Chirac maakt zich ernstige zorgen Vrouwen Iran hopen op Khatamy Clinton hoopt met Europa-reis op erkenning als 'visionair' Feiten &Meningen Israël en Egypte zoeken voor top nog toverformule MAANDAG 26 MEI 1997 NIEUWSANALYSE Egypte en Israël zoeken koortsachtig naar een formule om de topconferentie tussen president Hosni Mubarak en premier Benjamin Netanyahu, morgen in Sharm el- Sheich, tot een succes te maken. Gisteravond leken ze daar nog niet in te zijn geslaagd. Israël blijft weigeren de bouw van zijn nederzetting Har Horna in Arabisch- Jeruzalem, te staken. Egypte wil minstens een pauze in de bouw, zodat de Palestijnen het vredesoverleg kun nen hervatten. Volgens de Egyptische minister van buitenlandse za ken, Amr Moussa, heeft zijn land geen voorwaarden vooraf gesteld aan de bijeenkomst met Netanyahu. Maar het lijkt onwaarschijnlijk dat de top zal doorgaan als niet van te voren vaststaat dat er enige resultaat zal worden geboekt. Gistermiddag arriveerde de politiek adviseur van Mu barak, Osama el-Baz, in Israël voor het tweede overleg in drie dagen. De president zelf heeft afgelopen zater dag in het Jordaanse Akaba voorbereidende besprekin gen gevoerd met koning Hussein. Na afloop waar schuwde hij tegen overspannen verwachtingen van zijn overleg met Netanyahu. ,,De omstandigheden zijn bui tengewoon moeilijk geworden." Mubarak vond het nog te vroeg om te spreken over een Egyptisch 'initiatief om de Israëlisch-Palestijnse onderhandelingen nieuw leven in te blazen. ,,We moe ten eerst zien welke ideeën de Israëlische kant naar vo ren brengt. Daarna gaan we terug naar de Palestijnen, om te zien wat zij ervan vinden. Pas als zij akkoord gaan zal het overleg worden hervat." Hussein verklaar de dat de Egyptische inspanningen de zegen van Jorda nië hebben. Volgens berichten in de Israëlische pers heeft Osama el-Baz bij zijn eerste bezoek aan Israël, afgelopen vrij dag, voorgesteld dat Israël de bouw van Har Horna een half jaar onderbreekt, de mogelijkheid openlatend voor een verlenging van die periode. Dat voorstel is door Is raël zonder meer van de hand gewezen. Gisteren zou El-Baz een aangepast plan naar voren hebben gebracht, dat de goedkeuring zou hebben van de Verenigde Staten, de Europese Unie en Jordanië. Volgens dat plan zouden de Palestijnen de samenwer king met Israël op veiligheidsgebied hervatten en dui delijk maken dat ze terreur bestrijden. Voor wat betreft Har Horna zou moeten gewerkt aan 'een politieke op lossing', die in elk geval een tijdelijk bouwstop zou in houden. Een van de mogelijkheden is dat Israël instemt met een stopzetting van de bouw in Har Horna tot in de on- middelijke omgeving een daadwerkelijk begin wordt gemaakt met de bouw van drieduizend huizen voor Arabieren. De rechtervleugel binnen Netanyahu's coali tie en de kolonisten-organisaties zijn echter tegen iede re vertraging in de bouw van Har Horna. De Nationaal Religieuze Partij heeft aangekondigd dat ze dan uit de regering zal stappen. Het Britse weekblad Sunday Times meldde gisteren dat Netanyahu heeft ingestemd met de top met Mu barak uit bezorgdheid over het gevaar van een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten. De veiligheidsdienst zou hem daarvoor hebben gewaarschuwd in een geheim rapport. Daarin zou staan dat de bouw van nederzet tingen zal leiden tot ongekend gewelddadige reacties in de bezette gebieden. Als het leger daarop zou reageren met het opnieuw bezetten van Palestijnse steden zou den Arabische landen geen andere keuze meer hebben dan oorlog. De eerste zwaluw was boven het Elysée-paleis gesignaleerd, toen president Jacques Chirac zich begin vorige maand boog over de mogelijkheid vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Zijn ei gen populariteit en die van zijn premier, Alain Juppé, waren eindelijk weer aan het stijgen. De economie was de magere maanden te boven. En de opiniepeilers zeiden dat rechts zou winnen als er voor de zomer verkiezingen kwamen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Toen Chirac gisteravond aan zijn Louis-XIV-bureau zat en in het schijnsel van de majestueu ze kroonluchters nog eens de cijfers op het papiertje analy seerde, moet hij tot de slotsom zijn gekomen dat die ene zwa luw nog geen zomer maakte. De cijfers waren helemaal niet goed. De twee regeringspartijen wa ren blijven steken op 31,5 pro cent van de stemmen, volgens de analysten goed voor 255 tot 287 zetels. Socialisten, commu nisten en milieupartijen daar entegen hadden bijna 40 pro cent gekregen, goed voor 262 tot 302 zetels. Alleen als voor de twee rechtse partijen (RPR en UDF) bij de tweede ronde, ko mende zondag, alles mee zou zitten, en voor links alles tegen, kan het ergste worden voorko- Wat zich gisteravond verder in het hoofd van president Chirac afspeelde, laat zich moeilijker raden. Alain Juppé, de gehate premier, vóór zondag aan de kant zetten? Een meer geliefde politicus, zoals Eduard Balladur of Philippe Séguin, naar voren schuiven? Geen enkele wan- hoopsprong mag worden uitge sloten, behalve die welke de ex treemrechtse leider Jean-Marie Le Pen suggereerde: een aftre den van Chirac. Onder Juppé was Frankrijk schoorvoetend de weg ingesla gen die andere landen in Euro pa al veel langer volgen. Hij had het mes gezet in het ambtena rendom, dat het grootste en machtigste is in Europa. Hij had een beginnetje gemaakt met de hervorming van de gezond heidszorg, de duurste in Euro pa. Hij had een verlaging aange kondigd van de belastingen, de hoogste van Europa. Juppé begreep dat in een we reld zonder tariefmuren l'excep tion frangaise (de Franse uit zondering) niet langer houd baar was. Om te concurreren met KPN en BT (British Tele com) zou ook France Télecom geprivatiseerd moeten worden. En hoe kon Air France als staatsmoloch de slag in de lucht winnen van geprivatiseerde luchtvaartondernemingen, die Ook de monniken van de Trappisten-abdij 'Mont des Cats' in het Noord-Franse Godewaersvelde gingen gisteren naar de stembus. hun piloten zeker een kwart minder betalen? Maar gisteravond werd die weg naar de toekomst geblokkeerd door de 39 miljoen kiezers. Bij na 32 procent nam niet eens de moeite naar het stembureau te gaan, en van de rest stemde 68,5 procent tegen de regering. De rechtse coalitie had al moei te genoeg om de hervormingen door te voeren met haar ver bluffende meerderheid in het oude parlement. Vorige week nog legden de piloten van Air France het ganse luchtverkeer lam, omdat zij een verlaging van het salaris van beginnende collega's tot 300.000 francs (100.000 gulden) niet aanvaard baar achtten. Zelfs als de rechtse coalitie aan staande zondag met de hakken over de sloot toch nog wint, zal haar meerderheid tot een zetel of wat verschrompeld zijn. Hoe kan zo'n coalitie de hervormin gen voortzetten, die de afgelo pen jaren al moeilijk genoeg waren? Als socialistenleider Lionel Jos pin de nieuwe premier wordt, doet die vraag zich niet eens voor. Jospin wil de geplande privatisering van France Téle com schrappen, opdat Frankrijk het enige land ter wereld blijft waar de staat de telefoon runt. En hij wil tevens de werkloos heid bestrijden door 350.000 ex tra ambtenaren aan te nemen en de werkttijd van 39 tot 35 uur te bekorten. Met behoud van salaris. Zelfs in eigen kring wordt gegniffeld om Jospins economi sche plannen. Maar vaak, zo gaat de redenering, wordt de soep minder heet gegeten dan opgediend. Dat zou het geval kunnen zijn als Jospins partij de absolute meerderheid wint. Maar dat is uitgesloten, en Jos pin zal alleen kunnen regeren met steun van de communis ten. De communisten vinden 350.000 extra ambtanaren veel te weinig. Maar vooral: ze zien ook niets in de euro, de ge meenschappelijke Europese munt. Jospin wil die euro alleen onder bepaalde voorwaarden, zoals deelname van Italië. Maar FOTO REUTERS PASCAL ROSi Robert Hue, de communis! leider, wil hem helemaal ni Hoe kan dit akkefietje tusse socialisten en communiste! de wereld worden geholpei Dat is eenvoudig, zeggen vi binnen beide partijen: dooi nieuw referendum over dei Behalve in het Elysée zullei teravond ook in Brussel eer aantal mensen met grote z< de verkiezingsuitslag hebbf geanalyseerd. PARIJS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Land is op weg naar een nieuwe fase in de Islamitische Revolutie Ontdaan zakken de twee Neder landse toeristen achterover. Woede en onbegrip strijden in hun blik om voorrang. Ze heb ben een paar uur genoeglijk zit ten praten met twee beeldscho ne Iraanse studentes. Totdat angst de dames in hun greep kreeg. Ongetrouwde vrouwen mogen in Iran niet met vreem de mannen praten. En iedere landgenoot kan een verrader zijn. De zweep is in Iran nog een veel gebruikt wapen om te straffen. Vooral vrouwen riskeren de striemen op hun rug. Rood ge stifte lippen? Tien zweepslagen. Teveel haar zichtbaar onder de hoofddoek? De zweep erover. Op een doordeweekse dag puilt een willekeurig politiebureau in een stad als Teheran uit van de arrestantes, opgepakt door de gehate Kornitês, de geheime po litie die toeziet op naleving van de islamitische wetgeving. Vrouwen zijn in Iran alleen bin nen de muren van hun eigen huis de baas, reden waarom vrijwel elke woning is omgeven door een hoge schutting. Alleen daarachter mag de sluier los. Het is de vraag of de nieuwge- kozen president Muhammed Khatamy wat aan die strenge leefregels kan veranderen. Khatamy (54) werd vrijdag door een overweldigende meerder heid van de Iraanse kiezers ge kozen. Tot veler verrassing, want de door de regering naar voren geschoven parlements voorzitter Ali Akbar Nateq-Nou- ri leek de gedoodverfde win naar. Dat Nateq-Nouri niet goed lag bij de Iraanse bevolking bleek anderhalfjaar geleden al, toen hij uit het niets naar voren werd geschoven om parlementsvoor zitter te worden. De vorige voorzitter was te liberaal; hij had Faizeh Rafsanja, dochter van de vertrekkende president, als eerste vrouw tot het parle ment toegelaten. Nateq-Nouri, afkomstig uit Qom waar de meeste mollahs worden geschoold en waar ook ayatollah Khomeiny zijn oplei ding genoot, moest de teugels Muhammed Khatamy, oud-minister van cultuur, vierde afgelopen weekeinde zijn overwinning in de Iraanse presidentsverkiezingen. foto reuters strakker aantrekken. Anderhalf jaar geleden bleven de protes ten nog onderhuids. In de hui dige verkiezingscampagne kwam de afkeer van deze stro man van de machthebbers openlijker tot uiting. Op veel af fiches waren beide ogen van de kandidaat weggestoken. Vooral vrouwen en jongeren hebben op Khatamy gestemd. Zij zien in de voormalige minis ter van cultuur een liberaal, die durft te twijfelen aan de alm acht van de mollahs, die sjiïti- sche geestelijken. Als minister moest hij vertrekken omdat hij niet streng genoeg optrad tegen vrijzinnige filmmakers. Toch is Khatamy geen tegen stander van het islamitische re gime; in dat geval had hij niet eens kandidaat kunnen zijn. Khatamy was een van de vier kandidaten die uit 238 gegadig den waren geselecteerd door de Raad van Wachters van de Isla mitische Revolutie. Behalve Khatamy en Nateq-Nouri waren er twee andere kandidaten, maar zij speelden geen enkele rol. „Allevier zijn het geestelijken", aldus een student in het stadje Abadeh, vorige week. „Wat maakt het uit wie we kiezen? We mogen in Iran geen eigen denkbeelden hebben, er is geen vrijheid." De echte leider van Iran is Ali Khamenei, de opvolger van aya tollah Khomeiny als geestelijk leider. De acht jaar geleden overleden imam is nog alom aanwezig in de islamitische heilstaat. Zijn portret prijkt overal: in vrijwel elk winkeltje, in openbare gebouwen, zien zijn kille ogen toe. Ook Khata my zal zich aan die dwingende blik onderwerpen. Toch mocht de buiten Iran nog onbekende Khatamy zich ver heugen in een groeiende popu lariteit onder de Iraanse jeugd, die snakt naar hervormingen. Van de bijna zeventig miljoen inwoners van Iran is de helft niet ouder dan 25 jaar. De jon geren zijn opgegroeid na de re volutie van 1979. Negen jaar na de oorlog met Irak, waarin va derlandsliefde voorop stond en tienduizenden jongeren als martelaar hun dood tegemoet marcheerdeen op het slagveld, klinkt de roep om verandering steeds luider. Iraniërs vanaf 16 jaar waren stemgerechtigd. In de moskee zetten zij een rode vingerafdruk in het verkiezingsregister waar na ze voor of na het gebed hun stem uitbrachten. De opkomst was vrijdag ongekend hoog: er kwamen dertien miljoen men sen méér naar de stembureau's dan ooit tevoren. Zij kozen on omwonden voor een koerswijzi ging. Teheran, dat internatio naal vrij geïsoleerd staat door de Amerikaanse economische boycot en de diplomatieke ruzie met Europa, zal moeten luiste ren naar de jongeren. Iran is op weg naar een nieuwe fase in de Islamitische Revolutie. SHIRAZ ONNO HAVERMANS Voor een president die de repu tatie heeft zich vooral te con centreren op de binnenlandse Amerikaanse politiek, is Bill Clinton de afgelopen vierenhalf jaar toch opmerkelijk vaak de grens overgestoken. Hij maakte zesendertig buitenlandse rei zen, één meer al dan zijn voor ganger George Bush, die als ty pische buitenlandkenner te boek stond. Maar volgens het Wite Huis is geen van die buitenlandse avonturen van zo'n vitaal be lang geweest voor Amerika en 'de toestand in de wereld', als de reis naar Europa waaraan Clinton vandaag begint. De trip naar Parijs en Den Haag wordt in Washington zonder aarzeling omschreven, als hèt gebeuren dat Clintons buitenlands poli tieke betekenis voor de eeuwig heid zal vastleggen. Tot nog toe is zijn buitenlands beleid vooral gekenmerkt ge weest door crisisbeheersing: het Amerikaanse optreden in de burgeroorlogen in Somalië, Haï ti of Bosnië was vooral een reac tie op gebeurtenissen. Flij had op het ontstaan daarvan nau welijks invloed. Het bevestigde het beeld dat een groot deel van de wereld nog steeds van de VS heeft: dat van 's werelds politie- Maar de ondertekening in Parijs van het samenwerkingsakkoord tussen Rusland en de NAVO en de herdenking in Den Haag van de Marshallhulp geven de Ame- rikaane president eindelijk een kans om een echte visie op de transatlantische politiek te for muleren, een visie waaraan het sinds het einde van de Koude Oorlog ontbroken heeft. Vol gens zijn medewerkers is dat wat Clinton deze week ook gaat doen. Het is een week vol symboliek. Het begint vandaag op Me morial Day, de dag dat de Ame rikanen hun gevallenen herden ken met een speech op de nationale begraafplaats van Ar lington, en een kranslegging op het graf van George Catiett Marshall, de generaal die aan de Daar hoort alleszins ook de re devoering bij die Clinton vrijdag zal houden als afsluiting van het academiejaar aan de militaire academie van West Point in de staat New York. Die zal hij im mers gaan gebruiken om zijn weinig geïnteresseerde, en in elk geval sceptische landgeno ten te overtuigen van de nood zaak van de uitbreiding van de NAVO met Polen, Tsjechie en Hongarije. Vólgens Samuel Berger gaat Clinton die uitbreiding verko pen als 'de eigentijdse versie van het Marshallplan'. Net zoals heid mee instemt. De me ningsverschillen tussen Moskou en de NAVO over de betekenis van het nog niet eens getekende akkoord, hebben de bereidheid om er blindelings mee in te stemmen niet vergroot. Het akkoord heeft de vragen over de zin en de levensvatbaar heid van de NAVO in het tijd perk na de Koude Oorlog weer doen toenemen. Als de Russen immers geen bedreiging meer zijn, wat is dan de zin van het uitbreiden van het bondgenoot schap met Oost-Europeanen? En als Moskou nog steeds als Op het Haagse Malieveld werd gisteravond met de helikopter van Bill Clinton geoefend. foto anp bas rutten basis stond van de Amerikaanse militaire, economische en poli tieke betrokkenheid met Europa na de Tweede Wereldoorlog. Daarna volgen morgen de bij eenkomst met Boris Jeltsin in Parijs en de Marshallplan-her- denking in Den Haag. „Het is het afsluiten van een tijdperk en het begin van een nieuw", zei Samuel Berger, Clintons natio nale veiligheidsadviseur, vorige week. Het is op zich al opmerkelijk dat de eerste Amerikaanse presi dent die na de oorlog geboren is, en die bovendien zelf nooit 's lands wapenrok gedragen heeft,, de afgelopen drie jaar al diverse malen centraal heeft gestaan bij de herdenkingen van Amerika's grootste militaire successen van een halve eeuw geleden. Nu is het echter tijd om definitief de blik naar de toekomst te rich- de Amerikanen na 1945 de West-Europeanen de helpende hand toestaken, is het volgens de president nu de allerhoogste tijd om hetzelfde te doen met de landen in Oost- en Centraal- Europa, die veertig jaar lang hebben gezucht onder het juk van het communisme. De NAVO-uitbreiding is volgens Clinton de beste garantie dat zich nooit meer een herhaling van die zwarte bladzijden uit de Europese geschiedenis zal voor doen. En dat mag best een ste vig prijskaartje dragen. De be zwaren in het Amerikaanse Congres tegen de 200 miljard gulden die de uitbreiding gaat kosten, zal Clinton afdoen als een kortzichtige kruideniers- mentaliteit. Maar hij zal nog heel wat zen dingswerk moeten verrichten voordat de Senaat er met de vereiste tweederde meerder- een opponent wordt geziei g dan maakt die uitbreiding! juist alleen maar erger. Clinton staat de komende i gen voor de taak die paradi voor de Amerikanen en de sceptici elders in de werelt verklaren en aanvaardbaai maken. Dat is geen gering! gave, maar niemand andei de leider van enig overgeb supermacht is daartoe ins Clinton beschouwt die taa' een historische, die zijn pl in de geschiedenisboekjes paalt. Die plaats is iets wat hem bezighoudt. Het wegwerke het begrotingstekort, de he ming van de verzorgingssti hèt sluiten van handelsató den met Mexico en Canad; belangrijke resultaten, ma; geen waar onmiskenbaar! stempel 'Clinton' op staat, waren of het gevolg van dn van de oppositie, of van d stige economie of van het v van anderen. De uitbreiding van de NAV het tot stand brengen vanf geheel nieuwe transatlanti! veiligheidsstructuur kan Cl echter zonder bortskloppe 'van hem' beschouwen. Ot was de uitbreiding mede ii geven door de wens in 199 stemmen te winnen van te Oost-Europese immigra gemeenschap in de VS, dai niets af aan de historische kenis van het plan. De binnenlandse politiek i geen enkel besluit van een Amerikaans president, en! van Clinton, ooit ver weg. dit kan Clintons eerste buil lands-politieke succes van heel eigen makelij worden dat geeft er voor hem eeni re dimensie aan. De binne lands zo door banale gebei nissen e zijn volk en de wereld als e sionair te presenteren. WASHINTON HANS DE BRUIJN CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2