Leidsf4» Cok hoopvol over op in Amsterdam onno 1 hirac legt nadruk op iciale problemen EU Supportersclub Ajax: Van Gaal naar Inter Milan >nel inenting tegen varkenspest' )eelverbod voor Leidse ndertoneelclub Pats Protestactie AUTOBOOT 'Oorlogsbuit' in De Lakenhal TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Defensie valt over seks [TERDAG 23 MEI 1997 jüDWUK ANP is de enige regio in de :id waar sprake is van een Icke economische groei, kloosheid en de toenemen- arinoede vormen er hard- problemen. Dit ver- rde de Franse president Jac- s Chirac gisteravond tijdens U-top in Noordwijk. president sprak, twee da- voor de vervroegde parle- itsverkiezingen in Frankrijk, OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 ROOSENDAAL/AMSTERDAM GPD duidelijk voor eigen publiek. Frankrijk kampt met een lang durige economische malaise. „Om werkloosheid te bestrij den moet de groei toenemen en is het noodzakelijk de sociale verloedering die ons continent teistert te lijf te gaan", aldus de president. Chirac onderstreepte dat als de EU erin slaagt een nieuw Eu ropese sociale model aan te ne men, dat zou leiden tot een wa re culturele revolutie. Louis van Gaal houdt het zelf al meer dan een halfjaar knap geheim, de vaderlandse sportpers stuit in zijn speurtocht op Barcelona, maar volgens de supporters vereniging van Ajax wordt Inter Milan de nieuwe werk gever van Van Gaal. Zo staat het zwart op wit in een officiële uitgave van de supportersclub die nog niet naar buiten had mogen komen. 'Gerard van der Lem volgt Van Gaal naar Inter Milan' staat er gedrukt onder de hoogtepunten van 1997. Die tekst kwam zo bij een Roosendaalse scholiere te recht die een spreekbeurt over de beroemde voetbal club wil houden. Speciaal voor dat soort verzoeken heeft de supportersvereniging van Ajax keurige infor matiepakketten klaarliggen die geregeld worden ver verst. Daarmee moet iets fout zijn gegaan. De laatste versie had pas verstuurd mogen worden nadat Van Gaal de naam van zijn nieuwe club officieel bekend had gemaakt. Maar in de meest recente versie stuitte de scholiere, die niet bij naam genoemd wil worden, op de medede ling over een aanstaande overgang naar Inter. Haar va der vond dat ook allemaal maar heel vreemd. Inter Milan, het stond er toch echt. Hij nam daarom contact op met de supportersvereniging van Ajax die verant woordelijk is voor de inhoud van de brief. In Amster dam brak er volgens de vader paniek uit. ,,Die brief had nog niet verstuurd mogen worden", luidde de eerste re actie. Toen deze krant vervolgens zelf op onderzoek uit ging, reageerde een woordvoerder van de supporters club op een heel andere toon. Niemand wist iets van de brief af. ,,Wij worden op een verschrikkelijke manier ge naaid", luidde de aan duidelijkheid niets te wensen over latende reactie. Gespeelde komedie om een eigen blunder te verber gen? Dat zal binnenkort duidelijk worden wanneer Louis van Gaal zelf duidelijkheid verschaft. Van Gaal zelf was niet bereikbaar voor commentaar, vanuit Italië worden de berichten ontkend. De huidige trainer van Inter, de Brit Roy Hodgson, nam gisteren zelf met onmiddellijke ingang ontslag. Zijn vertrek stond toch al vast. Hodgson maakte vorige week al bekend dat hij trainer wordt van Blackburn Ro vers. Een paar dagen na die mededeling werd Gigi Si- moni, nu nog Napoli, door Inter al aangetrokken als zijn opvolger. Dat zegt iets, maar nog niet alles. Want Bobby Robson is volgens de berichten volgend seizoen ook nog trainer van Barcelona. HET WOORD IS AAN Petit-Senn Mensen die door godsdienst gescheiden worden, zijn niet godsdienstig. •—i zonnige perioden derlandse Eurocommissaris tot 2005 veilig Europese tussentop in Noordwijk heeft het Verdrag Amsterdam duidelijk dichterbij gebracht, verklaarde mier Kok gisteren. Kok zei er alle vertrouwen in te iben de hervorming van de Europese Unie komende and succesvol af te ronden. I1DWUK ANP-GPD ngrijkste doel van de bij- omst gisteren was het vast en van de bereidheid onder idstaten om tot een verdrag omen. Die wil is er volgens wat naar verwachting een )ord oplevert dat inhoude- ,de moeite waard" is. grootste vooruitgang tien de dertien regeringslei en twee presidenten over lere bevoegdheden voor de zitter van de Europese missie, het dagelijks be de Unie. Zo krijgt de zitter meer ruimte om zelf commissie samen te stel- >t 2005 hoeft Nederland niet te zijn dat het zijn eigen Eurocommissaris in Brussel kwijt raakt. Wel dreigen Neder land en andere kleinere landen macht te verliezen in de verga deringen van de Europese mi nisters. De komende drie we ken, tot de Eurotop in Amster dam, zullen vrijwel volledig in het teken staan van deze machtsvragen binnen de EU. Op het punt van de samen stelling van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EU, lijkt men voor de ge makkelijkste weg te kiezen, na melijk uitstel. Voorlopig wil men het huidige aantal van twintig commissieleden hand haven. Dat zou betekenen dat bij een uitbreiding met vijf nieuwe leden uit Midden- en Oost-Europa ieder land nog een eigen commissaris behoudt. Wél moeten de grote landen (Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië en Spanje) dan één van hun huidige twee com missarissen inleveren. Frankrijk en Duitsland zetten beide in op minder macht voor de kleine landen in de Europese ministerraden. In een voorstel van Nederland als halfjaarlijks EU-voorzitter behoudt ons land nog relatief veel invloed als er in die raden wordt gestemd. Ne derland wil als 'middelgroot' land worden beschouwd en na venant stemmen toebedeeld krijgen. Volgens de Duitse bondskan selier Helmut Kohl dient het probleem van één Eurocom missaris per land zich de ko mende jaren nog niet aan. De uitbreiding van de EU wordt volgens hem hoe dan ook over de eeuwwisseling heen getild. Dat betekent dat pas in 2005, als er weer een nieuwe commis sie wordt samengesteld, knopen hoeven te worden doorgehakt. orzitter varkenshouders: et in Nederland op zo kort lijke termijn inenting tsvinden tegen varkenspest, ng dat niet gebeurt, wordt estepidemie bestreden met leleeuwse methoden. Die roep varkenshouderij van and- en Tuinbouworgani- Nederland (LTO) gisteren issingen op het bondscon- van de Nederlandse Bond landelaren in Vee. gens Van den Brink, die inkrimping van de Neder- se varkensstapel resoluut 6" lie hand wijst, zal ook struc- ing van de sector geen af- doende oplossing bieden. „Zet het non-vaccinatiebeleid dat in 1986 om handelspolitieke rede nen in Europees verband werd ingezet, aan de kant. Bij polio rollen we met z'n allen over de gelovigen heen die hun kinde ren niet hebben laten inenten. Nu het om bestrijding van de varkenspest gaat, verrekken we het om te vaccineren. We heb ben een vaccin en we gebruiken het niet. Dat is niet uit te leg gen", zei Van den Brink. Hij toonde zich redelijk tevre den over het opkoopbeleid van varkens door de overheid. „Maar dat heeft niets met be strijding van de pest te maken. Het gaat daarbij om het welzijn van de dieren. De bestrijding zelf, door het ruimen en isole ren van bedrijven, is niet van deze tijd. Zo gaat de sector op termijn naar de knoppen." De vakgroepvoorzitter heeft de indruk dat de nu heersende epidemie wordt aangegrepen om de varkenshouderij te her structureren en in te krimpen. „Er valt te praten over een nieu we structuur. Tegen inkrimping zullen we ons tot de laatste snik verzetten. En we moeten vast houden aan export van biggen. Zodra we biggen moeten im porteren uit bijvoorbeeld Hongarije, lopen we het risico dat we daar ziekten vandaan halen." noordwuk» Voor Huis ter Duin hielden ongeveer dertig mensen gis teren een protestactie tegen de 'eenzijdige fixatie' van de Europese Unie op financiële en economische samenwerking. Zij zijn aangeslo ten bij het Platform naar een ander Europa en aanhangers van de Soci alistische Partij. 'Laat de mensen in Europa beslissen over de toekomst van Europa', luidde de boodschap die de actievoerders op spandoeken meedroegen. Zij menen dat de EU zich met de Economische en Mone taire Unie veel te veel op geld alleen richt. foto henk bouwman 4716° 5716° 67-15° 10% 10% 20% 50% 50% 40% VANDAAG 44 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15 RTV/programma's8,9 Sport23,24,25 Strips Uitgaan .21 Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 Lammensc-hansweg 130 Leiden LEIDEN ERNA STRAATSMA Stedelijk museum De Lakenhal heeft 22 schilderijen in bruikleen die na de Tweede We reldoorlog door de Nederlandse overheid zijn teruggevorderd uit Duitsland. Dat zegt Evert Rodri- go van het Instituut Collectie Nederland (ICN). Het gaat om doeken van joodse oorlogs slachtoffers. De directrice van De Lakenhal, Jetteke Bolten, is niet op de hoogte van de her- ERNA STRAATSMA Arbeidsinpectie heeft de kindertoneelclub Pats speelverbod opgelegd, nr we hebben besloten dat ie accepteren", zegt Martin iTrians namens Pats. De toneelvoorstellingen die weekeinde op het program laan gaan gewoon door. is mag van de Arbeidsin- tie geen twee voorstellin- achter elkaar spelen. „We «n al jarenlang toestanden de Arbeidsinspectie", zegt mans, die voorzitter is van ichting Plot. Een van de ac- iten van deze stichting is l frtoneelclub Pats. „We - 'en altijd ontheffing vragen onze voorstellingen, ook al we aan amateurtoneel, deze keer hebben we die gekregen. Per 1 januari nen de regels aangescherpt te zijn. De kinderen moeten tussen twee voorstellingen mi nimaal 42 uur rusten." Aan de-twee voorstellingen, getiteld 'De dag dat alle tv's ont ploffen', die zaterdag en zondag worden opgevoerd in het Leidse theater De Ware Liefde (Visser 't Hooft Lyceum) doen in totaal acht kinderen mee in de leeftijd van 6 tot 12 jaar. Hooymans vindt het verbod van de Arbeidsinspectie bela chelijk. „Er zitten daar een paar nieuwe mensen en die zijn blijkbaar een heksenjacht be gonnen tegen kinderarbeid. We zijn benaderd door een hele bo ze meneer met wie volstrekt niet te praten viel." Met het ne geren van het verbod riskeert toneelclub Pats een boete. Bij de Arbeidsinspectie was gistermiddag niemand bereik baar voor commentaar. VERVOLGUITGIFTE 5,750/o STAATSLENING 1997 PER 15 FEBRUARI 2007 inschrijving dagelijks, te beginnen op 27 mei a.s. via banken en commissionairs; in veelvouden van 1.000,- nominaal koers uitgifte wordt dagelijks vastgesteld; is doorlopend aan te passen effectief uitgaande van de koers van 22 mei 1997 (ca. pari) rendement bedraagt het effectief rendement van deze lening 5,75%; hieraan kunnen geen rechten worden ontleend rente jaarlijks op 15 februari storting op 23 juni 1997 aflossing op 15 februari 2007 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld; gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan lening- voorwaarden verkrijgbaar bij banken en commissionairs schuldregister- ten minste nominaal 10.000,- op te openen rekeningen, inschrijvingen 1.000- op reeds bestaande rekeningen nadere bij uw bank of commissionair; voor vragen met betrekking tot inlichtingen het schuldregister kunt u zich wenden tot het Agentschap van het Ministerie van Financiën 020 581 07 00 komst van deze schilderijen. „Als het inderdaad zo is dat wij een gedeelte van deze oorlogs buit in ons museum hebben dan moet onderzocht worden hoe de vork in de steel zit." Rodrigo stelt dat alle musea wel op de hoogte zijn van de aanwezigheid van uit Duitsland teruggevorderde kunstwerken. „Als het goed is weten ze dat al lang. AI die schilderijen maken deel uit van de collectie 'NK', Nederlands Kunstbezit. Dat staat in hun registratienum mer." Het ICN publiceerde gisteren in de Volkskrant een lijst van 'oorlogskunst' en suggereerde daarbij dat deze 'geroofde kunst' op oneigenlijke wijze in de Nederlandse musea is te recht gekomen. In totaal heeft het rijk 3.709 kunstwerken in zijn bezit die in de oorlog zijn geroofd, gekocht of geconfis queerd bij joodse en niet-joodse eigenaren. Het ICN voert het beheer over alle 'oorlogskunst'. Tot die werken behoren onder meer 88 schilderijen van de Leidse schilder Jan van Goyen. Ruim duizend doeken van het totale aantal zijn uitgeleend aan Nederlandse musea. Staatssecretaris Aad Nuis (D66) houdt het voor mogelijk dat in het verleden onzorgvuldighe den zijn begaan bij de behande ling van claims van eigenaren en hun nabestaanden. „Het is mogelijk dat in de totale chaos na de oorlog niet goed onder zocht is of mensen een terechte claim hadden. Voorzichtigheid was terecht. Als mensen nu nog met claims komen hebben zij er recht op geholpen te worden en alle informatie te krijgen die ze daarvoor nodig hebben. Het is volgens Nuis 'een ze gen voor de samenleving' dat kunstwerken, waarvan na de oorlog de herkomst niet duide lijk was, in het bezit zijn geko men van de gemeenschap. „Als je niet kunt achterhalen wie de eigenaar is, is het het beste dat dat eigendom dan overgaat op de gemeenschap. Nu zijn deze kunstwerken in elk geval open baar." Koningin Julianalaan 46 Voorschoten Ook België adverteert voor spionnen BRUSSEL ANP In navolging van Groot-Brittan- nië gaat ook België via dagblad advertenties nieuwe „inspec teurs voor de staatsveiligheid" werven. In totaal zoekt de Belgi sche staat dertig spionnen. Dat heeft de Belgische staatsveilig heid gisteren bekendgemaakt. Alle sollicitanten moeten een uitgebreid examen ondergaan. Daarbij let de staatsveiligheid vooral op schriftelijke en mon delinge taalvaardigheid en vol wassenheid van de kandidaten. Zowel mannen als vrouwen met een diploma hoger onderwijs kunnen reageren op de adver tenties, die over enkele weken verschijnen. België zoekt dertig inspec teurs staatsveiligheid, die vooral netwerken van informanten moeten runnen. De kandidaten hoeven niet zelf het veld in om spionagewerk te verrichten. Eerder deze week zocht de Britse inlichtingendienst MI5 via kleine kranten- advertenties nieuwe medewerkers. Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. controle bezorging) 1 DEN HAAG «ANP Wat Defensie betreft gaan seks drugs legergroen niet goed samen. Het tijdschrift MVB, dat zich afficheert als een uitgave van het leger, denkt daar anders over. Het blad adverteert open lijk voor verdovende middelen en vleselijke geneugten, tot gro te irritatie van Defensie. Ook CDA-Kamerleden Hillen en Van de Camp ergeren zich. In het laatste nummer turfden ze op de advertentiepagina's drie tatoeage-shops, een escort service, het erotische museum en een coffeeshop. De Kamerleden eisen ophel dering van staatssecretaris Meijling, omdat MVB volgens het colofon wordt uitgegeven door de Marine, Landmacht, Luchtmacht en de Banenwinkel van de Landmacht. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) i automatisch (f. 31.95) Oacceptgiro (f 93,05) iNr. bank/giro: Handtekening: i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. nvelop. zonder postzegel, OFBEL 071-51 28030 712141 400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1