Student kan extra lenen voor doordeweeks reizen cn Activist Watson blijft nog in cel Nederland moet steeds vaker ondergronds Binnenland Wim Kok slaat zilveren Marshall-tientje Regels voor technolease bleven lang onduidelijk Geen 'snelle' regeling van status duo-moeders 'Marokkaans internaat haaks op integratie' "Spaargeld genoeg maar hoe krijg ik het direct in handen?" DAG 27 ME11997 iunabeheer legt beslag op geld jagers :um« De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft gisteren beslag n leggen op de bezittingen en banksaldi van de Koninklijke erlandse Jagers Vereniging (KNJV) tot een bedrag van ze- enhalve ton. Faunabeheer wil de jagersclub zo dwingen als- gehoor te geven aan het vonnis van de rechtbank in Zut- n. De rechter veroordeelde de KNJV in april tot betaling van schadevergoeding aan Kritisch Faunabeheer. Ook moesten agers rectificaties laten plaatsen van hun eerdere kritiek op anti-jachtadvertentiecampagne. Op beide punten heeft de V het tot nu toe laten afweten, aldus Kritisch Faunabeheer, hoger beroep dat de jagers hebben aangetekend kan het lere vonnis echter niet opschorten, stelt Faunabeheer. Secre- Alfrink van de KNJV reageert 'verbaasd'. Hij wijst erop dat g ïgervereniging conform het vonnis van de rechtbank rectifi- nde persberichten en advertenties naar de media heeft ver- den. cht zicht in Dolfinarium i )erwijk Algen spelen een nieuwe attractie van het Dolfinari- in Harderwijk danig parten. Vanachter de glazen wanden de gloednieuwe Lagune, een grote bak met zeedieren en vis- is het zicht door de ongewenste zeeflora beperkt tot maar meter. De Lagune gaat vandaag voor het publiek open. Het nluchtbassin heeft de oppervlakte van een voetbalveld. Het liek kan behalve vanaf de kant, via de glazen wanden in de I ïaakzee kijken waar dolfijnen, zeehonden, zeeleeuwen, wal en en diverse soorten vis rondzwemmen. Het beperkte zicht t in tegenvaller voor het park. De kool- en zandfilters van de z eringsinstallatie functioneren momenteel niet goed genoeg ïihet water voldoende helder te maken. „We zijn bezig uit te li teren op welke manier het water minder troebel gemaakt j worden", aldus zeebioloog John Koop van het Dolfinarium. i'u we milieuspots voor jongeren iaag Minister De Boer (milieu) heeft gisteren in Den Haag itartsein gegeven voor een nieuwe tv-milieucampagne voor ■eren. Studenten van vijf academies voor beeldende kunsten ben in opdracht van het ministerie een' serie nieuwe tv-spots aakt voor de lopende campagne 'Een beter milieu begint bij lfDe bijdragen zijn vanaf volgende week te zien op The ;ic Factory (TMF). De onderwerpen in de nieuwe filmpjes gericht op leerlingen uit het voorgezet onderwijs. Scholieren Avolle, Utrecht, Lelystad en Den Haag hebben ideeën aange ven en de ontwikkeling van de spots begeleid. De thema's vervoer, eco-voeding, zwerfafval, eco-kleding, milieuvrien- ke haarproducten en energie- en waterbesparing. litie bevrijdt man in slaapkamer tap» De politie in Lelystad heeft eergisteren een 30-jarige die door zijn vrouw in de slaapkamer was vastgebonden ijd. De echtgenote had de man vastgemaakt om duidelijk te en dat zij niet is gediend van zijn bezitsdrang. De man had met handen en voeten laten vastbinden, in de veronderstel- dat zijn vrouw daarmee seksuele bedoelingen had. Tot zijn v ik liet de vrouw hem achter in het huis. Met pijn en moeite de man zich deels uit zijn benarde positie te bevrijden en de i tie te bellen. Die dacht aanvankelijk aan een grap. Eenmaal ei slaapkamer constateerden agenten dat de man wel dege- 'akkundig was geboeid. idheidkundig onderzoek verplicht jaag In grote projecten waarbij de bodem overhoop wordt laid, moet de archeoloog een niet weg te denken figuur wor- Zodra een milieu-effectrapportage nodig is, zou ook oud- kundig bodemonderzoek Verplicht moeten zijn. Die extra lichting moet in fasen worden uitgebreid tot andere projec- net bodemverstoringen. Staatssecretaris Nuis (cultuur) ijft dat in een brief aan de Tweede Kamer over de uitvoering het Verdrag van Malta, waarbij Nederland sinds 1992 partij et verdrag beschermt het archeologische erfgoed bij ernsti- odemverstoringen. ïerigste stukje snelweg iaag De A16 tussen Dordrecht en 's-Gravendeel is topper iet gebied van luchtvervuiling. De ringweg AIO om Amster- veroorzaakt het meeste lawaai. Dat zijn twee in het oog ïgende gegevens uit een onderzoek dat het ministerie van eer en waterstaat naar de Nederlandse wegen heeft verricht. ierzöek van de Tweede Kamer heeft minister Jorritsma (ver- de wegen bekeken op luchtververvuiling, geluid, verkeers- gheid en barrièrewerldng. Als stank'stuk wordt de A16 ge el door de A13 tussen Berkel-Rodenrijs en Overschie en de tussen Den Haag en Voorburg. Achter de grootste herrie- ipper AIO veroorzaakt de Al6 in de omgeving Rotterdam het ste lawaai. lieugroep bezet Nijmeegse bouwput igen» Actievoerders van Groen Front! hebben vanochtend bouwput aan het Nijmeegse Kelfkensbos bezet. De actie- ders protesteren tegen de bouw van een parkeergarage op ilaats. Gisteren plaatste een lokale afdeling van de Vereni- Milieudefensie op dezelfde plek al protestborden. Een aan- ctievoerders ketende zich vast aan de hekken rondom de vput en aan graafmachines. Groen Front!, de Nederlandse ■an de Engelse milieuorganisatie Earth First!, was van plan ctie de hele dag vol te houden. llemansrit langs Usselmeerkust (i Een 20-jarige jongeman heeft de afgelopen nacht'met vvildwestrit langs de Friese IJsselmeerkust voor veel benauw- lomenten gezorgd, niet in de laatste plaats voor de hem ervolgende politieagenten. Dat heeft de politie van Friesland gedeeld. De man begon zijn dollemansrit in zijn Volkswa- Golf in Makkum. Vandaar reed hij met snelheden oplopend eker 180 kilometer per uur door de polder richting Stavoren, olitie van Friesland, bijgestaan door agenten van het korps elijke politiediensten, probeerde op alle mogelijke manieren olgeworden automobilist te stoppen, maar de man reed Uiteindelijk lukte het de agenten bij Rijs, tussen Stavoren emmer, de man klem te rijden tussen twee politiewagens, angeman is ingesloten. Nieuw voorstel van Ritzen voor OV-kaart Studenten die op kamers wonen en vanwege hun studie veel gebruik, maken van het openbaar vervoer, kunnen vanaf 1998 een uitgebreidere OV-studentenkaart kopen. Het geld dat daarvoor nodig is, mogen de studenten le nen bij het ministerie van onderwijs. Alle andere uitwo nende studenten krijgen een openbaarvervoerkaart die alleen gratis reizen in het weekeinde mogelijk maakt. den haag gpd Minister Ritzen van onderwijs lanceerde dit plan gisteren in een vertrouwelijk overleg met de coalitiepartijen in de Twee'de kamer. Volgens betrouwbare bronnen probeert de bewinds man met deze concessie de paarse regeringspartijen over de streep te trekken om te kiezen voor een sobere OV-studenten- kaart die vanaf november 1998 voor alle studenten moet gel den. In de onderhandelingen met de openbaarvervoerbedrij ven over de nieuwe reiskaart hoopt Ritzen voor ongeveer vierhonderd miljoen gulden minder een kaart te krijgen die thuiswonende studenten recht geeft op gratis vervoer door de week en uitwonenden vrij rei zen in het weekeinde. De PvdA voelt daar wel wat voor. De WD is tegen en wil de studenten hun maandelijkse kosten (72,50 gulden) terugbetalen. D66 meent dat de huidige studen tenkaart gehandhaafd moet blijven. Een probleem voor stu denten op kamers is dat een deel van hen - zo'n 60.000 - ver der dan tien kilometer van de universiteit woont. Anderen lo pen stage buiten hun universi teitsstad en moeten daarvoor ook door de week reizen. Om hen tegemoet te komen, wil Rit zen de oude OV-studentenkaart voor deze groep handhaven. De studenten moeten daar wel ex tra voor betalen. Dat geld kun nen ze bij het ministerie lenen en later - zonder rente - terug betalen. Hoe dit administratief dient te worden geregeld, is on duidelijk. Ook de extra kosten zijn onbekend. De paarse fracties weigeren vooralsnog commentaar op het aanvullende plan. De ministers Jorritsma (verkeer) en Zalm (fi nanciën), die ook bij het overleg waren, zouden wel wat voelen voor Ritzens voorstel. Morgen praat de Kamer op initiatief van Groen Links over de politieke impasse over de OV-studenten kaart. Een groep studenten heeft vanochtend het hoofdgebouw van de Hogeschool Rotterdam en omstreken bezet. Ongeveer veertig studenten protesteren daarmee tegen de plannen van Ritzen met de OV-jaarkaart. De studenten hebben in de hal van het hoofdgebouw huisraad ge plaatst. Met de nieuwe kaart zouden zij niet meer naar de hogeschool kunnen reizen. Door de hal als een woning in te richten, wordt het ongemak van de 'uitgeklede' kaart vermeden. De actievoerders willen dat het college van bestuur van de ho geschool zich solidair verklaart met de studenten. Geen maatregelen tegen makers protestposter den haag anp vervolg van voorpagina Premier Kok heeft gisteren de eerste van een miljoen zilveren tientjes ter herinnering aan het Marshall Plan geslagen. Hij deed dat bij de opening van de tentoonstelling 'Amerika Ameri ka, Het Marshall Plan en de We deropbouw van Nederland', door de VS-ambassadeur 'K.Bornbush. De munt, met aan de ene zijde George C. Marshall en aan de andere koningin Beatrix, is ontworpen door Be rend Strik. Het is misschien een van de laatste Nederlandse munten voor de euro, merkte Kok nog op. Dornbush zei dat Clintons bezoek, dat vanavond begint, niet alleen een bevestiging is van het historische belang van het Marshall Plan, maar dat het ook een symbool is voor de be wondering en het respect waar mee de vereiste samenwerking met andere landen na de oorlog is opgepakt. De veiligheidsmaatregelen waarmee het bezoek van de Amerikaanse president is omge ven, hebben intussen tot pro testen geleid. Een kunstenaars echtpaar in Den Haag bracht een poster uit met de tekst 'Who the fuck is Bill Clinton'. Dat beviel anderen weer niet, zodat een onderzoek werd inge steld of die actie strafbaar was. Volgens de politie is gebleken haarlem hugo van hamersveld De Canadese milieu-activist Paul Watson blijft zeker nog tot 9 juni in Nederland in hechte nis. Dan neemt de Haarlemse rechtbank het definitieve besluit of de uitlevering van Watson toelaatbaar is. De rechtbank verwierp gisteren al wel twee van de vier gronden waarop Noorwegen om uitlevering van de Canadees heeft verzocht. Het veroorzaken van een aan varing met een Noors marine schip is volgens de rechtbank verjaard. En volgens het Neder landse recht is het niet strafbaar [•Tij Deze week verwennen we u weer eens met heel goede verzorgingsproducten voor een heel lage prijs. En met Bonus Miles daarbovenop. Tien in t totaal. Kunt u zich, extra voordelig, lekker in de watten leggen. om je zonder toestemming in territoriale wateren van een be paald land te begeven. De Canadees werd 2 april op Schiphol door de marechaussee gearresteerd toen bij controle bleek dat tegen hem een inter nationaal opsporingsbevel van kracht is. Sindsdien zit hij in hechtenis in Lelystad. Watson voert al twintig jaar actie tegen de jacht op walvissen. Daarbij schromen hij en zijn organisatie Sea Sheppard de harde con frontatie niet. Noorwegen heeft Nederland uitlevering gevraagd, omdat de Canadees in dat land nog een straf van 120 dagen cel moet uitzitten voor het laten zinken van een walvisvaarder in 1992. In dat jaar besloot Noorwegen tegen internationale afspraken in de walvisjacht te heropenen. Ook wil Noorwegen Watson nog berechten voor zijn aandeel in het rammen van een Noors ma rineschip dat een aantal walvis vaarders beschermde. Voor de aanvang van de rechtszitting protesteerden gis termiddag ruim honderd sym pathisanten van Watsons orga nisatie Sea Sheppard voor het Haarlemse gerechtsgebouw. Via luidsprekers brachten zij jan kende walvisgeluiden ten geho re. Met liters ketchup verander den zij de straat voor de recht bank in een enorme plas bloed. De zitting van de Haarlemse rechtbank trok ook veel belang stellingvan de Noorse pers. De Haarlemse rechtbank ver wierp tijdens de urenlange zit ting het verzoek van de raads man van Watson, mr. V. Koppe, tot onmiddellijke invrijheidstel ling. Volgens Watsons advocaat is uitlevering ontbelaatbaar, omdat de milieuactivist in Noorwegen een straf moet uit zitten voor een politiek delict. Bovendien zou Watson niet den haag gpd De regels voor .technolease zijn lang onduidelijk geweest. Pas toen na Philips veel meer be drijven geïnteresseerd bleken in het verkopen en terughuren van de eigen kennis om de bedrijfs- kas mede op kosten van de be lastingbetaler te vullen, trok Fi nanciën de touwtjes aan. Dat was in de zomer van 1994, zo liet premier Kok en destijds mi nister van financiën gisteren weten aan de technolease- werkgroep uit de Kamer. De werkgroep onderzoekt of Koks staatssecretaris Van Amelsvoort in oktober 1993 de Kamer juist heeft voorgelicht toen hij zei dat de regeling in principe open stond voor elk bedrijf, terwijl hij eerder en later in briefjes aan collega-bewinds lieden repte van 'eens maar nooit weer'. Volgende week al komt de commissie met haar rapport. Waarnemers gaan er niet vanuit dat dat nog veel stof zal doen opwaaien na de vele schriftelijke en mondelinge in formatie die de Kamer al van het kabinet kreeg. Het onderzoek draait vooral om Philips en de Rabobank, die op 9 juli 1993 toestemming vooraf kregen van het kabinet voor de technolease ondanks verzet van Van Amelsvoort. Die schreef zijn collega's vier dagen later een briefje dat het met Philips 'eens maar nooit weer' was geweest. Net als oud-minis ter van economische zaken An- driessen en Van Amelsvoort zelf vorige week, lieten Kok en Lub bers gisteren weten dat de staatssecretaris nooit kan heb ben bedoeld dat alleen Philips de regeling mocht gebruiken. Van Amelsvoort was 'zijn won den aan het likken', stelden ze. Volgens Lubbers had Van Amelsvoort wel sneller objectie ve criteria moeten opstellen voor de technolease, zodat er helderheid was geweest toen Fokker in 1994 aanklopte. Lub bers en Kok stonden deze keer wel achter Van Amelsvoorts weigering, omdat Fokker zijn kennis 'kunstmatig' als waarde vol goed had opgevoerd. Maar omdat de Kamer massaal vond dat Fokker ook mocht technole- asen, stond het kabinet volgens Lubbers 'voor een fait accom- pli'. Kok ontkende gisteren dat eventuele gevolgen voor de schatkist een rol speelden bij de beslissing over Fokker. Wel er kende de premier dat hij rond dezelfde tijd twee keer door zijn departement van financiën werd gewaarschuwd voor te genvallers als Fokker ook mocht. Kok - die toen als minis ter met de begroting voor 1995 bezig was en als PvdA-leider met de vorming van een nieuw kabinet - kreeg toen berekenin gen hoeveel de schatkist moge lijk mis zou lopen. Vervolgens werden de technolease-regels in augustus '94 aangescherpt door de net aangetreden Vermeend. den haag «anp Staatssecretaris Schmitz van justitie wil vooralsnog niet tege moet komen aan de wens van PvdA, D66 en GroenLinks om samenwonende vrouwen die een kind opvoeden, zogeheten duo-moeders, snel een juridi sche status te geven. Schmitz wil ook uit het oog punt van gelijke behandeling van andere paren van hetzelfde geslacht niet voor deze groep al vast een aparte regeling treffen. Ze wil eerst afwachten waar de zogenoemde commissie-Kort- mann meekomt. Die moet het kabinet deze zomer adviseren over het 'homohuwelijk' en over adoptie door twee personen van hetzelfde geslacht. Duo-moe ders procederen al geruime tijd om ook voor de niet-biolo- gische moeder via adoptie het juridisch ouderschap te verkrij gen. Minister-president Wim Kok lijkt voor zijn leven te vrezen, maar dat is schijn; hij was slechts de muntmeester behulpzaam bij het slaan van het eer ste zilveren Marshall-tientje. Dat gebeurde met een krachtige zwaai aan de handel van de muntpers, bij het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag. FOTO ANP PAUL VREEKER dat de actie op grond van het Nederlands strafrecht niet straf baar is. Weliswaar staat in Het Wetboek van Strafrecht dat be wuste belediging van een be vriend staatshoofd, dat in func tie op bezoek is, strafbaar is. Maar justitie neemt geen maat regelen. Inmiddels zijn zo'n achthon derd pamfletten en posters ver spreid en her en der in Den Flaag te vinden. probeert de Banque Populaire in Nederland wonende Marok kanen voor het project te inte resseren. Bij voldoende belang stelling gaat het internaat in september van start. Tijdens de opleiding wordt veel aandacht besteed aan de geschiedenis van Marokko en de islam. De bank, waar veel Marokaanse migranten een re kening hebben, sponsort het project met ruim tweehonderd gulden per kind per maand. Van de ouders wordt een gelijke bijdrage verwacht. Als het inter naat een succes wordt, wil de bank in andere steden in Marokko meer van dergelijke scholen openen. rotterdam anp Staatssecretaris Netelenbos van onderwijs is er weinig gelukkig mee, maar kan niets doen tegen het initiatief van de Marokkaan se Banque Populaire om in Marokko een internaat voor Marokkaanse kinderen uit Ne derland te beginnen. De bank wil zo dat Marokkaanse jonge ren een Marokkaanse identiteit houden of krijgen, terwijl het Nederlandse beleid juist is ge richt op integratie van deze jon geren in de Nederlandse sa menleving. Het internaat moet plaats bie den aan 140 kinderen in de leef tijd van vijf tot twaalf jaar. Tij dens bijeenkomsten in het land kunnen worden uitgeleverd, omdat hij in Noorwegen bij ver stek is veroordeeld. Hij kan om die reden niet tegen het vonnis in hoger beroep gaan. Dat is in strijd met het Nederlandse recht, aldus Koppe. Tijdens de zitting constateer de Paul Watson zuur dat de Noorse regering met het ver zoek tot uitlevering haar doel al heeft bereikt: „Deze maand is in Noorwegen de walvisvangst be gonnen. Nu ik in een Neder landse gevangenis zit, ben ik voorlopig uitgeschakeld om daar tegen te protesteren". Watson en zijn medestanders in de milieuorganisatie Sea Sheppard zijn, aldus de activist, nog de enigen die daadwerkelijk tegen de jacht op walvissen op treden. Volgens Watson is Greenpeace, de organisatie waa( Sèa Sheppard uit voort komt, te passief. Rabobank Een belletje en het is geregeld. Want via de Rabofoon kunt u geld van uw spaarrekening meteen naar uw betaalrekening overmaken. Zodat u het geld ook meteen kunt opnemen bij de geldautomaat. Dat kan allemaal 24 uur per dag. U ziet het: met de telefoon kunt u ALTIJD de Rabobank in. Wel een betaal- en spaarrekening bij de Rabobank en nog geen toegangscode voor de Rabofoon? Bel dan met 0800-0800 (gratis). Fa douche, diverse varianten, flacon 250 ml 2.99 2 Bonus Miles Advies aan minister De Boer Fa deodorant roller of spray, diverse varianten, 2 stuks 6.45 2 Bonus Miles OB tampons, diverse soorten, doosje 2x16 stuks ,&5fr 6.45 2 Bonus Miles Elmex tandpasta SensitiveJ1T90J, Anti-cariës en Peuteri9#Qj, duopak 150 ml 7.90 2 Bonus Miles Schwarzkopf shampoo of crèmespoeling, diverse soorten, 3 flacons a 300 ml JLT9f 7.98 2 Bonus Miles Totaal: 10 Bonus Miles Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. den haag koos van wees Vrachtvervoer, opslag van goe deren en van olie, gas en afval zal in de drukste gebieden van Nederland steeds vaker onder gronds moeten gebeuren. In de centra van de grote steden geldt dat ook voor personenvervoer, industrie en overlast gevende culturele voorzieningen als poppodia en concerthallen. De stuurgroep Ondergronds Bou wen schrijft dat in een advies aan minister De Boer (ruimtelij ke ordening). De stuurgroep be staat uit deskundigen op dit ge bied van onder meer de TU Delft en de rijksplanologische dienst. De onderzoekers concluderen dat ondergronds bouwen ook vanuit economisch oogpunt kan concurreren met de infra structuur boven de grond. Dat geldt vooral als ook de uitwer king van bovengrondse aanleg op de omgeving in geld wordt uitgedrukt. Ondergrondse aan leg leidt bovendien tot veel doelmatiger gebruik door het ontbreken van files, wat tot gro te financiële voordelen leidt. De stuurgroep meent dat voor landelijke invoering van onder gronds bouwen moet worden gezocht naar geld van derden, zoals banken en pensioenfond sen. De onderzoekers denken dat die in tijden van economi sche groei wel snel willen toe happen, maar als de groei stagneert moeilijker te vinden zullen zijn. Het kabinet moet zich dan ook inspannen om ook bij economische tegenwind particuliere financiers perspec tief te bieden. Dat zou kunnen door als overheid zelf voor te fi nancieren en maatregelen te nemen die ondergronds bou wen bevorderen. In het rapport, dat morgen wordt overhandigd aan minister De Boer, wordt naast stedelijk gebied ook landschappelijk waardevol gebied genoemd als reden ondergronds te gaan. Als voorbeeld wordt het Groene Hart genoemd. Door onder gronds goederen- en personen vervoer en goederenopslag kan wel tegemoet worden gekomen aan de behoefte aan ruimte, zonder dat het landschap daar door teloor gaat.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3