UIT Pechduivel vermomt zich als kat van de muur was belangrijker' val 'Alleen Sport Jan der Ven eet niet aeer van twee walletjes GESPROKEN G\««\ AANDAG 26 ME11997 25 chef*will£mspiekl'll> n chéf.rük onderwater. ü7t 5ïf6-163 iicicletta Vasca prooi voor Olano Abraham Olano heeft de rittenwedstrijd Bicicletta Vas- a, een etappekoers in Baskenland, gewonnen. Gisteren in de jatste etappe kwam de leidende positie van de oud-wereldkam- lioen niet meer in gevaar. De slotrit, 106,7 kilometer tussen rurreta en Arrate, won de Duitser Udo Bölts. Olano had zater- lag het tweede deel van de vierde etappe - een tijdrit over 14,9 ilometer - gewonnen. )e Groot tiende in Olympia's Tour evenhoven Neo-amateur Bram de Groot is in het algemeen lassement van de 46ste Internationale Olympia's Tour op de iende plaats geëindigd. De Zevenhovenaar - eliterenner zonder ontract - werd gisteren vijfde tijdens de elfde en laatste etappe an Rotterdam naar Amsterdam (186,8 kilometer). De Groot naakt deel uit van de Tegeltoko-formatie van het ploegleiders- luo Leo van Etten/Jean-Paul van Poppel. irentjens op eigen terrein geklopt ulpen Richard Groenendaal heeft in het Limburgse heuvel- mdschap rond Gulpen de gedoodverfde kampioen en titelver- lediger Bart Brentjens afgelost als nationaal kampioen moun- ainbike. Twee demarrages had de Brabantse veldrijder nodig im de olympisch kampioen op zijn specialistische terrein naar dem te laten happen. Ruim drie minuten bedroeg het verschil jssen goud en zilver. Die verrassing was even groot als bij weg- ;nster Yvonne Brunen die bij de vrouwen alle specialistes naar mis reed. Naam Marco Pantani staat synoniem voor noodlot Marco Pantani is het synoniem voor noodlot. Gisteren verliet de Italiaan zwaar gehavend de Ronde van Italië. Voor de start van de negende etappe meldde hij zich diep teleurgesteld af. cava de tirreni afp 'innaar Olympia 's Tour wil prof worden Marco Pantani verlaat teleurgesteld de Giro. De Italiaan lijkt voor het ongeluk geboren. foto reuters sterdam gpd i één of andere manier heeft bert Koersen wel iets met ei- izinnige mannetjes. Wilco ijderwijk, John den Braber, i maar eens twee voormalige pillen te noemen, waren ren- rs die overliepen van talent iar ook steeds het gevecht :t de Emmeloorder aangin- i. Het was, zo bleek, de ma- r om het beste in die renners ren te halen. Met Remco van r Ven heeft Koersen een mis- lien iets minder explosief ty- in huis. Maar wel eentje met i eigen wil. Die gisteren, na eindzege in Olympia's Tour, ider blikken of blozen ver- ndigde binnen anderhalf jaar >f te willen zijn bij een ploeg sowieso ieder jaar de Tour |lt. Zo niet, dan is het de beurt n iets anders in zijn leven. Het klonk allemaal nogal ar- ant. Maar dat was het niet. renner uit Nieuwe- is 'geen blind paard dat zo ergens achter aanholt' p 14 juni vindt in Berlijn het laatste bedrijf van het Won ervan Cottbus plaats. In het lympisch Stadion speelt de mateurclub FC Energie Cott- tegen Vfb Stuttgart, een uit de eerste Bundes- Op weg naar Berlijn ver- de amateurs vier gere- ömeerde profclubs. Dat was ïn sensatie van de bovenste lank. In Cottbus en omgeving en bidt iedereen dat het in Berlijn zijn voltooi- vindt. Toegegeven, groot is kans niet. Maar is het niet tt wezen van een wonder, iggen ze in de stad, dat het iivoorspelbaar is? was zo'n avond waarop jongensboek werkelijkheid Drdt. Door het Stadion der joeg een sneeuw- zodat het publiek soms iet eens kon zien wat zich op et veld afspeelde. De tegen- ander doolde kansloos over een witte steppe veran- grasmat en moet zich in iberië hebben gewaand. En de opgejaagd door Jizenden met de rood-witte ubkleuren beschilderde fans, ervelde zo mogelijk nog on- dan de natte witte De Kalrsruher SC, een Bundesliga-club met ambities en een trainer et een nog grotere bek, werd tl het veld geveegd. Door de - Energie, een amateurclub (het aan de Poolse grens lig- Cottbus, een door mas- le werkloosheid geteisterde tlioekvan Duitsland. De FC Energie had de fi de van de Duitse beker ge lald. Zelfs Winnie Schaefer, idoorgaans goed van de gesneden trainer van wist dit keer weinig eer te melden dan dat 'de erwinning en de hoogte er- n terecht waren'. Zelfs de ge- uikelijke bezweringsformule, t'van onderschatting geen rake was geweest', wilde niet er zijn lippen komen, 15-de april 1997 is als de in de annalen van club bijgeschreven. De over- nning op Karlsruhe was het orlopige hoogtepunt van een omftocht, waarbij ook ande profclubs, Wolfsburg (twee- Bundesliga), Duisburg (eer- Bundesliga) en Sankt Pauli aan de steeds beter op ?ren komende zegekar wer- n gebonden. i betekenis van Energie's op- zoals hij het zelf zegt. Tot dit jaar nam hij zijn studie fysiothe rapie minstens net zo serieus als het wielrennen. Maar zijn ploegleider Koersen praatte lan ge tijd op hem in en maakte hem duidelijk dat alleen ie mand die met volledige overga ve het ambt van beroepswiel renner najaagt, kans van slagen heeft. „Van twee walletjes eten, dat ging niet, zei Egbert." Die twijfel, het voorbehoud dat ergens nog steeds in zijn achterhoofd zweeft, noemt Van derVen realisme. „Je moet goed zijn om het bij de profs te kun nen maken en fatsoenlijk geld te verdienen." Om die reden sloeg hij eind vorig jaar een aanbod af van de kleine, Neder landse Foreldorado-ploeg, waarvan John van den .Akker af gelopen week zijn voornaamste tegenstander bleek. „Ik ben niet van plan om prof te worden voor alleen een broek en een trui. Er moet duidelijk perspec tief in zitten.". mars reikt verder dan de gren zen van Cottbus. De hele regio kreeg een kick van het voetbal lende keurkorps van trainer Eduard Geyer. 'Het is de be langrijkste gebeurtenis sinds de Val van de Muur', constateerde de Berliner Zeitung. En inder daad, het ging niet alleen om voetbal. Het weldadige effect van de doelpunten tegen wes terse topclubs op de psyche lijkt minstens zo belangrijk te zijn. Het was een bevestiging van de eigenwaarde die na de Wende, toen de bruinkoolwin ning en de textielindustrie, de belangrijkste werkgevers in de regio, weggesaneerd' werden, een forse knauw had gekregen. Cottbus (120.000 inwoners) lijkt de worsteling met de door de DDR nagelaten misère te gaan winnen. In de stad is een nog schuchter élan merkbaar. Het centrum is gerestaureerd, de winkelpromenade heeft een aangename allure en de grote hypermoderne winkelcentra trekken steeds meer steeds koopkrachtiger klanten. De tri omfen van hun voetbalclub versterken het gevoel dat ze het ergste achter de rug hebben. Net als het bericht dat Jose Carreras binnenkort in Cottbus optreedt. Zo'n ster komt niet in een gribus zingen, weet een kroegbaas. Nu komt de tenor nog alleen, als om het terrein te verkennen, maar de volgende keer, als het nog beter gaat, neemt hij de andere leden van het trio, Placido Domingo en Luciano Pavarotti mee, daar is hij van overtuigd. Over de kansen dat 'zijn' FC in de finale van Vfb Stuttgart wint en dus om de Europa-cup II mag gaan spelen is hij minder stellig. „Stuttgart speelt het beste voetbal in de Bundesliga. Maar ja. in bekervoetbal is alles mogelijk. Als we de 'magische driehoek' (middenvelder Balak- ov en spitsen Eiber en Bobic) kunnen uitschakelen hebben we een kans. Ik geef toe, het is een piepkleine, maar je kunt nooit weten." Intussen maakt Energie ook in de Regional Liga korte metten met zijn tegenstanders. Het elf tal van trainer Geyer was 57 wedstrijden ongeslagen tot ze .twee weken geleden tegen de eerste nederlaag sinds februari '96 aanliep. Energie verloor op eigen veld met 0-2 van Dyna mo Dresden, 10 jaar geleden nog tegenstander van Ajax in De 'berggeit' was zaterdag het voornaamste slachtoffer van een valpartij, veroorzaakt door een overstekende kat, waarbij acht renners waren betrokken. Het zoveelste ongeluk van Pan tani in zijn loopbaan leverde in het weekeinde meer gespreks stof op dan de dagzeges van de Italiaan Mario Manzoni en diens Russische ploegmakker Dimitri Konisjev. De onfortuinlijke Pantani liep bij het ongeluk zware kneuzin gen en een scheurtje in de spier van het linker dijbeen op. Van daag onderzoekt professor Ter- ragnoli, de arts die 'Elefantino' ook opereerde na zijn zware on geluk in oktober 1995, hem op nieuw. Toen liep hij bij een bot sing met een auto tijdens Mi- laan-Turijn een gecompliceerde open scheen - en kuitbreuk aan hetzelfde linkerbeen op. De nummer drie van de Ron de van Frankrijk in 1995 nam in de Giro d'Italia de 52ste plaats in na de achtste etappe op 13.43 van leider Tonkov. Tot zaterdag stond hij als vijfde geklasseerd op anderhalve minuut. Door de valpartij verloor Pantani rujm twaalf minuten op de Russische koploper. Hij arriveerde, bijge staan door drie ploegmakkers, op ruim 26 minuten van dag winnaar Manzoni. „Hij is depressief', zei ploeg leider Cassani. „Hij voelde de vorm steeds groeien. Niet dat hij gewonnen zou hebben, maar hij was wel een concur rent met wie Tonkov rekening moest houden. Die val komt op het verkeerde moment. Slecht voor het moreel." Zowel in de Tour als de Giro wilde Pantani bewijzen dat hij weer geheel de oude is na zijn ongeluk dat het hele jaar 1996 versjteerde. Het ongeluk zater dag, in de afdaling van de Valico di Chiunzi, dwarsboomde zijn plannen. de EC II finale in Aüiene, maar na de Wende afgezakt in de kelder van het Duitse voetbal. Dynamo was in elk geval ook in februari '96 sterker dan Ener gie. Het succes van de voetbalver eniging met, nog altijd, de typi sche DDR-naam is in de eerste plaats het werk van Geyer, de laatste bondscoach van de DDR. Hij was in die functie ook spion voor de Stasi, de geheime dienst van de DDR. Dat verle den wordt hem dankzij zijn successen niet (meer) nagedra gen. Alleen bij uitwedstrijden wil het publiek hem nog wel eens luidruchtig attenderen op dit aspect van zijn trainers schap. Zelf wordt hij niet warm of koud van de beschuldigende vingers. „Ik heb in die tijd in dit land geleefd en de Stasi nooit meer verteld dan dat Pietje Puk bij trips naar het buitenland vijf minuten te laat terug was in „Waarom moet uitgerekend mij dit weer overkomen", steunde de triest kijkende Pan tani. „Waarom moet ik weer ge wond raken. Ik zag renners voor mij vallen, maar kon ze niet meer ontwijken. Ik reed zeker 80 kilometer per uur. Op de Gi ro had ik me gericht. Dat was het eerste doel dit seizoen. Ze ven maanden heb ik er naar toe gewerkt", zei hij zaterdag. Ik zou er geen problemen mee hebben gehad als ik op een nor male manier door mijn rivalen was verslagen. Niet door mis fortuin. Ik wil niet de geschiede nis ingaan als de eeuwige pech vogel." Pantani lijkt voor het ongeluk geboren. Twee jaar geleden miste 'II Piccolo Diablo' de Ron de van Italië na een trainings ongeval, nadat hij een jaar tevo ren twee bergritten in de Giro had gewonnen. Tijdens een oe fentochtje begin mei 1995 bots te hij op een auto. In datzelfde jaar tijdens de Ronde van Frankrijk eindigde hij als derde en veroverde brons tijdens de WK in Colombia. De 'erelijst' aan blessures en breuken die Pantani de afgelo pen tien jaar heeft opgebouwd is groter dan het aantal over winningen van vijf. Hij brak een scheen- en kuitbeen, armen, voeten, sleutelbeen, pols, rib ben en schouder. Hij kneusde een tussenwervelschijf, liep twee keer een hersenschudding op en had één keer de schouder uit de kom. „Er is geen jaar voorbij ge gaan, of hij brak wel iets", zei zijn vader Fernando Pantani gisteren in Cava de Tirreni. „Wat is het? Domme pech of het noodlot?" Behalve Pantani moesten ook de Colombiaan Hernan Buenahora (licht hoofdletsel) en de Zwitsers Armin Meier (dub bele hielbreuk) en Felice Puttini de 80ste Giro de rug toekeren. Zij waren ook allen betrokken bij het ongeluk met de kat. zijn hotel." Geyer gaat door voor een kei harde; de Michels-doctrine, 'voetbal is oorlog' is hem op het lijf geschreven. Zijn woor denschat bestaat buiten het stadion eigenlijk uit twee woor den, ja en nee, hij lacht zelden, alleen op de Avond van Het Jaar straalde hij van oor tot oor. Hij is vooral gul met het uitde len van boetes. Toen de maker van het eerste doelpunt tegen Karlsruhe, Willi Kronhardt, in extase door de sneeuw gleed, zijn shirt optilde, zijn hemd toonde, waarop hij n]et grote hanepoten de naam van zijn vriendin luie had geschreven, was heel Duitsland vertederd. Behalve Ede Geyer. Hij kondig de na de wedstrijd aan dat Willi zijn liefdesverklaring met een boete moest bekopen. Het voetbal van Energie is een af spiegeling van het karakter van de coach. Er wordt om elke grasspriet gevochten, op opge ven staat de doodsstraf, en wie schoonheid zoekt in het spel, is in het Stadion der Freundschaft aan het verkeerde adres. Het zijn de van Argentinië tot Zeist gevreesde 'Duitse deugden', die voetballiefhebbers vaak tot wanhoop drijven, maar waar mee je wel verdomd vaak kam pioen wordt. Het elftal van Energie kent geen echte uitblinkers. Thomas Hossman en Jens Meltzig heb ben ooit bij de profs gespeeld. Meltzig heeft met Bayer Lever- kusen drie jaar geleden in een Europacup-wedstrijd tegen PSV Ronaldo mogen bewaken. Daarbij liepen Ronaldo's sche nen en Meltzigs ego ernstige blessures op. Meltzig behoort met doelman Wehner, verdedi ger Benken en middenvelder Irrgang tot de steunpilaren van het team. De lieveling van het publiek is de kale spits Toralf Konetzke, een handige romme laar in de 'zestien meter'. Ko netzke moet vaak tot vervelens toe uitleggen dat zijn kale sche del het gevolg is van een ziekte en geen uitdrukking van ex treem-rechtse sympathieën. Hij verafschuwt skinheads, zegt hij. In zijn sobere kantoor in het stadion probeert manager Klaus Stabach het hoofd boven water te houden. De vloedgolf sympathiebetuigingen, uit het hele land maar natuurlijk voor al uit het oosten', was nog niet weggeëbd, de aanvragen voor kaartjes voor de finale in Berlijn waren nog niet genoteerd en daar stond de pers uit het wes ten op de stoep, die ook het wonder van Cottbus had ont dekt. Tijdens het interview zor gen twee continu rinkelende telefoons en een GSM voor een geluidsdécor dat de verslagge ver na een paar minuten op de zenuwen begint te werken, maar Stabach niet in het minst schijnt te storen. Soms neemt hij, op goed geluk, een hoorn van de haak om na het gesprek de draad van het interview weer op te pakken. Stabach legt uit dat Energie na tuurlijk niet uit echte amateurs bestaat. „Het zijn 'verdrags amateurs' en ze worden be taald. Hoeveel? 4000 tot 6000 mark (4500 tot 6600 gulden) per maand, plus premies. Nu het goed draait gaan ze wel met tien mille naar huis. Het zijn dus eigenlijk semi-profs, maar er is niemand die werkt. Ik neem aan dat het niet veel ver schilt met de hoofdklasse in uw land." Die situatie zal veranderen als Energie de promotiewedstrij den tegen Hannover '96 (29 mei en 5 juni) wint en volgend seizoen in de tweede Bundesli ga zal spelen. Dan moeten de spelers een volwaardig prof contract krijgen. De begroting bedraagt nu 2,2 miljoen mark en zal omhoog moeten. De in komsten uit de bekersuccessen worden grotendeels daarvoor gereserveerd. Aangevuld met recettes uit de Europacup? Stabach lijkt geen rekening te houden met een sensatie in Berlijn. „Het bereiken van de finale is natuurlijk een fantas tisch succes, uniek, en natuur lijk hoop ik dat we in Berlijn winnen, maar voor de toe komst van de club is het spelen in de tweede Bundesliga be langrijker." Dat Energie het slachtoffer wordt van haar succes en haar beste spelers aan grotere clubs verliest, gelooft Stabach niet. „Bijna iedereen heeft bijgete kend. Alleen Benken vertrekt (naar Werder Bremen, red.) en München 1860 zou belangstel linghebben voor Konetzke. De trainer heeft een clausule in zijn contract dat we hem niet tegen zullen houden als hij naar een profclub kan, maar als we promoveren is dat ook op gelost. We gaan er van uit dat hij blijft." Hij neemt een telefoon op. Een moeder van een jeugdspeler die vindt dat haar spruit rijp is voor het grote werk en 'dus' meer poen moet verdienen. Ook dat is een kennelijk onver mijdelijke keerzijde van het succes. Patrick Kluivert in Nieuwe Re- vu: „Ik heb hele gesprekken gehad met mijn knie. Echt waar. Dan zat ik er zo over heen te wrijven en dan maar zeggen dat het weg moest gaan, die pijn. Idem: „En weet je wie ik ga missen? Louis van Gaal. Zijn interesse in allerlei soorten dingen. Die ge sprekjes van: 'Hoe is het nu toch met je? Soms gesprekjes van een minuutje. Maarzo belangrijk. En verder zal ik kleine dingetjes missen. Een lekker patatje oor log. Met uitjes. Mart Smeets in Nieuwe Revu: „DickAdvocaat. Alleen al om het gejongleer rond Boude wijn Zenden, despeler-van-het-jaar, is hij suspect. Maarzeker ook vanwege de haarinplant en de lichte spoeling in dat-wat-nog- echt is. Dickie met dat Haagse matje pastegoed in die regenjas. Met het wassende toefje op zijn hoofd krijgt hij bijna iets voor naams. Coach van Pinoké of zo iets. Volvo en een golden retrie ver als hij aangevallen wordt, dan komt de Haagse straatjon gen in hem boven en kraken zijn brogues. Idem: „En dan rest Louis van Gaal. Verloor meer dan ooit. Verloor zichzelf meer dan ooit. Tom Eg- bers heeft zijn Van Gaal-poster net boven zijn bed weggehaald en in duizenden snippers ge scheurd. Waar Louis ook heen gaat. ik hoop dat het hem er heel goed zal gaan. Wereldcoacli met super-ego (en dat hoort bij Ajax). Hij had doordat wij, in derdaad, verschrikkelijk 'dom' waren en nog steeds zijn en hij durfde dat ook te zeggen. Mart Smeets in Gezond Thuis: „Eind jaren zeventig deden de artsen en professoren hun intre de in de wielersport. Toch blijft de geheimzinnigheid. Riis wint de Tour op 32-jarige leeftijd ter wijl hij zes jaar geleden in de bergen nog tiaar boven kroop. Ik beschuldig niet, ik constateer al leen maar. Idem: „Ik weet nog een mooi verhaal over een wielrenner wiens naam ik niet wil noemen. Een paar jaar terug zou ik hem in de laatste week van de Tour inter viewen in zijn hotel. Bij z'n kamer aangekomen klopte ik op de deur. Geen enkele reactie. Vervolgens riep ik een paar keer z'n naam. Weer geen reactie. In eens zag ik verderop een deur op een kier staan. Ik gluurde naar binnen en wat ik zag deed mijn adem stokken. Daar lag de ren nerdie ik zou interviewen op een tafel met overal slangen in en aan hem. Het was de eerste keer dat ik bloeddopingzag. Idem: „Voor sommige renners steek ik mijn hand in het vuur dat ze 'schoon'zijn. zoals de Breukink van de laatste jaren en Frans Maassen. Mevrouw Breukink zei een keer tegen me. op de dag dat haar zoon met het peloton Parijs binnenreed, dat ze zo blij was dat Erik ook 'zonder' Parijs zo goed had gehaald. Zo'n opmer king is natuurlijk veelzeggend. Idem: „Met mijn eigen gezondheid ga ik nu ook anders om. Een tijd,te rug ben ik geopereerd en werd er vijftig centimeter van mijn darm weggehaald. Sindsdien rook ik nauwelijks meer en train ik elke dag in de sportschool. Ik voel me dan ook fitter clan ooit. Arie Haan in VI: „Bij Ajax zijn cle blessures dit jaar echt niet het grote probleem geweest. Dat zie ik en hoor ik ie dereen maar zeggen, maar liet probleem is juist dat de mensen die zijn gekocht, nog niet bij de ploeg passen. Zelfs als er zo veel blessures waren, zaten die aan kopen nog steeds op de bank of ze brachten niet het vereiste ni veau als ze wel speelden. Dan moet je je niet verschuilen achter blessures. Ze hebben dan ge woon niet goed gescout en inge kocht. Gaston Taument in Avant Gar de: „Ik leef makkelijk, geef makke lijk geld uit. Zoals aan spullen die ik niet nodig heb. Als ik iets moois zie. koop ik het. Als ik uit de stad kom en van alles heb aangeschaft, zucht mijn vrien din weieens en zegt: 'Gas, dat heb je toch helemaal niet nodig'. Daar heeft ze wel gelijk in. Wim Jonk in de Volkskrant: „Ik nam cdles op van föhn McEnroe. Ik vond het zo fantas tisch mooi hoe hij speelde, die techniek, die kleine bewegingen. Ik herken me er zelf in. Zoals ik tegen FC Utrecht dat balletje gaf op De Bilde, op zo'n moment heb ik ook die touch. Net McEn roe, Niet met kracht, maar met souplesse, stijlvol. peter van nuijsenburc ERTUSSENIN

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25