Franse premier Juppé treedt af Turkse leger dringt premier wil op 12.396 Kandidaten voor 82 baantjes Zo heeft u alles in de hand. Voorwaardelijke straf oor DDR-spionagechef Zo heeft u alles in de hand. Buitenland Vredesmacht Afrika sluit grenzen met Sierra Leone N A V O-broeders Tegenstanders Kabila gaan toch demonstreren Albanese artsen staken na overval door politie Minister Slowakije weg na mislukt referendum 0800-8051 INSDAG 27 MEI 1997 Kinderen overleden door fout inenting sanaa* In Jemen zijn 21 kinderen overleden door een fout bij «en inenting tegen gevaarlijke ziekten. In plaats van een vacci- jatie kregen ze een injectie met insuline. In totaal kregen 71 kin- jeren insuline ingespoten. De fouten zijn in de hoofdstad Sanaa jemaakt tijdens een vaccinatiecampagne om de kindersterfte te jeperken. Hoe oud de overleden kinderen zijn is niet bekend. Oude haven van Ashkélon ontdekt rguzALEMIsraëlische archeologen hebben aan de Middellandse jrfee-kust zeer waarschijnlijk de resten gevonden van de oude flven van Ashkélon, daterend uit de late Bronstijd (3.200 jaar leden) tot aan de Middeleeuwen. De oudheidkundigen groe- ren, na een toevallige vondst door een amateurarcheoloog, een (andbeeld van een aap en een bronzen trompet op. Ook troffen y ie de resten aan van tien gezonken boten. Gevangen IRA-activiste krijgt dochter inden De vermeende Noord-Ierse terroriste Roisin McAliskey w gisteren in een ziekenhuis in Londen onder zware bewaking I bevallen van een dochter. De behandeling van de 25-jarige McA- liskey heeft de afgelopen maanden tot een storm van protest ge- leid in Groot-Brittannië. Aanvankelijk kondigden de autoriteiten jan dat McAliskey geboeid moest bevallen en dat het kind haar onmiddellijk na de bevalling zou worden ontnomen. Maar door alle protesten is de bewaking enigszins versoepeld en mag McA- liskey haar baby vooralsnog bij zich houden. Noodweer op Filipijnen eist 21 levens manilla Zware slagregens gepaard met harde windstoten heb ben in de Filipijnen geleid tot de dood van ten minste 21 men sen. Door overstromingen in de omgeving van de hoofdstad moesten meer dan 12.000 mensen hun huizen verlaten en schuilen in opvangplaatsen van de overheid. Zeker 21 mensen twamen door verdrinking, elektrocutie of vermorzeling door in stortende muren om het leven. Vlassagraf ontdekt in West-Bosnië sarajevo In de West-Bosnische regio rond de stad Bihac is een oassagraf met naar schatting driehonderd lijken aangetroffen. Tiet gaat om Kroaten en moslims, die in 1993 tijdens de bloedige lurgeroorlog in voormalig Joegoslavië zijn vermoord. De licha- nen lagen in een grot, meldde de Bosnische televisie gister- ivond. Inmiddels zijn honderdzeventig lijken geborgen. onden wil eerherstel deserteurs WOI onden De Britse regering onderzoekt of eerherstel moet wor- !en gegeven aan 307 Britse soldaten, die tijdens de Eerste We- eldoorlog wegens desertie of lafheid zijn geëxecuteerd. Uit mili- aire documenten die onlangs openbaar zijn gemaakt, blijkt dat meeste geëxecuteerde soldaten niet waren gedeserteerd, iar zich in een toestand van geestelijke verwarring aan de ind van het slagveld bevonden. 'otograaf maakt naaktfoto in dom tULENEen Duitse fotograaf is gisteren veroordeeld, omdat hij en bijna naakt paar op het hoofdaltaar van de dom van Keulen leeft gefotografeerd. De man kreeg vier maanden voorwaarde- ijk en een boete van ongeveer 3.500 gulden opgelegd. Op 19 juli orig jaar leit hij witte muizen in de dom los om de aandacht an de koster af te leiden. Toen die op muizenjacht ging, gingen en jonge man en vrouw uit de kleren. Bedekt met slechts een ijgeblad lieten ze zich fotograferen. Ontdek de mogelijkheden van Libertel Mobiele Communicatie. Les 4: Text E-mail met E-mail berichten op uw mobiele telefoon' Bel 125 en toets 7. U on ungt clan uw •mobiele' Internet E-mail adres. Iedereen met Internet toegang k: n bericht naar uw mobiele telefoon ssuren. Let op- de tekst moet in field van Internet E-mail programma ingetypt worden U betaalt ingen van berichten via Internet (f0.50 ind. BTW per bericht). Versturen naar Internet kan ook. Toets een bericht in. voorafgega EMAIL NA AM@DOMElN en stuur dit naar 125. Wilt u hier meer ovei fel Libertel. Toets 117 (gratis) op uw GSM-tocstcl. Nog geen abonnee, n sseerd, bel dan gratis 0800 05 60. LIBERTEL BELDORF ANP-AP iub- vroegere hoofd van de st-Duitse spionagedienst, ükus Wolf (74), is vandaag or het Oberlandesgericht in isseldorf tot twee jaar voor- lardelijke celstraf veroordeeld igens ontvoering en mishan- ling. De 74-jarige ex-generaal ind terecht op beschuldiging vrijheidsberoving, mishan- ing en bedreiging in verband de ontvoering tussen 1952 1962 van twee mensen naar DDR door de geheime dienst Stasi. Het ging om een vertaler in Amerikaanse dienst en een Oost-Duitse overloper. Ook zou Wolf verantwoordelijk zijn voor de willekeurige opsluiting van een schrijver. Wolf werd in 1993 wegens landverraad tot zes jaar cel ver oordeeld, maar dat vonnis werd vernietigd nadat het constitu tionele hof bepaalde dat DDR- spionnen niet bestraft kunnen worden wegens spionage als zij dat alleen vanuit Oost-Duits- land hebben gedaan. Dntdck de mogelijkheden van Libertel Mobiele Cc Les 3: Text Info Met Libertel Text Inlo krijgt u informatie op het scherm van uw mobiele telefoon. File-informatie, weerberichten, beurskoersen of reisinformatie. Bel 125 en volg de instructies. Binnen enkele seconden vangt u dc meest actuele informatie. Wilt u hier meer over weten? Bel Libertel. Toets 117 (gratis) op GSM-tocstcl. Bent u nog geen abonnee, maar wel geïnteresseerd, bel dan gratis 0800 05 60. LIBERTEL FREETOWN Rtr Wat honderdduizenden betogers anderhalf jaar geleden niet voor elkaar kregen, is miljoenen Franse kiezers zon dag wel gelukt: het vertrek van premier Alain Juppé. De minst populaire premier die het land sinds 1958 heeft ge had, diende gisteren zijn ontslag in. PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De door Juppé geleide conser vatieve regering leed zondag een gevoelig verlies in de eerste ronde van de parlementsverkie zingen. De twee regeringspartij en, RPR en UDF, haalden nog geen dertig procent van de stemmen. Dat was bijna tien procent minder dan twee jaar geleden, en onvoldoende voor een nieuwe parlementaire meerderheid. Om aanstaande zondag een herhaling van die nederlaag te voorkomen, zei Juppé dat hij na de verkiezingen niet meer als premier terugkomt, zelfs niet als rechts de tweede ronde wint. Voordat Juppé zijn handdoek in de ring wierp, had hij een on derhoud gehad met president Chirac. Daar in Frankrijk de be noeming van de premier het voorrecht is van de president, wordt aangenomen dat Chirac achter het ontslag van Juppé zit. De grote vraag is wat de gaul listische president verder nog gaat doen om een nederlaag aanstaande zondag te voorko men. Vanavond om 20.00 uur houdt hij een televisierede, waarin hij wellicht de opvolger van Juppé bekendmaakt (als rechts wint). Twee namen wor den genoemd, die van Eduard Balladur en die van Philippe Sé- guin. Als rechts er niet in slaagt zondag te winnen, treedt een regering aan van de Socialisti sche Partij, de Groenen en de Communistische Partij. De so cialisten willen nieuwe voor waarden stellen aan de toetre ding van Frankrijk tot de euro, de communisten zijn zelfs mor dicus tegen. Tenminste vijftien doden door coup het West-Afrikaanse land. De afgezette" president Ahmah Te- jan Kabbah, die sindS februari vorig jaar aan de macht was, is naar Guinee gevlucht. Bij gevechten die zondag op verscheidene plaatsen uitbra ken, zijn minstens vijftien men sen om het leven zijn gekomen, onder wie twee Libanezen. Ook twee Nigeriaanse soldaten van de vredesmacht ECOMOG zou den zijn gedood. Zuid-Mrika sprak gisteren zijn bezorgdheid uit over de staats greep. ,,De regering is zeer be zorgd. Dit is een belangrijke te genslag voor het democratise ringsproces in Sierra Leone, waaraan de internationale ge meenschap groot belang hecht te." Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de plegers van de militaire coup opgeroepen de macht weer over te dragen aan dc gekozen rege ring van het West-Afrikaanse land. De Afrikaanse vredesmacht in Liberia ECOMOG heeft gisteren de grens gesloten met buurland Sierra Leone, waar het leger zondag de macht greep. Twee marineschepen van ECOMOG verlieten zondagnacht de Libe riaanse hoofdstad Monrovia, waarschijnlijk in de richting van Sierra Leone. Aan boord van de schepen bevinden zich honder den zwaar bewapende militai ren. Zondag raakten in de hoofdstad Freetown troepen van ECOMOG slaags met rebel lerende soldaten. Het nieuwe militaire bewind in Sierra Leone heeft vijf minis ters gearresteerd van de zondag afgezette burgerregering. Het leger zoekt nog andere voorma lige bewindslieden. De coupplegers hebben een Militaire Revolutionaire Raad opgericht, geleid door majoor Johnny Paul Koroma, die zich zelf uitriep tot staatshoofd van Provider heeft verantwoording voor de inhoud TOKYO JUDITH STALPERS CORRESPONDENT Een rechter heeft gisteren Ja pans grootste internet service provider Nifty Serve verant woordelijk gesteld voor de laster die een vrouw heeft ondervon den via een electronisch discus sieforum. Het is de eerste rech terlijke uitspraak in Japan over het gebruik van internet die de weg openzet voor censuur. De uitspraak heeft de mediawereld aan het schrikken gebracht en zal onvermijdelijk tot een ver hitte discussie leiden. De rechter vindt dat Nifty niet genoeg maatregelen heeft geno men om de schade bij gebrui kers te voorkomen. De systeem beheerder had berichten die de eer van een gebruiker schaden, van het net moeten verwijde ren. De rechter heeft een boete van 7500 gulden opgelegd, waarvan de daders, degenen die de smadelijke berichten op het net hebben gezet, 1500 gulden moeten opbrengen. parus De Russische president Boris Jeltsin en zijn Franse collega Jacques Chirac begroeten elkaar warm voor het Elysée-paleis. Jeltsin woonde daar vanochtend de ondertekening bij van het NAVO-akkoord. foto reutersjean-christophekahn ISTANBUL JESSICA LUTZ CORRESPONDENT De Turkse Militaire Hoge Raad heeft gisteren de fundamenta listische premier Erbakan ge dwongen akkoord te gaan met het ontslag uit het leger van 'ongewenste elementen', ofwel officieren en onderofficieren met fundamentalistische of ex- treem-linkse sympathieën. Na een vergadering die zes uur duurde, zette Erbakan, die voor zitter is van de raad, zijn hand tekening onder het besluit. Hoeveel officieren ontslagen zijn werd officieel niet bekend gemaakt, maar de commerciële zender Show-W noemde het aantal van 161, waarvan een twintigtal beticht worden van extreem-linkse sympathieën. Andere bronnen spraken van vijftig tot honderd. Vorig jaar augustus, nauwe lijks twee maanden na zijn aan treden, ondertekende premier Erbakan het ontslag van 56 offi cieren. Toen al werd hij hierom door zijn achterban fel bekriti seerd. Ook dit keer schreef de islamitische pers vooraf, dat er een grens is aan het begrip voor de opofferingen die de premier doet om aan de macht te blij ven. Dat moet dan ook het doel zijn van de militairen: Erbakan afschilderen als een machtswel lusteling en hem zodoende in diskrediet brengen bij zijn kie zers. Eerder dit jaar bracht het le ger om diezelfde reden de op heffing van de onderbouw van de imamscholen op de agenda. Volgens een wijziging van de onderwijswet, die jaren geleden aangenomen werd, hadden de imamopleidingen al veel eerder beperkt moeten worden tot een bovenbouw van drie jaar. Maar de generaals dwongen Erbakan, en geen eerdere premiers, om te beloven dat die wet ook daadwerkelijk toegepast zal worden. Dat leidde twee weken geleden tot een enorme protest demonstratie in Istanbul. President Demirel is voor stander van vervroegde parle mentsverkiezingen om de poli tieke crisis in zijn land op te los sen en elke dreiging van een militaire staatsgreep uit te ban nen. In een interview met de Britse zakenkrant Financial Ti mes zegt hij vandaag dat hij het parlement 'nu' zou ontbinden, als de grondwet hem die be voegdheid zou geven. Naar zijn mening 'verlaagt' het gedrag van de politici van nu het aan zien van het parlement. KINSHASA «AFP-Rtr-DPA De politieke tegenstanders van de nieuwe machthebber in het voormalige Zaïre trekken zich niets aan van het verbod op be togingen en activiteiten van po litieke partijen in Kinshasa. De aanhang van ex-premier Tshisekedi riep gisteren weer op tot acties tegen het bewind van president Kabila. Ze wil morgen en vrijdag grote demonstraties houden in de hoofdstad van de door Kabila uitgeroepen Demo cratische Republiek Congo. Eerder had een van Tshiseke- di's naaste medewerkers gezegd dat zijn partij 'het volk in bewe ging wil brengen' met acties. De betogingen zouden omvangrij ker zijn dan die van vorige week, toen het aantal deelne mers de duizend niet oversteeg. Minister Vikansi van post en telecommunicatie verweet Tshisekedi gisteren, dat hij de bevolking misleidt uit eigenbe lang, dat hij vreemdelingen- en rassenhaat predikt en dat hij de aanhangers van de verdreven president Mobutu de gelegen heid geeft zich te uiten. De nieuwe regering heeft de monstraties en activiteiten van politieke partijen in de hoofd stad Kinshasa verboden. Daar aan liggen volgens de staatstele visie veiligheidsredenen ten grondslag. Maar de nieuwe re gering heeft ook bepaald dat le den van Kabila's strijdkrachten niet zonder speciale opdracht de stad in mogen. Burgers moe ten hun wapens inleveren. Wie dat niet doet, wordt beschouwd als 'een vijand van de bevrijding van het volk' en voor de rechter Handenvol werk voor dienst gemeentewerken in Spaanse Sevilla BARCELONA HENK BOOM CORRESPONDENT De Zuid-Spaanse stad Sevilla heeft zondag wellicht de omvangrijkste sollicitatieproce dure aller tijden beleefd. Op de kop af 12.396 kandidaten kwamen naar het ge meentelijk stadion voor één van de 82 baantjes die de gemeente had te vergeven. Het ging om eenvoudige jobs bij de dienst gemeentewerken. Het waren niet alleen ongeschoolde arbei ders die op de oproep reageerden. Onder de ruim twaalfduizend waren ook werkloze schoolmeesters, doctorandi en zelfs een en keling met een doctorstitel. Er moest een proeve van bekwaamheid worden afgelegd aan de hand van dertig vragen, die niet zo zeer waren gericht op de mate van oplei ding, als wel4op praktisch inzicht in het da gelijkse leven. Eén van de vragen luidde bij voorbeeld hoe men het beste bloedvlekken kan verwijderen. De vragenlijst is volgens hoofd personeels zaken van Sevilla, Alfonso Garcia Melero. het bewijs dat de gewone man net zoveel kans heeft om één van de banen te krijgen als iemand met een hoge opleiding. On danks alle garanties van Melero inzake de eerlijkheid van de procedure, trokken zes- Wilde actie van keurtroepen president BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Honderden artsen en verpleeg kundigen van het militaire hos pitaal in de Albanese hoofdstad Tirana zijn gisteren in staking gegaan, uit protest tegen een gewelddadige overval door een dertigtal agenten van een spe ciale politie-eenheid. De agen ten koelden zondagmorgen hun woede op de adjunct-directeur en een bewaker van het hospi taal, nadat een collega van hen in het ziekenhuis was overleden aan de gevolgen van een schiet partij. De overvallers, allen lid van een speciale politie-eenheid die onder andere met de bewaking van president Sali Berisha belast is, sloegen de adjunct-directeur en een bewaker in elkaar en schoten in het ziekenhuis in het wilde weg in het rond. Volgens de overvallers zou het zieken huis niets gedaan hebben om een levensgevaarlijk gewonde collega de man had een ko gel in zijn hersenente red den. Het ziekenhuis ontkent dat ten stelligste. De stakende artsen en ver pleegkundigen zullen alleen in noodgevallen hulp verlenen. Ze willen pas weer aan het werk gaan als de regering hen garan ties voor hun veiligheid geeft. „Onder deze omstandigheden kunnen we niet werken", zei hoofdverpleegkundige Margari ta Minai gisteren. „We helpen anderen te overleven. Als deze situatie voortduurt, zullen we onze witte jassen uittrekken. De stakende artsen en ver pleegkundigen eisen verder dat president Berisha, de minister van binnenlandse zaken onder wie de speciale politie-eenheid valt, en de commandant van de eenheid het ziekenhuis bezoe ken. De overval op het ziekenhuis, nota bene door politiemensen, bewijst opnieuw hoe diep de anarchie, de angst en het wan trouwen geworteld zijn in het door geweld geteisterde land. Desondanks gaat de Europese bemiddelaar voor Albanië, de vroegere Oostenrijkse premier Franz Vranitzky, er van uit dat de voor 29 juni geplande parle mentsverkiezingen door gaan. Na afloop van een bijeen komst in Italië van Europese di plomaten die zich met de pro blemen in Albanië bezig hou den, zei Vranitzky dat de verkie zingen doorgang moeten vin den, hoewel met name het zui den van Albanië vrijwel geheel in handen is van gewapende re bellen. Vranitzky liet doorschemeren dat het een illusie is te verwach ten dat de rebellen voor de ver kiezingen hun wapens in zullen leveren. De zesduizend man sterke internationale troepen macht die in Albanië gestatio neerd is, heeft niet de opdracht de rebeUen te ontwapenen. Het herstellen van de orde in het land is volgens Vranitzky een taak voor de nieuwe regering. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Het mislukte referendum over de vraag of Slowakije tot de NAVO toe moet treden, heeft zijn eerste politieke slachtoffer geëist. Minister Pavol Hamzik van buitenlandse zaken trad gisteren af 'uit onvrede over het verziekte politieke klimaat' in Slowakije. Hamzik maakte zijn aftreden bekend nadat de kiescommissie eerder op de dag het referen dum officieel ongeldig had ver klaard vanwege de extreem lage opkomst. Nog geen tien procent van de Slowaakse kiesgerechtig den ging vrijdag en zaterdag naar de stembus. Het aftreden van Hamzik is een slag in het gezicht van pre mier Vladimir Meciar. Die be noemde Hamzik eind vorig jaar met de opdracht het slechte in ternationale imago van Slowa kije te verbeteren. Hamzik moest er voor zorgen dat het Centraal-Europese land de ge ringe kansen om op korte ter mijn lid te worden van de NAVO en de Europese Unie niet verder zou verspelen. In een verklaring stelde Ham zik gisteren dat de belangrijkste doelstelling van de Slowaakse buitenlandse politiek, snelle toetreding tot de NAVO en de Europese Unie, onmogelijk meer te realiseren is na de cha otische taferelen rond het NAVO-referendum. ,,lk kan mijn doel niet bereiken. Ik zie daarom geen reden om aan te blijven als minister van buiten landse zaken", aldus Hamzik. Volgens de afgetreden minis ter dragen de oppositie en de regering van premier Meciar sa men de verantwoordelijkheid voor het fiasco. VRAAG IK M£ INEENS AF...! V/at is het nut van de gemeenschappelijke Europese munt? duizend kandidaten zich terug toen ze bij de ingang van het stadion hoorden vertel len dat de meeste banen al waren vergeven middels de in Spanje gebruikelijke vriend jespolitiek. De massale opkomst van het Zuid-Spaanse werklozenlegioen naar het stadion heeft de landelijke aandacht getrokken. In sommige delen van Andalusië ligt het werkloosheids percentage boven de veertig procent. Onder de jongeren is dat nog hoger. In geheel Spanje is de werkloosheid 21 procent en het land staat daarmee aan de top binnen de EU. Waarom maakt de gulden plaats voor de euro "V3 Meer informatie? Haal de folder op postkantoor of bibliotheek of bel de Postbus 51 infolijn ELKE WERKDAG VAN 9 TOT 9

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5