erslagen jaxatie feel te laat Op Leidse scholen heeft politie 'gewoon gezicht' 'Door muren kijken is toch heel normaal?' Ouderwetse eerste paal voor moderne stalling chtparen te gast U' burgemeester Leiden Regio Politiek Oegstgeest wil stedenband opzeggen DAG 27 ME11997 chef hans jacobs, 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun. 071 -5356436 frit A44 afgesloten enheim» De renovatie van het Fina-pompstation aan de tsweg A44 in Sassenheim maakt het noodzakelijk dat de afrit luit richting Amsterdam en de toerit in de richting Den Haag aantal keren moeten worden afgesloten voor het verkeer. De pte afsluiting duurt van woensdagavond 18 juni tot en met jdagochtend 20 juni, de tweede van vrijdagavond 4 juli tot en |t zaterdag 5 juli. dagelijks tussen 21.00 en 06.00 uur. Het ver- r wordt door middel van routeborden omgeleid. ëmonstratie schapen scheren irdwijkerhout» Langeveld, centrum voor psychiatrie, houdt nsdag een demonstratie schapen scheren. Op de kinder- rderij van Langeveld, aan de Langevelderweg in Noordwij- '^hout, worden dan tien schapen van hun wintervacht ont- V Het schapen scheren begint om 13.30 uur en duurt tot 0 uur. Fietsenbewaarplaats bij station Lammenschans begin december klaar >771500 Leidenaars wachten nog I ml nog altijd niet vlotten met de verstrekking van de it agen waarin de gemeentelijke afdeling belastingen aardevaststelling voor de onroerende-zaakbelasting 'M) onderbouwt. 'maanden nadat de eerste eken om zo'n taxatiever- linnen kwamen, wachten j( iltijd een kleine 1500 Lei- irs op hun papieren. „Het naar onze mening veel te vindt ook afdelingshoofd l^i Dissel. „Maar door pro- en met de computersoft- kunnen we niet meer dan ot 150 verslagen per dag laien." problemen leidden er in instantie toe dat er heie geen verslagen de deur uit *n. De verslagen zijn nodig ïfundeerd bezwaar te kun- maken tegen een taxatie, deling belastingen moest ensen die twijfels hadden in taxatie daarom verzoe- en bezwaar 'pro forma' in inen om dat te zijner tijd I ^lijkse ontvangst op stadhuis leiden» aap rietveld Op een klein stationnetje werd gistermiddag op een wat ouder wetse manier een paal geslagen voor een grote en dure fietsen stalling. Op een klein stationne tje was de titel van het stuk dat de Leidse PvdA-raadsleden An neke Boot en Reinie Hulsker vier jaar geleden schreven over de toekomst van het NS-station Lammenschans. En dus moch ten zij de eerste paal slaan. Aan station Lammenschans moet hoognodig iets gebeuren, schreven Boot en Hulsker een paar jaar geleden in hun nota. Meer dan je fiets neerzetten en een treinkaartje kopen kon je er niet. Onvriendelijk tegenover de reiziger, vonden zij dat. Een goeie stalling, een fietsrepara- tiewerkplaats, een kiosk waar je een broodje en een kopje koffie kon nuttigen en een krantje kon kopen, dat was toch wel het minste wat je op dat kleine sta tionnetje moest kunnen vinden. Het krantje, de koffie en de ver snaperingen zijn inmiddels door de NS geregeld. Die wor den achter het loket verkocht, door dezelfde mensen die de kaartjes verkopen. Een geweldi ge oplossing vindt Hulsker dat niet. „Ik heb begrepen dat dat nogal eens slecht is voor het adrenaline-gehalte van mensen die achter in de rij staan", zegt ze. Maar het is toch beter dan niks. En die fietsenstalling met werkplaats, die staat er begin december. De gemeente heeft paar genodigden sloegen op ken kon worden. Na twaalf flin- er een miljoen gulden voor uit- vooroorlogse wijze de officiële ke klappen - de paal stak nog getrokken. Vandaag wordt de eerste paal. In een houten he- een meter boven de grond - be- heistelling gebracht en begint istelling hing een houten hei- gonnen de rotjes te knallen. En het echte bouwen. blok klaar, dat met een dik touw toen lieten de heiers het er ver- Hulsker, Boot en nog een over een katrol omhoog getrok- der maar bij zitten. VVD Wassenaar slaat terug naar CDA wassenaar dimitri walbeek De WD in Wassenaar heeft zich ingetogen maar scherp gere vancheerd op de 'irritante' kri tiek van het CDA op WD-raads- lid Henk de Greef in Dialoog, het afdelingsorgaan van de christendemocraten. In het ei gen partijblad omschrijft WD- voorzitter Jan Anthonie Bruijn de polemiek tegen De Greef als 'van het niveau van een roddel blaadje en dat is voor de betref fende partij jammer.' Daarmee reageert hij op een anoniem artikel over De Greef in het CDA-blad. Een CDA'er, die de schuilnaam Sir Patrick Randlestown gebruikt, schrijft dat De Greefs aankoop van een leegstaande school aan de Jo- han de Wittstraat 'gewoon ei genbelang' is geweest. De onbekende auteur: „Voor hij begon met uitdelen, wierp het raadslid zich al op als be hoeder van het Wassenaarse erfgoed. Het lid zou met onroe- rendgoedtransacties ervoor zor gen dat mooie oude panden be houden blijven voor onze dorpsgenoten. Ja, ze bestaan nog, de weldoeners." De Greef heeft, volgens eigen zeggen, andere motieven om het pand aan de Johan de Witt straat te kopen. Hij wil er gaan wonen en werken. Het raadslid heeft, volgens eigen zeggen, eenieder tijdig ingelicht over deze transactie. Ook het CDA. Tevredenheid over preventie-project Veilige School eventueel van een onderbou wing te voorzien. De gemeente ontving dit jaar 6000 bezwaarschriften tegen de hertaxatie. De bezwaarmakers vroegen van 5100 objecten de taxatieverslagen op. Dat bete kent dat van tien procent van de belastingaanslagen de ach terliggende papieren moeten worden uitgedraaid. Van Dissel verwacht over een week of drie ongeveer negentig procent van de aangevraagde taxatieverslagen de deur uit te hebben. Wat dan overblijft, zijn de moeilijke gevallen waar nog flink wat tijd in gaat zitten. Het afdelingshoofd kon niet zeggen hoe lang de mensen die oor spronkelijk een pro forma-be- zwaar hebben ingediend nog de tijd krijgen om hun bezwaar schrift te onderbouwen. leiden robert montanus „Hé Sam, Hoi Dick", galmt het regel matig over de Haarlemmerstraat als twee agenten van het korps Hollands Midden hun ronde maken. Zijn de roepende jongeren 'goede' bekenden van het tweetal en regelmatige gasten op bureau Langegracht? Nee hoor, de ze herkenning is een van de gevolgen van het preventie-project 'Veilige School' dat sinds augustus 1996 draait op een aantal Leidse scholen voor voortgezet onderwijs. Drie jaar geleden werden problemen rond de veiligheid in en om school voor het eerst bespreekbaar gemaakt door de Rembrandt Scholengemeen schap. Er werd contact gezocht met de politie en de schoolleiding nam een aantal concrete maatregelen om een veiliger schoolklimaat te scheppen. Zo is het aantal ingangen teruggebracht tot een. Er zijn beveiligingscamera's op het plein geïnstalleerd. In directe sa menspraak met de Ouderraad is beslo ten gevallen van diefstal en andere ernstige overtredingen onmiddellijk te melden aan de politie. Tijdens schoolfeesten is de surveil lance opgevoerd en de politie wordt op de hoogte gebracht zodra er iets an ders dan anders aan de hand is. Sa men met het Leerlingenparlement is een gedragscode opgesteld, waardoor het eenvoudiger is leerlingen aan te spreken, wanneer hun gedrag daartoe aanleiding geeft. In navolging van het Rembrandt-ini- tiatief besloot L. de Jong van de afde ling Cultuur en Educatie van de ge meente Leiden diverse schoolleiders te benaderen om mee te doen aan een soortgelijk project voor meerdere Leid se scholen. De gemeente en provincie ondersteunen meewerkende scholen in financieel opzicht en stellen man kracht ter beschikking. L. de Jong: „We hebben het adviesbureau P.J. - part ners voor jeugdbeleid en samenle vingsopbouw in de arm genomen om het project extern te begeleiden. Er is een enquête onder een brede groep leerlingen en docenten gehouden over onderwerpen als onveiligheid, intimi datie, racisme, pesten en geweld." De resultaten zijn door het advies bureau verwerkt en naar de scholen opgestuurd. Op basis daarvan kunnen de scholen inzicht krijgen in de pro blemen en zich verdiepen in verschil lende oplossingen. Ondertussen is in Leiden een inten sief contact opgebouwd tussen politie en school. Zo hebben de agenten Dick Schottert en Sam van Geest een aantal scholen in hun wijk 'geadopteerd'. Ze zijn één keer in de veertien dagen in diverse schoolgebouwen te vinden. Ze maken een praatje met leerlingen en docenten, adviseren de school met be trekking tot het houden van toezicht, wijzen op plekken die aanleiding ge ven tot ongewenst gedrag en maken problemen bespreekbaar. Daar waar het echt misloopt zijn ze bij de directe afhandeling betrokken. Op die manier heeft de politie een gewoon gezicht ge kregen en is het niet eng of spannend als er een agent door school wandelt. Aan het eind van het cursusjaar wor den de ervaringen van de deelnemen de scholen besproken en verspreid over alle scholen. Samen met het korps Hollands Midden dat preventie en jeugd tot een van de speerpunten van zijn beleid heeft gemaakt wordt zo gewerkt aan een veiliger Leids school klimaat. Voor de agenten staat het nut van intensievere samenwerking als een paal boven water. „Wij zijn nu een be kend gezicht en van die herkenning gaat een preventieve werking uit." hetty van der veen ig of vijfenzestig jaar bij el- ,l da's om de drommel geen 1 prestatie. Dat kan ik na dan dertig jaar huwelijk beamen." Burgemeester >op, die gisteren een twin- diamanten en briljanten dsparen op het stadhuis ecig. had naar eigen zeggen ontzag voor de aanwezige ^aren die het huwelijks- al sinds de jaren dertig 4de hielden. Een traktatie de burgervader dan ook n plaats; met liedjes uit de doos, een film over het van vóór de oorlog en aatjes met slagroom was ior de aanwezigen 'ouder- mullen geblazen', len telde dit jaar meer dan ijftigjarige en 126 vijfen- jarige bruidsparen. Zij igen van de gemeente Lei- I en felicitatie per post en I 'rote bos bloemen. Het Leidse echtpaar dat dit jaar zijn zeventigjarige samenzijn vierde, kreeg Goekoop persoonlijk over de vloer. De diamanten en bril janten paren werden, net als voorgaande jaren, op het stad huis uitgenodigd. Niet alle genodigden waren naar het stadhuis gekomen; voor sommigen was het alle maal net te veel en net te ver. De bruidsparen die wel op de uitnodiging ingingen, genoten vooral van de 'cabaret-liedjes van weleer' die door het trio Dorien Mijksenaar ten gehore werden gebracht. De wijsjes van Louis Davids, Wim Sonneveld en Wim Kan klonken de gasten bekend in de oren en het trio hoefde dan ook niet veel moeite te doen voor vocale ondersteu ning vanuit de zaal. Voor meneer en mevrouw van der Linden was het dubbel feest; precies gisteren vierden zij hun zestigjarig huwelijk. De diamanten en briljanten echtparen, te gast op het gemeentehuis, mochten ook even meemaken hoe het is om aan te schuiven in de raadzaal. FOTO HENK BOUWMAN Reumatoloog en klinisch ecoloog Tisscher vaak te snel voor geniaal gehoor tgeest tycho hoff een relatie tussen de gevoeligheid van zin- in en intelligentie? Op die vraag kwam giste- tijdens een een bijeenkomst van HINT, de iniging voor belangenbehartiging van hoog- lafden in onderwijs en ontwikkeling', geen elijk antwoord. In de Christelijke Hoge- ol Rijn-Delfland liep de zaal vol voorspreker Tisscher, reumatoloog en klinisch ecoloog, neesten van hen kwamen echter bedrogen vant hoogbegaafdheid bleek niet voor ieder- gelijk te staan aan genialiteit. „Collega's noe- mij wel eens chaotisch", sprak Tisscher aan >egin van zijn betoog, „Maar ik denk dan: ik gewoon te snel voor jullie." ischer opent zijn betoog met een anekdote ijn jeugd. „Mijn ouders keken niet omhoog e wilden weten of de Japanse bommenwer- eraan kwamen. Dan luisterden ze naar mij, t ik kon met mijn gevoelige gehoor de vlieg- :n drie kwartier van tevoren horen aanvlie- De aanwezigen, veelal zelf hoogbegaafd of >kken bij hun bijzonder slimme kinderen, en de oren. Zou er werkelijk een verband tan tussen intelligentie en een goed gehoor, een uitstekend reukvermogen of een huidaller- gie? Al snel neemt Tisscher's verhaal een verrassen de wending. Opeens heeft hij het over aura's en helderziendheid. „Mijn zoontje zegt dat hij de stroomdraden achter de mum ziet lopen", rea geert iemand uit de zaal. Volgens Tisscher niets bijzonders. „Door muren kijken is toch heel nor maal?", vraagt hij retorisch. En dat een hoogbe gaafde aura's waarneemt is logisch, 'want zij hebben een beter gezichtsvermogen'. Sommige aanwezigen fronsen hun wenkbrauwen. Dat hun zoontje exceptioneel intelligent was wisten ze al, maar dat hij ook nog paranormaal begaafd is ho ren ze voor het eerst. Tisscher vervolgt zijn rede met êen uitleg over de invloed van homeopatische middelen op di verse allergieën. Hoogbegaafden zijn gevoeliger voor bepaalde ongewenste stoffen, maar kunnen ook weer sneller genezen worden. Reumapatiën ten met een bovengemiddelde intelligentie krij gen een sterkere reactie na het eten van onbe spoten groenten, en smogvorming is ook een goede voorspeller van allerlei kwaaltjes. „Deze groep knappe koppen krijgen vaker een reactie in de stad", grapt Tisscher met een verwijzing naar de regering in Den Haag. Tisscher is inderdaad, zoals aangekondigd, bij zonder snel; zelfs voor de geniale toehoorders is er vaak geen touw aan vast te knopen. Een ei-al- lergie wordt bijvoorbeeld verholpen met een D- 23 verdunning van eieren. Wat het precies in houdt weet niemand, maar 'als je op D-23 zit be hoor je tot de helderzienden', legt de doctor uit. Langzaamaan beginnen de toehoorders tekenen van argwaan te vertonen. Dat geniale mensen gevoeliger zijn voor 'kapotte lichaamsmeredia- nen' willen ze nog wel van hem aannemen, en dat zij beter in staat om uit hun lichaam te tre den kan er ook nog wel bij. Pas als Tisscher een dia laat zien van een traplopend spook ('er is echt niet mee geknoeid, hoor'), en betoogt dat hoogbegaafden dat regelmatig kunnen waarne men. komt het publiek los. „Als alleen zij dat kunnen zien, hoe kan het dan op een fotografi sche plaat staan", vraagt een vrouw. Tisscher geeft een voorbeeld van een soortgelijke foto uit Austalië, maar verklaart niets. En dat had hij ge zien de aard van zijn publiek beter wel kunnen doen. De slimme toehoorders laten zich namelijk niet met een kluitje het riet in sturen. „Kunt u wetenschappelijke studies noemen die uw be vindingen bevestigen", wil iemand weten. „Ik heb alle ervaringen in mijn praktijk opgedaan", antwoordt Tisscher. „En ook vanuit het ecolo gisch centrum in Dallas hoor ik veel verhalen, maar ze vergeten daar aan de mensen te vragen of ze ook hoogbegaafd zijn." Een ander vraagt of het niet een beetje raar is dat geniale kinderen, anders dan hun 'normale' leeftijdsgenootjes, va ker last van reuma en allergieën krijgen. „Ze be doelt dat je geen IQ van 140 hoeft te hebben om ziek te worden", verduidelijkt een licht geïrriteer de man als Tisscher een helder antwoord schul dig blijft. Uiteindelijk wordt de ecoloog uit zijn lijden verlost. „Het probleem is dat u een totaal andere definitie van hoogbegaafdheid heeft dan wij", slaat een vrouw de spijker op de kop. Want het hebben van 'hogere gaven' is wel een erg letter lijke interpretatie van het begrip, beseft ook de woordvoerder van HINT in zijn slotwoord. „Ik kan me voorstellen dat het de meesten onder u wat geduizeld heeft, en dat u iets anders ver wachtte dan deze avond gebracht heeft", zegt hij. oegstgeest maarten keulemans De verenigingen van Oegstgeest zijn nauwelijks meer voor reis jes naar het Poolse stadje Grod- zisk te porren, het gemeentebe stuur van Oegstgeest heeft de leiders van Grodzisk al een jaar lang niet gezien, en de contac ten die er wél zijn geweest, wer den bemoeilijkt door taal- en cultuurverschillen. Met dat pleidooi wist burgemeester S. Scheenstra gisteravond de commissie voor bestuurszaken ervan te overtuigen dat het het beste is om de stedenband tus sen Oegstgeest en Grodzisk te verbreken. „De tastbare resulta ten van vier jaar vriendschap zijn helaas incidenteel en pover." zei Scheenstra, die be halve burgervader ook voorzit ter is van de werkgroep die zich met de stedenband bezighoudt. De werkgroep Oegstgeest- Grodzisk is overigens verdeeld over de stedenband. De vijf bur gerleden die de werkgroep telt, erkennen weliswaar dat er pro blemen zijn, maar willen de vriendschap toch nog een kans je geven. Een tussenweg - de stedenband in stand houden zonder deelname van de ge- meente - is voor de burgerleden onbespreekbaar. „Als de ge meente zich terugtrekt, zou dat in Polen worden begrepen als een afwijzing, een uiterst sma delijk resultaat", zei werkgroep lid N. Prinsen. „Het is dan beter de band in zijn geheel te verbre ken." Het ene na het andere raads lid gaf echter schoorvoetend toe geen trek meer te hebben in de stedenband. „Ik kan eigenlijk alleen maar constateren dat we iets in stand houden dat er niet is. Daar moet je op een gegeven moment eerlijk in zijn", zei J. de Soeten (Leefbaar Oegstgeest). Met name het feit dat Grodzisk niet leeft bij de inwoners van Oegstgeest, telde voor veel raadsleden zwaar. Hoewel de meeste partijen nog even over hun besluit wil len nadenken, lijkt het slechts een kwestie van tijd voor het doek valt voor de stedenband. De gemeente zou daarmee 10.000 gulden per jaar uitspa ren. Ondanks zijn pleidooi voor opheffen van de stedenband was burgemeester Scheenstra niet erg gelukkig met de situa tie. „Ik vind het erg schrijnend dat ik de bestuurders van Grod zisk precies een jaar geleden voor het laatst uitgeleide heb gedaan. Dat ligt me als een steen op de maag. We nemen dit besluit niet van harte, we hebben er gevoelens bij." Nieuwe avondbus naar Leiden stopt in Oegstgeest voor de deur oegstgeest maarten keulemans Er moet een extra avondbus komen tussen Leiden-centrum en Oegstgeest. Dat vindt het overlegorgaan van de gemeen ten in de Leidse regio. De bus krijgt een bijzondere extra: in Oegstgeest-Noord worden rei zigers aan de deur afgezet en opgehaald. Wie van de 'streeklijntaxi' gebruik wil maken, moet na het afstempelen van de strip penkaart 2.50 gulden extra be talen. Als Oegstgeest en Leiden met het voorstel van het regio nale bestuursorgaan akkoord gaan, rijdt de bus met ingang van september een jaar lang op proef heen en weer tussen het Kort Rapenburg in Leiden en Haaswijk in Oegstgeest- Noord. De lijntaxi, die eens in het uur rijdt, gaat overigens al leen maar in Noord-Oegst- geest van deur tot deur. Tus sen Leiden-centrum en het Oegstgeester verpleeghuis Van Wijckerslooth stopt de bus al leen bij de reguliere haltes. De voorzet voor de lijntaxi werd gegeven door de be stuurders van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Sinds de avonddienst van lijn 30 in 1994 werd wegbezuinigd, zijn Endegeest en grote delen van Noord-Oegstgeest slecht be reikbaar met het openbaar vervoer. 'Alleszins redelijk', vond het overlegorgaan van de regiogemeenten het verzoek van Endegeest dan ook.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13