Politiek kiest westkant A4 Oegstgeester hangjongeren zijn burgerlijk en passief' luur sportvelden Varmunda stijgt De Does zoekt 'onderdak' voor personeel en klanten Leiden Regio Leiderdor Jongerencafé saai, sfeerloos en te vol9 Voorschoten erindeling jortvelden legstgeest an de baan Warmond 'Vrachtwagenverbod alleen niet voldoende' blitie vangt inbreker CHEF HANS JACOBS. 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 ingerenwerker concludeert in rapport dat het wel meevalt met de overlast STGEEST MAARTEN KEULEMANS er in Oegstgeest 'hang-jon- rjjen' zijn, staat vast. Dat ze =^ige overlast veroorzaken ook. Igens Leefbaar Oegstgeest iter is die overlast zo groot, een samenscholingsverbod enige afdoende maatregel is. het laatste deel van het drie- over straatjongeren in gstgeest aandacht voor het erzoek dat de Stichting igd- en Jongerenwerk Oegst- ist (SJJO) naar de problema- heeft laten instellen. It op de tien 'hangjongeren' Oegstgeest wil het liefst ï^idhangen op een plek waar geen overlast bezorgen en worden weggestuurd. Tot conclusie komt het Delftse jerzoeksbureau Van Leeu- na straatgesprekken met ;eveer honderd jongeren in ;st. Het bureau was [r de Stichting Jeugd- en Jon- inwerk Oegstgeest (SJJO) in arm genomen om de 'jonge- overlast' van het dorp in rt te brengen. De conclusie Van Leeuwen: in Oegstgeest Dat er in het dorp toch veel wordt geklaagd over jongeren op straat, heeft behalve met het ontbreken van een ontmoe tingsplaats ook te maken met de buurtbewoners, denkt Van Leeuwen. „We hebben gecon stateerd dat de tolerantiegrens van bewoners in met name de Oranjebuurt erg laag ligt. Daar naast bestaan er ten aanzien van jongeren veel vooroordelen en is men snel geneigd te gene raliseren. Overlast door jonge ren wordt ons insziens te veel gebruikt als verzamelterm, waardoor ook normaal 'hangge- drag' van jongeren, en mogelijk ook gevoelens van sociale on veiligheid, als overlast worden aangemerkt." Meldpunt De onderzoeker raadt de ge meente en de SJJO dan ook aan het begrip 'overlast' eerst eens goed te definiëren. Ook moet er een centraal meldpunt voor klachten komen, waar 'echte' van 'niet echte' meldingen van overlast kunnen worden ge scheiden. Met de Oegstgeester straat jeugd valt over het algemeen best te praten, heeft Van Leeu wen gemerkt. „Waar de jonge ren veelvuldig wordt wegge stuurd, komen ze meestal niet terug. Dat vond ik zeer opval lend." Criminele randgroepjon geren heeft de onderzoeker in Oegstgeest niet aangetroffen. „Het merendeel van de jonge ren in Oegstgeest bestaat uit passieve, burgerlijke, consump- tiegerichte jongeren. Softdrugs 'Zorgwekkend' noemt Van Leeuwen wel het softdrugs- en drankgebruik van de straat jeugd. Ruim een derde van de ondervraagde jongeren zegt da gelijks softdrugs te gebruiken. Ook stuitte de onderzoeker op groepen 12- en 13-jarigen die alcohol drinken om 'erbij te ho ren'. Volgens de onderzoeker moeten gemeente en politie wat dat betreft beter toezicht hou den op winkeliers. „Met enige verbazing hebben we moeten constateren dat een midden- Hoezeer de jongeren die in Oegstgeest op straat rondhan gen ook verlangen naar een goede ontmoetingsplek, het jongerencafé van de SJJO laten ze liever links liggen. Volgens cijfers van het Delftse onder zoeksbureau Van Leeuwen weet bijna de helft van de jon geren van Oegstgeest niet eens waar het café ligt. Ruim een kwart mijdt de kelder aan het Boerhaaveplein, Het zou er te vol zijn, te ongezellig, sfeerloos en het zou te vroeg dicht gaan. Wat het café in elk geval no dig heeft, is een goed opgeleide jongerenwerker, vindt de on derzoeker. „Als je het jonge rencafé binnenkomt, zie je al leen maar een barman. En dat is een passief iemand, die maar ietsepietsie aan jonge renwerk doet." Ook moet het jongerenwerk in Oegstgeest vaker de straat op om de hang jeugd aan te spreken, vindt Van Leeuwen. De bestuurders van de SJJO trekken zich de kritiek wel aan, maar vinden dat de gemeente eerst over de brug moet komen met meer subsidie. Een op merking, waar wethouder G. Kempen niet direct afwij zend tegenover staat „Mis schien moeten we erkennen dat we op het gebied van jon gerenbeleid niet voldoende zijn meegegroeid met andere gemeenten. Ik denk dat we ons dat aan moeten trekken." stander in de passage van de Lange Voort tot twee maal toe zonder problemen sterke drank verkocht aan minderjarigen." Overigens nemen de roos kleurige conclusies van Van Leeuwen niet weg dat er in Oegstgeest soms wel degelijk groepen jongeren baldadig wor den. Zo was de onderzoeker op een vrijdagavond in de passage van het winkelcentrum aan de Lange Voort getuige van een vechtpartij tussen een groep dronken jongeren en een visu eel gehandicapte bezoeker van het winkelcentrum. Ook de groep jongeren bij het Van Griethuysenplein reageert vol gens Van Leeuwen 'negatief en provocerend' op klachten van omwonenden. Burgemeester S. Scheenstra liet bij de presentatie van het onderzoek weten het oplossen van de problemen voor een be langrijk deel een gemeentelijke taak te vinden. „Ik was zeer onder de indruk van de aanpak in Katwijk, waar men onder andere naar de scholen gaat om de jongeren voor te lichten. Als het rapport iets moet opleveren, moet het zoiets zijn. En dat is een kwestie van de politiek." LEIDERDORP De jaarlijkse 3M-Marathon doet zondag 8 juni tussen 12.00 en 13.00 uur ook Leiderdorp aan. De route is als volgt: Willem de Zwijgerlaan, Zijlbrug, Engelendaal, Persant Snoepweg, Van der Valk Boumanweg, Zijldijk, Rietschans, Engelendaal, Zijlbrug. Om de lopers vrij baan te geven, worden deze wegen vanaf 12.00 uur gedeeltelijk afgesloten. HAASWIJK Jongeren, groen en verkeer vormden afgelopen zaterdag de belangrijkste gespreksthema's tijdens het buurtbezoek van het college van Oegstgeest aan Haaswijk. Het was de derde keer dat de bestuurders een Oegstgeester wijk introkken om met buurtbewo ners in gesprek te gaan. Aan de uitnodiging om klachten en proble men te spuien gaf - naast de buurtvereniging - echter maar één Haaswijker gehoor. De conclusie van burgemeester S. Scheenstra: „Dit is een fantastische wijk, de mensen leven hier al tien jaar lang gelukkig." MORSEBEL De huizen aan de Oegstgeester kant van de Oude Vaart- weg worden volgende week op het riool aangesloten. Tot op heden lozen de zes woningen in het uiterste noordpuntje van Oegstgeest hun afvalwater op een slootje achter de weg. Oegstgeest vindt dat dat milieuvriendelijker moet. Overigens zijn de woningen aan de Oude Vaartweg niet de enige huizen in Oegstgeest die nog niet op het riool zijn aangesloten. Volgens een woordvoerder van de ge meente zijn er in het westen van de gemeente, aan het zogeheten 'Rijnfront', nog een paar huizen die lozen op het oppervlaktewater. CTGEEST MAARTEN KEULEMANS jstgeest ziet af van het voor- nen om de sportparken ASC, Voscuyl en De Krogt op- iiw in te delen. De reden: de rtclubs voelen niets voor de unen die de gemeente afge- en najaar op tafel legde. legstgeest becijferde vorige ner dat er elk seizoen min is een ton aan onderhouds- ten valt te besparen, als de rtclubs efficiënter zouden [den verdeeld over de sport - len die het dorp telt. Volgens onderzoek dat de gemeente instellen zou het ASC-ter- i aan de Duivenvoordestraat lijn geheel kunnen worden ;edoekt, door ASC te ver- itsen naar De Voscuyl. Ook de cricket-afdeling van ASC isportpark De Krogt naar De cuyl moeten, waardoor er in rtpark De Krogt drie irtollige' hockeyvelden vrij den komen. laar hoe mooi het er op pa- ook allemaal uit zag, bij de rtclubs werden de plannen i gemopper ontvangen. :keyvereniging LOHC voelt iets voor om velden in te le- in, voetbalclub ASC ziet een luizing naar De Voscuyl niet ;n en UDO-golf en ASC- ket zijn bang dat ze aan de De voltallige Leiderdorpse politiek staat achter de keuze van het college van B en W om de A4 tussen Oude Rijn en Ericalaan aan de westkant te verbreden. Ook vinden de fracties dat de rijksweg in dit gedeelte bij voorkeur ge heel verdiept moet komen te liggen. Dat bleek gisteren tijdens een extra raadsvergadering. De komst van extra rijstroken aan de westkant betekent sloop van ruim hon derd woningen in de Kerkwijk. VLIETWUK Supporters van de Voorschotense muziekvereniging Laurentius kunnen mee naar het Wereldmuziekconcours op 6 juli in het Limburgse Kerkrade. Het orkest is uitgenodigd voor deze be langrijkste wedstrijd voor muziekkorpsen vanwege de goede resul taten van de afgelopen jaren. Er zijn mogelijkheden om Laurentius te vergezellen naar deze 'olympiade voor harmonie- en fanfare-or kesten'. Zo wordt er een busreis georganiseerd, die 42 gulden per persoon kost. Hierbij is een kaartje voor een zitplaats op de onover dekte tribime inbegrepen. Een kaartje voor de luxere plaatsen kost 60 gulden. Wie dit evenement, dat om de vier jaar wordt gehouden, wil bijwonen kan bellen met het clubgebouw van Laurentius (5610022). CENTRUM De wettelijke termijnen voor milieuvergunningen in Voorschoten worden te vaak overschreden en er moet een beter milieubeleid komen voor gemeentelijke gebouwen. Dat staat in een brief die de provincie Zuid-Holland aan de gemeente heeft verzon den. Verder staat in de notitie te lezen dat het dorp haast moet ma ken met een rioleringsplan, dat al meer dan een jaar te laat is, en vaker bodemonderzoek moet uitvoeren bij bouwaanvragen. In acht procent van de gevallen laat Voorschoten een onderzoek uitvoeren op bouwterreinen en dat is aan de lage kant, vindt de provincie. Nu de gemeente Oegstgeest haar voornemen om de sportparken van het dorp anders in te delen heeft laten varen, blijft het sportcomplex aan de Duivenvoordestraat gewoon thuishonk van voetbalvereniging ASC. FOTO ARCHIEF herindeling onvoldoende speel ruimte overhouden. „We hebben goed naar de ar gumenten van de sportvereni gingen geluisterd", zegt sport wethouder M. Poelmans. „En zijn tot de conclusie gekomen dat we de concentratie van sportvelden niet doorvoeren." Wel hoopt Oegstgeest geld te besparen door onder andere de huur van de sportvelden te ver- hogejn en een deel van het on derhoud van het speelgras voor rekening van de clubs te laten komen. Uit het onderzoek van afgelo pen zomer is namelijk gebleken dat de sportclubs van Oegst geest veel minder huur aan hun gemeente betalen dan sport clubs elders. Oegstgeest zou per seizoen 25.000 gulden meer kunnen ophalen, schatten de onderzoekers in. Poelmans vat het afblazen van de herindeling dan ook niet op als een neder laag. „We wilden vijftien pro cent bezuinigen op de sport- uitgaven. Dat had gekund door de sportvelden te concentreren. Maar nu er een basis ligt voor verdere gesprekken over tariefs verhogingen en bezuinigingen op de onderhoudskosten, heeft de hele operatie in ieder geval opgeleverd dat de sport in de buurt komt van de voorgeno men bezuinigingstaak. Overigens is de gemeente wel van plan geld te investeren in de voorzieningen van diverse sportclubs. Zo moet er op zo kort mogelijke termijn een knoop worden doorgehakt over een nieuw clubgebouw voor voetbalvereniging Oegstgeest. Voor de wat langere termijn staan onder andere de verbete ring van het elektriciteitsnet van UDO en de renovatie van het oudste kunstgrasveld van LOHC op de agenda. LEIDERDORP» JUDY NIHOF Of rijkswaterstaat de voorkeur voor de westkant deelt, moet nog blijken. Wethouder C. Hui gen maakt zich hierover geen zorgen. „Rijkswaterstaat heeft laten weten dat de stem van de gemeente Leiderdorp heel zwaar weegt." Voorbij de Ericalaan tot Hoogmade moeten de nieuwe rijstroken aan de oostkant ko men, vindt de politiek. Het is volgens de meeste fracties te vroeg om ook voor dit deel bij rijkswaterstaat te pleiten voor een verdiepte aanleg. Een lage A4 kan hier volgens wethouder C. Huigen wel eens nadelig uit pakken voor Leiderdorp. „Dan heb je kans dat de HSL dichter bij Leiderdorp komt te liggen, omdat de trein dan op maaiveld over de A4 heen kan." Op GroenLinks na wil de poli tiek daarom eerste inzetten op goede geluidwerende voorzie ningen langs de A4 tussen Eri calaan en Hoogmade. Pas als uit prognoses blijkt dat scher men en dergelijke niet afdoende zijn, moet Leiderdorp ook voor dit deel aandringen op een lan ge, verdiepte ligging. WARMOND De gemeente Warmond nodigt haar inwoners uit om kandidaten voor de Warmondse Sportprijs voor te dragen. Voor de prijs komen inwoners van de recreatiegemeente in aanmerking die het afgelopen jaar een bijzondere prestatie op sportgebied hebben verricht. Kandidaten kunnen worden voorgedragen door de War mondse sportverenigingen en/of door minimaal drie inwoners van Warmond. Een jury van sportjournalisten van in Warmond ver schijnende dag- en weekbladen draagt uit de voorgedragen namen drie kandidaten voor aan het college van B en W. Het college maakt een definitieve keuze. Namen van kandidaten dienen voor 5 juni te worden gezonden aan het college van B en W, Postbus 42, 2360 AA Warmond. De wisselprijs, die is gemaakt door de plaatselijke beeld houwer Fons Versluijs, wordt uitgereikt op 27 juni, tijdens de ope ning van de Kaagweek. n W Warmond presenteren bezuinigingen Twee sloten om scooter niet genoeg In De Winkelhof in Leiderdorp is gistermiddag een rode scooter ge stolen. Het voertuig zat met twee sloten op slot, maar dat kon de dieven er niet van weerhouden de diefstal te plegen. LEIDERDORP JUDY NIHOF Alleen het instellen van een per manent vrachtwagenverbod op een deel van de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp lost de verkeersoverlast niet op. Dat zeiden raadsleden en bewoners van de Van der Valk Bouman weg en de Zijldijk gisteren tij dens een chaotisch verlopen commissievergadering. Zij drongen aan op aanvullende maatregelen, zoals een goede controle door de politie of het plaatsen van camera's. WD-raadslid P. Kolman kreeg applaus voor haar idee om een rood-witte lat aan ket tingen op te hangen aan het be gin en het einde van de afslui ting voor vrachtwagens. Alleen personenauto's kunnen daar dan zonder problemen onder door. Wethouder A. van Dijk (BBL/verkeer) beloofde die mo gelijkheid nader te onderzoe ken. Het plan om de Van der Valk Boumanweg tussen de Span- jaardsbrug en de Droststraat dag en nacht te verbieden voor vrachtwagens, viel aanvankelijk in goede aarde bij de zeker vijf tig aanwezige bewoners. Maar naarmate de avond vorderde, groeide de weerstand en rees steeds meer twijfel. Het stuitte de omwonenden tegen de borst dat wethouder Van Dijk pas maatregelen wil nemen als blijkt dat een permanent verbod geen effect heeft. De bewoners geloven namelijk bij voorbaat niet dat vrachtwagenschauf feurs zich iets van het verbod zullen aantrekken, als er alleen maar een bord staat. Het vrachtautoverbod is een tegemoetkoming aan de omwo nenden, die onlangs massaal in opstand kwamen tegen het ver lenen van een milieuvergun ning aan het Stadsdistributie- centrum (SDC) op bedrijventer rein De Baanderij. Omwonenden vrezen een toename van de verkeersover last door de komst van het SDC, dat met vrachtwagens wordt bevoorraad, waarna elektrische wagentjes de goederen naar de Leidse binnenstad brengen. Door brand getroffen Leiderdorps zwembad zeker drie maanden dicht MOND MARIETA KROFT Warmondse gemeentebe- r overweegt de huur van de tvelden te verhogen. De ge- nte wil wat dit betreft meer pas lopen met de gemeen- in de Leidse regio en de i- en Bollenstreek. In de :k ligt de gemiddelde huur roetvalveld op 4700 gulden, fannond is dat 1800 gulden, verhoging van de huur is van de bezuinigingsvoor- en die B en W doen in de tie 'Uitwerkingen Zoekrich- !n Kerntakendiscussie' opdracht van het gemeen- stuur heeft het externe bu- i KPMG/BEA het afgelopen jaar alle gemeentelijke ta- van Warmond tegen het gehouden en vergelijkin- Igetrokken met vergelijkbare len. De verhuur van het (complex was er daar één Doel van het onderzoek te bekijken of en waar er tvorden bezuinigd. Volgens W is die bezuiniging nodig de korting uit het ge meentefonds op te vangen. Naast een verhoging van de sportveldenhuur, stelt het colle ge in de notitie voor om hier en daar te snijden in de subsidies, zoals die voor het godsdienst onderwijs. Ook vragen B en W zich af of de sportclubs met kantine-inkomsten nog wel in aanmerking moeten komen voor jeugd- en ouderensubsi- die. Het lijkt het dagelijks bestuur van Warmond verder niet onre delijk als de ouderbijdrage voor peuterspeelzaal De Woezel en de huurprijs van de kinderop vang wordt opgetrokken. Daar naast willen B en W het aantal speelplekken in het dorp laten afnemen. Volgens het college moet er daarentegen niet wor den bezuinigd op de brand weer, het onderwijs en de amb telijke organisatie. Warmond 'heeft alle betrok ken organisaties in juni voor overleg uitgenodigd. Op 15 sep tember volgt er nog een hoor zitting, waarna de raad op 25 september een besluit neemt. ISCHOTEN/OEGSTGEEST politie heeft vanmorgen half zes op de A44 een 25- man uit Gouda aange- len. Hij wordt ervan ver- it een inbraak te hebben eegd in bedrijf in Voorscho- politie kon eerder van- op de Dobbeweg in Voor ten niet voorkomen dat de inbreker onstnapte, maar no teerde wel een deel van zijn kenteken. Gistermiddag kon hij ter hoogte van de afrit Oegst geest alsnog worden aangehou den. In zijn auto trof de politie inbrekerswerktuigen en diverse goederen aan, die mogelijk af komstig zijn van diefstal. De po litie vermoedt dat de Gouwe naar zich aan meer strafbare feiten schuldig heeft gemaakt. LEIDERDORP» JUDY NIHOF Zwembad De Does in Leider dorp blijft zeker drie maanden gesloten. Een paar dagen na de brand weet manager Remco Pielstroom het zeker: het bad moet veel langer dicht dan hij aanvankelijk dacht. „We streven er naar om na de zomervakan tie weer open te gaan." De sporthal, de kantine en de fitnessruimte van Felter blijven wel gewoon open. De tien per soneelsleden van het zwembad worden zoveel mogelijk ingezet in de andere zwembaden van Sportfondsen Nederland in de Leidse regio. „Voor de twee full time krachten valt hier genoeg te doen. En ik hoop dat de an deren kunnen invallen voor me dewerkers van andere baden die op vakantie zijn. Maar mis schien moet ik het arbeidsbu reau wel bellen", zegt Piel stroom, die druk bezig is met het regelen van allerlei zaken. Naast personeelsleden wor den ook de zwemmers zoveel mogelijk verwezen naar de ba den van Sportfondsen in Voor schoten, Oegstgeest, Roelo- farendsveen en Wassenaar. Zo hoopt Pielstroom een groep di ploma-zwemmers, die vorige week had moeten afzwemmen, onder te kunnen brengen in Het Wedde in Voorschoten. „Al die zwembaden zijn weliswaar ei gen bv's, maar omdat ze bij Sportfondsen zitten, kun je makkelijk en snel zaken doen." De maandenlange sluiting betekent, voorzover sportwet houder C. Kerner nu kan over zien, geen financiële strop voor de gemeente Leiderdorp. Vol gens Kerner is er een goede be drijfsrisico-verzekering afgeslo ten. Vanaf de parkeerplaats oogt zwembad De Does in Leider dorp als vanouds. Niets wijst op de ingrijpende brand die vorige week een aantal verwarmings ketels in de as legde. Ook in de entreehal valt niets te zien of te ruiken. Pas bij het betreden van het 'natte gedeelte' registreert de neus een scherpe lucht. Hier zijn de witte vloertegels inmid dels grijs uitgeslagen. „De rook is vanuit het ketelhuis de venti latie ingegaan en is hier neerge slagen", zegt Pielstroom. Maar de roetaanslag is het ergste niet. Eén flinke schoonmaakbeurt en het zwembad blinkt weer. De ravage in het ketelhuis, waar de brand woedde, heeft veel verstrekkender gevolgen. In deze zwart uitgeslagen 'machi nekamer' zijn twee mannen be zig om te proberen met behulp van apparatuur achter de pre cieze oorzaak van de storing te komen. Dan wordt ook duide lijk wie aansprakelijk is. „Ze zijn de 'zwarte doos' aan het zoe ken", zegt Pielstroom. Een dag voor de brand was er nog een monteur in het ketelhuis ge weest. Volgens de monteur wa ren de ketels piekfijn in orde toen hij wegging. „Hij riep nog: alles draait weer!" Zwembad-manager Pielstroom bekijkt de inhoud van het ketelhuis, of wat daarvan over is. FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15