Regering aanvaardt plan stadsprovincies Randstad Muffins, diverse soorten Royco cup of soup Enorme schadeclaim Chipshol Forward t éi* Misschien geeft Clinton me wel een belletje fnv: 'wi Chinezen verbeterd VLIEG NOG DEZE ZOMER MET AUTO EN AL NAAR ENGELAND. mm V/ leerling verpleegkundige AVO HELPT, ALS NIETS MEER ZEKER IS Giro 625.000 Italiaanse salami, Amerikaanse muffins eneven bellen met Austalië diverse smaken pakje a 3 zakjes Bi ZATERDAG 24 MEI 1997 CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEUN, SCHIPHOL* ANP toenmalige Chipshol-directie afstand deed van mogelijke schadeclaims, gaf Coopers in derdaad de goedkeurende ver klaring af, zonder dat de jaarre kening inhoudelijk was gewij- zigd. Van Luijk kreeg in verband met deze handelwijze in hoger beroep een berisping van het College van Beroep voor het be drijfsleven. Een schorsing van de bestuursvoorzitter ging de rechter te ver, omdat er volgens hem onvoldoende gronden wa ren om te concluderen dat Van Luijk uitsluitend had gehandeld om schadeclaims te voorko men. Prof. Slagter wijst erop dat Van Luijk onder ede heeft ver klaard wel degelijk te hebben gehandeld om het belang van Coopers te beschermen. Projectontwikkelaar Chipshol wilde nabij de luchthaven Schiphol 1500 hectare agrari sche grond aankopen, die gedu rende een lange periode verder ontwikkeld moest worden tot lokaties voor woning- en kanto- renbouw. Tot 1993 verwierf de onderneming 365 hectare. Na de problemen met Coopers stokte de aanwas. Vader en zoon Poot zeggen bijna 225 miljoen gulden te zijn misgelopen als gevolg van de koersdaling van hun huidige aandelenbezit en hun inmid dels verkochte stukken in Chipshol, waar juist op koers winst was gerekend. Verder claimt P. Poot 23 miljoen gul den wegens derving van een managementsalaris over een periode van 23 jaar en eist hij 403,5 miljoen gulden op, die hijzelf had kunnen verdienen als de grondaankopen van Chipshol volgens plan waren verlopen. Daarbovenop wordt de rechter nog gevraagd zelf een schadevergoeding vast te stellen wegens imago- en reputatie schade, die P. Poot zou zijn toe gedaan. Ook eist hij rectificatie en intrekking van het Bresser- rapport. Advocaat Slagter wijst erop dat de winst per vierkante me ter landbouwgrond in de regio Schiphol na een bestemmings wijziging honderden guldens is. „Een gemiste winst van bijvoor beeld 100 gulden per vierkante meter, betekent dus bij 1135 ge miste hectare al een schade van 1,1 miljard", zegt Slagter. Vorig jaar schikte Coopers het geschil met de huidige macht hebbers bij Chipshol. Die zagen tegen betaling van f 200.000 voor juridische kosten verder af van claims. Overigens vindt Slagter dat de Chipshol-directie lichtvaardig en op onjuiste gronden tot deze afspraak is ge komen. Het accountantskantoor Co opers Lybrand hangt een gro te financiële strop boven het hoofd. De oprichter van vast goedontwikkelaar Chipshol For ward, J. Poot, en zijn zoon P. Poot vorderen 651 miljoen gul den van Coopers Lybrand. Dat blijkt uit de dagvaardingen die vader en zoon Poot gisteren hebben uitgebracht. De claim is een vervolg op een berisping van bestuurs voorzitter C. van Luijk van het accountantskantoor en officiële waarschuwingen aan het adres van Van Luijk en de voormalige Coopers-vennoot J. Bresser om dat zij als accountant van Chipshol slecht hebben gefunc tioneerd. De eis tot schadever goeding is eveneens gericht aan het adres van Van Luijk en Bres ser persoonlijk. Coopers weigerde in 1993 op omstreden gronden de jaarstuk ken van Chipshol goed te keu ren. Dat zorgde volgens vader en zoon Poot voor wantrouwen bij beleggers, financiers en klan ten, waardoor de projectontwik kelaar zijn ambitieuze groei plannen niet meer ten uitvoer kon brengen. Prof. W. Slagter van advoca tenkantoor Trenité Van Doorne, die als raadsman namens de fa milie Poot optreedt, erkent dat er voor Nederlandse begrippen een ongehoord hoog bedrag wordt geëist. „Maar het is ook ongehoord wat Coopers heeft gedaan. En de belangen en de geleden schade zijn ook onge hoord groot." Een woordvoerder van Co opers Lybrand wilde geen in houdelijke reactie geven op de vordering. „We zullen een en ander nader bestuderen, maar we worden er niet zenuwachtig van. We zijn zo langzamerhand wel wat gewend vanuit die rich ting," zei hij. De weigering van Coopers de jaarrekening van Chipshol goed te keuren volgde op insinuaties van Coopers-accountant Bres ser aan het adres van P. Poot. Die zou volgens de register-ac countant mogelijk 5 miljoen gulden hebben verduisterd. Hoewel dit feitelijk onjuist was, zetten de aandeelhouders Poot jr. op grond van het rapport van Bresser aan de kant. Later heeft de tuchtraad van de accoun tantsorganisatie Nivra Bresser voor dit rapport een waarschu wing gegeven. Bestuursvoorzitter Van Luijk van Coopers dreigde vervolgens de goedkeurende verklaring aan Chipshol te onthouden, tenzij de projectontwikkelaar zou af zien van schadeclaims vanwege het Bresser-rapport. Nadat de De Hillegomse kunstenaar Robert van Vliet aan het werk in het graanveld. „Dit is wel te lezen vanuit de lucht. De vliegtuigen vliegen hier zo hoog niet meer." foto united photo's de boer Hillegommer maakt kunstwerk in Haarlemmermeers graanveld HAARLEMMERMEER PETRA DUIVENVOORDE Dat Clinton op een andere lan dingsbaan landt en dus het kunstwerk niet zal zien, wil er niet in bij Robert van Vliet. En dat de Amerikaanse president bij het raampje zit en op het goede moment naar buiten kijkt, staat buiten kijf. „Natuur lijk komt Clinton hier langs. Hij wil het zien, dat is toch logisch. Zo'n visitekaartje krijgt hij nooit meer." Robert van Vliet, Hillegom mer, 58 jaar. Hij stelt zich voor als schilder en landloper. In elk geval is hij kunstenaar. Kalend hoofd met een grote bril op zijn voorhoofd. Een kunstenaarsjas draagt-ie vol verfvlekken. En op gezette tijden zijn bulderende lach. Hij heeft een enorme fas cinatie voor Amerika. „En voor mister Clinton. Ja, wat een man, hè. De machtigste man van de wereld. Daar is Kok maar een klein mannetje bij." Hij wilde een kunstwerk maken voor de Amerikaanse president. Had het zelfs al helemaal be dacht en geregeld. Er moest een gigantisch werk van bloe men worden gemaakt op de Pennsylvania Avenue, voor het Witte Huis. „Ik zou dat samen met iemand anders doen, maar die haakte af. Toen hoorde ik eind vorig jaar dat Clinton hier heen zou komen voor de Mars hall-herdenking. Geweldig toch. Ik kon niet naar hem ko men, maar nu komt hij naar mij." Van Vliet ging koortsach tig aan de slag met ideeën om de aandacht van de Ameri kaanse president te trekken. Het plan om Clinton te verwel komen met grote letters in een graanveld was er al snel. Moei zamer was de zoektocht naar sponsors. „Niemand wilde het. Tot ik in april in contact kwam met het ministerie van Land bouw. Toen bleek dat zij nog niets hadden voor de Marshall herdenking. Ze wilden graag iets doen, want in 1947 is een derde van de Marshall-hulp naar de landbouw gegaan." Het LTO (Land- en Tuinbouw organisaties) is nu de hoofdsponsor van het project van Van Vliet. De kunstenaar zelf vond een graanveld in Rij- senhout, naast de A-4, vlak bij de afslag Aalsmeer. In het veld maakte hij de woorden 'Dutch Farmers welcome Mr. Clinton'. „Die letters zijn groot, hoor. Vier meter breed en 32 meter hoog. Ja, dat is wel te lezen vanuit de lucht. De vliegtuigen vliegen hier zo hoog niet meer." De tekeningen voor het kunstwerk werden gemaakt op een computer. Het uitzetten gebeurde met de hand. Vier honderd bamboestokken zette Van Vliet in het veld. Boer Lan- ser, de eigenaar van het land, ploegde daarna het graan op de juiste plekken om. „Ik heb het nog niet van boven gezien, maar ik heb een grote fantasie. Dit ziet er zeker fantastisch uit." Komende dinsdag opent burgemeester Van Houwelin- gen het agro-kunstwerk. Dat is ook de dag dat president Clin ton in Nederland aankomt voor de herdenking van de Mars hall-hulp vijftig jaar geleden. Van Vliet weet zeker dat zijn kunstwerk indruk gaat maken op de president. „Ik ben zo trots als een beer op dit project. Maar het kan allemaal nog veel groter. En wie weet, als Clinton dit ziet, geeft hij me wel een belle tje. Misschien denkt hij wel: 'Die Van Vliet heeft goede ge dachten. Laat hem maar eens naar Amerika komen, dan kan hij het nog eens in het groot overdoen'. Dat zou toch gewel dig zijn." UMUIDEN ANP De arbeidsomstandig^ de 120 Chinese werknei het terrein van Hoogoii in korte tijd sterk verben concludeerde de Indus FNV gistermiddag na spectie. Donderdag nog ma bond de resultaten van der onderzoek bekend bleek dat de werksituaü Chinezen levensgevaar De afgelopen maand twee van hen om heti komen door een bedi val. Het Chinese bedi demonteert op het ten hoogovens die verkochi een Maleisisch bedrijf. Nadat de bond dond noodklok luidde, is er tijd veel gebeurd. „Der wij geconstateerd hai waar wij foto's van hai maakt, zijn verdwene ook veel opgeruimd. 0j ment is er een minim vaardbare situatie", stuurder H. Wijningav dustriebond FNV vrijde na een bezoek aan heti Toch is de bond nog lemaal tevreden. „Er is manier een derde-weri tie in Nederland slechte arbeidsomst den, lage lonen en der< ben blij dat de veilighi tie nu in orde is, maai betreft is de kous niet; Wijninga. Vrijdagmorgen hadS ook al een onderzoek naar aanleiding van d digingen. Stork is d ingehuurd voor het vei van veiligheidsadviez gens J. Willemse, direr Stork ICM, is de zaak Willemse: „Wij hebber voerig onderzoek geho kwamen tot de conclu een zeer beheerste si Het veiligheidsniveau tabel. Onze bevinding! lijn met die van de k spectie." Volgens Willemse w, het begin problemen Chineze werknemers ti gen van de noodzaak na te leven. „Het vroej aandacht om de discip brengen. De laatste ti]( teer ik op dat punt vr gen. Het gevoel vani voor de veiligheidsnol in het begin bij de I minder aanwezig dam sen in de Westerse mi pij, bij wie het veilij wustzijn meer is ontwil Voordeeltarieven incl. 25% vroegboekkorting. Laagseizoen Hoogseizoen 5-Daags autoretour (max. 6 personen) v.a. f 298,- v.a. f 398,- Standaard autoretour (max. 6 personen) v.a. f 498,- v.a. f 698,- Tussen Hoek van Holland en Harwich vaart binnenkort 's werelds snelste ferry, de Stena HSS. Hij haalt een snelheid van 75 km/uur en halveert daarmee de reistijd tot slechts 3.40 uur. Als u voor de eerste afvaart kiest, rijdt u al vóór 10.00 uur in Engeland van het 350 plaatsen tellende autodek af. Het is raadzaam snel te boeken. Wanneer u uw autoretour tenminste 6 weken voor vertrek boekt, gelden namelijk bovenstaan de voordeeltarieven, inclusief korting van 25%! Informeer naar de voorwaarden bij uw reisagent of bel Stena Line: 0174-315811. STENA HSS. HOEK VAN HOLLAND - HARWICH IN 3.40 UUR. Stena Line A- Het Diaconessen- huis Leiden is een modern, professio neel en financieel gezond regionaal ziekenhuis, met ruim 300 bedden en ongeveer 900 medewerkers, inclusief een zestigtal medisch specialisten. Vrij wel alle specialis men zijn vertegen woordigd. Jaarlijks bezoeken 130.000 patiënten de poli kliniek en zijn er ongeveer 12.500 opnamen. Nieuwbouw vjwfi het beddenhuis is il» voorbereiding. Met ingang van augustus 1997 zijn de opleidingen tot verpleegkundige vernieuwd. Met dit diploma kan je gaan werken in alle werkvelden binnen de gezondheidszorg. Voor de duale opleiding tot verpleegkundige (leren/werken), aanvang septfember 1997, hebben wij nog enkele plaatsen vrij voor A. de opleiding tot HBO-verpleegkundige: Wij vragen Voor deze opleiding minimaal het diploma HAVOA/WO. B. de opleiding tot MBO-verpleegkundige: Voor deze opleiding is het diploma MAVO op D-niveau een minimale vereiste evenals een minimumleeftijd van 17 jaar. Wij zoeken gemotiveerde en enthousiaste kandidaten met doorzettingsvermogen die in staat zijn om in teamverband en zelfstandig verantwoording te dragen voor het totale verpleegkundige zorgproces. Arbeidsvoorwaarden: De arbeidsvoorwaarden zijn conform de CAO-Ziekenhuiswezen. Voor belangstellenden behqort interne huisvesting veelal tot de mogelijkheden. Informatie: Inlichtingen worden graag verstrekt door de heer F.W. Trouw, sector-personeelsfunctionaris, telefoon 071-5178458 of mevrouw T. van den Dries-Kreulen, opleidingscoördinator, telefoon 071-5178285. Sollicitaties: Uw schriftelijke sollicitatie kunt u binnen 2 weken, onder vermelding van de gewenste opleidings plaats, richten aan de dienst Personeelszaken onde/ vermelding van vacaturenummer 310-3, op onderstaand adres, Houtlaan 55 2334 CK Postbus 9650 2300 RD Leiden Vraag om informatie: postbus 850, 3800 AW Amersfoort DEN HAAG ANP Het kabinet gaat akkoord met het compromis dat de rege ringspartijen hebben bereikt over de stadsprovincies. Dat zei vice-premier Dijkstal na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad. Het kabinet had zelf voor gesteld dat er stadsprovincies zouden komen in Rotterdam, Den Haag (Haaglanden) en Am sterdam. In vier andere gebie den zou gekozen worden voor het alternatief van gemeentelij ke herindeling om de 'grootste delijke problematiek' op te los- De regeringspartijen hebben donderdag door het indienen van moties aangestuurd op een stadsprovincie Zuid-Oost Bra bant, naast een stadprovincie Rotterdam. Dit betekende dat voor Haaglanden een andere oplossing gevonden moest wor den en ook daarover spreekt de Tweede Kamer zich in de mo ties uit. Minister Dijkstal gaf aan dat het kabinet op twee punten een eigen uitleg geeft aan de betref fende moties, maar in feite ak koord gaat met de aangedragen oplossing. Hij heeft weinig moeite met het compromis, omdat het voor het kabinet toch al wikken en wegen was ge weest welke van de twee oplos singen de beste was; Eindho ven/Helmond of Den Haag. Eerder deze week deed Dijk stal tot woede van de oppositie de ongebruikelijke stap om in een vroeg stadium va bat over de stadsprov regeringspartijen uit zelf met een haalbare i te komen. De minister nadat hij had vastge voor geen enkele vani singen die het kabinet een meerderheid was li Er wordt al jarenlaiij ken over stadsprovinc betrokken regio's 1 ningen uiteen, en in di Kamer bestaat er zeil de partijen verschil var Afspraken in het regel moesten worden open en het was vooral vi dat er knopen werden hakt, aldus Dijkstal. 1 kend sprak hij vrijdag „zeer acceptabele oplo ik wil graag Franse croissants, Belgisch bier, Spaanse pepers, 2 stuks van 2,50 voor "j 2 5 van 1.79 voor f|.ï#19 openingstijden maandag t/m vrijdag 7.00 u. 's ochtends tot .s avonds 21.00 u. zaterdag 09.00 u. tot 20.00 u. zondag 12.00 u. tot 19.00 u. aanbiedingen zijn geldig t/m zondag 1 juni 1997 f O 0 Stationsweg 44,23' (tegenover het Cent

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14