tegen 'Schiphol zee Activisten 'De lol is er echt vanaf in 'Het blijft oppassen voor dat prettige zonnetje Randstad Politiebonden ontstemd Opvang verslaafden na Perron Nul lukt over werktijden Eurotop Amsterdam kwakke met nieuwe ringlijn Man in Rotterdams huif om het leven gebracht MAANDAG 26 ME11997 CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071.533 Vijfentwintig jaar Milieudefensie De opvang van veelal verslaaf de dak- en thuislozen in Rot terdam begint te lukken. Sinds de ontmanteling van de om streden opvangplaats Perron Nul naast het Centraal Station in december 1995, zijn in de Maasstad 225 plaatsen voor dagopvang geschapen en nog eens 82 plaatsen voor de nacht. Eind dit jaar wil de gemeente deze aantallen verdubbelen. Dat blijkt uit de presentatie op het stadhuis van het opvangbe leid van wethouder H. Meijer. Tegenwerking De aanvankelijke tegenwerking van veel bewoners van wijken waar voorzieningen voor dak en thuislozen moesten komen, is volgens hem verminderd. Het langdurige overleg met be woners, deelgemeenten en maatschappelijke organisaties heeft volgens Meijer geleid tot acceptatie van het nieuwe ge meentelijke beleid. Burgemeester Peper sloot Perron Nul omdat honderden junks daar dagelijks veel over last veroorzaakten. Van heinde en ver kwamen verslaafden om te gebruiken of om te dealen, tot grote ergernis van treinrei zigers en taxichauffeurs. Na de ontmanteling trokken veel ver slaafden naar de naburige Pauluskerk van dominee Vis ser, maar de gemeente begon tegelijk aan allerlei soorten op vang voor diverse probleemge vallen. De eerste projecten rie pen grote weerstand op in de wijken. Uiteindelijk zijn de meeste geplande projecten er toch gekomen. De opvangplaatsen kosten vanaf de verdubbeling 24,5 miljoen gulden, waarvan het rijk 12 miljoen gulden ver goedt. De rest is voor rekening van de gemeente. De Amsterdamse politiebon den zijn ontstemd over de diensttijden die dienders tij dens de Eurotop medio juni moeten draaien. Volgens de bonden wordt de nieuwe ar beidstijdenwet die vanaf 1 janauri van kracht is, met voe ten getreden. Volgens H. van Rijn, voorzit ter van de Amsterdamse afde ling van de Nederlandse Poli tiebond, steekt het vooral dat de korpsleiding zich in andere gevallen onverkort houdt aan de wet. Daardoor zijn volgens hem flexibele roosters afge schaft en is het voor bij voor beeld mensen met een duo- baan moeilijk om hun dienr sten op elkaar af te stemmen. Tijdens de Eurotop moeten agenten diensten van 12 en 13 uur draaien. „Als je vindt dat de arbeidstijdenwet strikt moet worden toegepast, dan ook tijdens de Eurotop", aldus Van Rijn. Dat zou echter nog eens de inzet van duizenden extra politiemensen vergen. De bonden werpen geen barricade op tegen de dienst tijden tijdens de top. „Agenten vinden tijdens grote evene menten een grote inzet hele maal niet onredelijk" stelt Van Rijn. De bonden roepen de korpsleiding wel op om zich op haar beurt, in andere situa ties flexibeler op te stellen. Volgens de korpsleiding is er tijdens de Eurotop sprake van een uitzonderlijke situatie. Er is nu bij het Amsterdamse korps een commissie be noemd die de knelpunten van de arbeidstijdenwet en groot schalig optreden in de toe komst onder de loep neemt. miles-lobby' met de meest merkwaardige plannen komt. Zo is voorgesteld de vervuiling door vliegtuigen te compense ren door het autoverkeer rond Schiphol te beperken. Ook denkt minister De Boer (VROM) de vervuiling hier te compense ren door de vervuiling in Oost- Europa te bestrijden. Zelfs is overwogen de gemeente Zwa nenburg te verplaatsen. Actievoerders en dorpsbewo ners trokken uiteindelijk in een lange stoet door Wijk aan Zee, richting strand. Zij kregen de steun van de galmende ldokken van de hervormde kerk. leek een begrafenis, van 'meest bizarre plan van maal'. Van Ojik: „We maken tweede nationale luchthave zee, bij voorkeur in de 1 van Wijk aan Zee. Huren soldaten in om de vogels schieten, dan sluiten we strand en de duinen aantal geluidsgehinderden rug te dringen en dan verpi sen we Wijk aan Zee naai ders. Dan kan Zwanenburg woon blijven waar het is". Het blijft kwakkelen met het openbaar vervoer in Amster dam. Deze week neemt de hoofdstad een nieuwe metro in gebruik. Nu al staat vast dat het zeker tot september gaat duren voor deze ringlijn optimaal functioneert. De nieuwe ringlijn verbindt het noordwesten van de stad met het zuidoosten. De lijn loopt langs een aantal be langrijke woon- en werkgebie den: Westpoort, Teleport/Sloterdijk, het World Fashion Centre en het World Trade Centre, de Rai, Overam- stel, de Amsterdamse Poort, Amsterdam Arena en het Aca demisch Medisch Centrum (AMC). Woensdag opent minister Jor- ritsma van verkeer en water staat de ringlijn. Vanaf zondag kan de reiziger van de nieuwe verbinding gebruik maken. Het Gemeentevervoerbedrijf (GVB) verwacht dagelijks 80.000 reizi gers. Een kwart daarvan zal tij dens de avondspits van de lijn gebruik maken. Voorlopig zal het GVB die op timistische cijfers moeten bij stellen. Opnieuw kampt het be drijf met technische problemen, waardoor de metro minder fre quent kan rijden. Het systeem dat de treinenloop regelt, blijkt niet te functioneren in combi natie met de perron-informatie. In plaats van elke zeven minu ten, rijdt de metro tijdens de spits nu slechts eens per kwar tier. De rampspoed met de enkele jaren geleden geopende Amstel- veenlijn ligt het GVB nog vers in het geheugen. Door een reeks technische mankementen moest deze lijn al snel na de opening weer sluiten. Ruim twee jaar heeft het geduurd Hoewel sprake is van een trolijn, gaat het gehele tw kilometer lange tracé bo gronds. Nergens zijn gelijkvlli se kruisingen met het one verkeer. Daar waar nodig i bruik gemaakt van viadui De ringlijn telt twintig stad waarvan negen nieuwe. Ze a tions zijn tevens NS-s Slotèrdijk, Lelylaan, Zuid/1 ii Rai, Duivendrecht en stin Bijlmer.' Op elf stations ka reiziger overstappen op me richting Centraal Station, ting Gein en Gaasperpla Amsterdam-Zuidoost e sneltram naar Amstelveen. De bouw van de ringlijn t vier jaar in beslag genome aanleg kostte bijna 415 mi j gulden en werd gefinaniy door het ministerie van vel en waterstaat. De 37 metrowagens, gefabriceefl Spanje, vergden een bedraj 148 miljoen. Het toch al mie lijdende vervoersbedrijf r het materieel uit eigen bii I; betalen. Even had het er nog na! >i gezien, dat de ringlijn hele a, niet in bedrijf werd geno it Amsterdam ruziede met he q nisterie over de exploitatie! van. Daarvoor moest een it sende vergoeding op tafel ip men, dreigde de hoofdstad e ders zou er geen metrostel de'rails rijden. Pas onlangs! p een oplossing gevonden vot ie financiële problemen. Het a kampt nog steeds met kort van ruim honderd mi u gulden. Een overgroot dee et het materieel is sterk veroui a; Om het bedrijf ut het sic trekken en te kunnen vejei standigen, is 1,1 miljard g nodig. ROTTERDAM ANP De politie van Rotterdam heeft zaterdagmiddag een 65-jarige ei dood in zijn woning in de Rugbystraat aangetroffen. De m 1 door een misdrijf om het leven gekomen. Omwonenden alarn o den de politie, omdat zij de man enige dagen niet hadden gf Een team van tien rechercheurs houdt zich bezig met de zaak n dere details over de moord zijn niet bekend gemaakt. Burgemeester kende aandeelhouders niet LISSE PAUL VAN DER KOPIJ VERVOLG VAN VOORPAGINA Ook als commissaris van Enho- bel wist de burgemeester G.J. van der Kroft van Lisse niet wie er aandeelhouders waren van het vastgoed-beleggingsfonds. „Ik wist niet meer dan wat er in de kranten had gestaan." En dat was niet allemaal even best, be seft de burgemeester: ,,lk las ook over Van de Putte. Het was, of ik moet zeggen: is geen onbe sproken fonds." Kort voordat de nieuwe com missarissen benoemd werden, hebben die het ook uitgebreid gehad over de vele onduidelijk heden rond het fonds. Daar moest een einde aan komen. Zo niet, dan zou in elk geval Van der Kroft opstappen als com missaris. Een termijn waarbin nen het bedrijf schoon schip moest maken, is daarbij overi gens niet genoemd. Van der Kroft vindt dat een 'manco', dat hij zeker had willen goedmaken in een volgende vergadering. Achteraf vindt hij dat hij beter een jaartje later commissaris had kunnen worden, maar zich in zijn naïviteit heeft laten mee slepen: „Ik ben zo'n beetje eind maart gevraagd. Door het secre tariaat, overigens. In elk geval niet door Harry Mens. En Op de dag dat ik met de nieuwe com missarissen om de tafel zou gaan zitten, zei ik tegen mijn vrouw: 'Ik doe het niet'." Hij deed het töch. Omdat hij 'de nieuwe start van het fonds graag wilde meemaken'. En wat wilde bijleren over de fascine rende wereld van onroerend goed, zaken doen en plannen ontwikkelen. In zijn enthousias me vertelde hij ook aardig rond dat hij commissaris van Enho- bel was geworden: „Ik heb er zeker geen geheim van gemaakt en er in met de gemeente-se cretaris over gesproken. Vakantie Officieel meldde hij zijn com missariaat pas achteraf in de ge meenteraad. Maar dat was ze ker geen poging om de benoe ming verborgen te houden, al dus Van der Kroft: „Enhobel is een publieke nv en ik wist dat er publicaties zouden komen." In die publicaties werden dingen genoemd die Van der Kroft zelf 'nooit zou hebben bedacht': „Zoals het feit dat Enhobel in het jaar dat ik nog burgemees ter ben, dingen zou voorberei den in Lisse. Nooit in me opge komen." Door de vele publiciteit ging 'alle lol er vanaf en werd Van der Krofts vakantie in Zuid- Frankrijk totaal verpest. Dit weekeinde kwam hij even over om de kampioenswedstrijd èn het kampioenschap van de FC Lisse mee te maken en meldde hij, ook in zijn toespraak, dat 'maandag de ontknoping volgt in de zaak waar de laanten zo bol van staan.' Na het kampioensfeest riep hij de wethouders bij elkaar om het nieuws te vertellen: „En die hadden alle begrip voor mijn stap." Aan loco-burgemeester D. Stapel nu de taak om de frac tieleiders in te lichten, terwijl de burgemeester onbezorgd hoopt te genieten van zijn laatste stuk je vakantie in Frankrijk. Demiatologe Marianne Crijns promoveert op 'onrustige' moedervlekken Eén Schiphol is al erg, de aanleg van een nieuwe na tionale luchthaven is ge heel en aL ondenkbaar. Voor de jarige Vereniging Milieudefensie bewijzen de plannen voor een tweede, nationale luchthaven dat nu ook de luchtvaart beseft dat zij haar grenzen heeft bereikt. Meer dan 3000 milieuactivisten trokken afgelopen zaterdag naar Wijk aan Zee om het failliet van de plannen rond de uitbreiding van Schiphol aan te tonen. Dat geldt vooral de gedachte om 'nieuw Schiphol' in zee aan te leggen. WUK AAN ZEE GPD De inwoners van de badplaats onder de rook van de Hoog ovens delen dit verzet. Zij zien hun woonplaats ondergaan in het geweld van opstijgende en dalende 747's of andere jum bo's. Zover mag het niet komen, aldus Milieudefensie-voorzitter Bram van Ojik. Steeds meer mensen beseffen volgens hem dat er grenzen aan de groei zijn, en zijn bereid dat ook te tonen. Milieudefensie stamt evenals de stichting Natuur en Milieu en De Kleine Aarde uit het be gin van de jaren zeventig. De impuls voor de oprichting van de Nederlandse milieubeweging vormde het verschijnen van het rapport Grenzen aan de Groei, van de Club van Rome. De milieubeweging werd groot dank zij het verzet tegen de bouw van nieuwe kerncentra les. Die strijd is - wat Nederland betreft - inmiddels gewonnen. Het aantal kerncentrales is niet uitgebreid. De eerste van de twee commerciële centrales, die van Dodewaard, is kort geleden gesloten. Van Ojik: „Is dat een succes of niet?" Milieudefensie heeft haar ter rein verlegd naar onder meer de strijd om een duurzaam gebruik van grondstoffen. Dit voorjaar nog voerde zij bij Philips actie voor het recyclen van huishou delijke apparaten en bij uitgever Milieudefensie protesteerde afgelopen zaterdag tegen een 'Schiphol in zee' Wegener tegen het gebruik van hout uit oerbossen in kranten papier. Het behoud van het tro pisch bos en het verzet tegen de ongebreidelde groei van Schip hol vormen echter de belang rijkste actiepunten. De club telt zo'n 33.000 leden en is daarmee een kleintje in vergelijking met Natuurmonu menten, het Wereldnatuurfonds en Greenpeace. Toch zegt om vang niet alles. Voor Schiphol is Milieudefensie een belangrijke gesprekspartner, ook al staan beide partijen vaak met de kop pen tegen elkaar. En door sa men te werken met het bedrijfs leven weten de milieuactivisten steeds meer tropisch bos te be houden. Dat verloopt niet zonder dis cussie. Milieudefensie heeft het vertrouwen in de overheid niet verloren, zo bleek tijdens een forumdiscussie. Van die kant verwacht de groep niet alle heil, maar wel dat deze de ecologi sche grenzen vaststelt waaraan de samenleving zich dient te houden. De vlucht naar het be drijfsleven, omdat de overheid geen fundamentele keuzes durft te maken, wijst de grote meer derheid af. Dat neemt niet weg dat wel wordt samengewerkt met de bedrijven. Zonder betrokken heid van de overheid wordt Ne derland een voorloper bij het gebruik van duurzaam gepro duceerd hardhout. Een steeds groter deel van het Nederlandse hout is gecertificeerd met het FSC-certificaat. De uitbreidingsplannen van Schiphol vormen echter het „grootste, hardnekkigste en moeilijkste milieuprobleem van dit moment", aldus Van Ojik. Vandaar dat de 'nationale air- LEIDERDORP HETTY VAN DER VEEN Het kan toch niet zo heel erg lang meer duren totdat de zon ons weer gebiedt wat schaarser gekleed te gaan en we en masse besluiten een bruin tintje af te dwingen op binnen- en buiten landse stranden. In de loop der jaren is het aantal zonaanbid- ders steeds groter geworden, maar ook de angst voor de gloeiende gasbol neemt toe; van alle kanten worden we er tegen woordig op gewezen dat te veel zon de kans op huidkanker ver groot. Ook het vóórkomen van melanomen (kwaadaardige moedervlekken) stijgt de laatste jaren aanzienlijk. Marianne Crijns, als dermatologe verbon den aan het Leiderdorpse Rijn land Ziekenhuis, promoveerde donderdag op een proefschrift over zogenaamde 'atypische moedervlekken' die ook wel als 'voorlopers van het melanoom' worden beschouwd. Een diameter van vijf milli meter, ongelijkmatige pigmen- tatie, vage begrenzingen, een asymmetrische vorm en een ro de bijtint: een moedervlek met drie of meer van deze kenmer ken kan wijzen op een atypi sche moedervlek die op den duur kan veranderen in een melanoom. Ontstaat er zo'n melanoom, dan is chirurgische verwijdering noodzakelijk. Ma rianne Crijns deed al tijdens haar studie dermatologie in het Academisch Ziekenhuis Leiden onderzoek naar de voorlopers van het melanoom. Het was dr. W. Bergman die al eerder ont dekte dat bij de ontwikkeling van deze atypische moedervlek ken genetische factoren een rol spelen. Crijns deed nogmaals onderzoek naar die genetische bepaaldheid, maar richtte zich ook op andere mogelijke risicof actoren. Zo werden de aspecten 'leeftijd', 'geslacht', 'huidtype', en 'mate van blootstelling aan het zonlicht' met het vóórko men van atypische moedervlek ken en melanomen in verband gebracht. „Dat de ontwikkeling van atypische moedervlekken inderdaad genetisch bepaald is, bleek uit een grootschalig fami lie-onderzoek dat we uitvoer den. Uit dat onderzoek bleek eveneens dat personen, gebo ren na 1950, vaker atypische moedervlekken hadden dan personen, geboren vóór 1950. Dit suggereert dat bij het ont staan van die moedervlekken naast genetische ook omge vingsfactoren een rol moesten spelen", legt Crijns uit. Of 'blootstelling aan zonlicht' als zo'n omgevingsfactor kan worden aangemerkt, onder zocht Crijns door 270 blanke in woners van Nederland met 282 blanke inwoners van Curasao te vergelijken. Opmerkelijk was dat onder de inwoners van Cu rasao niet méér atypische moe dervlekken voorkwamen dan onder de Nederlandse proefper sonen. Crijns verbond hieraan de voorzichtige conclusie dat zonlicht geen belangrijke rol speelt bij de ontwikkeling van atypische moedervlekken. Wel Marianne Crijns: „Mensen moeten niet denken dat het zonlicht niet schadelijk is." foto henkbouwman werd aangetoond dat verbran dingen vóór het vijftiende le vensjaar het risico om een aty pische moedervlek te krijgen aanzienlijk verhogen en dat een hoge mate van blootstelling aan het zonlicht evenmin verstandig is. „Mensen moeten nu vooral niet denken dat zonlicht on schadelijk is. Vooral voor kleine kinderen is te veel zon en met name verbranden erg gevaar lijk", waarschuwt Crijns, „gelukkig trekken veel ouders hun kinderen tegenwoordig truitjes aan als ze naar het strand gaan. Het vervelende is dat we ons zo prettig voelen na een dagje zonnen; we zonnen daardoor al gauw te lang. Het blijft echter oppassen voor dat 'prettige zonnetje'."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12