Brandstichters sloten vluchtwegen af olitiek bijna verlamd oor komst van Clinton Binnenland Flatgebouw aan de rol Kort geding om kruisje Vierdaagse opgeschort 'Nabestaanden vliegramp 400.000 gulden afgepakt' Toch uitstel onderwijsvernieuwing Regel nu alvast je lening, als je meteen wilt toeslaan. Maximaal een theelepelje houtstof in werkplaats Ml ïerste 'groene ijsje' voor Van Aartsen ■ühaag Minister Van Aartsen van landbouw en visserij mocht andaag als eerste Nederlander aan een natuurijsje likken. Het aomijsje bevat louter ingrediënten afkomstig uit de biologische mdbouw. De 'groene' ijsjes kosten straks in de winkel 1,75 gul enper stuk. Ze komen er in de smaken vanille, aardbei, choco- de, mokka, kaneel en stracciatella. De fabrikant is Boermarke in Enschede. ïjlctie tegen milieupiraten Usselmeer ni_WARDENOm milieuovertredingen in het toeristische seizoen te dammen, is gisteren het project De Friese IJsselmeerkust start gegaan. Tot eind oktober houden bijzondere opspo- ^ogsambtenaren en medewerkers van andere organisaties er ezicht op milieupiraten. Wie de rust van flora of fauna ver- Hoort of het opppervlaktewater bevuilt, loopt het risico direct Hn boete te moeten betalen. Jaarlijks bezoeken duizenden toe- JEen de IJsselmeerkust. Er komt er ook een voorlichtingscam- I jgne onder het motto 'Recreëer bewust langs de IJsselmeer- oberco: Versfles breekt door k itphen De zogeheten Versfles is een doorslaand succes. Dat A ieldt het Oost-Nederlandse zuivelbedrijf Coberco, dat de her- 9 uitbare, kunststof statiegeldfles vorig jaar introduceerde. De W nilieuvriendelijke' verpakking is zelfs zo'n gouden greep dat pt bedrijf vanaf morgen helemaal geen glazen flessen meer in pwinkelschappen zet. De Versfles is lichter dan de glazen fles ïheeft ook een handiger maat voor in de koelkast. De produc- nin de nieuwe plastic fles zijn weliswaar gemiddeld twee rartjes duurder, maar dat deert de consumenten niet, aldus iberco. K upermarkt concurrent vor Chinees ize oningen Het afhalen van een maaltijd bij de 'Chinees op de W lek' is met gemiddeld 25 procent verminderd sinds veel super- 2n arkten ook na zes uur open zijn. Het aantal bezoekers van die itaurants verminderde met 10 tot 15 procent, aldus voorzitter leo Chang van de sectie Chinees-Indische bedrijven van Ko- .LL' nklijke Horeca Nederland. Tweeverdieners en jongeren die ,'gk is na zes uur thuiskomen, halen steeds vaker een opwarm- of n v epvriesmaaltijd in de supermarkt in plaats van even snel een 'ijnrtie babi pangang of nassi te gaan eten. Supermarkten richten chook steeds nadrukkelijker op deze doelgroepen door meer 3DI int en klaar-maaltijden aan te bieden. ludenten redden neergestoken man burg» Vier studenten hebben woensdagnacht voorkomen dat n neergestoken Tilburger op een drukke verkeersweg is over- den. Zij dachten dat de 29-jarige man dronken was en zijn es midden op de weg lag uit te slapen. Daarom droegen ze m naar de middenberm en lieten hem daar achter, aldus een arte ilitiewoordvoerder gisteren. Agenten vonden de man, bij wie ihet eerste gezicht geen letsel te zien was. Maar toen zij zijn (opendeden, bleek de ernst van de situatie. Een spoedoperatie i nodig. De man was zwaargewond aan hart en longen. In band met de steekpartij is een 31-jarige Tilburger aangehou- i, een goede bekende van de man. unststof-vangrail komt er aan De vangrail vriend en vijand van de weggebruiker ijkt aan vernieuwing toe. Kunststof is het sleutelwoord. Een oot Europees consortium is begonnen met de ontwikkeling nnieuwe, betere en veiligere vangrails. TNO, dat de leiding eft bij dit project, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Zoge- lemde 'vezelversterkte' kunststof vangt volgens TNO klappen ier op. Dat geldt trouwens ook voor lantaarnpalen van kunst- if. Een kunststof exemplaar kan zó worden ontworpen dat hij een botsing gewoon afbreekt. iroenen tegen groter Duits vliegveld wegen De Nijmeegse fractie van De Groenen is samen met J litse collega's een actie begonnen tegen de plannen van de ji litse deelstaat Noordrijn-Westfalen om het voormalige militai- vliegveld Laarbruch in te zetten voor burgerluchtvaart. Laar- uch ligt bij de Duitse gemeente Kevelaer, ongeveer veertig ki neter van Nijmegen en tegenover de Limburgse gemeente ive tgen. Ook minister Jorritsma (verkeer) is tegen de uitbreiding 'icit tLaarbruch. Het ligt te dicht bij vliegveld Welschap bij Eind- ven en zou zelfs een bedreiging voor vliegveld Twenthe kun- nvormen. De Groenen hebben geheel andere argumenten: zij 'zen een toename van vliegtuiglawaai en vervuiling in de re- imei-voorzitter heeft moeten soebatten bezoek van de Amerikaanse ident Clinton aan Neder- iheeft er bijna toe geleid dat tweede Kamer een dag zou iien sluiten. Kamervoorzit- Bukman heeft uitgebreid rten soebatten om de Haag- olitie en het ministerie van enlandse zaken ervan te je Huigen dat die maatregel "•hem een stap te ver was. i zijn heel uitvoerige dis- ies geweest", zei Bukman ren in de Kamer. „Daarbij mijn uitgangspunt: Clinton ien Clinton, wij moeten ons ikunnen doen." :t bezoek van de president, voensdag op het Binnenhof ij herdenkingsbijeenkomst vijftig jaar Marshall-plan j oont, is omgeven met uit- eide veiligheidsmaatrege- Zo is de hele omgeving van kamergebouw afgezet voor eer. merleden kunnen enkele geen gebruik maken van trkeergarage aan het Plein. Algemeen Nederlands Pèrsbureai Drama in Haagse Schilderswijk lijkt wraakactie in familievete De daders van de brandstichting in een huis in de Haag se Frans Halsstraat, waarbij zes leden van een Turks ge zin omkwamen, blokkeerden zelfs de vluchtwegen die de bewoners hadden kunnen gebruiken. Dat blijkt uit de dossiers die advocaten van de vijf aangehouden verdach ten inmiddels in handen hebben. heidsdienst BVD, zo meldde TV-West gisteravond. Het regio nale tv-station baseerde zijn be richtgeving op een ambtsbe richt van de BVD. De aanslag had geen politieke achtergrond. De man wilde waarschijnlijk de dood van zijn eerder in Turkije vermoorde den haag anp De hoofdverdachte van de brandstichting, een 20-jarige man uit het oosten van Turkije, heeft nauwe banden met de Koerdische Arbeiderspartij PKK en werd al geruime tijd gevolgd door de Binnenlandse Veilig- nichtje wreken, aldus de Haagse nieuwszender. De famillie van de bij de brand omgekomen vrouw en kinderen zei niets te weten van welke moord dan ook. Bronnen binnen justitie be vestigen dat de vluchtwegen van het huis vóór de brand wa ren geblokkeerd. Het kwam er op neer dat de familie als ratten in de val zat. Volgens justitie komt het zelden voor dat daders van een aanslag zó wreed te werk gaan. In verband met de brand stichting hield de politie zater dag vijf verdachten (van 16 tot 26 jaar) aan. De 20-jarige man had volgens TV-West in Duits land contact met de PKK en vroeg de partij toestemming om de wraakactie uit te voeren. Hij kreeg die niet, maar reisde op 26 maart toch naar Den Haag, waar 's avonds de brand uit brak. De BVD wist volgens het tv-station van de komst van de verdachte, maar verloor de man voor de aanslag uit het oog. Ook volgens de verdediging is het zeker niet zo dat justitie na drukkelijk denkt dat de brand een politieke achtergrond heeft. „Uit de tqt nu toe beschikbaar gestelde stukken valt nog niet op te maken dat het om politie ke motieven gaat", meldt een raadsman. „Maar los van de verdenking van politie en justitie ontken nen de verdachten dat ze ook maar iets met de brandstichting te maken hebben. Zij hebben dus geen motief', zegt advocaat mr. M. Baumgarten. eveneens lid van het verdedigingsteam. De 56-jarige Hagenaar, ver dacht van brandstichting in zijn eigen woning in de David Bles straat, zit nog steeds vast. Hij kwam in het nieuws toen hij als één van de organisatoren van de Mars van Verdriet en Wan hoop (tér nagedachtenis aan de slachtoffers van de brand) stel de d«t hij dreigbrieven had ont vangen. Ook zijn mede-organi satoren nidden er één gekre gen. Later blèek dat hij die brieven zelf had verstuurd eh ook een brandje in z»jn woning zelf had gestient. De man wordt nu nog door deskundigen onderzocht. rotterdamEen compleet flatgebouw van vier verdiepingen is gisteren in Rotterdam naar een nieuwe plaats gereden, tachtig meter verderop. Vandaag wordt het op een nieuwe fundering verankerd en worden gas, water, stroom en telefoon weer aangesloten. De bewoners kunnen er dan weer in. De verplaatsing ging met meer geploeter gepaard dan de technici hadden verwacht. Door de overvloedige regenval was de grond waarover het 600 ton wegende gevaarte moest worden verreden doorweekt. Het was de grootste verplaat sing van een compleet bouwsel tot nu toe in Nederland. Veiplaatsing was goedkoper dan sloop en nieuwbouw, al bedragen de kosten nog altijd een half miljoen gulden. Op de plaats waar de flat heeft gestaan komen koop- en huurwoningen. foto anp marcel antonisse Verkiezingen Tweede Kamer toch op 6 mei DEN HAAG AN* De verkiezingen voor de Twee de Kanfer zijn vólgend jaar waarschijnlijk toch op 6 mei, zoals de regering voorstelt. Een poging van CDA en WD om de verkiezingen op 22 april te hou den maakt weinig kans van sla gen. De datum van 22 april werd vrijdag geopperd door premier Kok als ae enige reële mogelijk heid Als 6 mei niet door zal gaan, CDA en WD stelden gis teren eetl wetswijziging voor om tett hoogste veertien dagen af te wijken vart de vastgestelde datum. Omdat nu is bepaald dat de Verkiezingen tussen 4 en 10 mei rrioeten plaatsvinden, zoü 22 april nog net mogelijk zijn. kirfg van t gen voor, maar daarvoor moe ten dan wel zwaarwegende re denen zijn. Wat dat betreft zijn de argumenten van WD en CDA Volgens staatssecretaris KohnsUmrn van binnenlandse zakefl te Jicht, want slechts van 'campagnetechnische aard'. Die wegen niet zo zwaar als bijvoor beeld bestwaren van religieuze aard. Voorafgaand aan 6 mei zou den niet alleen dodenherden king (4 mei), maar ook bevrij dingsdag (5 mei) én Koningin nedag (30 april) volgens WD en CDA geen getchikte dagen zijn om campagne te voeren. Bo vendien wórdt de 'tulpvakantie' aangevoerd. Veel mensen zijn dan weg en gaan niet stemmen. D66 voélt weinig Voor een an dere datum. De PvdA vindt dat dit alleen mogelijk moet zijn als hierover brede politieke over eenstemming bestaat. Op woensdag kunnen zij de Tweede Kamer slechts te voet of op de fiets bereiken. In de Ka mer was flinke kritiek te horen op de maatregelen. Veel parle mentariërs voelen zich gewan trouwd en beknot in hun vrij heid. De veiligheidsmaatregelen zijn ook anderen in het verkeer de keelgat geschoten. Het in Den Haag bekende kunste naarsechtpaar Marcello en Els is een tegenactie begonnen. On der de noemer Who the fuck is- Bill Clinton ontwierpen ze een een poster die op zoveel moge lijk plaatsen in Den Haag moet worden opgehangen. De poster is gratis bij hun atelier af te ha len. Marcello en Els vinden de greep van de Amerikaanse ge heime dienst op de Hofstad te ver gaan. „Wij ergeren ons als oude hippies aan dit soort din gen. Het lijkt wel of we een ko lonie van de VS zijn. Dat is mis schien ook wel een beetje zo, maar toch." numegen anp De Gehandicaptenraad stelt het aangekondigde kort ge ding tegen de organisator van de Vierdaagse in Nijmegen uit tot waarschijnlijk 1999. De raad wilde afdwingen dat ook rolstoelers het Vierdaag- sekruisje zouden krijgen, maar denkt juridisch zvyak te staan, omdat discriminatie van gehandicapten nu nog niet wettelijk verboden is. Het bestuur van de Vier daagse besloot twee weken geleden nogal onverwacht dat rolstoelers toch mee mogen doen aan de wandeltocht, maar dat ze niet het felbegeer de Vierdaagsekruisje krijgen. De leden van de wandelbond hadden eerder dit jaar twee maal tegen deelname ge stemd. De Gehandicaptenraad heeft volgens voorzitter J. Troost onderzocht of het Vier- daagsekruis voor rolstoelers via de rechter afgedwongen zou kunnen worden. „Er blijkt echter dat discriminatie van gehandicapten mag. Deze groep is niet genoemd in de Wet gelijke behandeling. Een kort geding zouden we nu dus verliezen", aldus Troost. Troost verwacht dat in het komende Verdrag van Am sterdam een paragraaf zal staan waarin discriminatie van gehandicapten wordt ver boden. Uit politieke kringen heeft hij begrepen dat de re gering in juni met een wets voorstel over dit onderwerp komt. „We denken erover om met juridische actie te wach ten tot 1999. Dan heeft de strijd om rolstoeldeelname aan de Vierdaagse precies 25 jaar geduurd. Voorlopig willen we de druk even van de ketel halen", zegt Troost. Aan de komende Vierdaagse zullen tussen de tien en twin tig rolstoelers deelnemen. Waarschijnlijk rijden er ook rolstoelers uit Duitsland en de Verenigde Staten mee. Die krijgen als beloning Het Kruis, een nieuwe onderscheiding die de Gehandicaptenraad sa men met andere instanties heeft ingesteld. arnhem gpd gen hem werd geëlat. De officier van justitie vroeg bovendien een verbod voor de man om als advocbat op te treden geduren de vijf jaar. De SLM had beide vrouwen zes ton uitgekeerd als smarten geld voor de dood van hun man en zvfeger. De advocaat trad op als juridisch adviseur van de vrouwen. Hij nam vervolgens de financiële afwikkeling van het vonnis voor zijn rekening en zou daarbij 400.000 gulden in eigen zak hebben gestoken. De rechtbank doet op 5 juni uitspraak Het blinde vertrouwen dat twee Surinaamse vrouwen stelden in de Nederlandse advocatuur is sinds hun contact met hun Nij meegse raadsman als sneeuw voor de zon verdwenen. Beide zusters, nabestaanden van een slachtoffer van de SLM-vlieg- ramp op 7 juni 1989 in Surina me, beschuldigen de advocaat ervan hun vier ton te hebben af- jcuuggciu. De 44-jarige jurist stond giste ren terecht voor de rechtbank in Arnhem, waar twee jaar cel te- den haag gpd PvdA, WD en D66 hebben een compromis bereikt over het tijdstip waarop de vernieuwing in de hoogste klassen van havo en vwo wordt ingevoerd. Scho len die op 1 augustus 1998 nog niet klaar zijn met de groot scheepse veranderingen in het eindexamenprogramma, mo gen een jaar later beginnen. De 'voorlopers' kunnen op die da tum gewoon van start gaan. Staatssecretaris Netelenbos van onderwijs blijft ondanks het uitstel-naar-keuze bereid vijftig miljoen gulden extra uit te trek ken voor de nascholing van leerkrachten. Met dit gisteren gesloten akkoord voorkomen de paarse fractiespecialisten dat er een Kamermeerderheid ont staat die de invoering van het zogeheten 'studiehuis' met eindexamenprofielen op alle scholen met een jaar uitstelt. Behalve D66 wilden ook het CDA, Groenlinks, de kleine christelijke partijen en waar schijnlijk ook de SP en de oude renpartijen pas in 1999 met de vernieuwing beginnen. Veel scholen zijn nog niet klaar met de organisatie en de voorberei ding van de lessen. De nieuwe boeken komen pas in februari 1998. Bij uitstel zou de staatssecre taris geen extra geld beschik baar stellen voor de vernieu wingsoperatie, waardoor scho len onvoldoende geld zouden hebben voor de nascholing van docenten. Netelenbos maakte deze koppeling, maar D66 wei gerde zich daarbij neer te leg gen. D66-Kamerlid Lambrechts eiste extra geld en tijd. De D66- fractie had zelfs een eigen on derzoek uitgevoerd onder 48 scholen, waaruit bleek dat twee derde daarvan uitstel wenste. Door het compromis is de po litieke spanning uit het debat gehaald en kunnen scholen op gelucht adem halen. De drie fracties moeten zich nog wel uitspreken over het akkoord. Dat gebeurt dinsdag. Stel, opeens ziet u die ene auto waar u daadwerkelijk opneemt. Ên het renteper- al 'n tijdje naar op zoek bentEn het prijs- centage is in 9 van de 10 geVallen lager en ger bosklopper leelepeltje. Meer houtstof mag er inuari 1999 niet in de lucht zwe- een werkplaats die tien bij tien it meet en drie meter hoog is. Werk- ts en vakbonden hebben deze norm jaar geleden voor de houtverwer- |ebedrijven afgesproken. Inmiddels 6 'de afspraak het karakter van een ajj elijke verplichting gekregen. De Ar- >inspectie gaat controleren en de Bouw- en Houtbond is in Noord rand alvast een campagne begon- om de maatregel onder de aandacht te brengen van bazen en werknemers. De vakbond bezoekt verschillende hout verwerkende bedrijven. Daar wordt een voorlichtingsfilm gedraaid, gesproken met het personeel en worden suggesties voor verbetering van afzuig- en filterap- paratuur aangedragen. Vooral bij de meubelindustrie moet nog behoorlijk wat worden verbeterd, zo is de indruk van vakbondsbestuurders. Het vele schuurwerk veroorzaakt overlast, terwijl investeringen in beschermende voorzieningen achterblijven. Timmerbe drijven en houthandelaren hebben hun zaakjes in het algemeen wat beter voor elkaar. Grotere bedrijven blijken door- I gaans het verst te zijn met de invoering van maatregelen die het welzijn van de werknemers bevorderen. Het ziekteverzuim in de houtverwerken de industrie is hoger dan gemiddeld. Ronddwarrelend houtstof is volgens de FNV één van de oorzaken. Het stof kan onder meer astma, eczeem en irritatie J van ogen, huid en luchtwegen veroorza- I ken. j De investeringen die nodig zijn om de afgesproken norm te halen, kunnen uit- eenlopen van een paar duizend gulden tot enkele tonnen. Veelal betreft het klei nigheden. De vervanging van een bezem die voor opdwarrelend stof zorgt door een afzuigkap kan al wonderen doen. Bij iemand die een baard heeft, slüit het stofkapje mogelijk niet goed om de mond. De vakbond bepleit daarom maatwerk. Dat de FNV nu campagne voert voor het welzijn van werknemers, betekent niet dat de bond in dit opzicht de werkgevers tegenover zich vindt. Landelijk is afge sproken dat bonden en werkgevers ge zamenlijk de boer op gaan en daarnaast eigen activiteiten ontplooien. kaartje valt alleszins mee. Als u van tevo ren een VSB Doorlo pend Krediet heeft afgesloten, kunt u meteen toeslaan. Want daarmee heeft u altijd extra geld achter de hand voor onverwachte uit gaven. Met als belangrijk voordeel dat u alleen rente betaalt over het bedrag dat u dan bij andere ki'edietvefsttekkers. Wilt direct een Doorlopend Krediet afsluiten? Bel dan grétiS met onze leen- adviséurs:06-0331 Ze zijn 24 Uur per dag bereikbaar Des te eerder staat uw droomauto voor de deur. VSB»BANK VSB. Daar kom je verder mee. ma WOfHj (fKHrntming

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5