OM bezorgd over inzet politie Leeuwarden - Maastricht van f 67,5ö voor f40,50. Binnenland Pater van de blijheid Spoorbrug Dordrecht bijna klaar Vredesmissie zit veel veteranen niet lekker Achterban PvdA wil meer actie tegen autoverkeer Werkgevers willen afspraak over beperken broeikaseffect Christelijke scholen gaan 'banenpoolen' )eze meneer heeft gewoon veel mensen belazerd' hauffeur kreeg overdosis straling fftsTEDT» Duitsland zoekt een Nederlandse chauffeur die heeft jootgestaan aan een grote dosis straling uit een zwaar radioac- eve staaf met cesium 137. De staaf zat tussen een lading koper groot die de chauffeur vervoerde van Hamburg naar Hettstedt. je man moet dringend door een arts worden onderzocht, want straling uit de staaf is duizend keer zo hoog als verantwoord (ordt geacht. De staaf zou oorspronkelijk uit Frankrijk komen ntverd vorige week donderdag ontdekt op het terrein van een ietaalbedrijf in Hettstedt. De Duitse federale recherche BKA en iterpoi zijn ingeschakeld bij het onderzoek naar de herkomst an de staaf. s tupsen vreten de bomen weer kaal iifiENiNGENEen nieuwe rupsenplaag teistert Nederland. Op Jrijke plaatsen zijn bomen kaalgevreten door rupsen van de leine en grote wintervlinder. Die beestjes zijn volstrekt onge- aarlijk voor mens en dier en ook de bomen herstellen betrekke- jksnel, zegt woordvoerder Stigter van de Plantenziektekundige ienst in Wageningen. Stigter zegt dat hij momenteel uit het he- j land wordt gebeld door mensen die de rupsen van de winter - linder aanzien voor de processierups. Volgens hem zijn de /j eestjes heel makkelijk uit elkaar te houden: de processierups ^eet geen bomen kaal. )R houdt vast aan vertrek Brinkman n ttterdaa*» De ondernemingsraad van de politie Rotterdam- ijnmond staat nog steeds lijnrecht tegenover korpsbeheerder eper in het conflict rond korpschef Brinkman. De OR wil ook aeen gesprek met Peper dat de korpschef opstapt. De bonden :e jonden zich positiever. De eis dat Brinkman weg moet, die niet Ie politiebonden stellen, is niet van tafel, maar is gisteravond ok niet aan de orde gekomen. Peper zelf sprak over een 'goed ■erleg' en Brinkmans vertrek is niet aan de orde. „Hij blijft", zei [ederlander zit langst op paal ■tau» Samen met twee Duitsers heeft de Nederlander Wim r aerds gistermiddag het wereldrecord paalzitten gebroken. In ei Duitse plaatsje Soltau overschreed de 24-jarige de 505 uur etot nu toe als recordtijd gold. Alaerds, die in het Noord-Duit- 'je Leer woont, wil vooralsnog doorgaan. olitie Bemmel pakt dertig jongeren umel» De politie in Bemmel heeft na een onderzoek van ruim sweken in totaal dertig jongeren opgepakt, die in de afgelo- n maanden een spoor van vernielingen hebben getrokken üor de Bemmelse wijk 't Hoogh. Ook maakten de jongeren in leeftijd van 13 tot 29 jaar zich schuldig aan geweldplegingen bedreigingen. De jongeren blijken te behoren tot twee groe- V( in, die in wisselende samenstelling in Bemmel en omgeving indzwierven. Zij vernielden onder meer het gemeentehuis van rnmel en schoten met een luchtbuks op voorbijgangers. Bij liszoekingen vond de politie messen en pistolen. CROLOGIE: LEOPOLD VERHAGEN ;r Leopold Verhagen, die eravond op 88-jarige leeftijd Eindhoven is overleden, ig vooral bekendheid door dagsluitingen voor de KRO- visie. In Haarlem is hij bij de ere generatie nog bekend ;odsdienstleraar aan het Tri- itslyceum aan de Zijlweg, hij in de jaren vijftig voor las stond. Hij woonde in die het Augustijnerconvent it de school. Al op jonge tijd schopte de doortastende imbitieuze pater het hier tot erhagen viel de mensen niet met dogma's en verma len, maar stelde zich ten de kijkers te wijzen op de /oud en blijheid van het ge- Daarbij maakte de pater het opvallend witte haar ruik van stunts. Zo haalde eens een mechanische en echte muis te voorschijn duidelijk te maken dat in al- de Schepper te zien is. Aan hand van een portiersloge akte hij duidelijk dat ieder- eens de poort van het eeu- leven moet doorgaan, irhagen, op 7 augustus 1908 aren iri Helmond, trad in toe tot de orde der Augus- in. In 1933 werd hij tot iter gewijd, waarna hij in riem ging werken. De mees- iren van zijn kloosterleven bracht hij door in Eind- en, waar hij tot zijn pen- godsdienstleraar aan een 'as. i de KRO kwam hij in 1953 het hoofd van de KRO-tele- Castelijns, die Verhagen ie uit de tijd dat hij nog bij werkte. In 1967 besloot n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dier Agent is er niet als hij nodig is'. De top van het openbaar ministerie (ON) maakt zich grote zorgen over de flexibiliteit en kwalite^ van de poli tie'. De sterke rechtspositie van de dienders maakt het moeilijk om de politie naar tijd, plaats en omstandighe den in te zetten. Wat dat betreft wijkt derechtspositie van politiefunctionarissen 'schrijnend' afvan bijvoor beeld die van de werknemers in de bejaardenzorg. den haag anpSteenhuis zei veder dat de OM- top zich teven: zorgen maakt Dat zei procureur-generaal over de kwalitei van het politie- Steenhuis gisteren op een hoor- werk. Hij wees in dit verband zitting in de Tweede Kamer naar een receit gepubliceerd over de kabinetsplannen om de onderzoek, wairuit blijkt dat Politiewet 1993 aan te passen, maar 47 procen van de Neder landse bevolking tevreden is over de politie. De voorzitter van het college, procureur-generaal Docters van Leeuwen, plaatste kanttekenin gen bij de plannen om de regio nale politiekorpsen weer meer vanuit centraal niveau te gaan aansturen. Vorig jaar uitte de Kamer al kritiek op de regionale korpsen, die nu te veel hun ei gen gang kunnen gaan en daar bij volgens de Kamer verkeerde prioriteiten stellen. De politie ministers Dijkstal en Sorgdrager willen met name dat de korpsen meer aandacht besteden aan criminaliteitsbestrijding. Docters van Leeuwen wees erop dat de ervaringen met cen trale aansturing in de voormali ge Oostblok-landen een mens 'niet vrolijk' maken. Volgens hem zijn de huidige mogelijk heden voor overleg tussen mi nisters aan de ene kant en poli tieleiding en OM bovendien nog niet uitgeput. De korpsbeheerders willen dat de ministers de politielei ding jaarlijks voorzien van een lijst met landelijke prioriteiten, zo merkte burgemeester van Nijmegen De Hondt op in zijn functie als voorzitter van het korpsbeheerdersberaad. Nu komt het volgens hem nog voor dat zij 'uit de krant moeten le zen aan welke zaken de politiek prioriteit wil geven'. Als voor beeld hiervan noemde hij de door de Kamer gewenste en vervolgens door minister Sorg drager toegezegde extra aan dacht die de korpsen moeten geven aan jeugd- en zedenza ken. Subsidie voor koper huurhuis den haag gpd Mensen die een huurwoning willen kopen, moeten de eerste jaren een bijdrage van de over heid krijgen waarmee ze kun nen wennen aan de hogere woonlasten. Staatssecetaris Tommei van volkshuisvesting wil op die memier het eigen-wo- ningbezit onder lagere en mid deninkomens stimuleren. Om de overgang van huur naar koop soepel te laten verlo pen wil Tommei mensen met een inkomen tot modaal vijf jaar lang een steeds iets lagere 'gewenningsbijdrage' geven. Het eerste jaar wordt het ver schil geheel bijgepast. de KRO aan de epilogen een einde te maken. In plaats van de pater droeg een acteur een evangelietekst voor, waarna een exegeet de tekst uitlegde. Ver hagen was zeer teleurgesteld over dit naar zijn mening 'onbe schofte' besluit, waarvan hij de redenen naar eigen zeggen nooit heeft begrepen. Na zijn pensionering werd Verhagen, die altijd zijn habijt is blijven dragen, beheerder van het mu seum in het klooster Mariënha- ge in Eindhoven, waarin hij woonde. Verhagen stond een behou dend rooms-katholicisme voor. „De katholieke kerk is altijd conservatief. Het is een kerk die zich aan regels houdt en ach teraf altijd gelijk krijgt", zei hij in 1989 tegen de 'Gooi en Eem- lander. den haag henk van 't klooster Dordrecht Niet alleen vanaf de grond, ook vanuit de lucht ziet de wat futuristisch vormgegeven nieuwe spoorhefbrug over de Oude Maas bij Dordrecht er indrukwekkend uit. Deze maand leggen de Nederlandse Spoorwegen de laatste hand aan de verdubbeling van de lijn tussen Dordrecht en Rotterdam-Zuid. foto anp dick sellenraad den haag anp Eén op de vijf deelnemers aan internationale vredes- en crisis beheersingsoperaties onder vindt na afloop nog hinder van de ervaringen ter plekke. In vier tot vijf procent van de gevallen is er zelfs sprake van een trau ma, zo heeft onderzoek van de Vrije Universiteit in Amsterdam uitgewezen. De onderzoekers ondervroegen 3.500 militairen die sinds 1975 aan een missie hebben deelgenomen. Over de begeleiding tijdens de missie zijn bijna alle militai ren tevreden. Over de voorbe reiding is slechts de helft echt te spreken, terwijl bijna eenderde ontevreden is over de nazorg. De commissie-Tiesinga, die zich buigt over het veteranen- vraagstuk, prees staatssecretaris Gmelich Meijling van defensie gisteren bij de presentatie van het rapport voor het tot nu toe ontwikkelde veteranenbeleid. Er valt echter nog wel het een en ander aan te vullen, vindt voorzitter Tiesinga. Gebleken is dat veel veteranen denken dat hun bijdragen aan de missies niet worden gewaardeerd en ge respecteerd door defensie, sa menleving en pers. Daar ligt dus een mooie taak voor het minis terie, vindt Tiesenga. Ook moet aan de militairen te allen tijde worden duidelijk gemaakt dat iedereen klachten kan krijgen door uitzending en dat dit dus heel gewoon is. utrecht. anp Het onderzoek onder de ach terban is gedaan als voorberei ding op het verkiezingspro gramma. PvdA-milieuwoord- voerder Crone maakte de resul taten gisteren bekend tijdens een partijbijeenkomst in Utrecht. Helemaal ontevreden zijn de leden en stemmers niet. Ze geven de fractie een mooi cijfer voor de pogingen om het belastingstelsel te 'vergroenen' (ecotax) en broeikasgassen te rug te dringen. De PvdA heeft te weinig gedaan om de groei van het wegverkeer terug te dringen en het open baar vervoer te bevorderen, vin den de PvdA-leden. De fractie zette zich ook onvoldoende in om de landbouw- en mestpro blematiek aan te pakken. Daar naast krijgen de Kamerleden een dikke onvoldoende voor hun inzet rond de uitbreiding van Schiphol en de nachtvluch ten op luchthaven Beek. den haag «anp den haag» anp Leopold Verhagen. foto anp Als de overheid afziet van wet telijke maatregelen om de uit stoot het broeikasgas kooldioxi de (C02) te beperken, zal het Nederlandse bedrijfsleven zich verplichten zijn producten met zo min mogelijk energie te ma ken. Dat voorstel deed VNO- NCW voorzitter Blankert giste ren als voorschot op de in juni te verschijnen kabinetsnota 'Milieu en Economie'. Als Nederlandse bedrijven qua energie-efficiency niet tot de wereldtop behoren, verplich ten zij zich in een convenant tot investeringen om snel tot die top te gaan behoren. Een onaf hankelijk instituut onderzoekt jaarlijks het energieverbruik van bedrijven ten opzichte interna tionale concurrenten. VNO-NCW wil de prestatie van de Nederlandse industrie vergelijken met die in andere West-Europese landen, Japan en de Verenigde Staten. „Ook anderen nemen milieumaatre gelen. Je staat aan een relatieve top en moet steels zorgen daar te blijven. Stilzitten is achterblij ven. Zit je aan de top, dan zit je goed." Volgens de werkgeversvoor zitter komt de concurrentiepo sitie van met name energie-in tensieve bedrijven in gevaar als de Nederlandse overheid maat regelen en harde doelstellingen oplegt. Hij stelt cat de nieuwe convenantsvorm, waarbij de milieuprestatie nternationaal vergeleken wordt, een maxima le milieuprestatie oplevert zon der dat de concurrentiepositie in gevaar komt. De werkgeversvoorzitter wijst op de goede ervaringen die zijn opgedaan met tientallen con- venanten waarin bedrijfstakken zich vastleggen binnen een be paalde periode hun vervuiling met een bepaald percentage te rug te dringen. Blankert stelt déjt maatschap pelijke druk van ionsumenten en milieugroeperingen ervoor zal zorgen dat bedrijven bij de top willen blijven. „Het gaat er ook om op welte manier je winst maakt. Daarnaast volgen er maatregelen als bedrijven zich niet houden aan de afspra ken in het convenant." De werkgeversorganisatie stelt dat de ministeries van milieu en economische zaken enthousiast zijn over het voor stel. Milieubeheer is samen met andere departementen naar ei gen zeggen al 'volop in gesprek' met het bedrijfsleven over de aanpak die VNO-NCW voor staat. Volgens een zegsman is het voorstel 'heel interessant', al kan het wel betekenen dat het ministerie geen concrete doel stellingen meer formuleert. MilieuDefensie en Natuur en Milieu spreken daarentegen van een 'stap terug'. Het loslaten van heldere doelstellingen is volgens beide funest, omdat elk richtsnoer dan ontbreekt. Bo vendien gaat het beleid dan uit van relatieve milieubelasting in plaats van absolute. „Ten op zichte van Duitsland kun je het beter doen, maar intussen in ei gen land in absolute zin meer vervuilen." Om de werkloosheid onder do centen terug te dringen, gaan christelijke middelbare scholen proberen hun personeel bij el kaar onder te brengen. Deze in terne arbeidsmarkt moet er toe leiden dat docenten minder snel opbranden en meer zeker heid krijgen dat zij aan het werk kunnen blijven. Minder werkloosheid is niet alleen prettig voor de docenten, het scheelt de scholen ook geld. De christelijke scholen maken gebruik van de mogelijkheid om zelf de uitkeringen aan hun werkloze docenten te betalen. In ruil daarvoor hoeven zij min der premie te betalen aan het Participatiefonds, dat normaal gesproken de uitkeringen be taalt. De afspraak betekent dat de scholen in geval van een vaca ture niet mëer een advertentie kunnen plaatsen om een ge schikte kandidaat te vinden, maar moeten putten uit het be stand van de gezamenlijke scholen. Het is nog onduidelijk hoeveel scholen gaan meedoen aan de interne arbeidsmarkt. mnanten Adje' van Albeco hoort drie jaar eisen mg rene van leusden l-jarige voormalige directeur van eleggingsconsortium Albeco zweeg ten. „Ik ben op dit moment niet in adequaat te reageren. Ik heb last Yn hart en zit onder de medicij- zei de oprichter van het failliete neen Beleggings Consortium (Albë- an het begin van de zes uur duren- tafzaak wegen oplichting. :ek een bewust gekozen strategie astige' vragen van rechtbankvoor- Holtrop uit de weg te gaan. Aan- elijk blikte de man, als er weer zo'n kwam, hulpeloos over de schouder irichting van zijn advocaat Moszko- Bij de latere vragen wees de Hage- echter steeds geroutineerder op Dvijgrecht. Zo bleef ook de ham- 6onbeantwoord: waar zijn de mil- en van al die mensen die via hem in 'anten hebben belegd? er beweerde Diamanten Adje, zoals bijnaam luidt, de miljoenen te heb- üebruikt voor de aanschaf van ruwe 'anten uit Congo en Angola. Meer ehij er 'uit angst voor concurrenten ublicaties' nooit over kwijt, er één moment is het te vertellen, is het nu", probeerde rechter Holtrop gis teren, maar vergeefs. Officier van justitie Horstink gaf daarom maar haar visie: „Als de verdachte zegt dat hij er ruwe diamanten voor heeft gekocht, waarom komt hij daar dan niet mee op de prop pen? Omdat ze er niet zijn. Meneer heeft gewoon een hele hoop mensen belazerd en is er met het geld vandoor gegaan." Ze eiste driejaar gevangenisstraf. Als de rechtbank die straf oplegt, komt de Ha genaar over anderhalfjaar vrij. Van de 20,7 miljoen aan ingelegd geld is 3,4 mil joen boven water gekomen. Enkele honderden kleine beleggers wer den in de jaren 1994 en 1995 aangetrok ken door krantenadvertenties en een luxe uitgevoerde prospectus, waarin po tentiële deelnemers werd aanbevolen 35.000 gulden te beleggen in 'loepzuive re' diamanten van 1 karaat ter waarde van 30 mille (prijspeil van 1992). Ze kon den ook een veelvoud van die 35 mille inzetten. Albeco, de handelsnaam van de bv's Blees Vastgoed en Pit Beheer, zou de diamanten in onderpand geven bij de stichting Toezicht Vuistpand, die later aan Albeco gelieerd bleek te zijn. Deelnemers werd onder meer een ren dement voorgespiegeld van netto 13,5 procent, belastingvrij. Dat zou mogelijk zijn omdat Albeco, dat een interme diaire functie zou vervullen tussen de besloten diamantwereld en de particu liere belegger, op de diamanten een winst van 22 procent zei te kunnen ha len. Om de zaak zo betrouwbaar moge lijk te laten overkomen, konden inves teerders hun geld op rekening van eên (ex-)notaris storten. Albeco ging eind 1995 failliet omdat steeds meer investeerders na negatiéve berichten over het fonds hun inleg tè- rugeisten. De waarde van de diamanten bleek veel lager dan 30 mille. Bovendien waren ze lang niet allemaal loepzuiver. In de strafzaak was het aantal verméen- de gevallen van oplichting om redenen van efficiency beperkt tot vijf. Een van de gedupeerden had een nieuwe hypo theek op zijn woning genomen om ruim 100.000 gulden te kunnen investeren. Een ex-medewerker, die ook als ver dachte is aangemerkt, heeft verklaard dat hij van de Albeco-baas moest knoei en.met de administratie. Een andere ex- medewerker moest bij Albeco-Luxem- burg, waar miljoenen naartoe zijn ge sluisd, computergegevens vernietigen, mogelijk om te voorkomen dat deze in handen van opsporingsambtenaren zouden vallen. Toen het openbaar ministerie in novem ber 1996 begreep dat de diamanten koopman bezig was een valse admini stratie op te bouwen, ging het over tot de arrestatie en tot huiszoekingen. Advocaat Moszkowicz noemde het 'op merkelijk' dat zo veel beleggers Albeco trouw zijn gebleven. Zestig van hen eis ten hun geld terug, 159 wilden door gaan. Moszkowicz vond dat zijn cliënt geen kans heeft gehad de beloften waar te maken: „De looptijd van geen enkele overeenkomst was verstreken toen hij werd aangehouden. Diamanten Adje wenste aan het slot van de zitting plotseling geen gebruik meer te maken van het zwijgrecht. Hij verruil de het moeiteloos voor het recht op het laatste woord: „Ik ben absoluut onschul dig. Ik heb gehandeld in een eerlijk pro duct en ik heb nooit de bedoeling gehad mensen te benadelen. Bepaalde krach ten zijn erop uit mij kapot te maken. Dat is ze gelukt." Uitspraak op 5 juni. 40% korting met de Voordeel-urenkaart. op alle treinreizen in Nederland vanaf 9 uur 's morgens en in het weekend voor maar f 99,00 per jaar (en een pasfoto) ieder z'n trein

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3