Frankrijk kiest minst slechte man Dwaalspoor in Belgische zedenzaak roept vele vragen op Buitenland Juppé is wandelende, kille rekenmachine Le Pen ziet politiek als groot familiebedrijf Jospin mist broodnodig aureool van bon-vivau Hué loodst PCF door ruïnes van Berlijnse Muis ZATERDAG 24 MEI 1997 Chirac kan hoogstens premier verliezen „De president kan doen en laten wat hij wil, en doet dat ook; hij bemoeit zich overal mee", schreef Frangois Mit terrand al in 1964. Bijna twee decennia later, toen hij zelf in het edele ambt was gekozen, maakte de socialist aan schouwelijk wat hij daarmee bedoelde. Mitterrand liet de telefoons van duizenden journalisten aftappen, hij ver zweeg zijn kanker, hij blies een boot van Greenpeace op (één dode), en hij hield er verscheidene gezinnetjes op na. Maar hoezeer hij ook aftapte, loog, opblies en hoe reerde, hij bleef gewoon president. PARIJS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Deze geruststellende gedachte moet Jacques Chirac, de huidi ge bewoner van het Elysée-pa- leis, zeker hebben geholpen bij zijn besluit het parlement ver vroegd te ontbinden. Sommige Franse kranten schreven dat de president met dat kloeke besluit zijn dunne nek had uitgestoken. Maar het enige hoofd dat vol gende week kan rollen, is dat van zijn premier Alain Juppé. Chirac blijft hoe dan ook tot het jaar 2002 zitten. Behalve afluisteren, frauderen en hoereren kan een Franse president nog veel meer doen zonder het boetekleed te hoe ven aantrekken. Zo kan hij een oorlogje beginnen ofzoals Chirac heeft gedaan het par lement naar huis sturen. Als dat parlement het daar niet mee eens is, dan is dat heel spijtig. De president verschijnt nimmer voor de volksvertegenwoordi gers. Hij mag dat zelfs niet eens. Niettemin zou een nederlaag voor Chiracs RPR en de verwan te UDF volgende week verve lend zijn. Een linkse meerder heid in het parlement zou Chi rac geen andere keuze laten dan Lionel Jospin, een ware socialist van het type-Troelstra, tot pre mier te benoemen. Vijfjaar lang zou hij een kabinet moeten voorzit ten, dat hem vijan dig is gezind, wat misschien te veel gevraagd is van ie mand die ook al onder gewone om standigheden wild om zich heen slaat. De opiniepeilers zijn verdeeld over de kansen van rechts om te winnen, maar ze zijn het over één ding eens: voor zover het volk op Juppé gaat stemmen, is dat alleen omdat Jospin nog slechter is (en omgekeerd). Het liefst, zo stellen de peilers, zou Nog nooit is een Franse premier zo im populair geweest als Alain Juppé. Hij heeft de bijnaam 'Amstrad', naar een Brits computermerk, en gaat doorvoor een wandelende,kille rekenmachine. Juppé poogt dat imago op te poetsen, maar zelfs in zijn eigen gaullistische kamp heerst twijfel over zijn vermogen tot normale menselijke contacten. Dat bleek vorige week nog in de verkie zingscampagne. Juppé wilde naar Lille om er twee gaullistische kandidaten te steunen. Hij kreeg botweg te horen, dat hij beter niet naar het noorden kon ko men. De kandidaten hadden het al moeilijk genoeg en de premier zou het er niet beter op maken. Volgens het satirisch weekblad Le Ca nard Enchaïné lijdt Juppé eronder, dat iedereen hem het liefst uit de buurt heeft. „De premier ontwikkeltje reinste paranoia", schreef de Canard een week geleden. Hij zou overal complotten zien. Overigens niet altijd zonder reden. Zo laat zijn gaullistische partijgenoot en voorzitter van de ontbonden Kamer, Philippe Séguin, niet af de gezichtspun ten van de premier te kraken. Dat geldt vooral de hoge prijs, die Frankrijk moet betalen om volgende jaar mee té doen met de euro. Ook de liberale coalitiegenoot en ex- president Giscard d'Estaing ziet Juppé liever opstappen. En dat terwijl Juppé juist degene zou zijn zou zijn, die met de Kamerontbinding probeert het rechtse kamp tot één geheel te maken. Nu heeft links nog geen kwart van het aantal Kamerzetels. Maar de laatste peilingen geven links en rechts onge veer evenveel stemmen. Politiek heeft Juppé nooit veel succes geboekt. Hij is een man van dossiers. Hij kwam pas in 1984 in het Europarle ment en in 1986 in de nationale volks vertegenwoordiging. Toch werd hij in het kabinet-Chirac meteen belast met Belastingzaken. Chirac wees hem in 1988 aan tot leider van zijn presidents campagne. Juppé werd weer Kamerlid voor Parijs en tweede man van de gaul listische partij RPR na Chirac. Van 1993 tot 1995 was hij minister van buiten landse zaken en sindsdien is hij pre mier. Juppé is Chirac als RPR-leider opge volgd en is intussen 'gedropt' in Bor deaux, waar hij de doodzieke oud-pre mier Chaban-Delmas is opgevolgd als burgemeester. Juppé is geboren in de naburige Landes. Hij gaat er door als 'de enige Landais die nog nooit een rugbybal in zijn handen heeft gehou den'. Voor Jean-Marie Le Pen van het extreem-rechtse Front Na tional in Frankrijk is politiek een familiebedrijf. Dochters en schoonzonen spelen er een grote rol in. Zijn oudste doch ter Marie-Caroline is bij de ko mende verkiezingen gedropt als kandidate in Mantes-la-Jo- lie ten westen van Parijs. Eerdere pogingen in Parijs zelf de parlementsverkiezingen in 1988 en de gemeenteraads verkiezingen in 1995 liepen voor haar op fiasco's uit. In het kiesdistrict Mantes maakt Ma rie-Caroline Gendron-Le Pen meer kans: bij de verkiezingen in 1993 kreeg een Frontkandi daat bijna een kwart van de stemmen. Maar niet alles loopt van een leien dakje. Een bijeenkomst van het Front met Marie-Caro- line die vorige week was ge pland, is afgeblazen na de drei ging van massale protesten. Vooralsnog heeft zij zich in Mantes niet laten zien. Marie-Carolines man, Jean- Jacques Gendron, lijkt de Jean-Marie Le Pen: de 'paterfamilias'van het extreem-rechtse Front National. foto epa laatste tijd wat uit de gratie van 'stamhoofd' Jean-Marie Le Pen. Sinds 1988 heeft hij zich niet meer aangediend als kan didaat in het Noord-Franse Tourcoing, waar hij is geboren. Hij moest plaatsmaken voor de lokale FN-leider Christian Baeckeroot, lid van de partij sinds de oprichting in 1972. Diens vrouw Myriam is overi gens ook kandidaat: in Con- flans-Sainte-Honorine, vlakbij Mantes-la-Jolie. De voorkeur van Jean-Marie Le Pen gaat naar zijn andere schoonzoon, Samuel Maré- chal, leider van de FN-jeugd- beweging, hoofdredacteur van het bijbehorende blad en kan didaat in Nantes. Maréchal (32) is de man van de advocate Marine Le Pen, de jongere zus van Marie-Caroline. Marine verdedigt geregeld Front-leden voor de rechtbank. In maart 1995 deed zij dat voor haar ei gen man. Die kreeg uiteindelijk 1650 gulden boete en acht maanden voorwaardelijke cel straf, omdat hij met een honk balknuppel had ingeslagen op protesterende scholieren in Auch. Marine draagt zo haar steentje bij aan het bouwwerk van haar vader. In het verleden is zij overigens ook kandidaat ge weest bij verkiezingen, zoals in 1993 in Parijs. Zij kreeg toen elf procent van de stemmen. Elders in het Front wordt ook dikwijls een beroep gedaan op familie. Zo heeft de nummer twee van de partij, Bruno Mé- gret, zijn vrouw naar voren ge schoven bij de laatste gemeen teraadsverkiezingen in Vitrol- les. Zij is er gekozen tot burge meester. het volk helemaal niet stemmen. Enke le dagen voor de eer ste ronde van de ver kiezingen, die mor gen beginnen, zei een op de drie kie zers nog immer niet te weten welke kan didaat het minst be roerd is. Dat het volk morgen naar de stembus moet, is al erg ge noeg, maar het moet een week later nog eens. De hoogmogende auteurs van de Grondwet hebben het namelijk zo geregeld, dat er in twee ron des wordt gestemd. Aan die eerste ronde doet de hele politieke dierentuin mee, van de lispelende aristocraat Philippe de Villier tot Arlette La- guiller, een Franse grappenma ker van het type Pol Pot. Hoe veel van deze exotische exem plaren in de eerste ronde wor den afgeschoten, bepaalt in ho ge mate de uiteindelijke uitslag. Wie in zijn kiesdistrict morgen gelijk al vijftig procent van de stemmen scoort, hoeft zich ner gens zorgen over te maken. Hij of zij gaat direct door naar de Nationale Assemblée. Haalt in een district geen van de kandidaten vijftig procent, dan komt er in dat district een twee de ronde tussen de twee kandi daten die in de eerste ronde het hoogst hebben gescoord. Ech ter, aan die tweede ronde kan ook een derde partij deelne men, wanneer die in de eerste ronde minstens 12,5 procent van de stemmen heeft behaald. De grote angst van Chirac is, dat in een groot aantal districten de kandidaat van het ultrarechtse Front National zal weten door te dringen tot die derde ronde. Als de opiniepeilers gelijk krij gen, mag het Front National ho pen op vijftien tot zestien pro cent van de stemmen, waarmee het in tweehonderd (van de 577) districten tot de tweede ronde zou kunnen doordringen. Wat dat voor ellende met; meebrengt, herinnert Chii zich nog uit 1993. In dat ja werden de socialisten bijc parlementsverkiezingen w vaagd, maar ze wonnen in tweederde van alle kiesdis ten waar zowel een gemati als een ultrarechtse kandn in de ring stond. In dat geval kan Chirac wf verhuiswagen bestellen.!' zijn premier, dat wel. De presidentsverkiezingen van 1995 hebben Lionel Jospin de finitief gebombardeerd tot de socialistische voorman in Frankrijk. Zijn score van bijna 48 procent tegen Chirac heeft hem in eigen kamp de geloof waardigheid bezorgd, die hem nog ontbrak. Partijleider Em- manuelli stond na dit succes onmiddellijk zijn plaats aan Jospin af. Jospin (59) heeft niettemin en kele serieuze problemen. Aller eerst was het verkiezingspro gramma niet klaar, toen presi dent Chirac een maand gele den ineens het parlement ont bond. Hij valt terug op oude p artij programmas, waarover ook in eigen kring bedenkin gen bestaan. Zo wil hij 700.000 arbeidsplaatsen scheppen, waarvan de helft voor jonge ren: een afgezwakte versie van wat Mitterrand in 1981 voor stelde. Die plaatsen kwamen er nooit,"evenmin als de 35-urige werkweek met loonbehólid van de (toen) 40-urige. Jospin heeft altijd afstand ge- Lionel Jospin is de socialistische voorman. houden tot Mitterrand, die hem niet mocht. Mitterrand had een duidelijke voorkeur voor Laurent Fabius, die hij in 1984 op 36-jarige leeftijd be- noemde tot 'de jongste pre mier van Frankrijk'. Dankzij Mitterrand kreeg Fabius daar na uiteindelijk ook de partijlei ding in handen. Jospins bedenkingen jegens Mitterrand hebben hem bin nen eigen kring de nodige steun gekost. Het tegendeel geldt voor zijn verzet tegen Fa bius, die hij een rechtse poli tiek onder linkse vlag verweet. Voor veel Franse socialisten gaat Fabius door voor een 'ka- viaarsocialist uit de rijke wij ken van Parijs'. Jospin kampt ook met de repu tatie een starre, saaie man te zijn die niet tegen zijn verlies kan. Als hij een tennisweds verliest, smijt hij zijn rackei hard in een hoek. Keer opl i moest hij echter verkie zingsnederlagen incassereij laatste keer in 1993 in Cinü belle bij Toulouse. Maar in zijn goede score bij de pres dentsverkiezingen, is hij ei opnieuw kandidaat. Naast zijn fletse imago k Jospins achtergrond een ol kei zijn voor de Fransen. H komt uit de extreem-linkse vleugel, de hoek met veel d kistische principes. Bovem is hij protestant en mist he kleurrijke latijnse aureooh bon-vivant, soms broodno om stemmen binnen te hal r De enige fantasie die de Fi s sen kenden van Jospin, wa v zijn cabriolet. Maar een pa weken geleden is die gesto hetgeen iedereen deed lad behalve Jospin zelf. De ver kering heeft de auto verga maar een nieuwe koopt In; s niet, zei de socialistischep tijleider. Om herhaling tes r komen. Robert Hué, sinds 1994 de op volger van de legendarische Georges Marchais aan de top van de Franse communistische partij PCF, toont zich een goed schipper, die zijn gehavende boot langzaam maar zeker uit gevaarlijk vaarwater haalt. Sinds de jaren tachtig is de PCF-aanhang gedaald van ruim twintig naar nog geen tien procent. Marchais, de 'laatste stalinist in West-Euro pa', droeg daar met zijn star heid flink aan bij. De val van de Muur van Berlijn deed de communisten, net als elders in Europa, definitief de das om. Hué is opener en minder prin cipieel dan Marchais en hij heeft toegegeven dat er fouten zijn gemaakt. Begin 1995 vloog hij Marchais persoonlijk in de haren: „De balans van de PCF is niet overwegend positief', zei hij in lijnrechte tegenstel ling met de opvatting van Mar chais sinds 1980. Even later was Fidel Castro op bezoek in Parijs. De Cubaanse president ging eten bij Mar- Robert Hué is de eerste man van chais thuis, maar Hué liet zich niet zien. Tegelijkertijd riep hij op met andere linkse partijen een blok te vormen, zonder zoals gebruikelijk te eisen dat een volgende regering ook communistische ministers moest tellen. Hué valt goed bij zijn achterban op zoek naai' vernieuwing. Ondanks de kari katuur van 'tuinkabouter', die de extreem-rechtse leider Le Pen van hem schetste wegens zijn peper-en-zout ringbaardje en zijn klein postuur. Bij de presidentsverkiezingen van 1995 heeft Hué het met acht procent van de stemmen op zijn naam beter gedaan, dan de communistische kandi daat Lajoinie in 1988 (zevt v procent). Met de socialistl a pin heeft hij ditmaal een) baal akkoord' gesloten voo [j deze verkiezingen. Hier et e daar zijn er gezamenlijkel z, didaten. Over communist! n ministers wil Hué ook nut v niet praten. Volgende wee ei wordt dat ongetwijfeld ees o cussiepunt tussen de twee vóór de definitieve verkieij., uitslag van 1 juni. Europa is een heet hangijt De communisten hebben dertijd massaal gestemd it het Verdrag van Maastrid Hué wil allereerst ee Europa en garanties voo: Frankrijk. Maar in afwacht van de eerste ronde, begin communistenleider nieto Europa, waar de socialists vóór zijn. De 50-jarige Hué is van hi uit verpleger en al twintig burgemeester van Montig lès-Cormeilles, één van dl pulaire voorsteden ten noi den van Parijs in 'de rode communistische) gordel', Zes maanden graven in Jumet levert slechts modder en gruis op JUMET «PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Als een gapende wond ligt de St. Louismijn in een lieflijk glooiend fris-groen bos van dennen, sparren en beuken. Aan de bomen wapperen door de zon verbleekte rood-wit- te politielinten, daaronder een Dante-ach- tig landschap van zwarte putten, modder- hopen, kolengruis en diep uit de grond ste kende betonplaten. Zes maanden lang heeft de politie hier gezocht, gegraven en gewroet, speurend naar tussen de zes en elf jonge slachtoffers van een internationaal pedofilie-netwerk. Het grootste en meest gecompliceerde bodemonderzoek uit de Belgische geschiedenis bleek vergeefs. Une drölehistoire", oordeelt de plaatselijke bevolking. „Die mijn was al dertig jaar dicht, wie verstopt daar nu kinderen?" De toch al niet florissante reputatie van Ju- met is het afgelopen jaar nog zwaarder ge havend. In dit door bijna veertig procent werkloosheid en armoede getekende Waal se voorstadje van Charleroi had Weinstein, de handlanger van Dutroux, zijn houten chalet. Op zijn perceel aan de Rue Dau- bresse wees Dutroux, enkele weken nadat hij voor de ontvoering van Sabine en Laeti- tia in de boeien was geslagen, een bepaalde locatie aan. „Daar kunt u iets interessants vinden", zei hij tegen procureur Bourlet. Na enig graven bleek Dutroux niet gelogen te hebben: uit de grond dolf de politie de stoffelijke overschotten van Weinstein en de twee Vlaamse meisjes An en Eetje, die sinds 23 augustus 1995 vermist werden. Het duurde niet lang, of in de Belgische pers verschenen berichten dat de bende Dutroux in Jumet nog veel meer slachtof fers had verstopt. Op een oud mijnterrein, even buiten het dorp, waar de zedenmisda- diger vroeger als kind weieens zou hebben gespeeld. Neus Die berichten bleken achteraf een in nau we samenwerking met de politie van Neuf- chateau opgezette afleidingsmanoeuvre, bedoeld om een andere pedofiele crimineel aan het praten te krijgen. Niet Dutroux, maar de in Namen gedetineerde Guy Fo- cant zette de graafmachines in Jumet aan het werk. Op het oude mijnterrein zouden liefst elf slachtoffers van een pedofilienet- werk begraven liggen, had Focant tegen zijn celmaat Jean-Paul Raemaekers gezegd. Hij verschafte zulke gedetailleerde inlich tingen, dat de politie het spoor wel ernstig moest nemen. Wekenlang werd gezocht naar de 'min der tig', een ondergrondse mijngang waai* min derjarigen gevangen zouden zijn gehou den. In guur winterweer werd met zuur- stofflessen in mijnschachten afgedaald, de Nederlandse lijkenspeurder Harry Jongen alias 'de neus' werkte het mijnterrein met zijn prikstok af, seismografische instru menten werden in stelling gebracht. Diver se malen kopten kranten op de voorpagina dat een doorbraak ophanden was. Ouders van verdwenen kinderen werden kort voor kerstmis naar hét mijnterrein gebracht. Maar de politie haalde slechts modder en gruis boven. Met zijn meer dah dertig ver borgen ingangen leek de mijn zijn gehei men minder snel prijs te geven dan de pi ramiden van Cheops. Op het inmiddels verlaten mijnterrein pro beren Sebastien Mabille (11) en Vincent Scanzi (9) met een leren voetbal stevig on der arm, voorzichtig de modderige onder grond uit. Nu de politie even afwezig is, willen de beide jongens wel eens zien wat zes maanden graven heeft teweeggebracht. „Wat een puinhoop!", fluistert Sebastien. „Wie verstopt daar nu kinderen?", wil Vin cent weten. Ze zijn zwaar in overtreding, want hun ouders hebben verordonneerd ver uit de buurt van alle graverij te blijven. Maar dat was alweer een hele tijd geleden en een jongen wil wel eens een avontuur beleven. „We moeten extra opletten", zegt Sebastien. „Na de zaak-Dutroux vertrouwt mijn moeder niemand meer." Marcel Durbecq, die in de bossen rond de 'terriT zijn goudkleurige labrador uitlaat, zegt nooit een centime te hebben gegeven voor de theorie dat pedofielen ondergrond se kinderkelders in Jumet hebben inge richt. „Ik ben hier geboren en getogen, ik heb de mijn ruim dertig jaar geleden zien dichtgaan. Echt, er zijn betere alternatieven om ontvoerde kinderen te verstoppen dan tientallen meters onder de grond in levens gevaarlijke mijngangen", zegt hij. Durbecq schudt het hoofd: „Wie hier din gen wil doen die het daglicht niet kunnen verdragen, heeft de verlaten en vervallen huizen en boerderijen voor het uitzoeken." Hij wijst er op dat Dutroux zich evenmin onder de grond waagde: die hield An en Eefje, Sabine en Laetitia en Julie en Melissa ongezien gevangen in een rijtjeshuis in Marcinelle, met uitzicht op een spoorlijn en snelweg. Nu het onderzoek in Jumet is doodgelopen, overheerst de verbazing over de hardnek kigheid waarmee de speurders van Neuf- chèteau dit spoor zijn blijven nalopen. Vol gens de liberale Belgische senator Hugo Coveliers heeft de politie zich door 'lach wekkende verklaringen' van een gedeti neerde pedofiel gewillig op een dwaalspoor laten brengen en was het onmogelijk te stoppen met het speurwerk nadat eenmaal de eerste spade in de grond was gestoken. Sinds alle kritiek op het slordige onderzoek in de zaak-Dutroux, is de Belgische politie er immers als de dood voor niet 'tot op het bot' te gaan. De nog steeds enorme invloed van ouders van vermiste kinderen in België maakt het volgens Coveliers vrijwel onmo gelijk om bij het onderzoek nuchtere afwe gingen te maken. „Zij eisen gewoon dat er wordt doorgegraven. Pion De betrouwbaarheid van de gedetineerde informanten Focant en Raemaekers laat in derdaad zacht gezegd te wensen over. De 47-jarige Jean-Paul Raemaekers, werd in 1993 in Rotterdam-Zuid in de boeien gesla gen en vervolgens in België veroordeeld tot levenslange dwangarbeid wegens de ver krachting en het folteren van ten minste drie kinderen. Raemaekers placht zichzelf op visitekaartjes afwisselend 'baron' of 'prins' te noemen, hij hanteerde de valse naam 'Alexandre de Saligny', beweerde meer dan vierhonderd boeken te hebben geschreven en richtte in Brussel een eigen bank op, die hij aanprees als 'de nummer één in internationale beleggingen'. Bij zijn veroordeling dreigde hij: „Als ik praat, ont ploft dit land." Volgens de pedofiel slechts een pion in een machtig netu met vertakkingen naar Nederland en Duitsland. J Nog twijfelachtiger is de rol van de 6! ge Guy Focant uit Comblain-au-Poni man die tegen Raemaekers zou hebb zegd dat hij 'zes Belgische en minste Duitse kinderen' op het terrein hadb ven. Het is een raadsel waarom Foca twee maanden geleden al vervroegd kunnen vrijkomen, voor hemzelf zuil lastende informatie aan een celge doorspelen, overigens in aanwezig nog een derde veroordeelde pedofiel de Jasselette. „Nooit heeft hij iets toe ven waarvan hij dacht dat er een zw straf op stond", zei de procureur Fra J die destijds het onderzoek tegen Foc voerde. Dat uitgerekend het illustere duo Fo< t/Raemaekers maandenlang de regit de over de massale graafpartijen ink slaat de bevolking van de randgeme van Charleroi met verbijstering. „Ho men dergelijke fantasten geloven?". uitbaatster van café 'Ou vi Heigne'.t zij denkbeeldige kruimels van de sit ze toog veegt. „Dat we na alle gruwt gebeurtenissen in de Rue Daubresse nog deze kermis moesten meemake

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6