodig is om de Oost- Europese economieën op een hoger niveau te brengen, zo'n 100 miljard dollar. Dat is door overheden nauwelijks op te van wanrooy totaal lozingsverbod voor alstoffen overal op zee, ver- hte afgifte daarvan voordat haven wordt verlaten en een :hrikwekkend boetesysteem, willen de kustgemeenten en erschappen. Zij maken zich stig zorgen over de grote veelheid scheepsafval op de lerlandse stranden, linister Jorritsma van Ver en Waterstaat ontving deze bevelingen gisterochtend in eveningen uit handen van fgemeester H. van der Sluijs Noordwijk; 47 van de 53 ge enten hebben die aanbeve len ondertekend. De burge esters (en ook de dijkgraven) n hun oproep aan de minis- naar aanleiding van het istwatch-onderzoek dat de rkgroep Noordzee jaarlijks aniseert. Middelbare scho en doen dan een onderzoek ir zwerfvuil langs de kust. In najaar van 1996 bleek mini- al veertig procent van alle van schepen afkomstig, linister Jorritsma zei ook ge- ;g van het scheepsafval te jiben. „De zee en het strand geen vuilnisbelt. Maar ver keringen kunnen er alleen t komen als er over het eepsafval internationaal af- aken worden gemaakt. Elke haven moet een afvalbe- rsplan maken. En er moeten dere maatregelen worden omen tegen overtreders, reder die tegen de lamp pt, moet dat goed in zijn kunnen voelen. beloofde er in de nota leepvaart en Milieu, die deze tier aan de Tweede Kamer tdt aangeboden, op terug te in drie kleuren stof (Jencikova) v(international)s scheveningen/katwuk peter van der hulst „Bols Corenwijn biedt 46.000 gulden. Wie biedt er meer? Jongens dat vaatje moet toch in de haring- handel blijven." Zonder enige schroom praatte Gijs de Wild gistermiddag duizenden guldens bij een tijdens de veiling van het eerste vaatje Hol landse Nieuwe. Hoe goed ook bedoeld, de oproep van de welbespraakte veilingmeester bleef zonder resultaat. Voor 65.000 gulden gingen de eerste ha ringen, volgens kenners van uitstekende kwaliteit, over in de handen van distilleerderij. Een op brengst die rechtstreeks wordt overgemaakt naar de Cliniclowns, een organisatie die ernstig zieke kinderen in de ziekenhuizen verblijd met optre dens van clowns. Veilingmeester De Wild keek uitermate tevre den terug op de veiling van het eerste vaatje. „Jul lie hebben het meest je best gedaan en zijn daar om de terechte winnaar", zei hij na afloop tegen directeur M. Emondts van Bols Corenwijn. Maar het scheelde weinig of de opbrengst was 5.000 initiatieven verder wordt uitge werkt. De premier wil met zijn pleidooi voorkomen dat de hulpverlening op een laag pitje belandt, totdat voormalige Oostbloklanden tot de Europese Unie gaan toetreden. Brussel begint komend voorjaar de on derhandelingen met de kandi daat-lidstaten, maar het eerste nieuwe lid wordt niet eerder dan rond 2005 toegelaten. De voornaamste kanshebbers voor een EU-lidmaatschap zijn momenteel Polen, Tsjechië en Hongarije, de landen die hun economieën het meest naar westers model hebben omge vormd. Bulgarije en Roemenië zijn er sinds 1989 minder goed in geslaagd de overstap te ma ken naar vrije markteconomie en democratie. Hillegommer bekent moorden Noordwijkerhout noordwukerhout wim wegman De politie heeft gisteren een 27- jarige Hillegommer aangehou den op verdenking van het doodschieten van twee mannen in een loods bij een Noordwij- kerhouts bollenbedrijf. De man meldde zich uit eigen beweging bij de politie. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Inmiddels is ook de identiteit komen vast te staan van de twee slachtoffers. Het gaat vol gens de politie om een 30-jarige Haarlemmer en een 40-jarige Noordwijkerhouter, beiden van Egyptische afkomst. Aanleiding voor de schietpar tij is een persoonlijk conflict tussen de twee slachtoffers en de verdachte. Afgelopen zater dag was het in de Noordwijker- houtse loods al tot een handge meen gekomen tussen de drie mannen. De politie kon de boel toen nog sussen. Maandag ging de verdachte opnieuw verhaal halen, en nu met fatale afloop. De politie sluit racistische mo tieven uit. Amsterdam Het Auschwitz-monument in het Amsterdamse Wertheimpark dat Jan Wolkers heeft ge maakt ter herinnering aan de nazi-slachtoffers in de Tweede Wereldoorlog, is weer beschadigd. Dat ge beurde in 1993, vlak voor de onthulling van het werk, ook al eens. De omvang van de nieuwe schade is nog niet duidelijk. Ook is nog niet bekend hoe de beschadiging precies is ontstaan. Volgens de politie, die inmiddels met het sporenonderzoek is begonnen, is de glasplaat aan de achterkant vernield. Er zou iets met de letters aan de achterkant van het monument aan de hand zijn, volgens een woordvoerder. Het monument, getiteld Nooit meer Auschwitz, bestaat uit zes glazen panelen. In 1993 vernielde een ex- werknemer van het glazeniersbedrijf Tetterode de panelen. Hij zou een constructiefout hebben willen wegmoffelen, omdat er condens tussen de glasplaten was ontstaan. De dader, die naar eigen zeggen in opdracht vars zijn wergever handelde, pleegde vorig jaar zelfmoord. foto anp Veel overeenkomst met Apeldoornse zaak van twee jaar geleden leiden erna straatsma De groep meiden die het afgelopen weekeinde in Leiden drie leeftijdsgeno- tes in elkaar sloeg is van allochtone af komst en lijkt het speciaal gemunt te hebben op Nederlandse slachtoffers. De politie houdt er rekening mee dat de groep al vaker mishandelingen heeft gepleegd, maar dat de slachtoffers daar van geen aangifte hebben gedaan. Het gaat vermoedelijk om een groep je Marokkaanse meiden uit Leiden, in de leeftijd van 14 tot 18 jaar. De groep varieert in grootte van vijf tot tien per sonen. De daders riepen tegen de slachtoffers dat ze uit Helmond kwa men. De politie gaat er echter vanuit dat die opmerking een afleidingsma noeuvre was. - De gebeurtenissen vertonen veel overeenkomst met een reeks mishan delingen die in 1995 in Apeldoorn werd gepleegd. Daar terroriseerde een groep Marrokaanse meiden gedurende enkele maanden het centrum van de stad met aanvallen op over het algemeen blonde leeftijdgenoten. Voor de vechtpartij op de Haarlem merstraat was geen duidelijk aanwijs bare aanleiding. Eén van de slachtof fers, een 20-jarige Leidse, vertelt dat ze eerst werd getreiterd door een groep van vijf meiden. „Ik liep met mijn vriendin te winkelen in de Haarlem merstraat toen we achter ons hoorden zeggen: 'Hebben jullie je haar soms ge blondeerd?' We zeiden 'nee' en liepen door naar de Donkersteeg." Het bleef vervolgens niet bij opmer kingen alleen. „Mijn vriendin kreeg op eens een trap tegen haar bovenbeen. Toen ze over haar schouder riep: 'Heb jij je haar soms zwart gemaakt', werd ze gegrepen. Ze zochten eigenlijk een aan leiding om ons in elkaar te slaan, want toen mijn vriendin die opmerking maakte zeiden zij iets over 'discrimina tie' en begonnen er op los te slaan en te schoppen. Ik wilde haar helpen, maar kreeg ook klappen." De politie zegt dat er bij de andere vechtpartij, die kort daarvoor plaatshad, sprake was van een groep van tien da ders. Eén van de slachtoffers was een 15-jarig Leids meisje dat met kneuzin gen aan ribben, neus en oogkassen naar het ziekenhuis is overgebracht. Hillary en Bill ook in Alphen te zien HET WOORD IS AAN Emanuel Wertheimer Het grootste medelijden hebben altijd zij die niet kunnen helpen. gulden hoger uitgevallen. Terwijl de klap op tafel, waarmee De Wild het bod van Bols honoreerde, nog nagalmde, brulde een vertegenwoordiger van de Scheyeningse Visserij Maatschappij Jaczon een bedrag van 70.000 gulden. Streng, doch rechtvaardig kon De Wild niet anders vaststellen dan dat het bod te laat kwam. Voor een batterij televisiecamera's 'dwong' de veilingmeester de voor hem bekende visbedrijven tot een bod met prikkelende opmerkingen. Ook PTT Telecom kon in zijn ogen niet achterblijven. Nadat het telecommunicatiebedrijf het tot dan toe geldende bod voor een tweede maal met 500 gulden verhoogde, merkte hij droogjes op: „Je hebt een krap budget meegekregen". Met het hoogste bod maakte Bols Corenwijn als debutant direct naam. „De publiciteit die je hier krijgt is mooi meegenomen, maar het speelde geen rol bij onze beslissing om mee te bieden. We doen mee omdat we Cliniclowns een goed doel vinden, maar ook omdat het product Bols Coren wijn al jarenlang beste maatjes is met de Hol landse Nieuwe", reageerde Emondts na afloop. alphen aan den run robbert minkhorst In vogelpark Avifauna in Al phen aan den Rijn hebben twee Amerikaanse zeearenden het levenslicht gezien. De die ren zijn vernoemd naar Bill en Hillary Clinton, omdat die mo menteel een bezoek aan Ne derland brengen. De zeearend is ook het nationale symbool van de Verenigde Staten. Avifauna noemt de geboorte van Bill en Hillary 'heel bijzon der1. Voorlichter Christanne Vermuë: „Het is voor het eerst in een Nederlandse dierentuin dat Amerikaanse zeearenden jongen hebben." Wereldwijd kruipen jaarlijks ongeveer twintig vogels uit hun ei. De vader en moeder van Bill en Hillary ontmoetten elkaar vijf jaar geleden in Avifauna. Maar pas toen het stel afgelo pen winter naar een ruimere volière verhuisde, legde het vrouwtje twee eieren. Die kwa men vorige week uit. Bill en Hillary verblijven met hun ouders in een buitenon derkomen. De twee jonge vo gels laten zich echter voorlopig niet zien. Pas wanneer ze kun nen vliegen, komen ze te voor schijn. Dat duurt zeker nog een maand of twee. m!n.p/max' 7°/190 8 721° 10723° Spg 10% 10% 10% zonnesSiïjn 60% 70% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -\ Q VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Economie -3,5 9 18 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio 13,15,17,19 duizend pond voorschot van de Engelse wensouders had gekre gen voordat het nieuws over de abortus (die geen abortus bleek te zijn) in de krant kwam. Die publiciteit veroorzaakte dat ook deze overeenkomst niet door ging, aldus Roche. Zij en haar echtgenoot Mike zullen het kind nu als eigen kind opvoeden. Het Zuid-Engelse echtpaar zou be reid zijn om als peetouders op te treden. COTS-voorzitster Kim Cotton koos in het conflict van meet af aan de kant van Roche. Zo be sloot COTS niet meer met bui tenlandse wensouders in zee te gaan, omdat die volgens Cotton alleen maar problemen opleve ren. In de verklaring van giste ren heet het echter dat de orga nisatie 'zelfs een bemiddelaar ster had ingeschakeld' om Ro che te overtuigen dat zij het kind aan Sonja en Clemens Peeters moest afstaan. Van de nieuwe overeenkomst met het Engelse echtpaar zou de organi satie niets hebben geweten. londen hans geleunse correspondent De Britse draagmoeder Karen Roche, die haar nog ongeboren kind niet wil afstaan aan het Hoofddorpse echtpaar Peeters, blijkt over datzelfde kind ook een overeenkomst te hebben gesloten met een echtpaar in Zuid-Engeland. De Britse belan gengroep van draagmoeders COTS heeft Karen gisteren een Teugenares' genoemd en een 'mens dat geen enkele geloof waardigheid heeft'. Hoofddorper Clemens Peet ers is de biologische vader van de baby. Roche heeft echter alle contacten met de familie Peet ers verbroken omdat die vol gens haar niet afkwam met be talingen. Roche had eerder ge zegd dat ze abortus had laten plegen om af te zijn van het Ne derlandse echtpaar, dat ruim 12.000 (36.000 gulden) pond zou betalen voor haar diensten. Roche zei gisteren tegen de krant Daily Mail dat ze al drie- Barcelona. Van Hanegem heeft maan dagavond een onderhoud met voorzitter Peter Johnson, die de Nederlander op het spoor kwam via de Engelse agent Graham Blend. De laatste heeft namens Van Hanegem ook con tacten gelegd met het Schotse Celtic. Everton sprak de afgelo pen weken ook met de Schot Graeme Souness en de Engels man George Graham. haarlem/liverpool gpp Wim van Hanegem is kandidaat voor de positie van hoofdtrainer bij Everton. De voormalige coach van Feyenoord vliegt maandag naar Engeland om een eerste gesprek te hebben met de leiding van de Premier League club, die eerder dit sei zoen manager Joe Royle ont sloeg en vervolgens probeerde Bobby Robson los te weken bij Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam; Voorletters-MIV 'Adres;1 Postcode. Plaats:1 I Tel: (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) automatisch (f. 31,95) Oacccptgiro (f. 93,05) - Handtekening: - I Nr. bank/giro: Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch $3% Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, "712141 "400114" OF BEL 071-51 28030 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1