'Als mensen goed in hun vel zitten, bloeien kerken of Huigbrug weg en weer terug Kerk Samenleving 'Interesse voor Tora neemt toe' ZATERDAG 24 ME11997 979 De groeiende kerk van Piet Ravensbergen In Israël tonen steeds meer niet-religieuze joden belangstelling voor de Tora en de Talmoed. Dat signaleert het Jeruzalem Bijbel Centrum uit Nijkerk in zijn nieuwsbrief die eind volgende week ver schijnt. Volgens de van oorsprong Israëlische stichting zijn al honderd duizenden seculiere joden in Israël 'praktiserend' ge worden. „Ze bestuderen de Tora (de joodse wet) en de Talmoed (rabbijnse commentaren) met een ijver en een toewijding die vroeger uitsluitend in or thodoxe kring voorkwa men. In een tijd van toe nemende spanningen tus sen seculieren en ortho doxen gaan veel gesecula riseerde joden op zoek naar hun plaats binnen het judaïsme in plaats van te kiezen voor een na- joodse Israëlische identi teit." De Nederlandse afdeling van het Jeruzalem Bijbel Centrum is in 1975 opge richt en probeert de Israë lische moederorganisatie moreel en financieel te steunen. Volgens voorzit ter R. Koekkoek wil het Je ruzalem Bijbel Centrum de kennis van Gods woord verspreiden waardoor de joden en christenen in Is raël „broederlijk tezamen kunnen wonen". Verder probeert de Nederlandse tak „door onze houding van liefde, begrip en hulp te laten zien wie Jezus nu werkelijk is, zonder de pre tentie dit volmaakt te we ten". BEROEPINGSWERK NED.HERV.KERK Aangenomen: naar Aalst (Gld) J.L. Schreuderste Hagestein. GEREF.GEMEENTEN Beroepen: te Krimpen aan den IJssel A. Bac te Bodegraven, te UrkGJ. van Aalst te Ridderkerk. Bedankt: voor Zoetermeer P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwa- Veel mensen laten zich in hun doen en laten leiden door wat anderen van hen verwachten. Of wat ze dénken dat anderen van hen verwachten. Die sociale controle doet mensen in een kramp leven, waardoor bijvoorbeeld stress en depressieve gevoelens ontstaan. In zijn pastorale praktijk loopt gereformeerd predikant Piet Ravensbergen (59) uit het Overijsselse Gramsbergen hier regelmatig tegenop. Hij heeft hiervoor een remedie ontwikkeld. T n het begin waren het I vooral vrouwen die uit deze dwangbuis wilden breken. Als er eenmaal wederzijds vertrouwen was, maakten wij wan delingen door de stad en het park om over dat belemmerende denken te praten met elkaar. Wij liepen daarbij soms gearmd. Daar is be hoorlijk over gepraat. Belangrijk is om dan je eigen oordeel over wat je zelf doet aan te houden en daarop je acties te bepalen. Vertrouwen op ei gen inzicht met het Woord van God als meetsnoer wat je aan het doen bent, dót bevrijdt een mens van dui zend deurwaarders in het hoofd." Jezus is volgens ds. Ravensbergen het voorbeeld van iemand die zich niets aantrok van wat 'de mensen ervan zeiden'. Afstappen van die so ciale controle kan het begin zijn van het genezingsproces voor velen, is zijn vaste overtuiging. 'Leef je eigen leven' is het thema van een interker kelijke cursus van tien avonden die hij jaarlijks geeft op basis van dit be ginsel. „Als er eenmaal een openhar tige sfeer is, luchten de deelnemers tegenover elkaar het hart. Dan komt vaak opgekropt verdriet los dat ge deeld wordt met elkaar. Ik heb men sen zien opbloeien, vrijer worden en ook werden ze crisisbestendig." Pas als een mens zichzelf heeft le ren kennen, zo is de ervaring van ds. Ravensbergen, is het mogelijk te gaan werken aan „het fundament dat niemand ziet". Sommige charis matische of evangelische christenen zijn volgens hem tespiritueel ge richt. „Tegen een mens in geestelijke nood moet je niet gaan evangelise ren'. Als er een vracht onverwerkt verleden zit in een mens, moet je God daar niet bovenop zetten. Ge loof is dan een tijdelijk zoethouder tje." De predikant heeft aan den lijve zelf ervaren hoe God eigenwaarde wil verlenen aan mensen. Ook zelf kijkt hij terug op een pijnlijk verle den. Hoewel hij die indruk niet wekt, is hij met de verwerking ervan nog druk bezig. „Ik beleef ups en downs, maar altijd ben ik samen met God. Bij hem mag ik mezelf zijn, daar is Hij Vader voor. Hij laat mij ook rus tig foeteren tegen Hem." Door verwerking van het verleden, zegt Ravensbergen dichter bij zijn gevoel te zijn gekomen. „Ik deed vroeger alles met m'n hoofd. Ik kon een rouwdienst na een geval van zelfmoord leiden zonder dat het me iets deed. Jarenlang heb ik nooit ge huild. Terwijl ik nu tranen met tui ten kan janken." Een bekeringsmijlpaal als Paulus heeft ds. Ravensbergen niet gehad. „Voor mij is God altijd liefde ge weest. De liefde die ik in ons gezin als tiende van dertien kinderen wel eens miste, kreeg ik in de kerk, waar de dominee je een aai over de bol gaf." Zijn studie theologie begon hij pas op 33-jarige leeftijd in Amerika na voordien 15 jaar bouwvakker in dat land te zijn geweest. Op 39-jarige studeerde hij af. Hij kreeg een be roep in het Friese Wijnjewoude, waar hij met zijn vrouw en vijf kin deren naar toe verhuisde. Na acht jaar werd de overstap ge maakt naar Gramsbergen, waar hij inmiddels zeven jaar zit. In die tijd is de gemeente (circa 1000 leden) on der zijn aanvoering omgevormd van een sterk traditionele in een charis matische. Gebruik maken van gaven van gemeenteleden blijkt heel goed te werken: kerkdiensten worden er druk bezocht en in tegenstelling tot veel andere plaatsen vertoont het le dental een stijgende tendens. Met name bij de eredienst worden de leden actief betrokken door een gedicht voor te dragen, bijbellezing of gebed te verzorgen of solozang. Voor de cantorij die is opgericht, be staat veel animo. Veel heeft Ravens bergen gedaan aan verbetering van de communicatie tussen kerkenraad en gemeente. Om ambtsdragers te ontlasten worden ook 'gewone' ge meenteleden afgevaardigd naar clas sical organen. De kerk moet mee gaan met haar tijd. „Een saaie kerk dienst van anderhalf uur spreekt jongeren in de huidige 'zapcultuur' niet meer aan". Dat de kerken afkal ven vindt in zijn ogen zijn oorzaak in bekrompen denken en het angstval Ds. Piet Rave bergen „Een saaie kerkdie van anderhal uur spreekt jt geren in de h dige 'zapculti niet meer aar FOTO lig vasthouden aan oude belijden geschriften. Kerkdeuren openzwaaien woi als riskant ervaren door mensem bij gebrek aan eigenliefde voortc .rend op zoek zijn naar uitwendi zekerheden. „Als je alleen maar 1 doopvont verplaatst in de kerk, ja je zulke mensen al de stuipen opl lijf', zegt Ravensbergen. „Deze ra sen zitten nog volledig gevangen het oude leven. Maar het gehe van het leven is dat je op mag gro en in de gunst bij God en bij. mens. En vooral ook bij jezelf, f als mensen lekker in hun vel zitte bloeien kerken op." uit de Leidsch Dagblad - ANN01897 Maandag 24 Mei LEIDENDe beide heden in gebruik genomen nieuwe politie posthuizen zijn, overeenkomstig hunne bestemming, eenvou dig, maar zien er toch niet onaardig uit, met name dat aan het Boerhaave-plein, bij de buiten sociëteit "Amicitia", hetwelke zelfs een veranda heeft. Inderdaad kan gezegd worden, dat de toestand aldaar, bij het binnenkomen der stad, er werkelijk ver beterd is. Het "oogt" er vrij wel. Evenals in dit gebouwtje, met zijn spitsgevel en windwijzer en zijvleugeltjes, bevinden zich in dat aan de haven, bij de Haar lemmerstraat, hetwelk geheel vierkant is, twee vertrekken voor de voorloopige bewaring van arrestanten totdat per telephoon aan het hoofdcommissariaat is kennisgegeven. Die lokalen zijn nogal ruim, ter oppervlakte van 2 bij 2.40 me ter, hebben een houten krib of brits en een zekere gelegenheid. Schilderijen aan den wand ontbreken er, evenals wollen dekens of springveeren matrassen en canapé's of fauteuils. Als vergoe ding echter zijn de britsen geverfd. Dit gebeurt niet altijd in zulke etablissementen. Licht komt door een van ijzeren bouten voorzien klein glazen raam en lucht door een koker in de zoldering en door een ope ning, uitkomende in het voorlokaal der agenten, die aldaar door de vele ramen een ruim uitzicht naar den omtrek hebben. Voor het dienstdoende personeel zijn tevens enige gerieflijkheden aangebracht. ANN01972 Woensdag 24 Mei ALPHEN AAN DEN RIJN"Zo'n zwerm agressieve bijen (40.000 stuks) heb ik van mijn leven nog niet gezien. Ze vielen me als een bezetene aan en hebben me ook flink te pakken ge had". Mevrouw Boot (imker) toont haar linkerarm die vol litte kens zit en goed gezwollen is. Als later de tweede Alphense vrouwelijke imker binnenkomt blijkt dat ook zij behoorlijk te pakken is genomen. Het linkeroog is dik gezwollen en ook de rechterarm ziet er lelijk uit. Waar deze kleine bijen vandaan komen kan alleen maar naar worden geraden. Mevrouw Boot vermoedt uit de polder of an ders uit de omgeving van opgespoten terreinen. ZOETERWOUDEDe tennisbanen, die nog maar net in ge bruik zijn, worden nu al door jeugdige personen misbruikt door er van alles op te doen, behalve wat er op gedaan moet worden: tennissen. Fietsen schijnt speciaal op de banen een genoegen te zijn om maar te zwijgen van de grote hoeveelheden stenen die steeds opnieuw verwijderd moeten worden. Juist omdat de toegang tot de tennisbanen onvoldoende bescherming bieden tegen deze indringers, is het erg moeilijk om een etmaal con stant toezicht te houden. OPNIF.IIWBF.KFMN LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adjuncta i.) PUBLICRELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9 30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco 071 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch al van het abonnementsgeld, ontvai korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETi Voormensen die moeilijk lezen,sk ogen hebben of blind zijn (ofeem leeshandicap hebben), is een samenr het regionale nieuws uit het Leidsch 5 geluidscassette beschikbaar. Voorin!: 0886-482345 (Centrum voor Gespro Lectuur, Grave). ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenk) dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 u Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, v bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19.45 -21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uure overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende v Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klassel daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 27.05 Kinderafdeling-14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 u 18.30-19.OOuur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 u 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(/ Partners/echtgenoten met kinderen.) Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur uitsluitend partners/echtgenoten en eigen kinderen.) Kinderafdelingen: voorouders van opgenomen kinderen is mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorheelki neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkfl 14.15-15.00 uur en 18.30-19 00 uur. Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00t babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. LEIDEN KEES VAN KUILENBURG Bezwaren van de Leidse mid denstand in 1962 hadden geen succes. De winkeliers vreesden een derving van de omzet en vroegen het gemeentebestuur de Huigbrug niet weg te halen. Het verzoek van de neringdoen den was echter geheel tegen do vemansoren gericht. De Huig brug verkeerde naar het oordeel van de bestuurders in een veel te slechte staat. Sloop was de enige mogelijkheid en dat ge beurde dan ook prompt. Het Leidse gemeentebestuur deelde wel de mening dat de winkeliers door het wegvallen van de verbinding tussen de buitenwijk en het centrum wel licht enige schade zouden kun nen ondervinden. Dat zou ech ter niet opwegen tegen de noodzaak om de brug uit oog punt van veiligheid te slopen. Onder meer was de houten onderbouw nagenoeg verrot. De conditie was zo slecht, dat reeds bij een geringe aanvaring, door een van de vele voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit bestemde kolen schepen, de brug zou instorten. Het verkeer moest na de slui ting gebruik maken van de He- renpoortsbrug. Wel was het de bedoeling om in de toekomst een nieuwe brug te bouwen. Al duurde dat nog een kleine twin tig jaar. Herhaaldelijk doken in tussen plannen op om tijdelijk een zogenoemde schipbrug te plaatsen of toch maar een pontje. De Huigbrug werd in 1925 over de Maresingel gelegd, om dat er behoefte was aan een verbinding vanaf Noord naar het centrum van de Sleutelstad. Tussen de Marepoortsbrug en de Oude Herengracht liepen echter alle van de Langegracht naar het noorden gaande steeg jes dood op de Binnenvest gracht of fabrieksterreinen. Het was in die twintiger jaren vooral de SDAP'er T. Groene- veld die zich sterk maakte voor een brug over de Maresingel. De SDAP was de voorloper van de huidige PvdA. Burgemeester De Huigbrug in 1962. Op de achtergrond de gasfabriek, die inmiddels ook al weer enige tijd is verdwenen. FOTOARCHIEF HOLVAST De Gijselaar en de partijen die destijds de macht hadden in de Leidse raad wilden de SDAP echter niet volgen. Het voorstel van Groeneveld voor de bouw van de brug werd afgestemd. Groeneveld maakte zich vervol gens boos toen bleek dat burge meester en wethouders met een vrijwel identiek voorstel kwa men dat direct met een grote meerderheid door de raad werd aangenomen. Volgens Groene veld wilde men niet dat de SDAP de eer kreeg. De brug bleef liggen tot 1962. Zij was toen 37 jaar oud en vrij wel verrot. Het idee om dan maar een pontje te gebruiken voor voetgangers en fietsers haalde het niet. Dat was te duur en een probleem voor de passe rende kolenschepen. Uiteinde lijk werd in 1981 weer een nieu- De nieuwe oeververbinding die in 1980 werd gerealiseerd. FOTO MARK LAMERS we brug gebouwd. Overigens ook al gesloopt. In 1946 werd was de brug in de oorlogsjaren een noodvoorziening gelegd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12