eiden Regio eiden mist OZB 'Hopelijk kunnen ze heel snel naar school' i Rust keert terug in Haarlemmerstraat Studentenclub verwacht nu zeven vette jaren Oudhollands vermaak ssen om n slaag krijgen Opknappen parkeergarage kost Hoogvliet miljoen RDAG24 MEI 1997 i4. plv -chef rudolf kleijn. 071 -5356436 Julianalaan /inDe Julianalaan in I J Kaagdorp is een oa se van rust. Het lijkt of de tijd er even heeft stilge staan. or bouw kantoor sociale dienst op dure locatie louw van een nieuw kantoor voor de sociale dienst het Stationsplein kan Leiden danig in de problemen gen. Door een gemeentelijk gebouw op de dure kan- ulocatie te zetten loopt de gemeente namelijk een bedrag aan onroerende zaakbelasting (OZB) mis. lie OZB-opbrengst heeft Leiden gerekend bij het ma- van plannen voor de verkeerstunnel onder het Sta- splein. „De gemeente schiet in zijn eigen voet", rschuwt WD-raadslid J. Kradolfer. kosten, terwijl daarvoor eerder niet meer dan twee miljoen gul den was uitgetrokken. Die twee miljoen is nu juist voldoende om in het stadhuis het door de gemeente zo gewenste grand- café te bouwen. In de oorspronkelijke plannen was er ook rekening mee ge houden dat de sociale dienst op de huidige plek aan de Lange- brug zou blijven, maar voor een bescheiden bedrag uitgebreid zou worden met de naburige brandweerkazerne, die binnen kort leeg komt. Dat is volgens burgemeester en wethouders echter niet mogelijk. Het zijn niet de gigantisch ge nieuwe kantoorpand dat meester en wethouders sociale dienst willen ;n op het Stationsplein schatting twintig mil- gulden kosten. De kosten de herhuisvesting van de entelijke ambtenaren, die ïoor in totaal twintig mil- julden in de boeken stond, n daarmee uit op bijna 55 §L huis al de verbouwing van het uis moet inmiddels ruim miljoen gulden gaan stegen kosten waarover de ge meenteraad zich zorgen maakt. Wethouder T. van Rij (PvdA- /volkshuisvesting) heeft de raadsleden ervan weten te over tuigen, dat die voor de gemeen te wel te dragen zijn. Tegenover de kosten staan ook opbreng sten uit de verkoop van gebou wen die door de herhuisvesting overbodig worden. Kantoorflat Maar bij het bouwen van een gemeentelijke kantoorflat aan het Stationsplein zet de raad wel vraagtekens. Want de ruim te die dat pand van de sociale dienst inneemt gaat ten koste van kantoorruimte voor parti culiere bedrijven. En particulie re bedrijven brengen OZB op. Gebouwen van de gemeente zijn daarvan vrijgesteld. „Al zouden we de sociale dienst OZB in rekening brengen dan worden we daar nog niet wijzer van", zegt WD'er Kra dolfer. „Dat moeten we toch ook zelf betalen. Dat is vestzak broekzak." D66 deelt de zorg van de liberalen. leiden timoteus waarsenburg Het riool zit erin. Deze week legden de grondwerkers van de gebroeders Schouls het laatste stuk rioolbuis in de langste win kelstraat van Leiden. Dinsdag zijn stratenmakers begonnen met de aanleg van rode sierbe strating in de staart van de Haarlemmerstraat. Over zes we ken moet deze klus geklaard zijn. „Vanaf maandag kunnen de winkels in de Haarlemmerstraat dus weer op normale wijze be voorraad worden. Er zal her en der nog wel een beetje gewerkt worden aan de bestrating. Op plaatsen waar het wegdek erg slecht is, zal opnieuw bestraat worden. Maar dan blijft het echt rustig tot volgend jaar maart. De grond is tegen die tijd vol doende ingeklonken en de win kelstraat krijgt dan de definitie ve bestrating. Die wordt hetzelf de als in de staart van de Haar lemmerstraat," aldus project coördinator Willem van der Poel van de gemeente. Ondanks enkele kleine tegen slagen, zoals een gaslek, een ge sprongen waterleiding en het verplicht omleggen van enkele hoogspanningskabels, is het rioolwerk zeer vlot verlopen. Een week eerder dan verwacht, is het werk opgeleverd. En dat De straatmakers leggen de laatste hand aan de Haarlemmerstraat. betekent feest voor de mannen van Schouls. Want hiermee hebben zij een Indische rijstta fel verdiend. Deze werd hun be loofd door de winkeliers van de Haarlemmerstraat als zij het werk aan de Haarlemmerstraat voor de geplande datum, 2 juni, zouden afronden. Wanneer de hele ploeg aan tafel gaat is nog niet bekend. Het werk aan het riool in het stadscentrum gaat overigens nog even door. Van der Poel: FOTO HENK BOUWMAN „Maandag begint Schouls met de vervanging van het riool in de Lange Mare tussen de Van der Werfstraat en de Claren- steeg. Naar verwachting neemt die opdracht nog zo'n zes we ken in beslag." Woonboten f- Het conflict tussen I 3 recreanten en de provincie is opgelost. De woonboten mogen op de Kaag blijven. Leiden bouwt bij Paradijssteeg leiden hans koenekoop Een lang gekoesterde wens van de gemeente Leiden gaat in ver vulling. In de Van der Werfstraat ter hoogte van de Paradijssteeg worden acht appartementen gebouwd. Het plan om in dit stukje ver waarloosde binnenstad huizen te bouwen, bestaat volgens pro ject-coördinator W. de Wolf al tien jaar. De eigenaar van de bestaande panden, Van Cleef Holding, had de maquette al klaar, maar kreeg nooit de fi nanciering rond voor het ingrij pende project. Er moet worden gebouwd op bestaande panden en dat vergt dure bouwtechni sche ingrepen. De gemeente is het project nooit uit het oog verloren. Het bouwplan past uitstekend in het beleid om wonen boven winkels in het centrum te stimuleren. „De gemeente heeft ook ver schillende mogelijkheden om dit soort projecten te subsidi ëren", zegt De Wolf. Om die reden krijgt de aan vang van bouw van de acht drie-kamer-appartementen op donderdag 5 juni een feestelijk tintje. Met als speciale gast wet houder Van Rij van volkshuis vesting die symbolisch 'de eer ste paal' slaat. tendaal dicht evendaal wordt in de week [6 tot 20 juni afgesloten, edeelte van de weg tussen lorissteeg en Zijlsingel die week een nieuwe as- !g. De bussen rijden om ie Hooigracht, de Ooster- raat en de Zijlsingel. ;n, pas op dat je niet in relatie terechtkomt je vriend je mishan- Neem je nü voor dat veiligheid op de eerste komt. En jongens, pas i je je vuisten niet ge- tegen je vriendin. Je in slaan betekent een ibele relatie en soms politie op de stoep. kom je er achter of je lotentiële dader of een tieel slachtoffer bent geweld in een relatie? op die vraag een ant- te geven hebben de Welzijns Organisatie en vrouwengezond- centrum Hara een ontwikkeld. Tien n moeten jongeren tus- !e vijftien en twintig jaar at geven in de mogelijke en van hun relatie, er de opzet van de test nagedacht, jerenbladen hebben veel van dit soort ge- ests. Ze zijn nogal on- taanbaar, want ieder- zich testen om te kij- hij aan de norm vol- vertelt P. de Vreede LWO. „Door het kras- ijn de antwoorden ver- ns onherroepelijk, zo- emand anders daaruit onclusie kan trekken." krastest is de eerste in ioort, volgens de initia- mers uniek in Europa, foldertje heeft een kant jongens en een kant meisjes. De jongens en vragen beantwoor- ils 'Heb je een gelukkige Igehad?' en 'Als jij zin in hebt, gebeurt het dan De meiden wordt on teer gevraagd of ze erg hun vriend op kijken hun vriend weieens tafd is geweest aan alco- drugs. Aan de hand punten die de gekras- ntwoorden opleveren, en de jongeren zien of ie gevarenzone zitten, folder is in eerste in gedrukt in een oplage 500 stuks. Ze worden reid via het Jongeren natie Punt (JIP) aan de Haat 19. Daarnaast wil- VO en Hara de krastest *n begeleidend schrij- isturen naar schoolde- en buurthuizen. Maar is groot dat het niet kleinschalige versprei- 'ijft. Het ministerie van tondheid, welzijn en (heeft al aangegeven erg iseerd te zijn in de OC leert langzaam omgaan met minderjarige asielzoekers leiden Suikerspinnen, zaklopen en een wethouder die behendig de zeepbaan opklimt. De bewo ners van het opvangcentrum ke ken gisteren hun ogen uit bij zo veel Oudhollands vermaak. Het opvangcentrum en het schooltje op het terrein vierden feest in verband met de opening van een nieuw speelterrein voor de kinde ren. Het speelterrein werd de afge lopen weken aangelegd door een grote groep mensen. De OC- school wist bewoners van het centrum, vrijwilligers, medewer kers van de dienst wijkbeheer en leerlingen van de agrarische school De Groene Delta uit Oegstgeest aan het werk te zet ten om de nieuwe speelplek te bouwen. Eén van de grootste atracties op het feestterrein bleek gisteren het 'levend tafelvoetbal'. Een gro te groep jonge asielzoekers bleek er geen enkele moeite mee te hebbenom zich aan het spel vast te binden. FOTO HENK BOUWMAN leiden annet van aarsen Wat heeft een jonge asielzoeker, die zonder familie of begelei ding in Nederland is terechtge komen, bijzonder hard nodig? „Structuur in zijn leven", zegt directeur Ad Groenendaal van het Leidse opvangcentrum. „Een goede dagbesteding." Sinds kort wonen in één van de langgerekte gebouwen aan de Willem van der Madeweg bijna honderd asielzoekers van zes tien, zeventien jaar. Maar met de zo gewenste structuur, het 'normale' dagritme, gaat het nog niet helemaal zoals het zou moeten gaan. Recht De jonge vluchtelingen hebben recht op onderwijs maar voor de meerderheid van hen is nog geen school geregeld. Vervelend maar begrijpelijk, meent Groe nendaal. „We praten over een zak vol geld, die ergens vandaan moet komen. En Bovendien: welke school is er nu ineens - van de ene op de andere dag en dan ook nog eens aan het einde van het schooljaar - berekend op honderd extra leerlingen? We zijn op het moment in be spreking met het Da Vinci-col- lege", zegt hij. „Hopelijk is het na de zomer vakantie geregeld, kunnen de jongens en meisjes naar school. Deze jongeren zijn leerplichtig. En daarnaast, het is echt ontzet tend belangrijk dat ze zo snel mogelijk weer een normaal le ven leiden, althans zo normaal als mogelijk is." Apart AMA's worden de nieuwe be woners van unit 1 in de wandel gangen genoemd, Alleenstaan de Minderjarige Asielzoekers. Het is een aparte groep, die een aparte benadering vergt. Nog niet zo lang geleden kreeg Lei den het verzoek om AMA's op te gaan vangen. Ineens was er weer zo'n 'trend in opvangland', klopten er meer en meer minderjarige asielzoekers aan. De vier andere centra in Nederland, die min derjarige asielzoekers opvan gen, konden de toestroom niet meer goed verwerken. „Het gaat in de opvangcen trum nu eenmaal niet zoals in het bedrijfsleven", verzucht de directeur. „Als je bij een bedrijf werkt, kun je zeggen 'over een half jaar beginnen we met een nieuw project'. Bij ons is het 'vandaag krijg je een telefoontje en als je ja zegt staan er morgen honderd nieuwe bewoners op de stoep'. En als er straks ineens weer minder AMA's het land in komen, verdwijnt hier de AMA- opvangweer." Groenendaal en zijn mede werkers leren nog elke dag. Het opvangcentrum heeft een stuk of tien nieuwe mensen aange nomen, met pedagogische kwa liteiten. Stichting De Opbouw, de voogdij-instelling die de jon geren begeleidt, heeft een kan toortje op het terrein betrokken. Nog bijna dagelijks worden de regels aangescherpt of veran derd. De jongeren moeten doordeweeks om tien uur 'bin nen' zijn en unit 1 is - om het overzicht een beetje te houden, sinds kort verboden terrein voor de volwassen bewoners van het opvangcentrum. „Alles draait om een pedagogische benade ring", zegt Groenendaal. „De jongeren hebben een andere aanpak nodig dan de bewoners die we tot nu toe gewend wa ren. Soms moet je strenger zijn en soms milder. Je kunt een jongere, als hij iets heeft uitge haald, toch niet bij wijze van sanctie tien dagen op straat zet ten?" leiden hetty van der veen Het heeft de Leiden Internatio nal Students' Club de laatste ja ren bepaald niet meegezeten. Zo had de verhuizing van de le Binnenvestgracht naar de Stille Rijn nogal wat voeten in de aar de omdat LISCs nieuwe buren geen studenten in hun buurt duldden en naar de rechter stapten. Na een lange periode van juridisch getouwtrek, kre gen de studenten in 1992 toch toestemming het grachtenpand te betrekken. Het eerste pand brandde vo rig jaar november grotendeels af, waardoor een behoorlijk aantal leden het lidmaatschap opzegde en de financiële pro blemen rezen'. Het nieuwe on derkomen aan de Stille Rijn is vorige week officieel geopend; voor voorzitter Nelleke Veenhof een teken dat de zeven magere jaren voorbij zijn en 'haar ver eniging' nu mag genieten van zeven vette jaren. Al bijna dertig jaar biedt LISC onderdak aan buitenlandse en Nederlandse studenten. Door de overstap naar het pand aan de Stille Rijn, kan het aantal le den volgens Veenhof 'eindelijk weer groeien'. Veenhof is er trots op dat LISC de kleine en grote rampen van de afgelopen tijd doorstaan heeft en nu weer op volle kracht vooruit kan. „Ik was nog maar net voorzit ter toen ons oude pand af brandde; letterlijk een vuur doop dus. We hebben als ver- LISC heeft zijn nieuwe onderkomen aan de Stille Rijn officieel betrokken en kan nu eindelijk weer groeien. FOTO LOEK ZUYDERDUIN eniging vanaf dat moment echt moeten vechten om het hoofd boven water te houden. Met na me de 'jongste' leden liepen weg; ze voelden zich nog niet echt verbonden met de vereni ging en kregen door de brand ook niet de kans om zich thuis te gaan voelen. Nu we het nieu we pand zijn ingetrokken, is het tijdens borrelavonden weer ou derwets druk; met zo'n 135 le den zijn we in Leiden nog altijd de op vijf na grootste studen tenvereniging." Vooral het multi-culturele ka rakter van de vereniging maakt volgens Veenhof dat LISC nog steeds in trek is onder studen ten. „We hebben leden uit aller lei verschillende landen. Aange zien er in het buitenland geen studentenverenigingen bestaan, zijn buitenlandse studenten die naar Leiden komen doorgaans wel benieuwd naar LISC. Dat we met zoveel verschillende culturen onder één dak zitten, merk je aan alles; er worden al lerlei talen gesproken, we orga niseren thema-weken waarin steeds een ander land centraal staat en maken korte uitstapjes en langere reizen naar het bui tenland. Ook op onze theezol der nuttigen we hapjes en drankjes van ver over de grens. Zelfs aan de manier waarop die verschillende hapjes genuttigd worden, merken we dat we met een veelheid aan culturen onder één dak zitten. Zo merkten we pas nog dat ze in Italië bij het eten van een banaan aan de on derkant van de vrucht begin nen." Werd het pand aan de le Bin nenvestgracht nog gehuurd van de universiteit, het nieuwe pand wordt het eigendom van LISC. Het Leids Universitair Fonds, de Universiteit en de bank gaven LISC financiële steun zodat het pand aan de Stille Rijn, dat 560.000 gulden kostte, bekos tigd kon worden. Volgens voor zitter Veenhof heeft ook de ver bouwing van het pand een aar dige duit gekost. Verwaarloosd „We kochten het pand in '92, maar zijn pas jaren later met de verbouwing begonnen. In de tussentijd hebben we de boel eigenlijk nogal verwaarloosd; de kachels deden het niet meer, overal lag troep en een verfje was ook geen overbodige luxe." Het werk is nu bijna geklaard. "We zijn trots want we hebben LISC er samen weer bovenop geholpen. Hopelijk kunnen we binnenkort ook trots zijn op on ze goede verstandhouding met de buurtbewoners; 'verre vrien den' hebben we bij deze inter nationale vereniging genoeg, een 'goede buur' is echter net zo belangrijk." leiden aad rietveld Supermarkt Hoogvliet inves teert de komende maanden ongeveer een miljoen gulden in zijn parkeergarage aan de Korevaarstraat. Het enige dat de gemeente Leiden hoeft te doen is wat achterstallig on derhoud aan de Kaardesteeg, zodat de ingang van de garage er wat beter uit komt te zien. Toch is directeur Leen Hoog vliet van de supermarkt 'hart stikke happy' over het conve nant dat hij met de gemeente heeft gesloten. „We krijgen een aantrekkelijke garage, die voldoet aan de ANWB-nor-- men." Leiden en Hoogvliet hebben jaren moeten onderhandelen over een beter gebruik van de garage. Belangrijkste reden daarvoor was dat de eigenaar, het Philips Pensioenfonds (PPF), aan zowel de super markt als de gemeente het eerste recht van koop had ge geven. Dat voorkeursrecht was voor de gemeente al eens aan leiding het PPF voor de rechter te slepen. Het convenant heeft nu een behandeling van de zaak in hoger beroep overbo dig gemaakt. Hoogvliet heeft zich in de overeenkomst verplicht de ga rage op werkdagen van zeven uur 's ochtend tot negen uur en op koopavonden tot tien uur 's avonds open te houden. Als het betaald parkeren op straat tot negen uur 's avonds gaat gelden moet het gebouw, dat de naam Breestraatgarage krijgt, zelfs tot middernacht toegankelijk zijn. De tarieven in de garage, ook dat staat in de overeen komst, moeten lager zijn dan I de parkeertarieven op straat. I „De tarieven op straat moeten dus omhoog", lacht Hoogvliet. Om er meteen aan toe te voe gen: „Maar als dat niet gebeurt moeten wij omlaag met onze prijzen." De operatie moet ertoe lei den, dat de bezettingsgraad van de garage omhoog gaat. Nu is die bezetting alleen op zaterdagen en koopavonden optimaal. Aan het begin van de week wordt maar zo'n twintig procent van de over dekte parkeerplaatsen ge bruikt. Wethouder Huib Kruijt (CDA), verantwoordelijk voor het autöluw maken van de binnenstad, is net zo 'happy' als Hoogvliet met de overeen komst. Van de 345 plaatsen in de garage kan de gemeente desgewenst voor duizend gul den per plaats per jaar negen tig kopen om bewoners van de binnenstad aan een plaatsje te helpen. „De garage is heel be langrijk voor de bereikbaar heid van de autoluwe binnen stad", zegt Kruijt. „Ik ben blij dat wij dat als gemeente niet allemaal in ons eentje hoeven te doen."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11