Jan Siemerink bij vlagen weer de oude Het doek valt voor de oervorm Europa Cup 1 'Ik had veel liever tegen Scheveningen gespeeld' Sport ïctiebestuur blijft hip zonder kapitein VNA mag nog vier keer de wei in Cipollini heeft weer goede zin chef willem spierdijk. 071-5356464, plv -chef rob onderwater, 071 -5356463 /armunda gepromoveerd jen» Zonder te spelen is Warmunda gepromoveerd naar de irde klasse zondag. De voetbalclub moest in eerste instantie ft drie andere clubs promotiewedstrijden spelen om drie jatsen in de vierde klasse, maar omdat Schoonhoven zich ndaag officieel heeft teruggetrokken, kwam er een extra plaats j, waardoor Warmunda niet meer in actie hoeft te komen. iji jeng Schalken onderuit iuiï Sjeng Schalken is in de eerste ronde van Roland Garros geschakeld. De Limburger verloor met 2-6 7-6 7-5 6-4 van 'e mon Delgado uit Paraguay. Schalken haalde vorige week nog kwartfinales van het toernooi in St. Pölten. Gisteren was het [fvertrouwen na één set verdwenen. Vooral de opslag van de ■jarige nummer 75 van de wereld liet het afweten. Delgado (20 r, 230ste op de wereldranglijst) had via de kwalificaties een e lats in het hoofdschema weten te bemachtigen. J e Bilde weer bij Rode Duivels issel Gilles de Bilde is terug in de selectie van de nationale ieg van België. Bondscoach Georges Leekens riep de PSV'er voor de WK-kwalificatiewedstrijd tegen San Marino op 7 juni Brussel. Clubgenoot Luc Nilis meldde zich reeds af met een keiblessure. De Bilde zat vorig jaar oktober (uitwedstrijd tegen Marino), voor het laatst bij de groep. Een tijdje later sloeg hij rtde wedstrijd tegen Aalst Krist Porte tegen de vlakte, waarna i positie bij Anderlecht en de Rode Duivels onhoudbaar werd. Bilde is de enige 'Nederlandse' Belg in de selectie, waarin kFeyenoorder Claeys ontbreekt. oosnam wint PGA-titel ntworth Ian Woosnam heeft het Brits PGA-kampioenschap vonnen. De golfer uit Wales beëindigde gisteren het toernooi (Ventworth met twee slagen voorsprong op drie concurren- Woosnam kwam op een totaal van 275 slagen, dertien on- par. In zijn vierde en laatste ronde ging de kleine Welshman '0 slagen rond. Dat waren evenveel als de Engelsman Faldo de Zuid-Afrikaan Els, die met 277 slagen op de tweede plaats idigden. Ex aequo met de Noord-Ier Clarke, die een 71 liet no en. Severiano Ballesteros overweegt met een operatie een ein- aan zijn slepende rugblessure te laten melken. De 40-jarige mjaard, ooit de beste golfer ter wereld, boekt dit seizoen bui- 1 igewoon povere resultaten. im van Zwam geslaagd n ien_» Wim van Zwam is geslaagd voor het diploma coach be- ld voetbal. Dat betekent dat de trainer van UVS gerechtigd is een club uit het betaalde voetbal te mogen trainen. Wim Ei- der (ex Lugdunum, FC Lisse) zakte voor het examen. Henk ;man, de van Quick Boys naar Rijnsburgse Boys overgestapte enmeester zit in het nieuwe klasje dat 28 mei van start gaat. ratis naar afscheid Piet Keur rlem» Haarlem laat elke geïnteresseerde toeschouwer gratis nen bij de wedstrijd van zaterdag tegen Excelsior. Het be ur wil zoveel mogelijk mensen het afscheid van Piet Keur la beleven. Mogelijk lukt het de 36-jarige aanvaller zijn 100ste ilpunt voor de club uit de eerste divisie te maken. Hij staat op Keur, die het grootste deel van zijn loopbaan bij Haarlem tbalde in de eerste- en eredivisie, speelde ook voor Feye- *- ird, SW, FC Twente en Heerenveen. Haarlem en Excelsior m respectievelijk laatste en voorlaatste in de eerste divisie, n e het duel ook afloopt, op die posities blijven ze. •ystal Palace gepromoveerd den» Crystal Palace is gepromoveerd naar de Premier Lea- De Londense ploeg won in het Wembley-stadion de beslis- i'swedstrijd tegen Sheffield United met 1-0. Hopkin maakte e laatste minuut het doelpunt, de Schot krulde de bal vanaf ntig meter achter doelman Travey. Manager Steve Coppell rok zijn voorganger Dave Bassett in het succes. ,,Dit is voor J ederde zijn werk", zei de oud-international, die aan het ein- ian het seizoen de taken overnam. Vorig jaar speelde Crystal ook een beslissende wedstrijd om promotie, toen verloor in de laatste minuut van de verlenging met 2-1 van Lei- er City. Voor Crystal Palace promoveerden Bolton Wande- en Barnsley, de nummers één en twee in de First Division, al de hoogste Engelse voetbalklasse. Zij nemen de plaatsen in itionale titel voor Leidse schermsters rlem De Leidse schermsters Sonja Tol, Jos de Graaff en Ma- l ie van der Corput hebben de nationale clubtitel op het wa degen behaald. In Haarlem versloegen de volgelingen van per Kardolus Zaal Hazes in de finale met 45-40. Tol stelde te- s in het individuele toernooi, waarin zij niet verder kwam dan ivartfinales. ende bokszege voor Faissal Belganou in» Faissal Belganou heeft zijn tiende zege als bokser be id. Belganou, die uitkomt voor Boksvereniging Leiden, ver- g in de klasse tot 58 kilo Wensley Bunning uit Rotterdam op marc houben was de rij voorzitters die le staart tussen de benen op. Maar tegen de huidige rgrond, met al het gekra- >ver een herstructurering, helemaal niemand meer ding van het nieuwe sec- ituur betaald voetbal op nemen. Zo werd gister- 1 bij de algemene vergade- an de profs duidelijk, s de meest onnozele poli- gaat tegenwoordig de klus weg. Mensen uit het be- even? Ook die voelen de ittersstoel bij voorbaat on- ich gloeien. In december het sectiebestuur onder aatsen de eer aan zichzelf, enige tijd geldt jurist Kesler, die ook al deelge- vas van het vorige kabi- ils waarnemend preses, is zijn inschatting zal dat oorlopig zo blijven. „De maanden komen eraan, luurt zeker nog twee tot aanden." laatste tijd voerden Kesler i zijnen gesprekken met frietal beoogde opvolgers Politicus Gerrit heette een belangrijke te zijn. Louk Her- i commissaris van de ko lt in Friesland, kwam in I De naam van Relus ter GVVV-coach Frans Adelaar vreest FC Lisse leiden rob onderwater Frans Adelaar was zaterdagmiddag in Rijnsburg aandachtig toeschouwer bij FC Lisse-Scheveningen. Begrijpelijk, want de winnaar van zaterdag zou ge koppeld worden aan 'zijn' GVW. Het werd dus FC Lisse. Tot groot verdriet van trainer Adelaar, ex-profvoetballer van FC Utrecht. „Ik had veel liever tegen Schevenin gen gespeeld. Waarom? Omdat FC Lis se op mij een hele sterke indruk maak te. Ik heb geen zwakke plek kunnen ontdekken. Ik zag in de tweede helft iemand invallen (Harry Wiebenga) die het nog beter deed dan zijn voorgan ger (Peter Wubben). Dat zegt nogal wat", strooit Adelaar driftig met com plimentjes. GVW werd vorige week kampioen na een 3-0 zege op Zwart Wit, de ploeg die de Veenendalers tot op drie punten was genaderd. De angst om in recht streekse confrontatie onderuit te gaan leefde bij GVW, maar de ploeg van Frans Adelaar maakte aan alle onze kerheid een einde en gunde de 50-jari- ge club het mooist denkbare cadeau: een kampioenschap. Adelaar: „Er leeft iets bij de club van: de titel is prachtig, het is verder wel mooi. Maar zo is het natuurlijk niet. De zaterdagtitel is ook een prijs en daar moeten we gewoon voor gaan." Laatste man Carlos Aalbers is de be kendste voetballer van de Veenendaal- se ploeg. Aalbers speelde vorig seizoen nog bij NEC, maar moest wegens drukke werkzaamheden stoppen met profvoetballen. Aalbers zal er van avond tegen FC Lisse niet bij zijn van wege een spierblessure. En dat doet Adelaar pijn: „Hij is mijn belangrijkste man. En hij is niet de enige die ont breekt." Aanvaller Jan Raben^waay (ex-DO- VO) kan evenmin spelen wegens een blessure. Voorts ontbreken Gerard van de Paverd, Dennis Ebskamp en Andre Zwaag wegens een schorsing. Adelaar: „GVW is zwaar gehavend maar we kunnen daar niet te lang bij stilstaan. We moeten er tegen Lisse gewoon het beste van maken." Wel beschikbaar zijn de broers Ad en Melrik Beukers. Ze maakten ooit furore bij Spakenburg. Na onenigheid met de club week het duo echter uit naar GVW. Dat volgend seizoen niet meer onder leiding staat van Frans Adelaar, die zijn profcarriere bij FC Utrecht zeven jaar geleden voor profvoetbal werd af gekeurd. Amateurvoetballen ging nog wel. Bij DOVO vierde de Utrechter suc cessen en speelde in '92 nog om het zaterdagkampioenschap tegen Quick Boys. Later verhuisde Adelaar naar het Holland van (toen nog) Melbi Raboen. Adelaar heeft zijn zinnen gezet op een trainerscarriere. „Dat is wel de be doeling. Ik ben toegelaten tot de cur sus coach betaald voetbal." Rijnsburger doorbreekt negatieve spiraal op Roland Garros Jan Siemerink en het ten nis leefden dit seizoen maandenlang in onmin. De liefde leek gisteren aan de rand van het Bois de Boulogne terug te keren. In een zonovergoten Parijs dansten er weer vlinders rond zijn racket. „Ik heb het bij Jan dit jaar nog niet zo gezien," glunderde zijn trainer Tjerk Bogtstra. Siemerink won in de eerste ron de op Roland Garros in vier sets van de Fransman Sebastien Grosjean, 6-3, 4-6, 6-4, 6-4. De winnaar verliet de baan door een poortje achter de baseline en keek meteen zijn trainer recht in de ogen. Veel woorden waren niet nodig. 'Johnny' fluis terde Bogtstra en gaf Siemerink een stevige tik tegen zijn achter hoofd. Het was 'slechts' een over winning op een 'nobody'. Tegen een Fransman die voorlopig al leen in naam een 'Grote Jan' is. Een tennisser die 239ste staat op de wereldranglijst en op een wild card aan zijn eerste Grand Slam mocht meedoen. Niet een zege waar de champagneflessen voor moeten worden ontkurkt. Maar voor de 27-jarige speler uit Rijnsburg ging de hemel zo wat open na de winst op baan 10, een van de vier 'show- courts'. Een eerste ronde overleven is voor Siemerink dit seizoen een genoegen dat hij niet vaak smaakte. Dat het op een Grand Slam en op gravel, zijn minst geliefde ondergrond, gebeurde was des te prettiger. Maar het meest aangename was dat de touch bij Siemerink bij vlagen weer zichtbaar was. En de wil Jan Siemerink juicht na zijn winst in de eerste ronde, een genoegen dat hem dit seizoen niet vaak smaakte. om een wedstrijd te winnen. Na dp verloren tweede set schakel de hij een tandje bij en dwong de Fransman om met mes scherpe passings te komen. Die kwamen zelden. Bogtstra: „Jan stond er. Zijn wedstrijdinstelling was goed en zijn houding klop te. Dat is dit jaar wel eens an ders geweest." Siemerink beëindigde 1996 als nummer 15 van de wereld. Nog nooit stond hij zo hoog. Maar dit jaar waren de afknap pers niet te tellen. Hij verloor al acht keer in de eerste ronde van een toernooi, waarvoor hij steeds was geplaatst. Daardoor zakte hij af naar een 26ste plaats op de ranglijst. Hij won wel een belangrijke Davis Cup-wedstrijd in Roeme nië tegen Voinea, maar dat was een uitzonderlijke, griezelige wedstrijd waarin twee vermoei de spelers elkaar het leven zuur maakten zonder hun top te be reiken. In het Davis Cup-duel met de Amerikanen bewees Sie merink later dat de winst in Boekarest een incident was. Te gen zowel Agassi als Courier verspeelde hij een 2-0 voor sprong in sets om toch nog te verliezen. De overwinning gisteren in Parijs was pas zijn rijfde van dit jaar. Daar zitten de winst op Voinea en op Enqrist (vorige week in de World Team Cup) bij. Siemerink ging zonder al te veel vertrouwen naar Roland Garros, het toernooi waar hij tot nu toe slechts één keer de eerste schifting overleefde. „Er is ge suggereerd dat ik niet zou gaan omdat ik me te slecht voelde. Dat was onzin. Wel heb ik ge zegd dat ik niet zou gaan als ik het gevoel had dat ik geen eer ste ronde-wedstrijd meer kan winnen. Dat gevoel was er niet, maar ver weg was het ook niet. Vandaag heb ik goed gespeeld. Ik zat in een periode waarin de balans steeds doorsloeg naar de negatieve kant. Een sportman heeft overwinningen nodig om daaruit te komen." Het is veel te vroeg om te stel len dat Siemerink zijn vormcri sis heeft overwonnen. Dat be seft hij zelf ook. „Maar ik ben vandaag over mezelf tevreden en dat zegt heel wat." In de tweede ronde treft hij weer een qualifier, Salvador Navarro. De Spanjaard is met zijn 294ste plaats de op een na laagst ge rangschikte speler in het hoofd toernooi. Siemerink weet weinig van hem, maar dat gold ook voor Grosjean. „Ik ga er vanuit dat elke Spanjaard hier lastig is." De Open Franse tenniskam pioenschappen zijn alweer het 24ste Grand Slam-toernooi voor Jan Siemerink. Het wordt tijd dat de speler die twee ATP-toer- nooien won, ook op het grote podium zijn niet geringe kun sten eens laat zien. In 1991 maakte hij zijn entree in Mel bourne, waar hij stuntte als qualifier op de Australian Open. Vrij van druk en verwachtings patronen haalde hij de laatste zestien. Daarna kwam hij 23 keer niet verder dan de derde ronde. Het is voor een topspor ter toch uiterst pijnlijk als hij aan het einde van zijn carrière moet concluderen dat hij na zijn debuut al over het hoogte punt heen was. Beek, commissaris van de ko ningin in Drenthe en oud-mi nister van Defensie, circuleerde. Ze zouden geïnteresseerd zijn. Maar de interesse, voor zo ver al aanwezig, is inmiddels tot het nulpunt gedaald. Kesler: „We hebben nu geen kandidaten meer. We hebben de clubvoorzitters vanavond medegedeeld op welke gronden die mensen 'nee' hebben ge zegd. Het kunnen hectische tij den worden, aan de vooravond van een herstructurering." Zo blijft de NV Eredivisie, al in het leven geroepen maar voorlopig niet 'actief, zijn scha duw vooruit werpen. Een ander punt voor de nabije toekomst bleek bij de algemene vergade ring het competitieprogramma voor volgend seizoen. Een nieuw contract met Filmnet voor de uitzending van live wedstrijden en de weerstanden onder burgemeesters bij de or ganisatie van zogeheten risico wedstrijden bezorgen de KNVB ernstige hoofdbrekens. Kesler: „Er is nauwelijks een speelbare competitie te maken." Eén ding was dus ook gisteravond duide lijk. De clubs hebben tegen woordig meer te zeggen, de chaos wordt alleen maar groter. Misschien komt er nog een mo ment dat de betrokkenen naar vroeger gaan verlangen. leiden loman leefmans Het seizoen is voor VNA nog lang niet afgelopen. Gisteren is duidelijk geworden dat de Bos- huizerkadeclub nog vier duels voor de na-competitie moet af werken. Pas op de laatste speeldag (12 juni, waarop VNA overigens vrij is) wordt duide lijk of de promotie kan worden gevierd. De periodekampioen van de zesde klasse A speelt vanaf aanstaande donderdag een halve competitie met rijf andere zesdeklassers om twee plaatsen in de rijfde klasse. De kans bestaat dat achteraf deze wedstrijdenreeks voor niets is geweest. Dat hangt af of de KNVB doorgaat met de plan nen om met ingang van ko mend jaar de rijfde en zesde klasse samen te voegen. Het programma voor VNA ziet er aisvolgt uit: Donderdag 29 mei, aanvang 19.00 uur: Swift Boys (Rotterdam) - VNA. Zondag 1 juni, 14.30: VNA - Tempo (Den Haag) Donderdag 5 juni, 19.00: Adelaars (Den Haag) of Tedo (Den Haag) - VNA. Zondag 8 juni: VNA - Vier polders (Vuorne l'utten). Mario Cipollini drukt opnieuw zijn band eerder over de meet dan zijn landgenoot Leoni. foto rtr taranto afp/rtr Zes van de tien etappes in de Ronde van Italië eindigden in een massasprint. Mario Cipollini won er vier, een evenaring van zijn persoonlijk record uit 1992. Gisteren toonde hij zich opnieuw de snelste man van het peloton. Als Cipollini goede zin heeft, zet hij de massasprints naar zijn hand. Na zijn overwinningen in de eerste, tweede en vierde etappe nam hij even rust. Gisteren was hij weer daar waar hij hoort, bovenop het erepodium. Net als de Rus Pavel Tonkov, de titelverdediger die na zeges in een tijdrit en een bergetappe het alge meen klassement leidt. Cipollini kon gemakkelijk op zijn formidabele eindschot vertrouwen. Tot kort voor de finish bleef hij uit de wind, in de laatste meters was er voor zijn concurrenten geen houden meer aan. Landgenoot Leoni werd voor de tweede keer tweede, Baldato finishte als derde. Cipollini droeg zijn vierde ritzege op aan zijn ploegmakkers Fagnini en Scirea, die inmiddels thuis zitten. Fagnini werd gediskwalificeerd, Sci rea raakte gewond. „Zonder hun hulp is het moeilijker winnen, daarom heeft deze zege voor mij extrawaarde", aldus Cipollini. Twintig overwinningen behaalde 'Mooie Ma rio' inmiddels in zijn nationale ronde. Evenveel als landgenoot Olmo en de Spanjaard Poblet, in vroege^ jaren. De komende week gaat Cipollini voor een record. Morgen is de finish in Lido di Camaiore, vlakbij huis. Vrijdag staat ook een vlakke rit op het programma, naar Cuneo. Kort daarna volgen de bergen en is Cipollini's rol uit gespeeld. De rose leiderstrui van Tonkov kwam geen mo ment in gevaar. Onderweg naar Taranto verheug den de renners zich op de vrije dag, die vandaag wordt genoten. Het tempo lag laag, de zon scheen, het leven van een profwielrenner was munchen gijsbert spierenburg „Wie had zo'n rijf jaar geleden durven denken dat de Cham pions League zo'n succes zou worden". Lennart Johansson, de almachtige president van de UEFA en zijn rechterhand Ger hard Aigner glimmen dezer da gen in München rond de apo theose van de zesde editie van de prestigieuze Champions League, morgenavond met de eindstrijd tussen de kampioe nen van Italië en Duitsland, Ju- ventus en Borussia Dortmund. Mooier kon het haast niet. De euforie is groot. En de kritiek op deze dans om het gouden kalf wordt resoluut van de hand ge wezen. Aigner wil niets weten van het verwijt dat door de hui dige opzet van het toernooi der toernooien de rijken almaar rij ker worden en de armen almaar armer. Fel is zijn verweer. „Het is goedkope propaganda. De Europese clubcompetities be staan al ruim veertig jaar. De tijd tikt door en de wereld waar in we leven is veranderd. Het zou onverantwoord zijn voor de ontwikkelingen op het Europese continent de ogen te sluiten". Vanaf- morgenavond is het Europa Cup-toernooi voor landskampioenen verleden tijd. Het doek valt in het Olympia- stadion van München, onmid dellijk na de 42ste finale. Juven- tus of Borussia Dortmund wordt de laatste authentieke winnaar van het belangrijkste Europa Cup-toernooi, in z'n oervorm althans. Het is niet langer een aange legenheid meer uitsluitend voor de nationale kampioenen. Met ingang van het nieuwe seizoen staat de inschrijving voor de UEFA Champions League ook open voor een beperkt aantal runners up, namelijk de natio nale nummers twee van de acht hoogst geplaatste landen van de UEFA-ranking. De opzet past in het voorna melijk op economische argu menten gefundeerde streven van de UEFA om de Europese elite bijeen te brengen. Dat in het geweld de romantiek onder tussen volledig ten onder gaat zal de moneymakers verder een zorg zijn. De ranking die wordt gehan teerd, wordt begin volgende maand gepubliceerd en zal, ver moedelijk. niet veel afwijken van de huidige ranglijst. Hierop staat Nederland rijfde achter Italië (1), Frankrijk (2), Spanje (3) en Duitsland (4). Portugal staat als zesde genoteerd, Enge land is zevende en België acht ste. De Belgen zullen wellicht moeten vrezen, gezien hun klei ne voorsprong op Griekenland (9de) en Rusland (10de). Het aantal deelnemers wordt uitgebreid van zestien naar 24. Door de keuze van zes groepen van vier teams in plaats van vier groepen van zes, verandert er nauwelijks wat aan het huidige speelschema. De acht rice-landskampioe- 'nen dienen vóór het toernooi eerst een voorronde te spelen. Bij verlies volgt automatisch kwalificatie voor het UEFA Cup toernooi. Het idee van de Champions League kreeg in het seizoen 1991/'92 voor het eerst gestalte. Het was de eerste stap op de weg die, vroeg of laat, zou moeten leiden tot een Europese competitie. PSV was één van de initiatiefnemers. In 1994 had een eerste aanpassing plaats, een eindronde met niet langer acht maar zestien teams. Het Europees toernooi voor landskampioenen werd gebo ren in 1955 en de schepper was een Fransman, Gabriel Hanot, chef-redacteur bij de sportkrant l'Equipe. Het was hem een doorn in het oog dat de Engel sen pretendeerden het beste voetbal ter wereld te spelen en creëerde een competitie - het Europa Cup 1-toernooi - om hen te bestrijden. Het was Real Madrid dat. in 1956, meteen de macht greep en vijf jaar achter een zou standhouden. In 1968 kroonde voor het eerst een En gelse ploeg, Manchester United, zich tot Europa's beste. In de fi nale werd Benfica na verlenging met 4-1 verslagen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19