Leiderdorp krijgt een golfvereniging len dagje eerder op vakantie voor de Eurotop 'Een bode moet alles zien, alles horen en niets weten' 'De ravage is elke keer weer enorm' Leiden Regio sieuw apparaat St. Elisabeth onderzoekt veilig en pijnloos Bromfietser in de sloot TM VlAANDAG 26 MEI 1997 chef hans jacobs. 071-5356414, plv -chef rudolf kleun. 071-53564 Motorrijder breekt been alphen aan den run Een 30-jarige motorrijder uit Hoogeveen Icwam zondagavond lelijk ten val op de Ouvertureweg in Alphen aan den Rijn. De man moest afremmen voor een fietser en ver loor daarbij zijn evenwicht. Hi] is per ambulance overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Daar constateerde men dat de Hoogevener zijn scheenbeen had gebroken Buren voorkomen inbraak nieuwkoop Inwoners van de Roelofsstraat in Nieuwkoop heb ben zondagochtend een inbraak in de woning van één van hun buren weten te voorkomen. De dader, een 22-jarige inwoner van Nieuwkoop, probeerde binnen te dringen via een bovenlicht aan de achterzijde van de woning. Toen hij zag dat omwonenden hem hadden opgemerkt, vluchtte hij weg. De politie slaagde er niettemin in de man korte tijd later aan te houden. Schrikdraadapparaat weggenomen nieuwkoop Vanuit een weiland aan de Achttienkavels in Nieuw koop werd afgelopen weekeinde een schrikdraadapparaat weg genomen. Het apparaat heeft een waarde van ongeveer 350 gul den. De daders van de diefstal zijn nog niet achterhaald. iColIege Ter Aar bezoekt Aardam-West ter aar» Burgemeester en wethouders van Ter Aar bezoeken ook Idit jaar per fiets de vier kernen van de gemeente. De eerste kern die ze aandoen, is Aardam-West. Het college stapt vanavond om zeven uur bij sporthal De Vlinder op de fiets. Om acht uur volgt er een bijeenkomst voor de bewoners in deze hal. Iedereen met |klachten, vragen of ideeën is welkom. Ook mensen die uit inte resse komen, of kennis willen maken met de nieuwe burge meester, zijn welkom. Landelijke Bodedag in Alphen aan den Rijn alphen aan den run ,,De bode is een allesweter, iemand die precies de weg kent. Daar keek je als jong broekie tegen op. Het is voor mij een persoonlijke overwinning, dat ik daar- overheen ben." Burgemeester N. Schoof van Alphen aan den Rijn is geen 'jong broekie' meer, maar spreekt nog steeds met ontzag over de gemeentebodes. Dat doet hij als gastheer van de ongeveer 450 bodes, die zaterdag zijn samen gekomen in Avifauna, waar de veertiende 'Natio nale Bodedag' wordt gehouden. De herkenbaarheid van de uniformen met ge meente-insignes op de revers is niet veranderd. Ook de bijzondere band tussen gemeentebodes en burgemeesters is blijven bestaan. „Maar het beroep is menselijker geworden. De bode is min der een solist en meer gericht op dienstverlening en gastvrijheid", signaleert Schoof. Volgens K. ter Horst, voorzitter van het Over koepelend Orgaan Bodenkringen, hebben veel bodes daarom een horeca-achtergrond. „Een goede bode is discreet. Je zit namelijk bovenop het bestuur. En de bode hoort en ziet zaken die nooit op straat mogen komen", vertelt Ter Horst. Bodes weten een heleboel en kennen iedereen, vindt ook R. Overkleeft, voorlichter van de ge meente Alphen. „Kijk hoe onze eigen bode domi nant aanwezig is. Dat is dé bode van Alphen", zegt Overkleeft over H. Rietbroek, die al 34 jaar in het vak zit, waarvan 27 jaar in Alphen. „Je moet nooit kwaad worden", legt Rietbroek uit! „Met veel praten, bereik je het meest. Ik ben een man van goede sociale contacten. Daarom hou ik ook zo van het werk." G. van de Hoed en J. van de Boog hebben min der ervaring met wat zij noemen 'het zenuwcen trum van het stadhuis'. De twee Leidse bodes staan in nauw contact met burgemeester en wet houders. „In de wandelgangen spreken we elkaar gewoon met de voornaam aan. Maar bij officiële gelegenheden natuurlijk niet. Assistentie verlenen bij huwelijken vinden ze het leukste deel van het werk. „Het is wel eens gebeurd dat een getuige verkleed als zwarte piet de trouwringen, die hij in de zak had verstopt, niet meer terug kon vinden", weet Van de Boog zich te herinneren. B. Bosma heeft zelfs wel eens een huwelijksin zegening stopgezet, omdat de bruidegom smeri ge oliehanden had. De inmiddels gepensioneerde bode uit Hoom herinnert zich ook nog een 'aan varing' met een minister. „Wij zeggen altijd goe demorgen tegen elkaar", reageerde Bosma op de gezagsdrager, die de bodekamer wat onbesuisd kwam binnenstormen. Toen dezelfde minister la ter wel op vriendelijke toon naar de burgemeester vroeg, antwoordde de bode in onvervalst Hoorns dialect: „Nou man, je hebt pittig bijgeleerd." Eigenlijk zijn de bodes een soort verlengstuk van de afdeling voorlichting. Want net als de voorlichters praten ze zelden hun mond voorbij. „Een gemeentebode moet alles zien, alles horen en niets weten", zegt Bosma over zijn oude werk. En bodes zien, horen en weten veel. Misschien wel meer dan de voorlichters. Een hoogwerker moest er aan te pas komen om een groepsfoto te maken van de deelnemers a Ie Bodedag in Avifauna. foto i legen holes-baan en driving range op velden RCL eiderdorp krijgt nog dit jaar een eigen golfvereniging en en eigen golfaccommodatie. Op de velden van voetbal - ereniging RCL moet een negen holes-baan komen, in- lusief een driving range. De initiatiefnemers, Leiderdor- j ler Jack van Delft en Oegstgeestenaar Leendert de Goey. erwachten nog dit jaar met de realisering te künnen be- b-innen. na overrompelde Van Delft. De Leiderdorper: „Het was eigen lijk maar een geintje. Zelf golf ik in Noordwijk en voor de grap heb ik ooit gezegd: dat is mij te ver weg, dat moeten we hier in Leiderdorp ook doen. Samen met De Goey is Van Delft van plan om dwars over de velden van RCL een negen holes-baan te realiseren. In de hoeken van de velden worden de holes gemaakt. Verder komt er een driving range, een soort oefenbaan, waar naar hartelust let besluit een Leiderdorpse olfvereniging te beginnen viel en isteren, na het doorslaand suc- rp es van een golfclinic die in De as loemerd werd gehouden. tweehonderd belangstel- inden kwamen naar het Lei- erdorpse sportpark om kennis maken met de golfsport. On- iveer 140 bezoekers gaven ch meteen op als üd van de lub in wording. „We zijn ver- ist en verbaasd", aldus een bij- IDERDORP et Sint Elisabeth-ziekenhuis in leiderdorp krijgt morgen een i ieuw diagnose-apparaat 1RI), waarmee veilig en pijn- at los onderzoek kan worden ge le aan. De splinternieuwe MRI ta frvangt zijn mobiele evenknie, ft ie nu nog twee dagen per laand het ziekenhuis aandoet. kan worden getraind. De nieu we vereniging wil de tijden dat er niet wordt gevoetbald, benut ten voor de golfsport. Swing Leiderdorper Kees van der Post is zondag een van de bezoekers van de clinic. Hij slaat op de ge- legenheids-driving range een paar balletjes. „Het is de kunst om die bal zo ver mogelijk te krijgen in een mooie, rechte lijn. Je hebt er geen kracht voor no dig, wel een soepele swing", stelt hij vast. Hoewel Van der Post nog nooit eerder heeft ge golfd, weet hij al één ding zeker: „Het werkt verslavend." Op het in driving range ver anderde voetbalveld staan bor den waarop de afstanden in meters staan vermeld. Golfbal- Geen baby-hal op Verto-terrein De gemeente Leiderdorp weigert een procedure starten om de ves tiging van een zaak in baby-meubelen en aanverwante artikelen mogelijk te maken op het voormalige Verto-terrein in Leiderdorp. Meewerken aan de vestiging zou 'ongewenst en kansloos' zijn. Lei derdorp gaat ervan uit dat de provincie Zuid-Holland uiteindelijk toch geen toestemming geeft voor deze vorm van detailhandel op het bedrijventerrein aan de Zijldijk. Het fenomeen 'baby-hal op een bedrijfsterrein' is niet officieel door Gedeputeerde Staten erkend. De vraag of winkels met volumineuze artikelen zich op bedrijfs terreinen mogen vestigen houdt de gemoederen al enige tijd bezig. Op het Verto-terrein staat de vestiging van een 'meeneem-meubel- zaak' en een bouwmarkt al een tijdje ter discussie. Tuinders Bloemhof 'ziek' van vernielingen Sportpark De Bloemerd in Leiderdorp bood gisteren gastvrijheid aan golfliefhebbers die hun krachten be proefden op een tot driving range omgetoverd voetbalveld. foto taco van der eb leiderdorp» judy nihof len suizen door de lucht. „Ga van het veld af!", klinkt het in koor in de richting van een iets te belangstellend jochie. De in structeur helpt een dame aan de juiste speelhouding: „Iets door de knieën gaan. De rech terarm is om te sturen, de linker voor de kracht. En draai met de heupen." de mensen van RCL, die trou wens goed met ons meeden ken", vertelt hij. „Eind augustus beginnen we met de driving Jack van Delft bekijkt het range. Later dit jaar, of begin schouwspel met tevredenheid, volgend jaar, willen we de baan „We gaan verder in overleg met in gebruik nemen." 0m het apparaat te plaatsen, zijn takelwerkzaamheden nood zakelijk. In juli wordt de nieuwe aanwinst in gebruik genomen. Aan de plaatsing van het meer dan vier ton wegende on- derzoekstoestel zijn grondige voorbereidingen vooraf gegaan. Om het naar binnen te krijgen, is buiten een enorme stellage gebouwd waarlangs het gevaar te wordt opgetakeld. Op de eer ste verdieping van het zieken huis, de 'eindbestemming van de MRI, moest de afdeling ra diologie worden verbouwd. MRI staat voor 'magnetic resonance imaging'. Het is een pijnloos onderzoek waarbij de patiënt op een tafel ligt en in een sterk magneetveld komt. Een computer maakt vervolgens alle organen en weefsels zicht baar. Ook delen van het li chaam die met andere technie ken niet of slecht zijn te onder zoeken, zoals spieren en been merg, zijn met MRI goed te on derzoeken. Anders dan een röntgenapparaat wordt de pa tiënt bij de nieuwe methode niet aan gevaarlijke stralingen blootgesteld. In een poging om uit de klauwen van de politie te blijven, is een 17-jarige Boskoper in de nacht van wijdag op zaterdag met zijn brommmer in de sloot beland. De jongen reed in Leiderdorp op de rijbaan van de Persant Snoepweg toen hij de politie in het vi zier kreeg. Via de Van Diepeningenlaan reed hij de parkeerplaats van de Houtkamp op. Vervolgens probeerde hij door de bosjes weg, maar hij wist blijkbaar niet dat achter het struikgewas een sloot lag. Met volle vaart reed hij op zijn brommer het water in. Aan het natte avontuur hield de bromfietser een bekeuring over. 11 ien uur zaterdagochtend. De hekken zijn al opge- ,™uimd. De tenten van het persdorp op het Gat van alace zijn leeg geruimd. Honderden stoelen staan keurig in het plastic te wachten op het transport. bloemenboog, waarmee de voorbijkwamen. De ervaren n 'meente haar 'Bloemenbad- spotters konden aan het aantal Ji laats-imago' wilde promoten, politiemotoren aflezen wie er [t op straat, platgereden door aan kwam. .Achttien motoren, achtwa- :ns. Nog een 'e aar uur en 0 iets in oordwijk tt erinnert 1 leer aan de «I ipconferen- die de Een serie artikelen rond de Eurotop in Noordwijk dat moet een heel belangrij ke zijn. Aange zien Blair van ochtend woeg is gearriveerd, en Kohl waar schijnlijk ook al binnen is, moet dit Chi rac zijn." De wouw uit Sas- senheim krijgt gelijk. Het pu bliek is blij, ze hebben Chirac gezien, in le vende lijve! Weliswaar maar een se conde, en niet echt want de Timo reed wel erg hard, maar toch... Kristina en Anna-Vera, buur meisjes van Huis ter Duin, vin den het allemaal reuze span nend. Al die politiemensen, ca meraploegen en dure auto's; dat hebben ze nog nooit gezien. Ook 'niet op televisie, want die hebben ze niet. Van een paar regeringsleiders hebben ze wei eens een foto in de krant gezien, die herkennen ze wel, maar de rest is voor hen gokken. Het zou voor de twee meisjes handig Een beetje moedeloos zijn de volkstuinders op het Leider- dorpse complex De Bloemhof inmiddels wel. De afgelopen vier jaar zijn hun kassen regel matig het doelwit van vandalen, die er een sport van maken om de glazen gebouwtjes met ste nen te bekogelen of met een buks te beschieten. In één van die kassen werd onlangs zelfs menselijke ontlasting gevonden met wat afgebroken koolblade ren waarmee de dader zijn ach terste had afgeveegd. „We moeten echt maatrege len nemen, want het kan zo niet langer", zegt voorzitter Joop van Huut van de volkstuinvereni ging. Na de laatste 'aanslag' op het complex is hij druk met de politie in overleg over een bete re beveiliging van de tuintjes, die in park De Bloemerd liggen. Zo wordt gedacht aan het plan ten van meer struikgewas, om dat blijkt dat de kassen die open en bloot op het complex staan het vaakst aan diggelen gaan. Ook wil de vereniging graag dat het pad naar de naastgelegen schooltuinen wordt geasfal teerd. Onlangs nog werden uit dit - nu nog - betegelde pad stenen gewipt om mee te smij ten. Van Huut blijft zelf vrij nuch ter onder de vernielingen en doet zijn best om de leden van de volkstuinvereniging te kal meren. Dat is hard nodig, want sommige tuinders zijn ontzet tend kwaad, aldus de voorzitter. Wie de boosdoeners zijn, weet Van Huut niet. De drie jongens die de tuinders zelf ooit in de kraag grepen (het terrein wordt bewaakt door de leden) heeft hij in elk geval nooit meer teruggezien. Er zijn tuinders die een verband leggen met de aan wezigheid van een hangplek voor jongeren in de Bloemerd, de JOP. Van Huut wil daar niet van horen. „Sommige mensen zijn zo woedend dat ze zeggen: zaag die JOP maar om. Maar daar schiet je niks mee op. Dan escaleert het alleen maar. En bovendien breng je dan de jon geren in diskrediet die daar met de beste bedoelingen zitten. De voorzitter begrijpt wel dat de emoties bij sommigen hoog oplopen. „Zo'n kas kost toch drie, vierduizend gulden. En de ravage is telkens enorm. Na de laatste vernielingen zijn we met tien man een hele zaterdag be zig geweest om de boel op te ruimen." De reeks 'aanslagen' van de afgelopen jaren heeft nog niet geleid tot opzeggingen. De el lende van de vernielingen weegt nu eenmaal niet op tegen het enorme plezier dat de volks tuinders beleven aan hun lapje grond, weet Van Huut. Hij be nadrukt liever de positieve kan ten van het tuinieren in De Bloemhof, dat onlangs nog 15.000 gulden kreeg van het VSB-fonds. Met dat geld willen de tuinders hun clubhuis uit breiden. Het persdorp op het Gat van Palace wordt in een rap tempo afgebroken. Een voorbijganger bekijkt of er nog een n bloemenboog zit. zijn geweest als alle auto's een land kwam", vertelt Anna-Vera. vlaggetje op de motorkap had- Helaas voor haar zijn de rege- den gehad. „Toen de vlaggen ringsleiders geen alpinisten en gisteren voor Huis ter Duin wer- zeulen ze geen vlaggetje mee. den opgehangen, hebben we er Zaterdag zullen de meisjes een boekje bijgepakt en alle wel zien wie er allemaal in de li- vlaggen uit ons hoofd geleerd, mousines zaten. Dan staat de zodat we wisten wie uit welk 'familiefoto' in de krant en kun nen ze de hoofden bekijken. Daarmee zal het groepje Duit sers het ook moeten doen. „We knippen hem wel uit en plakken hem in ons fotoboek. We heb ben het dan wel gemist, maar het is toch een aandenken aan onze vakantie in Noordwijk." Ze schieten nog wat plaatjes van de restanten van het pers dorp en vertrekken. „Naar de Keukenhof, of is dat misschien ook net gesloten?". pablo cabenda en marun kramp ilyso van uw financiële plaatje por wook 24 uur por dag) ■«i:hi«h»l:f3cti j P de PENSIOEN DESK VOOR KKN GOED SALARIS LATER

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13