Kwekers krijgen schade vergoed De liefdesvlam brandt al zestig jaar Inspectie tikt Alkemade op vinger Scholen gaan samenwerken Rijn Veenstreek Alkemade J acobswoude Leidschendam Zoeterwoude Motorrijder gewond na val 9College heeft wat goed te maken9 Piratenfeestje in Linnaeushof DINSDAG 27 MEI 1997 ZOETERWOUDE MARCEL SMEETS Het liefdesvlammetje van het echtpaar Adrianus en Johanna van der Werf-Klijn brandt al zestig jaar. Het diamanten bruidspaar, dat al vijf jaar in het Zoeterwoudse verzorgingshuis Emmaus woont, heeft het er maar druk mee. Gisteren de burgemeester over de vloer, vandaag een eucharistieviering en een receptie in buurthuis Don Boso. Een ongelukkige val, op twee de pinksterdag, heeft het ge zicht van meneer Van der Werf lelijk gekleurd. ,,Ik kwam terug van het koffierondje en op weg naar de kapstok ben ik geval len", zegt hij. Wat er verder ge beurde weet hij niet meer. Z'n vrouw werd gewaarschuwd en zag haar man met bebloed ge zicht en overhemd liggen. Aan een goede afloop van het onge lukje heeft zij nooit getwijfeld. Ze kent hem aï langer. Vanaf het dressoir in hun ap partementje waakt de maagd Maria over het huwelijksbootje. Graag zouden ze nog een keer naar Lourdes gaan, op bede vaart. „We zijn er al een keer ge weest, in '58", zegt mevrouw. Met gemak lepelen ze herinne ringen op die horen bij de tocht met de 'Haagsche bedevaart'. Smakelijk verhaalt zij over de paters die de reis organiseer den. Alleen voor het comfort van de overnachtingen hadden de geestelijken geen oog. „Overal hebben we geslapen", vertelt zij. „Onder een kerk, op het biljart, werkelijk overal." Om de gezamenlijke wens te verwerkelijken heeft burge meester M. de Sutter de gebrui kelijke bloemen in het veld la ten staan en overhandigt zij de getrouwen een envelop met een gemeentelijke bijdrage aan de reis. Eenmaal zijn ze gescheiden geweest. Door toedoen van de zelfde paters en tijdens dezelfde bedevaart. Samen reizen kon nog net, maar het bed delen ging de broeders te ver. Man nen en vrouwen moesten ge scheiden slapen. „Nou, daar heb ik helemaal geen proble men mee", zegt mevrouw Van der Werf. De geschiedschrijving krijgt vaart. De Weipoort, waar het stel 55 jaar lang heeft gewoond en gewerkt op de boerderij, de mobilisatie van '14-'18, de ze ven kinderen en de hongerwin ter. Het is er ooit diep in ge kerfd. Een diamanten huwelijk is voor hen niets bijzonders. De twee broers van meneer moch ten beiden eveneens zestig ja ren met dezelfde vrouw delen. Eentje zelfs met de zus van me vrouw Van der Werf. Dan begint het verhaal over hoe het ooit begon, maar het wordt niet af gemaakt. Zij haalt er vroegere romances bij, hetgeen voor hem niet hoeft. „Daar moet je mij nu niet over beginnen", zegt de man die uiteindelijk de betref fende muze heeft veroverd. Het diamanten-echtpaar Van der Werf-Klijn kijkt hoe burgemeester De Sutter een gebakje naar binnen werkt. foto henk bouwman CHEF* HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-535 GEMEENTEHUIS Informatie over de aanleg van de rotonde in de Alkemadelaan, de toerit naar de A4 en de plaatsing van het g scherm aan de westzijde van de A4 bij Nieuwe Wetering, is d dagavond te verkrijgen in het gemeentehuis in Roelofarendsveei Tussen acht en tien uur kunnen belangstellenden binnenlopen i zich te laten informeren door vertegenwoordigers van rijkswatei staat en de gemeente Alkemade. Met behulp van een geluidssin lator kunnen de aanwezigen het geluidsniveau van de rijkswegz wel mét als zonder scherm horen. ALPHEN AAN DEN RIJN De brandweer sluit het 'oefenseizoen' in stijl af. Alle beoefende onderdelen komen vanavond om half ach op het terrein van Alphen Recycling aan de Schans aan bod. B ve het blussen van een brand moeten ook slachtoffers onder het puin vandaan worden gehaald. Tegelijk simuleert de brandweer een verkeersongeluk. Voor de grootscheepse oefening worden o geveer zeventig personen, elf voertuigen en twee ambulances in zet. HOOGMADE Op kosten van de gemeente mag de Hoogmadese voetbalvereniging MMO een van haar velden opknappen. Hetis bedoeling dat het veld er met ingang van volgend seizoen weer 'spik en span' bijligt. Voor het opknappen van het veld krijgt Ml een kleine 25.000 gulden. STOMPWUK De Knipbrug over de Vliet die over twee jaar gereer moet zijn, wordt verzwaard aangelegd zodat ook brandweerauti erover kunnen rijden. De 94.000 gulden die dit extra kost, betaal de gemeente. De brug is een project van de provincie Zuid-Hol land. Door de brug worden het fietspad van Zoetermeer naar Dr Vliet en het fietspad van de Wassenaarse duinen en de rivier ver bonden. De brandweer kan met een verzwaarde brug het recrea gebeid Vlietland en het dorp Stompwijk sneller bereiken. AARDAM Het ziet er naar uit dat het jarenlange geschil tussen) Adriaanse en de gemeente binnenkort tot het verleden behoort Volgens de bewoonster van de Hoogerheijdestraat komt de g meente de onderhoudsplicht niet na. Het gevolg is dat zij lasthi van vocht- en schimmelproblemen in haar huis. De kantonrech bepaalde enkele jaren geleden dat de gemeente een degelijke in stallatie voor mechanische ventilatie diende aan te leggen. Teri ging daarop in hoger beroep. Uiteindelijk zijn B en W en de bewoonster overeengekomen dal installatie wordt aangelegd en dat de kosten worden doorbereke in de servicekosten. De huurster betaalt daarom 25,70 per maan meer. De raad neemt donderdag een definitief besluit. DORP De stichting Muziekonderwijs Zoeterwoude, die onderda heeft in 'Ons Huis' aan het Kosterpad, houdt volgende week opi huis. Geïnteresseerden, die graag eens muziek willen maken, m nog niet weten met welk instrument, kunnen vanaf maandag 2j proeven aan de muzieklessen. De keuze is beperkt tot piano, orj gitaar, blok- en dwarsfluit. Vrijdagavond staan muziekdocenten klaar met informatie en inschrijfformulieren. Ook kunnen danii strumenten worden geprobeerd. GEMEENTEHUIS De gemeente ziet af van de nog openstaande bi lastingvorderingen over 1992. Daardoor loopt de gemeente zo'ri 20.000 gulden mis. Ze zag geen kans de schuldenaars te achterh len. Wel probeert het gemeentebestuur de openstaande belastin gen over 1993 en 1994, met een totale waarde van 46.223,11 g den, alsnog te innen. Door een drukfout op de belastingaanslagen van 1992, waaroj abusievelijk een rekeningnummer van het Wereld Natuurfonds stond venneld, kregen belastingbetalers in dat jaar wel een bew van storting op dat rekeningnummer, maar heeft hun geld degi meentekas nooit bereikt. Sommigen hebben het bedrag doord bank teruggestort gekregen. Het besluit om af te zien van ring volgt op een intern onderzoek van de afdeling financiën na. de mogelijkheden om een bedrag van tot nu toe bijna een tonai openstaande belastingvorderingen, alsnog binnen te krijgen. De regionaal inspecteur voor de volksgezondheid en milieuhygi ëne, W. Klein, heeft de gemeen te Alkemade op de vingers ge tikt, omdat zij een forse achter stand heeft in het uitvoeren van milieutaken. In een brief dreigt hij zelfs met het intrekken van 87.000 gulden subsidie als er niet snel maatregelen worden genomen om de achterstanden weg te werken. Bovendien over weegt hij een onderzoek in te stellen in de gemeente. Verschillende raadsleden uit ten gisteravond in de raadsver gadering hun bezorgdheid. Wethouder W. Nugteren (CDA- /milieu) gaf toe dat 'er meer achterstanden zijn opgelopen dan we zouden willen'. „Maar er zijn redenen voor, die liggen op het personele vlak." Nugte ren is niet bang dat Alkemade de subsidie in het kader van de Vervolgbijdrageregeling Ont wikkeling Gemeentelijk Milieu beleid (VOGM) misloopt. „We moeten ons definitieve jaarver slag over 1996 voor 1 juli inleve ren. Ik weet zeker dat dat ver slag alle twijfel bij de inspecteur wegneemt." De wethouder be loofde de raad bovendien om de milieutaken in een volgende commissievergadering ter spra ke te brengen. De kritiek van inspecteur Klein heeft betrekking op het verlenen van vergunningen en meldingen in het kader van de Wet milieubeheer, het besluit opslaan ondergrondse tanks en de gemeentelijke intf milieuzorg. Klein baseert zich op hete cept-jaarverslag over 1996 Je de gemeente heeft ingestu je De regionaal inspecteur m ia verder op dat bij de aanvra ie voor een bouwvergunning ifj vijf procent een bodemon e zoek plaatshad. „Dat is aai t\ lage kant", merkt hij op. I" definitieve jaarverslag moe e gemeente daarom aange ai welk beleid hiervoor wordt ei hanteerd. 'a Beschouwingen: Alphen heeft te veel oog voor harde sector Rechter geeft grondbedrijf schuld mislukte tulpenoogst Bij een verkeersongeluk is gis teravond in zijn woonplaats een 57-jarige motorfietser uit Roelo- farendsveen gewond geraakt. Hij is met letsel aan een arm en been overgebracht naar het Eli- sabeth-ziekenhuis in Leider dorp. Het ongeluk gebeurde toen een 21-jarige automobilist uit Leiden vanuit een uitrit het Noordeinde wilde opdraaien. Op dat moment stond een autobestuurder op hem te wachten. Toen de motorfietser aan kwam rijden en afremde, viel hij. Zijn motor gleed door en belandde tegen de linker flank van de auto van de Leide- naar. Open dag voor werven bouwvakkers ALPHEN AAN DEN RIJN/REGIO Onder het motto 'werken aan bewoonbaar Nederland' houdt de bouw- en houtnijverheid op 30 en 31 mei open dagen op vijf plaat sen in Nederland, waaronder Alphen aan den Rijn. Naast de bouw put van het Alphen-aquaduct wordt een grote tent opgezet. Achterliggende gedachte van de open dagen is het tekort aan ge kwalificeerde, goed opgeleide mensen in de bouw en civiele tech niek. De werkgevers- en werknemersorganisaties in de sector heb ben enkele jaren terug een imagocampagne opgestart. De open da gen bij het aquaduct maken daar deel van uit. Vakmensen en leerlingen geven in de tent demonstraties van verschillende disciplines in de bouw- en houtnijverheid. Naast de tent is een informatiemarkt, waar organisaties zich presenteren. De gedupeerde tulpenkwekers uit Roelofarendsveen en omgeving krijgen alle schade voor het mislukken van de oogst door verkeerd aangeleverde potgrond hoogstwaar schijnlijk vergoed. Volgens advocaat J. Binnerts van ze ven gedupeerde kwekers pakt de recentelijk gedane tus senuitspraak van de Haagse rechtbank positief uit. „De rechter bepaalde dat de potgrond ondeugdelijk is ge weest en dat de leverancier daarvoor verantwoordelijk is." ALPHEN AAN DEN RUN» ROBBERT MINKHORST Alphen moet een sociaal ge zicht krijgen. Het gemeentebe stuur heeft de afgelopen jaren te veel oog gehad voor de har de sector. Dat schrijven D66, Socialistische Partij, PvdA en Groen Links in hun algemene beschouwingen. De laatste twee gaan nog verder: Alphen heeft wat goed te maken naar zijn burgers, vinden zij. De PvdA-fractie kondigt al vast twee voorstellen aan. De sociaal-democraten willen dat het college jaarlijks een half miljoen gulden extra uitgeeft om de armoede te bestrijden. De onroerende-zaakbelasting (OZB) zou om die reden met gemiddeld twee tientjes per huishouden omhoog moeten. De PvdA haakt daarbij in op het armoede-onderzoek van de gemeente, waaruit bleek dat ongeveer een op de tien Alphe- naren arm is. Bovendien weet de helft van de bevolking niet dat er een fcwijtscheldingsbe- leid is. In het tweede voorstel van de kleinste collegepartij roept zij het gemeentebestuur op om dure, onverhuurbare flats te splitsen en voor een la gere huur aan jongeren aan te bieden. Voor het verbouwen van de flats heeft de Woning bouwvereniging Alphen aan den Rijn (WVA) maximaal 300.000 gulden nodig. Die sub sidie moet uit het fonds sociale woningbouw komen. Waarschijnlijk zal de fractie van Groen Links die maatregel toejuichen, want ook die vraagt aandacht voor de huis vestingsproblemen onder jon geren. In het algemeen stelt zij dat het gemeentebestuur meer moet bouwen voor huishou dens met lagere inkomens. De partij wil een fonds voor be taalbare huur- en koopwonin gen in het leven roepen. „De groei van Alphen gaat niet erg evenwichtig", consta teert D66 in zijn algemene be schouwingen. „Duidelijk voor op loopt de woningbouw en duidelijk sluitstuk zijn de wel zijnsvoorzieningen." Net als bijvoorbeeld de PvdA („Na een Masterplan Stadshart moet er nu een Masterplan Samenle ving komen"), Groen Links („Dit college heeft zich de af gelopen jaren zeer daadkrach tig getoond als het gaat om grootse plannen, maar is danig tekortgeschoten als het gaat om immateriële zaken"), vin den de democraten dat het roer om moet. „Het is doodzonde als we ons in de komende periode al leen concentreren op 'harde' gegevens. De samenhang in de samenleving dient meer de na druk te krijgen." Een beter vei ligheidsgevoel (waar ook RP F/GPV een 'zeer hoge priori teit' aan geeft), een beter leef klimaat en goede zorg voor het milieu kunnen daar aan bijdra gen, denkt D66. ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT De rechtbank stelt een deskun dige aan die de hoogte van de schade die de kwekers hebben geleden, moet vaststellen. Het kan nog wel enkele jaren duren, voordat daarover duidelijkheid komt. Raadsman Binnerts eist ongeveer driekwart miljoen gul den van het potgrondbedrijf Hilgersom uit Stompwijk. Hilgersom zou in het najaar van 1994 potgrond hebben ge leverd met gips erin in plaats van kalk. Begin 1995 zagen circa twaalf kwekers dat de bollen niet wa ren gaan wortelen, te klein ble ven en/of geen bloem kregen. Een deel van de kwekers stapte vervolgens naar de juridische dienst van de Westelijke Land en Tuinbouworganisatie (WL- TO) in Haarlem. Dit in de hoop de schade vergoed te kunnen krijgen. De WLTO nam vervol gens advocaat Binnerts in de arm. Advocaat M. Toxopeus van de Stompwijkse potgrondleveran cier kon gisteren nog niet reage ren op de uitspraak van de rechtbank omdat hij de gege vens niet paraat had. De advi seur van Hilgersom, M. van Hoeven houdt zich op de vlakte: „Ach, die uitspraak was maar een onderdeeltje. Dat zegt niks. Ik heb een goed gevoel dat Hil gersom niet wordt geplukt. De partijen kunnen geen be roep instellen tegen het tussen vonnis. Dat kan wel na de defi nitieve uitspraak van de rechter. Forse achterstand in milieutaken Pas besturenjusie in Alkemade na wetswijziging ALKEMADE MARIETA KROFT De scholen in Alkemade wach ten met smart op een wetswijzi ging die het mogelijk moet ma ken dat openbare-, protestante en katholieke basisscholen on der een bestuur komen te val len. Al zo'n vijf jaar zijn de voor bereidingen voor dit nog in Ne derland unieke initiatief aan de gang. Het wachten is op het groene licht van de minister. In afwachting van die beslis sing gaan de scholen met in gang van 1 augustus 1997 toch met elkaar samenwerken. Om dat mogelijk te maken, worden twee stichtingen opgericht: de stichting openbaar onderwijs en de stichting bijzonder onder wijs. Beide besturen werken via een personele unie samen. Zo dra de wet dat toelaat, vervallen de twee stichtingen en komt er alsnog een 'interzuilair' school bestuur. De gemeenteraad die nu nog het bestuur vormt van de open bare basisschool Elckerlyc, stemde gisteravond met uitzon dering van de PvdA, in met de samenwerkingsvorm. PvdA'er F. Hoogenboom vond het voorstel 'gekunsteld' en betwijfelde of dit wel wettelijk is toegestaan. Hij wilde wachten totdat de Tweede Kamer een besluit heeft genomen en dan meteen over gaan tot een interzuilair school bestuur. Wethouder L. Beelen (WD/onderwijs) wilde niet wachten. „Er is over de scholen fusie de afgelopen jaren al zo verschrikkelijk veel vergaderd. Sommigen haakten al af vanwe ge de saaie, ingewikkelde mate rie. Waarom zouden we nog langer wachten als deze vorm van samenwerking ook mogelijk is. En zo niet, dan komen we weer terug op ons principebe sluit." De notaris onderzoekt mo menteel of de voorgestelde ma nier van samenwerken tussen de scholen wettelijk is toege staan. De medezeggenschaps raad buigt zich bovendien over het voorgenomen besluit van de raad. Eind juni neemt de raad een formeel besluit. Wethouder L. Beelen: Waaron nog langer wachten?' foto am Linnaeushof staat garant voor actie en plezier. Dit seizoen heeft 'Euro pa's grootste speeltuin' er een in- ohbb drukwekkende attractie bij: het Pi- Oratennest. Verjaardagsfeestjes heb ben daarom als thema 'piraten' meegekregen. Vanzelfsprekend be staat het grootste deel van een par- Hp» tijtje in linnaeushof uit spelen en dan waarschijnlijk vooral op en rond het nieuwe Piratennest. Som- 7 mige kleinere kinderen kijken van af de touwbrug naar het eiland midden in de vijver (geschikt vanaf ca. 6 jaar) af en toe wat angstig naar de gestaag onder hen door va- LU rende waterfietsen. Maar vervol gens veroveren ook zij enthousiast i het eiland met palmbomen, touw ladders, een slang om doorheen te suizen en een luie hangmat. Lo- pend over wederom een touwcon- LU structie komen ze ergens anders weer aan wal. Daar ontdekken ze - het schip De Bounty. Een enkeling meent te zien dat het houten schip aan de grond is gelopen. Maar ook deze piraat klimt vervolgens snel in Ql_ het kraaienest of achter het roer. I Via felgekleurde spreekbuizen kan de jarige op het eiland worden toe gezongen door de feestgangers vanaf de wal. Als ze tenminste niet door de verrekijker gluren of er land in zicht is, of in het zand naar een vermeende schat zoeken... De waterijsje toe en het toepasselijke kado voor de jarige completeren dit feest. Tip: maak fotocopieën van de kaart van Bennebroek. Zet 'Schatkaart' boven de kaart en zet met een dikke stift een kruis op de plek waar Linnaeushof ligt. Schrijf de gebruikelijke uitnodigingstekst op de achterkant. Opgevouwen in een envelop versturen. Een pira tenfeestje in Linnaeushof is elke dag mogelijk. Wel even reserveren. Bij slecht weer kan het feest op ver zoek worden verplaatst naar een andere datum. feest-piraten zwermen vervolgens uit over de zee van overige speel toestellen, de zeewaardigheid tes tend van schommels en skelters. Dat dit alles hongerig maakt, mag duidelijk zijn. Op dus naar het res taurant, waar in een speciaal ge deelte de tafel al gedekt staat. Met daarop een welkom voor de jarige, kleurplaten voor alle gasten én een zelf aan tafel in elkaar te knutselen piraten-ooglap. De jarige wordt toegezongen en daarna is het aan vallen geblazen op de frietmaaltijd, geserveerd in een schatkist. Het

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16