Rob Kamphues zoekt het gevaar Oude schouwburgtrap mag toch blijven 'In hoeverre zijn de kinderzieltjes beschadigd?' hinese opdracht voor Nederlandse architecten Dinofilm verpulvert record Cultuur Kunst Foto's van Corbijn Jack Jersey overleden Toppers op Lowlands 1997 Meeslepende optredens van Keaton en Beeswamp Salsaworkshop streekmuziekscholen leiden/leiderdorp» De streekmuziekscholen van Leiden en Lei derdorp houden zondag een salsaworkshop in Muzenhof in Lei derdorp. Bassisten, drummers, percussionisten, pianisten en gi taristen die zich tot de (licht)gevorderden rekenen kunnen hier aan deelnemen. Van 10-14 uur bestaat de mogelijkheid spelen derwijs kennis te maken met het salsarepertoire. Vanaf 14 uur zijn ook andere belangstellenden welkom in Muzenhof om te horen tot welk resultaat de workshop heeft geleid. De salsaband Los Bananos zal ter afsluiting een swingend optreden ten beste geven. Meer informatie en opgave voor de workshop bij de streekmuziekscholen. Rembrandt tussen Kunst en Kitsch hasselt Tijdens een opname gisteren van het AVRO-program- ma Tussen Kunst Kitsch' is voor de tweede keer in korte tijd een Rembrandt ontdekt. Het gaat om een ets uit de 17e eeuw die volgens deskundige Th. Laurentius 45.000 gulden waard is. De vondst werd gedaan in het Nationaal Jenevermuseum in Hasselt in België. Borsato ziek: Carré-concerten afgelast amsterdam Twee optredens van Marco Borsato, gisteravond en vaïiavond in Carré, zijn op de valreep afgelast. De populaire zan ger is geveld door een forse griep. Op dit moment is niet duide lijk of het optreden zaterdag in Vredenburg, Utrecht, doorgaat. Kaarten kunnen tot 1 juli worden ingeleverd bij de voorverkoop adressen, laat Mojo Concerts weten. Zeefdruk luitenant-kolonel Bosshardt amsterdam De Amsterdamse kunstenaar Peter Donkersloot heeft ter ere van het 110-jarig bestaan van het Leger des Heils een portret gemaakt van luitenant-kolonel mevrouw A.M. Boss hardt. Van het portret, onlangs overhandigd aan topman Paul A. Rader van het Leger des Heils, zijn nu ook 999 zeefdrukken ver vaardigd, gesigneerd door de kunstenaar en door de luitenant kolonel. De zeefdruk kost 400 gulden. Voor meer informatie: Le ger des Heils, afd. communicatie, Spoordreef 10,1315 GN Alme- Luitenant-kolonel A.M. Bosshardt in zeefdruk. «sterdam anp 16 )e Nederlandse architecten Uien van Berkel en Rem Kool- ga's door China uitgeno- .0~ ontwerpen te maken voor kunstmatig eiland in de aid-Chinese Zee. Het bijzon- kre van de opdracht is dat alle f ntwerpen op de computer orden gemaakt en vanaf de erste fase op Internet te zien ln- Het eiland (400 hectare) ligt iak bij Hongkong, drie kilome- :r ten zuiden van de Portugese le Macao. Volgens Van olonie los angeles afp/belga "he Lost World: Jurassic Park', de nieuwe dinosaurussenfilm an Steven Spielberg, heeft op de eerste vertoningsdag in de VS en record gevestigd. Dat blijkt uit cijfermateriaal over het lang- êrwachte vervolg op 'Jurassic Park', gepubliceerd door de krant -os Angeles Daily News. De film, ging in première in 3.281 bioscopen en haalde een re- ette van 22 miljoen dollar. Daarmee werd 'Batman Forever' net twee mijoen dollar verdreven van de eerste plaats. 'Jurassic ark II' had donderdag al bij niet-aangekondigde voor-premiè- es een verbluffende 2,6 miljoen dollar binnengesleept. Filmkenners voorspellen dat 'Lost World' op het Amerikaanse ïuisfront goed zal zijn voor op z'n minst 200 miljoen dollar. Dat een voorzichtige voorspelling, ervan uitgaande dat 'Jurassic ark I' uiteindelijk goed was voor 356 miljoen in de filmkassa's. De nieuwste Spielberg kostte 114 miljoen dollar, 74 miljoen dollar voor de productie en 40 miljoen aan marketing. Pas half juni wordt echte concurrentie voor 'Lost World' verwacht, wan neer Disney met 'Con Air' en Sony met 'Men in Black' op de proppen komen. '."HEP I Klr«.71-5356444 Arbeidsinspectie laat Leidse Kinder Toneel Club Pats voorlopig met rust leiden/amsterdam erna straatsma De Arbeidsinspectie is voorals nog niet van plan in te grijpen tijdens optredens van de Leidse Kinder Toneel Club Pats. „We moeten nog kijken of dat op portuun is", aldus woordvoer der Jacob Engwerda van de Am sterdamse inspectie. De door de Arbeidsinspectie verboden optredens vonden af gelopen weekeinde gewoon doorgang. Er werd geen proces verbaal opgemaakt. „We heb ben dat nu niet gedaan, maar dat kan altijd nog. Het is een af weging die je maakt: in hoever re zijn de kinderzieltjes bescha digd. Het is niet zo dat de Ar beidsinspectie het hele land doorracet om te kijken of de re gels worden nageleefd. Als je door het rode licht rijdt, krijg je ook niet altijd een bekeuring. Sancties zijn volgens Engwer da niet direct noodzakelijk. „We proberen mensen wel weer op het rechte spoor te krijgen, maar dat hoeft altijd per se met een proces verbaal. Er kan bij voorbeeld ook een keer een ge sprek met Pats plaatsvinden om te zorgen dat ze hun leven bete ren." Dat Pats dit jaar geen onthef fing van de Arbeidsinspectie kreeg komt door de program mering van twee optredens in één weekeinde. Dat is in strijd met de regels ter voorkoming van kinderarbeid. Die regels zijn per 1 januari 1996 aangescherpt door de nieuwe 'Arbeidstijden wet'. „Vorig jaar heeft Pats wel een ontheffing gekregen, maar toen waren de optredens op donderdag/vrijdag en zondag- /vrijdag. Dat mag wel." Theaterproducties vallen on der de controle van de Arbeids inspectie, omdat het openbare optredens zijn waar het publiek entree voor moet betalen. Dat bijvoorbeeld voetbalwedstrijden niet onder deze controle vallen, ligt volgens Engwerda aan het 'duidelijk vrijwillige' karakter van deze activiteiten. Andere kinderclubs die door de Arbeidsinpectie zijn vrijge steld van controles zijn kerkko ren, majorettekorpsen en fanfa re-orkesten. Leidse cabaretier probeert nieuw programma uit in K&O-Kcipelzaal leiden ron rijghard ,,Ik heb altijd verhitte discussies op vrolijke, vrijblijvende feestjes, omdat ik het wel ergens over wil hebben." Spreekt hier Rob Kamphues? Jawel. De Leidse cabaretier en tv-persoonlijkheid, die bekend werd als de geinponem van het trio De Types, wilde wel eens zelf zijn eigen seri euze teksten uitspreken. Inmiddels werkt hij aan zijn tweede solo-voorstelling, die hij aanstaande zaterdag in Leiden uitprobeert. doet en of het wel eens niet lek ker is... Ik heb zo'n gesprek nog nooit gehad. Het is schijn-ruim- denkendheid. Dat ergert me." Waarom heeft hij dan zelf geen goede gesprekken over zijn seksleven? Grinnikend: „Nou, dit schiet me nu pas te binnen. Dus ik ga er wat aan doen." Na enig nadenken: „Je prikt ook door je eigen schijn- ruimdenkendheid heen. Er zit een hoop zelfspot in zo'n voor stelling. Als ik het heb over die vriend of die buurman, dan druipt daar de onhandigheid vanaf. Zulke problemen zijn toch algemeen." Het nieuwe programma van Kamphues heet '1 kale vlakte', met een knipoog naar zijn eigen gladde kruin. Een gevaarlijke voorstelling moet het worden, waarbij Kamphues het publiek uitdaagt. Wordt er niet oprecht gelachen dan steekt hij zijn hoofd in een enorm aquarium met vla. Gevaar is de rode draad in het programma. Kamphues: „Ik begon aan dit programma omdat een vriend van mij kanker kreeg. Allebei constateerden we dat hij er zo egoïstisch van werd, uit een soort van grap natuurlijk. Hij leeft eigenlijk gewoon met meer lef." Het verhaal keert terug in voorstelling, net als andere ge beurtenissen uit zijn leven, zoals de dag dat zijn buurman met doorgesneden polsen aan belde. Wat Kamphues bezig houdt en verbaast, is dat ieder een vervolgens weer zijn oude gang gaat. „Bij alles wat pijn doet, weten we niet hoe er mee om te gaan. Dus doen we maar of het niet gebeurt. Maar daar heb ik geen zin in. En daarom maak ik een theaterprogram ma." De geroemde Nederlandse openheid beperkt zich in Kamphues visie tot de media. „Mijn oma zei laatst: oude mensen duwen niet over seks te praten. Toen dacht ik: jonge mensen durven het ook niet. Je kan met zijn allen .gemakkelijk naar een pornofilm ldjken, maar een normaal gesprek, tussen twee vrienden, over hoe je het Pistool Terugkerende personages in '1 kale vlakte' zijn auto-coureurs en bergbeklimmers. Wil hij zelf gevaarlijker leven? „Minder laf. Niet dat hypocriete gedoe waar mee ik me normaal uit een situ atie weet te redden. Bij gevaar denk ik aan autoracen. Ik heb gekart, wedstrijden gereden, dat gaat redelijk hard. Bergbeklim men en diepzeeduiken heb ik ook wel eens gedaan. Met Onno Innemée (van Basterd) beklom ik een steile wand van vierhon derd meter en toen we boven waren zeiden we: dat doen we nooit meer. Maar ja, toen bleek het fototoestel het niet gedaan te hebben, dus..." Op het podium staan moet even uitdagend voor hem zijn. „Een charmante avond ervan maken, dat kan ik wel, met tien jaar podiumervaring. De drei ging van de bak met vla geeft tegenwicht. En door de zaal te Wordt er niet oprecht gelachen, dan steekt Rob Kamphues zijn hoofd in een enorm aquarium mét vla. foto michel mees vragen naar de eerste regel voor een mop zet ik mezelf ook aar dig voor het blok. Dat levert de zelfde thrill als gevaarlijke spor ten." Het uitgangspunt voor '1 kalè vlakte' verschilt van de laatste programma's van De Types en van zijn eerste solo 'Pikkie No- gas'. De verhalende opbouw werd hem te veel een keurslijf. „In 'Pikkie Nogas' gijzelde ik Berkel krijgt het futuristische ei land, via twee snelwegen met het vasteland verbonden, een woon- en werkfunctie en moet het de concurrentie aangaan met Hongkong. In het centrum moet hij hoogbouw ontwerpen en laagbouw aan de randen er van. Van Berkel, die onder meer de Piet Heintunnel en de Eras- musbrug op zijn naam heeft staan, voelt zich gestreeld door deze 'bijzondere' opdracht. Wie de verrichtingen van de architecten wil volgen, kan te recht op Internetadres: www.n- ticc.or.jp/special/utopia. een theaterzaal met mijn pistool, waarna ik ging vertellen wat er mis was met de wereld. Het publiek moest luisteren en er wat aan doen." Wat voor effect hoopt hij te sorteren met zijn nieuwe pro gramma? „Nou, ik wil niet dat de mensen thuis gaan naden ken, dat is me te hoogdravend. Nalachen is goed, maar dat kan niet het enige zijn. Dat is me te helmond» Velen kennen het werk van fotograaf Anton Cor bijn zonder het te weten. Top- bands als U2, Depeche Mode, Nick Cave, Björk (foto boven) en R.E.M. hebben Corbijn als huisfotograaf voor platen- en cd-covers of voor videoclips. Sinds enkele jaren maakt de Nederlander, naast foto's van popartiesten, ook opnames van modellen, schrijvers, regisseurs en filmsterren. Het Gemeente museum van Helmond presen teert van 8 juni tot en met 21 september foto's van de inter nationaal gewaardeerde foto graaf onder de titel: 'ANTON CORBIJN: FOTOOS'. De expo sitie omvat een zestigtal zwart wit foto's, lithprint en kleuren foto's uit de afgelopen 20 jaar. De nadruk ligt evenwel op re cente foto's. Daarnaast is er permanent een compilatie van videoclips van Corbijn te zien. foto courtesy torch gallery amsterdam )olf Brouwers louden Burger an Den Haag leiden» ruud sep ft haag gpd 84-jarige Dolf Brouwers mag ch sinds gisteren als eerste agenaar Gouden Burger noe- :n. Met deze onderscheiding, 'gesteld door initiatiefneem- !r de Stichting Haagse Avon- en, wordt de bejaarde komiek, •nger en entertainer namens hele Haagse bevolking be- ankt voor wat hij in de afgelo- en tientallen jaren voor Den aag heeft betekend en gedaan. De oude trap rechts naast de in gang van de Leidse Schouwburg hoeft niet te worden gesloopt. De monumentale opgang zou bij de renovatie verdwijnen om een vergroting van de kassar uimte mogelijk te maken. Na persoonlijk ingrijpen van de kersverse cultuur-wethouder A. Pechtold is dat plan echter van tafel. De trap kan worden be houden doordat een groot deel van de kaartverkoop wordt ver: plaatst van de schouwburgkassa naar het Uit-bureau van K&O. Met pijn in het hart ging de monumenténbeheerscommis- sie in februari van dit jaar nog akkoord met de sloop van oude trap. Sloop zou onvermijdelijk zijn omdat alleen dan de er naast gelegen kassaruimte kon worden vergroot. En de wet op de arbeidsomstandigheden eis te nu eenmaal dat de caissières meer ruimte kregen. Met frisse tegenzin, maar ervan overtuigd dat er geen alternatief was, gaf de commissie uiteindelijk haar fiat. De stichting Arent van 's-Gra- vesande, het Cuypersgenoot- schap en architect Onno Grei- ner die in de jaren '70 de schouwburg renoveerde, bleven zich echter verzenen tegen de sloop van de trap. De gemeente begon een juridische procedure om ondanks die bezwaren toch met de sloop te kunnen begin nen. Gisteren zou er voor de Haagse rechtbank een kort ge ding dienen waarin de gemeen te eiste.dat ze mocht gaan bre ken. Zo ver hoefde het echter niet te komen. Pechtold besloot in overleg te treden met de be zwaarmakers. Daarbij speelde ook mee dat het project geen vertraging kon hebben: de schouwburg moet per se eind november weer open. In het overleg wist de wethouder zo waar een konijn uit de hoge hoed te toveren. Door de kas sa's van de schouwburg alleen vlak voor de voorstellingen leeg. Dan kan ik beter gaan stand-uppen. Liever ga ik de kant op van een goede tragedie, waarbij je na afloop denkt: wat een lui zeg, ik zorg ervoor dat mij dat niet overkomt." Zulke emoties jutten hem op, net als gebrek aan respect en oneerlijkheid. „Zoals bij de be jaarde die voordringt en waar van niemand iets zegt omdat het een bejaarde is. Over poli tiek kun je je al nauwelijks meer druk maken. Daar wordt geen woord meer gezegd dat niet an ders bedoeld is.. Het gaat om oneerlijkheid op het niveau waarop je het meemaakt." Na enig bedenktijd: „Je kunt je wel opwinden over grote on dernemingen die de kleine man belazeren, maar dat is preken voor eigen parochie. En de klei ne man zit niet in de zaal, die kan dat niet betalen. Publiek dat naar het theater gaat, heeft het wat breder. Zeg maar het Youp van t Hek-publiek, met een baan." Is dat ook zijn publiek? „Weet ik niet, dat zal wel. Ik zit wel eens bij Lebbis en Jansen in de zaal te kijken en dan denk ik: dat zal ook wel naar mij toe ko men. Van die mensen met wie je nog niet eens aan de bar zou willen staan." Het meewerken aan Spijkers, het tv-programma van Jack Spijkerman, heeft zijn leven niet drastisch veranderd. „Ach, het is nog een lekker bescheiden bekendheid. Gelukkig krijg ik geen negatieve reacties, hoewel er elke week mensen zijn die me groeten of zeggen dat ze kij ken. Dat is leuk. Een prominen tere rol op tv zou hem wel aan staan. Ik zou dolgraag een talk show doen over gevaarlijke sporten." Rob Kamphues, '1 kale vlakte' (try-out), zaterdag 31 mei, K &OKapelzaaI, 20.30 uur. foto kippa rotterdam anp De zanger en producer Jack de Nijs, beter bekend als Jack Jersey, is in de nacht van zondag op maandag overle den. Hij is 55 jaar geworden. De Nijs leed aan slokdarm kanker. In 1958 richtte De Nijs zijn eerste van ee.n hele reeks bands op: The Dixie Stam pers. Hij ging liedjes schrij ven en begon zijn eerste pla- tenproductiebedrijf. Jack Jer sey was een groot bewonde raar van Elvis Presley, zong veel liedjes in diens stijl en nam in Nashville (VS) een langspeelplaat op met de Jor- danaires, de groep van Pre sley, als begeleiding. Deze plaat, 'I wonder', werd een groot succes. Jersey werd één van de meest gevraagde artiesten in Nederland, maakte een enor me serie grammofoonplaten en trad op als producer voor een reeks collega's. Zijn grootste hit in de loop der ja ren was 'Papa was a poor man'. Aan het einde van de jaren zeventig werd het stil rondom Jack Jersey, zijn pro ductiebedrijf vterd opgehe ven en het lukte hem niet een comeback te maken als zanger. delft gpdHeideroosjes. Het festivalterrein heeft een capaciteit van 35.000 bezoekers. Lowlands richt zich op rock- en dancepubliek en brengt daar naast theater en film via zeven binnen- en buitenpodia. Verder zijn al de namen bevestigd van Bloodhound Gang. Rammstein, Laurent Gamier, Darren Emerson, Bis, Ursei Yatsura en van Warped Tour met onder anderen Pennywise. Civ, Mil- lencolin en Deftones. De voor verkoop is al begonnen. Tal van grote zomerfestivals moeten nog hun beslag krijgen, maar A Campingflight to Low lands Paradise (vrijdag 22 tot en met zondag 24 augustus) werpt zijn schaduw al vooruit. Het driedaagse evenement op Wali- bi Flevo, Mojo's spraakmaken de campingfestival, heeft de eerste namen bekendgemaakt. Onder hen de toppers Blur, Skunk Anansie, Pavement en Nederlands neo-punk-trots De open te gooien, hoeft het ver kooppunt aan veel minder strenge eisen te voldoen. Daar door staat de trap ineens niet meer in de weg. Nu het probleem van tafel is, kan de verbouwing beginnen. De wethouder gaf vanmiddag het 'symbolische startsein voor de vier miljoen gulden kostende operatie. Het behoud van de trap betekent wel dat architect Kausen weer aan de slag moet om het verbouwingsplan te wij zigen. recensie hans keijzers Circus Pop met Keaton en Beeswamp. Gezien: 24/5, LVC, Leiden De aankleding van het avond je Circus Pop was zaterdag in het. LVC dik in orde. Vlak voor het podium kan het publiek binnentreden in een van lin ten gecreëerde circustent. Het initiatief Circus Pop, een sa menwerkingsverband tussen OOR, Radio 3FM en Leidska- de-live, is bedoeld voor bands met potentiële groeimogelijk heden, die echter nog een stootje in de rug nodig heb ben. De Waalse groep Keaton, vorige week nog spelend op het Dynamofestival, komt met zijn logge, trage melodieën dicht in de buurt van de groep Alice in Chains. Ze maakt dankbaar gebruik van het hardrockidioom, maar vooral door de interessante vaak met pauken ondersteunde, bijna Swans-achtige ritmes ontstaat een geheel eigen geluid. Zanger Didier van Wambeke is ontegenzeggelijk de blikvan ger van de band. Zijn hypnoti serende stem komt furieus de zaal in en met zijn rollende ogen lijkt hij met spotlicht aan de duivel himself. Keaton komt aan het eind van de set met het iets luchtiger 'Intra- venious' en het dromerige met akoestische Afghan Whigsge- tinte 'Kill me'. Beeswamp, de groep van de zusjes Beatrice en Vera van der Poel begint het optreden met het niemendallerig funk- nummertje 'Do it to me'. Waar de band werkelijk toe in staat is laat het zien met het singletje 'I don't regret (sex in my pyama)'. Een lekker pop- pynummer met rockgitaarlij- nen. Uitgangspunt voor Bees wamp is wel de funk, maar gi tarist Jac Bico staat bijna de gehele avond op een sublieme manier zijn rocklijnen te inte greren met de funk. Het beste lukt dat nog bij T drink my self. Hier worden de felle en soulvolle uithalen van de zus jes Van der Poel op een verras sende manier ondersteund met jazzy elementen en is het geheel bijna psychedelisch te noemen. Aan het eind van het optreden krijgt de swingende dansbare, maar ook voorspel bare. funk de overhand. Bees wamp eindigt zijn optreden met het lieve, akoestische en vooral poppy 'Break a new day'. Zowel Beeswamp als Ke aton hebben door hun grens overschrijdende elementen popminnend Nederland zeker wat te bieden. Die kans lieten de Leidse popliefhebbers zich zaterdag jammergenoeg ont- glippen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17