'Onafhankelijkheid zit ons in het bloed' it, T ZATERDAG 24 ME11997 In Voorschoten vragen ze al jaren om een discotheek, in Druskininkai hebben ze die al jaren. Westerse jongeren wordt afgeraden dit gebouw alleen te bezoeken omdat de plaatselijke jeugd nog wel eens wat klappen wil uitdelen en de gasten beroven. FOTO'S DIMITRI WALBEEK I sjernobyl-kinderen", fluistert I Brian Werbickas in het hotel 'Centras Dainava.' En hij wijst buiten in de richting van een groep vra gende kinderen uit het gebieckdat jaren len door een kernramp werd getroffen, zingend en hardop lachend lopen ze ileke gezichtjes richting sanatorium aan or de rest lege Laan van Vilnius. Hunke- naar een lekker warm bad. rbickas, een 48-jarige Engelsman met tvse voorvaderen, woont sinds enkele den in het dorp en werkt als leraar En- »p basisscholen. Daarnaast geeft hij les emeente-ambtenaren. Hij is hier voor lijk vanwege de rust. Hij wil aan zijn raalscriptie over de filosoof Nietzsche en. >t. Daar moet Druskininkai het van heb- Het 'verkeersknooppunt' rondom het Litouwse vlag getooide gemeentehuis in de ochtenduren dan ook een geheel beeld te zien te zien dan hetzelfde in Voorschoten; geen gehaast, geen geen verkeerslichten, geen zebrapaden en tekort aan parkeerplaatsen, de Laan van Vilnius, de autovrije wan- omenade waaraan het gebouw ligt, en in trainingspak gestoken bejaarde i van het sanatorium verderop, met de doekjes rond de nek, de passanten delijk toe. In alle rust. Zelfs de eek- itjes uit het naburige park komen 'vra- Jfer nog nootjes zijn. Kom daar in Voor- en eens om. jumelage met Druskinikai bestaat nu vier jaar. De Stichting Voorschoten Europa koos de gemeente in 1993 uit itouwse dorpen die zich voor samen- ng aanboden. De 'kruisbestuiving' op cultureel, sociaal en economisch 1 tot een wederzijdse verrijking leiden ocht niet ontaarden in hulp- en subsi- rlening. Maar sinds de banden in 1994 iel werden, werd en wordt er af en toe lakketje naar de zustergemeente met 1)inwoners gestuurd, sfeer onder de bevolking van Draskini- i het zuiden van Litouwen bij de grens Wit-Rusland en Polen (drie uur rijden Ie bus vanuit de hoofdstad Vilnius), is annen. De inwoners zijn goedlachs en edelijk en lijken nog steeds in de roes te ten die in 1991 is ontstaan door de on gelijkheid. De trotse en ontspannen ng wordt behouden, ondanks de finan- problemen van Druskinikai die vele ma- oter zijn dan die van de rijke zusterge- te. (afhankelijkheid en democratie hebben i twee kanten: We hebben nu wel veel id en we kunnen onze eigen keuzes maar de financiële moeilijkheden en problemen rijzen de pan uit. Het is ijk om zelf verantwoordelijk te zijn", burgemeester Algimantas Maknys.'Deze rvatief is sinds enkele weken aan de Zijn partij werd in het hele land de winnaar van de gemeenteraadsverkie- Druskininkai, het Litouwse zusje van Voorschoten, trots op vrijheid Voorschoten heeft sinds 1993 een zustergemeente in Litouwen, Druskininkai genaamd. Ondanks enkele overeenkomsten (het dorp heeft bijna evenveel inwoners) wordt de band vooral gekenmerkt door verschillenrijk-arm, Oost-West, Randstad-bossen en meren. Maar hoewel de gemeentekas een bodemloze put lijkt, overtreft het kuuroord het rijke zusje ook wel eens. Zo heeft het van de weldadige rust zelfs het visitekaartje gemaakt. In Voorschoten zijn de problemen op de vingers van één hand te tellen. Maar wat speelt er eigenlijk in Druskininkai? Verslag van een bezoek aan Litouwen aan de vooravond van de komst van een delegatie naar Voorschoten. Burgemeester Algimantas Maknys in zijn werkkamer: „De financiële problemen rijzen de pan uit." zingen begin april. In twintig van de vijfen vijftig steden in Litouwen zit nu een (geko zen) conservatieve burgemeester. Privatiseren Het grootste dilemma voor Maknys wordt de komende jaren het koesteren van de rust die hij tegelijkertijd juist wil exploiteren. Want er is geld nodig en daarbij is het binnenhalen van grote Westerse investeerders noodzake lijk. Vooral de noodruftige sanatoria van Druskininkai kunnen een financiële injectie goed gebruiken. Zeker omdat de inwoners van de gemeente bijna volledig afhankelijk zijn van deze gezondheidscentra. Nu zijn ze nog staatsbezit. „Maar we gaan de overheid vragen deze centra te privatiseren zodat we de zaken samen met investeerders kunnen aanpakken en meer toeristen uit het Westen kunnen lokken", zegt Maknys. Probleem daarbij is dat de werkwijze van buitenlandse investeerders de laatste tijd nogal wat vragen oproept onder de bevol king. Die volgt argwanend de ontwikkelingen rond de vestiging van de Amerikaanse siga- rettenfabrikant Philip Morris in Klaipeda, een stad in het noordwesten van Litouwen. Als een van de grootste buitenlandse investeer- Op de achtergrond een van de vele voorbeelden van onafgemaakte bouwwerken. Er is geen geld om ze te voltooien. Een gebouw zoals er geen tweede van is; het grootste sanatorium van Oost-Europa aan de Laan van Vilnius. ders, neemt Philip Morris het niet zo nauw met de wet. Uitgerekend dit bedrijf, dat in z'n eentje drie procent van het bruto nationaal product van Litouwen voor zijn rekening neemt, draaide het afgelopen jaar zonder vergunning gewoon door. Terwijl de kwali teitseisen niet werden gehaald, bleven de pakjes sigaretten van de band rollen. Daar naast overtrad de onderneming ook nog eens de milieuregels en staat de concentratie teer en nicotine in de sigaretten ter discussie. In een hoofdredactioneel commentaar in de Baltic Times wordt Philip Morris afge maakt. Onder de kop 'A Matter of Respect' (een zaak van respect), wijst deze krant het bedrijf op zijn verantwoordelijkheden. „We moeten niet blind zijn voor wat ze doen al leen omdat ze geld in het laatje brengen", schrijft de commentator die het nationale onrustgevoel in Litouwen verwoordt. Fout Voorbeelden van westerse bedrijven die het heft in eigen hand nemen, zijn er te over. En daar zijn ze ook in Druskininkai bang voor. Uiteraard zijn investeerders van harte wel kom. Maar niet tegen elke prijs. De angst voor uitbuiting en machtsverlies is diep ge worteld. „We maken in Litouwen een grote fout door alle deuren wagenwijd open te zet ten. We moeten verstandig zijn en het rustig aan doen", zegt Gintaras Cekauskas, de ge meente-ambtenaar die verantwoordelijk is voor de samenwerking met Voorschoten. Op zijn werkkamer hangen een kalender met de tekst 'Mooi Holland' en een foto van een aantal schapen. Aanstaande maandag komt hij met een delegatie naar Nederland. „Net zo min als we weer een bezetter in ons land willen, willen we in deze onzekere tijden onder een Westerse baas werken. We willen het nu allemaal zelf doen en er zelf de vruchten van plukken", betoogt Cekauskas terwijl hij de Laan van Vilnius afloopt. Op weg naar het grootste sanatorium van Oost- Europa, zoals het 'Druskininku Fizioterapijos Gydykla' trots wordt genoemd. De samenwerking met Nederland draait om dit sanatorium. Bossen en meren in Li touwen zijn de laatste decennia drastisch vervuild. En wil het dorp in de toekomst de zogenaamde 'eco-toerist' aantrekken, of de westerling die zich komt 'opladen' in de sanatoria, dan moet het grondwater be schermd worden. Dankzij de hulp van Voor schoten, en een subsidie van 300.000 gulden van het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken en de Europese Unie, worden nu maatregelen getroffen om dat te bereiken. Zo wordt binnenkort het huisafval in Druski ninkai gescheiden opgehaald. Het is een slechts een eerste maatregel in een reeks ter verbetering van het milieu, maar wel een belangrijke. Nu nog gaat al het afval naar een grote vuilnisbelt buiten het dorp, maar volgende maand worden er drie containers geplaatst voor het scheiden ervan. Dat aantal zal binnen twee jaar fors worden uitgebreid om de plaatselijke bevolking er definitief toe te bewegen af te stappen van het verbranden van het afval in de achter tuin. Door velen wordt dat nog gezien als de meest efficiënte methode van verwerking, ook al staat er dan een boete op. Om die mentaliteit te veranderen, wordt het probleem aan de wortels aangepakt. Dankzij de steun van Voorschoten en het Ne derlandse bedrijf TOOLconsult wordt aan leerlingen van basisscholen geleerd welk af val ze kunnen weggooien en op welke ma nier. Ambtenaar Cekauskas schrijft geregeld stukjes in de plaatselijke krant om de burgers op de hoogte te houden van het milieupro ject. En hoewel de pas gekozen burgmeester nog niet precies weet wat het allemaal voor stelt, is ook hij er enthousiast over. „Het is al leen maar goed voor onze sanatoria als het grondwater wordt beschermd. Paaien Via deze milieu-acties hoopt Druskininkai de Westerse investeerder te paaien om geld te steken in de sanatoria. In het grootste ge zondheidscentrum wachten op deze doorde weekse dag vele tientallen bejaarden op een behandeling. Met een handdoekje om hun hals zitten ze geduldig op volgepakte bank jes. „Ze komen uit Rusland, Polen maar ook uit Israël", zegt Cekauskas. „Voor de meesten worden de behandelingen door de staat be taald. Net als voor die kinderen uit Tsjer- nobyl. Ze komen hier allemaal om uit te rus ten, te baden of om zichzelf weer op te pep pen." Cekauskas is nog nooit voor een behande ling in een sanatorium geweest. Met zijn 38 jaar voelt hij zich daar te jong en vitaal voor. Onderweg naar het café 'Pas Alberta', wande lend over de uitgestorven Ciurlionio Gatvé, vertelt hij hoe hij in 1988 als een van de voor vechters in de strijd om onafhankelijkheid naar Vilnius trok om de vrijheid op te eisen. „We wisten al jaren dat het eens weer zou ge beuren. Onafhankelijkheid zit in ons bloed", zegt hij. Maar erg veel onafhankelijkheid heeft Litouwen deze eeuw niet gekend. Al leen van 1918 tot 1940 kon daaraan worden geroken, daarna volgde een bijna vijftig jaar lange overheersing vanuit Moskou. Nu willen de Litouwers hun vrijheid voor geen goud meer uit handen geven. Toch kunnen ze niet zonder de hulp uit het buitenland en burgemeester Maknys van Druskininkai beseft dat als geen ander. Zijn flirt met het Westen wordt echter niet door iedereen toegejuicht. Ook ambtenaar Ce kauskas twijfelt aan de vaardigheden van de nieuwe conservatieve burgemeester. De vori ge eerste man was een christendemocraat. Zelf is Cekauska sociaaldemocraat. „Maknys is een marionet. Hij danst naar de pijpen van zijn leiders in de hoofdstad Vilnius," is zijn oordeel over de eerste burger die in de Sov- jettijd jarenlang gemeenteraadslid was voor de communistische partij. De overwinning van de conservatieven wordt vooral door ambtenaren met lede ogen aangezien. Zij worden om de twee jaar 'ge test' en iedereen weet dat de nieuwe ge meenteraadsleden van deze mogelijkheid ge bruik maken om 'hun vriendjes te benoe men'. Aan tafel worden er cynische grappen over gemaakt. In de trant van 'Ik wil ook nog wel eens naar Voorschoten...als ik hier dan nog werk natuurlijk... „Het zijn vooral de vrouwelijke ambtena ren die zich daar druk om maken", zegt Ce kauskas. Burgemeester Maknys roept dat het allemaal wel mee zal vallen met de wijzigin gen. „Enkele ambtenaren zullen inderdaad worden weggestuurd. Maar niet allemaal. We vervangen heus niet puur om te vervangen. We doen dat alleen als de nieuwe gemeente raadsleden vinden dat de kwaliteit van de ambtenaren niet voldoet." Identiteit Meer woorden wil Maknys niet aan het on derwerp besteden. Liever houdt hij zich bezig met die ene prioriteit: het vinden van inves teerders die de zaken niet meteen geheel overnemen. „We willen gewoonweg geen al te grote invloed uit het Westen", zegt ook hij. En Cekauskas voegt toe: „We willen Litouwen blijven, onze eigen identiteit bewaren. Wil elk Europees land dat niet? Nederland toch ook? Desondanks kan Druskininkai niet anders dan de deuren steeds verder open zetten. De tijd begint te dringen. Het geld dat buiten landse investeerders nog moeten binnen brengen, is al dubbel en dwars besteed. Als voorbeeld gebruiken de twee mannen het meest nijpende probleem. De gemeente moet veel historische gebouwen in het dorp onderhouden, maar heeft daarbij een jaren lange achterstand opgelopen. Er is geen geld voor. Dus ontstaat er een enorme verpaupe ring. De sporthal in aanbouw staat al jaren klaar om afgebouwd te worden, maar dat kost 400.000 gulden en dat geld is er niet. Om diezelfde reden kunnen ook de vuilnis auto's niet vervangen worden. „We rijden nog steeds in vrachtauto's uit de Sovjettijd. Sommige zijn tientallen jaren oud en vragen dagelijks onderhoud," aldus Maknys. Cekauskas persoonlijk heeft een soortgelijk probleem. Hem ontbreekt het geld om zijn huis af te bouwen. „In de Sovjettijd hadden we relatief veel geld, maar geen stenen om te bouwen. Ik kon mijn huis toen niet afmaken. Nu, na de onafhankelijkheid, hebben we ge noeg stenen, maar hebben we absoluut geen geld om ze te kopen", legt hij uit. Leraar Engels Werbickas kan zich er niet zo druk om maken. Hij geniet van de rust aan de Laan van Vilnius. Net als steeds meer be zoekers uit het Westen. Met de politieke en economische situatie in het land van zijn voorouders kan het nog alle kanten op, con stateert hij. „De positie is nog labiel. Ze zijn ook zo trots en nationalistisch hier. Eigenlijk willen ze alles zelf doen, alleen schoorvoe tend aanvaarden ze hulp uit het buitenland." De onafhankelijkheid was voor hem eigen lijk een geschenk uit de hemel. „Hier heb je als afgeschreven leraar uit Engeland plotse ling ongekende mogelijkheden. Daarnaast ben je als oudere westerling ook nog verras send interessant voor de dames hier. Nee, voor mij is het een prachtige tijd." Naast de vele gele houten huisjes is de bouwstijl van dit appartementencomplex erg typisch voor Druskininkai.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 39