Leiden Regio bewoners ij brand Geen handjeklap op Leidse banenmarkt Fietsen wachten in tunnel op eigenaar 'Ik heb vandaag raadsleden zelfs zien scoren' Gezelligheid is ver te in Fort Europa 'Stage in buitenland is sprong in het allerdiepste' Netelenbos bij discussie over onderwijsbeleid dANDAG 26 MEI 1997 Activisten 1 Zo'n drieduizend I activisten 'protes teerden' dit weekeinde te gen de aanleg van een 'nieuw Schiphol' in zee. Bodedag yi q In het Alphense I J Avifauna kwamen 450 bodes samen voor de viering van de veertiende Nationale Bodendag. leiden hetty van der veen Als je als student Geschiedenis en Talen en Culturen van La tijns Amerika een stage hebt weten te regelen in Mexico-City, dan ben je natuurlijk blij. Als je vóór je vertrek wordt voorge steld aan iemand die daar al eens stage liep, stemt dat tot nog meer vreugde en blijkt er in die verre, onbekende stad een Nederlandse academicus te wo nen die je met raad en daad wil bijstaan, dan laat je ook je laatste twijfels varen. Het is een sprekend voor beeld van dat wat het Interna tionale Studenten Alumni Pro ject (INSTAP) sinds haar oprich ting, twee jaar geleden, keer op keer weet te bereiken; studen ten met een buitenlandse stage plek op zak, kunnen bij INSTAP terecht voor nuttige informatie vóór vertrek en een vast aan spreekpunt in het land van be stemming. Van België tot Brazilië, van Zweden tot Zuid-Afrika; de stu dent van tegenwoordig kijkt heel wat verder dan zijn neus lang is en reist voor de brood nodige werkervaring af naar alle uithoeken van de wereld. Vol gens Armando Buiter, voorzitter van INSTAP, is dat vrij logisch. ,.Een stage in het buitenland is in feite een sprong in het aller diepste. Als je je in een land, ver van huis, in je eentje weet te redden, dan duidt dat op door zettingsvermogen. lef en wils kracht. Met een bijzondere sta ge onderscheid je je van de rest en vergroot je de kans op het vinden van een baan. Bij IN STAP willen we studenten die op het punt staan naar het bui tenland af te reizen, zo goed mogelijk voorbereiden op hun 'stage in den vreemde'." Vóór de oprichting van IN STAP bracht het Leids Universi tair Fonds Nederlandse studen ten al in contact met afgestu deerde academici in het buiten land. Het LUF besloot zo'n twee jaar geleden een aparte stich ting op te richten die die werk zaamheden voortzette en bo vendien de studenten al vóór vertrek met 'ervaren buiten- land-gangers' in contact moest brengen. INSTAP heeft het sinds haar oprichting steeds drukker gekregen; het bestand zit vol met studenten die graag over hun buitenlandse stage-er- varingen willen vertellen en ook de belangstelling voor die erva ringen is nog steeds groeiende. De verhalen van buitenlandse studenten, die met een Eras- mus-beurs tijdelijk in Neder land studeren, worden even eens door INSTAP gebruikt. „Voor een student die naar Bra zilië afreist, is een gesprek met een Braziliaan net zo leerzaam als een ontmoeting met een landgenoot die korte tijd in Bra zilië verbleef', vindt Buiter. Irommerdieven dreigen met mes Omdat zijn 13-jarige vriend werd bedreigd heeft een 15- irige jongen uit Leiden zaterdag op de Gooimeerlaan een rommer aan twee dieven afgestaan. De twee jongens stonden p een bruggetje toen er twee jongens op een brommer aankwa- len. Een van de twee duwde de 13-jarige een punt van een mes ïzijn rug. Daarop besloot de 15-jarige de brommer, die hij ge- end had, maar aan de 'aanvallers' mee te geven. ieniiepkwekerij ontmanteld iden» Op de zolder van een huis aan de Rijn- en Schiekade eeft de politie dit weekeinde een kleine hennepkwekerij leegge- aald. In het huis, waar de politie de kwekerij vermoedde, wer en 140 planten, lampen, filters en afzuigers in beslag genomen, ök werd er 390 gram marihuana gevonden. Op het moment tn de inval was er niemand thuis. De politie kwam het huis innen door de voordeur te forceren. leisje mishandeld iden» Een groep van ongeveer tien meisjes heeft gistermiddag een winkel aan de Haarlemmerstraat een 15-jarig Leids meis in elkaar geslagen. Het tiental stapte de zaak binnen waar ook et slachtoffer zich bevond en sloeg er flink op los. Toen de chtpartij zich naar buiten verplaatste, kwam een beveiligings an tussenbeide. Het slachtoffer is met kneuzingen aan ribben, lus en oogkassen overgebracht naar het academisch zieken- •el schade in restaurant Barbarasteeg felle binnenbrand heeft vannacht forse schade aan- icht in een oud pand aan de Barbarasteeg, hoek Ho- Het vuur ontstond op de begane grond, waar restaurant De Prins is gevestigd. De brandweer eg uit voorzorg groot alarm. De angst bestond dat de ivoners van de bovenverdiepingen, ongeveer tien stu gevaar zouden lopen. Maar uiteindelijk kon ie- veilig het pand verlaten. in annet van aarsenbrand. De politie kan nog geen mededelingen doen over de brandweer had het vuur snel oorzaak maar sluit brandstich controle. „De brand is ting niet uit. De restauranthou- erkt gebleven tot het restau- der is vannacht korte tijd op het zegt officier van politiebureau geweest om een ist Van den Berg. „Maar we verklaring af te leggen. Hij zou, ben geen enkel risico geno- zo gaat het verhaal, een zakelijk Eer dat je zekerheid hebt conflict hebben met zijn vroe- alle bewoners veilig buiten gere compagnon, Het is een oud gebouw, :al kruip door, sluip door. En Eigenaar J. Zitman van het ral stond rook. Het vuur was gebouw bekeek vanmorgen met één wagen te treurig de gevolgen van de maar we hebben uit brand. „Ik heb geen pensioen, drie wagens ge- De huuropbrengst is mijn oude dagvoorziening", zegt hij. „Ik ;n aantal studenten is van- werd om half drie gewaar- it enige tijd ondergebracht schuwd. Dat is toch een vreemd politiebureau. Vijf hoes- gezicht hoor, al die brandweer- bewoners zijn kort onder- wagens en politiewagens in de in de ambulance maar straat. Dan ben je bang wat je indelijk bleek er geen sprake aantreft als je de hoek omgaat." jn van rookvergiftiging. Zitman verklaart dat hij brand- brand werd omstreeks half werende panelen had aange- door voorbijgangers ont- bracht tussen de begane grond Zij hoorden een knal en en de eerste verdieping. „De n rook uit het restaurant brand is niet naar boven gesla- en. De technische recher- gen. Die panelen zijn de red- stelt vandaag een onder- ding geweest van de mensen in naar de oorzaak van de boven", is zijn overtuiging. leiden timoteus waarsenburg Tientallen fietsen wachten on der de tunnel bij de Rijnsbur- gerweg op hun eigenaar. Het gaat om rijwielen die de ge meentelijke dienst Milieu en Beheer verwijdert omdat ze fout gestald zijn. Ook fietsen die er gens aan vaststaan, knipt de ge meente los tijdens de 'fiets fout is fiets weg'-acties bij het sta tion. Deze rijwielen krijgen een plaatsje in de overdekte stalling aan de achterzijde van het sta tion. Twee keer per week kan een ieder die zijn fiets mist hier kijken. „De doorstroom van fietsen is redelijk. Zeker als je bedenkt dat de gemeente op jaarbasis zo'n 4000 fietsen verwijderd. De meeste mensen komen hun fiets wel ophalen. Of de fietsen onder de tunnel allemaal terug komen bij de eigenaar, weet ik niet. Wij bemoeien ons verder niet met wat daar staat", vertelt een medewerker van de fietsen stalling. Na ondertekening van een formulier worden fiets en eigenaar weer herenigd. Een passend fietssleuteltje van het doorgeknipte slot geldt als legi timatie in de opslagkelder. Een aantal exemplaren wordt nooit meer afgehaald. „Of de mensen nu denken dat hun fiets gejat is en daarom niet langskomen of dat ze gewoon niet weten dat hun fiets moge lijk hier staat, kan ik niet zeg gen. Maar wij voorzien alle bin nengekomen fietsen van een kaartje met daarop de datum van verwijdering. Vervolgens blijven de rijwielen een halfjaar in de stalling. Als de rechtmati ge eigenaar zich na een halfjaar nog niet gemeld heeft, gaan de fietsen op transport. Ergens in het oosten van het land worden ze dan opgeknapt en verscheept naar derde wereldlanden. Temidden van alle recent op gehaalde fietsen staat ook een rek met fietsen die afkomstig zijn uit de stalling onder het voormalig perron 1. De dikke laag stof verraadt hun langduri ge verblijf in de fietsenkelder. Over een tijdje gaan ook deze fietsen op transport naar verre streken. In het laatste rek staan zo'n vijftien fietsen te wachten op vervoer. Zij hebben het half jarig verblijf in de stalling er in middels opzitten. Hun nieuwe eigenaar woont aan de andere kant van de wereld. Integratietoernooi bij feestende voetbalvereniging Roodenburg De tribunes staan weer netjes in de verf en de kleedkamers zijn mooi opgeknapt. Ger van Ge- mert van voetbalvereniging Roodenburg blikt vanuit zijn to rentje tevreden over het sport complex aan de Pieter Both- straat. De vereniging in Leiden- Noord kan er weer voor jaren tegenaan. En hoe kun je zoiets beter vieren dan met een leuk voetbaltoernooitje op een zon nige zondag? Het is feest bij Roodenburg. Bij de kantine speelt een bandje. Een paar meter verderop probe ren kinderen een klimmuur te bestormen. En op de voetbal velden 'stuntelen' raadsleden en schitteren andere voetbal lers. Dit is het toernooi van 'Lei den, stad van Vluchtelingen', een regelmatig terugkerend voetbalfestijn. De editie 1997 krijgt echter een bijzondere glans nu de prijzige opknap beurt is afgerond. „Met hulp van een flink aantal organisaties hebben we het hier mooi kunnen opknappen", zegt Ger van Gemert. „De Buurt Ontwikkelings Maatschappij, De Zijl Bedrijven, de dienst bouwen wonen van de ge meente, sport recreatie, milieu beheer... Als er niet zo veel mensen hadden meege daan, was het nooit gelukt." Het balletje werd vorig jaar al aan het rollen gebracht, toen Roodenburg bij de Buurt Ont wikkelings Maatschappij (BOM) aanklopte voor een banenpool er. De voetbalvereniging had ie- Het toernooi van 'Leiden Stad van Vluchtelingen' bij de ingebruikname van het opgeknapte Rodenburg-complex: toneel voor schitterende en stun telende voetballers. foto taco van der eb mand nodig voor klusjes, voor wat onderhoudswerk. „We raakten aan de praat met Carel Cusell van de BOM en zo is het begonnen", zegt van Gemert. „En dan merk je dat wat je in je eentje niet lukt, wel gedaan kan worden als je veel organisaties bij elkaar krijgt. Hier is een pot je. daar één... Er is veel gedaan. De overdekte tribune is gerepa reerd en opgeknapt, het on overdekte gedeelte is helemaal vervangen... Dat was echt brandhout, een gevaarlijke situ atie." Talentrijk voetbal kan Van Gemert op deze dag vanuit zijn torentje niet direct ontwaren. „Maar daar gaat het bij dit inte gratietoernooi ook niet om", zegt hij. „Als je naar die raadsleden kijkt... Ik denk dat de meesten vroeger nooit gespeeld hebben. Maar ze hebben ontzettend veel plezier. En ik heb ze vandaag zelfs zien scoren..." :n thomas erpbrink es gaat buiten mij om, net Schreeuwt de zan- van de Groningse band Idea. De punks, krakers en momen in de zaal zwaaien I met hun armen op de van de snerpende gita- Het Groningse meisje is boos: ze kijkt woest en ver: kt het verenigd Europa r de zoveelste keer. Euro House of Horrors, kbands en vegetarisch Isel moesten de bezoekers het actiecentrum Eurodus- de Boerhavelaan er za ag van overtuigen dat met omst van een verenigd Eu- i ons land zichzelf niet r mag besturen. :tieleider Marco („Mijn ernaam is nergens voor legt uit dat het festival organiseerd om geld bijeen ijgen voor acties tegen Eu- i Volgens hem is de Eu- gedachte er alleen maar it multinationals nog meer kunnen verdienen. Daar- t is hij bang dat als Europa is, er geen arme mensen r worden binnengelaten, het Euro House of Horrors de bezoekers ook bang. In ruimte is het Fort pa nagebouwd, compleet roodwitte slagboom en een triplex bord met kantelen. Vol gens de makers stelt het Euro pa voor, na de eenwording. Het ziet er niet gezellig uit. De dapperen die het fort dur ven betreden kunnen een dia projector bedienen die ver schillende beelden laat zien van schreeuwende soldaten en uitgestrekte olieraffinaderijen. „Het is een interactief fort", zegt een jongen met een Duits accent. „Trek maar aan het touwtje, dan kan je de slag boom open- en dichtdoen." Gerard van Hees heeft ook een plaatsje in het nogal krap pe fort weten te bemachtigen. Hij woont in de buurt van het Eurodusniepand en is ook te gen Europa. „Ik ben bang dat onze milieuwetten moeten worden aangepast aan die van landen waar slechter met het milieu wordt omgesprongen", zegt hij. Punkertje Riekus (13) komt helemaal uit Friesland voor het festival. Er is dan ook een video over hem gemaakt door zijn oom Werner van Montfoort. In de video bezoekt Riekus allerlei bekende Leidse plekken. Zo spuwt hij vuur bovenop de Burchtheuvel en is zijn gele hanekam te zien in krakerscafé Bar en Boos. Riekus is niet tegen Europa, al sissen enkele omstanders hem toe dat hij dat wel moet zijn. „Ik kom hier voor de ge zelligheid en de muziek, en om de video te zien natuurlijk." In de oude kantine van het voormalige Haarlemse Hoge school-gebouw worden de con certen gegeven. Ongeveer hon derd toeschouwers zitten op de grond of dansen op de wilde muziek. Een jongen is in slaap gevallen op één van de krakke mikkige banktoestellen. Een hele prestatie, want de bands spelen met de volumeknop op tien. Een meisje dat naast de sla-y pende jongen zit staart een beetje verveeld voor zich uit. Ze is hier omdat haar vriend in de band No Man speelt. Ze geeft toe dat ze eigenlijk alleen voor de muziek komt. „Ik ben wel tegen Europa hoor", zegt ze snel. „Maar als de bands er niet waren, was ik ook niet geko men." Student Richard Knorre vindt het Eurodusnie-festival vooral leuk door de muziek. Met zijn nette blouse en spijkerbroek zonder gaten valt hij behoorlijk op tussen alle gevaarlijk uit ziende punkers. En niet alleen zijn uiterlijk valt wat uit de toon. Richard is actief binnen de PvdA en een fervent voor stander van een verenigd Euro pa. Hij heeft geen hoge pet op van alle aanwezige tegenstan ders. „Al die mensen hier heb- Optredens van punkbands, een 'Euro House of Horrors' en vegeta risch voedsel moeten de bezoekers aan actiecentrum Eurodusnie dui delijk maken dat Nederland zich in een verenigd Europa niet meer zelf mag besturen. foto mark lamers ben overal een mening over. Ik ook voor verbroedering tussen vraag me af in hoeverre ze echt verschillende volkeren, dat over iets nadenken voordat ze komt hier helaas niet aan de het veroordelen. Europa zorgt orde." leiden arno van 't hoog Vier schapen onder een parasol. Heel symbolisch staan de beesten - aardigheidje van een agrarisch bedrijf - naast de ingang van het arbeidsbureau. Net als handelaren bij de veiling de Groenoord- hallen, konden werkgevers en werkzoekenden el kaar vrijdag en zaterdag treffen op een banen markt. Zonder handjeklap, maar wel met koffie en thee schuifelen de bezoekers langs de infor matiestands en panelen met vacatures. „Deze twee dagen kunnen een extra impuls ge ven voor het vervullen van openstaande vacatu res. Er is bijvoorbeeld een nieuw bedrijf aanwe zig, dat handelt in kantoorartikelen. Ze hadden moeite om zeventien openstaande banen te vul len maar de afgelopen twee dagen hebben ze veel potentiële werknemers geworven", zegt team coördinator Willem Colijn van het arbeidsbureau. De aanwezigheid van werkgevers is volgens Colijn het aardige van deze markt. Werkgevers en werknemers kunnen direct in contact treden. „We hebben 2100 bedrijven aangeschreven. Dat leverde 600 extra vacatures op." Tien. vacatures zijn direct vervuld, maar het duurt volgens Colijn nog even voordat de balans kan worden opge maakt. „Veel hangt af selectieprocedures. In slechts een paar sectoren, zoals de bouw, kan je direct aan de slag. In andere branches ben al snel vijf weken verder. Ruim negenhonderd werkzoekenden kwamen langs in de Oosterkerkstraat. Niet iedereen was werkloos. „Ik heb wel een baan maar ik wil na ja ren in medische sector toch iets anders', stelt een medisch secretaresse (38). „Hier kan je lekker rondneuzen. Doordeweeks is het lastig om langs te gaan. Afgezien van donderdag sluiten ze om zes uur, terwijl ik om half zes thuiskom." Een 30-jarige jurist constateert sombertjes dat er voor hem niets bij is. „Voor academici is het sowieso moeilijk. Ze geven bij het arbeidsbureau ook volmondig toe, dat ze niet veel voor je kun nen betekenen. Mensen zoals ik komen eerder bij een uitzendbureau terecht." Hij krijgt bijval van een riet afgestudeerde onderwijspsychologe. „Er is wel een bord met 'onderwijs en academici', maar daarop hangt alleen iets voor leerkrachten." Organisator Willen Colijn is niettemin tevreden over de opzet van de banenmarkt. „Het is prettig dat we een vol huis hebben." Hij is van plan va ker zoiets te organiseren. Bovendien zijn er plan nen voor de organisatie van een scholingsmarkt. „Dan willen we mensen adviseren die bijvoor beeld niet lekker in hun baan zitten. Daar gaat een preventieve werking van uit. Ze kunnen beter omscholen met een baan, dan wachten tot ze zich hier zonder werk moeten aanmelden." lokaal onderwijsbeleid in het onderwijs en arbeidsmarkt. Ver- Holtlandcollege aan de Ter der staat er een forumdiscussie Haarkade 6a. De bijeenkomst op de agenda onder leiding van Staatssecretaris Tineke Netelen bos houdt vanavond in Leiden een inleiding over lokaal onder wijsbeleid. Zij doet haar verhaal tijdens de discussieavond over wordt verder gevuld met groepsdiscussies over zaken als onderwijs in allochtone levende talen en de aansluiting tussen WD-Tweede-Kamerlid Jan Rijpstra. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. In de Rijnsburgertunnel zijn fietsen verzameld die door de gemeentelijke dienst Milieu en Beheer bij het sta tion zijn weggehaald. foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9