Drie rozen voor een soldatenleven U J Russische leger voortdurend in oorlog met dienstplichtigen door MONIQUE VAN RAVENSTEIN en WILLY SCHOUWSTRA Jaarlijks sterven in Rusland zes- tot achtduizend dienstplichtigen in vredestijd. Rechten van soldaten worden op grove wijze geschonden. Al bij de rekrutering grijpt het militaire apparaat naar onwettige methodes, daarbij gesteund door de rechterlijke macht. In het onlangs verschenen rapport 'Torture in Russia - this man-made hell' ('Foltering in Rusland - een hel die door mensen is gemaakt') noemt Amnesty International het Russische leger 'een instituut in Goelag-stijl, waar de behandeling van soldaten slechter is dan die van gevangenen.' De militaire autoriteiten gebruiken dan ook steeds extremer middelen om hun rekruteringsquota te halen. Uithongering, verkrachting, mar teling en verwaarlozing. Het zijn praktijken die volgens een recent rapport van Amnesty International op grote schaal worden gepraktiseerd in het Russische leger. Een onderzoek van het Rus sische ministerie van defensie meldt dat in 1994 ruim vierhonderd soldaten zelfmoord pleegden en 2500 overleden door 'criminele incidenten.' De Russische mensenrechtenor ganisatie Mothers Rights Foundation houdt het op jaarlijks vier-tot vijfduizend doden. Schattingen van de Soldatenmoeders van Sint Petersburg, een stichting die opkomt voor de rechten van rekruten, liggen nog tien keer hoger. Geheim De miserabele financiële positie waarin Rus land verkeert, is een van de belangrijkste oor zaken voor de wantoestanden in het leger. Het defensiebudget vormt met 7,4 procent een aanzienlijke post op de Russische begro ting. Toch ontvangt het leger naar eigen zeg gen maar eenderde van zijn financiële be hoefte. De uiteindelijke bestemming van de mil jarden roebels die wél naar defensie gaan, is een goedbewaard geheim. De soldaten profi teren er in elk geval niet van. Zij krijgen te weinig voedsel en moeten maanden wachten op hun salaris. Ook is er een tekort aan brandstof voor de tanks en vliegtuigen. Daar door kan het gebeuren dat straaljagerpiloten met kartonnen vliegtuigvleugels om hun ar men hun gevechtsmanoeuvres op de grond moeten oefenen. De 'djedjovsjtsjina' is het gruwelijkste voorbeeld van uit de hand gelopen frustraties van de manschappen. Bij deze gewelddadige ontgroeningspralctijk worden rekruten ge marteld, mishandeld of incidenteel zelfs ge dood door langer dienende soldaten en supe rieuren. Laatstgenoemden knijpen hierbij meer dan een oogje toe. Twee dronken offi cieren in Sint Petersburg bijvoorbeeld be laagden begin dit jaar soldaat Denis Andre- jev, die volgens medesoldaten werd geboeid en geslagen tot hij het bewustzijn verloor. Vervolgens sloten de officieren Andrejev 35 dagen op bij wijze van 'disciplinaire straf.' Een andere officier adviseerde de jongen zichzelf maar op te hangen ofn zo een einde aan zijn lijden te maken. De militaire procu reur besloot af te zien van een strafzaak tegen de daders. Hij erkende hun mishandelingen, maar deze vielen volgens hem in het niet bij hun 'voor het overige voorbeeldige staat van dienst.' Hongerdood Een beproefde martelmethode is het onthou den van voedsel. Artsen in Vyborg vochten in december vorig jaar drie weken voor het le ven van Dmitri Zjoekov, die de hongerdood dreigde te sterven. De soldaat schreef aan zijn moeder dat zijn commandant hem van zijn voedselrantsoen beroofde om hem voor zijn 'traagheid' te straffen. Een van de andere soldaten gaf later toe dat hij de jongen uit de etensbak van een hond had zien eten. Zjoekov werd uiteinde lijk in het ziekenhuis opgenomen met onder meer een ontsteking in de mond en een vroeg stadium van een nieraandoening, het gevolg van uitdroging. De resultaten van de strafzaak die tegen zijn commandant werd geopend, zijn nooit bekend gemaakt. Joeri en Svetlana Poznanski, oprichters van de Petersburgse Vereniging van Ouders van in Vredestijd Overleden Dienstplichtigen, we ten maar al te goed wat er in het leger kan ge beuren. Hun zoon werd door zijn comman dant aan het werk gezet onder ondeugdelijk opgehangen hoogspanningsdraden - aan de verkeerde kant van het bord 'niet betreden, levensgevaar!' De jongen verbrandde levend toen een draad naar beneden kwam. De ver antwoordelijke commandant werd nooit ver volgd. Sinds 1991 zet de vereniging van de Po- znanski's zich in voor lotgenoten en probeert ze via politieke lobby de levensomstandighe den van dienstplichtigen te verbeteren. Svet lana (59): „De afgelopen jaren kwamen er in vredestijd per jaar ruim zesduizend dienst plichtigen om. Dat is meer dan in Afghanis tan, waar in negen jaar vijftienduizend solda ten stierven." Haar man Joeri (61) schetst het grote ver schil tussen de afhandeling van de sterfgeval len. „Nabestaanden van Afghanistan-slacht- offers ontvangen een uitkering en subsidies voor woonruimte en openbaar vervoer. Fa milies van soldaten die in vredestijd overlij den niet. De militaire autoriteiten proberen de dodelijke incidenten altijd op 'ongevallen buiten verantwoordelijkheid van het leger' te gooien. Zo voorkomen ze dat ze schadever goeding moeten betalen. „De overheid werkt ook niet mee. Zij laat de ouders van omgekomen soldaten in het ongewisse over het lot van hun zoon. Als de nabestaanden niets weten, kunnen ze im mers ook niets eisen. Er liggen tientallen on geïdentificeerde lijken in koelcellen. Als er toch een uitkering wordt betaald, bedraagt die niet meer dan 60.000 roebel", zucht Joeri. Bitter:,,Daar kun je precies drie rozen voor kopen." Shock De vereniging kan in de meeste gevallen wei nig bereiken. „De officieren wordt de hand boven het hoofd gehouden", vertelt Svetlana. „Vorig jaar werd een soldaat in Basjkirië zo slordig geopereerd dat hij in shocktoestand raakte. De arts oordeelde dat hij met verlof moest, maar de commandant liet hem niet gaan. Zijn moeder nam de jongen mee naar huis. Drie dagen later werd hij gearresteerd, gevangen gezet en geslagen. Daarna kwam hij in hospitaal van zijn legeronderdeel te recht. Toen ik de procureur belde, zei die slechts: „Wie bent u? Geen familie? Dan kan ik niets voor u doen." Wie deserteert, loopt het risico voor de strafrechter te moeten verschijnen. Maar vaak is er geen andere oplossing, vinden de Poznanski's. Svetlana: „Je kunt als ouders wel een klacht indienen bij de commandant over mishandeling, maar zo'n man zal zeggen: 'Breng uw zoon maar terug, dit lossen wij in tern op.' In de praktijk zal de jongen dan nog meer geslagen worden. Wij adviseren ouders hun kind mee naar huis te nemen en een rechtszaak aan te spannen. Je zoon verstop pen raden we niemand aan. Vroeg of laat zal hij toch verder moeten met zijn leven." Na de ineenstorting van de Sovjetunie is de pers geregeld horrorstory's gaan publiceren over de wantoestanden. Daardoor zag het le ger zich met een nieuw probleem geconfron teerd: het vervullen van de rekruteringsquo ta. Met name in de grote steden houden steeds meer dienstplichtigen zich schuil voor de militaire autoriteiten. Om de door defensie gestelde quota te ha len, grijpen de rekruteringscommissies naar steeds vergaander methoden. Volgens de Sol datenmoeders van Sint Petersburg roepen de autoriteiten tegenwoordig alle mannen in de dienstplichtige leeftijd op, geschikt of niet. „Ze pakken wie ze pakken kunnen. Verzoe ken om vrijstelling op grond van medische problemen, familie-omstandigheden of ge wetensbezwaren worden domweg gene geerd." De Soldatenmoeders stellen dat volgens onafhankelijke medische onderzoeken 80 procent van de oproepbare mannen onge schikt is voor militaire dienst. De miserabele fysieke conditie van de bevolking, veroor zaakt door milieuvervuiling, slechte voeding Soldaten in Rusland hebben het niet gemakkelijk. Volgens mensenrechtenorganisaties overlijden er jaarlijks vier- tot vijfduizend door 'criminele' in cidenten. FOTO» ARCHIEF en inadequate medische voorzieningen, zijn hier debet aan. Toch krijgt slechts een fractie van de dienstplichtigen vrijstelling. Er zijn bij het co mité gevallen bekend van zware epileptici die bij het leger werden ingelijfd. De militia en speciaal getrainde eenheden kammen zelfs studentenhuizen uit en rekruteren de jon gens ter plekke. De meest 'succesvolle' van deze eenheden worden beloond met een eer bewijs van de staat. De militaire autoriteiten maken zich daarnaast schuldig aan het op zettelijk verkeerd informeren van rekruten. Deze zijn voor betrouwbare informatie aan gewezen op de activiteiten van verenigingen die voor hun rechten ijveren. Sinds 1991 - het uiteenvallen van de Sovjetunie - is hun aantal sterk gegroeid. De Soldatenmoeders van Sint Petersburg is er één van. Wekelijks kloppen hier zo'n tweehonderd jongens aan die ondanks gezondheidsproble men, familie-omstandigheden of gewetens bezwaren oproepen blijven ontvangen. Drie keer per week is er een gratis spreekuur, waarin de aanwezigen op hun rechten wor den gewezen. De wantoestanden worden op getekend en aangekaart bij internationale mensenrechtenorganisaties. Tijdens het spreekuur staan de gangen rond het kleine kantoor van de stichting in het centrum van Sint Petersburg vol. De wachtenden bestuderen de prikborden in de gang. Hierop is alle informatie te vinden die officiële instanties achterhouden. Tatjana Boelatova is met haar achttienjari ge zoon naar het spreekuur gekomen. Zij heeft Maxim persoonlijk uit Tsjetsjenië ge haald. Hij was daar in de buurt van het zwaarbevochten Grozny gelegerd. Officieel in vredestijd, maar dat stelde Boelatova niet ge rust. „Ik weet precies wat daar gebeurt. De le vensomstandigheden zijn slecht en het is ook in de zogenaamde vredestijd gevaarlijk om dat er een sterk anti-Russisch sentiment heerst. Er hoeft maar iemand een schot te lossen en de beer is weer los. Bovendien mag een soldaat officieel pas'naar een oorlogsge bied gestuurd worden als hij minimaal een half jaar in dienst zit. Mijn zoon diende nog geen drie maanden." Maxim hoort het felle betoog van zijn moe der wat verlegen aan. Hij bloost als zijn me ning wordt gevraagd. „Ik hoop dat ik op me dische grond afgekeurd kan worden, en dat ik niet terug hoef', zegt hij. Zijn moeder hoopt niet alleen, maar weet het zelfs zeker. „Het is uitgesloten dat ik hem terug laat gaan. Dan maar illegaal, hij blijft hier. Ik laat Moeders van Russische soldaten, die tijdens hun diensttijd zijn gedood, demonstreren voor het Russische parlementsgebouw in Moskou met foto's van hun overleden zonen. Het comi té van Soldatenmoeders heeft in Stockholm de 'Righ Livelihood Award 1996' gekregen, een alternatieve No belprijs. FOTO EPA mijn zoon niet als kanonnenvoer gebruiken." Gljeb Visnjevski (23) leest aandachtig de informatie aan de muur. Hij is in zijn eentje gekomen om te horen welke wegen hij kan bewandelen om onder dienst uit te komen. Gljeb lacht schamper op de vraag waarom hij het leger niet in wil. „Ik ben ziek, en dus on geschikt", antwoordt hij kortaf. „Maar als ik gezond zou zijn, zou ik evengoed niet wil len." Het probleem is alleen dat hij zijn identi teitspapieren niet terugkrijgt van de militaire autoriteiten - iets waar velen mee kampen. Zonder papieren krijg je nergens een baan, heb je geen recht op officiële huisvesting en is het onmogelijk een paspoort aan te vragen. Je bent een illegaal in eigen land. Het recht om op grond van gewetensbe zwaren dienst te weigeren, is sinds 1992 in de Russische grondwet opgenomen. Vier jaar na dato heeft het parlement de noodzakelijke wetgeving echter nog steeds niet doorge voerd. Ook is de strafwet niet aangepast aan de nieuwe passages in de grondwet. Pogin gen een wet op de alternatieve dienstplicht aan te nemen, haalden tot nu toe geen meer derheid in het parlement. De Nederlandse directeur van de mensen rechtenorganisatie Human Rights Watch in Moskou, Diederik Lohman, erkent dat de si tuatie nijpend is. „Er zijn veel rechters die de nieuwe constitutionele rechten negeren en onder één hoedje spelen met de militaire au toriteiten. Die maken slim gebruik van het gebrek aan advocaten en het lage vertrouwen in de rechterlijke macht. Waar het in hun straatje te pas komt, proberen ze de jongens om te praten. Ze beweren gewoon dat er geen wet op alternatieve dienst bestaat." Bijstand De Moskouse Antimilitaristische Radicale As sociatie (ARA) probeert, net als de talrijke Soldatenmoedersorganisaties, zoveel moge lijk kennis onder rekruten te verspreiden. De organisatie verleent dienstweigeraars juridi sche bijstand en zoekt zoveel mogelijk de pu bliciteit. Advocaat Sergej Sorokin, die na mens ARA voor het gerecht gedaagde dienst weigeraars vertegenwoordigt, vindt dat de mentaliteit van de Russen hoognodig aan verandering toe is. „Als ik de jongens vertel hoe ze de zaak kunnen aanpakken, zeggen ze smalend: „U weet niet in wat voor land u woont." Ze zijn ervan overtuigd dat de militia ze ieder mo ment op kan pakken en het leger in kan stu ren. De autoriteiten willen deze gedachte graag in stand houden. Door zoveel mogelijk dienstweigeraars te veroordelen, hoopt men andere rekruten te ontmoedigen alternatieve dienst te vragen." Sorokin ziet het ministerie van defensie als voornaamste struikelblok voor het realiseren van een wet op de alternatieve dienstplicht. Een groot deel van het parlement staat aan de kant van dit ministerie. Sorokin: „Het zijn gewoon stomkoppen. Een of andere generaal zegt dat het aannemen van de wet slecht is, en vervolgens stemmen veel afgevaardigden tegen het voorstel." Vorig jaar trad Rusland toe tot de Raad van Europa. Dat betekent dat het land diens aan bevelingen op het gebied van de invoering van alternatieve dienstplicht moet volgen. De werkelijkheid is anders. Een 22-jarige leer ling-monnik van de Boeddhistische gemeen schap in Sint Petersburg werd onlangs inge lijfd in het leger, ondanks het feit dat hij be zig was met zijn initiatie en zijn gewetensbe zwaren kenbaar had gemaakt. De jongen werd naar de regio-Chabarovsk gestuurd, waar hij mishandeld werd door mede-soldaten. Met twee gebroken benen kwam hij in het ziekenhuis terecht. Na zijn terugkeer in de Boeddhistische gemeenschap werd de toekomstige monnik gearresteerd en beschuldigd van desertie. Later werden alle aanklachten tegen de rekruut ingetrokken. Zijn gewetensbezwaren zijn echter nog steeds niet erkend, zodat hij op elk willekeu rig moment opnieuw kan worden opgeroe pen. Volgens Diederik Lohman van Human Rights Watch is de angst voor een leegloop van het leger slechts een van de motieven achter de ontkenning van het recht op alter natieve dienst. „De militaire bonzen vinden religie en pacifisme gewoon nonsens." De legertop begint als een kat in het nauw nu steeds vreemdere sprongen te maken. In januari dit jaar werd de achttienjarige Sergej Rozjkov uit Bjelomorsk door de militaire au toriteiten uit de schoolbanken gelicht en af gevoerd naar Nova Zembla. De Jehova's Ge tuige had gewetensbezwaren, maar wilde wel alternatieve dienst vervullen. Verzoeken van Soldatenmoeders Moer- mansk om Sergej in die stad te laten blijven in afwachting van een rechtszaak werden ter zijde geschoven. „Ik kan met de jongen doen wat ik wil", aldus de commandant. De procu reur liet weten niet bij machte te zijn de commandant bevelen te geven. Twee gezichten Voorlopig biedt de wetgeving geen uitweg voor dienstweigeraars. Ook aan de wantoe standen in het leger veranderen alle papieren beloftes niets. De nodige legerhervormingen, door president Jeltsin toegezegd in de hitte van de verkiezingsstrijd, zijn nog niet in zicht. Over zijn toezegging nog voor het jaar 2000 een beroepsleger in te voeren, is na zijn heiverkiezing niet meer gerept. Het verbaast Sorokin niet. De ARA-advo- caat noemt de president 'een man met twee gezichten.' „Hij staat onder sterke invloed van defensie. Waarom gebruikt hij anders zijn bevoegdheden niet om een decreet uit te vaardigen voor de wet op de alternatieve dienstplicht? In het buitenland hangt hij mooie verhalen op, omdat hij krediet nodig heeft. Eenmaal terug op Russische bodem zijn alle beloftes vergeten. Het geld wordt ge bruikt voor kwesties als Tsjetsjenië. De Rus sen denken nog steeds dat ze te allen tijde klaar moeten zijn voor een nieuwe oorlog, en menen daarom een groot leger nodig te heb ben. Elke Russische man tussen de 18 en 27 is een potentieel slachtoffer van deze misvat ting."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 41