Nieu w-Zeeland: GROEN Huwelijksnacht in plaggenhut Toerisme REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN E I S B E R I C H T E N Wandelen door Elburg Tot en met augustus verzorgt de plaatselijke VW el ke woensdag stadswandelingen door het historische centrum van Elburg. In een circa anderhalf uur du rende tocht leidt een gids de bezoekers onder riteer langs de bekende Vischpoort, de zogenoemde muurbuisjes en het als museum ingerichte Agnie- tenklooster. Veel aandacht wordt geschonken aan de voor Elburg kenmerkende 'keitjes-stoepen' waar in zeer uiteenlopende motieven zijn verwerkt. De rondleidingen beginnen ont half drie bij het VW- kantoor, Lange Stede 31. Vooraanmelding op tele foonnummer 05 25 - 68 15 20 wordt op prijs gesteld. Bierfestival In Bergen op Zoom wordt vandaag, zaterdag 24 mei, voor het eerst een Bierfestival gehouden. De festivi teiten - waaraan twintig brouwers hun medewerking hebben toegezegd - vinden voornamelijk plaats op 't Ravelijn. Daar worden onder meer demonstraties biertappen en bierbrouwen gegeven. Uiteraard wordt alles omlijst met toepasselijke muziek. Informatie: VW Bergen op Zoom, telefoon 01 64 - 26 60 00. Museum- en bootticket Bij de VW Zuid-Kennemerland en rederij Noord- Zuid (Spaame 1 la te Haarlem) zijn sinds kort ge combineerde museum- boöttickets verkrijgbaar. Met de kaartjes kan niet alleen een rondvaart wor den gemaakt, maar ze geven ook recht op toegang tot zowel het Frans Hals- als het Teylersmuseum. De tickets kosten 18,50 gulden, maar wie niet meer dan één museum wenst te bezoeken betaalt vijf gulden minder. Informatie en reserveringen: VW Zuid-Kennemerland in Haarlem, telefoon 06 - 32 02 40 43 (1 gulden per minuut) of rederij Noord-Zuid 023 - 53 57 72 3. Magic Mountains Het Oostenrijkse Ischgl wordt vanaf 12 juli omge toverd in een vakantiedorp dat de naam 'Magie Mountains' zal meekrijgen. In het plaatsje werd daartoe ondermeer de eerste mountain-bike arena van de Alpen aangelegd. Ook zijn er een klimwand, een skateboard-parkoers en een terrein waarop beach-volleybal kan worden gespeeld. Professionele berg- en mountainbike-gidsen begeleiden tochten door de omgeving waarbij eventueel gebruik wordt gemaakt van de bergbanen. Het 'Magie Mountains- clubconcept' is vooral bedoeld voor gezinnen met kinderen. Vakantie-arrangementen worden in Ne derland onder meer verkocht door Vrij Uit. I nformatie: ANVR-reisbureau. 'Magic Mountains' in Ischgl (Oostenrijk) is speciaal op gezet voor vakantievierende gezinnen met kleine kinde- Brochure Jutland Bij het Deens Verkeersbureau verscheen een nieuwe Nederlandstalige brochure over West-Jutland..De folder geeft uitgebreide informatie over de fameuze brede stranden, maar ook aan bod komen cultuur, geschiedenis, fietsen, wandelen, golfen en dergelij ke. De brochure kan worden aangevraagd bij het Deens Verkeersbureau, telefoon 071 - 52 30 19 2. Amsterdamse Bos Sinds enige tijd kan het Amsterdamse Bos worden verkend per rondvaartboot. Het is onder meer mo gelijk excursies te maken naar de in het gebied gra zende Schotse Hooglanders. Ook zijn er dauwtrap- tochten waarin een gids uitleg geeft over de voorbij glijdende flora en fauna. Informatie: Kees de Bruijn, telefoon 020 - 64 31 41 4. Swiss Backpacker Hotels Ze hebben niet veel pretenties, maar ze zijn schoon, vriendelijk en veilig: de Swiss Backpacker Hotels. Zwitserland heeft er zestien, verspreid over het hele land. In het halfjaarlijkse magazine dat door de 'ke ten' wordt uitgegeven, wordt niet alleen informatie verschaft over de accommodaties zelf, maar ook over de omgeving waarin de hotels liggen. Het ma gazine, 'Swiss Backpacker News' geheten, kan wor den aangevraagd bij Swiss Backpacker News, P.O. Box 225, CH-8060 Zürich, Zwitserland, telefoon (vanuit Nederland): 00 41 12 51 90 15, E-Mail: back packeraccess, ch. Berenburg-arrangement' Passagiers van de tussen Enkhuizen en Stavoren va rende veerboot (tot en met 30 september drie af vaarten per dag in beide richtingen) kunnen hun overtocht in juni, juli en augustus, combineren met een bezoek aan distilleerderij Sonnema in Bolsward. De prijs voor dit zogenoemde 'Berenburg-arrange ment' bedraagt 27,50 gulden, inclusief treinkaartje, bootretour, kopje koffie en een glaasje Berenburg. Met de bedstee is wat gesjoemeld. Het origineel mat 1,30 bij 1,40 meter, maar de lengte is nu 2 meter. Er liggen een matras, een verenbed en kussens in. Overig beddengoed dienen de bezoe kers zelf mee te nemen. Er staat een koperen kruik op de plank, naast een wekker en enkele boeken. Het keldertje van de hut heeft een mu seale functie. Nijdam heeft daar zaken verzameld als gedroogde ham, worst, tabaksbladeren, weck flessen, eieren en vruchten op sterkwater. Kijken mag, aankomen ook, maar iets eetbaars is er niet bij. In een apart kastje is keukengerei onderge bracht, waarvan de bewoners wél gebruik kunnen maken. Nijdam is eerlijk. Toeristen die gewend zijn in een hotel te verblijven, moeten niet voor zijn plaggenhut kiezen. De 'herbergier' zou zijn accommodatie best wil len uitbreiden, maar dat zit er niet in omdat de gemeente zijn plaggenhut slechts gedoogt. Wel heeft Nijdam plannen voor het aan het bos gren zende terreintje. Daar is een poel gegraven die dienst doet als drinkplaats voor in de omgeving levende dieren. Het ligt in de bedoeling daar een tuin in te richten met gewassen als tabak, boek weit en bonen en hoogstamniige vruchtbomen. Informatie: Plaggenhut Nijdanis Erf, Hoofdstraat 49, Een, telefoon 05 92 - 65 64 53. Een overnachting kost 65 gulden (voor één persoon of met zijn tweeën), de prijs van het ontbijt is 12,50 gulden per persoon. In het Drentse Een (niet ver van Roden) kan sinds enige jaren worden gelogeerd in de plaggenhut van Abel en Truus Nijdam. Sinds de opening is het bouwsel zo'n honderdtwintig maal verhuurd; vijftien keer bracht een bruidspaar er zijn eerste huwelijksnacht door. Abel Nijdam bouwde de plaggenhut, nadat hij was ontslagen bij de Rijks gebouwendienst. Inspiratie deed hij op in het openluchtmuseum van Schoonoord. Uiteindelijk werd de hut wat kleiner dan het ori gineel en ook de bouwmaterialen zijn iets aange past. Zo is het huisje gedeeltelijk opgemetseld en voorzien van een pannendak, waarop overigens wel heide groeit. Er is een gasaansluiting en het toilet buiten is voorzien van zowel stromend wa ter als een rol wc-papier. Maar wie daar prijs op stelt, kan ook gebruik maken van aan een touwtje geregen stukj es krant Aangebouwd zijn een openluchtdouche met dito wastafel en een zitbad. Voor gewoon gebruik is er een pomp met bron- en leidingwater. Daarnaast staat een afdruiprek in de vorm van een schuin in de grond gestoken wagenwiel. Bij de houtopslag kan worden gebarbecued. In de plaggenhut is een zitkamertje ingericht met petroleumverlichting boven de tafel. Het 'duveltje' kan worden ge stookt met door de bewoners zelf gekloofd hout. De tussen het Drentse lover verstopte plaggenhut van Truus en Abel Nijdam. Wie er zijn eerste huwelijksnacht wil doorbrengen is van harte welkom. foto gpd Eerst waren er de Maori's. Toen ontdek kingsreiziger Abel Tasman. Vervolgens een massale toestroom van Engelsen en Ne derlanders. Nieuw-Zeeland, clean dream voor emigranten en toeristen. 111 "Hffi nog steeds niet geïntegreerd zijn, zeggen enkele bewoners van Ons Dorp. O nee. Reden van de Nederlandse enclave zijn de gebrekkige zorgvoorzienin gen in Nieuw-Zeelandse bejaar denhuizen. Daarom richtte een handjevol Nederlanders twaalf jaar geleden het in een gegoede buitenwijk van Auckland gele gen plaatsje op. Achter een hoge omheining zit ten de honderdzeventig bewo ners dicht bij elkaar in hun knusse huisjes met koekoeks klok, prentjes van Anton Pieck en geborduurde tafelkleedjes. Luisteren ze naar hun eigen Ne derlandse radioprogramma's en kijken ze naar Nederlandse films. Worden ze op de hoogte gehouden van de perikelen rond het koningshuis in blaad jes als The Dutch Weekly, die overigens om de twee weken uitkomt. Ook kunnen ze in hun eigen winkeltje op het terrein Hollandse kaas, hagelslag en hopjes vla kopen. De caféhouder Alfred Kuiper voelt zich, net als veel van de jonge Nederlandse emigranten, weinig thuis bij deze groep 'conservatieve' landgenoten. „Omdat ze nog leven volgens de tradities van vijftig jaar gele den", zegt Kuiper. „Ze zijn gek op het koningshuis, Goudse kaas en alles wat naar traditie ruikt. Maar het Nederland van nu vinden ze amoreel. Nee, ik voel me meer op m'n gemak tussen de Kiwi's." De Maori-pianist Garth Wall daarentegen voelt juist geen verwijdering tussen hem en zijn eigen volk dat hij jaren geleden verliet. Eerder verbroedering. In de bus, wegrijdend van het Maori-attractiedorp, draait hij zijn hoofd meerdere keren om. Alsof hij eigenlijk niet in de bus hoort te zitten, maar daar had moeten blijven. Tussen zijn broeders. „Toen ik nog in Cana da zat, was Nieuw-Zeeland uit mijn hoofd verdwenen. Ik dacht alleen maar aan de muziek. Maar nu ik hier ben, gelden op eens andere regels. Wil ik weten hoe de muziek van mijn voor ouders klonk. Ben ik op zoek naar de geschiedenis van mijn volk." Het New Zealand Travel Centre is gespecialiseerd in reizen naar Nieuw-Zeeland en Australië. Het Travel Centre organiseert zowel groeps- als individuele vakanties. Voor meer informatie: 020 - 62 73 65 3. De fascinerende Maori-cultuur beleeft de laatste jaren een heuse revival. ige Maori zit hij in een bus vol blanke, door de it bruinde toeristen. Glimmende schoenen, witte zwarte jeans. In zijn hand geklemd het foldertje m het deze zwoele zomeravond allemaal te doen uur proeven tijdens een traditioneel Maori-op- ergens in de Nieuw-Zeelandse bossen. Vanach- i donkere zonnebril bekijkt hij de veelbelovende in de brochure. 'Hongi', zegt Garth Wall opge- :n en laat z'n vinger rusten op een plaatje waarop ïori-strijder en een blanke, kalende man elkaar uskusje geven, 'Hongi'. jaar lang trok Garth Wall nist de wereld rond. e hij de blues. Muziek rlaten, benevelde en door jepijnigde mannen en :n. Sinds enkele maan de Maori voorgoed terug vaderland. Het land dat- egentienjarige verliet het geïsoleerde groene destijds niet bepaald dijk was voor haar oor- elijke bewoners, ie jaren van afwezigheid de hij net als vele andere s de taal, de liederen en ebruiken. Toen Wall in a woonde, voelde-ie zich ees en in de States een (laar nu de 49-jarige pia- ïer thuis is, wil hij weten n voorouders zo'n hon- lar geleden leefden en samen met ruim twee- rd toeristen naar deze iactie van de geiserstad ia. Klapt-ie mee met de die in rieten rokjes en tatoeëerde gezichten als ts over het podium dan- ijgt hij vele hongi'sv,an esten die hem verwelko- een verloren gewaande ■et hij samen met de uit-' i blanke toeristen een üneel Maori-gerecht: zoe- iappels, gestoofd lams- n geurende wortels. stueus eat!", roept Wall tegen oeder die gitaarspelend Ie tafels trekt. Na al die en zwerversbestaan te n geleid, voelt de pianist eer thuis in Nieuw-Zee- It's great!" Hij heeft ge- euw-Zeeland, 1.600 kilo- lang en opgedeeld in het er- en zuidereiland, is Niet alleen vanwege de irende Maori-cultuur (die ste jaren een heuse revi- eeft), maar meer nog lien vanwege haar majes- landschap. lidereiland kent gletsjers, len goudkleurige stran- ït subtropische Noorder- heeft woeste oerwouden, andstranden, vulkaange- vvaar Moeder Aarde en steunt en veel, heel ïapen die als wattenbol- ver de groene heuvels Zeeland. Ruim 25 uur len je bent aan de ande van de wereld. Een ver stemming is er niet. enmaal aangekomen op gveld van Auckland ont- chte verwarring. Met de liegreis in de benen en ofd vol verwachting over thoek, lijkt het alsof de len landing heeft ge- ergens in Amerika, nd is een havenstad met ikrabbers en andere mo- ebouwen, mobiel telefo- le zakenlui op iedere in de straat, luxe-kle ien en hamburger- nde jeugd. Zo ver van idichtbij. Niks geen cul- Dck, de herkenbaarheid is Milieuvervuilers krijgen in Nieuw-Zeeland nauwelijks kans. Het land oogt net zo sappig en groen als een onbespoten appel. foto's anne-gine goemans groot. Alleen de tientallen uitge bluste vulkanen die als borsten de stad doen opbollen geven haar een eigen karakter. Plus de duizenden wapperende zeilen natuurlijk. Auckland wordt niet voorniets City'of Sails ge noemd, omdat het meer boten dan inwoners telt. Taartjes in de baai Buiten de drukke havenstad ontpopt zich het echte Nieuw- Zeeland. En dat is stilte, natuur en een uitgestorven tweebaans- weg die traag de heuvels op- en afkruipt richting het Waipoua Kauri-oerwoud, het grootste be schermde natuurgebied op het Noordereiland. Als statige ko ningen waken de Kauri-bomen (coniferen die 36 meter hoog kunnen worden) over hun on derdanen. De weg kruipt verder langs typiéche Nieuw-Zeelandse huisjes die doen denken aan uit de kluiten gewassen stacara vans met veranda. Waarom bin nen zitten als er buiten meer dan ruimte genoeg is voor de 3,6 miljoen inwoners? Helemaal in het noorden, op het randje van de wereld aan de Stille Zuidzee, loopt de weg dood in Bay of Islands. Een ro mantisch oord waar honderd vijftig eilandjes als taartjes in de baai drijven. Minder roman tisch zijn de zeezieke toeristen en stromende regen tijdens een in volle vaart gemaakte boot tocht op onrustige golven. Nieuw-Zeelanders zien hun land graag als een Clean Dream. Schoon omdat milieu-vervuilers nauwelijks kans krijgen. Kern wapens worden sinds jaar en dag geweerd en ook de volksge zondheid staat hoog in het vaandel. Nieuw-Zeeland is een droom voor anti-rokers, maar een nachtmerrie voor nicotine- verslaafden. Bijna nergens mag gerookt worden en zij die op straat een sigaret durven opste ken, worden er via jongeren op billboards op gewezen welke doodzonde ze begaan. De Kiwi's (zoals de bevolking zichzelf licht spottend noemt) beschouwen hun land als een droom omdat het net zo groen en sappig oogt als een onbespo ten appel. Daarbij heeft het Nieuw-Zeeland van nu veel weg van The American Dream van begin deze eeuw. Niet dat een Kiwi-krantenjongen zich in een paar jaar tijd op kan werken tot mediamagnaat, maar er is veel mogelijk. De diploma-gekte die in het Westen heerst, heeft in Nieuw-Zeeland nog weinig voet aan wal gekregen. Vergunnin gen om een bedrijf op te zetten, zijn nauwelijks nodig. Een spoedcursus en je kunt een kroeg openen, vertelt Alfred Kuiper. Hij is mede-eigenaar van het onlangs geopende café 'Amsterdam' in Auckland, de enige Nederlandse kroeg in Nieuw-Zeeland. Kuiper zit, ge kleed in een Hup-Holland-Hup shirtje, bij te komen van drie zware carnavalsnachten in zijn typisch Hollandse kroeg. Aan de muur hangen posters van Ajax; aan het plafond bungelen Friese doorlopers en klompen. Bij de ingang wordt de bezoeker ver rast met een muurschildering van de Amsterdamse grachten. Ondanks dat de 'Kiwi's' geen idee hebben van carnaval, kwa men ze samen met de Neder landse bewoners van Auckland massaal op dit feest af. „Op affi ches had ik uitgelegd wat carna val inhield", vertelt Alfred Kui per, voorzichtig nippend aan z'n eerste Amstel van die dag. „En de Kiwi's hadden het héél goed begrepen. Ze kwamen ver kleed als nar, heks of gehuld in kartonnen dozen. Waanzinnig. Iedereen ging uit z'n dak. Dans ten op Johnny Jordaan en André Hazes. Wat een feest. Ik geloof niet dat ik in Amsterdam carna val ooit zo uitbundig gevierd heb." Veertien jaar geleden vertrok Kuiper naar Nieuw-Zeeland, omdat-ie 'verliefd was op een Kiwi-vrouw en genoeg had van zijn saaie kantoorbaan'. Hij kwam in dienst bij een fotowin kel, zette een paar jaar later z'n eigen laboratorium op en orga niseerde in zijn vrije uurtjes feesten voor Nederlandse emi granten waarvan er in Auckland maar liefst dertigduizend wo nen. In totaal herbergt Nieuw- Zeeland ongeveer 95.000 Ne derlanders. Ons Dorp Velen van hen waagden vlak na de Tweede Wereldoorlog de grote oversteek vanwege de angst voor het communisme of een economische crisis. Met Hollandse vasthoudendheid werkten ze zich in Nieuw-Zee land op in de land- en tuinbouw of in het bedrijfsleven. Inmid dels is een grote groep van deze pioniers gepensioneerd. Ze hebben zich teruggetrokken in hun Nieuw-Zeelandse huizen met veranda en sommigen van hen slijten hun oude dag in heuse Nederlandse pensioen dorpen die luisteren naar na men als Ons Dorp, Netherville en Abel Tasman Village, ge noemd naar de in Groningen geboren ontdekker van Nieuw- Zeeland. Niet omdat ze in al die jaren

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27