Arts: Biggen lijden vaak bij gifspuit <3 Onze Top 10 /an deze week. CDA-Jaap-jippie-jippie-jee' Bolkestein oefent alvast voor mei ^3.95 Breda wil normvervaging jeugd aanpakken ^4.99 24% 1.49 3.99 Topper van de week Limburgse politie gaat drugs in verkeer te lijf Binnenland Publiek pinkt traantje weg bij Sonny 0800-8051 Nieuwe oogst: 1 QQ Nieuwzeelands kiwifruit, 500 gram l.i? Bloemkool, 1 rtn per stuk l.yy Rundertartaar, 100 gram®®®® yy C(1 Witte-, tarwebolletjes of 1 nn witte puntjes, zak 10 stuks l.yy Melkunie Boerenlandmelk of 1 in -karnemelk, pak 1 liter ;Lé5"" lx" Sprite, Coca-Cola regular of light of Fanta Orange, 5 blikjes, 5+1 gratis Cfl Roomboter mini-of -grote stroopwafels, per zak Milka chocoladetabletten, Übs3 alle smaken, 4 stuks a 100 gram Cd Kruidenboter, kuipje 100 gram Ola Magnum, wit, bruin of praline of Solero, forest, exotic of citrus, pak b 3 stuks 22/% EN MAURICE WILBRINK Met het nieuwe strijdlied 'CDA-Jaap-jipDie-jip- pie-jee' heeft het CDA zaterdag Jaap de Hoop Scheffer massaal aangewezen als kandidaat-lijst trekker. Na de dramatische wissel willen d? chris ten-democraten op weg naar de verkiezingen een 'doorstart' maken door de rijen te sluien, zo bleek tijdens de partijraad in Utrecht. Zo gingen de handen gingen langdurig op el kaar voor de warme dankwoorden richting En- neüs Heerma. „De toon is door Heerma d gezet. Kiezen voor de samenleving: het gezin als veilige basis, de menselijke maat in school en gemeente, rechten en plichten voor iedere burger epeen ge loofwaardige overheid die niet gedoogt vat haar eigenlijk niet zint." Opnieuw toonde hij fet door de achterban gewenste sociale gezicht: „Wat mij betreft gaan stille armoede en schreeuwende rijk dom niet samen". Met Heerma uit beeld en De Hoop Scheffer aan het roer vereerden ook oude prominenten als Dries van Agt en Elco Brinkman de partijraad weer eens met een bezoekje. Lubbers, zelf in het buitenland, had de kandidaat-lijsttrekker nog voorzien van een citaat voor zijn speech: 'Het CDA dienstbaar als het cement van de samenle ving'. „Heel mooi gezegd", vond De Hoop Schef fer. De boodschap was duidelijk. Het CDA hoeft zich nergens voor te schamen en moet geloven in de kiacht van de eigen boodschap. Maar al over enkele maanden doemt het volgende obstakel op: de kandidatenlijst, die ongetwijfeld weer tot sche ve gezichten gaat leiden. Bovendien moeten in het verkiezingsprogramma de mooie boodschap pen nog worden omgezet in heldere keuzen. Maar de zwaarste taak die De Hoop Scheffer te wachten staat, zijn de verkiezingen. De eigen aanhang staat nu achter hem, maar die is volgens de laatste peilingen slechts goed voor 32 van de huidige 34 Kamerzetels. venlo wilfred scholten en margit kranenburg Frits Bolkestein is er helemaal klaar voor. Wachten met de campagne tot drie weken voor de verkiezingen van mei 1998? De liberale voorman houdt een toepraak alsof de kiezers vol gende week al naar de stembus moeten. „Laat ons waken voor borstklopperij", zegt Bolkestein halverwege een speech die wei nig anders inhoudt dan de libe rale successen breed uitmeten. Dankzij de WD staat het land er goed voor. De liberalen im mers hielden in de zomer van 1994 Kok en Van Mierlo op het rechte pad met een strak bezui nigingsbeleid. „Dankzij de hardheid van toen, zijn er nu resultaten als honing." £99-2.49 CU Goudse kaas 48+, alle soorten f 4-per kilo goedkoper "7Q/1 ITbI b.v.: jonge kaas, kiloJL9Ö JU wl I nds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 31 mei a.s. De normvervaging onder de schooljeugd in de Bredase wij ken Prinsenbeek en Haagse Beemden is niet echt alarme rend, maar er is voldoende aan leiding om er iets aan te doen. Vandaar dat preventiecoördina tor Van Kempen van het politie team PrinsenBeemden samen met ouders, leerkrachten en de wijkbewoners middelbare scho lieren en basisschoolleerlingen probeert wat meer normbesef bij te brengen. Ruim twee jaar geleden kreeg hij de resultaten onder ogen van een onderzoek naar pesterijen en asociaal gedrag onder Am sterdamse scholieren. Dat zag er allemaal best bloederig en grof uit, vond hij. „Ik wilde we ten hoe het met de Bredase schooljeugd zat. Om daarachter I te korr en, viel niet mee. Op de scholen rust op dit onderwerp een gnot taboe." Uiteindelijk erkenden directies van tien basisscholen en twee scholen voor voortgezet onder- j wijs dit er problemen waren. Uit onderzoek bleek vervolgens dat pesten veelvuldig voorkomt: 81 procent maakt er zich gere geld schuldig aan. Driekwart van d2 kinderen gooit zonder l gêne ifval op straat en veertig procent is op een of andere ma- J nier \tel eens actief betrokken bij een of andere vorm van be dreiging. Eén op elke tien leer lingen gaf toe wel eens wat uit een winkel te pikken. I Geen cijfers die echt afwijken 1 van fcet landelijke beeld, maar voldoende aanleiding om in ac- tie te komen, aldus Van Kem pen. Aant uit het onderzoek I bleek ook dat er nauwelijks ver- schil bleek te bestaan tussen groepsgedrag en individueel ge drag. Waarmee, zegt Van Kem pen, de opvatting wordt weer legd dat een asociale houding vooral gedijt in een groep. Het besef groeide dat zo vroeg mogelijk moet worden ingegre pen. „Ingrijpen wanneer er op de middelbare school wat fout gaat, is het blussen van bran den. We gaan ons nu nadrukke lijk richten op leerlingen van de basisschool, ook de allerjong sten. Daarmee hopen we te voorkomen dat er straks brand- jes uitbreken", zegt woordvoer der Weterings van de Onder wijsbegeleidingsdienst. Van Kempen wijst op de voor beeldfunctie van ouders en wijkbewoners. „Hoe moet ik een kind van tien duidelijk ma ken dat het geen papier op straat mag gooien, als het op datzelfde moment een volwas sene een kapotte vuilniszak bui- De zaal geniet. Het ene ap plaus is nog niet afgelopen of de aanwezigen krijgen hun handen alweer op elkaar. Nu weer een woordspeling, dan weer een compliment aan de WD-be- windslieden. Nota bene voor Van Aartsen en Terpstra, niet echt de succesnummers van het kabinet-Kok. Bolkestein glimt, terwijl zijn blik voortdurend op zijn fans gericht blijft. Dat kan ook ge makkelijk, want ze hebben twee autocues voor hem op de grond neergezet. Als een nieuwslezer kan hij via twee schermen, ver borgen achter een gigantisch bloemstuk, zijn toespraak ople zen en tegelijkertijd contact houden met zijn aanbidders. De uitsmijter mag er ook zijn. Bolkestein vertelt vergenoegd dat voor het eerst in 95 jaar een liberaal voorzitter is van de Eer ste Kamer. Zijn stem zwelt aan, een theatrale pauze volgt en hij zegt: „Wie weet wat voor andere hoge functies voor liberalen in het verschiet liggen". Het applaus houdt minuten lang aan. De liberale voorman loopt wuivend het podium af. Een oud-staatssecretaris op de eerste rij staat op en kijkt aarze lend over haar schouder. De zaal heeft aan dit ene signaal genoeg en trakteert de leider op een staande ovatie. Zelfs de koele Bolkestein geniet, loopt even terug en zwaait met beide handen naar zijn publiek. Een plaatje alsof de verkiezingscam pagne net is begonnen. ten ziet zettën. Alleen als ieder een bereid is mee te werken, slaagt het project. Je zou kun nen zeggen dat daarbij 40.000 grote en kleine mensen betrok ken zijn." De initiatiefnemers hopen dat hun actie op tweeërlei manie ren resultaten oplevert. „Op korte termijn beschikken we over door onszelf ontwikkelde middelen en materialen waar mee we de kleinere kinderen goed kunnen bereiken. Met die lespakketjes kunnen ook andere scholen hun voordeel doen." In een later stadium zal moeten blijken of de aanpak op latere leeftijd effect sorteert. „Als dat lukt, wordt onze aanpak een vanzelfsprekend onderdeel van het onderwijs en de alledaagse routine van alle betrokkenen", meent Weterings. VRAAG IK MB INEENS AF...! Volgens de gemeente is mijn huis anderhalve ton waard... Geldt dat alleen voor gemeentelijke belastingen Of heeft dat ook te maken met andere belastingen v ANDAG 26 MEI 1997 ijf doden in weekeinde-verkeer mjk» Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde vijf mensen- ens geëist. Een 71 -jarige vrouw uit het Drentse Vries veronge- ie gisteren toen haar man de wagen op de weg wilde keren. i motorrijder kon een botsing niet voorkomen en raakte aar gewond. Ook de bejaarde bestuurder werd in het zieken- is opgenomen. In Twello kwam zaterdag een 86-fietster onder achterwielen van een vrachtwagen met oplegger. In Assen ongelukte zaterdag een 21-jarige motorrijder uit Bovensmil- die geen voorang kreeg van een paardentrailer. Hij overleed leren aan zwaar hersenletsel. Op de A28 reed zaterdag een irige motorijdster door onbekende oorzaak rechtdoor toen afslag naar de A27 wilde oprijden. Ze botste tegen een lan- mpaal en overleed ter plekke. Een man uit Zundert (22) bots- ji Breda tegen een boom. De politie denkt dat hij de macht ir het stuur verloor. ees Koning-vredesprijs van PSP wuk» De Pacifistisch Socialistische Partij '92 heeft gisteren ivredesprijs ingesteld die is genoemd naar de vorig jaar over- en vredesactivist Kees Koning. De prijs wordt periodiek toe end aan mensen die zich individueel of in een collectief bij der hebben ingezet voor de vrede. Kees Koning was lid van |,92 en wijdde zijn hele leven aan de strijd tegen bewapening oorlog. Hoe de prijs er uit zal zien, wist een woordvoerder leravond nog niet precies. Het zal zeker geen geldprijs zijn. jerin overlijdt na aanval boze koe jWEN Een 74-jarige boerin uit het Limburgse kerkdorp Leeu- 1 bij Roermond is zaterdag overleden nadat zij die middag ir een woedende koe op de hoorn was genomen en een sche- basisfractuur opliep. De vrouw moest in de loop van de zater- jgeregeld poolshoogte nemen bij enkele drachtige koeien in weiland, waar ook koeien liepen die onlangs een kalf ter we- I hadden gebracht. Dat ging meermalen goed zonder dat de ïw voorzorgsmaatregelen had genomen. Toen het slachtoffer irdagmiddag tussen drie en vier uur opnieuw het weiland be- I, werd ze onverwacht op de hoorns genomen door een van oeien. De politie heeft nog niet vastgesteld welke koe de rin om het leven heeft gebracht. ito's in brand in Zevenaar naar In Zevenaar hebben onbekenden gistermorgen acht i's en een vouwwagen in brand gestoken. De eerste auto Dg om kwart voor drie in brand. Daarna trokken de brand- hters een spoor door de wijk. Twee auto's begonnen door de ndstichting spontaan te rijden. Eén belandde tegen een ur, terwijl ae ander tot stilstand kwam in de voortuin van een üng. Alle voertuigen zijn volgens de politie onherstelbaar be- idigd. De recherche in Zevenaar heeft een team geformeerd de Branden onderzoekt. idelijk spel met heftruck ■en aan denussel» Een ongeval met een vorkheftruc heeft za- ig in Krimpen aan den IJssel het leven gekost aan een 9-jarig jetje. Het ongeluk gebeurde op het erf van het huis waar net woonde. Het jongetje was met de heftruck aan het spelen :ed zelf. Niemand heeft het zien gebeuren, maar de politie moedt dat het kind van het voertuig is gevallen waarna de ss truck nog even doorreed. Het kind wera aan het hoofd ge kt en overleed later in het ziekenhuis aan zwaar hersenletsel. jderland laat biotech-maïs toe tuk» in tegenstelling tot Oostenrijk en Luxemburg zal Ne land de grens niet sluiten voor genetisch gemodificeerd maïs de Verenigde Staten. De Europese Unie besliste onlangs ge- isch veranderd graan uit Amerika toe te laten, ondanks pro- len van het Europees Parlement en diverse actiegroepen. Te vrezen dat de 'biotech-maïs' gevaarlijk is voor de en het milieu. Overigens mag de biotech-maïs zi menteel niet in Nederland worden verbouwd. Ook mag het it en nog worden verwerkt in veevoer. Het ministerie van ksgezondheid buigt zich nog over de vraag of het nieuwe an ook toegelaten zal worden in voedingsmiddelen voor ;chter meldt bijbanen nauwelijks vuk Rechters geven nauwelijks inzicht in hun bijbanen, ter zij daar sinds 1 januari wel toe verplicht zijn. Bij de gerechts- en en rechtbanken ontbreken zelfs vaak de lijsten met ne- functies of zijn ze niet volledig. Dat meldt het Algemeen Dcig- f na een eigen onderzoek bij ae vijf hoven en een kwart van legentien arrondissementsrechtbanken. Hieruit blijkt dat bij lehelft van de 1.500 rechters verzuimt de bijbanen op te ge- Vooral de invalsrechters geven nevenfuncties niet op. Van kwart van de onderzochte 850 invallers, meestal advocaten oogleraren, is onbekend wat ze naast hun rechtsprekende ;doen. Overigens hoeven rechters geen verantwoording af te ;en over hun bijbanen en bepalen ze zelf of ze onpartijdig ge- 0 gzijn. 'Spuit komt vaak in longen terecht' Het doden van de honderdduizenden biggetjes op de Nederlandse varkenshouderijen is vaak onnauwkeurig en onnodig pijnlijk voor de dieren. Dat heeft dierenarts Ronner vanmorgen gezegd voor de KRO-televisie. Volgens de arts is het moeilijk om het hart van het biggetje te injecteren met het dodelijke gif T61. Het gif komt nogal eens per ongeluk in de longen te recht. Het duurt volgens de die renarts daardoor twee minuten voordat de jonge big overlijdt. Om onnodig lijden van dieren (en vooral van de eigenaren) te voorkomen, worden honden en katten bij het laten inslapen eerst volledig verdoofd. Pas daarna, vaak als het baasje is vertrokken, krijgt het dier pas het gif ingespoten. Bij de big- genslachting gebeurt dat niet, omdat het te veel tijd kost. In drie weken moeten immers een half miljoen biggen worden doodgespoten. De NoordBrabantse Chris telijke Boerenbond (NCB) zei het afgelopen weekeinde dat het ministerie op grotere schaal varkens in Zuid-Nederland uit voorzorg moet laten afmaken. Volgens NCB-secretaris Peer- lings is bij enkele veestapels na de ruiming achteraf vastgesteld dat de varkens de pest onder de leden hadden. De preventieve ruimingen blijven nu beperkt tot bedrijven rond nieuwe ge vallen die zich voordoen aan de rand van het pestgebied. Ook in het centrum ervan, rond Ven horst en Odiliapeel, zouden veestapels uit voorzorg moeten worden vernietigd, vindt Peer- lings. De varkenspest woedt on danks de speciale maatregelen voort. Zaterdag kwamen twee nieuwe gevallen aan het licht. Het gaat om een bedrijf in Lies- sel (850 beesten) en een in St. Anthonis (1000). Het ministerie van landbouw heeft sinds de epidemie in februari uitbrak, in totaal 199 besmettingen ge turfd. Als eerste korps wil de regiopo litie Limburg-Zuid verkeers deelnemers vanaf september controleren op drugsgebruik. Ze doet dit met een apparaatje, de drugwipe, dat sporen van ver dovende middelen in transpira- tievocht kan aantonen. De Lim burgse politie ontwikkelt het project in samenwerking met de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) en wacht nog op toe stemming uit Den Haag. De in Duitsland ontwikkelde drugwipe (drugswisser) heeft een vilten staafje, waarmee transpiratievocht kan worden afgestreken. Als de tester ver kleurt, zitten sporen van verdo vende middelen in het vocht. In de Zuid-Duitse deelstaat Ba- den-Württemberg worden auto mobilisten vrijwillig met de drugwipe gecontroleerd. Gelijk tijdig wordt ook een bloed- of urinemonster afgenomen. Op deze manier kan de betrouw baarheid van het apparaatje worden getest. Uit Duits onderzoek is geble ken dat bloedmonsters die op alcoholgebruik werden onder zocht, in bijna zestig procent van de gevallen ook sporen van drugs en medicijnen vertoon den. De Limburgse politie denkt dat dit in Nederland niet veel anders zal zijn. Voor een landelijke invoering van drugscontroles moet de wet worden gewijzigd. De Wegen verkeerswet regelt alcoholcon troles in het verkeer, maar de wet voorziet niet in drugscon troles. Veilig Verkeer Nederland (WN) hamert er al enige tijd op dat hier snel verandering in komt. Want drugs hebben net zo'n funeste invloed op de ver keersveiligheid als alcohol. Vol gens WN staat een joint gelijk aan .vier tot vijf glazen alcohol. Volgens WN-woordvoerder Woudenberg komt rijden onder invloed van verdovende midde len veel vaker voor dan men denkt. „Op basis van onderzoek kun je stellen dat drugsgebruik in het verkeer jaarlijks zeker tien doden en 120 gewonden ver oorzaakt. En dat is nog aan de voorzichtige kant." Rotterdam Uitgerekend op de dag dat Blijdorp vierde dat het 140 jaar bestond, gleed de oude olifant Sonny uit, viel op haar zij en wist met geen mogelijkheid meer overeind te komen. De verzorgers hadden zaterdagochtend aanvankelijk niet eens in de gaten dat er iets mis was met hetolifantenvrouwtje. Pas toen duidelijk werd dat de zeventig jaar oude Sonny niet meer op eigen kracht overeind kon komen, werd met man en macht gewerkt om haar weer te laten opstaan. Eerst werden de andere olifanten vrouwtjes naar het binnenverblijf gedirigeerd. Vervolgens groeven toegesnelde verzorgers en inderhaast opgetrommelde brandweerlieden een kuil onder Sonny. Ze hoopten haar daarmee van haar zij op haar buik te draaien, waardoor ze gemakkelijker kon opstaan. Het ruim vierduizend kilo zware lijf werd gestut met strobalen en luchtkussens die door de brandweer waren aangeleverd. Door het lange liggen in de brandende zon was Sonny zeer verzwakt. Met emmers water en natte sponzen werd geprobeerd haar een beetje verkoeling te brengen. Te lang liggen kan voor olifanten fataal zijn. Honderden mensen verdrongen zich op de paden rond het buitenverblijf van de olifanten en probeerden een glimp van de in nood verkerende Sonny op te vangen. Uiteindelijk lukte het Sonny op haar buik te draaien. Veel helpen deed dat niet, want nu lag de olifantenkoe met haar voorpoten op de rand van een diepe greppel. Besloten werd het dier eerst te laten uitrusten en met een inmiddels gearriveerde shovel een nieuwe poging te wagen. Om vijf voor vier, ruim vijf uur na de slippartij, was het eindelijk zover. Onder luid gejuich en applaus van de honderden toeschouwers langs de kant slaagde Sonny er met behulp van de shovel en de verzorgers in weer op te staan. Verzorgers vielen elkaar juichend in de armen, in het publiek werden zuchten geslaakt en tranen weggepinkt. Met stramme poten, zichtbaar stijf, strompelde Sonny vervolgens naar het binnenverblijf. Binnen begroetten de andere olifantenvrouwtjes haar met opgelucht getrompetter. Daarna lieten ze haar alleen, om weer tot rust te kunnen komen. foto's anp Wilt u de brochure? Bel de Postbus 51 infolijn ELKE WERKDAG VAN 9 TOT 9

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3