Proefballon of klapsigaar J D de revival van het luchtschip. Als versnelling van de onthaasting in de luchtvaart. Uit vrees voor verstikking van het luchtruim maakt de Jongerencoalitie, het politieke platform van de Nationale Jongerenraad voor Milieu Ontwikkeling (NJMO), een zogeheten zeppelin tournee om het geloof in de zeppelin te verkondigen. Volgens deze milieubewuste jongeren is de toekomst aan wat in het bovengrondse transportivezen al langen breed historie scheen. Bij het bedrijf Rigid Airships Design in 's-Graveland zijn ze aan het goede adres. Daar liggen de plannen klaar voor de bouw van een luchtschip. De vraag is wie dat zal betalen. „Eerst zien, dan geloven. Tot dusver is in Nederland nooit een zeppelin van de tekentafel opgestegen. door GERARD VAN PUTTEN ZATERDAG 24 MEI 1997 wikkeling van het luchtschip, dat volledig werd overvleugeld door de technische evolu tie van het vliegtuig. Een niet onbelangrijk detail daarbij was dat de Amerikanen eind ja ren dertig in reactie op Hitiers landjepikpoli- tiek het vertikten Hugo Eckener, de hoogste baas bij Luftschiffbau Zeppelin GmBh in Friedrichshafen, onbrandbaar heliumgas te verstrekken voor de LZ130. „Ook voor het luchtschip is het uitbreken van de oorlog een grote ramp geweest. Goering eiste al het alu minium op, dat voordien werd gebruikt voor het geraamte van luchtschepen." Proefballon Sinds de bevrijding zijn er links en rechts heel wat proefballonnen opgelaten, vooral in de laatste twee decennia. Een willekeurige greep van luchtschipprojecten die vol en thousiasme werden gelanceerd en vervolgens, in de anonimiteit landden. In 1972 trommel de Theo Wielenkemper als baas van een luchtreclamebedrijf in Essen-Mülheim enige vooroorlogse Zeppelin-technici op met het doel eigentijdse luchtvaartexperts wegwijs te maken in de constructie van luchtschepen. Na veel gebrainstorm kwam het van een ont werp van de WDL1, een zeppelin ter lengte van 60 meter en een doorsnee van 17 meter. Volgens het plan zou het gevaarte met twee propellermotoren van het merk Rolls Royce worden uitgerust. Nadien is er noch van Wie lenkemper, noch van de WDL1 iets verno- In het Engelse Cardington besprak in 1973 een groep ruimtevaartdeskundigen onder lei ding van de Brit John West de ontwikkelings mogelijkheden van een luchtschip, qua vorm gelijkend op een vliegende schotel. Het heet te destijds dat de energiecrisis luchtschepen een lift kon geven. Een consortium van finan ciers moest het project van de grond tillen, maar het is bij gepalaver gebleven. Concreet heeft alleen de Skyship 500 van de luchtschipfabrikant Airship Industries in 1984 enkele maanden dienst gedaan nabij Parijs. Voor het vervoer van passagiers tussen de vliegvelden Charles de Gaulle en Orly. De lijndienst bleek niet rendabel genoeg. In de sterkte/zwakte-analyse zoals gefonnu- leerd in het vorig jaar september verschenen rapport 'Revival van het luchtschip' komt de zeppelin er redelijk vanaf. Grif wordt toege geven dat luchtschepen het qua snelheid ver re moeten afleggen tegen een vliegtuig. Een ander nadeel is dat starten en landen bij windkracht 7 uit den boze is. Maar de schrij vers van het rapport verwijzen met enige gre tigheid naar een NASA-studie, in 1975 uitge voerd door Goodyear, die heeft uitgewezen dat een luchtschip zich tijdens de vlucht nog goed houdt bij windkracht 11, onweer, sneeuw en hagel. Daarnaast roemen de onderzoekers het comfort van een luchtschip, dat veel ruimte biedt en zich ook nog eens schokvrij en ge luidsarm kan verplaatsen. Zich beroepend op Amerikaans onderzoek is het veiligheidsas pect volgens hen geen punt van discussie, terwijl het luchtschip bovenal als milieu vriendelijk wordt aangemerkt. Alleen de trein, meer bepaald de intercity, stoot als ver voermiddel minder NOx (stikstofoxyde) en CxHy (koolwaterstoffen) af. In weerwil van de betrokkenheid van de Technische Universiteit Delft bij het onder zoek is prof. ir. E. Torenbeek, hoogleraar aan de faculteit Lucht- en Ruimtevaarttechniek, en beeld uit vervlogen dagen, de zeppelin in glijvlucht boven de stad. Zal dit ook het toekomstbeeld worden? zo vrij een kanttekening bij de uitkomsten te plaatsen. „Volgens een ijzeren wet zal men geneigd zijn de snelheid te laten toenemen, naarmate de afstand groter wordt. Gestejd dat die van 100 naar 150 kilometer per uur wordt opgevoerd, dan neemt het brandstof verbruik met factor 3,5 toe. En bij 200 kilo meter per uur, praat je al gauw over factor 8. Daarnaast is het nog eens zo dat twee keer zo veel brandstofverbruik per uur twee keer zo veel uitstoot van C02, oftewel kooldyoxyde, veroorzaakt. Gerekend in kilometers wordt de vermenigvuldigingsfactor 2 respectievelijk 4. In de luchtvaart is brandstofverbruik veel minder afhankelijk van snelheid." Speerpunt De ingebrachte bezwaren wegen niet op te gen de opgesomde voordelen, is de overtui ging die door het driehoofdige Zeppelin-pro jectteam van de Jongerencoalitie van de NJMO wordt aangehangen. Kirsten Kuipers, Ellen Tijmes en Mireille Sennef doen vanuit hun hoofdkwartier in Utrecht aan 'natuurlij ke, milieuvriendelijke en duurzame beleids beïnvloeding' en hebben daarbij het lucht schip tot speerpunt verheven. Op 27 mei or ganiseren ze een landelijk debat in Utrecht, volgend op eerdere gespreksessies in den lande. „En we gaan met het oog op de verkiezin gen van volgend jaar ook de politieke partij en, de schrijvers van de verkiezingprogram ma's aanschrijven. Iedereen heeft de mond vol als het gaat over oplossingen van het milieuprobleem, maar alles verdwijnt uitein delijk in de kast. De overheid heeft in het ver leden wel veel geld in Fokker gestoken en on langs ook in de vijfde landingsbaan op Schip hol, maar als er veertig miljoen op tafel moet komen voor een luchtschiphangar houden ze in Den Haag de hand op de knip. De conven tionele luchtvaart zal blijven bestaan, we zijn geen luchtfietsers. Maar het luchtschip, afge zien van fiets en benenwagen zo ongeveer het schoonste middel van vervoer, verdient wel een plaats in het luchtverkeer. Het zou de helikopter kunnen vervangen bij kustbewa king. Het zou bij vredesoperaties kunnen worden ingezet. En ook bij de controle op lo zingen van schepen in open zee, zodat het milieumes aan twee kanten snijdt." Op instigatie van de Jongerencoalitie hield het NIPO een steekproef onder 1000 repre sentatieve Nederlanders. De uitkomst: de helft achtte het de hoogste tijd voor een in vestering in een nieuwe generatie-zeppelins. „De vraag blijft overeind wie bereid is het be nodigde geld uit te geven om het luchtschip van de grond te trekken. Wij hebben de in druk dat de overheid naar het bedrijfsleven kijkt en het bedrijfsleven naar de overheid." In het Duitse Friedrichshafen is het proto type van de Zeppelin LZ N07 gebruiksge- reed; met een lengte van 75 meter goed voor maximaal 14 passagiers. „Ik kan niet geloven dat met een dergelijke capaciteit rendabel vervoer is op te zetten", reageert professor Torenbeek van TU Delft, die in relatie tot de zeppelin-hype een tikje cynisch gewaagt van een telkens opstekende epidemie. Prototype Dan worden de zaken in 's-Graveland bij Ri gid Airlines Design, althans op papier, groot ser aangepakt. Onder de bezielende leiding van directeur Ian Alexander, al meer dan der tig jaar een zeppelinmaffe Schot, wordt ge werkt aan het prototype van de 'Holland Mil lenium Navigator'. Trots meldt zijn trouwe medewerker Roest dat na anderhalfjaar teke nen het model klaar is en voor type-certifice ring is voorgelegd aan de Rijksluchtvaart dienst. „Klopt", zegt woordvoerder Van Wijk van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zonder zich uit te spreken in bedragen kon digt hij alvast aan dat Rigid Airships Design fors moet dokken voor het type-certificaat. „Want voor de RLD gaan er zeker 16.000 tot 20.000 mensuren inzitten om vast te stellen of het ontwerp wel klopt en of het voldoet aan luchtwaardigheid. Vandaar datjiet certi ficeringsproces eerst dan ter hand zal worden genomen, nadat Rigid voor een financiële ga rantie heeft gezorgd." Dat komt volgens Rigid-medewerker Roest allemaal best voor elkaar. Voor hem staat het ook nagenoeg vast dat over een maand of ne gen de eerste proefvlucht kan worden ge maakt met het prototype, waarmee in totaal een bedrag van rond 80 miljoen is gemoeid. „Een aantal niet nader te noemen privéper- sonen heeft het mogelijk gemaakt dit con cept te ontwikkelen door de benodigde 5 mil joen gulden te financieren. Met als resultaat dat er een ontwerp is uitgekomen van een luchtschip van 174 meter, met een doorsnee van 29 meter, geschikt voor het vervoer van 35.000 kilo mensen c.q. vracht en goed voor een kruissnelheid van 148 kilometer per Bij TU Delft heeft professor Vogelesang op het instituut voor lucht- en ruimtevaartin dustrie een team klaarstaan, dat Rigid Airs- hips Design de helpende hand kan toesteken bij de verdere constructie. „Maar het staat hier. op een laag pitje", aldus een woordvoer ster. „Al een half jaar is er helemaal niets ge beurd. Het project is financieel nog niet rond. Wij willen graag beginnen, maar dan moet er wel geld op tafel komen." Een tegenvaller voor Rigid Airships Design was dat de Rabobank zich onlangs als poten tiële geldschieter terugtrok. Woordvoerder Van Doeselaar: „Zonder in details te treden, kan ik zeggen dat we te veel vraagtekens bij het projectplan van Alexander en zijn men sen moesten zetten om er 'ja' tegen te kun nen zeggen." Consortium Geen man overboord in 's-Graveland. Rigid Airships Design is volgens medewerker Roest zo goed als rond met een andere bank („ik zeg niet welke"), die bereid zou zijn geld te fourneren voor de verwezenlijking van het gedachtengoed van mister Alexander en con sorten. „Binnen drie maanden valt de oprich ting van een consortium te verwachten, dat de productie gaat financieren. Ik verwacht dat in de september met de bouw kan wor den begonnen." Bij de KLM wordt koeltjes kennis genomen van w&t in 's-Graveland al enige tijd aan acti viteiten wordt ontwikkeld. „Eerst zien, dan geloven", zegt woordvoerder Baas, die mee deelt dat binnen de luchtvaartmaatschappij vooralsnog geen enkel standpunt leeft over de eventuele nakende concurrentie van luchtscheepvaart. „Met alle respect voor de plannenmakers door de jaren heen, maar het is er nooit van gekomen dat een luchtschip van de tekenta fel is opgestegen. Sinds de Hindenburg in brand vloog, heb ik alleen maar van die recla mezeppelins in de lucht zien hangen. Uit er varing weet ik dat de discussie over lucht schepen periodiek wordt aangezwengeld na een voltooide studie-opdracht. Twee jaar ge leden was er nog een student die Groningen noemde als de aangewezen vestigingsplaats voor luchtschepen. Daarna heb ik er nooit meer van gehoord, kennelijk is ook zijn plan in een of andere la verdwenen. Zoals vele van die.plannen." Sollicitaties Bij Rigid Airships Design denken ze zich vol doende te hebben ingedekt tegen het klapsi-- gaareffect dat eerder zo vele luchtschipidee- en heeft getroffen. Intern wordt daar hardop gedacht over een fabriek, ergens in de Flevo- polder. Na de eeuwwisseling zouden daar volgens de nu geldende prognoses jaarlijks twintig luchtschepen van de productielijn moeten komen. Medewerker Roest calculeert werkgelegenheid voor 3000 tot 4000 mensen, waarbij hij niet onvermeld laat dat er al ten minste 200 sollicatiebrieven van oud-Fokke- rianen zijn binnengekomen. „Ga er maar van uit dat wat twee jaar geleden door alles en ie dereen nog lacherig werd afgedaan als een luchtkasteel, realiteit wordt." Bij de KLM horen ze ervan op. Zegt woord voerder Baas na enige bedenktijd: „Ik wens die meneer Alexander en z'n staf oprecht alle succes toe, want ik gun iedereen het verwe zenlijken van z'n ideaal. De tijd zal leren of de exploitatie ervan haalbaar is." Iets meer dan zestig jaar nadat de Hindenburg in vuur en vlam opging, wordt de haalbaarheid onderzocht van Perfectie Het luxieuze interieur van de Graf Zeppelin in de jaren twintig. De bovenste foto geeft een impressie van de prestigieus aangeklede sa lon; op de onderste prent is de voor die tijd hypermoderne elek trische keuken te zien. Jongerencoalitie wil zeppelin weer de ruimte geven oven de brede maatschappelijke discussie over de toekomst van de luchtvaart hangt het luchtschip, aj het feitelijk bezien vooralsnog als imagi- ïaire optie. Nog hoort PvdA-Kamerlid Valk giet hihahoongelach van collega-volksverte- pnwoordigers, dat werd aangeheven toen hij jind februari in het parlement de zeppelin roorzichtig als transportmiddel voor komen de dagen opperde. Niettemin wordt bij de nitiatieven tot herleving van de zeppelin een in ie serieuze toon aangeslagen om alle plan- ïenmakerij meteen af te doen als zweverig ;ezwatel over vervlogen luchtvaartromantiek >n futurische nostalgie. Gedachtig aan de milieu- en veiligheidsproblematiek die het lestaafide vervoer in toenemende mate op- verpt, liet de Adviesdienst Verkeer- en Ver roer van het Directoraat-Generaal Rijkswa- lerstaat recentelijk een 'verkennend haal baarheidsonderzoek'instellen. Perspectieven bevindingen in het rapport 'Revival van iet Luchtschip', waarvoor behalve de Haar- imse onderzoeker Paul Peeters ook de Tech- ische Universiteit Delft en NEA Transport- inderzoek- en opleiding tekenden, beloven 1 tel degelijk zekere toekomstperspectieven oor het aloude luchtschip. En dan niet zo- ieer in het goederenvervoer, waar op grond an hun 'globale verkenning' de onderzoe- ers concluderen dat in principe alleen han- lel zit in het transport van turbines, fabrieks- irocessoren, alsmede snijbloemen, levende 1 uikens en pingpongballen. Berekeningen lebben uitgewezen dat het vervoer van an- !ere goederen per luchtschip vijf keer duur- ler kan uitvallen dan per vrachtauto. Maar in het onderzoeksrapport wordt het akantieverkeer aangestipt als een mogelijk- leid om zeppelins rendabel te exploiteren, lijvoorbeeld als redelijk alternatief voor de nuspendels naar Zuideuropese kusten. En iet luchtschip zou per vlucht een paar hon- !erd vermogende, niet door haast achter- olgde pensioen- en lijfrentetrekkers kunnen I ienen voor een door luxe overladen cruise, lat wordt straks, als alles tenminste doorgaat latuurlijk, genieten voor de vergrijzende ba- yboomers vanaf 300 meter hoogte. Niet neer opgevouwen zitten in vliegtuigcharters, ouringcars en treinen; ook de benen kunnen net verlof tijdens de zeppelin-vaart. 'ergeelde foto's uit de glorietijd van de zep- din geven al aan dat het eind jaren twintig ua comfort aan weinig ontbrak in de Graf eppelin, zoals die toen rond de wereld weefde. Het interieur voorzag onder meer in en voor die tijd hypermoderne elektrische l euken en een prestigieus aangeklede salon, i litaat uit het rapport 'Revival van het Lucht- chip'; 'De Duitse luchtschepen van de jaren ertig bereikten al een hoge graad van per- ectie. Gebruik van moderne navigatiemidde- en en weerradar zal de veiligheid alleen naar verbeteren'. Het Hindenburg-trauma is al lang ver- verkt, hoewel vooral in de Verenigde Staten le begin jaren tachtig door een platenmaat- chappij uitgebrachte cassettebandjes van iet ooggetuigeverslag van radioreporter Her- leit Morrison als collectors-item geldt. Mor- son was op 6 mei 1937 ter plaatse om na- nens het radiostation WLS in Chicago zijn nisteraars deelgenoot te maken van de lan- De ondergang van de hooggeprezen Hindenburg, die op 6 mei 1937 op het nabij New York gele gen landingsterrein Lakehurst in vlammen opging. foto's archief ding op het nabij New York gelegen Lake hurst van de 245 meter lange en 118 ton zwa re LZ 129 Hindenburg, gevuld met ontvlam baar waterstofgas. In de oren van menige ou dere Amerikaan ligt nog de nagalm van Mor risons legendarisch geworden reportage ver ankerd: „Hier komt hij, dames en heren. En wat een aanblik. Hoe opwindend. Een schit terend schouwspel. Het brandt, barst in vlammen uit. Dit is een van de ergste cata strofes. O mensheid..." Ruim zestig jaar naderhand ziet onderzoe ker Peeters de positieve kant van al wat deze gedenkwaardige catastrofe aan negatiefs op leverde. Van de 96 inzittenden kwamen 35 mensen, alsmede een lid van het grondper soneel om. „Hoe triest het voorval ook, ik zie het nog niet gebeuren dat zo veel mensen het kunnen navertellen als van eenzelfde hoogte een Jumbojet brandend naar beneden komt." Niet lang na de ramp stagneerde de ont

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37