Ondergronds woekeren met ruimte Kerk Samenleving 'Gereformeerde belijdenis heeft kerkscheidend gewerkt' 'Paus laat Duitse bisschoppen vrij in het abortusvraagstuk' Dienaren WOENSDAG 28 MEI 1997 979 Jaarvergadering Gereformeerde Bond NUKERK. ANP De belijdenis heeft in de gere formeerde gezindte vaak eerder kerkscheidend dan samenbin dend gewerkt. Ook vandaag de dag dreigen opnieuw scheurin gen in de kerken die zich op de zelfde gereformeerde belijdenis beroepen. Dat zei algemeen secretaris dr.ir. J. van der Graaf vandaag in Nijkerk tijdens de jaarvergade ring van de Gereformeerde Bond, de rechtervleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk. De gereformeerde belijdenis, ontstaan in een tijd waarin de kerk van de Reformatie nog één was, 'is kennelijk ontoereikend geworden in de zwaar verdeelde kerkelijke situatie van vandaag, waarin de hoop ooit tot kerkelij ke enigheid des geloofs te ko men, welhaast moet worden opgegeven', zei hij. Zelfs in eigen kring blijkt de gezamenlijke belijdenis geen af doende bescherming tegen af scheiding te bieden, constateer de Van der Graaf. Hij verwees naar het Comité tot Behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk, dat zich wil afscheiden als de hervormden met gerefor meerden en lutheranen opgaan in de Verenigde Protestantse Kerk in Nederland. De Gereformeerde Bond daarentegen, ook tegenstander van de kerkfusie, besloot vorig jaar tijdens een kerkenradendag om in de nieuwe kerk op zijn post te blijven om voor het be houd van de gereformeerde be lijdenis te strijden. ,,Als we in de belijdenis zelf niet verschillen, waarin dan wel," vroeg Van der Graaf zich af. ,,Het doet pijn te moeten constateren dat we in hervormd-gereformeerde kring, onze gemeenschappelijke belij denis ten spijt, de samenbin ding dreigen te gaan missen." Ook uit de kritiek uit bijvoor beeld christelijk-gereformeerde kring op het besluit van de ker kenradendag blijkt volgens Van der Graaf dat de belijdenis de gereformeerde gezindte niet dichter bij elkaar brengt. Vol gens de christelijk-gereformeer de predikant P. den Butter is de Bond 'onherkenbaar' geworden door een kerk zonder gerefor meerde grondslag trouw te blij ven. Die verdeeldheid in gere formeerde kring 'doet geduchte pijn', aldus Van der Graaf. VATICAANSTAD. KNA/EPD/RTR/DPA/CIC Paus Johannes Paulus II laat de Duitse bisschop pen de vrijheid zelf te beslissen over het abortus vraagstuk. Op basis van het communiqué van het Vaticaan denkt voorzitter prof. Hans-Joachim Meyer van het overkoepelende comité van Duitse katholieke organisaties ZdK dat de paus de bis schoppen geen besluit zal voorschrijven. Meyer wijst op de zinsnede in het communi qué, waarin staat dat 'de toepassing van de ker kelijke leer in de huidige situatie en in de context van een pluralistische samenleving' gisteren cen traal stond in het overleg tussen de Duitse bis schoppen met de paus en hoge Vaticaanse prela- Het ruim drie uur durend overleg heeft gisteren nog niet tot resultaten geleid. Die worden pas 'na grondige bestudering' van de argumenten be kendgemaakt, zo deelde het Vaticaan mee. Bij de besprekingen ging het om 'de bescherming van het ongeboren leven vanaf de conceptie' en 'maatregelen tegen abortus'. Het was voor het eerst na de oorlog dat het vol tallige Duitse episcopaat de paus bezocht. Aanlei ding was de onenigheid tussen het Vaticaan en de meeste bisschoppen over deelname van de Duitse RK Kerk aan de overheidsadviesbureaus voor zwangere vrouwen. Er zijn in Duitsland 260 bureaus die onder ker kelijke verantwoordelijkheid vallen. Met een ver klaring van zo'n bureau kan een vrouw zich le gaal laten aborteren. In Duitsland is een abortus in de eerste twaalf weken van de zwangerschap toegestaan. De bisschoppen hebben de paus verzocht na te denken over 'de juiste wijze waarop rooms-ka- tholieke deskundigen kunnen meewerken aan de adviesbureaus'. De paus heeft dit verzoek ter kennisname aangenomen. De bisschoppen ver klaarden dat ze zich gebonden weten aan de en cycliek 'Evangelium vitae' (Het evangelie van het leven) uit 1995. Daarin veroordeelt de paus abor tus en euthanasie. De meeste Duitse bisschoppen en hun voorzit ter, mgr. Karl Lehmann, zijn voor voortzetting van de huidige praktijk. De paus heeft anderhalf jaar geleden de bisschoppen per brief gewezen op de dubbelzinnigheid van de Duitse abortus wet, zonder overigens een duidelijke lijn uit te zetten. De kerkelijke adviesbureaus moeten zo te werk gaan dat 'de kerk niet medeplichtig wordt aan het doden van onschuldige kinderen', aldus de paus. Als de paus de bisschoppen zou dwingen de medewerking aan de adviesbureaus te staken, zou een deel van het episcopaat zo'n bevel naast zich neerleggen, zei afgelopen weekeinde hun woordoverder Rudolf Hammerschmidt. Bisschop Franz Kamphaus van het bisdom Limburg zei voor de Hessische Rundfunk dat het vraagstuk van de adviesbureaus voor hem 'een gewetenszaak' is. Hij heeft de laatste jaren met overtuiging ervoor geijverd dat de Duitse RK Kerk haar medewerking niet beëindigd. Gevraagd wat hij zou doen als de paus dit zou eisen, zei Kamp haus dat hij op die situatie niet vooruit wilde lo pen. ,,De kerntekst in de Bijbel is de uitspraak van Christus: 'Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven'. Wie daarvan overtuigd is, wil dat uitdragen. Dat betekent ook dat de dialoog met andere, niet-christelijke over tuigingen, altijd een getuigend gesprek is. In die kringen zou de kerk zending kunnen bedrijven." Dominee J. Beider is één van de tien predi kanten van de hervormde gemeente Kat wijk aan Zee. 's Zondags rouleren zij langs vijf kerkgebouwen. Een deel van de predi kanten is lid van de Gereformeerde Bond, een ander deel rekent zich tot de Confes sionele Vereniging binnen de kerk. „Deze twee stromingen zijn binnen de kerk ge groeid, maar er leeft tussen ons beslist geen rivaliteit." Beider gaat altijd gekleed in een zwart pak. „Het zorgt voor een stukje herkenbaarheid wanneer je op straat loopt. Ik merk dat men daar in Katwijk aan hecht. De wijze waarop je je kleedt mag best iets van de waardigheid van het ambt uitstralen, hoe wel dat niet per se in een zwart pak zit." „Katwijk aan Zee heeft vanouds een zeer kerkelijk meelevende gemeenschap. Van de 22.000 leden gaan er 's zondags onge veer 8.000 naar de kerk. De zondagse pre diking moet het hoogtepunt zijn voor do minee en gemeente. Calvijn zei: 'De Woordverkondiging is de werkplaats van de Heilige Geest'." „De Bijbel is het absolute Woord van God. Voor Schriftkritiek ben ik niet in. Je kunt de Bijbel lezen vanuit allerlei vooronderstel lingen; kritisch-historisch heet dat in de üieologie. Maar zoals Luther zeg ik: laat staan wat er staat. Het is nogal een verschil of je zegt: 'De Bijbel is het Woord van God, daar buig ik voor', of: 'In de Bijbel staan woorden van God'. Dan zouden wij gaan uitmaken wat waar en wat niet waar is. Kun je dan de boodschap van de Bijbel nog wel vertrouwen? Ik vind: je moet het Woord laten staan. Onbevooroordeeld de Bijbel lezen, dat is belangrijk." In de ogen van dominee Beider kan de ver werping van het Woord, en dus van God zelf, grote gevolgen hebben. „Ontsporin gen in deze samenleving zijn de conse quentie van het loslaten van het gezag van de Bijbel, wat voortkomt uit de zondigheid van de mens." De relatie met God noemt hij het belang rijkste in een mensenleven. „Het evangelie bevrijdt en verlost kerkmensen én niet- kerkmensen uit schuld, uit verlorenheid, en eenzaamheid. Uit schema's en structu ren die een mens uiteindelijk niet echt ge lukkig maken. Het echte geluk ligt alleen in het kennen van de Here Jezus, en het leven uit Zijn volmaakte offer dat op Golgotha werd gebracht." Gereformeer theoloog J.L. Koole overleden KAMPEN «ANP De gereformeerde th< prof. dr. J.L. Koole is afj zondag op 87-jarige overleden. Koole was tc emeritaat in 1978 hooj oudtestamentische vakke de Theologische Univi van de Gereformeerde I in Kampen. Koole studeerde theolc Kampen, Heidelberg, Ber aan de Vrije Universiteit i sterdam. Hij promoveerd maal, de eerste keer in I Duitsland op een proei over de Koptische bijb tweede maal in 1938 aan op een studie over de ove van het oude testament d christelijke kerk. Koole was predikant i tereenvolgens Vreeland, wijk, Delft, Schiedam en mendaal. In zijn laatsi meente kreeg hij beker door radio-uitzendingei kerkdiensten. In 1954 zijn benoeming tot hooj aan de Theologische Un teit in Kampen. Koole diverse boeken, waarondi haal en feit in het Oude ment (1966), De tien (1964) en Het beslii woord (1985). Postzegel ROME AFP/EPD Italiaanse joden zijn ve gen over een nieuwe pc gel van het Vaticaan. zegel 'Jezus als Leraar' Christus afgebeeld me joodse mannnen die d genoemde jodenhoed gen. In de Middeleei moesten joden verplich ze discriminerende dragen. Dit meldt de Italii krant Corriere della Ser teren. BER0EPINGSWI GEREFORMEERDE KERKE! Aangenomen: naar Zaandi drs. H. Koetsveld, kandidi Vrouwenpolder. GEREFORMEERDE GEMEEI Bedankt: voor Aagtekerk Kareis te Oudemirdum. Leidsch Da: iscn JLJagblad ANN01897 Vrijdag 28 Mei LEIDENHedenmorgen kwam alhier van de Oude-Wete- ring met een brik H. Nigten, vergezeld van zijn buurman D. Nasteveld om het lijk van diens moeder te halen in de Witte Rozelaan, welk lijk te Oude-Wetering zou worden begraven. Hij had evenwel het ongeluk dat op den Lagen Rijndijk bui ten de Zijlpoort van het voertuig een wiel afliep, ten gevolge waarvan het paard met de nu driewielige brik achter zich er van door ging en tegen een aldaar staanden lantaarnpaal terecht kwam, waartegen Nigten zwaar werd verwond aan het hoofd. Hij werd bij Dullemans in de Bloemstraat binnengebracht en onmiddellijk werd de hulp ingeroepen van den heer De Graaff, arts, bij de Spanjaardsbrug, die zeer spoedig ter plaatse aan wezig was en de eerste geneeskundige behan deling verleende, waarop de verwonde naar het academisch ziekenhuis moest ter verdere behandeling van de wonden. Toen dit was geschied kon hij om halfdrie met de stoom boot Carsjens weer naar zijn woonplaats terugbegeven, na vooraf door eenige personen in de gelegenheid te zijn ge steld zijn gescheurde kleeren te verwisselen. Nastveld, die ook, doch in mindere mate, gewond was, is met een geleende brik het lijk van het sterfhuis gaan halen, waarmede hij vervolgens alleen naar Oude-Wetering te- rutrok. ANNO 1972 Zaterdag 27 Mei LEIDEN"We willende jongelui, die anders op woensdag middag een beetje verloren rondhangen de kans geven om gratis kennis te maken met takken van sport, waarmee ze anders niet zo snel in aanraking komen." Zo omschrijft directeur K.J. Nuis van het sportcentrum van de Leidse universiteit de bedoeling van de sportinstuif voor kinderen tot 14 jaar in het sportcentrum op 31 mei en 7, 14, 21 en 28 juni van 2 tot 5 's middags. Op die woensdag middagen kunnen zo'n 200 tot 300 kinderen in het cen trum aan de Wassenaarseweg terecht om aan zaalvoetbal, volleybal, basketbal, tafeltennis, boksen en judo te doen. "Niet in competitie-sfeer", vertelt directeur Nuis. Het gaat er ons gewoon om, dat de jongelui gezellig, vrijblij vend kunnen spelen. LEIDENHet merendeel van de PvdA-leden steunt het optreden van de fractie in het wethoudersberaad. In een drukbezochte, soms chaotische vergadering stemden gis teravond 24 leden voor en 19 leden tegen het standpunt dat de fractie heeft ingenomen: van de vijf wethoudersze tels drie voorde PvdA, wat inhoudt dat de PvdA niet zal in gaan op het aanbod van de confessionelen en liberalen om op fifty-fifty-basis in het college van B en W zitting te ne men. De PAK-clausule zal door dit door de leden goedge keurde besluit derhalve gehandhaafd blijven. WIM KOEVOET EN HETTY VAN DER VEEN Per ondergrondse van Leiden CS naar de Haarlemmer- of Breegeul, alwaar ondergronds geshopt kan worden. Daarna een bezoek aan de ondergrond se pizzeria of bioscoop om ver volgens wederom per onder grondse huiswaarts te keren. Of het Leidse leven zich in de toekomst daadwerkelijk groten deels onder de grond zal gaan afspelen, valt nog te bezien. Dat het in ieder geval wel mogelijk is, blijkt uit de Strategische Stu die Ondergronds Bouwen van onder meer de TU Delft en het Centrum Ondergronds Bouwen uit Gouda. Uit deze studie, die vandaag aan minister De Boer (VROM) wordt overhandigd, blijkt dat met name voor goede renvervoer, afvaltransport, grote poppodia en horeca-gelegenhe- den ondergrondse constructies kansrijke alternatieven zijn. Ook de gemeente Leiden kampt met toenemende drukte, stank en vervuiling. Hoe wordt er in de Sleutelstad echter gedacht over een eventuele uitbreiding in het onderaardse? Tjeerd van Rij, wethouder ruimtelijke ordening: „Voor een klein deel heeft onder gronds bouwen in Leiden de toekomst. Ik denk daarbij met name aan ondergrondse par keerplaatsen in de woonwijken; het ruimtebeslag van elke ge parkeerde auto is immers te vergelijken met dat van een huiskamer op straat. De moge lijkheden om ondergronds te bouwen, zijn echter wel beperkt. Dat merkten we al toe we de containers voor glas, textiel en papier onder de grond wilden stoppen. We stuitten op een ondoordringbaar woud van leidin gen. Natuurlijk zijn daar technische oplos singen voor te bedenken, maar voor die op lossingen o'ntbreekt het geld. Van belang is ook de leefbaarheid. Bij het nieuwe station in Leiden zouden aanvankelijk twee voet gangerstunnels worden aangelegd. Uit het oogpunt van sociale veiligheid is daar vanaf gezien." Fons Delemarre, voorzitter van het Leids Vrijetijdscentrum (LVC), waarvoor op dit moment nieuwbouwplannen in de maak zijn: „Over een ondergronds LVC hebben we nooit serieus nagedacht. Wel hebben we Het is volgens Fons Delemarre zeker het overwegen waard om de on dergrondse toiletten bij de Koornbrug in ere te herstellen. FOTO DICK HOGEWONING het tijdens besprekingen met de gemeente gekscherend geopperd. Omdat het plan fi nancieel niet haalbaar was, is het vrij snel van tafel geveegd. Ik heb echter niet één principieel bezwaar tegen een ondergronds LVC; we worden vanwege het geluid toch al dichtgemetseld." Delemarre is ook de spreekbuis van de ge meentelijke sector milieu en beheer. Met die pet op zegt hij: „Ik kan mij niets voor stellen bij het ondergronds oplossen van het stankprobleem. Als je stank onder het maaiveld stopt en je laat er tegelijkertijd mensen vertoeven, bereik je niets. Dat neemt niet weg dat tal van faciliteiten on dergronds een plek kunnen krijgen: fietskel- ders, parkeergarages, archieven en andere vormen van opslag. Het is ook zeker het overwegen waard om de ondergrondse toi letten bij de Koornburg weer in ere te her stellen. Óf je nu bovengronds in zo'n krul O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) plast of ondergronds je behoefte doet, dat maakt niets uit. We moeten deze plannen gewoon niet te ver doorvoeren. Persoon lijk vind ik het bepaald geen straf om 's ochtends over de singels naar m'n werk te fietsen. Ik zou die bovengrondse ritten niet kunnen missen. Bob Hoogendoorn, barman bij Annie's Verjaardag: „Met An nie's Verjaardag zitten we na tuurlijk al half onder de grond. Eerlijk gezegd vind ik het ach terin het café, waar geen dag licht komt, veel te donker. Men sen willen toch naar buiten kunnen kijken als ze in het café zitten. Een café onder de grond is daarom niet aantrekkelijk." Paul Kluck, CDA-fractievoor- zitter in Leiden, pleitte enkele jaren geleden voor een metro lijn onder de Breestraat, een on dergrondse aanleg van rijksweg 11-west en het doortrekken van de Kanaalweg, onder de Zijl door. De hoon die hem van alle kanten ten deel viel, liet hem volledig koud. Hij zei: „We moeten in de Randstad woeke ren met de ruimte. Het wordt tijd dat we eens driedimensio naal gaan denken." Emilia van Duijn, receptionis te/telefoniste bij hotel De Doe len aan het Rapenburg: „Een hotel onder de grond trekt na tuurlijk geen gasten. Onze ho telgasten stellen prijs op hun kamers met uitzicht over het Rapenburg; onder de grond kun je zo'n uitzicht nooit bieden. De Amerikanen en Japanners die hier komen, zijn bovendien altijd erg te spreken over ons 17de eeuwse pand. Als we onder de grond zouden zitten, vielen we waarschijnlijk helemaal niet meer op. Chris Verplancke, voorman van de Leidse winkeliers en marktkooplui: „Voor winkels en horeca is in Leiden ruimte genoeg, die hoeven niet onder de grond. Zelf zou ik zo'n ondergrondse winkel niet eens in wil len. Wat wel schitterend zou zijn, is een parkeergarage onder het Galgewater. In mijn mooiste dromen zie ik daar hordes mensen uit de grond komen, net als in Apeldoorn. Ik vrees dat het bij dromen blijft; de kosten bedragen zo'n 70.000 gul den per parkeerplaats." KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (ad/und) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjunda.i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R. D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch af: van het abonnementsgeld, ontvani korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, sle ogen hebben of blind zijn (of een leeshandicap hebben), is een samen het regionale nieuws uit het Leidsch geluidscassette beschikbaar. Voor info 0886-482345 (Centrum voor Gesprok] Leduur, Grave). E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhu dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHU IS (tel. 071-5178178). dagelijks 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 Kraam- en zwangerenafdeling. buiten de gewone bezoektijden, voor partnei bovendien van 10.30 -1115 uur en van 19.45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19 00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegk Jongerenafdeling: 14,30-15.15 uuren 19.00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14 00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, klasse daarnaast ook 11.15—12 00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 21.00 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14 30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15.00 uur daarnaast ook 11 15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 118.30-19.30 u

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14