De politieke broodschrijver rukt op Van Aartsen verdient niet langer begrip Militairen spelen Turkse fundamentalisten in de kaai Feiten &Meningen Genetische manipulatie ZATERDAG 24 ME11997 Laatst zong ik in gezelschap de lof van het boek van dokter Houtsmuller over verstandige voeding als vorm van kankerpreventie. Eigenwijs doceerde ik dat hij krachtig aanbeveelt om sojabonen te eten. Waarop een dame in het gezelschap uitriep: 'Ja. maar die sojabonen zijn tegenwoordig allemaal genetisch gemanipuleerd.' Waarop alle anderen haar bijvielen: sojabonen, gruwe lijk. want genetisch gemanipuleerd. Greenpeace was er ook fel tegen, had zelfs actie gevoerd tegen een schip geladen met van die reuze enge genetisch gemanipu leerde bonen. En. o gruwel, ook tomaten konden al ge netisch gemanipuleerd zijn, en zelfs bietjes en snijbo nen en broccoli. Als je zo luisterde naar de wijze waarop de diverse le den van het gezelschap huiverend de woorden 'gene tisch gemanipuleerd' in de mond namen, leek het wel alsof het hier ging om een levensgevaarlijke ziekte, een soort AIDS in het plantenrijk. Wat is dat toch merk waardig! Elk organisme, plant of dier, dat wij vandaag de dag aanschouwen is het product van miljoenen ja ren van geduldige genetische J manipulatie. U en ik zijn van 3F voetzool tot kruin genetisch ge- 'V' manipuleerd. M' JÊ De natuur doet helemaal niets anders dan steeds maar op nieuw manipuleren. Het ver schil tussen de genetische mani pulatie zoals die door mensen wordt bedreven, en de geneti sche manipulatie van de natuur is dat de natuur niet bewust doelgericht, en derhalve uiterst langzaam werkt. Maar de natuur heeft de tijd, heeft miljoenen ja ren tot z'n beschikking om orga nismen in die oneindige opeen volging van geslacht op geslacht genetisch zodanig te kneden, te vormen, te veranderen, te manipuleren dat de aanpassing aan het milieu zo groot mogelijk is. Als een plantensoort er miljoenen jaren over doet om via selectie en mutatie resistentie op te bouwen tegen een sullig slakje dat hem graag oppeuzelt, is er sprake van een proces dat niet wezenlijk anders is dan als de mens een nieuw gen inbouwt om datzelfde slakje om zeep te helpen als hij het waagt om een hapje te ne men van die plant. Het enige verschil is de tijd die no dig is om het gewenste effect te bereiken. Het is dus grote onzin om zo beducht te zijn voor ge netische manipulatie. Uiteraard kun je bij de snelle ge netische manipulatie die de mens toepast, ongewenste bijeffecten krijgen, maar die kunnen zich in de natuur ook voordoen. Natuurlijk, als je een gen inbouwt dat er voor zorgt dat een slakje het hoekje omgaat, kan dat zelfde gen ook het effect sorteren dat die plant ons bij voorbeeld heel bitter smaakt, of zelfs een beetje giftig voor ons is. Niet prettig, maar niet onoverkomelijk. Al lerminst een reden om zo'n blind en stupide wantrou wen ten toon te spreiden tegen genetische manipula tie. Stel dat je een varken had dat dankzij genetische ma nipulatie immuun was voor varkenspest - wat een ze gen zou dat dezer dagen zijn! Eén ding is intussen wel zeker: als je kerngezonde biggetjes afmaakt, hoef je er in ieder geval NOOIT op te rekenen dat je op termijn een varken zult fokken dat resistent is tegen varkens pest. Gezonde dieren doodmaken onj een ziekte te be strijden, zo ongeveer het absolute tegendeel van gene tische manipulatie, kan op korte termijn effect hebben, maar is biologisch gezien wel de meest kortzichtige, domste maatregel die je treffen kan! Hoorbaar maar nauwelijks zichtbaar breidt de macht van de speechschrijver zich uit. Mi nisters laven zich steeds vaker aan deze professionals om hun boodschap te verkopen. Politics by speech', aan het Binnenhof. „Dat het publiek in één zin herinnert wat er is ge zegd. Dat is toch vakwerk." De speechschrijver van minister Annemarie Jorritsma (verkeer en waterstaat) liet er geen gras over groeien. In afwachting van haar komst die warme zomer van '94, sloot hij zich twee maanden lang op in zijn werk kamer. Arthur van den Brink las alle debatten die zijn nieuwe bazin als Tweede-Kamerlid ooit gevoerd had en verslond hon derden interviews met haar. Tot slot had hij twee indringende gesprekken met de minister. „Nadien kende ik het taalge bruik van Annemarie door en door, net als haar karakter. Bin nen vijf seconden weet ik nu exact wat ze wil gaan zeggen. Ik schrijf dat vervolgens voor haar op." Van den Brink is geen uitzonde ring meer in Den Haag. Politici beseffen steeds scherper de waarde van goede speeches en daarmee van getalenteerde speechschrijvers. Neem Irene van Geest, onlangs benoemd tot directeur Voorlichting van het door negatieve publiciteit ge plaagde ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport. Voorheen werkzaam ais ghost- writerbij een commercieel ad viesbureau, put Van Geest haar inspiratie uit de gelikte speech es van Amerikaanse presiden ten. Alle broodschrijvers in Ne derland waren destijds onder de indruk van de toespraken van J.F. Kennedy. Reagan, Bush en Clinton hebben dat alleen maar versterkt. Een steeds terugke rende boodschap, in gewone woorden, ondersteund door een warme glimlach en wat lucht belletjes, dat is toch vakwerk. Dat het publiek zich op weg naar huis in één zin herinnert wat er gezegd is." GESTUNTEL 'Amerikaanse toestanden' foe teren de critici, maar opmerke lijk genoeg laten ze de speech schrijvers met rust. Ministers en hoofdvoorlichters ruiken dan 1 ook hun kans en zijn volop in de weer met een vergaande professionalisering van het tekstschrijverschap. Naast Volksgezondheid en Verkeer hebben ook de ministeries van economische zaken, onderwijs en sociale zaken de afgelopen jaren in alle stilte aparte tekst bureaus binnen het departe ment uit de grond gestampt. Gestuntel is uit den boze, stelt Henk Brons bij Onderwijs. Brons dient als directeur Voor lichting maar liefst drie bazen: Ritzen, Nuis en Netelenbos. Alle drie zijn ze ervan doordrongen dat speeches steeds belangrijker worden om een boodschap goed over het voeüicht te brengen. De tijd is voorbij dat als de overheid iets riep, iedereen beleefd knikte. Beleid wordt niet meer in de Tweede Kamer besproken en daarna over de schutting het land in gekieperd. Je moet het aankondigen, neerzetten èn uit leggen voor een breed publiek." Dat speeches daarvoor uiterma te geschikt zijn zeker met enige steun van de media weet ook minister Melkert van sociale zaken. Zijn ministerie heeft daarvoor sinds kort drie goedbetaalde professionals op de loonlijst staan, waaronder twee oud-journalisten. Sociale Zaken geldt in politieke kringen als het Walhalla voor speech schrijvers. Melkert schuwt het immers niet om proefballonne tjes op te laten of zijn tegen- TEKENING EDITH BUENEN standers via toespraken onder vuur te nemen. 'Politics by speech' vat Van Geest de trend samen, naar analogie van het 'Management by speech' dat opgang maakte in het bedrijfsleven. Geen taaie ambtelijke nota's meer, maar krachtige 'missionstatements' van de minister; geen vuistdikke verkiezingsprogramma's (die toch niemand las), maar bevlo gen redevoeringen. Van Geest: „Personen in de politiek zijn steeds belangrijker. Niemand luistert graag naar lange door wrochte uiteenzettingen. Het publiek is ontzettend blij als er iemand opstaat die dergelijke zware kost in tien minuten hel der kan samenvatten. Dan den ken ze: hè, aan zo iemand ver trouw ik het land wel toe." Een krachtig wapen dus voor politici met pretenties, die speeches, maar geen eenvoudig wapen. „Speechschrijven is een vak", valt te lezen in een interne notitie van Economische Zaken (EZ). „Van een ambtenaar mag niet worden verwacht dat hij een goede speechschrijver is." Nieuw is deze conclusies aller minst. De vorige minister op dit departement, Koos Andriessen, ergerde zich begin jaren negen tig mateloos aan het ambtelijk proza dat hij onder zijn neus kreeg. Te lang, te moeilijk, te ge detailleerd en niet ter zake doend, brieste de CDA-be- windsman steevast, terwijl hij het papier tot een prop ver frommelde. Op zondagmiddag kroop de mi nister dan in arren moede zelf maar achter zijn pc. Daarnaast benoemde hij Jolly Kerkstra tot de eerste officiële tekstschrijf ster op het ministerie. Kerkstra: „Ambtenaren vinden speeches schrijven niet leuk. Ze stellen het uit. Op het laatst trekken ze dan een oude nota uit de kast, zetten er 'Geachte aanwezigen' boven en 'Dank voor uw aan dacht' onder, en klaar is Kees. Dat werkt dus niet. Dat wekt al leen maar irritatie." SPEECH-AHOLIC Heel voorzichtig werd de weg naar professionalisering inge slagen, maar de' resultaten mo gen er inmiddels zijn. Sociale Zaken kent sinds een jaar het Bureau Presentatie waaronder de drie eerder genoemde speechschrijvers vallen. Dit drietal schrijft alle speeches na overleg met de minister en de staatssecretaris. De ambtenaren leveren de benodigde informa tie en verdwijnen daarna uit beeld. Van hetzelfde laken een pak bij Verkeer en Waterstaat waar eveneens drie tekstschrij vers werken, terwijl Jolly Kerk stra (EZ) binnenkort versterking krijgt van een nieuwe collega. Bij Volksgezondheid en Onder wijs blijven de ambtenaren de speeches schrijven, maar nu wel onder zware begeleiding van Voorlichting. Van Geest wij gaan werken met een apart ploegje met een 'keurmerk' hun hoofd: ambtenaren me een vlotte pen en oog voor| tieke en publieke gevoel" den. De opluchting over de nieu werkwijze is groot, verzeker Kerkstra. „Ik had me voorbi op een ernstig gevecht met ambtenaren, maar dat vieli ze mee. Zij hebben verstanr van de inhoud, ik van de vo Daar zijn we het over eens,' Ook de ministers zijn zeerii spreken over de nieuwe aai Volop ruimte dus voor dep fessionals. Speechschrijver den Brink voelt zich dan oo een vis in het water bij Vert en Waterstaat. „Jorritsmaii speech-a-holic, ze genieten Daarbij vertrouwt ze mij. H krijg misschien één procenr mijn speeches terug, meest omdat ze iets luchtiger mor ten." MACHT Maar met die professionali ring kun je je ook afvragen groot de macht van de teks schrijver is. De volzinnen d normaliter uit hun pen vlot blijven nu plotseling achter ge. Ontwijkende blikken en zelige antwoorden volgen,] cies als echte ministers. „D macht van de speechschriji nul", verzekert Van den Bn Een opmerkelijke uitspraal voor iemand wiens teksten wel ongewijzigd door dem ter worden voorgelezen. Kerkstra (EZ) schat haarim aanzienlijk hoger in. „Den van de speechschrijver isv groot. Ik ben de laatste die verhaal ziet voor het naard minister gaat. Als ik iets scl weet ik gewoon dat hij dati zou doen. En als ik een pas er per se in wil hebben, ish daar gevoelig voor." Voori! Geest is er geen twijfel moj „Het belang van de speech schrijver groeit. De bewind soon bepaalt de inhoud va speech, zeker, maar voord overdracht ervan en dus hl fect is hij of zij steeds afhai lijker van goede tekstschriji Dat is geen ramp, dat is on werk." MARC PEEPERKORN De bestrijding van de varkens pest is een ramp. Daarvoor hoef je niet te zien hoe een klein weerloos biggetje met een grote spuit in zijn borstkasje de dood in de ogen kijkt. Langzamer hand moeten de politiek ver antwoordelijken voor dit drama de wanhoop nabij zijn. Keer op keer is het ministerie van land bouw, met aan het hoofd de koele kikker Jozias van Aartsen, er niet in geslaagd de crisis te bedwingen. Maar tot dusverre vergoelijkt de Kamer diens ge brekkige crisismanagement. Er zijn een paar duidelijke rede nen waarom de pestcrisis zo uit de hand gelopen is. Een: de ma nier waarop varkens in Neder land worden grootgebracht voor de slacht of de export. Niet in één bedrijf, maar in een wille keurige aaneenschakeling van fokkers, mesters en handelaren. Daardoor is de kans op ver spreiding van een ziekte groot. Twee: de enorme varkensdicht heid in met name het oosten van Brabant. Daar zitten de be drijven zo vlakbij elkaar dat een virus gemakkelijk kan voort woekeren. Drie: de boeren zelf. De gemiddelde boer denkt eerst aan zijn eigen hachje en dan pas aan het gemeenschappelij ke belang om de varkenssector te beschermen. Het gesleep met mogelijk besmette varkens was onverantwoordelijk. En tot slot, het departement en zijn dien sten. Wie alles op een rijtje zet, moet concluderen dat ook daar iets grondig fout is gegaan. Om te beginnen had de uit braak van varkenspest voorko men kunnen worden. Al drie jaar ligt er bij een dienst van Landbouw een zogenoemd marker-vaccin op de plank. Daarmee kunnen varkens - ach teraf controleerbaar! - tegen pest ingeënt worden. Minister Van Aartsen heeft er ondanks het belang van-de varkenssector voor Nederland al die jaren geen vaart achter gezet om dit nieuwe vaccin afdoende te tes ten en vervolgens geaccepteerd te krijgen in Europa. Nu bestaat er een vaccinatieverbod, terwijl een varkenspestvrij Europa zon der inentingen een utopie is. Het registratiesysteem voor var kens - waarin het in Nederland gebruikelijke gesleep met var kens wordt bijgehouden - is door talloze boeren geboycot. De lankmoedige reactie van het ministerie daarop heeft tijdens de varkenspestcrisis voor veel problemen gezorgd. Omdat de registratie rammelde, was niet duidelijk waar alle mogelijke besmette dieren waren geble ven. Met het vervoersverbod ging het meteen fout. In plaats van het gebied ogenblikkelijk af te sluiten, werd het verbod te traag en onduidelijk aangekondigd. Daardoor kon er nog anderhal ve dag straffeloos met vracht wagens vol varkens worden rondgereden. Bij het afsluiten van het gebied deugde de con trole door Algemene Inspectie dienst (AID) en politie ook niet, waardoor er ook nog illegale transporten van varkens en sperma zijn geweest. Het is niet onmogelijk dat de eerdere toe geeflijkheid van Van Aartsen te genover boeren - onder meer bij de boycot van de mestboek- houding - de sector heeft gesti muleerd in zijn ontduikend ge drag. En dan was er nog dat KI- station in Wanroij dat zonder erbij na te denken sperma van besmette beren (mannetjesvar kens) leverde aan honderden varkensbedrijven. Door slordig heden en chaotische toestan den was niet meer te achterha len welke bedrijven precies be smet sperma gekregen hadden en moesten 1700 varkenshou derijen worden stilgelegd. De chaos in Wanroij werd door Van Aartsen krachtig veroordeeld, maar hij is er wel voor verant woordelijk. Volgens bestuurskundige Bekke is de ramp met de varkenspest deels te wijten aan het feit dat de top van het ministerie van Landbouw niet goed in elkaar zit. In een interview zei hij dat er op het ministerie volgens ver ouderde instructies wordt ge werkt, dat de communicatie niet goed verloopt, dat de be voegdheden niet goed zijn gere geld en dat de veterinaire ken nis versnipperd is over verschil lende diensten. De belangrijkste beslissing die Van Aartsen de af gelopen maanden heeft moeten nemen is het vernietigen van een half miljoen jonge biggen. Ze worden geïnjecteerd met het dodelijke gif T-61. Een fokver- bod zou humaner en ethischer zijn geweest. Van Aartsen heeft echter voor het doden van de biggen gekozen, omdat het on middellijk effect heeft. De stal len raken niet zo snel vol. Het opkopen van jonge biggen is goedkoper dan van grotere big gen. En er kunnen veel meer biggen tegelijkertijd worden vernietigd. Maar nu worden met steun van de Tweede Kamer biggen gefokt voor de gifspuit. Terwijl het fok- verbod mogelijk alsnog in sep tember uit de kast moet worden gehaald. Vorige week ging Van Aartsen te ver door de media te verbieden het doodspuiten van de biggen te verslaan. Hij ver bood boeren journalisten aan wezig te laten zijn bij het doden van de biggen. De door hem verordonneerde persbreidel was vooral wrang omdat zijn minis terie eerder zowaar een echte persexcursie organiseerde om te laten zien dat Britse kalveren wegens BSE-dreiging moesten worden afgemaakt. Maar tóen had Van Aartsen er belang bij te laten zien hoe krachtig hij de crisis aanpakte. De twijfels groeien over de ef fectiviteit waarmee Van Aartsen de epidemie heeft aangepakt. Nu staat de teller op bijna 200 besmette bedrijven, 200.000 ge zonde varkens die preventief zijn geruimd, 360.000 vernietig de zieke varkens en 1,4 miljoen jonge en oude biggen die zijn opgekocht en gedood om ruim te te maken in de stallen. De crisis kost inmiddels om en na bij 600 miljoen gulden, waarvan meer dan de helft door Europa wordt betaald. Met het eind nog niet in zicht, komt de vergevingsgezinde houding in Den Haag wrang en misplaatst over. Hoe lang duurt het nog voor de onmacht van Van Aartsen om de varkens pestepidemie een halt toe te roepen, ook het begrip van poli tiek Den Haag te boven gaat? ANS BOUWMANS De campagne tegen de Turkse islamitische Welvaartspartij heeft deze week een nieuw hoogtepunt bereikt. Middels een achttien pagina's tellende aanklacht heeft de Turkse pro cureur-generaal Vural Savash een partijverbod geëist. Voor de vierde keer in zijn leven wordt premier Necmettin Erbakan ge confronteerd met opheffing van zijn partij. „We hebben bewij zen dat de partij het land naar een burgeroorlog leidt", be schuldigde Savash. De gedachte dat de grootste, democratisch gekozen partij het zwijgen kan worden opgelegd, is geheel in lijn met de wijze waarop de legerleiding de laatste maanden de regering- Erbakan onder druk zet. In de Nationale Veiligheidsraad - een invloedrijk college van politieke en militaire leiders waarin de laatsten de meerderheid vor men - eisten zij al twee keer maatregelen tegen de 'toene mende invloed van de islam'. Aanleiding vormden op zichzelf vrij onschuldige plannen van Erbakan. Zo wilde hij een einde maken aan de strikte Turkse kledingvoorschriften - hoofd doekjes zijn in kantoren en uni versiteiten verboden - en de be perkte beroepsmogelijkheden voor theologen. Daarmee gloort niet direct een islamitische re volutie. Eerder krijgen Turken hierdoor zelf de mogelijkheid vóór dan wel tegen een islami tische levenswijze te kiezen. De legerleiding, die zich wat protserig opwerpt als 'bescher mer van het gedachtengoed van Kemal Atatürk' (stichter en eer ste president van de republiek Turkije), ziet het echter als een eerste stap naar een fundamen talistische heilstaat. Daarom stelt zij alles in het werk om de Welvaartspartij te bestrijden. Een legercoup zou de relatie met het Westen ernstig versto ren, maar verder laten de gene raals geen middel onbeproefd. Met de hetze tegen de Wei- De Turkse premier Necmettin Erbakan. vaartspartij maakt het leger een grote vergissing. De generaals zijn luidruchtige aanbidders van de westerse oriëntatie en staatsinrichting van Kemal Ata türk, maar nu zetten juist zij de democratie op het spel. Twintig procent van de stemmen ging in 1995 naar de Welvaartspartij. Daarmee werd zij de grootste partij van het land en is rege ringsverantwoordelijkheid een logisch gevolg. Als de Turkse burgers vinden dat de politiek daarmee te 'islamitisch' wordt, dan kunnen zij Erbakan via de stembus terugfluiten. Dat is goed mogelijk, gezien het feit dat nog steeds een grote meer derheid voorstander is van een seculiere politiek. Met het onge duldige militaire ingrijpen glijdt Turkije af naar de status van on democratische bananenrepu bliek. Verrassend genoeg krijgt Er bakan hierdoor de positie van, verdediger van democratie en godsdienstvrijheid naar westers model. Het leger beticht hij van 'seculier fascisme'.Hij vindt zichzelf moderner en westerser, met zijn pleidooi voor scheiding van staat en godsdienst. Die scheiding zou een einde maken aan veel wetgeving in Turki die religieuze activiteiten b perkt. Erbakan is een sluw liticus die als hij de kans ki van die godsdienstvrijheid bruik zal maken om de isla versterken. Maar de demoi moet daarop het controlen chanisme vormen, niet hel ger. Het machtsspel van het le niet alleen ondemocratisc versterkt ook de polarisati het land verscheurt. De sa werking tussen de Welvaa partij en de seculiere Part? het Juiste Pad betekendee verzachting van de tegens tussen secularisten en fun mentalisten. Ontbindingv Welvaartspartij speelt dei le krachten binnen die paf de kaart. De consequentie een politieke instabiliteit land op de rand van eenl oorlog kan brengen. Het is niet de aanwezighf een fundamentalistischep mier, maar de autoritaire ding van het leger, waard Turkije steeds verder afdr het Westen. ANDRÉMEEUSEN In een wagentje worden net doodgespoten biggetjes afgevoerd. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2