'Eén vingerknip en het land stond in brand' Antropoloog: Bill Clinton zou zich hier thuisvoelen Feiten &Meningen Spanjaarden redden zwart geld Gééf om lep! Girc 50501 DINSDAG 27 MEI 1997 Paul Marchal schreef boek over zijn niet aflatende strijd na de verdwijning van An Ruim zeventigduizend brieven ontving Paul Marchal, naast duizenden bloemstukken. Hij was in 1996 het bekendste gezicht van de Belgi sche televisie en werd meermalen ontboden bij de Belgische koning, de premier en de minister van justitie. Nu heeft de bekendste huisvader van België ook nog een boek geschreven over zijn zoektocht naar zijn vermiste dochter An en haar vriendin Eefje. Een zoektocht die hem niet alleen in de schijnwerpers plaatste, maar ook bittere conflicten opriep. Een levensgrote foto van An in een witte lijst, t-shirts met de opdruk 'An', rouwprentjes en stickers met haar naam, knuf fels van An in de vensterbank van een heuse organisatie, ver noemd naar An, en te midden van al deze gedenktekens een fragiele man, met een montere oogopslag, piekhaar, een kort geschoren baardje, GSM-tele- foon aan de broekriem. Oprechte verbazing als hem de vraag wordt voorgelegd of hij niet soms, al is het maar één dag, het verlies van zijn dochter helemaal wil vergeten. Niet her innerd wil worden aan de nachtmerrie waarin de zeden- misdadiger Mare Dutroux zijn gezin onderdompelde. „Maar nee", zegt Paul Marchal. „Ik gooi mijn dochter toch niet aan de kant? Door te blijven ijveren voor een betere wereld, probeer ik haar dood zin te geven. Dat is mijn manier van rouwen." 'Op zoek naar An en Eefje'. Zo noemde Marchal zijn boek, dat morgen wordt uitgegeven. Het boek put uit het dagboek dat hij bijhield in de maanden nadat zijn dochter en haar vriendin niet van een zomervakantie aan de Belgische kust waren terug gekeerd. Het dagboek hield hij bij voor An, zodat zij zou kun nen zien dat haar vader alles uit de kast had gehaald om haar te rug te vinden. Marchal: „Ik dacht: ze heeft vast vreselijke dingen meegemaakt. Ze zal misschien niets meer van mij en ander mannen willen weten. Mijn aantekeningen kunnen dan helpen weer een brug slaan. Maar An is dood, vandaar dat ik het boekje nu heb opgedragen aan mijn vrouw Betty en de drie andere kinderen." Het gezin-Marchal heeft het ge weten dat vader Paul op zoek was naar zijn dochter. In een jaar tijd voerde hij zijn publici teitsoffensief zover op, dat hun woning te Hasselt uiteindelijk enige gelijkenis ging vertonen met de CNN-newsroom. Jour nalisten lieten in de woonkamer hun nieuwsfaxen binnenlopen, dochter Karen werd in de ach tertuin geïnterviewd, zendwa- gens uit diverse Europese lan den stonden op de stoep gepar keerd en voor de deur gaven Paul en Betty Marchal hun sta tements inhet Nederlands, En gels en Frans. Met vrij willigersploegen werden in Europa duizenden 'An en Eefje'-posters opgehangen. Na dat de stoffelijke resten van An en haar vriendin in Jumet wa ren teruggevonden, werd Paul Marchal één van de voortrek kers van de 'witte mars', die 350.000 Belgen in Brussel op de been bracht. WITTE TRIOMF De tijd heeft inmiddels echter geknaagd aan die 'witte triomf van burgerzin, eensgezindheid, hoop en geweldloosheid. Paul Marchal raakte in een bitter conflict verzeild met de vader van Eefje Lambrecks, sommige Belgische organisaties die zich ontfermen over vermiste kinde ren beschuldigden elkaar van malversaties en broodroof, er ontstond tweespalt rond het 'centrum voor vermiste kinde ren' en in politiek Brussel maakten gevestigde belangen en Vlaams-Waalse twisten een einde aan een poging tot 'nieu we politieke cultuur'. Het leek alsofmet Dutroux en zijn bende veilig achter de tralies alle oude Belgische demonen Paul Marchal in het mediacircus, eind vorig jaar. „Door te blijven ijveren voor een betere wereld, probeer ik de dood van An zin te geven. Dat is mijn manier van rouwen." foto epa weer hun kop konden opsteken. „Ik zou nu geen tweede witte mars durven organiseren", overweegt Marchal. „Ik ben bang dat het nu wél uit de hand zou lopen." De weken voor de eerste witte mars op 20 oktober vorig jaar scheelde dat volgens hem overigens ook maar een haar, maar werd een volksop stand voorkomen omdat de ou ders van vermiste kinderen eensgezind tot kalmte en zelf beheersing opriepen. „De ge moederen waren zó verhit en tegelijkertijd hadden wij als ou ders enorm veel invloed en macht. Het was griezelig. Ik hoefde maar met mijn vingers te knippen en het land stond in brand", zegt hij. Nadat An en Eefje op 3 septem ber 1996 waren teruggevonden, verlegde de aandacht in de Bel gische media zich naar huiselij ker zaken, zoals het drama dat zich aan het voltrekken was tus sen de families Marchal en Lambrecks. Bemiddeling van justitieminister De Clerck kon niet bewerkstelligen dat de meisjes, die samen waren ont voerd en gestorven, ook samen werden begraven. Vader Lambrecks beschuldigde Marchal ervan kwalijke roddels te verspreiden. Uiteindelijk ver bood hij via de rechter het ge bruik van de naam 'Eelje' in de stichting 'An en Eefje' die Mar chal inmiddels had opgericht. Het gezin Marchal bleef met een flinke hoeveelheid onver koopbare sweaters, stickers en cd'tjes zitten. KIBBELEN „Die rechtszaak heeft me sinds de vondst van An en Eefje nog het meest gekwetst", vertelt Paul Marchal in het kantoor van zijn stichting die inmiddels kortweg 'An' heet. „Ik heb ge dacht: onze dochters zijn sa men gestorven en moet je nu de vaders zien kibbelen. Ik vond het vreselijk. Ik had zo graag ge zien dat wij, net als de ouders van Julie en Mélissa, samen zouden kunnen optrekken. Maar het was niet mogelijk." Zelf ziet Marchal niet hoe hij het conflict met Lambrecks had kunnen voorkomen. „Hij was alle heisa beu, hij wilde uitein delijk met rust gelaten worden. Maar dat hij er advocaten bij haalde om ons te bestrijden heeft me zeer teleurgesteld.In zijn boek lijkt Marchal te willen afrekenen met de vader die hem juridisch een voet heeft dwarsgezet, maar zelf ontkent Marchal dat ten stelligste. „Komt dat zo over? Nee, dat is echt niet mijn bedoeling ge weest. Voor mij is de zaak geslo ten", zegt hij. Toch noteert Marchal dat vader Lambrecks al in oktober 1995 moeite had met zijn publicitaire succes, dat vader Jean en zijn vriendin op eigen houtje zoek tochten ondernamen, eerdere toezeggingen plots introkken en niet mee wilden betalen aan het inhuren van een privé-detecti- ve. „Ik heb nog veel zaken weg gelaten", zegt Paul Marchal. Hij wil nog wel kwijt dat hij erg op keek van het feit dat Jean Lam brecks zich liet fotograferen toen hij op TV de begrafenis van Julie en Mélissa volgde. „Dat vond ik vreemd voor een me- diaschuwiemand als hij." Marchal erkent dat Lambrecks in veel opzichten zijn tegenpool is geweest in de afgelopen maanden: hijzelfwas militant- strijdlustig, Lambrecks meer ge laten, hijzelf extravert en goed- gebekt, Lambrecks introvert en onbeholpen voor de camera's, hijzelf volop in de schijnwer pers, Lambrecks meer in de schaduw en alleen met zijn ver driet. Marchal zegt dat het hem onverschillig laat dat zijn eigen markante optreden weerstan den opriep, terwijl hij ingetoge ner rouwen van Lambrecks bij sommigen meer sympathie losmaakte. „Ieder verwerkt zijn verdriet op zijn eigen manier. Ik reageer ac tief en laat mijn verdriet en wanhoop niet aan de media zien. Jean Lambrecks gaat er anders mee om en wie ben ik om dat te veroordelen? Maar het is waar dat er een hele pole miek is ontstaan waar ik het liefst zo snel mogelijk een punt achter wil zetten. In zijn boek geeft Marchal enke le voorbeelden van de kaaksla gen die hij tijdens de zoektocht naar zijn dochter moest incas seren, los van de conflicten met de familie Lambrecks. Zo schreef de Brugse politiecom missaris Van Tieghem hem een brief waarin hij Marchal ver weet: „Ik heb moeten vaststel len dat u zich frequent zeer ran cuneus opstelt en niet kunt na laten om na te trappen. Of wel bent u dermate doordron gen van het hele gebeuren dat u zichzelf niet meer in de hand kunt houden, ofwel bent u wer kelijk een azijnzeiker, zoals di verse bronnen mij reeds heb ben willen duidelijk maken." Van Tieghem voegt daar nog aan toe dat hij Marchal in het privé-leven een 'getourmenteerde egotripper' vindt. Het Vlaams centrum voor vermiste kinderen HOVK advi seerde Marchal zich onder psy chiatrische behandeling te laten stellen en ene Lionel Ramboer, adviseur voor rouwverwerking en slachtofferhulp, bleek ach teraf een oplichter. Dat Marchal bij zoveel tegen wind overeind is gebleven mag misschien een klein wonder he ten, maar zelf zegt hij dat de 'heksenketel' waarin hij en zijn gezin terecht waren gekomen draaglijk bleef vanwege de vele sympathiebetuigingen en ook het besef dat één zaak voorrang had boven alles: An terugvin den. Marchal: „Wat me persoonlijk na alle kritiek heeft gerustge steld is dat ik in staat was om de zaak uit handen te geven op het moment dat ik het gevoel had dat de politie echt serieus en in telligent naar An zocht. Dat was toen het duo Bourlet en Con- nerotte het onderzoek van Brugge hadden overgenomen. Toen wist ik: ik kan na jalle te leurstellingen en het wantrou wen tegen politie, justitie en po litiek toch loslaten en vertroi wen hebben." Met het eigen gezin valt er w wat goed te maken, zegt Mat chal nu, terugblikkend. „Miji andere kinderen zijn dat jaar verwaarloosd: alles draaide o An. Mijn dochter zei: maar p wij zijn er ook nog! Nadat Dutroux was gearresteerd, 1 mijn jongste zoon van dertie van huis weg met het plan zi te laten arresteren en Dutroi in de gevangenis om te bren gen. Hij was nog geen dag vi mist, maar het heeft ons wel aan het denken gezet. Hij wilde ook iets voor zijn v moorde zusje doen, hij wildi ten zien wat hij waard was. I was natuurlijk een roep om aandacht. We hebben beslot het gezin moet weer ee worden. Sindsdien heb ik mi kantoortje niet meer aan hui Ik heb weer meer oog gekrej voor de waarde van het n ment zelf. We eten tegenwoi dig vaker buiten de deur, on de kinderen daar ook zo van nieten." WINKEL Na enig aarzelen heeft Paul Marchal besloten zijn strijd voort te zetten. Zijn leven F grotendeels gewijd aan de st; ting 'An', die tot doel heeft k deren in alle mogelijke situa bij te staan. Vijftig vrijwillige' hebben de afgelopen weken zonder daar een franc voor t vragen èen verwaarloosd Sp filiaal in Hasselt omgetoverc een modern kantoor, waar b halve foto's van An ook een droevige Pierrot aan de mui hangt met de boodschap 'Je leeft maar half. Marchal leii het bezoek trots door zijn 'v i kei'. „Ik heb alleen het koffie apparaat, de ijskast en nogv kleine spulletjes moeten kop de rest is allemaal geschonk zegt hij glunderend. „Wij blijven voor eeuwig veil weesd achter", schrijft Paul Marchal in zijn boek. Wat hi daarmee bedoelt? Verbaasdi blik. „Ik voel me niet verlate in de steek gelaten", zegt hij i „Maar ik mis wel iets heel dl j baars, dat bedoel ik ermee. J zal ik nooit terugkrijgen. Ikh wel proberen de h^rinnerinj i aan haar levend te houden.'], HASSELT PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Onder Spanjaarden met zwart geld is lichte paniek uitgebro ken nu het er naar uitziet dat Spanje in de kopgroep komt te zitten van de euro-landen. Men vreest dat straks iedereen moet aantonen waar hij zijn peseta's vandaan heeft als hij ze wil in ruilen voor euro's. Rekeningen in restaurants, die tot nu toe met de credit card werden vol daan, worden nu plotseling in klinkende munt betaald. Het Spaanse ministerie van financi ën meldt dat er sprake is van een een vlucht in buitenlandse valuta. Het in veiligheid brengen van het zwarte geld is eind vorig jaar begonnen, toen de regering- Aznar garandeerde dat Spanje tot de eerste groep euro-landen zal behoren. Hoewel de Europe se Unie nog geen besluit heeft genomen over de manier waar op de huidige nationale munten moeten worden omgewisseld in euro's, nemen de Spaanse eige naren van het zwarte geld geen risico's. Niet alleen in de luxe restau rants en hotels wordt steeds meer met contant geld betaald, ook voor meubels en andere dure gebruiksgoederen wordt het bekende bundeltje bankpa pier uit de achterzak getrokken. Als gevolg daarvan is de vraag naar 'grote' bankbiljetten, zoals het briefje van tienduizend pe seta's, de laatste maanden sterk toegenomen. Een andere mogelijkheden om zwart geld in veiligheid te bren gen, is om het in het buitenland te parkeren. Volgens de douane gaan regelmatig hele families de grens over, waarbij elk familie lid, inclusief de baby, een mil joen peseta's (1.400 gulden) 'op zak' heeft. Dat is het bedrag dat zonder aangifte per persoon mag worden uitgevoerd. Ook worden geldkoeriers gesigna leerd, die het zwarte geld in op dracht van de bezitters de grens overbrengen. De Spaanse fiscus schat dat er zo'n 42 miljard gulden rondgaat in het zwarte circuit. Daarnaast is er een groot 'grijs gebied', waarover geen belasting wordt betaald. De belastingdienst is daarvan op de hoogte, maar heeft geen middelen om dat te bewijzen. BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT WIM STEVENHAGEN Dr. Jim Olila, al bijna 25 jaar als antropoloog in Nederland, moet uitbundig lachen. „Voor een uurtje maar?" Ja, inder daad. President Clinton komt voor een uur naar Rotterdam. „Het lijkt wel of de keizer komt, of Napoleon", zegt hij. De iet wat slepende woorden en de te gen het gehemelte plakkende 'r' verraden zijn Amerikaanse af komst. Alle opwinding in de Maasstad is ook Olila niet ontgaan. Het hoort er allemaal bij: de opge wonden stemming, de over spannenveiligheidsmaatrege len. „Het is niet Clinton die dat eist," zegt hij geruststellend. „Het is zijn staf. Ik denk dat Clinton er zelf van gruwt. Bill Clinton is iemand die zich hier in Nederland best zou thuisvoelen, vermoedt Olila. De 52-jarige wetenschapper, die met zijn vrouw Ellen van der Meer een adviesbureau runt, is nakomeling van Finse voorou ders die zich ooit in Minnesota vestigden. Hij voelt zich nauw verwant met Bill. En met Hil lary. De Clintons zijn mensen naar zijn hart. „Clinton komt uit dezelfde streek als ik", zegt Olila. „Ik kom zelf uit Kentucky, Clinton uit Arkansas, een vergelijkbare staat in het zuiden. Huckleberry Finn-country", zegt hij met een knipoog. „We hebben dezelfde middleclass ouders. Ik heb ge studeerd in Chicago, de stad waar Hillary is opgegroeid en heeft gestudeerd. Die vrouw weet haar boodschap zó goed te brengen. Ze zou hier een goede politicus zijn." Helaas wordt ze in haar eigen land voortdurend afgebrand. Want daar tellen heel andere normen. Daar ziet men een pre sidentsvrouw vaak liever als ie mand die mooi moet zijn en haar mond moet houden. Ter il lustratie volgt de mop over Clin ton die met een hondje in z'n armen terugkeert in het Witte Huis. 'Hoe komt u daaraan, mister President?' vraagt ie mand. 'Kreeg ik voor Hillary', zegt Clinton. 'Goede ruil', luidt het commentaar. Maar goed. Voor lofzangen op en moppen over de Clintons kwamen we eigenlijk niet. Meer voor een analyse over de ver schillen tussen Nederlanders en Amerikanen, voor een uiteen zetting over wat hen bindt en wat ze anders doen. Olila woont hier nu een kwart eeuw. Als an tropoloog moet hij daar inmid dels enig zicht op hebben. Nederland en Amerika begin nen steeds meer op elkaar te lij ken, maar verschillen zijn er wel degelijk. Wat Olila in Nederland het meest is opgevallen, is het sociale vangnet. De verzor gingsstaat is in Nederland tot in de finesses uitgewerkt. Maar er dreigt een levensgroot gevaar: de arrogantie. „Dat is jullie boosdoener," zegt Olila. „Die arrogantie komt onder meer tot uiting in de verhouding tussen werknemer en werkgever, maar ook in belabberde service voor de klant." Waar die arrogantie vandaan komt? „De verzorgingsstaat geeft je de kans onvriendelijk te zijn. Mensen worden individue ler. Je hebt je belasting betaald, dus je hoeft je over je buurman geen zorgen meer te maken." Dat leidt tot een opmerkelijke hardheid, die zich steeds sterker in het leven lijkt te openbaren. Dat is opmerkelijk, want juist die hardheid verwijten wij Ne derlanders altijd het Ameri kaanse systeem. De Amerika nen, met hun slechte sociale voorzieningen voelen zich snel ler schuldig, vermoedt Olila. Zorgen voor anderen is daar al tijd gestoeld op liefdadigheid. De Amerikaan weet menson waardige omstandigheden te verbloemen. Er is een tegenstel ling tussen wat er gezegd wordt en de kille werkelijkheid. Ameri kanen kunnen een goede bab bel ophangen. Ze kunnen zich zelf verkopen onder een sluier van vriendelij kheid. Olila: „Je kunt het zo zeggen: een bedrijf moet slagvaardig, eerlijk en vriendelijk zijn. Een Nederlands bedrijf is slagvaar dig, eerlijk, maar onvriendelijk. En een Amerikaans bedrijf is slagvaardig, heel vriendelijk, maar absoluut niet eerlijk." Veel Nederlandse bedrijven die in de VS wilden investeren zijn in middels het schip ingegaan, omdat ze op een andere werke lijkheid stuitten dan ze hadden verwacht. „Er zit een groot verschil in wat de Amerikanen zeggen en wat ze doen", legt Olila uit. „Een president zegt met een stalen gezicht dat hij nooit heeft gelo gen. Maar wie gelooft hem? Bij jullie is de bullshitvee 1 meer in overeenstemming met de wer kelijkheid." Hij noemt de sla vernij als voorbeeld. „Géorge Washington zei: iedereen is ge lijk. Maar op z'n plantage werk ten intussen wel zwarten. Ja, over hen had hij het niet." Olila bewondert de veelgeroem de Nederlandse tolerantie. Maar die kan ook wel eens te ver gaan. „Ik heb meegemaakt hoe voetbalvandalen een hele trein aan diggelen sloegen. Tweehon derd agenten keken toe, zonder iets te doen. Dat gaat wel erg ver. Maar je merkt dat men het in Nederland zat begint te wor den. Er ontstaat een 'oog om oog'-gevoel." Nog zoiets: het IRT-debat, de heisa over de rol van de politie. Onbegrijpelijk voor Olila. „Pre cies op het moment dat de cri minele benden oprukken, be ginnen ze af te geven op de po litie. Ik weet van mensen uit cri minele kringen dat ze zich heb ben zitten bescheuren over wat ze zagen tijdens die verhoren. Je zet jezelf zó te kijk." Wat Nederland mist, dat is bra voure. We zijn zó bescheiden. Let's make things better, zegt Philips voorzichtig. Olila: „Toen ik dat hoorde wilde ik nooit meer iets van Philips kopen. Waarom niet let's make things great!"loch zou Olila hier niet graag weg willen. Hier heerst een cultuur waar rek in zit. En er is een goed sociaal vangnet' en een systeem dat de juiste mensen naar voren brengt. En niet te vergeten een koningin die zich tussen het volk mengt, zonder een fractie van de veilig heidsmaatregelen van Clinton. „De Clintons kunnen hier zien hoe het kan", zegt Olila. ROTTERDAM BEN MAANDAG LfpraStich rut l-i postbus 95001 fv 1090 ha amstf.rd. 020 - 59 50 500 i

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2