Leiden Regio Oegstgeest dreigt met schadeclaim NA VVD-Kamerlid aangeslagen door 'pure leugens en laster' Jongerenraad krijgt scholieren niet op praatstoel Digitale Stad Leiden eist excuus Internet-journalist 'De haring is goed 'tl wordt nóg deldpunt wil deelname lan Ecóteams bevorderen Forum over parkeerprobleem in wijken buiten de singels GERECHT ilNSDAG 27 ME11997 1ef hans jacobs, 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 Meer meisjes mishandeld leiden De groep van tien meisjes die zondag in de Haarlem merstraat een leeftijdgenoot het ziekenhuis in sloeg, hebben ze ker nog twee meisjes mishandeld. Volgens getuigenverklaringen hadden de daders gezegd: 'Kom maar mee dan steek ik je neer'. De daders zijn tussen de 14 en 18 jaar oud. De politie van het district Leiden/Voorschoten verzoekt iedereen die wat over de voorvallen weet, dat te melden. Boot vliegt na knal in brand leiden Een kruiser die ter hoogte van de Rijnkade in De Waard in de Rijn lag, is afgelopen nacht bijna geheel uitgebrand. Getui gen hoorden na tweëen een knal en vrijwel direct daarna stond het motorjacht geheel in brand. Twee op de kade geparkeerde auto's liepen brandschade op. De politie sluit brEindstichting niet uit. Nekletsel na botsing leiden Twee auto's zijn gisteren op de kruising Herenstraat/Witte Singel in Leiden op elkaar gebotst. Een van de bestuurders is met nekklachten naar het Elisabeth-ziekenhuis gebracht. Nadat beide automoblisten een voetganger een zebra pad hadden laten oversteken, ontstond waarschijnlijk verwar ring over wie nou wie voor zou laten gaan. Beide wagens trok ken op en knalden vervolgens op elkaar. itwuk/leiden wim koevoet Hollandse Nieuwe is goed, [beter nog: voortreffelijk. Kat- ijkse groothandelaren troeven kaar af met superlatieven. Ze jn zeer te spreken over de ivaliteit van de eerste Holland- i haring, die vandaag officieel iScheveningen wordt geveild. „De kwaliteit is nu goed en ordt met de dag beter", zegt van Gennip, directeur bij uwehands Rederij en Visver- erking bv aan de Katwijkse La- iweg. Hij legt uit dat de hoe- :elheid voeding - plankton - in lente toeneemt. „De haring ie straks wordt gevangen eet ch daaraan nu vol. De haring ie nu aan wal is gebracht heeft p vetpercentage van zestien mag daarom 'maatje' wor- genoemd. De komende tijd el dat percentage oplopen tot e ideale waarde van 22 tot 23." Volgens Van Gennip is dat por 'echte haringfreaks' nog et hoog genoeg. „Voor hen hoe vetter hoe beter, laar er zijn ook liefhebbers die haring, die ruim is gefi- lerd, prefereren." De Katwijkse visverwerker Dorspelt dat ook in de toe- de kwaliteit van de ha- |ng goed zal zijn. „De totale zeg maar alles at met de haring gebeurt alvo- ins die aan wal komt, is de jaren sterk verbeterd. De vangt zuiniger, in de we- dat de prijzen beter jn dan in het verleden. Hij teft een sneller schip en betere in besparing van vijfhonderd t duizend gulden per gezin ar, zonder comfort in te leve- n. Dat is volgens het EcoTeam eldpunt de opbrengst van elname aan een EcoTeam. De (gstgeester wethouder Guus Eisen verricht zaterdag op terrein van de EWR aan de in Leiden de offi- opening van het Meld- int. EcoTeams, waarin buren, col- vrienden en bekenden uitwisselen om te besparen Taxatie yi q Zo'n 1500 Leide- I J naars wachten nog altijd op het taxatieverslag over de waarde van hun woning. De Does s< r Zwembad De Does I J in Leiderdorp blijft, na de brand van vorige week, zeker drie maanden voor het publiek gesloten. Gemeente wil dat Leiden essenbosje bij Trekvaartplein kapt Oegstgeest dreigt de gemeente Leiden met een schade claim, als er geen haast wordt gemaakt met het kappen van het essenbosje op het woonwagencentrum Trek vaartplein. Dat bosje staat de bouw van een brug voor bouwverkeer naar de Broek- en Simontjespolder in de weg. mis. Die brug had er eigenlijk een maand geleden al moeten leiden aad rietveld De tijd begint te dringen, zegt de Oegstgeester wethouder Guus van Eisen. „Als wij in no vember niet beginnen met bou wen lopen wij een subsidie van 8,5 miljoen gulden van het rijk Oegstgeest, zegt Van Eisen, wil zo langzamerhand eens een keertje aan de slag in de polder, waar de nieuwbouwwijk Poel geest gebouwd gaat worden. Maar de bouwbrug over de Haarlemmertrekvaart gaat over de punt van het Trekvaartplein, en daar zouden essen gekapt moeten worden. Op Leids grondgebied. De bewoners van het woonwagencentrum heb ben zich, samen met de Leidse Bomenbond, heftig verzet tegen die kap. En Oegstgeest heeft weinig zin-om zijn neus in dat wespennest te steken. Volgens de Leidse wethouder Tjeerd van Rij kan Oegstgeest de bomen gewoon gaan kap pen. „Ze proberen steeds het probleem naar ons toe te schui ven, maar dat is niet terecht. Het Ingenieursbureau van de gemeente Leiden heeft de kap- vergunning aangevraagd op verzoek van de gemeente Oegstgeest. En die vergunning is verstrekt. Wij hebben nog overleg gehad met de actievoer ders om te kijken of die brug op een andere plek gelegd kon worden, zodat de bomen kon den blijven staan. Maar dat leidt weer tot andere problemen, dus we zijn teruggekeerd op het oorspronkelijke plan. Oegst geest mag kappen. Dat is ze een maand geleden ook gemeld." Van Eisen geeft echter een iets andere lezing van het ver haal. „Een week of zes geleden is er overleg geweest tussen de colleges van burgemeester en wethouders van Oegstgeest en Leiden. Daar is afgesproken dat Leiden eerst zou proberen on speaking terms te komen met de bewoners van het Trekvaart plein. Wij zouden binnen twee weken een seintje krijgen of we konden gaan kappen. Dat sein tje hebben we nog steeds niet Oegstgeest wordt inmiddels ongeduldig. „Wij hebben best enig gevoel voor de problema tiek op Leids grondgebied", zegt Van Eisen. „Wij hebben ook geen behoefte om daarin een escalatie te veroorzaken. Maar die brug had er allang moeten „En dat wij de schade gaan claimen bij de gemeente Leiden als we die 8,5 miljoen gulden subsidie mislopen lijkt me toch ook niet meer dan logisch." inthousiasme over Hollandse Nieuwe apparatuur aan boord. Het eni ge waar moeilijk direct invloed op is uit te oefenen, is het spel dat de natuur jaarlijks speelt. Maar één ding staat vast en dat is dat de natuur haar spel speelt." Van Gennips collega, M. Haasnoot van de haringhandel en rederij Haasnoot bv, even eens aan de Lageweg gevestigd, is nóg enthousiaster. „Het vet gehalte en de maat zijn boven gemiddeld. Ikjdurf de nieuwe haring daarom voortreffelijk te noemen.'-' „De kwaliteit is niet te verge lijken met die van vorig jaar. Over vorig jaar heb ik het liever niet meer. Hoe het komt dat de haring nu zo veel beter is? Daar over bestaan de meest uiteenlo pende theorieën. De één bena drukt het licht, de ander de temperatuur van het zeewater. Zelf zeg ik altijd maar dat de na tuur zich niet laat dwingen." De verslaggever krijgt nog wat instructies van Haasnoot. „Ik hoop dat er een positief stuk in de krant komt. De branche heeft vorig jaar slechte ervarin gen met de pers opgedaan. Vo rig jaar verschenen in een eer der stadium al verhalen over de Hollandse Nieuwe. Die was toen inderdaad niet om over naai- huis te schrijven. Maar een paar weken later was de haring dik in orde. Alleen zat bij de consument al in het hoofd dat de haring niet goed was. Dit jaar is echter de eerste stap direct al goed. Nu de consument nog." Staatssecretaris Tineke Netelenbos (tweede van links), met achter haar wethouder Hans Baayens, in discussie met demonstranten. FOTO HENK BOUWMAN leiden «ruud sep op water, gas en licht en de hoeveelheid afval terug te bren gen, bestaan al jaren. In de Leidse regio zijn er veertig, waarin zo'n driehonderd huis houdens deelnemen. Door ondersteuning van vrij willigers kan deelname aan Eco Teams worden bevorderd en kan het rendement van die teams worden verhoogd, den ken de mensen achter het Meldpunt. Met een feestelijke markt presenteert het Meldpunt zich zaterdag op het terrein van de EWR. De markt duurt van twaalf tot vier uur. Een foldertje voor iedere bezoeker. 'Jan Rijpstra niet welkom in Leiden Vluchtelin- genstad' kopt het pamflet waarin het WD- Kamerlid wordt neergezet als 'de nette broer van Janmaat'. In de hoek prijkt een portret van de liberale oud-leraar die oogt als een verlichte dominee. 'Het is een schande dat deze witteboorden-dader uit genodigd wordt door de grote partijen van Leiden Vluchtelingenstad om op te treden als voorzitter van een ïorum over lokaal on derwijsbeleid.' Bam! Dat is nog eens een binnenkomer. Rijpstra heeft de jacht op de illegale mede mens geopend, meldt het pamflet. De actie voerders van De Fabel van de Illegaal roe pen daarom alle aanwezigen op om naar huis te gaan zo gauw de WD'er het woord neemt. De zaal geeft geen gehoor aan de papie ren oproep. „Het is de eerste keer dat ik als Kamerlid zo'n briefje krijg", houdt de W- D'er zijn gehoor voor. „Ik moet oppassen dat ik niet te emotioneel reageer, maar het raakt me wel. Wat hier in staat is pure las ter, pure leugens. Kinderen van illegalen mogen naar school, dat is Kamerbreed af gesproken. Dit is gewoon niet waar.'-' De li beraal oogt aangeslagen. Na een paar korte inleidingen - onder an dere door de staatssecretaris van onderwijs Tineke Netelenbos - wordt er in kleine groepjes gediscussieerd. Na de pauze is het tijd voor de forumdiscussie. Stoet „Dames en heren, wij zouden graag willen beginnen. Zou u willen gaan zitten?" Rijp stra maant de aanwezigen hun plaats weer in te nemen. Vier raadsleden, onderwijs wethouder Hans Baaijens en staatssecreta ris Netelenbos achter de tafel, de rest op stoeltjes in de zaal van het Holtlant College aan de Ter Haarstraat. Terwijl iedereen langzaam zijn plaats weer inneemt, trekt buiten een stoet van een man of vijftien langs het raam naar achteren, gewapend met protestborden en een spandoek. En met fluitjes en potten en pannen, zo blijkt wanneer de groep even la ter door de achterdeur de zaal binnenkomt. Een oorverdovend gefluit vult de zaal. Voor het podium wordt een spandoek ontrold dat in het Nederlands en het Arabisch laat weten dat alle vluchtelingen bevrijd dienen te worden. Eén van de activisten maakt zich meester van de zaalmicrofoon. Hij probeert een ver klaring voor te lezen. „Wij demonstreren te gen Jan Rijpstra..." - de zaal begint te joe len. „Het is een schande dat hij hier..." - het geroep en gefluit uit de zaal overstemt het geluid van de demonstranten. Ook brave onderwijsmensen verstaan de kunst om ie mand door een boel lawaai het spreken on mogelijk te maken. Terwijl Rijpstra op veilige afstand toekijkt, lopen een paar mensen naar de man achter de microfoon. „Wij zijn hier bezig met een onderwijsdiscussie", legt Netelenbos uit. „Als jullie nou even gaan zitten, dan kun je de discussie aanhoren", biedt Baaijens aan. Eén van de actievoerders stapt gewapend met een dictafoon op het WD-Kamerlid af. Een aangeslagen Rijpstra verklaart dat hij de aanvallen 'volstrekt onder de gordel' en 'pure laster' vindt. Na een paar minuten hangen en heen en weer praten, besluiten de demonstranten de aftocht te blazen. Vlak voordat ze de deur uit zijn, worden nog even de longen leeg geblazen op de fluitjes. Dan is het stil. Spreekstalmeester Rijpstra pakt de micro foon en begint of er niets is gebeurd. „Da mes en heren, wij gaan beginnen met het forum. Ik ben benieuwd hoe het zal gaan. Gezien het enthousiasme in de groepjes denk ik dat we nog weieens een vervolg kunnen krijgen." En terwijl de fluiters nog één keer langs het raam trekken, stelt de WD'er de leden van het forum voor. leiden hetty van der veen De Leidse jongerengemeente- raad is jong en wil wat; om scholieren die óók wat willen meer bij de politiek te betrek ken, brengt zij regelmatig een bezoek aan middelbare scholen in Leiden. Tijdens die bijeen komsten vergadert de raad over allerhande onderwerpen en worden de leerlingen uitgeno digd mee te discussiëren. In de cember was de jongerenge- meenteraad al te gast op het Stedelijk Gymnasium. Vorige week gunde zij de leerlingen van het Visser 't Hooft Lyceum een kijkje achter de 'politieke' schermen. „Jongeren interesseren zich over het algemeen niet voor de politiek. Dat is jammer", vindt Roeland Buijse van de Jonge So cialisten, „over tal van zaken hebben ze best een mening, maar de politiek staat te ver van ze af. Als jongerengemeente- raad willen we in de eerste plaats laten zien dat je als jon gere op politiek niveau kan meedenken en -discussiëren en dat dat bovendien heel leuk is om te doen. Dat sommige voor stellen van de jongerengemeen- teraad door de grote broers en zussen in de Leidse gemeente raad worden overgenomen, is leuk, maar het contact met de Leidse jongeren vinden we toch belangrijker." Een wijkraad voor jongeren in de Morschwijk, een team van vrijwilligers dat mensen met een bijstandsuitkering helpt, een jaarlijkse schenking van 250 gulden aan diezelfde mensen door de gemeente Leiden en de nieuwste ontwikkelingen rond de OV-studentenkaart; de jon- gerengemeenteraad had genoeg discussie-onderwerpen waar over de scholieren van het Vis ser 't Hooft hun hoofd konden buigen. De leerlingen zaten echter niet bepaald op de praat stoel. Over de eventuele komst van een jongerenwijkraad had den ze geen mening en de OV- studentenkaart klonk hen in de oren als 'louter toekomstmu ziek' waardoor een discussie over dat onderwerp bij voorbaat als zinloos van de hand werd gedaan. De leerlingen leken vooral moeite te hebben met het 'hoge niveau' waarop gedis cussieerd werd. Dennis van der A betwijfelde of jongeren wel op deze manier voor de politiek ge wonnen konden worden. „Voor één keer kan ik zo'n vergadering wel uitzitten, maar als ik gere geld op deze manier zou moe ten discussiëren, dan zou ik gek worden. Ook als de politiek door jongeren wordt bedreven, staat zij nog te ver van mij af." Dineke Tuinhof had eveneens weinig vertrouwen in het effect van de bijeenkomsten. „Het is een goed initiatief, maar vol gens mij bereiken ze de jonge ren op deze manier niet." Hoewel de leerlingen het liefst alleen toekeken en het graag bij een eenmalige ont moeting wilden laten, gaf de jongerengemeenteraad aan door te willen gaan met de schoolbezoeken want 'de me ning van de jongeren moet ge hoord'. leiden aad rietveld mogelijke creatieve oplossingen daarvoor wordt morgenavond, woensdag 28 mei, gepraat op een forum van de wijkvereni- ging Profesoren- en Burge- meesterwijk. Wethouder H. Kruijt (CDA/parkeerbeleid), WD-raadslid J. Kradolfer en be stuurslid P. Labruyère van de stichting Stadsparkeerplan Lei den zijn die avond in zorgcen trum Lorentzhof aan de Lorent- zhof 1 de sprekers. De bijeenkomst begint om acht uur. De Professorenwijk, de Tuin- stadwijk, de Vreewijk: allemaal kennen ze het probleem. Sinds in Leiden binnen de singel moet worden betaald voor een par keerplaats zetten veel mensen hun auto gratis op een plekje vlak buiten de singels. De bewo ners van die wijken kunnen daardoor soms geen parkeer plaats meer vinden in hun buurt. Over dat parkeerprobleem en anrander anderhalve krat bier op zich veel herinneren van het lident kon hij niet. Ja, toen imaal duidelijk was gewor- n wat hij op die 19de juli van vorig jaar had aangericht, had hij spijt als haren op n hoofd. Maar te laat, want was het leed al geschied, t slachtoffer van 's mans aan- |ingen daarentegen staat het nog zeer helder voor de Bijna een jaar na dato ze nauwelijks alleen de lat op, heeft ze moeite met leggen van contacten met nnen en heeft ze zelfs, zo liet van het Slachtofferhulp weten, manier van kleden aange- it. Bang als ze is om nog- als en zomaar midden op door een vreemde bij borsten te worden gepakt, die avond maar niet van afkwam, dat de man haar zijn scooter dwars door de 1 was gevolgd, dat had ze het meest bedreigende ervaren. Ze was als de dood voor hem. En ze was niet de enige, zo bleek gisteren op de zitting van politierechter Dozy aan het Ra penburg. Want het geval stond niet op zichzelf. In diezelfde pe riode namelijk had de 24-jarige Leidenaar, eveneens onder in vloed van drank, een vrouw in haar woning begluurd. En die, toen zij daar lucht van kreeg, gevraagd of ze niet wat met hem wilde. 'Natuurlijk niet, flik ker op', had de vrouw hem toe geroepen. Waarna hij zijn ge slachtsdeel had ontbloot. 'En daar voor het raam aftrekkende bewegingen mee gemaakt', al dus de bij het voorlezen van dit citaat wat onkies kijkende offi cier van justitie. Bladerend door het reclasse- ringsrapport stuitte mevrouw de politierechter op een paar kernzaken. Zoals op het al eer der genoemde excessieve drankgebruik van de man. Op de kans op herhaling - die groot werd geacht. Op de vriendin van hem, met wie hij al zes jaar omgaat. En ze wilde het dan toch wel eens weten: „Wat vindt die er eigenlijk van?" Bij het ter sprake komen van die vriendin schoof de man wat on gemakkelijk op zijn stoel heen en weer. „Nee", gaf hij volmon dig toe, „ik zou niet willen dat zij door een vreemde werd aan gerand. Dan zou ik ook kwaad worden. Maar we hebben er met z'n tweetjes veel over ge praat. Ik ben minder gaan drin ken. Alleen op een verjaardag in het weekeinde drink ik drie pils jes. Of tussen de één en drie. Maar doordeweeks niet meer. Er is sindsdien ook niks meer voorgevallen." Zijn advocaat - daar zijn advo caten ook voor - schoot hem nog te hulp. „Hij wist ten tijde van het voorval niets meer. Het was de eerste dag van de bouw vak. Hij had teveel gedronken. Toen hij achteraf hoorde wat hij had gedaan, was hij zo onder de indruk dat hij toch maar vooral hoopte de vrouw geen lichame lijk letsel te hebben toege bracht. Hij heeft ontzettend veel spijt van het gebeuren. Wil wat goedmaken. Dat smartengeld van 1000 gulden wil hij graag betalen. Verder pleit ik voor dienstverlening." Dienstverlening werd het. In die zin dat de twee maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf - die de officier eiste - werden omgezet in het verrichten van 96 uur onbetaalde arbeid. De twee maanden onvoorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar liet de politierechter wél staan. Als stok achter de deur. Opdat de man niet nogmaals in de fout zou gaan. Want hij moest zich donders goed reali seren dat dit niet kon, dat hij door zijn handelen ernstige schade had aangericht. Verder moest hij zich, als buitengewo ne voorwaarde, onder behande ling van het Centrum voor Alco hol en Drugs laten stellen en die 1000 gulden smartengeld beta len. „En", merkte de politierechter nog op, „ik mag het eigenlijk niet aanraden. Maar als u nu weer van die gluurneigingen krijgt, zou u dan niet eens naar een peepshow gaan?" ad van kaam leiden annet van aarsen vervolg van voorpagina De Digitale Stad Leiden (DSL) eist van Internet journalist Fransisco van Jole publiekelijk excuus. Van Jole publiceerde in zijn nieuwsbrief Daily Planet de adressen van de twee pagina's bij DSL, waarop hij afschuwelijke kinderpomofoto's ont dekte, en wees de Daily Planetlezers er vervolgens ook nog op hoe de camouflage omzeild kon wor den. Maar hij verzuimde DSL in te lichten over het misbruik van haar pagina's. Het bestuur van DSL is woedend op Van Jole en beschuldigt hem van sensatiezucht. „Hij publiceert - zonder de DSL daarvan op de hoogte te stellen - een sensationeel bericht, waar in hij de adressen van de gewraakte websites op neemt. Het artikel dat in de Daily Planet ver scheen, kon op zijn slechtst gelezen worden als 'klik hier voor gratis kinderporno'. En dat is pre cies wat er is gebeurd nadat de Daily Planet was uitgekomen. De computers van de DSL waren als gevolg van de massale belangstelling voor de kin derporno-websites gedurende de rest van de dag vrijwel onbereikbaar", verklaart het bestuur van de DSL. „Van Jole geeft in zijn artikel ook nog informa tie over waarvandaan het bericht in de nieuws groep alt-stories.incest is gepost. Die informatie wekt de schijn van onderzoeksjournalistiek, maar een echt onderzoek door Justitie wordt alleen maar bemoeilijkt vanwege het uiterst onzorgvul dige optreden van Van Jole." Volgens DSL haar naam ernstig beschadigd. „De DSL krijgt inmiddels e-mail en telefoontjes van verontruste klanten die zich afvragen of er nog meer criminele activiteiten op de DSL-ser- vers zijn", zegt het bestuur. En: „Van Jole had in dit specifieke geval zijn bevindingen moeten mel den aan justitie, aan het meldpunt kinderporno op Internet en aan de DSL. Een systeembeheer der van de DSL had dan onmiddellijk kunnen zorgen dat de foto's niet langer verspreid hadden kunnen worden en wellicht had er in samenwer king met justitie bewijs verzameld kunnen wor den tegen de verspreider van de foto's."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11