Graaf Laszló Almasy blijft een mysterie Klein Duimpje waakt over Indones Help Au Secours Buitenland Zeppelin herrijst Russen richten dolfijnen af om mensen te doden Vrijdag 23 mei 1997 DPA Deutsche Pre Hongaarse aristocraat stond model voor 'De Engelse patiënt Uit een oude documentaire blijkt dat de 'echte' graaf Almasy een opmerkelijke gelijkenis vertoonde met Ralph Fiennes, de acteur die Almasy vertolkt in The English Patient. foto gpd boedapest hans gertsen correspondent Wie of wat was graaf Lészló Almasy nu ei genlijk? Een van de laatste grote ontdek kingsreizigers van de twintigste eeuw of een ordinaire nazi die zijn talenten in dienst van generaal Rommel en Hitler- Duitsland stelde? Of iets tussen die twee uitersten in? Bijna een halve eeuw na zijn dood staat de Hongaarse ontdekkingsreiziger graaf Al masy (1895-1951) opnieuw volop in de be langstelling. De aristocratische avonturier die in de jaren twintig en dertig een aantal vermaard geworden wetenschappelijke expedities naar de Libische en Egyptische woestijn leidde, stond namelijk model voor de hoofdfiguur van 'De Engelse pa tiënt'. Het succes van die roman van de schrijver Michael Ondaatje en vooral van de met maar liefst negen Oscars bekroonde gelijk namige film, heeft in zijn geboorteland Hongarije tot hernieuwde belangstelling voor de historische figuur graaf Almésy geleid. En daarmee onvermijdelijk tot nieuwe vragen en polemieken. Want als er een ding duidelijk is omtrent de Hongaar se graaf, dan is het wel dat hij veel gehei men waarschijnlijk voor altijd mee het graf in heeft genomen. Zelfs doktor Zsolt Török, een Hongaarse wetenschapper die al jaren aan een bio grafie over Almasy werkt, geeft toe dat het onderwerp van zijn studie door tal van raadselen is omgeven. „De verklaring daarvoor is misschien psychologisch. Hij was nu eenmaal een aristocraat. Bijna ie dereen die hem gekend heeft, vond hem aardig en zeer onderhoudend. Maar zoals het een echte aristocraat betaamt, hield hij altijd een zekere afstand tot de mensen met wie hij omging. Hij liet zich niet echt kennen", aldus Török. Karavanen Aan biografische gegevens over Almasy ontbreekt het niet. Almósy werd in 1895 geboren in Bemstein, een Oostenrijks stadje dat toen nog deel uitmaakte van Hongarije. De zin voor reizen en avontu ren kreeg hij haast letterlijk met de paple pel ingegoten. Vader György maakte aan het eind van de negentiende eeuw naam met een serie ontdekkingsreizen naar het Verre Oosten. Zoon Laszló legde als kind vooral een enorme belangstelling voor techniek aan de dag. Hij was gek op auto's en vliegtui gen, toen nog nieuwe vervoermiddelen. Op zijn achttiende haalde hij zijn vliegbre vet en tijdens de Eerste Wereldoorlog diehde de jonge graaf als piloot in het Oostenrijks-Hongaarse leger. In de tweede helft van de jaren twintig reisde Almósy meerdere malen naar Egyp te en Soedan als vertegenwoordiger van de toen vermaarde Oostenrijkse autofa- briek Steyr. Zijn liefde voor de woestijn kreeg in 1929 definitief beslag toen Almasy mei een kleine expeditie van Oost-Afrika viajOeganda en Soedan naar de monding vaii de Nijl reed. De 12.000 kilometer lan ge jocht, deels dwars door de woestijn, was bedoeld om te bewijzen hoe solide de Steyr-voertuigen waren, maar en passant herontdekte Almasy een duizenden jaren le karavanenroute, de zogenaamde w( g van de veertig dagen'. de spraakmakende expeditie bestaat eeih 110 minuten durende documentaire, wa arvan het negatief vorig jaar bij toeval we rd teruggevonden door de Oostenrijkse east Kurt Mayer. Diens vader Rudi m< akte deel uit van Almasy's team en leg de de avonturen van de expeditie op film t. G 'lijkonis vondst van de negatieven was .een ci- natografisch evenement van de eerste orde. Niet alleen omdat het gaat om een unjiek, nooit eerder vertoond historisch :ument (de Steyr-fabriek ging failliet na krach van '29 en de originele film raak- :oek) oveï een expeditie door toen nog iddeels onbekende gebieden van Afri- Dankzij de film weten we nu ook dat echte' graaf Almasy een opmerkelijke gelijkenis vertoonde met Ralph Fiennes, acteur die Almasy vertolkt in The Eng lish} Patient. succesvolle expeditie was het begin vaii een lange serie ontdekkingsreizen die Alihasy naar de Egyptische en Libische estijn voerden. Almasy, die deel uit- akte van een select groepje internatio- e woestijnvorsers, maakte in de jaren tig internationaal faam met zijn ont- de Icing van grotten vol prehistorische rot stekeningen in de Libische woestijn. De eningen bewijzen dat delen van de nu 'kdroge Sahara ooit groen en waterrijk eten zijn geweest. Almasy bracht in de jar ;n dertig grote delen van Soedan, Egyp- n Libië voor het eerst in kaart en ireef het standaardwerk 'De onbekende Sapara'. it het uitbreken van de Tweede Wereld- oc rlog beginnen de raadsels rond de Hon- ga irse graaf en woestijnrot pas echt. De gelsen wantrouwden de excentrieke Al- isy en weigerden van zijn diensten en kehnis gebruik te maken. Volgens biograaf rök werd Almasy later door de leiding Onafhankelijk comité controleert of verkiezingen eerlijk verlopen van het Hongaarse leger gedwongen dienst te nemen in het Afrika-korps van generaal Rommel. „Hongarije vocht in het begin van de oorlog nu eenmaal aan Duit se zijde en veel Hongaren waren gedwon gen in Duitse dienst te gaan. Maar Almésy was zeker geen overtuigde Nazi, zoals soms wel beweerd wordt. Hij had geen an dere keus." Dubbelspion De Duitsers, generaal Rommel voorop, maakten dankbaar gebruik van de enorme kennis die Almasy over de woestijn ver gaard had. Almasy hielp twee beruchte Duitse spionnen dwars door de woestijn en door de Engelse linies heen te glippen. De spionnen in kwestie konden worden opgepakt, omdat de Engelsen de geheime Duitse communicatiecodes hadden ge kraakt, maar Almasy zelf wist de Engelsen uit handen te blijven. Over de precieze rol van Almasy in de woestijnoorlog bestaat geen duidelijkheid. „Er zijn theorieën dat hij niet alleen voor de Duitsers werkte, maar tegelijkertijd ook een Engelse dubbelspion was", vertelt zijn Hongaarse biograaf. Of er iets waar is van dat soort theorieën, is een van de vele raadsels rond Almasy, die waarschijnlijk nooit helemaal opgehelderd worden. „Hij was in ieder geval geen oorlogsmisdadi ger. Na de oorlog is hij bij gebrek aan be wijs vrijgesproken", zo doceert Török. De hernieuwde aandacht voor 'zijn' graaf Almasy doet Török deugd. Over de film en het boek is hij zeer te spreken, ook al doen die de historische graaf Almasy maar deels recht. „De schrijver heeft Almasy gebruikt als een soort model voor zijn hoofdfiguur. De intrige is echter totaal verzonnen. De echte Almasy heeft bijvoorbeeld nooit een relatie gehad met Katherine, de vrouw van zijn Engelse collega-onderzoeker Patrick Clayton (in de boek en de film heet die Geoffrey Clifton, red.). En de echte Almésy is ook niet, zoals in de film en het boek, in de woestijn neergestort met zijn vliegtuig en zwaar verbrand." De echte graaf Almasy overleed in 1951 in Salzburg, kinderloos en zonder ooit ge trouwd te zijn geweest. „We weten zelfs niet zeker of hij ooit een relatie met een vrouw heeft gehad. Er wordt daarom wel eens gesuggereerd dat Almasy homo seksueel was. Maar bewijzen daarvoor heb ik nooit kunnen vinden", zegt de biograaf. „Van het tegendeel trouwens ook niet", zo voegt hij er schielijk aan toe. De 'echte' Al masy blijft zelfs voor zijn biograaf nog veel geheimen houden. jakarta ronald frisart j,correspondent iTwee kale tafels, een bureautje en wat iplastic krukjes. Meer staat er nog niet in het nationale hoofdkwartier van het on- ■afhankelijke comité dat probeert te con troleren of de Indonesische verkiezingen eerlijk verlopen. Secretaris-generaal Mu- jlyana W. Kusumah is echter optimis- itisch: „We moeten opbouwen. We doen een politieke investering in de toe komst." In vergelijking met het machtige staatsapparaat is het waarnemerscomité Jeen Zeer Klein Duimpje. Komite Inde penden Pemantau Pemilu (KIPP) moet «het vooral hebben van goede wil en slim ■improviseren. „We moeten guerrilla-tac- 'tieken gebruiken", zei vorige week een medewerker. Verboden is de waakhond Ivan de verkiezingen niet, maar de rege ring bekijkt hem wel met grote argwaan. [Overheidsingrijpen bungelt als een 'zwaard van Damocles boven de onaf hankelijke waarnemers. 1 Een groep advocaten, studenten en andere hervormingsgezinden riep KIPP 'op 15 maart vorig jaar in het leven. Voor- jzitter is schrijver-journalist Goenawan jMohamad. Ook advocaat Adnan Buyung Nasution, mensenrechtenactivist Poncke Piincen, islamitisch geleerde Nurcholish Madjid, vak bondsleider Muchtar Pak pahan en anderen verbon den hun naam aan het comi té. „We zijn vooral een more le kracht", zegt KlPP-secreta- ris Mulyana (45). In het dage lijks leven treedt hij als advo caat vaak op in politieke- en mensenrechtenzaken. „Eén van de redenen om KIPP op te richten, is dat de autoriteiten en de staatsbureaucratie regeringspartij Golkar bevoordelen", legt hij uit. „Wij zijn op de hand van geen enkele partij. Ons principe is dat verkiezingen vrij en eerlijk moeten zijn. Daarom proberen we het hele verkiezingsproces te volgen. En voor de langere termijn streven we naar herziening van bepaalde wetge ving." Daarmee doelt hij bijvoorbeeld op de regels die Golkar bevoordelen en de vrije vorming van partijen verbieden. KIPP heeft inmiddels 46 afdelingen in zeventien van de 27 Indonesische pro vincies. De actieve kern omvat zo'n vier duizend vrijwilligers. Op de verkiezings dag zelf hoopt het comité 15.000 tot 20.000 mensen op de been te hebben. - Mulyana: „We moeten oppassen dat die niet allemaal uit één hoek komen. Verkiezingen in Indonesië Daarom proberen we uit al ledrie de toegelaten partijen - Golkar, PPP en PDI - men sen te rekruteren. Ook bij voorbeeld ambtenaren (die verplicht Golkar-lid zijn, red.) Er zijn al ambtenaren die ons klachten over onre gelmatigheden hebben toe gespeeld. Op West-Java hebben zich moslims als vrijwilliger gemeld en op Midden-Java veel aanhangers van Mega wati, de afgezette PDI-voorzitster." Onregelmatig maakt KIPP zijn bevin dingen openbaar. Zo rapporteerde het comité eind vorige maand dat staatsom roep TVRI meer tijd besteedde aan de Golkar-campagne dan aan die van de quasi-oppositionele PPP en PDI. Vorige week bepleitte Mulyana de stichting van een fonds voor slachtoffers van de cam pagnes. Het betreft vooral verkeers slachtoffers die vallen tijdens massale parades met auto's, bussen en motoren. De overheid reageerde niet, moslimpartij PPP wel. Die beloofde een tegemoetko ming voor slachtoffers van haar eigen campagne. Een krachtproef voor K3PP wordt 29 mei, de verkiezingsdag. KIPP-mensen worden bij het tellen der stemmen niet toegelaten. Presidentj Soeharto heeft eenieder die tracht het tellen te 'versto ren' al met harde maatregelen bedreigd. Improviserend hoopt het comité niette min een beeld van het stemgedrag te krijgen. Via eigen menfeen en bronnen in stembureaus in Yogy^karta Zal worden getracht een schaduwtelling te houden. kiezingen boycotten. Misschien vragen we of ze hun stemb ljet opsturen, bij voorbeeld naar de Na ionale Commissie voor de Mensenrecht ;n. Als we die bil jetten tellen, kunnen aantal niet-stemmer: opgeeft ongeveer klop t of niet. Begin maart uitt 2 K3PP-voorzitter Goenawan Mohamaq de vrees dat de autoriteiten het conité hard zouden aanpakken. De politie i (Sulawesi) maakte on e aan een training voo in Ujung Pandang angs wel een einde KIPP-vrijwilligers, maar verder ingrijpe 1 bleef uit. Tot nu toe, althans. Mulyai a: ,Als we straks zouden kunnen aant inen dat het bij de verkiezingen oneerlij is toegegaan - ja, dein zitten we natuui lijk wel in de pro blemen." Overbodige dieren stier\>en na Koude Oorlog hongerdood Na zestig jaar herrijst de Zepp lin uit zijn as in het bekoorlijk stadje Friedrichshafen aan' Bodenmeer, de geboortepl; van alle voorooriogse Zeppelin Als pronkstuk op de Aero Mes prijkt de 'high-tech' Zeppelin LZ N07 in de enorme Expoh-i waarin hij ook werd gebouwd De hal is nauwelijks groot ge noeg voor de 75 meter langei vijftien meter dikke, blauwe te sigaar met enorme luchtro- 5 ren, drie motoren en daarond een luxe gondel met leren fan teuils voor veertien inzittende 1 Het uitgestalde prototype maakt nog deze zomer bov het Bodenmeer zijn eerste proefvlucht. Als het luchtwaai digheidscertificaat binnen is, begint nog dit jaar de serie- bouw. Er zijn al vijf bestelling j' binnen a raison van tien mil joen gulden per stuk. Ferdinand Graf von Zeppelin lanceerde in Friedrichshafenr 1900 's werelds eerste gemoto seerde luchtschip, drie jaar di voordat de gebroeders Wright hun eerste vliegtuig van de grond kregen. De wrakke ge vaartes bewezen in het begi van de Eerste Wereldoorlogli jj tactisch nut als luchtverkenm 1, en de Duitsers voerden mete j!f Zeppelin zelfs het eerste bardement op Engeland uit Maar de vreugde was van koi 5- duur, want de logge mastodo ten bleken al snel ideale schii f schijven voor de geallieerde jachtvliegtuigen. Toch volbracht Zeppelin LZ5 in 1917 zonder kleerscheuren een reis naar Afrika, eenvluc van 6757 km met een gemic de van 71 kilometer per uur. 1929 volgde de triomftochtro de wereld van de roemruchte Ik 'Graf Zeppelin', die maar liet 34.200 km aflegde met eeno; r voorstelbaar gemiddelde van 114 kilometer per uur /Luxe De Duitse luchtschepen wer< daarna regelmatig op transat lantische lijndiensten ingezet in de jaren dertig werden hot derden vluchten uitgevoerd zonder een enkel ongeluk. 1 Zeppelins waren vliegende 1 aanschepen met luxe hutten recreatiezalen met panora- misch uitzicht, waar een pas dozijn passagiers in de watte werden gelegd door een be manning van zestig koppen. overtocht duurde bijna driei gen en nachten, dus datmoi ook wel. Inmiddels was Hitier aan de1 macht gekomen en de Ameii1,0 nen weigerden voor de nieut ste Zeppelin, de 240 meterla ge 'Hindenburg', het onbran bare heliumgas te leveren." trotse luchtschip moest dus worden gevuld met het welk waar lichtere, maar uiterste! Pr plosieve waterstofgas en inn 1937 ontplofte het gevaartet de lcinding in Lakehurst. En len 36 doden en met deze raiK ging ook het tijdperk van de1Vl grote luchtschepen in rooko dr De nieuwe en veel kleinere 'Zep' is dan ook niet bedoeld transatlantisch vervo ermiddi want met zijn kruissnelheid! 1 120 kilometer per uur en zij meter lange gondel is hij gein concurrentie voor de modeifel jumbo. Maar constructeur Klaus Hagenlocher van dehe iei rezen Zeppelin Luftschiffted ad nik GmbH, die bijna vijftigm mi joen gulden wist te vindenot het nieuwe project, ziet groti rac mogelijkheden in een niche markt, met name voor het» - risme. Een vroegere Swissairq Christian Schulthess, heeft: Zürich de firma SkyshipCn opgericht, waarmee hij volgt jaar als eerste de nieuwe Zep lin gaat inzetten voor rondva ten boven de Alpen. brussel» aly knol 'correspondent Wie vanaf Vlaams grondgebied het Waalse dorpje Jodoigne wil bereiken, doet er goed aan de bor den Geldenaken te volgen. Niet dat Geldenaken vlakbij Jodoigne ligt. Geldenaken is Jodoigne, [maar dan op zijn Vlaams. Het is maar één voor beeld van de vaak niet erg voor de hand liggende 'vertalingen, die de Belgen voor hun plaatsnamen j hanteren. Luik-Lüttich-Liège gaat nog, daar heeft ieder- jeen wel eens van gehoord. Maar het feit dat het [Vlaamse Geraardsbergen in het Waals Grammont |heet en het Waalse Waremme in het Vlaams (Borgworm, het Vlaamse Tienen in Wallonië als 'Tirlemont bekend staat en het Waalse Visé in 'Vlaemderen als Wezet, kan menig weggebruiker |op een verkeerd spoor brengen, j Mechélen is Malines, Braine-l'Alleud heet ook ;Eigenbrakel en Ronse Renaix. Het merkwaardig ste geval is misschien nog wel Jezus Eik, vlakbij Brussel. Dat plaatsje ondergaat in vertaling zelfs leen complete geslachtsverandering. In Wallonië staat Jezus Eik namelijk te boek als Nótre Dame lau Bois, Onze Lieve Vrouw in het Bos, en dat doet 'qua logica even zeer. i Recentelijk hadden de Vlamingen weer reden tot klagen. In een jeugdherberg in Voeren, waar 75 schoolkinderen verbleven, ontstond brand. De kinderen-konden op tijd het pand verlaten, maar de brandweer liet lang op zich wachten. Later bleek waarom. De juf had in het Nederlands naar het landelijke alarmnummer 101 gebeld, was op de centrale in Luik beland, waar pas drie perso nen en vele kostbare minuten later iemand te vinden was die haar Nederlandse noodkreet be greep. Brussel kan ervan meepraten. Vroeger was de regel dat het hogere brandweerpersoneel tweeta lig moest zijn; voor de overigen gold een verdeel sleutel van eenderde Nederlands, tweederde Frans. De Raad van State bleek het daar vorig jaar niet mee eens te zijn; er was een list nodig. De verantwoordelijke minister zat met de han den in het haar. Zijn rekensom: voortaan zou voor het brandweerpersoneel, dat met het pu bliek te maken heeft, de verhouding 46 procent N- en 54 procent F-talig moeten zijn. Het alterna tief: al het personeel moet tweetalig zijn. Beide voorstellen zijn slecht gevallen. Enkele weken geleden gingen Brusselse brandweerlieden nog met loeiende sirenes de straat op om symbo lisch aan de Louizalaan een pand nat te spuiten. Via pamfletten lieten ze weten: vanaf nu spreekt ieder zijn eigen taal. Menig Brusselaar oefent nu: help au secours, au secours help! sevastopol hans hoogenduk correspondent Ruim 25 jaar was het een super-staatsge heim. Nu kan de wereld kennis nemen van het onthutsende feit, dat in Sovjettij den in de marinehaven Sevastopol op de Krim dolfijnen werden getraind om te doden. Tientallen dolfijnen werden door specialisten van de geheime dienst en wetenschappers van onder meer de ge renommeerde Moskouse universiteit MGOE, volstrekt tegen hun natuur, afge richt om te doden, marinebases te bewa ken en mijnen en ander wapentuig op te sporen. Een 'elite-eenheid' van zeventig dolfij nen diende onder de Rode Vlag. Maar toen de Sovjet-Unie in 1991 ten onder ging, had de vloot al snel niet meer ge noeg geld om de beesten te voeren. Vis- vangen was ze namelijk afgeleerd om ze afhankelijk te maken van hun heersers in uniform. Afgedankt bleven ze echter hun dienst doen in de baai. Ze patrouilleerden, kwa men terug en staken hun koppen boven water in een smeekbede om voedsel. De militairen probeerden hen weg te jagen en niet te kijken naar de vragende ogen. Eeniaantzil stierf uiteindelijk de honger dood. De Russische marineman in Se vastopol die ons dit schokkende relaas vertblt, wil anoniem blijven. Uit angst voof represailles of uit schaamte? Kapitein ter zee Nikolai Zavtsjenko, vroeger van de Sovjetmarine en nu de Oekraïense vlag dienend, bevestigt dat de dolfijnen inderdaad onder meer wer den opgeleid tot moordenaar. Volgens hem zijn de meeste echter niet de hon gerdood gestorven. Op de vraag waar ze dan nu zijn, geeft hij ook na herhaald aandringen geen antwoord. „De dolfijnen vielen onder het unieke en zeer geheime wetenschapscentrum Oce- anarium, waar in Sovjettijden veel Oek raïense wetenschappers werkten. Meer dan 25 jaar wisten zelfs de bewoners van de gesloten militaire stad Sevastopol niets van het bestaan van dit centrum. De dolfijnen werden getraind in het op sporen en vernietigen van vijandelijk duikers, het zoeken naar mijnen en ge zonken torpedo's, maar ook voor ander wetenschappelijk werk", zegt hij. Zatsjenko vervolgt: „Wij hebben er nu nog twintig. Twee of drie vervullen puur militaire taken. De andere zoeken bij voorbeeld naar bij oefeningen gezonken torpedo's, waarin zo'n twintig kilo zilver zit, of«ze worden humanitair gebruikt." Uit de mededelingen van de Russische marineofficier en zijn Oekraïense collega valt niet af te leiden, of de Russen moge lijk ook nu nog een dolfijneneenheid hebben. Er is immers nog veel geheim in deze gigantische marinehaven. Wel staat vast dat een gering aantal dol fijnen een 'militaire conversie' heeft on dergaan. Met andere worden: ze vervul len vreedzame taken. Dat gebeurt in het nu onder Oekraïense vlag opererende Oceanarium. Maar door geldgebrek zijn de meeste trainers al naar lucratiever ba nen in dolfinaria of circussen vertrokken. Een overgebleven trainer, die al twintig jaar met de beesten werkt, noemt de me dedelingen van de Russische en Oekraï ense officier dat de dolfijnen ook opge leid werden om te doden en zelfs kleef - mijnen te plaatsen op vijandelijkesil Jei pen, bespottelijk. „In theorie is eend fijn intelligent genoeg om te leren eij "f een kernbom te plaatsen. Maar ze zij niet sterk genoeg zo'n taak uit te voel zelfs als we dat zouden willen", hij. Maar weet deze man werkelijk wat ei 1 lemaal in het supergeheim gebeurde n had hij slechts toegang tot een deelv 'Ij het instituut? Volgens hem hebbend |al dolfijnen nu in het Oceanarium allee ali nog maar humanitaire taken. Ze help "u kinderen die lijden aan geestelijke en emotionele storingen, zoeüs bedwate de neuroses en nachtmerries, van hunk bij len. etl Tussen de bedrijven door worden!» ,e^ jes geleerd en worden de beesten vol bereid op mogelijk commerciële takt se' zoals het opsporen van lekken in olij -et: dingen. Ook zijn ze al ingezet bij ard to logisch onderzoek, waarbij ze flink" ito oude voorwerpen opspoorden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6