Woonboten mogen op de Kaag blijven Nieuw Stek splijt college Rijnwoude Willkommen, Bienvenu, Welcome! Lentekriebels? Leiden Regio De Does minstens vier weken dicht na brand AUTO RIALTO Middenstandsbank vernield Compromis over speeltuin Gruneriebuurt Oegstgeest Wellicht extra aanpassingen Lange Voort Nacht van Leiderdorp komt aarzelend op gang tijd voor een waterbed! ZATERDAG 24 MEI 1997 chef hans jacobs, 0 14, plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 Conflict tussen recreanten en provincie ten einde ilkemade/wahmond Woonboten in de zogenoemde kwetsbare gebieden van de Kagerplassen hoeven voorlopig niet weg. Pas nadat een woonboot twee keer van eigenaar is veranderd, komt de ligplaats te vervallen. De provincie wijst in dat geval »en 'tenminste gelijkwaardige' andere plek in het plas sengebied aan. Met uitzondering van D66 en de PvdA itemde de statencommissie Groen, Water en Milieu gis- eren in met dit compromisvoorstel. Voorafgaand aan de vergade ring van gisteren, pleitten secre taris W. Spaans namens de woonbootrecreanten en vee houder J. van Schie uit War mond nog eens voor het be houd van de huidige ligplaat sen. Volgens Spaans heeft de aanwezigheid van de woonbo ten juist een positief effect op het plassengebied. „Wij zijn de waakhonden van de Kagerplas sen. Wij willen actief, zowel or ganisatorisch als financieel, meewerken om van de Kager plassen een nog beter gebied te maken dan het al is." Spaans noemde als voorbeeld een bijdrage aan de ontwikke ling van een moerasgebied en de restauratie van een molen. ,,We hebben een bedrag in kas met vijf getallen voor de kom ma", antwoordde hij op een vraag van een commissielid. „Een deel daarvan gaat wel op aan de organisatie van een groot Kaagfeest waarvoor jullie tARIETA KROFT Jliermee is een einde gekomen ^an een zes jaar durend conflict lussen het Platform Woon- [lootrecreanten De Kaag en de provincie Zuid-Holland.„Ik ben [oor honderd procent tevre- reageerde Platformvoor- ptter K. Doorschodt na afloop de vergadering. „In feite is het saneringsbeleid de baan." Enkele jaren geleden besloot provinciaal bestuur dat de van de 240 woonboten dertig jaar moest wor- ien verplaatst of verdwijnen. De boten zouden te veel de na- juur en het milieu in het plas sengebied aantasten. Het plan stuitte op veel verzet van de bo- leneigenaren die vreesden voor vaardevermindering van hun Ook boeren die ligplaat- verhuren, kwamen in ver- 'Hart van het bad is aangetast' eiderdorp jaap van sandu k Leiderdorpse zwembad De blijft minstens vier weken als gevolg van de uitslaan- brand die gisterochtend in het ketelhuis. Mana- R. Pielstroom sluit echter uit dat zelfs de gehele zo de baden droog lijven. „De warmtekrachtkoppeling i kapot en de cv-ketels zijn ver- rand. Daarmee is het hart van et zwembad aangetast", stelt ielstroom vast. Grote cv-ketels oals die door zwembaden wor- en gebruikt zijn niet uit voor- leverbaar. „Die worden pas gemaakt op bestel- weet de manager, die er op wijst dat er nog een ouwvakvakantie in het ver- ligt. Pielstroom wil er chter alles aan doen om" De snel te heropenen. „Mis schien staar er ergens wel zo'n grote .ketel die niet gebruikt wordt", is zijn vurige hoop. Medewerkers van het zwem bad hebben gisteren non-stop aan de telefoon gezeten om ou ders van kinderen die zwemles krijgen in De Does op de hoogte te stellen. Gedurende drie da gen per week hebben in totaal 750 kinderen zwemles in het Leiderdorpse bad. Manager Pielstroom benadrukt dat klan ten geen financiële schade zul len lijden: „Voor de zwemles- kaarten was net een nieuwe les periode aangebroken, dus dat is eenvoudig te verrekenen. Ook abpnnementhouders hoeven geen schade te lijden." Pielstroom vindt het nog te vroeg om te spreken van een verloren zomer. Over het weg vallen van inkomsten voor De Does stelt de manager nuchter: Alles is verzekerd. allemaal worden uitgenodigd." D66-commissielid M. de Leur reageerde daarop met de mede deling dat zij zich 'niet wilde la ten omkopen'. Ze had forse kri tiek op het compromis waaruit volgens haar blijkt dat het plat form de sterkste partij is. „Bo ten kunnen twee keer worden verkocht voordat de ligplaats vervalt. Maar dat geldt weer niet als de eigenaar verkoopt aan een zoon of dochter. Zo kan een schip meer dan honderd jaar blijven liggen", kritiseerde ze. Net als de GroenLinks- en de PvdA-fractie drong De Leur aan op een juridisch advies, zodat het saneringsbeleid wel voor de meest kwetsbare gebieden blijft gelden zonder dat de provincie voor de rechter wordt gedaagd. Gedeputeerde J. Heijkoop (CDA) vond het echter niet no dig om het convenant met de woonbootrecreanten juridisch dicht te timmeren. „Natuuront wikkeling in het plassengebied is ons belangrijkste doel. Wij maken hierover goede afspra ken met de betrokkenen. Als na vier, vijf j&ar blijkt dat de doel stelling niet is gehaald, moeten we andere maatregelen nemen. Dat weten de woonbootbewo ners ook. Zij zullen er dus alles aan doen om het doel te halen." Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 54 17 493 voorschoten Het geschenk van de middenstand van Voorschoten bij de opening van het Burgemeester Berkhoutpark in 1937 haalt de eeuwwisseling niet ongehavend. Vandalen vernielden deze week de monu mentale bank. De gemeente heeft aangifte gedaan bij de politie, die de schade op tienduizend gulden schat. De vernielers lieten het niet bij de stenen bank alleen. Ook het hekwerk met bronzen herdenkings plaquette, aan de vijverzijde, moest eraan geloven. Dat is volledig verdwenen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN oegstgeest thomas erdbrink Er komt geen speeltuintje op de hoek van de Van Cuycklaan en de Grunerielaan in Oegstgeest. Tijdens een inspraakmiddag is gebleken dat het grootste deel van de buurt tegen het nog aan te leggen speeltuintje is. Wet houder G. van Elzen gaat een nieuw voorstel bedenken dat wel acceptabel is voor de bewo ners van de Gruneriebuurt. Uit een eerder door de buurt georganiseerde handtekenin genactie was al duidelijk gewor den dat de bewoners niet zitten te wachten op de nieuwe speel plek. Volgens buurtbewoonster en actievoerster N. Rubens heb ben veel mensen die in de di recte omgeving van het speel tuintje wonen geen zin in over last door spelende kinderen. Een andere reden waarom veel bewoners tegen het plan zijn, heeft betrekking op het voldoende aantal ruime tuinen in de buurt. Volgens Rubens zijn er maar twee gezinnen zon der tuin en die wonen in de buurt van een andere speeltuin. „De kinderen kunnen gewoon in de tuihen spelen. Die hebben geen speeltuin nodig'." De tegenstanders willen dat de wethouder in zijn nieuwe voorstel ook geen ruimte maakt voor grote speeltoestellen. Een compromis zou kunnen zijn dat er kleine toestellen als wipveren en evenwichtsbalken op ver schillende plekken in de buurt worden geplaatst. Het is de be doeling dat deze voorstellen al lemaal door de wethouder wor den overgenomen. „Het is dui delijk dat de buurt geen speel tuin op die plek wil. Dus plaat sen we gewoon een aantal klei ne toestellen op verschillende plekken in de Gruneriebuurt", aldus een woordvoerder van de gemeente. Bewoonster Rubens is blij. Ze wilde al gaan verhuizen als de eerste plannen van de wethou der door zouden gaan. „Ik denk dat veel buurtbewoners tevre den zijn dat de wethouder naar ons heeft geluisterd heeft." hazerswoude-dorp ruud sep Het Rijnwoudse college is hope loos verdeeld over de nieuw- bouwplannen voor jongeren centrum Stek en peuterspeel zaal Pippeloentje bij het Dorps huis in Hazerswoude-Dorp. Aanleiding van het meningsver schil is de forse kostenover- schrijding van het project. Waar de gemeente 1,4 miljoen heeft gereserveerd voor de nieuw bouw en het opknappen van het plein bij het Dorpshuis, worden de kosten inmiddels op 2 miljoen geraamd. Voor de wethouders G. Hoog- endoorn-Oskam (CDA) en M. Vorenkamp-van de Westeringh (WD) is de overschrijding van zes ton onaanvaardbaar. Wet houder G. van der Lecq-de Knikker (PvdA) is samen met burgemeester M. Boelen bereid de hogere kosten voor lief te ne men. De Rijnwoudse gemeente raad moet volgende maand de knoop doorhakken. Als de raad niet akkoord gaat met een extra krediet, dan betekent dat uitstel en mogelijk zelfs afstel van de nieuwbouwplannen waar al ja ren aan wordt gewerkt. De enorme overschrijding heeft verschillende oorzaken. De strengere regels voor ge luidsisolatie van het jongeren centrum doen een flinke duit in het zakje, maar ook het duur zaam bouwen waar de gemeen te nu voor kiest, heeft de prijs opgedreven. Daarnaast blijkt dat de oorspronkelijke ramin gen gewoon te laag waren. De overschrijding kan in prin cipe wel door de gemeente wor den betaald. Met niet uitgekeer de welzijnssubsidies en grepen uit diverse potjes valt het ont brekende bedrag van 600.000 gulden eventueel op tafel te krij gen. Met de betrokken is in een eerder stadium al flink bezui nigd op de nieuwbouwplannen. Verdere bezuinigingen zijn al leen mogelijk als er een com pleet nieuw plan wordt gemaakt en de afspraken met het Dorps huis, de peuterspeelzaal en het jongerencentrum worden open gebroken. Volgens berekenin gen van de gemeente kan de begroting dan in het beste geval met 260.000 gulden worden verlaagd, zodat er ook dan een tekort op begroting blijft van Raadsleden stappen af van 'gratis' verbouwing ilagaderlijke bloeding na aanrijding lphenaan den run» ij een lichte aanrijding zonder gewonden stroomde gistermiddag Alphen aan den Rijn toch nog onverwacht bloed. Een 36-jarige uit Hardinxveld-Giessendam raapte na een kop- bij de Goudse Schouw wat losgeraakte auto-onderde- van de grond en sneed zich daarbij in zijn pols. Met een slag- bloeding moest de man alsnog naar het ziekenhuis. oegstgeest maarten keulemans Er komen mogelijk nog vóór de verbouwing van het winkelcentrum aan de Lange Voort extra maatregelen om het verkeer af te rem men. Dat heeft wethouder G. van Eisen aangekondigd in een extra commissiever gadering, die geheel was gewijd aan de mo dernisering van het Oegstgéester winkel centrum. „We kunnen eraan denken om al vast wat bloembakken op de weg te zetten, of een paar extra lijnen aan te brengen. Mij spreekt dat Wel aan. Een kleine raadsmeerderheid is ook wel te porren voor voorlopige verkeersmaatre gelen. „Je kan daar geen tegenstander van zijn, als het tenminste weinig geld kost", zei M. Seegers (Leefbaar Oegstgeest) na afloop van de vergadering. „Al moet je wel ontzet tend goed uitkijken dat je niet geld dubbel gaat uitgeven. En niet weer vertraging op loopt." Het verkeer zit veel buurtbewoners dwars. Zoveel werd wel duidelijk uit de re acties die van de publieke tribune kwamen. „De intensiteit en de snelheid van het ver keer zal drastisch moeten afnemen", stelde Lange Voort-bewoner E. Nabbe. „Ik proefin mijn buurt een groeiend onbehagen: wat doet de gemeente nu eigenlijk aan de over last?" Andere buurtbewoners zijn bang dat de gemeente bij het opstellen van de Lange Voort-plannen onvoldoende rekening houdt met andere vormen van overlast: la waai van koel- en andere installaties op de daken van de winkels, zwerfvuil rondom het winkelcentrum en herrie van markt en kermis. Van Eisen probeerde een deel van het wantrouwen weg te nemen. Zo wil de wet houder dat de gemeenteraad binnenkort plechtig belooft extra maatregelen te ne men als het doorgaande verkeer na de ver bouwing niet met de helft afneemt. Verder moet de verkeerssnelheid in de directe om geving van het winkelcentrum temg naar dertig kilometer per uur. Een aantal raadsleden wil de buurt verder tegemoet komen. Leefbaar Oegstgeest wil dat de nieuwbouw op de plek waar nu de Montessorischool staat, niet hoger wordt dan twee verdiepingen. En Progressief Oegstgeest vindt dat er moet worden on- •e gemeente Noordwijk zegt het met bloemstukken en ordjes langs de weg. welkom bij de Eurotop, In vier Maar in het accreditatiecentrum van de pers oelt de journaliste uit Engeland zich toch een beetje ongewenst. maar het nou echt om hier- een toe- ingspasje te ^machtigen." „Ja mevrouw, it moet echt." De dame van J Britse pers nft zwaar en raait beluite- os heen en eer als een beest nog niet eet waar ze jongen werpen. is duidelijk ot pleased' et de 'whole tuation'. „Moet u eens )ren. Ik werk jaren voor het Europees Par- tnent moet ik nou echt door al ïze 'fucking hassle' voor een van een halve dag? Of jullie het gewoon om ensen te irriteren? „Nee mevrouw, dat zijn nou deregels." De dame achter de balie is Alle, maar dan alle journalisten moeten w het bijwonen van de Een serie artikelen rond de Eurotop in Noordwijk briefings en pers conferenties voorzien zijn van een pasje aan een touwtje dat dienst doet als bewijs van goed gedrag. Slechts een paar radio- en tv-mensen mochten na een uitgebreide check van de bommen- speurhond met eigen vervoer naar het pers dorp. De rest neemt de bus. De rit moet op buitenstaanders wel een indruk maken van 'een uiterst formeel schoolreisje. Bij na alle persmen sen wonen de top in stropdas of mantelpak bij. Maar niet alle maal zien er hetzelfde uit. Italia nen zijn uiterst gesoigneerd, de mensen van de Nederlandse te levisie sloffen er casual bij en Britten zijn voornamelijk bleek. Op het terrein van het pers dorp lopen alle nationaliteiten gebroederlijk door elkaar heen. In 55 gele bouwketen zijn de ra dio- en tv-mensen druk bezig Radio- en televisiemensen zijn in 55 gele bouwketen druk bezig met hun uitzendingen. met uitzenden en in de cate- ringruiróte wordt dapper door gegeten. Met één oog op de warme lunch en één op de schermen van het gesloten tv- circuit wacht iedereen tot pre miers en presidenten arriveren. Wachten is het grootste tijdver drijf maar dat wordt draaglijk gemaakt door veel gratis con sumptie. Ondertussen wordt bijna elke Europese taal door een indrukwekkende hoeveel heid aan draagbare telefoons per vierkante pieter geseind. Het hoofdkwartier moet ten al len tijde op de hoogte worden gehouden. Op het herentoilet gaat de draagbare van een me neer van Rai Uno af. Met zijn vrije hand en veel routine leidt hij geheel in goede banen en kletst en klatert professioneel verder. Niemand kijkt op of om. Bij de informatiestand in de grootste tent heten stapels fol- FOTO HENK BOUWMAN ders de internationale pers wel kom. Boekjes over de Neder landse kookkunst (uitgegeven door het ministerie van Buiten landse Zaken), de Keukenhof en euthanasie liggen met de groot ste vanzelfsprekendheid van Nederland naast elkaar in een poging de Europese pers te con fronteren met een zo waar heidsgetrouw mogelijk beeld van onze folklore. De algehele teneur van de boekjes:,, Holland 340.000 gulden. Het ontwerp wordt dan teruggebracht tot een 'absoluut minimum'. De wethouders Hoogendoorn en Vorenkamp kunnen zich in de ze variant wèl vinden, mits alle betrokkenen zich akkoord gaan met de noodzakelijke aanpas singen van het plan. Wanneer de raad zou weige ren om extra geld beschikbaar te stellen, heeft dat grote gevol gen hebben. Het Stek en Pip peloentje zijn gehuisvest in ou de, vervallen gebouwen die al leen voor veel geld enigszins ge schikt kunnen worden gemaakt om nog langer in te verblijven. De geluidsisolatie van het jon gerencentrum is zo slecht dat het gebruik van het gebouw voor disco's en optredens van bands sterk aan banden moet worden gelegd. Het niet afbre ken van het huidige onderko men van de peuterspeelzaal slaat bovendien nog een gat in de begroting van de uitbreiding van het Rijnwoudse gemeente huis. De opbrengst van de grond waarop de peuterspeel zaal staat, was nodig om dit project te bekostigen. In de oorspronkelijke plan ning was het de bedoeling dat de nieuwbouw eind dit jaar vol tooid zou zijn. Dat is inmiddels niet meer haalbaar. Zelfs in het beste geval, wanneer de ge meenteraad akkoord gaat met een extra krediet van zes ton, kan de nieuwbouw pas in de tweede fielft van 1998 worden opgeleverd. derzocht of er ondergrondse vuilcontainers aan de Lange Voort kunnen komen. De fracties van CDA en D66 willen zelfs onder zoek naar een ondergrondse parkeergarage, een parkeerplein op het dak van de nieuw bouw, of misschien zelfs een tunnel onder het winkelplein. „Het probleem is natuurlijk wel dat zulke ideeën geld kosten", probeerde wethouder H. Kamphuisen (financiën) de raadsleden af te remmen. Het gemeentebestuur van Oegstgeest heeft immers besloten dat de modernisering van het winkelcentrum geen belastinggeld mag kosten. „En hoe meer wensen we hebben, des te moeilijker dat wordt." Voor diverse partijen kwam de waarschu wing van de wethouder die in Oegstgeest over de centen gaat, echter te laat. Ze kwa men terug op hun eerdere afspraak dat er bij de verbouwing van het winkelcentrum absoluut geen gemeenschapsgeld mag wor den gebruikt. „Ik kan me voorstellen dat er wensen komen waardoor dat niet meer kan", zo verwoorde E. van Oortmerssen (D66) het. „Laten we elkaar dus niet op voorhand helemaal klem zetten." Inmiddels zijn de sporters in en om De Does al wat losser. Er wordt gevoetbald en gevolley bald, er is basketbal en wethou der Carla Kerner (CDA/sport) en shorttrackschaatster Maur een de Lange strijden tegen el kaar op twee hometrainers. De Stichting Sportpromotie is tot het startsein intensief bezig geweest met de voorbereidin gen. Door de brand in De Does moest op het laatste moment de zwemmarathon worden af gezegd. Volgens organisator Jan Vos een aderlating, want voor dat onderdeel waren tweehon derd inschrijvingen. De vijfhon derd deelnemers die overblijven zorgen echter voor voldoende sfeer. leiderdorp jaap van sanduk Als het vuurwerk knalt is het voor iedereen duidelijk: de 'nacht van Leiderdorp' is be gonnen. Een marathon van twaalf uur sport en cultuur ver deeld over drie locaties aan de Hoogmadeseweg: sportcomplex De Does, tennisvereniging De Munnik en een tent voor De Does. In de tent zijn muziekoptre- dens en voordrachten te beluis teren. Columnist Hein van der Zande mag het spits afbijten en doet dat voor een handjevol mensen. De 'nacht' moet dui delijk op gang komen. Het pu bliek blijft op veilige afstand van het podium. doet het zo gek nog niet." Quentin Dickinson heeft ze niet allemaal gezien, maar zou er dan toch niet van onder de indruk zijn geraakt. Als ervaren reporter van Radio France heeft hij al diverse internationale bij eenkomsten meegemaakt en is nu bezig de laatste ANP-berich- ten van Internet te plukken. „Alles is goed georganiseerd. Aleen is er soms 'a little too much security'. Politiemensen spreken geen vreemde talen en weten niet eens hoe de aan grenzende straten heten. Het is voor mij niet helemaal duidelijk wat de taak van de beveiliging precies is. Ze zijn schijnbaar hier om de de regeringsleiders te beschermen tegen terroris ten, maar aangezien die er niet zijn vallen ze ons maar een beetje lastig met te strikte maat regelen." Dickinson is voor de rest te vreden. Op de stroomstoring van de ochtend na dan. Een de fect in een kabel maakte uitzen den tijdelijk onmogelijk en alles moest telefonisch gebeuren. Maar het eten viel vreselijk mee. Ondanks de betreurens waardige reputatie van de Ne derlandse cuisine. Alleen begre pen we niet waarom we voor al le alcoholische drankjes moeten betalen terwijl je bij de ingang van het centrum al een fles wijn cadeau krijgt. Maar je moet me maar excuseren, ik moet nu echt naar een toespraak." pablo cabenda en marun kramp NU in de maand MEI bij aankoop van een waterbed al het benodigde textiel (1 dekbed 240 x 220 cm, 2 kussens, 2 hoeslakens, 1 boemerang zitkussen) kado v. 690,- 3^0°, J s kortend' 60 nachten bed op proef met onze unieke niet-goed-getd-terug garantie hygiënisch: geen stof zweet of bacteriën comfortabel: altijd de juiste temperatuur en hardheid/zachtheid 1 op elke vloer en in elk bestaande bed-ombouw te plaatsen u slaapt dieper waardoor u uitgeruster opstaat

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15