ZATERDAGS BIJVOEGSEL 'Ze kunnen me beter doden dan arresteren' >17 zaterdag 24 mei 1997 Radovan Karadzic, van psychiater tot oorlogsmisdadiger Hij was als anti communist onder Tito een dissident in eigen land. Nu is hij de paria van de hele wereld, de architect van de gruwelen van het Bosnië-in-burgeroorlog: Radovan Karadzic, de psychiater die oorlogsmisdadiger werd, de meest gezochte man sinds 1945. Verslaggever Rob Siebelink kreeg een exclusief vijf uur durend interview met de gewezen Servische president. Die nog geenszins de hand in eigen boezem steekt. „De gijzeling van de VN- militairen was abso luut gerechtvaardigd. Madzic is nog steeds mijn president," zegt chauffeur Rade. „Hij heeft ons door de oorlog geholpen." Even later, als hij op de hellende berg weg heftiger dan gebruikelijk terugscha kelt: „Mijn vader is gedood door mos lims in Zepa. Hij was onherkenbaar ver minkt. Ik heb hem kunnen identificeren aan zijn haar. Ik haat de moslims. Zou u dat niet doen?" De gepantserde Audi 100 raast langs overvolle kerkhoven. Kleurige grafbloe men tussen het ontluikende groen. In de verte de bergen bij Sarajevo met ander halve meter sneeuw. De lente is laat dit jaar. Bij het dorp Han Pijesak wijst Rade naar de naaldbossen langs de weg. „De generaal," zegt hij. „Dé generaal. Mla dic." Achter de heuveltoppen woont Ratko Mladic, teruggetrokken in zijn buitenverblijf. Hij is in de Bosnisch-Ser- vische republiek nog steeds een held, ook al moest hij vorig jaar evenals diens politieke leider Karadzic het veld rui men. En hij is ons doel: Radovan Karadzic. De psychiater, de dichter, de leider van de Servische Democratische Partij, de gewezen president van de Bosnische Serviërs en, niet. in de laatste plaats, de meest gezochte oorlogsmisdadiger na 1945. Sinds Karadzic als gevolg van het Day- ton-akkoord van het politieke toneel verdween, laat hij zich nauwelijks nog in het openbaar zien. Interviews waren al uit den boze. Maar in de halsstarrige re publiek Srpska lijkt een kentering op komst. Het was Karadzic zélf die zich bereid toonde tot het gesprek. Bij hem thuis en te midden van zijn familie. Zpnder slag of stoot ging dat overi- gens niet. In Pale waren ze het er aller minst over eens of er een interview moest komen. Met de bevooroordeelde wereldopinie, het beklaagdenbankje waarin de Bosnische Serviërs bij voor baat zijn geplaatst, het negatieve imago van de gewezen president („Ik ben de griezel van de wereld", zegt hijzelf) - kun je je maar beter gedeisd houden, oor deelde een meerderheid van zijn advi seurs. Karadzic zelf hakte de knoop door. „Ik ben door en via de media ver oordeeld, zo zal ik mij ook verdedigen." In Pale, het dorp dat door Karadzic hoogstpersoonlijk werd uitverkoren als de hoofdstad van Bosnisch-Servië, volgt de auto enkele minuten een hobbelig zandpad. Er zijn twee roadblocks, be waakt door zwaarbewapende milities, en in de huizen en bosjes volgen spie dende ogen elke beweging. Maar verder wijst niets op de nabij heid van de residentie van de ex-presi dent die wordt geadoreerd door zijn ei gen mensen en die de rest van de wereld achter tralies wil hebben. De auto stopt voor een gewoon huis temidden van an dere gewone huizen. Maar dan duiken plotseling veiligheidsfunctionarissen ge wapend met pistolen en walkie-talkies op. De huisdeur gaat open en Radovan Karadzic verschijnt - tot in de deurope ning. Op bevel van zijn veiligheidsdienst mag hij geen centimeter verder. De ge bruikelijke volle en warrige haardos, pantoffels, een wollen vest. Bretels hou den zijn broek omhoog. Een verrassend tafereel. Onwillekeurig had zich toch een beeld gevormd van een heuse residentie: een comfortabele villa op een strategische plek omgeven door dikke muren. Met een zwembad wellicht, of andersoortig comfort. Maar niets daarvan. De buurvrouw links sprokkelt hout, de buurvrouw rechts ploegt de harde grond van de vroege lente. „De president is heel gewoon," zegt Rade met gevoel voor understate ment. Een 'gewone' man in een gewoon huis; het is slimmer dan het lijkt. Khad- affi, zegt een adviseur, bracht het al in praktijk. Er is geen betere bescherming dan loyale landgenoten in de buurt. Daar kan geen veiligheidsdienst tegen op. Zelfs geen half legertje. Kleinzoon Karadzic leidt ons glimlachend de woonkamer binnen. Daar worden we voorgesteld aan zijn drie maanden oude kleinzoon Nebosja (betekenis: Wees niet bang). Die ligt soms tevreden ronkend op opa's buik, terwijl Karadzic in een vijf uur durend interview vertelt over vier jaar oorlog in Bosnië, over Srebrenica, Het dorp Pale, door Karadzic uitgeroepen tot hoofdstad van Bosnisch Servië en de plaats waar de gewezen Bosnisch-Servische president nog altijd woont. foto gpd over de beschietingen van Sarajevo, over de gijzelname van VN-ers: een bijna schizofreen tafereel. U bent als vijftienjarige jongen, afkom stig uit Montenegro, in 1960 naar Saraje vo gekomen. Toeval? „Een bewuste keuze. Het was dichter bij mijn geboorteplaats dan bijvoorbeeld Belgrado. Het deel van Montenegro waar ik ben geboren, behoorde vroeger tot Bosnië. Het werd toegevoegd aan Montenegro tijdens de Turkse bezet ting." Dus u ziet zichzelf niet als Montenegrin maar als Bosniër? „Ik zie mijzelf als een Serviër uit Bos nië." U woonde met uw familie in een multi- etnisch Sarajevo. Uw buren waren Kroaten en moslims, de peetvader van uw broer is een moslim... „Ja, hij werd later een echte hardliner, een anti-Serviër." en een paar jaar later slachten jullie elkaar af. „Wij hebben de etnische zuiveringen in Joegoslavië niet uitgevonden. Dat heb ben de Kroaten tijdens de Tweede We reldoorlog gedaan. En iedereen weet dat moslim-leider Izetbegovic een Duits uniform heeft gedragen. Voor de oorlog in Bosnië heeft hij een boek geschreven waarin hij vertelde wat we konden ver wachten als Bosnië eenmaal een mos lim-staat zou zijn met een islamitisch regime. Zijn woorden waren duidelijk, hij zei het recht voor zijn raap. Toen Izetbegovic met Tudjman een bondgenootschap vormde, was het dui delijk. Dat was niet bedoeld tegen de Duitsers, de Russen of wie dan ook, maar tegen de Servische bevolking. Alle Serviërs waren doodsbang dat het tot een herhaling zou komen van wat er in de Tweede Wereldoorlog is gebeurd. Toen hebben ook wij besloten om een eigen partij te vormen. Ik was geen poli tiek dier. Ik was gelukkig op dat mo ment. We waren een succesvolle familie, we hadden goedlopende praktijken en genoeg geld. Maar we konden onze mensen in Bosnië niet zonder politieke bescherming laten. De oprichting van de SDS luidde uitein delijk slechts een verdere radicalisering in. „Wij hebben alles gedaan om de oorlog in Bosnië te voorkomen. En daar heb ben we voldoende bewijzen voor. Wij hebben het Lissabon-akkoord geaccep teerd, het verdelingsplan van de EU. Ik heb het Vance-Owen-plan in Athene ge accepteerd. Dat werd later door ons ei gen parlement afgewezen, maar ik heb het geaccepteerd. Ik ben er uiteindelijk mee akkoord gegaan dat Bosnië zich zou afscheiden van Joegoslavië. Dat was de meest riskante stap die ik ooit in mijn leven heb genomen. Daardoor werden wij een minderheid in ons eigen land. Het was ontzettend riskant, maar ik ac cepteerde het in een poging oorlog te voorkomen. Het trieste van alles is dat het Lissa bon-akkoord veel leek op Dayton. Waar om hebben we dan vier jaar oorlog ge voerd? De moslims hebben Lissabon ge accepteerd, de Kroaten hebben het ge accepteerd en wij hebben het geaccep teerd. De moslims, en ook de Kroaten, hebben het daarna van tafel geschoven onder invloed van de Amerikaanse am bassadeur Warren Zimmermann en uw eigen Hans van den Broek. Ze wisten dat er oorlog zou komen als Bosnië zonder akkoord werd erkend. Zij zijn evengoed verantwoordelijk voor wat er is ge beurd." Wanneer realiseerde u zich dat oorlog in Bosnië onvermijdelijk was? „Het belangrijkste was de algehele mo bilisatie die Izetbegovic op 4 april 1992 afkondigde. Ik heb hem direct gebeld en gezegd: Je maakt een verschrikkelijke fout. Waarom heb je het gedaan? Je weet wat het betekent als de moslims en de Kroaten onder de wapenen gaan. Je weet hoe de Serviërs dat zullen opvat ten. Ja, zei hij, maar ik kan er niets meer aan doen. Het is al aangekondigd, ik kan het niet meer veranderen." De moslims beweren: Het Joegoslavische federale leger (JNA) werd gedomineerd door Serviërs en gestuurd vanuit Belgra do. Zij hadden, zeker na de bloedige ge vechten in Kroatië, alle reden om bang te zijn voor het JNA. „Het JNA was absoluut niet betrouw baar. Het was drukker bezig met zich te rug te trekken. Bovendien zag het JNA ons allemaal als nationalisten en anti communisten. Voor hen was er geen en kel verschil tussen Izetbegovic, Tudjman of Karadzic. Pas toen het JNA zich eind mei 1992 terug had getrokken uit Bosnië, hebben we een eigen commando gekregen. Daarvoor hebben we geen enkele in vloed gehad. Ik ben op 12 mei gekozen tot president, daarna is Ratko Mladic be noemd tot bevelhebber. Hij was een ge neraal zonder leger. Het heeft ons de rest van 1992 gekost om al die groepen die overal vochten onder een gezamen lijk commando te krijgen. Dat was mijn eerste daad als president. Ze hebben la ter drie dagen de tijd gekregen om zich onder het opperbevel te scharen, anders zouden ze worden vervolgd als misdadi gers." Daarmee geeft u eigenlijk aan dat u wist wat er gebeurde. Dat Serviërs zich schul dig maakten aan moorden en zuiverin gen. „Natuurlijk. Maar ik kan aantonen dat de etnische zuiveringen geen politiek doel waren. Ik heb oorlogsmisdaden nooit toegestaan. Ik heb ze strikt verbo den en de orders zijn door mij meerma len nadrukkelijk herhaald. Ik ben er re delijk zeker van dat de commandanten in het leger oorlogsmisdaden niet toe stonden, laat staan dat ze er opdracht toe hebben gegeven. Ik durf de verantwoordelijkheid op me te nemen wat het leger en de politie mo gelijkerwijs gedaan zouden kunnen heb ben. Maar ik kan niet verantwoordelijk zijn voor wat burgers elkaar onderling aandeden. Dat was een voortzetting van de Tweede Wereldoorlog.. Het waren ve tes en wraakacties die werden uitge vochten. Chaos, pure chaos. Een burger oorlog. In de letterlijke zin van het woord: burgers die tegen burgers voch ten. Families die leden van andere fami lies in de Tweede Wereldoorlog hadden vermoord, deden dat nu weer of anders om. Maar ik heb dat niet toegestaan. Oorlogsmisdadigers moesten worden berecht." Dat gebeurde dus niet vaak genoeg. „Dat gebeurde heel vaak. Onze recht banken hebben tijdens de oorlog 5000 vonnissen uitgesproken en 4500 betrof fen Serviërs. Ik weet dat er aanzienlijke straffen tussen zitten van tien, vijftien jaar of zelfs nog langer. Ik kan u een zaak laten zien. Het ging om een groep moslims in Prijedor die tegen betaling naar Joegoslavië zou worden gesmok keld. Onze mensen hebben het geld aangenomen. Ik weet niet precies wat er onderweg is gebeurd, maar de moslims werden vermoord. Was dat een etnische zuivering? Nee, want die mensen wilden zelf weg uit Bosnië. Was het moord? Ja, en daarvoor zijn onze mensen veroor deeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Overtreders gingen de gevangenis in, hoewel we iedere soldaat aan het front heel goed konden gebruiken." Bentu veroordeeld? Zowaar een lachje: „Ik ben veroordeeld door de extremisten in mijn partij die me te soft vonden." Hebt u ooit leger- of politie-commandan- ten in staat van beschuldiging gesteld omdat ze zich niet hielden aan uw or ders? „Dat was mijn functie niet. Ik gaf de or ders door aan generaal Mladic. Hij was tenslotte bevelhebber van het leger." Maar u was president. Hoe kunt u dan de onophoudelijke beschieting van Sara jevo rechtvaardigen? „In Sarajevo hebben al die tijd tiendui zenden moslim-soldaten gezeten die op hun beurt Servische stadsdelen hebben beschoten. Tijdens een persconferentie vroegen journalisten de VN-generaal McKenzie: Waarom beschieten de Ser viërs scholen en ziekenhuizen? Het ant woord van McKenzie was: En waarom 'plaatsen moslims artillerie bij scholen en ziekenhuizen? Iedere militair heeft het recht om terug te vuren als hij wordt beschoten en dat is wat we deden." Daarmee zijn de beruchte granaat-aan vallen op de markt en de broodrij niet goed te praten. „Het is toch duidelijk wat daar is ge beurd? De moslims beschoten hun ei gen stad om de wereld te laten zien hoe de Serviërs weerloze moslims afslacht ten. Zo hebben ze het vaker gedaan en de wereld trapt er elke keer weer in. Kijk eens naar het bezoek van de Paus aan Sarajevo kort geleden. Langs de weg die de pauselijke mobiel zou volgen, la gen 25 anti-tankmijnen. En de Serviërs kregen de schuld. Hoe is het in vredes naam mogelijk om met een vrachtwa gen vol mijnen een gebied in te rijden dat volledig is gedomineerd door het moslimleger? De moslims konden de mijnen in 20 minuten ontmantelen. Ik verzeker u, onze beste experts zouden er minimaal twee uur mee bezig zijn ge weest." Heeft u bevolen om de 'safe' haven Sre brenica aan te vallen? „Srebrenica is nooit een safe haven ge weest." Dat was het wel. „Dat was het niet. Het was de bedoeling dat Srebrenica een safe haven zou wor den. Als u mij niet gelooft, vraag het dan maar aan Boutros Ghali. Die heeft zelf meermalen gezegd dat Srebrenica een moslim-vesting was en dat er voortdu rend aanvallen op de omliggende Servi sche dorpen werden ondernomen. „De laatste maanden van de enclave is er in de omgeving van Srebrenica elke dag een Serviër door aanvallen en ter- reur-acties gedood. Elke dag minstens één Serviër, in totaal 1260 doden. De VN weten het. De Nederlandse comman dant van Dutchbat weet het ook." Vervolg op volgende pagina Karadzic met zijn kleinzoon Nebosja (betekenis 'Wees niet bang'), die ligt te ron ken op zijn buik: „Ik ben de griezel van de wereld", foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33