Onder voorwaarden erschijn ik voor iet Oorlogstribunaal' Van druivenplukker tot kasteelheer JL ZATERDAG 24 ME11997 iiic: „Als het Tribunaal onpartijdig is en ook Izetbegovic en Tudjman g van vorige pagina i zullen worden, ben ik bereid me te onderwerpen aan elke ondervraging." foto's archief k tapels documenten komen op tafel, waaronder lijsten met slachtoffers uit de omgeving van Srebrenica. Karadzic: „Kijkt u maar. In april nei 1992, in juni 1992. Allemaal dood. En dit is iocument waarin moslim-commandant Naser Oric irebrenica opdracht geeft voor een sabotage-acüe, aam en toenaam van degenen die de actie moesten iren. Ze zijn later voorgedragen voor een onder ling, hoewel het gewoon een oorlogsmisdaad was. ier zijn regels van moslim-geestelijken, religieuze in- (ies waaraan moslim-soldaten zich moesten houden lat ze de aanval ingingen." is geen oorlogsmisdaad. Dat doen alle strijdende n in alle oorlogen. iiuurlijk is dat geen oorlogsmisdaad. Maar het laat ien dat er een heilige oorlog is gevoerd, een Jihad. Er il van documenten waaruit blijkt dat een divisie van mija BiH (het moslim-leger, RS) in Srebrenica was ïrd. Er was geen sprake van een gedemilitariseerde De moslims hebben ook nooit de bedoeling gehad et een safe haven zou worden. Het was voor de BiH vensbelang dat ze ons vanuit Srebrenica bleven be- Wij waren genoodzaakt heel veel militairen rond dave te houden om hun aanvallen af te slaan zodat omsingeling van Sarajevo konden breken. Wij kon- liet langer toestaan dat onze mensen vanuit een zo- imde safe haven werden gedood. IT JUST HAD TO his gaf u de order om Srebrenica aan te vallen. hoefde niet. Er was een permanent order to at- Elke uitval of aanval werd door ons beantwoord met (genaanval. Zo ging dat ook begin juli 1995. We de en tegenaanval en plotseling boekten we terrein- Omdat, zoals later bleek, Izetbegovic zijn leger had Ien om Srebrenica te verlaten." De val van Srebrenica was niet het gevolg van plande aanval, maar puur toeval? >n een geplande aanval met nieuwe troepen kon !prake zijn. Ons probleem is altijd geweest dat we «(gestrekt front hadden van duizenden kilometers weinig manschappen. In Srebrenica zaten 9.000 «n-soldaten. Dan heb je minimaal 40.000 man nodig fl te veroveren. Die hadden we niet. We konden niet Itroepen vandaan halen en op één punt concentre- srovering van Srebrenica was voor ons zeer onver en verrassend. Srebrenica mét het moslim-leger ®oit gevallen. Dat was militair onmogelijk.'We kon- iiet meer doen dan de aanvallen vanuit de enclave Pas later snapten we waarom de verovering op- tnogelijk bleek. Een belangrijk deel van de BiH had dave op bevel van de moslim-leiding verlaten. Ze door onze linies zien te breken en proberen 'te bereiken. Ze hebben Srebrenica zélf opgegeven." ft. want we hadden dus niet verwacht dat we Sre- a kónden veroveren. Overigens werd ik niet dage oor Mladic geïnformeerd. Op een gegeven moment 1 Mladic mij. Hij vertelde me dat-ie in Srebrenica Waar is de Armija BiH dan? vroeg ik hem. Hij ver- dat het moslim-leger was vertrokken. Er werd overal toen, zei hij, maar dat was in de bergèn. Natuurlijk ft we in de gaten dat het allemaal zeer ongewoon fe snapten het niet. Maar we wisten nog niet dat de ad besloten om zich terug te trekken. Toen wij in Srebrenica kwamen, waren er geen mos lim-soldaten meer. Alleen de bevolking en de Nederland se VN-militairen. Izetbegovic is daar in eigen kringen la ter hard op aangevallen. Hij heeft Srebrenica opgegeven om extra troepen voor Sarajevo te krijgen en een interna tionale militaire interventie uit te lokken. Hetgeen later eigenlijk ook is gebeurd." Generaal Mladic en u worden door het Oorlogstribunaal verantwoordelijk gehouden voor een massamoord in Sre brenica. „Ik ken Mladic als een zeer strikte man. Ik kan over veel dingen wat hem betreft klagen, maar ik weet zeker dat hij een soldaat persoonlijk zal ruïneren als hij zou weten dat één van zijn mannen iemand had verkracht of vermoord. Hij is zeer gedisciplineerd en zou dat nooit hebben toege staan." Laten we het niet over aantallen hebben, maar één ding is duidelijk: er zijn vele moslim-mannen gedood zonder dat er sprake was van vuurgevechten. „Ik kan niet uitsluiten dat er na Srebrenica veel per soonlijke wraakacties zijn geweest voor de dingen die de jaren daarvoor zijn gebeurd. Wij hadden ook onze 1260 doden. Maar dan waren het individuele wraakacties." „Vanzelfsprekend. En daarom hebben we het bevel uit gevaardigd om onze mensen te berechten als ze iets had den gedaan. Maar dan moeten de commandanten ter plaatse wel weten wat er gebeurde. Een commandant kan niet 24 uur per dag de gangen nagaan van elk van zijn duizend militairen." U, Mladic en de commandanten hadden het besef moe ten hebben dat uw soldaten er op uit waren om zich te wreken. „Vraag het de commandanten en ze zullen zeggen: We hebben alles gedaan om het te voorkomen. Nogmaals, in individuele gevallen weet je het niet. Maar dat kan niet de verantwoordelijkheid zijn van Mladic, laat staan van mij. Mij hebben geen rapporten bereikt dat onze soldaten sys tematisch misdaden hebben gepleegd." Een commandant is verantwoordelijk voor zijn man schappen, ook al weet hij niet exact wat ze doen. Dat ligt aan de basis van één van de zwaarste beschuldigingen van het Oorlogstribunaal jegens u en Mladic. „Ja, en morgen beschuldig ik u." „Achtduizend, zeiden ze zelf. Waar zijn de massagra ven? Tijdens de verkiezingen voor de gemeenteraad vorig jaar stonden er drieduizend vermisten als kiezer te boek. Waar kwamen die opeens vandaan? En verder hebben ze nagenoeg iedere soldaat gerapporteerd die is gedood tij dens de gevechten van 1995 en de jaren daarvoor. Bij de uitbraakpoging van de-BiH uit Srebrenica zijn er verschrikkelijke gevechten geweest. Ze probeerden door onze linies te breken en hun eigen gebieden te bereiken; niet omdat ze op de vlucht waren, maar omdat het ze was bevolen uit te breken. Er was een verdedigingslinie met ruim 50 Servische soldaten. Die zaten in loopgraven en zijn allemaal om het leven gekomen. Kunt u zich voor stellen hoeveel moslim-soldaten bij die aanval zijn ge dood? Het moeten er honderden zijn geweest. Dat is op meer plaatsen gebeurd. En ze zijn er doorgekomen, naar Tuzla. Maar vraag niet ten koste van wat." Enkele dagen later zou Dragan Kalinic, de voorzitter van het Servische parlement, verklaren: „De relatie tus sen Karadzic en Mladic was tijdens Srebrenica op een dieptepunt. Er was sprake van een crisis. Generaal Mladic en een paar mensen om hem heen gingen hun eigen weg. Hij heeft veel voor ons betekend, want een land in oorlog redt het niet met politici alleen. Maar wat Mladic niet begreep, is dat de civiele autoriteiten te allen tijde boven de militaire moeten staan." Hoe kunt u rechtvaardigen dat u 270 VN-mensen hebt gegijzeld en aan bruggen en installaties hebt geketend? „Wat bedoelt u met het woord gegijzeld?" Ze hebben zich bepaald niet vrijwillig vastgeketend. „Het waren geen burgers, dus kunnen het geen gijze laars zijn. Het waren hun commandanten die opdracht hebben gegeven om Serviërs te bombarderen. Hoe kun nen ze peacekeeper zijn en tegelijkertijd ons bombarde ren? Het waren géén gijzelaars." „En dat was absoluut gerechtvaardigd. Ab-so-luut ge rechtvaardigd. Enkelen van hen waren vooruitgeschoven posten die de bommenwerpers naar hun doelen leidden. Dan zijn het geen burgers, dan zijn het geen neutrale VN- ers. Dan zijn het vijanden. In dit geval (hij pakt een krant) zijn twee burgers bij een brug om het leven gekomen. De brug werd gebombardeerd, het vliegtuig keerde om en doorzeefde hun auto. Voordat we het deden, zijn 300 Ser viërs door die luchtaanvallen om het leven gekomen. Daarna geen enkele meer. Kunt u nagaan hoeveel van onze mensen waren gedood als Mladic het niet had ge daan. Het was een wanhopige poging van ons tegen een enorme overmacht." Bent u bang om gearresteerd te worden? „Nee, ik denk er ook geen moment aan." „Als je wilt kun je iedereen arresteren en iedereen do den. En het zou voor de internationale gemeenschap be ter zijn om te doden dan me naar Den Haag te brengen. Daar krijgen ze veel meer problemen met me." Zou u niettemin bereid zijn om u te verdedigen voor het Oorlogstribunaal? Okee, laten we gaan... „Onder de voorwaarde dat het Tribunaal onpartijdig is, dat het Tribunaal niet politiek gestuurd wordt. En dat óók Izetbegovic en Tudjman gedagvaard zullen worden. Als aan die voorwaarden wordt voldaan, ben ik bereid om Karadzic geeft aan dat het interview ten einde is. De volgende dag viert hij het orthodoxe Pasen. Het feest moet worden voorbereid. „Want ik ben een zeer religieus man." Hij geeft kleinzoon Nebosja aan zijn vrouw. Zij klaagt dat hij Nebosja te veel voor zichzelf opeist. Nebosja zelf is zich niet bewust van de territoriale aan spraken van zijn grootouders. Nebosja slaapt. Dat een select gezelschap van wijnkenners eind vorig jaar de wijn van Chateau Latrezotte uit 1994 bestempelde als 'uitzonderlijk', was verwonderlijk. De Sauternes kent242 wijnkastelen en Latrezotte is niet hel meest prestigieuze. Bijna 50 chateaus in de streek hebben een hogere 'cru'. Nog verwonderlijker is misschien dat het chateau wordt geleid door een Nederlander, Jan de Kok. Een Amsterdammer die van druivenplukker promoveerde tot kasteelheer. Nederlanders staan in Frankrijk bekend als begenadigde boeren, die uitblinken in het verzorgen van koeien en het kweken van kastomaten. Van het telen van druiven hebben Hollanders geen kaas gegeten, volgens de Fransen. Jan de Kok bewijst dagelijks het tegendeel op Chateau Latrezotte juist buiten het plaatsje Barsac. Twee jaar geleden werkte hij nog bij de Stichting Beeldende Kunsten in Amster dam; twaalf maanden later werd onder zijn leiding voor het eerst een rode wijn geprodu ceerd. Het was meteen een voltreffer. „En dat is natuurlijk een blamage voor de andere wijnboeren hier", zegt De Kok met een misprijzende blik naar de aanpalende wijnvelden, waarvan sommige met onkruid zijn overgroeid. „Veel boeren weten wel zo'n beetje hoe het moet, maar niet echt goed. Er komt elk jaar wel een nieuw product voor de wijnbouw op de markt, maar velen houden vast aan oude gewoonten. De volkswijsheid wil bijvoorbeeld dat je voor 15 mei niet mag spuiten. Ik had voor die datum al twee keer gespoten." Dat dit op z'n minst geen kwaad kon, bleek uit de lof voor de Chateau Latrezotte 1994 van de 'sommeliers', die allen als wijnexperts zijn verbonden aan dure restaurants. Jan de Koks '1995' won vervolgens op een gezag hebbende beurs nog eens een bronzen me daille, waarmee zijn geestrijk vocht tot het op twee na beste van de streek werd uitgeroe pen. Tsaar Die streek is bovendien niet zomaar een stukje grond langs - zeg - de Loire, thuisland van de belabberde sloeberwijn. De Sauternes (bezuiden Bordeaux) is het gebied waar vroe ger de tsaar van Rusland zijn boodschappen deed; het is het land van de duurste wijn op de aardkloot. En niet alleen de duurste, maar ook veruit de bewerkelijkste. Ogenschijnlijk is de natuur niet genadig geweest voor de Sauternes. De streek ligt in geklemd tussen de Garonne en de Ciron, twee rivieren waarvan het water altijd koud is door de lommering van het overhangend ge bladerte. Dat relatief koude water veroor zaakt vrijwel het hele jaar een dichte och tendmist, waarin een verschrikkelijke schim mel tot ontwikkeling komt: de botrytis cinera. Deze schimmel wordt overal elders ter we reld gevreesd als de pest, maar in de Sauter nes liefdevol gekoesterd. De schimmel zuigt de druiven goeddeels leeg, waardoor het sap dat overblijft, een zeer hoog suikergehalte heeft. En het is dat suikergehalte dat Jan de Kok en zijn 241 Franse collega's in staat stelt de witte likeurwijn te maken die alle andere wijnen overbodig maakt. Maar gemakkelijk? „De botrytis cinera is niet de enige schimmel die zich op de druif nestelt", zegt De Kok. „In sommige jaren hebben we wel vijf of zes verschillende schimmels. De plukkers moeten die kennen, want ze mogen slechts die druiven plukken die zijn aangetast door de botrytis cinera." Fiets Als het gaat om het plukken van de edele vrucht, spreekt Jan de Kok uit een rijke erva ring. In de jaren '70 verkocht deze Zeeuw de homodisco die hij in Eindhoven dreef, stapte op de fiets, en pedaleerde naar Bordeaux. En hoe kwam de buitenlander in die dagen aan de kost in Frankrijk? „De enige manier om wat geld te verdienen, was druiven te pluk ken." Aldus raakte De Kok als druivenplukker verzeild op Chateau Latrezotte. Hij bleef eni ge tijd, keerde terug naar de Lage Landen, gaf zijn beste krachten aan de Stichting Beelden de Kunst, maar verruilde enige jaren geleden toch weer de kunst voor de wijn. Jan de Kok keerde terug op Chateau Latrezotte, maar dit keer niet om de druiven zelf te plukken. Voortaan zou hij ze laten plukken - hij was bedrij fsleider geworden Het enige dat eigenlijk nog opmerkelijker is dan zijn loopbaan is de wijze waarop hij straks het chateau in bezit krijgt. Vele Neder landers liggen jarenlang krom om zich later eigenaar te mogen noemen van een hoopje stenen in het beloofde land, stijlvol gerang schikt in de vorm van een klein kasteeltje. Zo niet echter de 47-jarige Jan de Kok; hij liet zich vorig jaar gewoon als zoon adopteren door een voormalige Wehrmacht-soldaat „Hij heet Horst Glock, zodat ik officieel nu Jan de Kok-Glock heet", grijnst Jan de Kok. „Horst werd in de oorlog in de Ardennen ge vangen genomen en in Les Landes te werk gesteld. Na de bevrijding is hij hier blijven hangen en in dienst getreden bij made moiselle Badours, de toenmalige eigenaresse. Hij erfde het chateau en het bedrijf, toen zij in 1988 overleed." Een wijnkasteel erven is niet slecht, vooral niet voor de belastinginspectie. De waarde van Chateau Latrezotte werd destijds op 5,6 miljoen francs geschat (bijna 2 miljoen gul den), waarover de voormalige Wehrmacht- soldaat zestig procent successierechten moest betalen. Maar ook daar heeft De Kok iets op gevon den. Hij heeft het wijnkasteel voor een perio de van achttien jaar gehuurd, zodat de fiscale waarde ervan bij de dood van zijn tweede va der - Horst Glock is 72 - maar een deel zal zijn van de werkelijke waarde. „In plaats van een miljoen hoef ik straks slechts drie ton aan successierechten voor Latrezotte te betalen", lacht De Kok. Hij heeft alle reden om te lachen. Van kunst had hij geen verstand, maar hij kreeg wel een baan bij de Stichting Beeldende Kunst. Van wijn wist hij niets, maar hij speelt nu mee in de eredivisie van Frankrijks duur ste Bordeaux-gebied. En nu is hij ook nog de belastinginspectie te slim af. Nederlander Jan de Kok erft wijnchateau in deSauternes

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 35