«êjLeïdsch Dagblad Gevoelige nederlaag voor rechts Frankrijk BBSMr 1 1 Lstorische feestdag in Lisse Burgemeester Lisse legt omstreden commissariaat neer igdunum naar eerste klasse i Iran voltrekt zich kleine revolutie Bewoners Vrouwenweg stellen ultimatum Staatsgreep in Sierra Leone Sparta benadert Aandewiel TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. UMU ZD /V1EI iyy/ Biggen lijden vaak pijn bij doodspuiten Buitenland i Leiden Kabila stelt verkiezingen uit en verbiedt demonstraties De nuchterheid van kunstschilder Lucia Steinbach Cultuur en Kunst De begrafenis van Het Zeurgebeuren Links blok kan in tweede ronde meerderheid halen De rechtse regeringspartijen in Frankrijk hebben gisteren een gevoelige nederlaag geleden in de eerste ronde van de parlementsverkiezingen. De meeste rechtse politici en veel rechtse media reageerden geschokt op de uitslag. Tot eind vorige week hadden de opiniepeilers nog een overwinning van rechts voorspeld. ers en spelers van FC Lisse vieren het kampioensfeest bij het gemeentehuis, foto loek zuyderduin spierdijk door het dorp, toe- t worden op het podium stadhuis. Pas als dat ge- s, hoor je echt bij de top •t zaterdagvoetbal. Voor ;e was het zaterdag ein- zover. Na drie tweede n, greep de club door ïrwinning op Schevenin- titel in de hoofdklasse A. op het plein voor het in Lisse, waar de optimistisch 'We in' zongen, beslissingswedstrijd FC Scheveningen kan nu al istorische worden ge- door de sfeer, door het door de hectiek rond het veld en door de drie strafschoppen die FC Lisse mocht nemen (en benutte). Na de verlenging op het veld van Rijnsburgse Boys was de stand 4-3 voor FC Lisse en barstte de feestvreugde los onder de FC Lisse-supporters. Een klein deel van de aan hang van Scheveningen had moeite met de nederlaag. Nadat FC Lisse vlak voor het einde van de reguliere speeltijd op 3-2 was gekomen, moest scheidsrechter Bakker het spel kort onderbre ken omdat supporters rotzooi op het veld gooiden. Bestuur ders en spelers van Schevenin gen brachten de gemoederen tot bedaren. Nadat Schevenin gen in de allerlaatste seconde gelijk had gemaakt, maakte Marco BQeijn in de verlenging de beslissende treffer uit een strafschop. Hij voorkwam daar mee een replay. Na afloop van de wedstrijd hield de politie twee mannen aan: één wegens het vernielen van een bushokje, een ander voor het afschieten van vuur werk in de richting van FC Lis se-supporters. Scheidsrechter Bakker moest onder politiebe geleiding van het veld en zijn kleedkamer werd door agenten bewaakt. Op de tribunes wer den later XTC-pillen gevonden. Pagina 21: 'Ted Immers de nieuwe burgemeester van Lis- PARIJS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Het is niet uitgesloten dat de Socialistische Partij na de twee de ronde, volgende week zon dag, met steun van de milieu partijen en de communisten gaat regeren. Strauss-Kahn, een vooraanstaande socialist, beves tigde dat een linkse regering communistische ministers zou hebben. De regeringspartijen RPR en UDF kregen nog geen dertig procent van de stemmen. Dat was 9,5 procent minder dan in 1993. Daarmee zouden de par tijen tussen de 242 en 272 zetels behalen, ruim tweehonderd minder dan nu. Premier Juppé riep op tot een mobilisatie van al zijn aanhan gers om te voorkomen dat een 'bonte coalitie van links ons vijf tien jaar in de geschiedenis te rugwerpt'. Toubon, de minister van justitie wiens eigen zetel in gevaar is, sprak van een 'waar schuwing' aan het adres van de regering. Aangenomen wordt dat de rechtse regeringspartijen de ko mende week een gebaar zullen maken naar de kiezers om het tij alsnog te keren. Het meest dramatische gebaar zou een aankondiging zijn van Juppé, de impopulaire premier, dat hij bij een rechtse overwinning aan staande zondag niet langer als premier aan zal blijven. De Socialistische Partij en de milieupartijen met wie zij een verbond heeft, haalden ruim dertig procent van de stemmen. Dat zou in het districtenstelsel 255 tot 287 zetels kunnen ople- Van der Kroft wil schijn belangenverstrengeling wegnemen AAN DE USSEL veld van DCV is na veertien jaar geworden, de ploeg vorige week in bleef met concurrent wonnen de kikkers nu 1. Zonder slag» of stoot niet. De wedstrijd werd eer gestaakt omdat sup porters van EBOH zich mis droegen. Al na twee minuten moest scheidsrechter Sluyter de wed strijd stilleggen, toen het doel gebied van Lugdunum vol werd gegooid met rollen toiletpapier. In de zeventigste minuut sloop ten EBOH-fans zes reclamebor den en werd Lugdunum-keeper Hermans door een kiezelsteen tje geraakt. Het resultaat was een bloedneus voor Hermans. Sluyter legde de wedstrijd daar op een kwartier stil en liet alle supporters achter beide doelen verwijderen. In de resterende tijd deden zich geen problemen meer Pagina 23: Van Tongeren is zijn gewicht in goud waard lisse paul van der koou De Lissese burgemeester G.J. van der Kroft legt zijn commis sariaat bij het omstreden vast- goed-beleggingsbedrijf Enhobel neer. Dat heeft hij vandaag meegedeeld aan de fractievoor zitters. Het is volgens hem de enige manier om iedere schijn van belangenverstrengeling weg te nemen. „Ik voel er niets voor om het laatste jaar van mijn burge meesterschap ook maar enige schijn op mij te laden en als aangeschoten wild hier te zit ten", licht Van der Kroft toe, die volgend jaar met pensioen gaat. „Een burgemeester moet onbe sproken zijn en ik ben nu, hoe dan ook, in opspraak geraakt. Dat mag niet en dat wil ik niet. Ik wil hier een leuk laatste jaar £n een goed afscheid." De D66-fractie had op de stap aangedrongen omdat onduide lijk is wie er precies achter En hobel zitten, al doken in het verleden wel steeds de namen van onroerend-goedmagnaat Ronnie van de Putte en de Lis sese makelaar Harry Mens op. De onduidelijkheid zou de schijn van belangenverstrenge ling kunnen opwekken. De ga rantie dat Enhobel geen zaken in Lisse zou doen tijdens het burgemeesterschap van Van der Kroft, noemde de oppositiepar tij moeilijk te controleren. Enhobel zou ook van alles kunnen voorbereiden in de tijd dat de burgemeester er nog zit, met grondzaken en financiën in zijn portefeuille. Zo blijkt Harry Mens door de gemeente betrok ken te zijn bij de centrumont wikkelingen uit het Economisch Beleidsplan. Van der Kroft heeft altijd ver trouwen gehad in de garantie van de Enhobel-directie dat men hier 'niets zou doen tijdens mijn burgemeesterschap': „Maar al geef je nog zoveel ga ranties, hoe neem je schijn weg? Over schijn kun je niet discus siëren. Dat is een gggeven. En alle schijn die je kunt vermij den, moetje ook vermijden." In de aandeelhoudersverga dering van 24 april is de burge meester benoemd tot commis saris van Enhobel, maar er moesten nog wat formaliteiten worden vervuld. De Nederland- sche Bank diende zijn benoe ming formeel nog goed te keu ren en voor de Kamer van Koophandel waren nog wat for mulieren in te vullen: „En daar zie ik nu dus van af." xtamy wint presidentsverkiezingen end scheuren de jongens brommers over de Bustan. Hun bijrijders n triomfantelijk het por- an Muhammed Khatamy hoogte. Vanaf het plein tover de Si-o-Sebrug krij- le luide bijval, die weer- t over de Zayandeh Rud, tier die leven en schoon- schenkt aan Isfahan. Kha- is de kandidaat van het maar niemand gelooft de Iraanse presidents- werkelijk kan en. Toch voltrekt zich op 23 mei 1997 een kleine utie in de Islamitische bliek Iran. de wekelijkse gebedsdag Iran zijn nieuwe presi- Ali Akbar Hashemi Rafs- ïi maakt in augustus, na termijnen van vier jaar, s voor een opvolger, maar een publiek geheim dat ijn macht zal behouden, heeft erg veel voor het gedaan, vooral na de ver- kkelijke oorlog met Irak", vertaler Hossein uit Tehe- is iedereen het ook de mensen die hem identen en scholieren vorige week een ver- i campagne in de Iraanse ;n. „We love-Khatamy, we Nateq-Nouri"aldus Na- en 20-jarige student me- ica in Isfahan. „Khatamy eraal, hij kan voor veran- tgen in Iran zorgen. Hij t aan de armen en de ge wone mensen. Nateq-Nouri is de kandidaat van de regering. Hij moet winnen, desnoods door de uitslag te veranderen, maar wij willen hem niet." De studenten bij de Si-o-Se- brug in Isfahan keken in de verkiezingscampagne hoever ze konden gaan. Urenlang deelden ze pamfletten uit aan passerende automobilisten, die ze gretig aanpakten. Hun acties namen de vorm aan van een ludiek protest. Jongens op brommers en gesluierde meis jes in dichte auto's reden claxonnerend door de stad om hun keuze voor Khatamy ken baar te maken. Met onverwacht succes. Parlementsvoorzitter Ali Akbar Nateq-Nouri erkende zater dagmiddag al zijn nederlaag. Manipulatie van de uitslag is onbegonnen werk: ruim 20 miljoen van de 29 miljoen uit gebrachte stemmen is voor Khatamy. Vrouwen en jongeren heb ben massaal op de voormalige minister van cultuur gestemd. Ze hopen dat hij zal zorgen voor een versoepeling van de strenge islamitische leefregels, die vrouwen gevangen houden in hun sluier en de jeugd be knot in hun zucht naar wester se luxe en muziek. Maar meer nog is hun stem voor Khatamy een stem tegen de mollahs, de sjiitische geestelijken die sinds de Islamitische Revolutie aan de macht zijn in Iran. Pagina 2: Vrouwen Iran ho pen op Khatamy Handtekeningenactie na dodelijk ongeluk LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 HET WOORD IS AAN Anonymus Zin voor humor te hebben betekent eigenlijk: verdraag zaam te zijn. veren. Samen met de commu nisten, die tien procent scoor den (21 tot 30 zetels) zouden de socialisten een absolute meer derheid kunnen halen. Het ultrarechtse Front Natio nal eindigde op iets meer dan vijftien procent. Dat was 2,5 procent meer dan bij de parle mentsverkiezingen van 1993, maar evenveel als bij de presi dentsverkiezingen twee jaar ge leden. „President Chirac, die zich persoonlijk in de strijd heeft geworpen, is verslagen. Hij moet vertrekken", eiste par tijleider Le Pen. Pagina 2: Chirac maakt zich ernstige zorgen FREETOWN AFP-Rtr Delen van het leger in het West- Afrikaanse land Sierra Leone hebben gisteren de regering van president Kabbah ten val ge bracht. De militairen stelden gisteravond dat de 'Revolutio naire Raad van de Strijdkrach ten' het gehele land onder con trole had. Inwoners van de hoofdstad Freetown berichtten echter, dat regeringsgetrouwe en in het land gestationeerde Nigeriaanse troepen zich gisteravond nog steeds verzetten. President Kabbah is het land ontvlucht, meldde de nationale radio. De burgerregering van Kabbah had in februari vorig jaar de macht overgenomen van een militair bewind, dat door de burgeroorlog in het land in het nauw was gebracht. De rebellerende militairen raakten gisteren in gevecht met Nigeriaanse soldaten, die het le ger van Sierra Leone hebben ge steund in de burgeroorlog. Ni geriaanse troepen bewaken de presidentsgebouwen, het vlieg veld en andere strategisch be langrijke plekken. Volgens oog getuigen schoten Nigeriaanse bewakers van het presidentiële gebouw op opstandige militai ren, toen die de gebouwen te dicht naderden. Bij de staats greep kwamen vijf burgers om het leven. 5716° 57150 4716» 20% 30% 10% 50% 30% 60% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Randstad12 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Strips14 Het Leids Blokfluitensemble Praetorius speelt programma Aquarel in de Leidse Lok- horstkerk, waarvooreen kor tingsbon. Zweefvliegtuig in Noordwijk neergestort NOORDWUK PETER VAN DER HULST Een zweefvliegtuig, bestuurd door een 17-jarige Voorhou- ter, is gisteren aan de Voge- laarsdreef in Noordwijk neer gestort. De jonge piloot is met rugklachten overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Het ongeluk gebeurde nadat het vliegtuig door een lier te langzaam de lucht werd in getrokken en daardoor te weinig hoogte kreeg. Bij het ontkoppelen van de kabel week het vliegtuig naar links uit, stortte neer en brak in stukken. De luchtvaartpolitie stelt een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk in. Rotterdam gpddijk de wens uitgesproken zijn nog een jaar doorlopende con tract te willen ontbinden. De Leiderdorper heeft een aanbie ding van een andere club op zak. Indien Sparta toestemming geeft voor een tussentijds ver trek, zal een afkoopsom voor Groenendijk moeten worden betaald. „Welke club het betreft, weet ik niet", aldus Sparta's commercieel directeur Charles van der Steene. Sparta heeft op voorspraak van Volendam-trainer Hans van der Zee, volgend seizoen onder contract op het Kasteel, Gert Aandewiel benaderd. De 27-ja- rige transfervrije middenvelder, vorig seizoen van het Katwijkse Quick Boys overgekomen naar Volendam, verwacht deze week overeenstemming te bereiken met Sparta. Verder heeft Alfons Groenen- Deelnemers aan de 3M-fietsmarathon stuitten zaterdag bij de stempelpost op de Vrouwenweg op actievoerende bewoners. Ja, ikwil een abonnement op het Leidsch Dagblad. leiden annet van aarsen „Vijf dagen krijgt de wethouder de tijd om te komen met een stappepplan voor een veiliger Vrouwenweg. Vrijdag leveren we de handtekeningen en onze eisen in, vijf dagen later willen we toch echt weten waar we aan toe zijn." Zaterdagmiddag, het clubhuis aan de Vrouwenweg. Een paar dagen na het on geval waarbij een zesjarig meisje om het le ven kwam op het weggetje tussen Leiden en Zoeterwoude-Dorp zijn de bewoners strijd lustiger dan ooit. Heel Zoeterwoude lijkt zich te scharen achter wat begon als een handtekeningen actie onder de bewoners van de weg. Op basisscholen in Zoeterwoude-Dorp, bij voetbalverenigingen, in winkels... Overal zijn handtekeningenlijsten te vinden. Zelfs de deelnemers aan de 3M-fietsmarathon stuiten bij de stempelpost aan de Vrouwen weg op spandoeken, en opnieuw handteke ningenlijsten. Al een jaar of tien voeren de bewoners van de Vrouwenweg strijd om hun straat veiliger te maken. Nu laten ze zich 'niet meer afschepen'. „Het gaat hier zo vaak mis", zegt Petra van Munsteren. „Vanmid dag nog zijn er spiegels van geparkeerde auto's gereden. Geregeld komt het voor dat er fietsers de sloot in rijden omdat ze wor den gesneden. Soms zijn er botsingen waarbij mensen gewond raken. En vorige week ging het gruwelijk mis. We zijn er ka pot van." De boodschap van de actievoerders is simpel. Geen doorgaand verkeer meer, geen automobilisten die via de Vrouwen- foto loek zuyderduin weg de files op de Europaweg proberen te omzeilen. Er moet een wegversmalling en een neerlaatbare paal komen ter hoogte van het klooster. De vorig jaar geplaatste, snelheidsremmende obstakels moeten ver dwijnen. Die werken volgens de bewoners averechts. „De fietsers komen juist daar in de verdrukking en als de automobilisten op het midden van de weg blijven rijden, kun nen ze zonder te remmen, doorscheuren." Op het stukje van de Vrouwenweg waar geen huizen staan, moeten drempels ko men. En er moet direct ook wat worden ge daan met het achterstallig onderhoud aan de weg en de berm. „Wij hebben het plan al, we willen van wethouder Langenberg al leen nog maar horen wanneer het wordt uitgevoerd", zegt een van de bewoners be slist. Postcode: 'Tel (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Odüitomatisch (f. 92,05) 1 automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,U5) W - Handtekening: - I Nr. bank/giro:- 1 Bij automatische betaling krijgt 11 een handige récreatiekuart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1