Tshisekedi roept in Congo op tot verzet tegen Kabila iiccesvolle vuurdoop van Blair in Noordwijk Buitenland rkse kabinet in problemen Mobutu mag terugkeren Rellen in Jakarta Geheim plan Albanese socialisten op Internet Europa helpt Noord-Korea met 100 miljoen aan voedsel Tudjman beschuldigt het Westen van partijdigheid RDAG24 MEI 1997 gence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters F agenten gedood in Albanië Vier agenten zijn gisteren in Cerrik in het zuiden van Al lé om het leven gekomen toen leden van een bende de poli- jjto waarin ze zaten opbliezen. Een vijfde agent overleed in aekenhuis na te zijn getroffen bij een schietpartij met de deleden, die donderdagavond het politiebureau van Cerrik jelen en innamen. Zeker acht agenten raakten gewond. na botsing tijdens mobiel bellen Een Britse rechtbank heeft gisteren een 35-jarige bank ier veroordeeld, omdat hij een auto-ongeluk veroorzaakte OW jjl hij achter het stuur aan het bellen was. De man kreeg zes cel. De 35-jarige Peter Mill luisterde onder het rijden dschappen op zijn mobiele telefoon af, waardoor zijn Rover e verkeerde weghelft terechtkwam. Hij botste frontaal op busje. De bestuurder ervan was op slag dood. De afgelopen onz nden is Groot-Brittannië opgeschrikt door een reeks auto- |e lukken die veroorzaakt zijn tijdens mobiel telefoneren. jf jaar voor Bosnische Serviër men» De Bosnische Serviër Novislav Djajic (34) is gisteren een Duitse rechtbank wegens medeplichtigheid aan vol- noord en moord op Bosnische moslims veroordeeld tot vijf ;evangenisstraf. Tegen hem was negen jaar gevangenisstraf t. Djajic stond terecht in München, waar hij sinds 1993 nde. Zijn drie maanden durende proces was het eerste oor- nisdadenproces onder internationale auspiciën in Duits- sinds de processen van Neurenberg tegen de nazi-top in ouwen boos om masturbatie-advies mjesburg» Zuid-Afrikaanse vrouwenorganisaties hebben lend gereageerd op een schrijven van het ministerie van je, waarin agenten de raad krijgen te masturberen. Het ad- is bedoeld om het aantal verkrachtingen door ordehandha- le verminderen. De oproep stond in de circulaire 'Keep in ilh'. die het ministerie van politie van de provincie Gauteng - |ohannesburg en Pretoria omvat), heeft verspreid. Maar zij 2 taan dat de autoriteiten helemaal niet begrijpen waarom ;aat, aldus feministische organisaties in Johannesburg. sturbatie is geen oplossing. Verkrachting is een daad van ge- ties en heeft niets te maken met seks", zei Sally Shackleton, Ha rechtster van de rechten van vrouwen, in de krant Star. slag op hotel in Algerije r Bij een aanslag op een hotel in de Algerijnse plaats icen zijn gisteren zeven doden en twaalf gewonden geval- n het hotel verbleef een regionale commissie van waarne- voor de verkiezingen van 5 juni. De bommen waren ge- st in twee auto's die voor het hotel geparkeerd stonden. itsers houden niet van Berlijn Duitsers houden niet van hun hoofdstad. Bijna tachtig int wil onder geen enkele voorwaarde naar Berlijn verhui- Zij bekritiseren de drukte, het vuil en lawaai, de criminali- de grote bouwprojecten en deels ook het duistere verleden Ie jarenlang gedeelde stad. Vooral de categorieën Oost- G «ers en vrouwen vinden Berlijn niet leuk, blijkt uiteen on- tek van het instituut Emnid. Slechts tien procent van de on- raagden wil graag in de grootste Duitse stad" (ruim 3,4 mil- inwoners) leven. ices tegen Blaskic begint 23 juni l Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag begint op 23 liet proces tegen de Bosnisch-Kroatische generaal Blaskic. Jibunaal verdenkt de 37-jarige Blaskic van oorlogsmisdaden Ide moslimbevolking van de Centraal-Bosnische Lasva-val- Issen 1992 en 1994. Op aandringen van de Kroatische presi- lTudjman meldde Blaskic zich vorig jaar in Den Haag. Hij jommandant van de Kroatische troepen in Bosnië. Irag Rusland en Wit-Rusland Zes jaar na het uiteenvallen van de Sovjetunie hebben |esidenten van Rusland en Wit-Rusland, Boris Jeltsin en indr Loekasjenko, een handvest getekend waarin een nieu- ie tussen hun landen is vastgelegd. Een voorstel van Loe- ïko om de twee landen in elkaar te laten opgaan en direct la verkiezingen voor een parlement en president te houden ir Rusland van de hand gewezen, maakte de Wit-Russische Jent bekend. Turkse afgevaardigden Partij van het Juistè Pad i-premier (giller zijn gis- ifgetreden, waardoor de irheid van de rege- alitie van de fundamen- the Welvaartpartij en de ran het Juiste Pad nog ree zetels bedraagt, emi-officiële Anatolische eau zei dat afgevaardig- net Aydin was opgestapt, af geen reden voor zijn "gevaardigde Samil trad eerder op de dag af :en deel te kunnen uit- van een regering die het nentalisme propageert, ivare druk van het leger emier Erbakan van de Demonstraties tegen nieuwe machthebbers kinshasa gpd De populaire politicus Etienne Tshisekedi heeft gisteren in de hoofdstad Kinshasa opgeroepen tot verzet tegen de nieuwe machthebbers in Congo, het voormalige Zaïre. Tijdens een persconferentie verwierp Tshisekedi in dui delijke bewoordingen de nieuwe regering. ,,Wie zijn deze mensen?", vroeg hij zich af. „Deze regering bestaat niet voor mij. Ik roep alle mensen op om zich met hun laatste energie te verzetten tegen alle pogingen om een regering op te dringen die geen legitimatie van het volk heeft ge kregen." aan zijn regeringsploeg, waar van nu dertien ministers zijn benoemd. De legerleider resi deerde al die tijd in de ambts woning van de verdreven mi nister-president van Zaïre. Voor de inwoners van Kins hasa zijn de gevolgen van de machtsovername, zij het scha mel, toch te merken. De koer sen van het geld, nog immer met een grote afbeelding van Mobutu er op, gaan iets om hoog. Er wordt hard gewerkt aan de invoering van nieuwe biljetten voor Congo, zonder de beeltenis van de verguisde Mo butu. Dat Kabila gaat struikelen over Tshisekedi en voormalig Zaïre de afgrond zal inglijden, lijkt niet aan de orde. „Tshisekedi is niet de figuur voor leiderschap. Hij is een ech te tweede man. Bovendien heeft hij zich tijdens de besprekingen met Kabila's mensen onmoge lijk opgesteld. Belangrijk is dat de burgers verbeteringen van leefomstandigheden blijven zien. Die zijn nu nog een ramp", aldus een Afrikaanse di plomaat. Tshisekedi heeft in de regering van Laurent Desiré Kabila, de nieuwe machthebber in de De mocratische Republiek Congo, geen plaats gekregen. Aangeno men werd dat Tshisekedi als lei der van de burgerlijke oppositie tegen ex-dictator Mobutu pre mier zou worden. President Ka bila heeft echter besloten om zelf de ministersploeg te gaan leiden. Bovendien heeft hij De fensie voor zijn rekening geno men. De partij van Tshisekedi, de Unie voor Democratie en So ciale Vooruitgang, is wel in het kabinet opgenomen. Door Tshisekedi te passeren, heeft Kabila het bij veel mensen al weer verbruid. In de straten van Kinshasa werd gisteren ge roepen om het vertrek van de man die een week geleden met veel gejuich werd binnenge haald. In sommige delen van de stad werd massaal geprotes teerd. Kabiia heeft zijn troepen de opdracht gegeven niet tegen de demonstraties op te treden. Kabila zelf laat zich niet zien. Hij sleutelde dagenlang rustig Aanhangers van Etienne Tshisekedi verscheuren een shirt met daarop het portret van president Laurent Kabila. foto a kinshasa afp De nieuwe president van de Democratische Republiek Congo, Laurent Kabila, heeft de verdreven ex-president Mobutu een vrijplaats aange boden. Dat heeft de minister van buitenlandse zaken, Bizi- ma Karaha, gisteravond ge zegd in Kinshasa. Kabila garandeert Mobutu 'totale persoonlijke veilig heid', verzekerde Karaha op een persconferentie. Volgens Karaha heeft Kabila de Zuid- Afrikaanse president Nelson Mandela gevraagd te bemid delen bij de terugkeer van de gevluchte Mobutu naar zijn land, zodat die 'geen vernede ringen meer hoeft te onder gaan' bij het zoeken van asiel in het buitenland. „Als hij niet naar Kinshasa wil komen, heeft hij nog zijn dorp. Daar kan hij blijven en al zijn geld importeren dat hij in 32 jaar heeft vergaard om bij te dragen aan de herop bouw van het land", aldus Karaha. Mobutu arriveerde gisteren vanuit Togo in Marokko, na dat hij vorige week vrijdag Kinshasa was ontvlucht. Welvaartpartij om op te treden tegen islamitische activisten heeft ernstige spanningen ver oorzaakt in de elf maanden ou de coalitie. (giller liet gisteren doorsche meren dat vervroegde verkie zingen moeten worden gehou den als de crisis voortduurt. Zij verklaarde dat verkiezingen een oplossing zouden kunnen zijn voor het ontstane grote wan trouwen tussen het Turkse leger en de premier. Erbakans regering overleefde deze week een door de opposi tie ingediende motie van wan trouwen met een meerderheid van slechts een handvol stem men. Hij kreeg steun van zes af gevaardigden van een kleine rechtse partij. Jakarta Een aanhanger van de Indonesische moslimpartij PPP daagt in Jakarta suppor ters uit van de regerende Golkar-partij. Op de laatste dag waarop campagne kon worden gevoerd voor de par lementsverkiezingen op 29 mei deden zich gisteren he vige rellen voor, waarbij ze ker vijf gewonden vielen. De oproerpolitie maakte met rubberkogels, waterkanon en traangas een einde aan bot singen tussen aanhangers van rivaliserende politieke partijen in Jakarta. Ook in Soerabaja en andere steden op Java kwam het tot onge regeldheden. Volgens de Indonesische autoriteiten zijn tijdens de verkiezings campagne 126 mensen om het leven gekomen. Daar mee is de campagne de bloedigste in de geschiede nis van Indonesië. Tot de stembusgang volgende week donderdag volgt nog een verplichte afkoelingsperiode van vijf dagen waarin alle politieke bijeenkomsten zijn verboden. De rellen in Jakar ta braken gisteren uit in een zuidelijke buitenwijk van de Indonesische hoofdstad. En kele tienduizenden aanhan gers van de moslimpartij PPP protesteerden tegen het be wind van president Soeharto. Supporters van de Golkar- partij gooiden met stenen en PPP'ers gooiden winkelruiten in. foto ap haarlem-tirana bart boele Albania On-Line heeft op Internet een geheim plan van de Albanese socialisten wereldkundig gemaakt. De Socialistische Partij van pre mier Fino wil daarmee het gras voor de voeten weg maaien van de Democrati sche Partij van president Berisha. Het gerucht gaat in Alba nië dat als Berisha de ver kiezingen van 29 juni wint, het pyramidefonds VEFA overeind blijft. Dat biedt hoop voor de vele tiendui zenden Albanezen die hun spaargeld bij dat fonds heb ben belegd en is dus gunstig voor de Democratische Par tij bij de verkiezingen. Het is niet uitgesloten dat het ge rucht door Berisha's partij onder het volk is verspreid, maar de aan de socialisten gelieerde zakenman Petrit Brahja heeft inmiddels een plan uitgewerkt om VEFA nog vóór 29 juni onderuit te halen. Brahja wil zoveel mogelijk investeerders op het VEFA- kantoor afsturen om hun geld terug te eisen. Hoe krijg je die mensen op de been? Nep-advertenties plaatsen in socialistische kranten, liefst met een (na gemaakt) logo, waarin VEFA meldt dat investeringen worden terugbetaald. Als te gelijkertijd de socialistische ministers in het kabinet-Fi- no alle economische activi teiten van VEFA saboteren blijkt al snel dat VEFA de advertentie-belofte niet kan waarmaken en is het ge rucht dat Berisha zoveel stemmen kan opleveren om zeep geholpen. Vooral rijst en maïs brussel-den haag anp Vanwege de snel toenemende hongersnood in Noord-Korea verstrekt de Europese .Com missie het geteisterde land voor 101,3 miljoen gulden (46,3 miljoen ecu) aan directe voedselhulp. Aan de hulp zijn geen politieke voorwaarden verbonden. De operatie maakt van Europa de grootste dona teur van Noord-Korea. Ook Nederland besloot gis teren uit de begroting van Ont wikkelingssamenwerking 600.000 gulden beschikbaar te stellen voor voedselhulp aan Noord-Korea. De helft van het bedrag gaat naar het Wereld Voedselprogramma van de Verenigde Naties (WFP). Sinds september 1995 heeft Neder land ongeveer 1,9 miljoen be schikbaar gesteld voor hulp aan Noord-Korea. Volgens de Europese Com missie bedreigt de hongers nood inmiddels dertien tot veertien miljoen Noord-Korea- nen. Door de snel verslechte rende economische situatie in het geïsoleerde communisti sche land zijn veel burgers af hankelijk van staatshulp. Het bewind in Pyongyang heeft een dagrantsoen ingesteld van honderd gram rijst per per soon. Noord-Korea kampt sinds 1995 met grote voedseltekor ten. Zware regenval veroor zaakte in 1995 en 1996 ernstige overstromingen, die een deel van de landbouwgrond on bruikbaar maakten en voedsel voorraden hebben wegge spoeld of vernietigd. De Europese hulp bestaat voor het overgrote deel uit de levering van rijst, maïs en groenteolie. Op termijn is Brussel bereid nog eens tien miljoen ecu (22 miljoen gul den) aan voor de gezondheids zorg in Noord-Korea uit te trekken. De hulp wordt ver strekt via internationale orga nisaties, waaronder de Vere nigde Naties. Een diplomaat bevestigde dat de Kroatische president tij dens de ontmoeting botste met diplomaten uit de Vere nigde Staten, Rusland en de Europese Unie. De Kroatische regering staat al langere tijd onder druk van westerse rege ringen en mensenrechtengroe- peringen meer Servische vluchtelingen toestemming te geven naar huis terug te keren. Kroatië heeft Kroatische vluchtelingen toegestaan ver laten Servische huizen voor een periode van tien jaar in be zit te nemen. Zo'n 50.000 Kroaten hebben dit gedaan. De weinige Serviërs die hebben geprobeerd naar hun vooroor logse woongebieden terug te keren, vonden hun woningen daar vaak bezet door Kroaten. Vorige week lieten Kroatische functionarissen weten dat er een nieuw repatriëringspro gramma zal komen waarmee de wet ongedaan wordt ge maakt die de Kroaten het recht geeft Servische huizen te clai men. De Kroatische president Franjo Tudjman heeft de internatio nale gemeenschap beschul digd van partijdigheid ten gun ste van de Serviërs. Tudjman had gisteren een ontmoeting met buitenlandse diplomaten over de terugkeer van de Servi sche vluchtelingen naar hun voormalige woongebieden in Kroatië. Het Kroatische persbureau H1NA berichtte dat Tudjman in dat gesprek erkende dat er 'reden tot bezorgdheid' is over de mogelijkheden die de Ser viërs hebben naar hun huizen in Kroatië terug te keren. Maar hij voegde hieraan toe dat zijn land 'verbaasd is over de een zijdige benadering' en de na drukkelijke internationale aan dacht voor de Servische min derheid. „Niet eenmaal uitte iemand hetzelfde soort be zorgdheid over de Kroaten en andere minderheden die uit hun huizen zijn verdreven", al dus Tudjman. ruii /uk «paul koopman liné dagje tafelen en causeren met de Britse premier waren ze er alle- an onder de indruk. De charme iy Blair, de jongste deelnemer aan £ise top in Noordwijk, gisteren g legde, was zo overweldigend wantrouwen onvermijdelijk een •egon te knagen. Wat bedoelde rvan New Labour bijvoorbeeld pleidooi voor een Nieuw Euro- de Nieuwe Eeuw? Een Europeser 3of een Britser Europa? uropese tussentop in Noordwijk beling had, dan was het wel ken- -t ®n met de nieuwe sterke man in ng Street en uitvissen wat hij met 'voorheeft. Maar dat laatste bleef ftje gissen. „Hij spreekt een ande- dan zijn voorgangers. Ik heb er ad gevoel bij", taxeerde Van Mier- blgische premier Dehaene was tachtiger: „Ook Blair zal een fun- 10 teel Britse houding aannemen", •ra huwde hij al op voorhand. De remier Lipponen was het opge- Blair tracht een 'balans' te vin wen de belangen van het Vere- Tninkrijk en het Continent. En de Spaanse voorzitter van het Europese parlement Gil Robles noemde de opstel ling van Blair 'een stuk redelijker', maar ook 'mistig'. Blair zelf had er intussen op het oog wei nig moeite mee om zich in de exclusieve herenclub van Europese regeringsleiders en staatshoofden te bewegen. Op de tra ditionele familiefoto, deze keer aan de kust, mocht hij meteen al plaatsnemen naast de 'grote drie'; Kohl, Chirac en EU- voorzitter Kok. Blair was de meest modi euze van de drie, ontspannen poserend in een goed gesneden antraciet kostuum met rode stropdas. Terug wandelend naar het conferentiecentrum babbelde hij met Kok nog wat na over het fraaie weer en de goede kansen voor de top van Amsterdam. Want daarvoor diende 'Noordwijk' eveneens. De Europese chefs moesten er eensgezind beloven dat het in Amsterdam op 16 en 17 juni echt gaat lukken met het nieuwe Europese Verdrag. Ook regeringsleiders en staats hoofden hebben soms de behoefte zich zelf moed in te spreken. Op culinair gebied kwamen Blair en zijn collega's in Noordwijk weinig te kort. De lunch, bedoeld voor de korte verklarin gen, werd ingeleid door een salade van kreeft en coquille Saint-Jacques, gevolgd door tarbotfilet met asperges, afgesloten door een mandje van sorbetijs op een bedje van rode vruchten. Het diner, be doeld voor een discussie over de 'eerste en derde pijler' van het Europees Ver drag, werd voorafgegaan door een terri ne van ganzenlever met truffels, waarna een ossenstaartsoep met morilles, een tournedos en grand dessert, begeleid door een premier cru Monthelie Champs Fulliots '93 en een droog-fruitige Char- donnay Grand Ardèche '95. Dat de nieuwe Britse regering serieuze plannen met Europa heeft, had Blair meteen al duidelijk gemaakt. In het La gerhuis liet hij weten een 'leidende rol' in de EU te ambiëren naast Frankrijk en Duitsland. Die opmerking bezorgde de Italiaanse premier Romano Prodi, die zijn land ook graag ziet als een groot Eu ropees land, overigens meteen pijn scheuten. De zere plek werd tijdens een 'bilateraaltje' tussen de twee heren weg gemasseerd. Gisteren publiceerde de Britse minister van buitenlandse zaken Robin Cook een ingezonden stuk in di verse Europese kranten onder de kop: 'Europa kan met Tony Blair resultaten boeken'. „Het verschil met vroeger is dat wij voortaan niet gewoon nee zullen zeg gen, maar zullen zoeken naar compro missen die voor iedereen aanvaardbaar zijn", aldus Cook in dat artikel. Maar in dezelfde kolommen stond de boodschap dat het VK 'de eigen nationale belangen vastberaden zal verdedigen' en 'nog har de onderhandelingen zullen volgen'. Blair leidde zelf zijn persconferentie in de briefingzaal die door Van Mierlo als 'welkomstgeste' was afgestaan. Hij be nutte meteen de gelegenheid om duide lijk te maken dat Europa zich soms met de verkeerde kwesties bezighoudt. „We moeten ons concentreren op de onder werpen die de burgers aangaan: werk, veiligheid, milieu, criminaliteit. Ik vond een goed publiek voor die gedachte", zei hij. Het woord 'concensus' kwam niet over zijn lippen, wel de vaak herhaalde verzekering dat hij de Britse belangen 'perfectly clear' had gemaakt en dat ak koorden alleen worden gesloten als ze zowel het Britse als het Europese belang dienen. Had Blair het een beetje naar zijn zin ge had? De premier: „Als ik hier moest overnachten en nog 24 uur moest door praten, denk ik niet dat ik verrukt zou zijn". Tony Blair (rechts) in gesprek met premier Kok. foto reuters

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5