LCITNON Auto veiligheid steeds meer 'hoofdzaak' D Suzuki breidt Vitara-serie uit =oo Alles MultiAuto Daewoo werpt ambitieuze blik vooruit DE SMIT Weg en wiel Gratis controle autobanden Meldpunt voor gevaarlijke trucks Autotron twee dagen lang Motortron vat een Aprilia io uniek naakt voor suzuKi-dealer voor Leiden e.o. Hoge Rijndijk 4 Leiden, tel. 071 - 5 125 259 Luxe Fords in de aanbieding iieeds meer profileert Ford zich als een 'prijzenkraker', die allerlei neeruitvoeringen zonder meerprijs levert en daarmee de concur- entie hoofdpijn bezorgd. Nu heeft Ford weer stunts om de waag aar duurdere modellen te bevorderen. Zonder meerprijs levert nen de hele zomer automatische transmissie in de Scorpio 2.3 en e eGalaxy ruimtewagen met 2.3 of 2.8 liter motor, een cadeautje an vier- tot vijfduizend gulden. ermanent wordt vanaf juni de meest luxe versie Ghia van de Mon- 9|eo opgewaardeerd met airco, dikke wielen, een radio/cassettespe- eren dubbele centrale vergrendelingmet afstandsbediening. Met i en prijsvoordeel van tweeduizend gulden, zegt de importeur. laar Ford geeft niet alles zomaar weg. De Ghia-versie wordt 3.500 ulden duurder. Alleen kostte voorheen het bijbestellen van de ge- oemde zaken, die voortaan standaard zijn, nog meer. OFFICIAL W DAEWOO DEALER Dealer voor Duin- en Bollenstreek AUTOBEDRIJF Meer en Duin 46, 2163 HC Lisse. Tel. 0252-422991 Speciale Leolux Ford Ka te koop let komt Ford prima uit dat de iterst aparte lijnen van zijn Dmpacte nieuweling Ka min of leer als modern kunstwerk orden opgevat. Zo ziet ook lede-directeur J. Sanders van bekende Nederlandse zit- ieubelfabriek Leolux het. Sa- len met de kennelijk even unstzinnig aangelegde Ford- ;aler Van den Homberg uit enlo, waar Leolux is gevestigd, OFFICIAL DAEWOO DEALER MAREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 KRUISING SCHIPHOLWEG - OEGSTGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN Nieuwe basisuitvoering Accord onda zet dit voorjaar de Accord Sedan in het zonnetje. Na de fa- flift van de frontpartij met het grote prominente H-logo is er nu in nieuwe basisuitvoering: de Accord 1.8i Ascot. Met gratis metal- :laken met scherpe actie-prijzen voor een aantal aantrekkelijke cessoires, geldig tot en met juni van dit jaar. De royale Accord Se in (met ruim plaats voor vijf mensen, standaard stuurbekrachti- elektrische zijruitbediening, centrale vergrendeling en een ig) is in de basisuitvoering nu voorzien van bumpers in carros- rieldeur en standaard vloermatten. De 1.8i Ascot kost 39.990 en it is tot en met juni ook inclusief de metallic lak ter waarde van 100 gulden. Behalve gratis metallic lak is airconditioning lever- lar voor de prijs van 990 gulden (normaal 4.350) en cruise con- ol ook voor 990 gulden. De kleurrijke BMW compact. Het gamma. Lichtmetalen wielen Witte knipperlichten Brede zijstrips op de flanken Normale prijs Color Line-uitvoering f 5.271,-. Nu f 0,-. Gorris Leiden bv Üoge Rijndijk 278, Leiden. Telefoon: (071) 589 60 00. Van der Plas bv Ambachtsweg 14, Katwijk. Telefoon: (071) 409 09 10. BMW maakt rijden geweldig Huisman Motoren Hogewoerd 66 Leiden Tel. 071-5131292 REDACTIE: PETER LODEWIJKS Terwijl de algemene invoering van zijdelingse airbags, in stoelen of portieren gemon teerd, maar net goed op gang komt doet BMW er later dit jaar nog een stel airbags bij. Vanaf de zomer voor de 7-serie, en vanaf het najaar ook in de 5-serie worden als extra hoofd-airbags leverbaar. Officieel ITS-airbags, voor Inflatable Tubular Structure, in de wandeling treffend aangeduid als 'weisswurst'. BEESD/RUSWIJK GPD Want daar lijkt het op, een witte worst die dwars over de voorste zijruitopeningen wordt gespan nen. De opblaasbare buis (vertaling van ITS) zit normaal verborgen in de rand van het dak en de voorruitstijl, door op blazen spant hij zich en komt recht tussen zijn aanhechtpun- ten te staan. Die punten zitten naast het dashboard en ter hoogte van de passagiershand greep achterin. Door de schuine stand beschermt de 'weiss wurst' even goed korte als lange inzittenden. Op zich, zegt BMW, was allang duidelijk dat bij een zijdelingse aanrijding (of tegen een boom aan slippen bij voorbeeld) niet alleen het lichaam maar vooral ook het hoofd beschermd moest worden. De zijdelingse airbag voor lichaamsbescher ming was het makkelijkst uit te werken. Maar die kon niet groot genoeg gemaakt worden om tot het hoofd te reiken. Dan moet er heel veel gas in om hem op te blazen, hiervoor is onvoldoende tijd beschikbaar en de klap van het opblazen zou zelf verwon dingsgevaar opleveren. Vandaar de aan een soort veiligheidsgor del-ankerpunten bevestigde 'weisswurst', nogal een andere constructie dan de gebruikelijke airbags die extra ontwikkelings- tijd vergde. Het zal Volvo niet lekker zitten dat BMW zijn hoofd-airbag al klaar heeft. Het Zweedse merk met zijn enorme veiligheids-re putatie is nog niet zover met diens 'inflatable curtain', een gordijn van opblaasbare buisjes dat langs de hele dakrand om laag komt en dus ook achter passagiers bescherming biedt. Er wordt aan gewerkt, evenals aan autostoelen met ingebouw de bescherming tegen whip lash, die kennelijk nog in een vroeger stadium van ontwikke ling zijn dan het opblaas-gor- dijn. Ook Saab presenteerde al een vinding die de kans op whiplash bij aanrijding van achteren moet verkleinen. Daartoe denkt men aan de hoofdsteun een ex- Volvo's 'opblaasgordijn' biedt ook achterin bescherming, foto volvo tra lange arm te melken die ach ter de rug van de inzittende uit komt. Slaat die naar achteren bij een aanrijding, dan drukt zijn rug via een kantelmecha nisme de hoofdsteun naar voor om te beletten dat het hoofd achterover kantelt. Volvo ziet het anders, die wil niet alleen de hoofdsteun naar voren brengen, maar daarna ook de stoelleu ning naar achter laten veren. Dit vangt inzittenden zachter op, en voorkomt dat ze na de eerste klap achterover hard voorover terugstuiteren. Tot slot terug naar BMW, die vanaf het najaar (blijkbaar in al le modellen) nog een kleine maar interessante toevoeging aan het airbag-systeem koppelt. Er komt een springladinkje aan de accu, dat tegelijk met het af gaan van een airbag de dikke kabel van de pluspool naar de startmotor losmaakt. Als die ka bel in een verkreukelende auto beschadigt, geeft dat kans op kortsluiting en brand. Als enige elektrische leiding is de voeding naar de startmotor niet met een zekering beveiligd, daarvoor gaat er te veel stroom doorheen. Zo gaan auto's bij een ernstige botsing dus voortaan knallen, maar kunnen de inzittenden het waarschijnlijk wel navertel len. kwam hij op een idee. Leolux gebruikt kunstwerken van 'vrijbeeldend' kunstenaar C. Briels als basis voor bijzondere patronen voor bekledingsstof en laat nu vijftig Ford Ka's van bin nen bekleden met deze stof. De genummerde Leolux-Ka's zijn via genoemde Ford-dealer te koop. Op 29 mei is de vernissa ge, zoals de onthulling van kunstwerken in vaktaal heet. De Joyster is gemaakt om 'de leuke kanten van het autorijden te benadrukken'. foto daewoo Op de 'thuis-show' van de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoul heeft Daewoo twee studiemo dellen gepresenteerd als voor schot op de ambitieuze toe komstplannen. Daarin figureren een alleraardigst compact mo del genaamd 'Matiz' en een 'imago-verhogende' open sportwagen, de Joyster. Deze week onthulde het merk in ons land overigens de Lanos en de Nubira, de eerste twee ge heel zelf ontwikkelde ontwer pen, die vooralsnog naast de al bekende Nexia en Espero op de markt komen. Met deze eigen ontwerpen werkt het Koreaanse merk aan een eigen gezicht. Centraal daarin staat de nieuwe grille die op alle komende mo dellen van het merk zal prijken, en dat zullen er heel wat zijn. Later dit jaar volgt de grote cou- pé-achtige Leganza en begin volgend jaar wordt het gamma uitgebreid met een kleine 'com- pact-car'. Volgende week meer over de Lanos en Nubira. De in Seoul getoonde studie modellen geven een indruk van wat we van Daewoo nog alle maal kunnen verwachten. De pure sportwagen-studie Joyster is gemaakt om de leuke kanten van het autorijden te benadruk ken. Deze elegante, open twee- zitter is niet zomaar een sport wagen, want hij is namelijk ook Naast de sinds jaar en dag be kende 1.6 liter motor biedt Su zuki voor zijn terreinauto Vitara nu ook een 16-kleps 2.0 liter, die bij rijden op de gewone weg een welkome scheut extra pit in huis heeft. Gewoontegetrouw hangt er een naar verhouding prettig prijskaartje aan, dat Su zuki helpt de nog steeds sterk aarzelende vraag naar terrein wagens weer op te vijzelen. Ook de korte 3-deurs Vitara gaat hiermee op de luxe-toer, in na volging van de duurdere lange 5-deurs Vitara Villager. Van de Villager neemt de korte 2.0 liter het wat opgedikte front over met chroomrand om de grille. De gesloten Metal Top krijgt bovendien standaard air conditioning mee. Dat, en de extra motorkracht maakt hem net als de 5-deurs Villager meer een auto voor dagelijks gebruik op gebaande wegen dan het vrijetijds-speeltje om het terrein mee in te-duiken zoals de korte Vitara tot nu toe vooral was. Overigens verschijnt ook een 2.0 liter Cabrio zonder airco, die blijft aansluiten bij deze laatste karakterisering. Om helemaal iedereen ter wille te zijn voegt Suzuki verder een nieuwe basis versie 1.6 JX van de Metal Top aan het programma toe, die tot nu toe alleen als Cabrio lever baar was. Deze gesloten JX kost duizend gulden-meer dan de Cabrio-uitvoering en komt zo op 33.995 gulden. Om het prijzenverhaal af te ma ken staat de 2.0 liter Metal Top te boek voor 47.495 gulden. Als Cabrio gaat hij voor 1.500 gul den minder weg, automatische transmissie is in beide versies mogelijk. Het prijsverschil met de bekende 1.6 liter Vitara 16- klepper is een stuk groter, dat bedraagt zesduizend gulden, maar naast een sterkere motor heeft de 2.0 liter Vitara ook wel twee airbags standaard aan boord. Vergeleken met de even luxe 5-deurs Villager V6 is de nieuwe 3-deurs Vitara-versie 7.500 gulden goedkoper, dat scheelt dus ook behoorlijk. Het is wat opmerkelijk dat Su zuki een tweede 2.0 liter motor voor de Vitara brengt, nadat eerder een 2.0 liter V6 in de Vil lager verscheen. De 4-cilinder voor de Vitara is een vergrote uitvoering van de 1.8 die een goed jaar geleden in de perso nenauto Baleno opdook. De nieuwe vergrote versie is meer afgestemd op souplesse en trek kracht, zoals een terreinauto nodig heeft. Het resultaat is dat de 2.0 liter met 132 pk bijna even sterk is als de V6 voor de Villager, ook bijna gelijke maxi male trekkracht heeft, maar fei telijk soepeler trekt omdat zijn grootste kracht bij een lager toerental vrijkomt. LEIDEN «ANP De Daewoo Matiz: voorloper van een nieuwe Koreaanse compact. heel praktisch door zijn grote bagageruimte, zegt Daewoo. De ontwerpers lieten zich inspire ren door 'de ei-vorm' waardoor de Joyster er sierlijk en tegelijk robuust uitziet. De auto ken merkt zich door een aantal bij zondere elementen, waaronder de grille (die overigens geheel afwijkt van 'het nieuwe Dae- woo-gezicht'), de lichtmetalen wielen en de afwijkende kop lampen. Compacte auto's hebben de toekomst en dus komt ook Dae woo zoals gezegd volgend jaar met zo'n kleintje op de markt. De Matiz, het tweede studiemo- foto daewoo del in Seoul, laat zien waar het merk ongeveer aan denkt. Hèt is een veelbelovend ontwerp voor een compact van 3,5 meter lang met vrolijke vormen en frisse kleuren. Uitgerust met een 'ultrazuinige' 3-cilinder motor moet de Matiz vooral jonge autorijders bekoren. Automobilisten kunnen in de week van 2-7 juni gratis hun banden laten nakijken. In Nederland doen rond 200 servicebedrijven aan de actie mee. Zij zijn herkenbaar aan blauw gekleurde vlaggen van de 'Europese banden veiligheids week'. De bedrijven controleren de banden op profieldiepte, spanning, beschadiging en slijtage. Met de actie wil de branche de consument bewust maken van het be lang van goede autobanden, die belangrijk zijn voor de verkeersvei ligheid en het rijgedrag. Bovendien beïnvloedt de bandenspanning het brandstofverbruik. Uit onderzoek is gebleken dat bij de juiste bandenspanning van alle auto's in Nederland een besparing van 100 miljoen liter brandstof per jaar mogelijk is. De Nederlandse branche-organisatie Vaco benadrukt dat de aangesloten bedrijven tijdens de actie een onafhankelijk advies zullen geven. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij e fietsersbond EN- FB heeft een meld punt ingesteld om vrachtwagens te kunnen regi streren die zeer gevaarlijk zijn voor fietsers en voetgangers. De bond probeert daarmee te be reiken dat de betreffende trans portbedrijven hun trucks op korte termijn veiliger maken. Het gaat om verouderde vracht wagens die niet voorzien zijn van een deugdelijke afscheiding aan de zijkant. Fietsers en voet gangers lopen het risico in een bocht tussen voor- en achter wielen beklemd te raken en overreden te worden. Per jaar komen op deze wijze dertig fiet sers en voetgangers om het le ven en raken er tachtig zwaar gewond. Sinds januari vorig jaar is wette lijk vastgelegd, dat nieuwe vrachtwagens moeten zijn voor zien van open zij-afscherming tussen voor- en achterwielen in de vorm van stroken metaal met dertig centimeter tussen ruimte. Een nog betere voorzie ning is de gesloten zij-afscher- ming, die de open ruimte volle dig afdekt, maar die is niet ver plicht. Lang niet alle fabrikan ten van vrachtauto's rusten hun voertuigen met zij-afscherming uit. Meestal moet het transport bedrijf de voorzieningen apart laten aanbrengen. De ENFB zou het liefst de geslo- Afbeelding I: verouderde vrachtwagen zonder zij-afscherming. Bi| een botsing komen fietsers en voetgangers vaak onder de wielen Ie 5Smm'i [Afbeelding 2; Open zij-afscherming wettelijk verplicht sinds l-l-1996 en terecht. Wie altijd al gedroomd heeft van het rijden op een big wheel, scooter, kart, quad ofendurofiets heeft daar nu de kans voor op Motortron '97. Dit evenement wordt komend weekeinde ge houden in het Autotron te Ros malen. Gedurende twee dagen is er van alles te doen op motor- gebied. Op het parkeerterrein is een speciale post ingericht waar bezoekers hun motor kunnen laten controleren. Er kan op van alles en nog wat gereden worden en een stunt team laat spectaculaire stunts zien op een speciaal daarvoor aangelegde asfaltweg. Hoe men zijn motor het veiligst kan be pakken voor de vakantie wordt gedemonstreerd door een in structeur. Ook is er een motor- beurs in de Spykerhal waar van alles voor de motorfiets te vin den is. Tijdens het evenement wordt ook de mooiste klassieke motor van Nederland gekozen. Mo tortron '97 is op 24 en 25 mei open van 10 tot 17 uur en de toegangsprijs is 19,50 voor volwassenen en 17,50 voor kinderen van 4 tot 12 jaar. BLIK IN HET VERLEDEN ten zij-afscherming wettelijk verplicht zien, maar daarvoor zijn maatregelen op Europees niveau noodzakelijk. Minister Jorritsma stimuleert de trans portsector om op vrijwillige ba sis over te gaan tot gesloten zij- afscherming. Vrachtwagens gaan gemiddeld acht jaar mee en opleggers vijf tienjaar. Nederland telt 83.000 vrachtwagens. In de praktijk zullen dus nog jaren trucks rondrijden zonder enige vorm van zij-afscheiding. De fietsers bond is overgegaan tot instel ling van een meldpunt voor on veilige vrachtwagens, om de be treffende transportbedrijven te kunnen verzoeken hun wagen park aan te passen. Het adres van het meldpunt is po.stbus 2828, 3500 GV Utrecht. De melding dient gegevens te bevatten over het kenteken van de vrachtwagen, naam en adres van het transportbedrijf en eventueel het bedrijf dat be voorraad wordt. Ook locatie, datum, naam en telefoonnumer van de getuige worden ver langd. Goedgekeurd Zestien typen fietsbanden van het Finse merk Nokian Tyres hebben de keur 'Goedmerk - Veilig Verkeer Nederland' ge kregen. Het keurmerkinstituut Consumentenproducten heeft de banden uitvoerig onderzocht op verkeersveiligheid, duur zaamheid, rolweerstand, dyna mogrip, profielhoogte en blij vende zichtbaarheid van de re- troreflecterende laag. Een halve eeuw geleden werd garagebedrijf De Snelheid actief vanuit een oude vliegtuighangar nabij Schiphol. In datzelfde jaar startte een vliegtuigfabriek 1.500 kilometer noordelijker met de productie van Saab-automobie- len. Tien jaar daarna ging het ga ragebedrijf Saabs verkopen en werd daarmee de eerste Saab- dealer in ons land en tevens de eerste buiten Scandinavië. De Snelheid begon tachtig jaar gele den als taxibedrijf, opgericht door de opa van de huidige eige naren. Om deze feiten te herden ken heeft het bedrijf tijdelijk een expositie van acht historische Saab-modellen in huis. Daaron der het eerste productiemodel (de 92), de Saab Sonett en de minder bekende Saab 95 (zie fo to). Deze eigenzinnig gelijnde 3- deurs stationwagon verscheen in 1959 voor het eerst op het toneel en ging bijna 20 jaar later pas uit productie. foto saab

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9