De groeistuipen van een Haagse bonenstaal Sport ZATERDAG 24 MEI 1997 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071-5 Vorig jaar juli schreef Richard Krajicek geschiedenis door als eerste Nederlander de fi nale van Wimbledon te winnen. Al tijdens zijn jeugd droomde hij ooit in de voetsporen van Björn Borg en John McEnroe te treden. Maar voor het tennistalent, dat Spartaans werd opgevoed door zijn vader, was de weg naar de wereldtop bezaaid met hindernis sen en ongemakken. Journalist Eric de Bie, die jarenlang voor de GPD-bladen de grote toernooien versloeg, volgde de Haagse bonenstaak vanaf 1989 tijdens zijn moeizame klim naar de top. 'De missie van Richard Krajicek' is een persoonlijk verslag over een 'wonderkind', dat bijna ten onder ging aan blessures, tegenslagen en twijfels. Een voor publicatie uit het boek, dat vanaf 5 juni in de boekhandel ligt. HILVERSUM CPD Amsterdam, woensdag 13 au gustus 1986. Het zweet loopt Cees Houweling van het ge zicht. Hij is net klaar met een training en het is warm. Vies warm, de warmte die een on weersbui aankondigt. Houwe ling veegt zijn gezicht met een handdoek af en als hij opkijkt staat er opeens een boomlange man voor hem. Hij herkent de felle ogen van Petr Krajicek. De vader komt met een verzoek dat, naar later blijkt, de redding betekent voor de tenniscarrière van zijn zoon Richard. Cees Houweling ziet Richard Krajicek voor het eerst vier jaar eerder tijdens een jeugdtoer- nooi bij tennisvereniging Het Spieghel in Bussum. De Amster damse trainer heeft dan al het nodige gehoord over 'het Tsje chische ventje uit Den Haag dat een groot talent moet zijn'. Om dat er in die tijd nu eenmaal geen al te beste contacten be staan tussen hoofdstedelijke clubs als Popeye Gold Star en Amstelpark en het Haagse De Metselaars, de thuishaven van de Krajiceks, ziet Houweling het 'wonderkind' pas op die zomer dag in 1982. Op de fraai gelegen banen van de Gooise 'club op stand' geniet Houweling van het don kere ventje. De kleine Richard neemt zijn veel grotere tegen standers onder vuur met uiterst precies geslagen ballen en hij vertoont een wedstrijdstrategie van een volwassene. ,,Hij was een echte wedstrijd speler", weet Houweling Zich bijna vijftien jaar later te herin neren. „Gewiekst en handig. Hij stond als een David tegenover de Goliath aan de andere kant van het net en met hoge ballen zorgde hij ervoor dat zijn tegen stander niet naar het net kon komen. Hij sloeg gewoon alles hoogterug." Bij die eerste ontmoeting maakt Houweling ook het fana tisme van de v.ader en de eerste trainer van Krajicek, Marian Laudin, mee. „Als het even niet ging zoals hij wilde, begon het ventje meteen in het Tsjechisch te schelden en die twee man nen langs de kant scholden net zo hard terug. Als Richard ech ter een partij had gewonnen, waren zijn vader en Laudin haast dol van blijdschap." Ruim een jaar later loopt Houweling de Mets-banen in Den Haag op en ziet hij dezelf de jongen in actie. Krajicek traint met Laudin. „Het viel me op dat hij in technisch opzicht niet eens zo goed was", blikt Houweling terug. „Vooral ge zien het feit dat Richard elke dag een paar uur op de baan stond. Toen hij later in Heer- hugowaard als dertienjarige Ne derlands kampioen tot en met veertien werd, heb ik ook in het blad Tennisvaria gezegd dat hij wat aan zijn slagenarsenaal moest doen, wilde hij in de toe komst zijn wedstrijden blijven winnen. Die woorden zijn me toen door de familie Krajicek niet in dank afgenomen. Maar ik heb wel gelijk gekregen." Nadat Richard Krajicek voor de tweede keer de nationale ti tel in de leeftijdscategorie tot en met veertien jaar heeft gewon nen, blijven de resultaten inder daad uit. Terwijl zijn leeftijdsge noten de lucht in schieten, wil hij maar niet groeien. Krajicek blijft klein en door zijn tekort aan fysieke kracht verliest hij steeds vaker. Tot ergernis van zijn vader, maar vooral van hemzelf. Verliezen komt immers nog niet voor in het woordenboek van de kleine Krajicek. Hij is toch het wonderkind dat voor bestemd is om een groot ten niskampioen te worden. Die droom brokkelt langzaam af en dat vreet aan hem. Laudin, die inmiddels ook voor de tennis- bond werkt, kan wel honderd keer tegen hem zeggen dat hij verliest omdat zijn tegenstan ders sneller groeien dan hij, maar Krajicek accepteert het gewoon niet. Hij wil hetzelfde bereiken als zijn idool John McEnroe, van wie een poster boven zijn bed hangt en met wie hij op tienjarige leeftijd een 'clinic' mag spelen. De al verle gen tiener raakt nog meer in zichzelf gekeerd, teleurgesteld als hij is. De vader geeft het echter niet zo snel op en besluit in augus tus 1986 tot een opmerkelijke stap. Hij rijdt met Richard van Scheveningen naar Amsterdam en spreekt op het complex van Popeye Gold Star Cees Houwe ling aan. „Ik had net een trai ning gegeven. Opeens zag ik hem staan. Hij wist niet meer hoe het verder moest met Ri chard. Hij zat met zijn handen in het haar. Richard moest die middag in Groningen zijn eerste partij tijdens het NK tot en met zestien jaar spelen, maar zijn vader vreesde het ergste." Houweling weet niet wat hem overkomt. Zeker na zijn eerdere uitspraken over Richard had hij nooit verwacht dat Petr Krajicek ooit zijn hulp zou inroepen. „Hij was echter wanhopig en daarom bereid zijn trots te overwinnen. Haast smekend vroeg hij mij of ik wilde kijken wat er aan het spel van zijn zoon schortte." Houweling is bereid even het spel van Richard te analyseren. Het lijdend onderwerp zit on dertussen een eindje verderop op een bankje. Houweling loopt naar hem toe, stelt zich voor en vraagt hoe het met hem is. 'Gaat wel', krijgt hij als ant woord. „Hij sjokte naast me naar de baan, zonder verder iets te zeggen. Hij leek wel een oude man." Houweling laat Krajicek ver volgens tegen een pupil van hem spelen en wat hij vreest, gebeurt. „Hij deed zo'n beetje alles fout. Richard maakte een zeer aangeslagen indruk. Het was in feite een trieste verto ning." Houweling spreekt met de va der af dat ze over een paar we ken weer contact opnemen en dan bekijken of de zoon in de destijds bekende Adidas-tennis- school terecht kan. Richard wordt die week tijdens het NK in Groningen voortijdig uitge schakeld. Paul Dogger, van wie Krajicek aanvankelijk altijd won, verovert de nationale titel. „Paul Dogger, een leerling van mij, was Krajicek in die tijd voorbijgestreefd", aldus Hou weling. „Dat was volgens mij voor de vader een reden om bij mij aan te kloppen." Drie weken na de kennisma king belt Petr Krajicek inder daad op en hij vraagt of Houwe ling de training van Laudin kan overnemen. De Amsterdammer zegt niet meteen ja en neemt Richard voor twee maanden op proef. Daarna zal worden beke ken of hij tot de school van Houweling mag toetreden. „Ik besloot echter al snel dat hij welkom was. Die proeftijd heb ik hem alleen maar gegeven, omdat ik me afvroeg of hij zich wel over zijn teleurstelling heen kon zetten. Talent bezat hij im mers nog steeds. Hij dacht al leen dat zijn jeugddroom niet meer uitkwam. Door alle uit spraken van zijn vader in de media, waarin hem een gouden toekomst werd voorspeld, had hij een bepaald verwachtings patroon. Dat kwam niet uit, Richard Krajicek zijgt ter aarde na het laatste punt in de Wimbledon-finale van afgelopen zomer. FOTO REUTERS in fikse domper voor hem betekende." De overstap van Krajicek naar Houweling is het laatste red middel, maar wel een met risi co's. Paul Dogger mag dan in middels een goede vriend zijn geworden, van de andere leer lingen op de tennisschool heeft Richard vooral vijandschap te duchten. In het Nederlandse tenniswereldje heeft de Kraji- cek-clan immers een slechte naam. De leden staan bekend als agressief en hooghartig. De eerste trainingen van Richard bij Popeye Gold Star verlopen dan ook moeizaam. Houweling moet zijn uiterste best doen om met zijn nieuwe pupil in con tact te komen. „Aanvankelijk kwam er geen woord over zijn lippen. Als ik hein iets probeerde uit te leg gen, wendde hij het hoofd af. Hij was een eenzame jongen die vaak in het Tsjechisch liep te mompelen. Het leek me maar het beste om gewoon met hem te gaan tennissen. Met kunst en vliegwerk hoopte ik dan mijn doel te bereiken." Het blijkt geen makkelijke op gave te zijn. „Zijn techniek viel me tegen. Hij doorzag wel het spelletje. Daardoor was hij meestal op het juiste moment bij de bal, maar verder was hij gewoon lui. Bij de minste of ge ringste tegenslag wilde hij al geen moeite meer doen. Alleen bij succes was hij bereid harder te werken. Het was me wel dui delijk dat hij in het begin ge woon de verkeerde trainers heeft gehad. Weliswaar waren en zijn het nog steeds tennisfa- naten van de bovenste plank, maar inhoudelijk had het niks om het lijf." Onder het toeziend oog van de vader, die er tijdens de oe fensessies wel altijd bij is maar zich wijselijk nooit met de aan wijzingen van Houweling be moeit, bemerkt de Amsterdam se trainer echter langzaam vooruitgang. „Maar niet eerder nadat ik hem had uitgelegd dat het niet erg is om een fout te maken. Na een paar weken kwam van Richards kant name lijk het hoge woord eruit. Hij bekende dat hij het zo erg vond om een bal verkeerd te slaan. Ik begreep dat het een gevolg was van de in hem gestelde ver wachtingen. Hij was bang fou ten te maken. Dat moest ik hem eerst uit zijn hoofd praten." Houweling gaat met Krajicek terug naar de basis en langzaam begint de Haagse bonenstaak zich tijdens de trainingen te ontspannen. Soms verschijnt er zelfs een glimlach op zijn ge zicht. „Geleidelijk begon Ri chard er weer vertrouwen in te krijgen. Hij was meer bereid fouten te accepteren. Hij voelde langzaam dat de investeringen de moeite waard waren." Na twee maanden, het is eind oktober 1986, wordt Krajicek opgenomen in de tennisgroep van Houweling, waarin onder anderen ook Paul Dogger, Bren- da Schultz, Kristie Boogert en Petra Kamstra zitten. Hij krijgt van zijn nieuwe trainer te horen dat van hem in het eerste jaar niets wordt verwacht. „Ik liet hem bijna geen wedstrijden spelen. In het begin trainden we alleen maar. Zijn slagen moes ten beter. Tevens zijn voeten werk. Dat was ook niet om over naar huis te schrijven." Houweling denkt met Kraji cek op de goede weg te zijn, maar heeft op dat moment geen weet van de echtelijke proble men tussen de ouders van zijn nieuwe pupil. Richard zit mid denin het spervuur tussen vader Petr en moeder Ludmila. Tij dens een training wordt het hem op een gegeven moment te veel. Nadat Paul Dogger hem een beetje heeft lopen treiteren, krijgt Richard een woede-aan val. Hij schopt een mand met ballen door de hal en slaat zijn racket stuk. Houweling, nog on bekend met de diepere reden, stuurt Krajicek weg en schorst hem voor een week. Als Krajicek zich weer in Am sterdam meldt, is hij een andere jongen. Zijn luiheid is verdwe nen. Hij doet plotseling ontzet tend zijn best en slooft zich zelfs tijdens de conditietraining uit. „De grootste verandering was echter het feit dat hij nu opeens door zijn moeder werd ge bracht", aldus Houweling, die in die tijd te horen krijgt dat Ri chards ouders hebben besloten te scheiden. Ludmila in elk ge val. Als Petr Krajicek in Tsjechië betrokken raakt bij een auto ongeluk en daar drie maanden in het ziekenhuis ligt, trekt ze het huis uit. Richard kiest voor zijn moeder. Bij terugkomst in Nederland speelt de vader het echtschei- dingsspel keihard. Ludmila komt er daardoor in financieel opzicht niet al te best voor te staan en kan onder meer de duizend gulden eigen bijdrage voor de tennisschool niet meer opbrengen. „Op een dag kwam ze naar me toe", herinnert Houweling zich. „Ze vertelde van haar pro blemen. Nu begreep ik meteen veel meer van Richards gedrag. Ik vertelde hem en zijn moeder dat ze zich voorlopig geen zor gen hoefden te maken over het geld. Dat kwam later wel. Ri chard was er enorm door opge lucht en deed vervolgens nog meer zijn best." Het volgende probleem dient zich echter aan: Krajicek begint te groeien. Zijn lengte neemt bijna tien centimeter per jaar toe. „Hij kreeg ongelooflijk lan ge benen en een kort bovenlijf. Het was geen gezicht. Door die groeistuipen werd hij weer la biel. Hij wist zich geen houding te geven en raakte de controle over zijn lichaam kwijt. Richard wist niet meer waar zijn armen en benen zaten en zocht wan hopig naar zijn coördinatie." Houweling laat Krajicek meer krachttraining doen, zodat hij sterker wordt. Daarnaast werkt hij vooral aan de service van Krajicek, die door de plotselinge groei wel weer sterk verbetert. Het is het begin van de omscha keling naar een meer aanvallen- de speelwijze. Opslagen als ka nonskogels moeten de basis gaan vormen voor het service- /volley-spel, dat Houweling Krajicek wil aanleren. De volgende stap is de veran dering van zijn backhand. Van jongsaf aan heeft Krajicek die slag met'twee handen geslagen, waardoor hij niet in staat is van af die kant zijn tegenstander druk op te leggen. Houweling komt tot de conclusie dat Kraji cek naar een enkelhandig gesla gen backhand moet switchen als hij hem aan het werk ziet tij dens het NK tot en met achttien jaar in de zomer van 1988. Kra jicek is dan zestien jaar. „Ik realiseerde me dat zijn backhand te kwetsbaar was. Daardoor was hij in feite voor iedereen een makkelijke prooi. Ze hoefden maar op zijn back hand te spelen en ze kregen een makkelijke bal waarop ze kon denscoren." Als Houweling zijn idee op pert, stemt Krajicek er meteen mee in. Hij heeft in die tijd het volste vertrouwen in zijn trai ner, die hem immers het plezier in het tennis heeft teruggege ven. Krajicek volgt Houweling blindelings en krijgt, mede om dat hij zoveel talent heeft, bin nen korte tijd de enkelhandige backhand onder de knie. „Die verandering is zeer-be langrijk voor zijn verdere carriè re geweest", meent Houweling. „Daar ben ik nog steeds heilig van overtuigd. Als hij niet met een enkelhandige backhand was gaan spelen, had hij het nooit zover geschopt. De eerste keer dat hij hem echt in een wedstrijd gebruikte, was in ok tober 1988 tijdens een jeugd- toernooi in de buurt van Om men. Het ging meteen goed." En steeds beter. Krajicek be gint weer te winnen en zich steeds vaker te kwalifi1 voor A-toernooien. De nit( successen gaan wel ten van zijn middelbare-schoc leiding. In overleg met J moeder en Houweling 1 Krajicek, op het punt om c de klas van het VWO binn profcarrière te kiezen. Waa y hij, zeker gezien zijn vijfif; plaats op' de nationale ran (j een groot risico neemt. I echter nooit spijt van moeilijke beslissing krijgen B „Die stap zag ik zelf eig niet als een groot risico", Krajicek mij zes jaar lateri S Müllerpier in Rotterdam, Nederland de Davis Cup-™ strijd tegen de VerenigdeS afwerkt. „Het was gewooi^ dig om mijn gemoed gen stellen. Ik stond al vanafe derde te tennissen en voo zou het ondraaglijk zijn ge als ik niet had uitgetesi goed ik eigenlijk was. F talent ik eigenlijk had. toen met mezelf afgespiïj dat ik naar school zou ter cl ren als bleek dat ik de verk n keuze had gemaakt. Als ji e beetje kunt tennissen, isl snel mogelijk om een re ru comfortabel leven te Maar dat is niet mijn doel, as later terugkijk, wil ik conc nj ren dat ik de tijd optimas besteed." Eric de Bie, De missie Krajicek. Uitgeverij L. J. Vee blz. Prijs f 24,90; Vanaf 5 juni boekhandel. De backhand-volley van Krajicek is een van de beste in het internationale tennisi

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 24