Verstopte kat voelt zich hondsberoerd Foto-camera kiezen met verstand 2ï Consument DINSDAG 27 MEI 1997 Een kat die last heeft van ver stopping, is niet blij. En ook een poes die keiharde ontlasting produceert, heeft een probleem. Bij de dierenarts komen ze nogal eens met dergelijke klach ten in de spreekkamer. Ook al is het niet zo smakelijk voor de ei genaar om met regelmaat in de kattenbak te turen, het is geen overbodig karweitje. Een kat die constant verstopte darmen heeft, heeft buikpijn, wordt sloom, kan gaan braken en kwijlen en voelt zich gewoon hondsberoerd. Claire Laane van de Dierenart senpraktijk Enschede ziet veel meer katten met verstoppings klachten dan honden. ,,Een hond zit wel eens verstopt, maar dat komt bijna altijd door het eten van te veel botten. Dan wordt de ontlasting keihard en wittig door de grote hoeveelheid kalk. Bij katten wordt de ver stopping veroorzaakt door het oplikken van grote hoeveelhe den haar bij de vachtverzorging of door te weinig beweging. Ook als een kat niet goed of vaak ge noeg bij de kattenbak kan ko men, na een operatie aan de anus of een bekkenfractuur, kan dat klachten geven", vertelt Laane. Om de stoelgang te bevorderen, kunnen extra vezels worden toegediend. „Ik had er nog nooit van gehoord, maar de voedingsdeskundigen van Walt- ham's adviseren pompoen uit blik, dat schijnen veel katten graag te lusten en er zitten veel vezels in". Wie nergens pom poen in blik kan vinden, kan laxeersuiker kopen van het merkTractonorm, twee keer daags een theelepeltje door het voer of aanlengen met melk. De dierenarts kan ook pillen mee geven die de darmen stimule ren. Als de eigenaar vermoedt dat de kat z'n ontlasting ophoudt dan kan de ontlasting van de kat tij delijk zachter worden gemaakt met een laxeermiddel voor kin deren, zoals de zetpilletjes van Dulcolax. „Dat moet je natuur lijk niet langdurig doen, maar tijdelijk doet het dan even niet zo zeer", meent de dierenarts. De onoplettende eigenaar die niets aan het ontlastingspro bleem van de kat doet, laat het dier flink lijden. Uiteindelijk houdt een poes aan de verstop ping een chronisch uitgerekte dikke darm over waar zelfs met laxeermiddelen niets meer uit te persen is. De enige oplossing is dan nog het verwijderen van een stukje dikke darm. „Dan heeft de kat vanaf dat moment wel wat zalvige ontlasting, maar het is voor het dier wel een hele opluchting dat-ie gewoon weer kan". Sommige mensen nemen ge noegen met een kartonnen wegwerp-kiekdoos, maar de meeste consumenten willen nog steeds een echt fototoestel. Hoe vind je dat in het overwel digende aanbod? Om te begin nen kan een beetje nadenken geen kwaad. Hoe vaak wordt er gefotografeerd, onder welke omstandigheden, wat nemen we op de korrel, welke eisen stellen we aan de foto's? Het is verstandig om het te besteden bedrag te laten afhangen van de antwoorden. Met camera's is het net als met auto's; echt slechte worden er tegenwoordig eigenlijk niet meer gemaakt. Dat betekent dat de aandacht bij de koop kan worden geconcentreerd op het uitrustingsniveau, de bediening en het gebruiksgemak. Dat kan iedereen zelf. De compactcamera, het meest populaire type van vandaag, is een wonder van technisch ver nuft. De fabrikanten laten niet na het ons vanuit hun folders luid toe te roepen, maar dat 10 8 9 10 5 7 1 5 9 2 2 5 7 8 3 4 10 2 5 7 4 6 8 4 2 7 5 5 7 8 6 8 8 8 7 2 1 6 2 1 7 5 2 10 8 6 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OPGAVE OPLOSSING SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. gevaarlijk; 2. staathuishoud kunde; 3. villa; 4. land van belof te; 5. kruising van hengst en eze lin; 6. zelfwerkend toestel; 7. kreukel; 8. bijzonder hard. WOORDZOEKER Overgebleven woord: KANDEEL N E C E W-B OOM Fotograferen zonder film kan met de Kodak DCS 25 digitale fotocamera. De foto's worden opgeslagen op een verwisselbaar geheugenkaartje en kunnen in de computer worden geladen. foto gpd Hoe klein APS-camera's kunnen zijn bewijst Canon. Hij past in een si garettendoosje. foto gpd mag, want het klopt. Zo'n klein, een paar ons wegend pakketje zit vol electronica, een of meer electromotoren, een lens (meestal zoom), een geavan ceerd zoekersysteem, een flitser en verder nog flink wat electro nica en mechaniekjes. Allemaal bedoeld om na een simpele druk op de ontspanknop een goede foto op te leveren, en doorgaans lukt dat prima. Voor wie een beetje z'n best doet is 'alle 36 goed' geen uitzonde ring. Wie zich na de eerste paar film pjes toch bekocht mocht voelen heeft doorgaans te hoge ver wachtingen gekoesterd. Want hoe knap en automatisch alles ook werkt, elke cameramodel en -type heeft z'n beperkingen. Wie denkt met een compactca mera met viermaal-zoomlens herten in het wild goed te kun nen fotograferen komt bedro gen uit. Wie verwacht met het zelfde toestel spectaculaire top sportfoto's te kunnen schieten wacht ook een teleurstelling. Verder kan blijken dat het niet altijd even makkelijk is geslaag de foto's te maken van kleine De winst in omvang en gewicht wordt helemaal duidelijk bij de APS- spiegelreflexcamera's. Een complete set, bestaande uit een camera met standaard en telezoomlens weegt nog geen 800 gram. foto gpd onderwerpen als bloemen, zelfs al zit er een 'macro'-functie op het toestel. Het is zaak vooraf vast te stellen waar de fotografische ambities liggen. Voor het gros van de mensen is de autofocus com pactcamera een uitkomst, mits ze niet al te specialistisch willen fotograferen. Wie echter oog heeft voor pakkende foto's in geïllustreerde tijdschriften en ervan droomt vergelijkbare beelden in eigen omgeving te schieten moet een trede hoger mikken. Want wanneer het gaat om snelle acties, werken met licht en schaduw, spelen met scherpte en onscherpte en om het vastleggen van kleine of ver verwijderde onderwerpen, dan komt het ndere cameratype in beeld: de autofocus spiegelre flexcamera. Die biedt instelmo- gelijkheden om het eindresul taat naar eigen hand te zetten, heeft een groot zoekerbeeld, laat altijd zien of de foto écht scherp wordt en er kunnen al lerlei lenzen en accessoires op worden gebruikt. Vaak wordt gedacht dat het fotograferen er mee moeilijk is, maar dat valt HEINZ tegenwoordig reuze mee. De meeste modellen zijn net zo makkelijk te gebruiken als een compactcamera. Moest er vroe ger worden gepiekerd welke in stellingen nodig zijn voor bij voorbeeld portret- of actiefoto's, nu kiest de fotograaf simpelweg het daarvoor bestemde automa tische programma, dat alles ver der regelt. Huiselijk Wie in de eerste plaats onge compliceerd foto's van het hui selijke leven, uitstapjes en va kantie wil maken is doorgaans goed uit met een zoomcom- pactcamera. Die biedt alles bij elkaar in één klein doosje, dat gemakkelijk kan worden mee genomen. Naast een aantal vas te basisfuncties bieden veel mo dellen ook nog een of meer ex tra instelmogelijkheden. Enkele ervan zijn zeker interessant, an dere zijn wellicht aardig voor mensen die van experimente ren houden. Een landschaps- of oneindig-instelling is zeker nut tig: er kan zonder problemen mee door glas heen worden ge fotografeerd, bijvoorbeeld vanuit een gebouw of een voer tuig. De camera stelt dan niet scherp op het glas, wat onscher pe foto's zou geven, maar op ver weg. Spotmeting, een func tie waarbij de camera zijn licht meting concentreert op een klein deel van beeld, is nuttig bij hoge contrasten, al eist het wel enig inzicht om er goed mee te werken. Met de dubbelopname functie kunnen foto's over el kaar heen worden gemaakt; het is een speelse functie die echter zelden wordt gebruikt. In feite maken de prijsverschil len de keuze tussen reflex- en compactcamera een stuk een voudiger. Een compactcamera met circa 2x-zoomlens en alle nodige basisfuncties kost onge veer 300 gulden, een model met 3x-zoom, geschikt voor de meeste huiselijke en vakantie- onderwerpen 100 tot 200 gul den meer. Een autofocus reflex camera met een 2x zoomlens is te koop vanaf zo'n 600 gulden en voor prijzen vanaf 900 gul den zijn er setjes te koop met een extra telezoomlens. Naar mate fotograferen een belang rijker liefhebberij is, zal de nei ging groter zijn om meer geld uit te geven en een reflexcamera te kopen. Voor wie heel kritisch is op de lensprestaties is het van belang te weten dat de lenzen van re flexcamera's doorgaans beter zijn dan die van compactcame- ra's. Op afdrukjes van 10 bij 15 centimeter echter zijn de ver schillen vaak niet of nauwelijks zichtbaar, en dan alleen nog voor een ervaren oog. Bij ver grotingen komen ze duidelijker naarvoren. Wie eenmaal heeft uitgemaakt wat hij wil wacht aan de toon bank nog één keuze: wordt het kleinbeeld of APS? Kleinbeeld- camera's zijn op dit moment nog het meest populair, en films en afdrukken zijn nog het goedkoopst. De camera's voor het moderne APS-fotosysteem winnen echter snel terrein. Ze zijn wat duurder, maar ook klei ner en ze bieden een aantal voordelen: de absoluut pro bleemloze filminleg en de keuze uit drie formaten zijn de be langrijkste. Het is niet moeilijk om na te gaan of de camera lek ker vast te houden is, of de ver schillende knopjes goed te be dienen zijn, of de zoeker vol doende groot en helder is (heel belangrijk) en of het geluid van de zoommotor niet stoort. Een camera is het verlengstuk van het oog en moet vooral snel en makkelijk te gebruiken zijn. Wat dat betreft is het net als bij au to's. Ze brengen ons allemaal van A naar B, maar de manier waarop telt zwaar. F&TS, -ZC/LLSA/ /KW E£NS j OPSTAF'/='£AZ TOMPOES Tom Poes en de Tijwisselaar De Albatros naderde bij het passeren het eiland tamelijk dicht en de ge zagvoerder sloeg het niet zonder zor gen gade. ,,Een slechte plek", sprak hij. ,,De kust ligt hier vol zandbanken. Ja, kaptein", gaf de stuurman toe. ,,Maar we treffen het. Het begint hoog water te worden zodat we er weinig last van zullen hebben." De ander gromde iets en trok zich te rug om zijn zeekaart te raadplegen. Intussen keek Kobbe Kobbema vol verlangen naar het naderende vaar tuig. ,,Het is mogelijk dat er lui met zachte hersens opzitten", zei hij, ,,maar ik zou best eens zo iemand willen zien. Kan je het schip niet laten stoppen, Oene?" „Alles kan", verklaarde zijn leer meester. „Maar het is te gevaarlijk. We hebben het trouwens veel te druk; de regen is bijna afgelopen en nu moeten we voor de spreiding van het vocht zorgen. Kom, Kobbe. Let op!" Met deze woorden trok hij een bam boefluit uit zijn zak en begon daar eentonig op te blazen, terwijl hij met slepende passen langs de planten liep die het strand begrensden. „Kijk", sprak hij, „nu gaat het vocht in de bodem trekken. Een lage toon zuigt het water neer zodat het bij de wortels kan komen, zie je wel?" „Wat knap, Oene", mompelde de leerling afwezig. „Maar hoe kan je een schip laten stoppen? Niet datje het gaat doen natuurlijk. Maar stel nu eens. Hoe zou je dat doen, Oene? REDACTIE: SASKIA STOELINGA 023-5150 H W E E DOOR JAN VISSER Er valt gedurende de slotfase van mei weinig of geen re gen meer. Om die reden kunnen we al voorzichtig de neer slagbalans over deze maand opmaken. Gemiddeld over het land is er circa 80 mm gevallen tegen normaal 57 mm. Een natte maand dus en zelfs de natste mei sedert 1984. ■»Door het buiige karakter van de neerslag zijn de verschil len van plaats tot plaats opmerkelijk groot. In plaatsen die hemelsbreed amper 30 kilometer van elkaar verwijderd zijn lopen de hoveelheden neerslag soms zo'n 50 mm uit een. Bij ons in westelijk Nederland staat de teller op Val kenburg bij Leiden op 75 en op Schiphol op 69 mm. De structurele droogte duurt overigens voort. Over een pe riode van 26 maanden, april 1995 tot en met mei van dit jaar, bedraagt het cumulatief landelijk neerslagtekort 355 mm. Waarom vanaf april 1995, zult u zich wellicht afvra gen. Dat heeft te maken met het sedert die maand over wegend geblokkeerde karakter van de luchtdrukverdeling. Thans is er ook sprake van een blokkade want oceaande pressies kunnen onze omgeving niet bereiken. Het cen trum van de hogedrukblokkade ligt echter boven de Britse eilanden waardoor noordelijke winden tamelijk koele luchtmassa's naar onze omgeving transporteren. In het weekeinde komt het systeem oostelijker te liggen en wel boven het Noordzeegebied. Wanneer de atmosfeermodel len deze ontwikkeling de komende dagen bevestigen, mag tijdens de maandwisseling op een overgang naar zonniger en warmer weer worden gerekend. Morgen is het minder grijs dan vandaag. Behalve meer zonneschijn komen ook de temperaturen op een wat hoger niveau. Het wordt 's middags zo'n 17 graden. De wind waait uit het noorden en is opnieuw matig van sterkte. Gisteren heeft de zon toch nog een groot deel van de dag geschenen. Warmer dan een graad of 15 werd het bij ons niet. In het zuidoosten nog wel maxima tot circa 20 gra den. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met het zuiden enige regen of motregen. Morgen eerst zon Later op de dag vanuit het westen opnieuw bewolking en kans op regen. Middag- temperatuur variërend van 10 in het noorden tot 16 graden in het zuiden. Zweden: In het midden en noorden wat zon, maar ook kans op regen. In het zuiden vooral vandaa'g overwegend be wolkt en enige regen. Mor gen droger en mogelijk ook zon. Maxima uiteenlo pend van 10 graden in het noorden tot 17, bij zon, in het zuiden. Denemarken: Vandaag bewolkt en regen of motregen. Morgen dro ger, af en toe zon, en ook minder wind. Middagtemperatuur rond 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij zonnig en droog, alleen in Schotland soms wat wolkenvelden. Middagtempe ratuur op veel plaatsen tussen 20 en 25 graden, langs de Noordzeekust hier en daar wat lager. België en Luxemburg: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur oplopend tot ongeveer 21 graden op donderdag. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig. Nu en dan een stevige oos tenwind. Middagtemperatuur rond 25 graden, hier en daar tegen de 30. Portugal: Eerst nog enkele regen- en onweersbui en maar geleidelijk meer zon en droog. Maxima van een graad of 22 aan zee in de Algarve tot tegen de 30 in het bin- Madeira: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 Spanje: Vandaag nog enkele buien, ook met on weer, maar morgen van het zuiden uit meer zon en geleidelijk droog. Middag temperatuur uiteenlopend van iets bo ven 20 graden langs de Golf van Biskaje tot rond 30 in het binnenland. Canarische Eilanden: Geregeld zon en-droog Middagtempera tuur omstreeks 25 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond of boven 25 graden. Tunesië: Veel zon, droog en warm. Middagtempe ratuur iets boven de 30 graden, maar aan zee hier en daar minder warm. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden maar aan de Cote d'Azur iets lager. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en morgen later op de dag mogelijk een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur dicht bij de 30 graden. Italië: Vandaag flinke zonnige perioden en al leen in het noordoosten een kleine kans op een (onweers)bui. Morgen wat meer bewolking en ook een toenemende kans op enkele stevige regen- of onweersbui en. Vandaag nog bijna overal maxima van 25 graden of meer; morgen van het noorden uit minder warm. Corsica en Sardinië: Vandaag droog, vrij zonnig en warm met maxima tegen de 30 graden. Morgen iets lagere maxima, minder zon en later op de dag mogelijk een enkele onweers- Malta: Vrij zonnig en tot morgenavond droog. Warm met een middagtemperatuur van ongeveer 28 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon maar in het noorden soms ook bewolking en een kleine kans op een on weersbui. Middagtemperatuur rond 23 graden, landinwaarts iets hoger. Turkije en Cyprus: In het zuidwesten vrij zonnig. Elders meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui, vooral in het noorden. Middagtemperatuur van 22 graden in het noordwesten tot 30 bij Antalya. Duitsland: In het zuidwesten zonnige perioden. El ders meer bewolking en vooral in het noorden en oosten kans op wat buiige regen, misschien wel met een onweers- klap. Middagtemperatuur uiteenlopend van 13 graden in het noorden tot rond 20 in het zuidwesten. Zwitserland: Perioden met zon maar in het oosten meer bewolking en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur op van daag van 20 graden in het noorden tot ruim 25 in het zuiden; daarna overal iets lager. Oostenrijk: In Tirol af en toe zon en op de n plaatsen droog. Elders toenemende wolking'en nu en dan regen, r pok wel onweer. Middagtemperatuu vandaag nog rond 20 graden, daarn ger. Polen: Bewolkt en enige tijd regen of motre Morgen later op de dag vanuit het n den droog en opklaringen. Middag peratuur slechts 13 graden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag geleidelijk overal bewoinf1 enige regen. Ook morgen we af en toe regen of motregen. Mie C temperatuur slechts 13 graden, wakije vandaag bij zon misschien a 17. Vandaag eerst zonnige perioden. I op de dag bewolkt en af en toe rejni Morgen enkele buien, maar t dan zon. Middagtemperatuui van 20 graden op vandaag na morgen. WOENSDAG 28 MEI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 05.30 Zon onder 2 L Maan op 01.44 Maanonderl1 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.37 21,19 08.10 Laag 04.15 16:46 03.56 Weerrapporten 27 mei 08 uur: station weer wind temp De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Helsinki Kopenhagen regen Las Palmas onbew. Lissabon zwaar bet Locarno Londen Luxemburg Madrid h3lf bew. licht bew. ilf bew Split nietontv. Stockholm onbew. Warschau half bew. Wenen regen Zurich onbew. Bangkok half bew Buenos Aires licht bew. Casablanca half bew Johannesburg licht bew. Los Angeles onbew. New Orleans onbew New York Tel Aviv onbew. 15 10 17 10 17 II J zy ii j> 20 7 L 28 18 20 I» 21 10 lt 19 11 20 II r 22 12 1 24 IÉ II. 32 15 te 26 18, 16 7 0e 15 5 Sp 23 j te' 36 2 tu 16 23 12 '0; 32 21 22 Kar 29 11 jj 23 'lil Vancouver half be 4684

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8