Slot campagne is groot drama 1 98 1S.' 599 Kabila stelt verkiezingen uit en verbiedt demonstraties Buitenland Duitse coalitiepartij wil geen belastingverhoging Brand in kerk Lübeck lijkt werk neo-nazi's Voor het eerst geknipt na Bossi: Padania bestaat en Padania gaat Slowaaks referendum loopt uit op fiasco lANDAG 26 MEI 1997 liegtuig stort neer: zes doden ami Een Amerikaanse parachutiste die voelde dat het vlieg- jgje dat haar vervoerde dreigde neer te storten, kon nog net op d springen en zag vervolgens hoe het toestel met de piloot en iar vijf medeparachutisten op een aardappelveld te pletter ieg. Het ongeluk, dat gisteren gebeurde in Florida, kostte aan ;zes inzittenden het leven. olen aanvaarden nieuwe grondwet '8 irschau De Polen hebben gisteren bij een referendum de euvve grondwet van het land goedgekeurd. Van de kiezers zei j ;,8 procent 'ja' tegen de nieuwe democratische constitutie, die stalinistische grondwet uit 1952 vervangt. De nieuwe Poolse ondwet is een zorgvuldig compromis, uitgewerkt door de link- 11 regering. De rechtse oppositie, enige tientallen conservatieve ganisaties rond het vrije vakverbond Solidariteit en vooral de iiholieke kerk blijven tegen. a pan entert schip met nationalisten li ipeu Functionarissen van de Japanse kustwacht zijn vandaag in boord gegaan van een schip met nationalisten uit Hong jng en Taiwan, die Japan het recht ontzeggen op het bezit van E n groep onbewoonde eilanden in de Oost-Chihese Zee. Het p hip voert een reeks van twintig vissersboten aan met ongeveer feehonderd activisten uit Taiwan en Hong Kong aan boord, j n reeks schepen van de Japanse kustwacht omringde de bo- artij haalt bijna alle zetels op eiland OTRiES De parlementsverkiezingen in de Caribische ei- ndstaat Saint Lucia (158.000 inwoners) zijn met een overweldi gde meerderheid gewonnen door de Labourpartij. Labour on maar liefst zestien van de zeventien parlementszetels. Dat sultaat verbaasde zelfs partijleider Kenny Anthony, die de euwe premier wordt. Sinds 1982 was de Verenigde Arbeiders- irtij aan de macht. I [oord- en Zuid-Korea eens over hulp iiNCFunctionarissen van het Noord- en het Zuid-Koreaanse ode Kruis hebben vandaag in Peking een akkoord getekend er voedselhulp aan de bevolking van Noord-Korea. Volgens j I akkoord levert Seoul tegen eind juli 50.000 ton voedsel aan i communistische land. De Verenigde Naties schatten dat on- veer vijf miljoen Noord-Koreanen, bijna een rijfde van de be llang, aan ondervoeding lijden. chttien hoofden gevonden in Algerije siers Bij de Algerijnse plaats Djelfa zijn achttien afgehakte i ensenhoofden gevonden. De hoofden, zestien van mannen en ee van vrouwen, werden zaterdag naar het mortuarium van elfa gebracht. Algerijnse moslimextremisten maken zich her- aldelijk schuldig aan onthoofdingen en het doorsnijden van len van dorpelingen, ook van vrouwen en kinderen. Het ge- I ld kostte meer dan 60.000 mensen het leven. [elft Tadzjieken heeft jodiumtekort itsjANBERond 45 procent van de 5,2 miljoeninwoners van de uegere sovjetrepubliek Tadzjikistan lijdt aan ziekten als gevolg n een tekort aan jodium in het water en het zout dat de men- n gebruiken. Veertig procent van de kinderen heeft daardoor hildklierproblemen, wat tot de dood kan leiden. Baby's heb- n al bij de geboorte afwijkingen aan de bloedvaten en het ze- jvstelsel. leerderheid Turkse coalitie slinkt JtARA» Gisteren is weer een Turks parlementslid uit de coalitie- irtij Juiste Pad (DYP) van rice-premier (giller gestapt, uit onvre- over de coalitie met de fundamentalistische Welvaartspartij efah), omdat hij geen deel meer wil uitmaken van een rege- igdie het fundamentalisme propageert. De coalitie Refah-DYP eft nu nog 276 afgevaardigden achter zich, een meerderheid n slechts één in het 550 leden tellende parlement. liftige algen doden monniksrobben oakchott» Meer dan dertig zeldzame monniksrobben zijn od aangespoeld op de kust van Mauritanië. Ze zijn kennelijk ichtoffer geworden van giftige algen, aldus het oceanografi- he en visserij-onderzoekscentrum in de West-Afrikaanse staat, n baby monniksrob werd gered en herstelt in het aquarium nhet centrum in Bouadhibou. De zeldzame robben zijn een n de meestbedreigde diersoorten ter wereld zijn. lair ontving Thatcher voor EU-top noen De Britse premier Blair heeft een geheime ontmoeting had met oud-premier Margaret Thatcher. Een woordvoerder restigde het gesprek, maar wilde niet ingaan op de inhoud. ?mier Blair ontvang Thatcher donderdag, aan de vooravond n de EU-topconferentie die in Noordwijk werd gehouden, idy Thatchers woordvoerder zei dat de ontmoeting plaatshad verzoek van Blair. Gereld stoot record broeikasgas uit De wereld heeft in 1996 een record aan broeikas- j> uitgestoten. Bij de verbranding van olie, kolen en gas kwam lar schatting 6,25 miljard ton koolstoffen en kooldioxide (C02) l| Met 2,8 procent was dit de sterkste groei in één jaar sinds Hoofdoorzaak van de groei in de C02-lozing is het toene- tnde autoverkeer. Dat meldde het Worldwatch Institute in zaterdag. ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press ^ress^^entu^P^^^eassooeerdiUVr^ienster^^U^MNeutMs Zeker 140 mensen verbranden levend bij rellen Indonesië Zeker 140 mensen zijn levend verbrand in winkelcentra in Banjarmasin, de hoofdstad van de Indonesische pro vincie Zuid-Kalimantan. De branden werden vrijdag aan gestoken tijdens rellen op de laatste campagnedag voor de parlementsverkiezingen. In totaal vielen tijdens de campagne 276 doden. jakarta ronald frisart CORRESPONDENT Het overgrote deel van de men selijke resten vond de brand weer het afgelopen weekeinde in het vier etages tellende win kelcentrum Mitra Plaza. De stoffelijke resten zijn naar drie ziekenhuizen gebracht. Volgens een politiewoordvoerder is identificatie zeer moeilijk, om dat van velen slechts as of bot ten over zijn. De politie ver moedt dat de meeste slachtof fers plunderaars zijn die door het vuur werden ingesloten. De rellen braken uit toen aan hangers vaq regeringspartij Gol kar de straat optrokken, terwijl het vrijdaggebed ih de moskee- en nog gaande was. De stad ver anderde in een slagveld waarop aanhangers van moslimpartij PPP en Golkar-fans elkaar be streden. Honderden huizen en winkels, overheidsgebouwen, een Golkar-kantoor, twee ker ken, enkele hotels en bankge bouwen werden vernield of in brand gestoken. Tot zaterdag avond bleef het in Banjarmasin onrustig. Gisteren heerste er een gespannen rust. Vandaag maakte de krant Kompas melding van geruchten in Palangka Raya (Centraal-Ka- limantan), dat deze stad ko mende woensdag hetzelfde te wachten zou staan als Banjar masin. Dat deze verkiezingscampag ne verreweg de gewelddadigste was in de Indonesische geschie denis, wekt bij autoriteiten en analisten grote zorgen. Zaterdag begon de 'afkoelperiode' van vijf dagen. Donderdagochtend gaan de stemlokalen open. Reddingswerkers onderzoeken lichamen van mensen die omkwamen bij een brand in een winkelcentrum in Banjarmasin. foto» reuters Taliban-regime verovert heel Afghanistan KABUL-TEHERAN-ISLAMABAD Rtr-AFP-DPA De spectaculaire zege van de Taliban in het noorden van Af ghanistan, waarmee zij dit weekeinde vrijwel het hele land onder controle kregen, is in de regio met terughoudendheid ontvangen. Alleen Pakistan kondigde gisteren aan het fun damentalistische bewind for meel te erkennen. Iran liet we ten daar nog niet klaar voor te zijn. Teheran wacht tot de Vere nigde Naties het nieuwe regime erkennen, aldus de Iraanse pre sident Rafsanjani. De sjü'etische machthebbers in Teheran steunden de regering, die vorig jaar door de Taliban uit Kabul werd verdreven. Zij beschuldi gen de soennitische Taliban er van de Islam in een kwaad dag licht te stellen en een veel te strikte interpretatie van de Ko ran voor te staan. Ook Turkije, Oezbekistan, Tadzjikistan en andere landen in de regio ont houden zich vooralsnog van er kenning. Moskou ervaart de situatie als dreigend en reageerde zaterdag meteen met een waarschuwing aan het adres van de Taliban. Rusland zal bij elke overschrij ding van de tweeduizend kilo meter lange grens met het Ge menebest van Onafhankelijk Staten (GOS) onmiddellijk in het geweer komen, aldus het Kremlin.Met de GOS-staten Turkmenistan, Oezbekistan en Tadzjikistan heeft Rusland sinds 1992 een veiligheidsverdrag. Tadzjikistan, dat alleen al 1200 kilometer grens met de Afgha- nen deelt, zei gisteren opgewas sen te zijn tegen elke aanval. Destabilisering van de zuide lijke GOS-republieken en een verdere opmars van het radicale fundamentalisme, zou de chaos tot aan de voordeur van Rus land brengen, aldus Moskou. Daarmee zou de Russische in vloed in de regio tot nul worden gereduceerd. Het Kremlin is er van overtuigd dat de Taliban Rusland willen verzwakken. ,,Ook al vallën zij de zuidelijke GOS-landen niet aan, zij kun nen er wel het fundamentalis me verspreiden", aldus een woordvoerder in Moskou. FDP botst met CDU/CSU WIESBADEN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Het congres van de kleinste Duitse regeringspartij, de FDP, heeft de partijtop'gisteren opge dragen geen belastingverhogin gen te accepteren om tekorten in de staatskas te dekken. Daar mee lijkt een conflict onvermij delijk met de grote regerings partner. de CDU/CSU van bondskanselier Kohl, die belas tingverhoging niet wil uitsluiten om een gat in de begroting van dertig miljard mark (ruim 33 miljard gulden) te dekken. „Geen enkele minister van fi nanciën met verantwoordelijk heidsgevoel kan dat uitsluiten", aldus minister van financiën VVaigel (CSU) in het weekblad Der Spiegel. Waigel overweegt een verhoging van de benzine accijns, ook om te voorkomen dat het begrotingstekort hoger uitvalt dan de door het Verdrag van Maastricht voorgeschreven drie procent. Het congres van de liberalen, dat gisteren in Wiesbaden werd afgesloten, drukte zijn leiders op het hart ook niet akkoord te gaan met een uitstel of vermin dering van de verlaging van de solidariteitsheffing, een belas ting voor de wederopbouw van het oosten. De 'soli' moet vol gens plan vanaf 1 januari wor den verlaagd met twee procent, van 7,5 tot 5,5 procent, maar Waigel zou deze verlaging vol gens sommige berichten willen halveren. Het begrotingstekort moet door bezuinigingen en grootscheepse privatiseringen gedicht worden, aldus het con gres. Muren beklad met hakenkruizen De politie in het Noord-Duitse Lübeck gaat ervan uit dat recht se extremisten gisteren een rooms-katholieke kerk in brand hebben gestoken. Bij de brand, die om een uur zondagnacht werd ontdekt, zijn geen slacht offers gevallen. De daders had den de muren van de nagenoeg uitgebrande St. Vicelin-kerk be klad met hakenkruizen en de naam van een evangelische pastoor, die sinds een paar we ken een Algerijns gezin onder dak biedt. De kerk van deze geestelijke, Harig, staat in een andere wijk van de stad. Het huis van zijn bisschop, Kohlwage, was al eerder met neo-nazistische slogans beklad. De brandstichting was een dui delijke poging tot intimidatie, waarvoor hij niet zou zwichten, aldus Kohlwage. De minister-president van de deelstaat Sleeswijk-Holstein, Heide Simomis, toonde zich 'geschrokken over het geweld dat steeds weer Lübeck treft'. Burgemeester Bouteillier eiste gisteren 'hard optreden' tegen de daders. Zijn stad is binnen een paar jaar al ten minste vier maal het doelwit van terreuraanslagen geweest. De synagoge is al twee keer in brand gestoken en in ja nuari vorig jaar vond de groot ste ramp plaats. Toen brandde een opvangcentrum voor asiel zoekers uit, waarbij tien men sen om het leven kwamen. Een Libanese, bewoner van het te huis staat momenteel voor deze brandaanslag terecht, maar ook hier wordt door vele Lübeckers de hand van neo-nazi's ver moed. Jeruzalem Orthodoxe joden knippen in Jeruzalem de haren van een drie jaar oude jongen. Volgens de or thodoxe traditie mag een jongen niet voor zijn derde verjaardag naar de kapper. foto ap heidi levine UNDERGEHAKT L1*9 500 gram AUDFONTAINE OLZUURVRIJ on of orange 1.5 «te, van^eST ELKE DAG GOED NIEUWS S Lega-leider eist onafhankelijkheid op na eigen referendum HAARLEM - PATRICK VAN DEN HURK 'Padania bestaat en Padania gaat'. Met die woorden eiste Umberto Bossi, leider van de separatistische Lega Nord, gisteren opnieuw de Noord-Italiaanse onafhanke lijkheid van het zo gehate Rome op. Had -immers niet 99,7 procent van de kiezers in Bossi's zelf uitgeroepen referendum van gisteren vóór afscheiding gestemd? En waren er niet zeker vier miljoen en misschien wel zeven miljoen mensen naar de 'stemtenten' van de r Het deerde Bossi niet dat hij die onwaar schijnlijk hoge cijfers op dat moment rijf uur gistermiddag nog slechts ba seerde op een exit-poll van de Lega zelf. Bossi zat er ook niet mee dat diverse Itali aanse media vanmorgen meldden dat hun journalisten wel tien keer konden stemmen, zich niet legitimerend of slechts zwaaiend met een onleesbare ko pie van een rijbewijs. En niet op de laatste plaats had Bossi er geen pro bleem mee dat zijn referendum door niets en niemand wordt erkend. Voor de Lega-leider is gisteren hoe dan ook bewe zen dat de staat Italië zijn einde nadert. De Italiaanse politiek zal vanmorgen ech ter weinig verontruster wakker zijn ge worden. Premier Romano Prodi noemde het referendum 'niet serieus te nemen', president Oscar Luigi Scalfaro herhaalde dat Italië ondeelbaar is en diverse andere hoge politici merkten tegenover Ld Re- pubblica op dat de stembusgang van Bos si veel te veel aandacht heeft gekregen. Bleek bij de lokale verkiezingen van zeer onlangs immers niet dat de Lega nauwe lijks zetels haalde, zelfs niet in het 'hart- land' ten noorden van de Appenijnen? Toch is er reden voor zorg, vinden com mentatoren. Kon Bossi's mislukte onaf hankelijkheidsverklaring van vorig jaar nog lachend worden weggewuifd, in de tijd die sindsdien is verstreken zijn dingen gebeurd die de 'onafhankelijkheidsstrijd', een grimmiger aanzien hebben gegeven, met de bezetting van de klokketoren van de San Marco in Venetië door gewapende separatisten als 'hoogtepunt'. Italië heeft vooral doordat laatste incident ingezien dat er mensen zijn die aanzienlijk verder willen gaan dan het houden van symboli sche marsen langs de Po. I Vandaag komt in de Italiaanse politiek daarom een wetsvoorstel aan de orde, I waarin wordt voorgesteld de regio's veel grotere autonomie te geven en Italië offi- cieel te veranderen in een federale staat j naai- het model van bijvoorbeeld Duits- land. Veel partijen hebben kritiek op het plan, omdat het de regio's wel erg veel be voegdheden geeft, maar de Lega van Bos si vindt het voorstel nog lang niet ver ge noeg gaan. Eigenlijk is daardoor iedereen tegen, maar iedereen ziet ook in dat al- i leen federalisatie de lont uit het separatis tische kruitvat kan trekken. In Italië rekent niemand etop dat het land Bosnië achterna zal gaan. schrijft com mentator Giorgio Bocca vanmorgen in La Repubblica. maar hij vraagt zich af waar op dat optimisme is gebaseerd. „Zowel de mensen als de poltiek vertrouwen op een Italiaanse redelijkheid, maar er is geen enkel bewijs dat die redelijkheid er ook is. Eén iemand sluit in elk geval geen enkele mogelijkheid uit, en dat is Umberto Bossi. Hij beweegt zich continu op de grens van de redelijkheid en de ontwrichting, zoals alle aspirant-dictators voor hem dat de den." KINSHASA DPA-Rtr-AFP Na twee dagen van aanhouden de demonstraties tegen zijn re gime heeft de zelfbenoemde Congolese president Kabila gis teren verdere protestbijeen komsten verboden. Ook zei hij niet te verwachten dat binnen twee jaar verkiezingen kunnen worden uitgeschreven. Kabila besloot tot het demon stratieverbod nadat aanhangers Van oppositieleider Tshisekedi vrijdag en zaterdag de straat op gingen. Honderden van diens aanhangers protesteerden erte gen dat hun leider buiten het kabinet is gehouden. Eerder hadden ze het premierschap opgeëist voor de man, die zich jarenlang tegen het bewind van de inmiddels verdreven Mobutu heeft verzet. Onder het roepen van leuzen als 'Kabila dictator' en 'Kabila moordenaar' probeerden de de monstranten herhaaldelijk op te marcheren naar de parlements gebouwen in Kinshasa. Kabila's ordetroepen dreven de betogin gen echter telkens met schoten in de lucht uiteen. Zaterdag vonden voorts tientallen arres taties plaats. Een woordvoerder van Kabila lichtte het verbod op demon straties gisteren toe met de op merking dat dit nodig is om de zege op de acht dagen eerder verdreven Mobutu te kunnen consolideren. Kabila zelf zei verder dat het voorbereiden van verkiezingen nu eenmaal veel tijd kost. BRATISLAVA HANS GERTSEN CORRESPONDENT Een referendum over de vraag of Slowakije dient toe te treden tot de NAVO, is het afgelopen weekeinde in een regelrecht fiasco geëindigd. Hoewel de meerderheid van de Slowaken volgens opiniepeilingen in prin cipe voor het NAVO-lidmaat- schap is, ging nog geen tien procent van de kiezers vrijdag en zaterdag naar de stembus. Het referendum heeft door die extreem lage opkomst geen en kele rechtsgeldigheid. Premier Meciar stelde giste ren tijdens een persconferentie in Bratislava, dat de oppositie en president Kovac bij hebben gedragen aan het mislukken van het uit drie vragen bestaan de NAVO-referendum door er een vierde vraag van een heel andere orde aan toe te voegen. Via die vierde vraag konden de Slowaakse kiezers duidelijk ma ken of ze in de toekomst een rechtstreeks gekozen president willen of, zoals nu, een presi dent die door het (door premier Meciars partij gecontroleerde) parlement wordt benoemd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7