eiden Regio Brand in restaurant aangestoken Wat de rechter ook besluit, mijn leven is verwoest' renezen kankerpatiënten bunnen geen werk vinden Opsporen verspreider inderporno eenvoudig' Verbluffend Leidenaars krijgen drie jaar cel voor mishandeling Kinderen op dievenpad Bewoners verzamelen al 3500 handtekeningen voor veilige Vrouwenweg OENSDAG 28 ME11997 hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleun. 071 -5356436 Gabbers j- De echte gabbers I J hebben er genoeg van dat hun subcultuur telkens maar in een kwaad daglicht staat. Veiling A Q bloemenveiling I -/ Roelofarendsveen blijft open, in totaal gaan 14 van de 47 arbeidsplaat sen verloren. ;nsen die kanker hebben maar inmiddels volledig ïezen zijn verklaard, kun- en geen werk vinden. Van de tiënten die de Leidse ortho- lisch chirurg professor A. ïiniau sinds halverwege de ?n tachtig met succes heeft ïandeld voor botkanker, jft niemand een baan kun- en vinden. Volgens voorlich- D. Ketting van het Acade- sch Ziekenhuis Leiden laan de ervaringen van Tami- iau niet op zichzelf. De Leidse chirurg doet zijn itspraken vanavond in het CRV-programma Volgende atiënt. Met een team van laatschappelijk werkers pro eerde de hoogleraar zijn ex- atiënten de afgelopen jaren begeleiden naar een nor aal leven na de ziekte. Op et punt van het zoeken naar een baan bleek het keer op keer mis te gaan. Ook al vóór de invoering van de nieuwe ziektewet wilden werkgevers geen mensen in dienst nemen die in het verleden kanker hebben gehad. „Dat is natuur lijk heel frustrerend", meldt Ketting. „In een ziekenhuis probeer je mensen beter te maken zodat ze weer volledig in de maatschappij kunnen functioneren. Dan blijkt dat dat normaal functioneren door andere onmogelijk wordt gemaakt." De situatie is des te schrijn- ender omdat er geen enkele reden is om voormalige kan ker-patiënten als risicogroep aan te merken. Maar ook de verzekering van de arts dat zij geen hoger risico hebben op het (terug)krijgen van de ziek te dan mensen die nooit bot kanker hebben gehad, mocht niet baten. een excuses Internet-journalist Van Jole iterdam/leiden iet van aarsen ernet-joumalist Fransisco Jole is absoluut niet van om zijn excuses aan te bie- aan de Digitale Stad Leiden iL). Van Jole schreef enkele :n geleden in zijn Intemet- it Daily Planet dat via de twee Internetpagina's wa- te vinden met verborgen lerpornofoto's. Hij publi- le ook de adressen van de aakte pagina's. DSL be- luldigt Van Jole van sensatie- 11 it. De organisatie vindt dat lurnalist DSL en justitie had :ten waarschuwen toen hij inderporno ontdekte en eist 'het spijt me'. 'it is een typisch geval van boodschapper heeft het ge- Maar ik kan de bal ook iigspelen. DSL houdt kenne- geen zicht op wat er op de haar aangesloten pagina's schijnt. Dat er op de bewuste 'ina's foto's verborgen wa- was vrij eenvoudig te ach- ilen", zegt Van Jole. Het is onterecht om Daily iet verantwoordelijk te stel- ivoor gedragingen van Inter- gebruikers. De Daily Planet !mt nooit contact op met sonen of systemen die in de ive genoemd worden om- alle berichtgeving is geba- P rd op openbare bronnen, f nmin is het de taak van De ij ly Planet om mee te werken i de opsporing en vervolging strafbare feiten. De Daily net is een krant, geen waar- uvvingssysteem voor strafba- eiten en heeft louter als taak informeren van de lezers. Het bijzondere van de Daily Planet is dat alle berichtgeving direct te controleren valt door de lezers zelf omdat alle bron nen openbaar zijn en vermeld worden", verklaart de journalist daarnaast. Van Jole had weinig moeite om de aangeboden foto's op te sporen. „De verspreider kondig de de pagina's aan via de news group alt.stories.incest, die door mensen wordt gebruikt die graag fantaseren dat ze het met hun vader, moeder, broer of zus doen. In de newsgroup staan verhalen, fantasieën en die zijn niet strafbaar. Foto's van kin derporno wèl. Donderdagnacht half één heeft de bewuste man de foto's via DSL op het net ge zet. Ook als de Daily Planet geen aandacht had besteed aan de gewraakte pagina's, was het bij DSL vrijdag bijzonder druk geweest. Ook dan was de server van DSL waarschijnlijk overbe last geraakt maar dan hadden ze bij DSL niet geweten waar die drukte vandaan kwam." The Hitman, zoals de tot nu toe onbekende kinderpornover- spreider zich noemt, verklaarde in de nieuwsgroep dat hij 630 foto's tot zijn beschikking had. Als de man die voorraad inder daad in huis heeft, dan gaat het 'om de grootste collectie die ooit via Internet is aangeboden. DSL verwijt Van Jole dat hij met zijn publicatie de opspo ring van de dader bemoeilijkt. Maar dat is volgens de Internet journalist flauwekul. „Voor jus titie is het nu - verwacht ik - een fluitje van een cent om hem te achterhalen." Verdacht bezoek in ziekenhuis Een 34-jarige Rotterdammer neusde gistermiddag rond in het AZL en personeel vertrouw de het niet, te meer niet omdat hij werd herkend als de man die geregeld uit ziekenhuizen steelt. De Rotterdammer, die nog twaalf dagen gevangenisstraf moet uitzitten, is aangehouden. 'Schoorstenen waren vroeger gezichtsbepalend voor Leiden' leiden timoteus waarsenburg „Leiden is altijd een industrie stad geweest en mechaniseerde eerder dan welke Nederlandse stad ook. Schoorstenen waren vroeger gezichtsbepalend voor Leiden." Hoewel Piet de Baar van oorsprong een Zeeuw is, weet de medewerker van het Leidse gemeentearchief volgens aanwezigen bij een gisteren door Stiel georganiseerde diale zing meer dan in alle boeken te vinden is over Leiden. „We noe men hem ook wel encyclo-Piet. Er is vrijwel geen vraag deze stad, waar hij geen antwoord op heeft", aldus een toehoorder. Stiel, de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden, hield ter gele genheid van haar tienjarig be staan een lezing over 'Rokende schoorstenen, stampende ma chines.' De rode draad door het verhaal van De Baar is de schoorsteen. Vrijwel alle oude foto's en prenten die de revue passeren staan bol van de ro kende pijpen. „Helaas telt Leiden op dit moment nog maar vier echte schoorstenen, waarvan er maar drie uit het stoomtijdperk stam men." Van tijd tot tijd vraagt De Baar de zaal om aanvullende in formatie. „Van sommige foto's is niets bekend. Mocht iemand een plaatje herkennen, laat het mij dan weten." Maar helaas. Geen van de aanwezigen kan de kennis van 'encyclo-Piet' ver groten. Foto's, anekdotes, grappige en serieuze verhalen vergezel len de getoonde beelden. En ie dere afbeelding wordt begroet met geroezemoes en gefluister: 'Mijn vader werkte daar,' 'Ik speelde als kind bij dat pand' en 'Ik was erbij toen ze die fabriek sloopten.' Na de pauze zijn het niet al leen gebouwen en schoorste nen, maar ook inmiddels ge dempte grachten die op de wit te muur verschijnen. En als de lezing na anderhalf uur toch nog te vroeg is afgelopen, heeft zich een gevoel van heimwee van het publiek meester ge maakt. Verbouwing was net klaar De brand in Libanees restaurant De Prins aan de Hoge- woerd is aangestoken. De politie verklaarde gisteren dat brandstichting de meest waarschijnlijke oorzaak is. Maar de recherche heeft nog niet de bewijzen in handen om een verdachte aan te kunnen houden. leiden» Mooier moest het worden, de Leidse bin nenstad. Dus verrezen er design straatlantaarns, prullenbakken en fietsenhekjes, werden de straten sierlijk bestraat en moesten parkeerplaatsen ruimte maken voor bomen. En niet te vergeten: er werden her en der plantenbakken geplaatst. Mooie, zware bakken van natuurbeton. Haal de natuur de stad in! Het resultaat is verbluffend, foto henk bouwman leiden annet van aarsen Brandstichting of niet, Semmie Zlaouia's droom is als een zeep bel uit elkaar gespat. Zes dagen geleden had hij het gereed schap, dat hij gebruikte voor verbouwingen in zijn Libanese restaurant De Prins, voor het laatst opgeborgen. De zaak was af. Maar maandagmorgen vroeg legde een felle binnenbrand de eetgelegenheid aan de Hoge- woerd, hoek Barbarasteeg, in de as. Semmie weet nu niet meer wat hij moet doen. Opnieuw beginnen, het restaurant weer opbouwen of het maar hele maal opgeven. „Eigenlijk kan ik pas weer opnieuw beginnen, als de dader is gevonden", zegt hij. Over wie het op zijn restaurant voorzien heeft, wil hij - in de krant - niet speculeren. Maar de conclusie 'brand stichting', die de technische re cherche trok. verbaast hem niet. „Ik zag vreemde dingen, toen ik maandagmorgen met de brand weer mee naar binnen mocht. In de keuken stond een fles Grand Marnier. Dat gebruikte ik niet in mijn zaak. Ik zag een fles spiritus liggen. Ik had alleen spiritus in de schoonmaakkast. Op de vloer lagen tafelkleden. Toen ik 's avonds de zaak ver liet, lag er niets op de vloer. Dat kan ook niet want de schoon makers moeten de ruimte heb ben. Ik heb voordat ik de deur achter me dicht trok, net als el ke andere avond alles gecontro leerd. Geen brandende kaarsen meer op de tafeltjes, alle appa ratuur in de keuken uitgescha keld." Semmie kocht het restaurant anderhalf jaar geleden, op 1 ja nuari 1996. Restaurant De Prins had lang op zijn verlanglijstje gestaan. „In 1990 maakte ik 's nachts schoon in het restaurant en had ik overdag een ander baantje. Toen ben ik verliefd ge worden op het restaurant", zegt hij. „Het was een wens van mij, een droom. Sinds ik in de zaak zat, heb ik zeven dagen per week gewerkt. Elke ochtend was ik er om negen uur, 's avonds trok ik om één uur, half twee de deur weer achter me dicht. Er zitten zoveel uren in, zoveel werk. Ik had maar één dag echt vrij genomen, op mijn verjaar dag", zegt hij. „En nu, nu alles net klaar was, is de hele zaak weg. Het leven is mysterieus." Hij kan maar één lichtpuntje ontdekken voorlopig. En dat is dat er bij de brand geen slacht offers zijn gevallen. Wie Sem- mie's vijand ook is, de brand stichter heeft met de levens ge speeld van de bewoners van de bovenverdieping van het pand. „Allemaal jonge mensen, die nog een heel leven voor zich hebben", zegt Semmie. „Stel je voor dat er iets met hen was ge beurd. Mensenlevens zijn niet te vergoeden." leiden» aad rietveld De 26-jarige Leidenaar die in februari dit jaar in de spoortunnel van de Rijnsburgersingel een bezoeker van Club '70 met een schep afranselde is door de Haagse rechtbank tot drieëneenhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Zijn 18-jarige broer en een 19-jarige vriend, die ook met scheppen op het slachtoffer inhakten, kre gen drie jaar cel, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Alledrie de daders moeten het slachtoffer 6621 gulden schadevergoeding betalen. Het drietal nam hun slachtoffer in de nacht van 9 fe bruari te pakken na een ruzie in Club '70, waarna zij door de uitsmijter op straat waren gezet. Met straten makersscheppen in hun hand wachtten zij in de auto hun slachtoffer op. Na een achtervolging dwars door de hal van station Leiden Centraal werd hij in het tunneltje ingesloten. Het slachtoffer viel en de drie sloegen erop met hun scheppen. Met een breuk van tien centimeter in het schedeldak, een gat in zijn hersenvlies en een afgebroken vinger kootje werd het slachtoffer even later binnen gebracht in het Academisch Ziekenhuis. De officier van justitie legde zijn drie belagers poging tot doodslag ten laste. En daar mochten zij nog blij mee zijn, vond zij. „Met wat minder geluk was het écht doodslag geweest." De straffen die de rechtbank heeft opgelegd zijn ge lijk aan de eis die de officier van justitie twee weken ge leden stelde. idenaar Menno Jansen acht reisorganisatie Arke schuldig aan ongeval met jeep in/rotterdam maserdbrink Leidse Menno Jansen, tot de zomer van 1990 een ge nteerde sporter met een den toekomst, is nu gekluis- I aan een rolstoel. Door een eluk tijdens een jeepsafari het Griekse eiland Kreta zal nooit meer kunnen lopen, ono wijt dit ongeval aan on- jvuldig handelen van reisor- isatie Arke. Hij hoopt dat de eren tegen Arke gehouden ltszaak in Rotterdam het Ie zal betekenen van zeven eilijke jaren. ommige beslissingen kun- leen mensenleven drastisch da inderen. In de zomer van 10 gaat de dan 18-jarige Men- met My Way, de jongerenaf- s b Hg van de reisorganisatie Ar- •"J naar Kreta. Hij is dan net y, lerlands kampioen estafette- da ïn geworden en met zijn pas aaide havo-diploma wordt ■ni ngeloot voor de studie fysio- apie. p de één na laatste dag van agde vakantie besluit ino mee te doen aan een 'safari. Iedereen die 23 jaar l'uder is en meer dan twee een rijbewijs heeft mag een 'besturen. Als blijkt dat er te lig chauffeurs zijn biedt een arige Nijkerker zich aan om uto waar Menno in zit te rij- De reisleiding gaat ak- d, ook al voldoet hij niet de gestelde leeftijdseis, r een verzekering wordt niet 'roken. Diverse getuigen be lt dit later. p een door My Way uitgezet :ours kunnen de jongeren, die stuk voor stuk onervaren terreinrijders zijn, naar harte lust crossen. Bij een steile hel ling worden foto's genomen. De jeeps rijden er een voor een vanaf. „Dat is het laatste wat ik me van de vakantie kan herin neren", zegt Menno. Getuigen vertellen later dat de jonge Nijkerker met veel bra voure de helling af komt rijden. Door een te hoge snelheid ver liest hij de macht over het stuur. De bestuurder en een medepas sagier springen uit de jeep. Menno en een andere jongen storten samen met de terrein wagen een vijftien meter diep ravijn in. Menno raakt door het onge luk in een coma en blijkt later een hersenstambeschadiging te hebben. De andere passagier is er naar omstandigheden beter aan toe, hij heeft zijn bekken gebroken, maar geen blijvend letsel opgelopen. Als zijn ouders op Kreta arri veren, krijgen zij van de reislei der te horen dat niemand schuld heeft gehad aan het on geluk. „Wel vroeg hij me of we Arke aansprakelijk gingen stel len. Dat vond ik toen nogal vreemd, als niemand schuldig is kunnen we ook niemand aan sprakelijk stellen", zegt vader Aad Jansen. „Later bleek dat hij feiten voor mij had achterge houden." Menno's reisgenoten krijgen te horen dat de Nijkerker, die voor verhoor in een Griekse cel zit, kostte wat kost mee terug moet naar Nederland. Hem in Griekenland achterlaten zou onmenselijk zijn. Getuigen ver klaren later dat de reisleiding Menno Jansen: „Vaak droom ik dat ik een wedstrijd loop." foto taco van der eb hun vraagt om de verklaringen gaan. „Menno lieten ze alleen zo aan te passen dat de plaatse- achter in een vies ziekenhuis", lijke politie de Nijkerker laat zegt moeder Joke Jansen ver ontwaardigd. Na acht dagen in het Griekse hospitaal, wordt Menno met een vliegtuig naar Nederland vervoerd. Als hij uit zijn coma ontwaakt begint een lange en moeizame revalidatie. Een jaar lang heeft Aad het gevoel dat er iets niet klopt aan het verhaal dat de reisleider hem heeft verteld. „Mijn ver moeden werd bevestigd toen er een reisgenote van hem op be zoek kwam en de ware toe dracht onthulde", zegt hij. De familie is toen, in 1991, di rect een procedure tegen Arke begonnen. „De reisleiders had den zich aan de leeftijdsregel voor het besturen van een jeep moeten houden. Daarnaast hadden ze nooit de waarheid voor ons mogen verzwijgen. Verder is Menno niet geïnfor meerd over een eventuele ver zekering voor de jeepsafari. Zijn reisgenoten kunnen dat be amen", zegt Joke. De familie wil dat de reisorganisatie schuld bekent. In 1994 zit de hele zaak in het slop als de familie in contact komt met de Leidse politie-in- structeur Rob Schouten. Aange daan door het dramatische ver haal helpt hij de familie door als woordvoerder de zaak weer op gang te brengen. Mede door zijn inspanningen vindt er in december 1995 een getuigenon derzoekplaats. Als Arke daarna een poging doet om de zaak te bemiddelen door eenmalig 15.000 gulden uit te keren wijst de familie deze verontwaardigd af. „Reden voor de schikking was dat ze die 15.000 gulden toch al kwijt zou den zijn aan advocaatskosten. Wij willen dat ze schuld beken nen", zegt Aad. Tijdens de rechtszaak gisteren wordt duidelijk dat Arke dat ab soluut niet van plan is. „Wij zijn van mening dat de bestuurder van de jeep schuldig is aan het ongeluk en niet de reisorganisa tie", zegt advocaat P. Soede van Arke. „Verder staat in onze alge mene reisvoorwaarden dat ie dereen op eigen verantwoorde lijkheid deelneemt aan de ex cursies, die had Jansen behoren te lezen." Ook de verzekeringen hadden volgens Soede door de deelne mers van de jeepsafari op eigen initiatief moeten worden afge sloten. Tenslotte ontkent hij dat de reisleiders getuigen hebben gevraagd om hun verklaringen de verdraaien. „Wat de rechter ook besluit, ik zal nooit meer normaal kun nen leven", zegt de nu 25-jarige Menno. „Ik had een professio neel sporter kunnen worden, fy siotherapie kunnen studeren en misschien had ik wel een relatie gehad. Ik ben het zat om als een klein kind behandeld te wor den, om in die vreselijke rolstoel te zitten." „Als de rechter Arke schuldig verklaart kan ik eventueel een schadevergoeding eisen, al ik ook met een schadevergoeding ook nooit meer een normaal le ven kunnen leiden. Weet je?! Vaak droom ik dat ik een wed strijd loop, ik voel me dan zo gelukkig. Als ik dan die vreselij ke stoel weer zie. weet ik dat ik nooit meer zal kunnen lopen. Dat doet erg pijn." leiden vier pakjes scheermesjes, een speelgoedmotor en enkele kle dingstukken 'verzameld. Het meisje droeg bovendien schoe nen die zij uit een andere win kel had gestolen. De jongen was vorig jaar al eens aangehouden voor zak kenrollerij en bedelen. Personeel van een winkel aan de Haarlemmerstraat in Leiden heeft gisteren twee jonge win keldieven betrapt. Het duo, een 13-jarige Amsterdammer en zijn 8-jarig nichtje, had inmid dels drie draagbare telefoons, Zelfs automobilisten tekenen petitie leiden annet van aarsen Als wethouder P. Langenberg (verkeer/D66) vrijdagmiddag de Vrouwenweg bezoekt, krijgt hij van de actievoerende be woners een dik pak papier mee. De bewoners haalden in een paar dagen tijd al zo'n 3500 handtekeningen op. Vele passanten ondertekenen de petitie, die op een tafel langs de kant van de weg ligt. De actievoerders strijden voor een verkeersveilige Vrou wenweg en voor de verban ning van het sluipverkeer op de binnendoor-route van Lei den naar Zoeterwoude-Dorp. Ze krijgen steun uit onver wachte hoek: zelfs passerende automobilisten ondertekenen de handtekeningenlijst. De bewoners vragen al jaren om veiligheidsmaatregelen. Vorige week ging het mis op de Vrouwenweg toen een zes jarig meisje uit Zoeterwoude- Dorp met haar fiets viel en on der een vuilniswagen terecht kwam. Het dodelijke ongeluk was voor de bewoners van de Vrouwenweg de druppel die de emmer deed overlopen. Zij eisen nu onder andere dat er een paal midden op het weg dek komt te staan om door gaand verkeer onmogelijk te maken. Ook zouden noodza kelijke reparaties moeten wor den uitgevoerd aan het weg dek en aan de berm. Met min dere maatregelen nemen de bewoners geen genoegen. Waarschijnlijk zal het aantal handtekeningen de komende dagen nog fors groeien. De Vrouwenwegbewoners heb ben ook lijsten naar basisscho len, voetbalverenigingen en winkels in Zoeterwoude-Dorp gestuurd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13