'Een showbizzjasje past mij niet' Cultuursteden zoeken 't vergeefs hogerop Slaapverwekkende navelstaarderij Ontroerend requiem voor Meelfabriek Leiden «7 g£| Cultuur&Kunst Rotterdamse Opera is failliet culturen ZATERDAG 24 ME! 1997 941 CHEF JAN RIJSDAM, 071-53564 Vijf nominaties Gouden Strop abcoude» De jury voor de verkiezing van de Gouden Strop 1997, de prijs voor het beste Nederlandstalige misdaadboek, heeft voor de verkiezing vijf titels genomineerd. Het zijn Geweten van René Appel, Zwavel van Conny Braam, De kracht van het Vuur van Bob Mendes, De Bank van Paul Stather (auteursnaam voor Hugo Verdaasdonk) én Een keel van Glas van Peter de Zwaan. Het winnende boek wordt op 18 juni bekendgemaakt, in de voorlaatste week van de Maand van het Spannende Boek. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 25.000 gulden. 'Schrijvers van Nu' in de X leiden Serge van Duijnhoven en Ronald Giphart komen dins dag 27 mei naar cultureel centrum de X met een programma waarin ze de verlangens en het levensgevoel van de huidige ge neratie verwoorden. Voor de pauze dragen de schrijvers voor uit eigen werk en is er ruimte voor vragen en discussie. Na de pauze houdt Giphart een korte voordracht en sluit van Duijnhoven af met een performance op muziek van dj Dano. Het programma begint om 20.30 uur. Draaiorgeldag in Openluchtmuseum arnhem» Draaiorgels, pianola's en pierementen staan morgen te pronk in het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem. Alle muziekinstrumenten spelen op gezette tijden. Veel van de aan wezige pierementen zijn officiële monumenten. Een groot aan tal van de instrumenten in het Openluchtmuseum speelt uitslui tend op die dag. Schrijver Kader Abdolah in de Burcht leiden Schrijver/publicist Alexander Bakker praat donderdag 29 mei in de Leidse sociëteit de Burcht met de Iraanse schrijver Ka der Abdolah. Abdolah vertelt onder meer over zijn ervaringen in Iran. Aanvang 20.15 uur. Nederland stuurt Elvis goud en platina memphis» Zestien gouden en platina platen gaan in augustus op het vliegtuig naar Graceland. Ze worden naar het landgoed in Memphis gebracht ter gelegenheid van de twintigste sterfdag van Elvis Presley, op 16 augustus. In zijn voormalige woonhuis wordt die dag massaal stilgestaan bij het overlijden van de ster. De gouden en platina platen zijn behaald na de dood van Elvis. De platen krijgen een plaatsje in een kamer in Graceland. Een nieuwe herfst van Boudewijn de Groot recensie maxim bezembinder Een nieuwe herfst - Boudewijn de Groot. Gezien: 23/5, Stadsgehoorzaal, Leiden. In de jaren zestig was hij de Marco Borsato van zijn tijd. Dertig jaar later staat Boudewijn de Groot weer op de planken, ter promotie van zijn niet meer zo nieuwe cd 'Een nieuwe herfst.' 'De eenzame fietser', 'Als de rook om je hoofd is verdwenen', 'Testament' en nog een hele la ding nummers die onlosmake lijk aan de roemruchte jaren zestig zijn verbonden, kwamen uit zijn pen. Maar ook 'Malle Babbe', de hit van Rob de Nijs, en 'Annabel' zijn van deze com ponist. Meestal geschreven sa men met tekstschrijver Len- naert Nijgh. Het is triest dat ieder nieuw nummer van Boudewijn de Groot, deze nummers nooit zal evenaren. Klassiekers zijn het geworden, al was het alleen maar vanwege de sentimentele toevoeging die de historie nu eenmaal toekent. Hij moet dit zelf onderkend hebben, getuige zijn pogingen om in een musi cal en een toneelstuk aan de bak te komen, niet zonder suc ces overigens. Maar toch lijkt de zangcariere te trekken. De Leidse Stadsgehoorzaal bereidde de zanger in elk geval Lori Spee zingt repertoire Herman van Veen een bijzonder enthousiast ont haal. Het publiek had van te vo ren al besloten dat dit een top avond zou worden. Als men echt geluisterd zou hebben, was opgevallen dat het wel heel vlak was wat er op het toneel ge beurde. Zijn stem heeft aan kracht nog niets ingeboet, maar de strakke regie zorgde ervoor dat de muziek nergens spran kelde. Nummers liepen onge merkt in elkaar over, alleen uit elkaar te houden door het ge klap van het publiek. 'Een nieu we herfst' blijkt te bestaan uit op muziek gezet proza, met na me met de liefde als onderwerp. Een vergelijking met de teksten van Toon (Hermans) dringen zich onweerstaanbaar op. Op een andere manier gebracht, maar met een gelijke mate aan diepgang. Pas ver na de pauze, en dan met name in het akoes tische gedeelte, kwam Boude wijn de Groot uit de verf, en brak een glimp door van de der tig jaar geleden zo succesvol zanger. Als terugblik bezat het con cert misschien historische waarde, als geheel was het ech ter slaapverwekkende navel staarderij. Misschien dat een musical bij Joop van den Ende iets voor Boudewijn de Groot is, als popzangers hebben zijn zoons inmiddels het estafet testokje krachtig overgenomen. De zoetgevooisde klanken van Lori Spee en de poëti sche overpeinzingen van Herman van Veen hebben op het eerste gezicht wei nig overeenkomsten. Toch is de band tussen de twee artiesten erg nauw. Op haar nieuwste album 'Pro mises' zingt Lori Spee na melijk Engelstalige varian ten van liedjes van Van Veen. amsterdam berrit de lange De afgelopen jaren is een mooie artistieke relatie opgebloeid tus sen de Amerikaans-Nederland se zangeres Lori Spee en de clowneske poëet Herman van Veen. De. band ontstond zo'n vijf jaar geleden toen Van Veen bezig was met de voorbereidin gen van de Engelstalige jubile- um-cd You Take My Breath Away. Hij vroeg Lori Spee om zijn teksten te vertalen in per fect Engels. In 1994 en 1995 toerde Van Veen een paar we ken door de Verenigde Staten, met Spee aan zijn zijde. „Ik was altijd al een bewonderaar van Herman, maar kende niet zijn gehele repertoire", zegt Spee. ,,Maar het was een groot feest om zijn liedjes te vertalen. We bleken op dezelfde golflengte te zitten. Omdat Herman vrijwel dagelijks dingen aan zijn pro gramma verandert, vroeg hij mij met hem mee te reizen als een soort Amerikaanse coach." Spee is bijna een jaar inten sief bezig geweest met de verta- ling van Van Veens repertoire. „Het was heel erg moeilijk, maar tegelijkertijd een grote uit daging om zijn mooie poëtische teksten net zo mooi en poëtisch te laten klinken in het Ameri kaans. De kunst is om de liedjes te laten zoals ze zijn, niets we zenlijks te veranderen aan de inhoud. Tijdens het schrijfpro ces werden het eigenlijk steeds meer mijn eigen liedjes. Her man merkte'dat ook en zei: 'Nu wil ik graag dat jij van mijn lied jes jouw liedjes maakt'." Zo ontstond dus de cd Promi ses, Lori Spee Sings Herman van Veen. Van klassiekers als Rozegeur, Dat Tedere Gevoel en Weet Je Nog maakte Spee Pro mises, A Certain Tenderness en Do You Remember. En ook van de hit Anne maakte Spee haar Lori Spee: „Het is niet makkelijk liedjes te vertalen zonder de inhoud en essentie aan te tasten. Ik geef het iedereen te doen.' eigen versie. De zangeres nam de liedjes op in een studio in Florida, on der auspiciën van arrangeur Lester Mendez, die onder meer werkte met popgrootheden als Gloria Estefan en Julio Iglesias. „Ik wilde iemand die de nodige afstand kon bewaren, die zowel Herman als mij niet kende. Zo kon ik de liedjes volledig eigen maken en ze met prachtige ar rangementen loskoppelen van de originelen." Op Promises prijkt ook Butterfly, waarvoor Lori Spee de tekst en muziek zelf schreef, de titelsong voor de film De Nachtvlinder die Her man van Veen eind 1997 uit brengt. Haar laatste volledig eigen al bum schreef Lori Spee in 1994, Inside The Walls of Love. Het al bum bracht haar niet de roem die zij mocht smaken in de ja ren tachtig, toen ze hits scoorde met nummers als How Many Times en ze twee Edisóns ont ving, onder meer voor haar de buutalbum Behind Those Eyes. In 1983 viel haar zelfs de Pall Mali Export Prijs ten deel voor haar gehele oeuvre. De van ori gine Amerikaanse Lori Spee werd een bekende Nederlander. Spee zegt die hoogtijdagen niet te missen. „Ik ben nooit uit geweest op dat succes, het over kwam mij gewoon. Op een ge geven moment werd het teveel en moest ik dingen gaan doen waar ik niet meer achter kon staan. Toen heb ik mij terugge trokken. Dat betekent overigens niet dat ik niet bezig geweest ben. Ook al sta ik niet in de spotlights, mijn carrière houdt mij 24 uur per dag bezig. Soms moet ik mijzelf de discipline op leggen om ook daadwerkelijk achter de piano te gaan zitten. Daarbij ben ik ook nog eens een perfectionist. Als ik niet met hart en ziel in een liedje geloof, wordt het niet eens afgemaakt. En ja, dan is het logisch dat ik niet zo heel veel produceer." In oktober gaat de zangeres op toernee langs de Nederland se theaters en er zijn zelfs plan nen voor optredens haar moe derland Amerika. „Ik heb niet de ambitie om te zeggen: ik ga Amerika veroveren. Daarvoor is het land veel te groot en moet je geld en ambitie hebben voor tien. Bovendien past het 'show bizzjasje' dat zoveel Amerikaan se artiesten aanhebben mij niet. Veel te glad en gestreken. Maar het lijkt me heerlijk om in clubs te spelen voor een Engelstalig publiek, om te zien hoe mensen voor wie het hun moedertaal is op mijn teksten reageren." Of Promises haar hernieuwde roem zal brengen is even af wachten, maar zelf staat Spee volledig achter haar 'geleende' repertoire. Op de kritiek dat het wel erg makkelijk is liedjes van iemand anders op te nemen re ageert zij laconiek. „Het is niet makkelijk liedjes te vertalen, zonder de inhoud en essentie aan te tasten. Ik geef het ieder een te doen." rotterdam gpd De Stichting Rotterdamse Opera (SRO) is failliet. Haai meest recente productie, 'Roméo et Juliette' van Gou- nod, is tevens haar geworden. 'Roméo et Juliette' stond in januari 1996 drie maal op de planken van Theater Zuid. plein. Ondanks extra subsi dies van de gemeente Rotter, dam (80.000 gulden) en dt Rotterdamse Kunststichting (25.000 gulden) om het total begrotingstekort van lll.OOt gulden voor deze productii te dekken, bleek de stichting niet in staat aan haar finan ciële verplichtingen jegens haar medewerkers te vc doen. Zes musici wachten maanden tevergeefs op hun loon; twee van hen stapten naar de vakbond voor musi ci, de Koninklijke Nederlani se Toonkunstenaars Veren ging, om het faillissemei van hun werkgever aan vragen. Mr. G.F. Kortooms, juris voor deze vakbond, behan delt de aanvraag maar kaï nog niet veel zeggen ove hoe de vork nu precies in di steel steekt. „Ik moet no| met een aantal betrokkenen spreken. Het enige wat ik op dit moment kan zeggen is dat de Rotterdamse Open destijds vrolijk met die pro ductie van start is gi terwijl de RKS de subsidie aanvraag gedeeltelijk had af gewezen. Daar heeft de Rot terdamse Opera toen be. zwaar tegen aangetekend maar men heeft het ant woord niet afgewacht en gewoon aan de gang g gaan." Voorzitter Nipius van dt- SRO wil nog geen uitgebreid commentaar geven, maai eerst vergaderen met het be stuur van de stichting. Verkeersknooppunt Leiden Centrai Veranderingen bij Plesmanrotondi toneel recensie susanne lammers 'Kingcorn' door Theatergroep Hollandia. Regie: Floor Huygen. Spel: Bert Luppes. Gezien: 21/5, voormalige Universiteitsbi bliotheek/Rijksherbarium, Leiden. Nog te zien: 25/5 (première), 26/5 en 28/5 t/m 1 /6, aldaar. Kingcom is het portret van de laatste arbeider van de Leidse Meelfabriek. Samuel Kukler is sinds 1988 de enige die nog da-, gelijks rondloopt in het verlaten gebouw aan de Zijlsingel. De gesprekken die journalist Lex Bohlmeijer voerde met Kukler, die al 48 jaar voor de Meelfa briek werkt, werden door Eric de Volder tot een grote mono loog ingedikt. Hij vertelt over zijn loopbaan - van aftapper tot beheerder - en over de fabriek, maar King corn is geen statiefoto. Het is een kiekje van Bram in zijn daagse werkkloffie. Hij praatte wel, maar veel vertellen wilde hij zo te horen liever niet. De manier waarop hij telkens de interviewer van zich af probeert te schudden ('Ik heb je genoeg verteld'), het nuchter recapitu leren van eerder vertelde ge beurtenissen, het uitwringen van de laatste druppels, spreken wat dat betreft boekdelen. En ongemerkt geeft hij daardoor toch meer prijs dan alleen de geschiedenis van de Meelfa briek. Het levensechte portret dat Bert Luppes van Bram oproept, is levensecht juist door het ont breken van bepaalde dingen. Om te beginnen is de spreekstijl verre van gepolijst. Geen zin is volzin, de taal heeft het naturel van de ongeoefende spreker. Je kijkt naar een nagespeelde do cumentaire. Eerst irriteert dat een beetje, maar door de liefde volle aanpak en het meesterlijk ingeleefde spel van Bert Luppes houdt het op te kriebelen. En de Meelfabriek zelf, de an dere hoofdrolspeelster, ont breekt, want voor het spelen op die locatie werd geen toestem ming gegeven. Dat is niet per se een nadeel: de op een formica tafeltje en stoeltje na kale zolder is misschien wel beter in staat de zinloosheid van het onder houden van een fabriek-buiten- dienst te laten zien dan het ge bouw zelf. Dat de vertrekken van de voormalige directie nog steeds gestofzuigd moeten wor den, dat de kapotte raampjes vervangen moeten worden, de absurditeit daarvan komt beter over als het gebouw zelf niet di rect zijn weerbarstige charme laat voelen. Zoals het vermoedelijk verteld is, zo vertelt Bert Luppes het ons. Aanvankelijk een beetje wantrouwend, allengs ontdooi end, om uiteindelijk weer terug in zijn schulp te kruipen. Nuch terheid en aanvaarding van het leven zoals het komt zijn de op vallendste trekken van Bram. Een portret, zeker, maar ook een ontroerend requiem voor de Meelfabriek. Holland Festival verkoopt goed amsterdam anp De kaartjes voor het Hol land Festival worden goed verkocht, beter dan vorig jaar. In 1996 waren er an derhalve week voor de ope ning 30.000 kaarten ver kocht, nu zijn er al 38.500 besteld. De organisatie heeft geen idee hoe het komt. Omdat het het vijftigste festival is, zijn de bespreekkosten met een tientje verlaagd naar vijf gulden. Maar of dat de reden is, durft niemand te zeggen. In totaal zijn er 89.000 kaartjes verkrijgbaar. De opening is op 31 mei met 'Een Middernachtsdroom', een theatrale versie van Felix Mendelssohn Barthol- dy's gelijknamige toon- beeldmuziek door het Or kest van dë Achttiende Eeuw onder leiding van Frans Brüggen. De openingsavond is zo goed als uitverkocht. Voor vrijwel alle andere voorstel lingen in het kader van het Holland Festival zijn nog wel kaarten beschikbaar. De NOS zendt het begin van het festival op zater dagavond 31 mei live uit op TV2. Verder zal Radio 4 re gelmatig rechtstreeks aan dacht besteden aan het fes tival. 'Cultuursteden' willen vaak te veel. Een jaar lang aantrekkelijke evenementen organiseren om het imago van de stad te verbeteren, toeristen binnen te halen en de eigen bevolking 'cultuurbewuster' te maken. „Men wil scoren, ineens een plek op de wereldkaart krijgen," zegt so ciologe Letty Ranshuysen, die de afgelo pen jaren de effecten van Zuid-Holland se 'cultuursteden' onderzocht. „Maar middelgrote steden als Dordrecht, Delft en Gouda kunnen nooit opboksen tegen de aanwezigheid van grote steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag." De Zuid-Hollandse cultuursteden zijn er gekomen in navolging van de Europe se Cultuursteden. Een ideetje van het CDA-statenlid Wemer van Katwijk, on der het motto: wat Europa kan, kunnen wij ook. Gedeputeerde George Brouwer (PvdA), die net de bezem door het pro vinciale cultuurbeleid haalde, zag wel wat in het plan. Gouda mocht in 1994 het spits afbij ten. Gekozen uit acht middelgrote ge meenten (grote steden worden finan cieel door het rijk gesteund) die zich voor het project hadden aangemeld. De gelukkige kreeg van Zuid-Holland een half miljoen gulden toebedeeld. Een 'voor de poorten van de hel weggesleept' budget dat de stad zelf diende aan te vullen met een even zo hoge eigen bij drage. „Met zo'n bedrag kun je als provincie niet zeggen dat je idioot veel wilt berei ken," zegt Gerard Schoofs, beleidsmede werker kunsten bij de provincie Zuid- Holland. „Het doel is ook dat dat bedrag ander geld losmaakt. Het moet een spin o/fveroorzaken. Je moet er minstens een miljoen bij hebben om iets van een prik kel teweeg te brengen." Want daar gaat rentie juist wel aan gaan. Ze vermoed- het vooral om zegt Schoofs, dat je de den een karrenvracht aan subsidie waar- 'culturele infrastructuur' een oppepper mee grote projecten uitgevoerd kunnen geeft. Daarnaast hoopt de provincie dat worden. En dat valt dus tegen. Delft de manifestatie een gunstig effect heeft haalde vorig jaar in totaal weliswaar drie op de 'cultuurparticipatie' in een stad. miljoen gulden binnen, maar dat was Met name allochtonen, jongeren en ouderen moeten verleid worden. Steden zelf willen vaak veel meer dan dat. „Ze willen graag het imago 'groots' berei ken," zegt Ranshuysen. „In het begin is dat de makke geweest,' zegt ook Schoofs. „De ste den hadden veel te veel doelstellingen." Zo ook Dordrecht, dat in 1995 werd uitverko ren. 'Hoe dichter bij Dordt, hoe rotter het wordt,' schreef het Rotterdamse culture le maandblad Circuit. Een onderzoeks bureau constateerde even later dat Dordrecht niet zo zeer een 'slecht', maar 'helemaal geen' imago had. Ranshuysen: „In zo'n cultuurjaar hopen ze dan te scoren, ineens een plek op de wereld kaart te krijgen. Maar een stad als Dordrecht ligt vlak naast Rotterdam en daar kan je nooit tegenop." Zoals bij voorbeeld blijkt uit de drie miljoen gul den die alleen al beschikbaar waren voor het feestje ter gelegenheid van de ope ning van de Erasmusbrug. De culturele instellingen in Dordrecht, Delft (1996) en Gouda wilden de concur- stad van vooral omdat deze cultuurstad tegelijker tijd het 750-jarig be.- staan vierde. De overi ge cultuursteden moesten een heel jaar lang zien rond te ko men van een bedrag rond de 1,7 miljoen gulden. Ook Leiden moet het daar mee doen. De benoeming tot 'cultuurstad' brengt intern wel het nodig teweeg. De 'culturele infrastructuur' wordt er onderdaad door geprikkeld. Al brengt dat niet altijd even leuke situaties met zich mee. In alle cultuursteden zijn toe standen geweest waarbij de cultuurwet houder was betrokken, signaleert Schoofs. Niet dat het een direct met het ander te maken heeft, maar allerlei orga nisatorische verwikkelingen speelden wèl een rol. Schoofs „Tijdens zo'n jaar is er natuurlijk extra druk op de wethouder cultuur. En als het dan toch al niet goed gaat..." Ranshuysen: „Zowel in Delft als Dordrecht had het project aan het begin een hele negatieve pers. De instellingen en organisaties denken: er komt een stoot geld en raken vervolgens heel ge frustreerd als hun plan niet wordt goed gekeurd. Er zijn natuurlijk nogal wat ambities en verkokering in zo'n stad: In feite breekt de hel los als een stad als cultuurstad wordt aangewezen. Maar het is wel goed dat het iets losmaakt. Een stad wordt zich bewust van zijn ei gen grenzen. Mensen worden gedwon gen nieuwe samenwerkingsverbanden aan te gaan." Dat de 'cultuurparticipatie' in een stad toeneemt was voor Ranshuysen nauwe lijks meetbaar. Alle voorgangers van Lei den hadden een aantal grote pu bliekstrekkers, maar na afloop van de manifestatie lijkt er niet veel te zijn ver anderd. „In Delft is nog geen enkele activiteit opgepakt," zegt Herman Weyers, die in 1996 algemeen coördinator was van de manifestatie Delft 750/Cultuurstad. En dat ligt niet aan de activiteiten die we gehad hebben, want die waren leuk ge noeg om voort te zetten. Door gemeente en provincie is eenmalig veel geld ge stopt in Delft 750/Cultuurstad. Er zou een beter vervolg moeten zijn bij dit soort projecten. Nu is Delft in 1997 weer op de oude voet verder gegaan. Dat is zonde van zo'n eenmalige impuls van geld en energie." Provincie-ambtenaar Schoofs onder kent dit probleem. „Op elke stad rust de verplichting om zelf aan een vervolg te werken. Maar hier wordt ook wel eens het idee geopperd om steden voor een tweede keer de titel Cultuurstad te ge ven." Vooralsnog gaat de benoeming van cultuursteden door tot het jaar 2000. De rotonde die nu nog voor het Belastingkantoor ligt wordt binnen kort een T-splitsing. De werkzaamheden van de eerste fase zijn reeds begonnen op dinsdag 22 april en duren ongeveer 5 maanden. Het verkeer wordt ter plaatse omgeleid. Dit wordt met borden aangege ven zowel voor auto's als (brom) fietsers. - komende vanaf de Plesmanlaan richting Stationspleintunnel moe ten direct linksaf de tunnel in; - komende vanaf de Morssingel richting Stationsplelntunnel moeten linksom de rotonde passeren en vervolgens de tunnel inrijden; - komende uit de Stationspleintunnel richting Plesmanlaan kunnen rechtsaf hun weg vervolgen; - komende uit de Stationspleintunnel richting Morssingel kunnen meteen linksaf hun weg vervolgen. Bedienend verkeer en de bewoners van het Stationsplein moeten nu tijdelijk vlakvoor de tunnelingang de parallelweg voorlangs de flat Stationsplein inrijden. In deze tijdelijke situatie kunnen zij het gebied weer verlaten uitsluitend via de Stationsweg en de Rijnsburgersingel. Zij kunnen via de VW onderdoorgang het achter liggende parkeerterrein bereiken en het parkeerterrein weer verlaten via de Morssingel. (Brom)fietsers - komende vanaf de Plesmanlaan/de Mors en vanaf omgeving AZL en die richting centrum en station willen gaan moeten nu geheel om de Plesmanrotonde heen rijden en vervolgens via de Morssingel hun weg vervolgen; - vanaf de Morssingel komend en die richting Plesmanlaan/de Mors/AZL willen, worden nu linksom via de rotonde geleid en kunnen hun weg vervolgen; - komend van het centrum of station die richting AZL en omgeving willen moeten tussen 9 juni en 4 juli omrijden via de zuidelijke tunnelbuis (kant belastingkantoor) van het Plesmanviaduct. Verbetering Plesmanviaduct Het Plesmanviaduct wordt gerenoveerd en de onderdoorgang ver diept. De renovatie omvat het vernieuwen van de verlichting en het repareren van de wanden. De wanden worden in een lichte tint afgewerkt. Deze werkzaamheden duren ongeveer tot november 1997. Tot medio juli blijft de huidige verkeerssituatie gehandhaafd. In deze periode wordt gewerkt aan beide tunnelbuizen, aan de rijweg en aan het fietspad aan de stationszijde. Na de bouwvakvakantie wordt gestart met de werkzaamheden aan de rijweg aan de zijde van het belastingkantoor. Meer informatie Voor meer informatie over de werkzaamheden kunt u contact opne men met de heer B. Smits, opzichter namens het Ingenieursbureau van de gemeente Leiden, tel. 071 - 516 59 35. Dienst Bouwen en Wonen Leiden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16