)e tranen van Bert van Duyvenbode Vijf uur in het 'Lisse-vak' Sport Fed Immers de nieuwe burgemeester van Lisse' Op de bank van Lisse wordt gejuicht en getreurd 21 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 rd Joling moest in Rijnsburg meer handtekeningen uitdelen dan de spelers. Stephan Spruyt is het middelpunt van de hossende Lisse-supporters. foto loek zuyderduin foto kees van hoogdalem bus van Rijnsburg naar met Harry Mens als cere- De stemming er in de bus op weg naar rtpark Ter Specke al goed Mens, de bekende Lissese telaar en sponsor van FC had het hoogste woord boord van het open voer- ;dat spelers, begeleiders en vervoerde. „We gaan uitgeven en naar de ïredivisie", sprak Mens en thousiast, terwijl hij de Lissese burgemeester Van der Kroft nog eens een knuffel gaf. Trainer Ted Immers vroeg ook nog even om de micro foon. Hij richtte het woord tot zijn achterhoede. „Spruyt, Pol man, Van der Zwet en Strijks let even op, jullie mogen vanaf nu 'uitje organisatie' lopen." De stoet, bestaande uit de bus en wat personenauto's, be geleid door de politie, oogstte onderweg veel bekijks. Een maal in Lisse begroetten tege moetkomende auto's de spe lers enthousiast met luid getoe ter. Nadat bij het veld van FC Lisse de .boerenkapel voor de bus was opgesteld, begon de rondrit door Lisse.- Erg veel belangstelling trok de optocht in Lisse overigens niet. Wel hadden enkele sup porters de vlag uitgehangen. De mensen die niet Icings de route stonden, bleken zich bij het gemeentehuis op te hou den. Enkele honderden! sup porters juichten de spelers toe. Hoogtepunt van de korte bij eenkomst bij het gemeentehuis was het optreden van Eli Strijks. De linksback van FC Lisse moest wegens een wed denschap een lied zingen op het podium. Met verve bracht hij een nummer van Jantje Smit ten gehore. Burgemeester Van der Kroft kwam nog even terug op de af faire waarin hij is verwikkeld (hij blijkt commissaris te zijn bij een bedrijf van Harry Mens) „De dingen die nu in de krant staan, zijn maandag uit de we reld", aldus de burgemeester. „Er heeft ook iets over FC Lisse in de krant gestaan en dat is vandaag al uit de wereld", pa reerde de speaker. De burgemeester weet uit eindelijk toch nog wat enthou- siame los te maken bij de me nigte. „Volgend jaar treed ik af, het lijkt me het beste wanneer trainer Ted Immers mij op volgt." RIJNSBURG JANET VAN DIJK Er rijden zaterdag rond het middaguur 22 kleine bussen, een grote bus en een dubbel dekker met supporters drie keer op en neer naar Rijnsburg. De met petten en sjaals getooide Lisse-supporters veranderen grote delen van de tribunes op sportpark Middelmors in een gele zee van hoop. Twee uur voor de wedstrijd neemt Krina van Leeuwen haar plekje in het 'Lisse-vak' in. Dat ze maar liefst vijf uur tegen het reclamebord ter hoogte van de middenlijn aangeplakt zal staan, dat weet ze dan natuur lijk ook niet. Ze verwacht het ook niet, want de 57-jarige vrouw is opti mistisch. „Lis wint", zegt ze stellig, terwijl ze nog maar eens een sigaret opsteekt. Want ze nuwachtig is ze ook. Krina van Leeuwen heeft 's nachts nauwe lijks geslapen. „Vraag maar aan mijn man." Zelfs de gedachte dat ze vrijdagavond een kaarsje voor de jongens heeft opgesto ken bleek niet geruststellend ge noeg. Krina van Leeuwen is 'al ja ren' vaste supporter van FC Lis se. Vroeger moest ze altijd al leen naar de wedstrijden, want haar man was materiaalman bij de club en dus altijd bezig. Een paar jaar geleden vertelde hij haai- op moederdag dat' hij daarmee zou stoppen. „Dat was de mooiste moederdag van mijn leven, want voortaan kon den we samen gaan kijken", vertelt ze. Een lange rij auto's wurmt zich ondertussen nog steeds langzaam door Rijnsburg naar sportpark Middelmors, waar Gerard Joling als opwarmertje staat te zingen en de vedettes van Lisse de gele petten signe ren die de supportersvereniging uitdeelde. Op de klep van Krina staan inmiddels vier handtekeningen, waaronder die van Rerie Ras, haar favoriete speler. Die toont zich een vedette met een groot hart als een meisje hem een ca mera in de handen drukt met de vraag of hij een foto van Ge rard Joling vóór haar wil maken. Dat doet-ie. Mark Wotte zoekt een plekje op de hoofdtribune en zegt dat hij vandaag wel weer een dag trainer van FC Lisse zou willen zijn. De oud-trainer heeft de spelers die hij de vorige twee seizoenen onder zijn hoede had allemaal opgebeld. Ook trainer Ted Immers heeft hij bemoedi gend toegesproken. Zijn ogen dwalen over de en thousiaste menigte langs het veld. „Nu zie je weer hoe het za terdagvoetbal leeft in Zuid-Hol land", zegt de huidige coach van ADO Den Haag. „De grote vraag is hoe Lisse met de men tale druk omgaat. Alle Bollen- strekers hebben dit al eens meegemaakt, behalve Lisse. En in de Bollenstreek hoor je er pas echt bij als je een keer kam pioen wordt." Als de wedstrijd is begonnen blijkt dat Scheveningen meer vuurwerk heeft meegenomen en dat Lisse harder kan zingen. Na 39 minuten waagt de spea ker of het publiek nog een beetje in kan schuiven want 'bij de ingang staan nog een hele boel mensen die graag naar binnen willen'. En hoe is het in de rust met de rust van Krina van Leeuwen? „Ik ben helemaal obstinaat", zegt ze. „We zijn genaaid want de scheidsrechter had direct al een rode kaart moeten geven. Het is niet eerlijk." Het eerste pakje sigaretten is inmiddels op en ze staat 'helemaal te zweten', ook al heeft ze haar blauwe jasje allang uitgedaan en staat ze al leen in een zomers geel hempje te kijken. Maar optimistisch is ze nog steeds. „Na de rust zijn wij weer aan de beurt. Verleden week kwamen we ook terug." Als de verlenging voorbij is en de Lisse-supporters een feestje bouwen op het veld, staat Krina van Leeuwen nog steeds op haar plekje achter het reclame-, bord. „Ik heb gelijk gehad", roept ze al vanuit de verte. „Ik sta nu wel te beven, maar dat geeft niet. Ik steek gewoon nog een sigaret op. Ik ben zo' geluk- kig." Krina van Leeuwen voor de wedstrijd: „Lis wint" vijl de spelers van FC e na het laatste fluitsig- I 'uit hun dak gingen', ihtte één speler naar de e van de kleedkamer, r liet Bert van Duyven- e zijn tranen de vrije Vijf jaar lang had hij lokt voor een titel, voor ilub, voor het elftal en r hemzelf. Nu was het gelukt, een titel voor Lisse. „Het waren tra van vreugde, afscheid len met een kampioen- ip, dat is toch prachtig, teleurstelling over het dat ik niet mee heb ge ld, had het niets te en. Al had ik natuurlijk even willen voetbal- URG» WILLEM SPIERDIJK was een bewogen jaar ge- t. Al na een paar weken net de spelers duidelijk dat Bahlmann niet de juiste was voor FC Lisse. Van was een van de die pleitte voor het ver van de Alphense trainer. )r dat voorval is FC Lisse echte eenheid geworden, heeft er de afgelopen drie, jaar aan ontbroken. We wel goede voetballers, waren geen team. Ted ers heeft goed gebruik ge de situatie." Lisse begon weer te draai- ïaalde 18 punten uit zes trijden terwijl Van Duyven- geblesseerd aan de kant dan is het natuurlijk lo- computerbedrijf bleef kalm, deed eigenlijk alles goed tot die slotminuut. Ondanks het foutje kan hij te rugkijken op een prima seizoen. Hij verloor geen wedstrijd. Het volgend voetbaljaar moet hij de concurrentie aan met Mokveld. Kujach heeft er vertrouwen in. „Ik denk dat ik dan wel een eer lijke kans krijg." Jimmy Simons hoeft vast niet voor een plekje te knokken. De spitsspeler uit Haarlem groeide na een moeizame start uit tot een vaste waarde. Tegen Sche veningen nam hij twee keer een penalty, hij schoot ze onberis pelijk in. De eerste mikte hij rechts van de keeper, de tweede links van de doelman hoog in de bovenhoek. „Ik wilde hem wel hoog schieten, maar de bal ging eigenlijk wat hoger dan de bedoeling was." Penalty nummer drie had hij ook willen nemen, want die zou er '100 procent zeker' ook zijn ingegaan. Maar aanvoerder Leon van der Zwet greep in, hij liet Marco Kleijn de bal trappen. „Leon zei dat je er van de tien strafschoppen acht mist, dat daarom de kans dat ik zou falen groter zou zijn. Ik vond het best. een strafschop van Marco is ook eenzekerheidje." Na de titel in de hoofdklasse A gaat FC Lisse nu voor de alge mene amateurtitel. Of Simons de eerste wedstrijden van de nacompetitie meedoet is nog onzeker. „Al in de eerste mi nuut raakte ik geblesseerd aan m'n pols bij die actie van Cra mer. Die had trouwens rood moeten hebben. M'n pols is zwaar gekneusd. Toch heb ik geen moment overwogen om uit het veld te gaan." gisch dat een trainer het elftal niet meer verandert." Ook al ben je twee keer 'speler van het jaar' geworden en zelfs een keer topscorer van FC Lisse. De voorstopper, die volgend jaar bij Stormvogels speelt, kijkt dan ook met plezier terug op de hoogtepunten bij Lisse. Zater dag was er één van, al was het vooraf een spannende bedoe ning bij FC Lisse. „Dit heb ik maar één keer eerder meege maakt. Met Telstar speelden we ooit voor 11.000 toeschouwers tegen Haarlem, de kwartfinale van de beker." Het optreden van Gerard Joling voor de wed strijd in Rijnsburg had rustge vend gewerkt. „Ik hoorde van meer spelers dat vze dat ont spannend vonden. Voor Marek Kujach was het bijna een 'zwarte zaterdag' ge worden. De keeper maakte een minuut voor tijd, bij een 3-2 voorsprong een fout. Die had de gelijkmaker tot gevolg. Kujach geeft zijn fout ruiterlijk toe. „Fouten horen erbij." Met de titel komt er een einde aan een droomseizoen voor de Poolse doelman. Als reservekee per leek hij een seizoen op de bank te moeten slijten. „Ik vind dat ik aan het begin van dit sei zoen geen eerlijke kans heb ge kregen." Maar eerste doelman Marijn Mokveld besloot, op het moment dat de positie op de ranglijst voor FC Lisse uitzicht loos was, op wereldreis te gaan. Kujach kreeg en greep zijn kans. Met FC Lisse verloor hij nog geen wedstrijd. De 27-jarige keeper uit Nieuw-Vennep is aan zijn twee de seizoen bezig bij FC Lisse. In Polen speelde hij bij Lechia Gdansk in de eerste divisie. Op 21-jarige leeftijd kwam hij naar Nederland op vakantie en werd verliefd. Het daaropvolgende seizoen keepte hij bij DIOS in de vierde klasse en werd een keer 'beste keeper van de Haar lemmermeer'. Hij viel op bij FC Lisse en keepte een jaar in het zondagelftal van de Fusieclub. Dit seizoen werd hij overgehe veld naar de zaterdagtak. Een zo beladen wedstrijd als zaterdag had hij ook in Polen nog nooit gekeept. Kujach, die perfect Nederlands spreekt, kreeg van alles naar zijn hoofd geslingerd: blikjes bier, vuur werk en lelijke woorden. Maar de werknemer van een Leids Bert van Duyvenbode wordt in de kleedkamer door zijn vrouw gefeliciteerd. foto kees van hoogdalem RIJNSBURG JANET VAN DIJK Er werd gejuicht, gejuicht, ge treurd en weer gejuicht. Maar wat werd er eigenlijk gezegd op de bank en in de dug-out van zaterdagkampioen FC Lisse? Ei genlijk niet zo veel. In de twee de helft en in de verlenging in elk geval niet veel meer dan dit: „Dit is mooi, heel mooi. Als ze 'm nou maken, winnen ze. Dit kan 'm zijn." (scheidsrechter geeft eerste penalty, vlak na rust) „Het is nooit voorbij, nooit voorbij." (Ted Immers nadat eerste strafschop is verzilverd) „Yes! Dat is voetbal/' (Ted Immers na tweede strafschop) „Acht minuutjes en het is he lemaal rechtgetrokken, wat heerlijk." (Bert van Duyvenbode na de tweede strafschop). „In je positie!" „Nog een keer, Ries!" „Als die verbetenheid er maar is, he. En die is er." „Kom op, ze zijn rijp, kom op! „Harry! Lopen!" (tegen reser ve-speler Wiebenga) „Harry, ben je warm?" „Kom op he, Harry!" „Die gele kaarten zijn dinsdag nog niet binnen, he, die komen woensdag toch pas?" (Peter Wubben) „Joh, wees blij dat we scheidsrechters hebben in Ne derland." (Peter Wubben na een verwensing aan het adres van de leidsman) „Stephan loopt steeds weg pit het centrum." „Blijf scherp, Lisse!" (Ted Im mers) „Stephan moet er toch bij? Stephan! Stefjeü" (bij hoek schop Lisse) „He, die Cramer gaat naar vo ren. Trainer, Cramer gaat naar voren nou!" (een bezorgde Bert van Duyvenbode na de 3-2) „We hebben altijd de beste conditie gehad. Wij zijn. nog niet stuk" (de trainer in de be spreking voordat de verlenging begint) „Niet te geloven dat ik dit nog allemaal moet meemaken op mijn oude dag. Daar gaan we weer" (Ted Immers) „Ik ben al 22 jaar trainer maar dit heb ik nog nooit meege maakt." (Ted Immers) „Koppie d'r bijhouden. Balbe zit!!!" (de gewisselde Ralph Pol man) „Uit de zestien, uit de zestien! (Peter Wubben en Ralph Pol man langs de lijn) „Rustig nou joh." (Ted Im mers tegen Wubben en Pol man) „Die man die op z'n hurken naast het doel zit is ook een col lega in burger" (agent legt op de bank strategie van politie uit) Het ging er nogal ingetogen aan toe. Veel gesproken werd er niet, maar misschien kan dat ook wel helemaal niet als de ze nuwen door je keel gieren. Maar wat werd er in de tweede helft en in de verlenging eigenlijk ge daan op de bank van zaterdag kampioen FC Lisse? Rocky Pitti at een banaan. Begeleiders vulden de spuit- flessen met een energiedrankje en haalden water voor de ver zorger. Fred van Rooyen haalde ener- gierepen uit de kleedkamer en bracht ze naar de spelers op het veld. Als Scheveningen gevaarlijk was, was het doodstil op de bank. Als Lisse scoorde of een pe nalty kreeg, stormde iedereen met de armen omhoog het veld op. Bert van Duyvenbode zat achter elkaar zijn neus op te ha len. Ted Immers rookte sigaret ten. Izaak de Kooker rookte een si gaar. Als de trainer aanwijzingen riep, riep de verzorger hem na, want hij heeft een luidere stem. Elftalleider Izaak de Kooker plofte horizontaal vanaf de bank met zijn gezicht op het gras toen Lisse zich net kam pioen waande en Scheveningen toch nog op 3-3 kwam. De gewisselde Peter Wubben lag ook op de grond, maar lang- uit op zijn rug. Bert van Duyvenbode knielde neer op het gras toen Jimmy Si mons alleen op de keeper af ging en de kans kreeg om 5-3 te scoren. Fred van Rooyen stond al te juichen. Ralph Polman zat met een bekertje ijs op zijn knie. Toen de normale speeltijd voorbij was, grepen de reserve spelers vertwijfeld naar hun hoofd. Toen Lisse 4-3 voor kwam, vielen reservespelers elkaar voorzichtig en zwijgend in de armen. Na het allerlaatste fluitsignaal was de bank binnen een secon de helemaal leeg. imers en zijn spelers (g niet stuk." voor het begin van de verlenging: „We hebben altijd de beste conditie gehad. Wij foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21