C Lisse: van 'gezapig doorhollen' naar de amateurtop De as van Scheveningen en de spitsen van Lisse Sport jörn Raven (fc Zwolle) naar Katwijk DAIHATSU ss MULDER-LEIDERDORP CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF *.ROB ONDERWATER, 071-5356463 Cock Jol schat kansen tegen Lisse 'fifty-fifty' LISSE De trainer van Schevenin- gen, Cock Jol, schat de kan sen voor Scheveningen en FC Lisse gelijk. „Het is fifty- fifty. Na de winterstop heeft FC Lisse weliswaar veel meer punten gehaald, wij hebben net op tijd ons ritme hervon den." Scheveningen onder streepte de vorm nog eens afgelopen dinsdag, toen de ploeg met 2-1 van de ama teurs van ADO Den Haag won. Daarmee bereikte de ploeg de Finale van de West 3 Cup. Volgens Jol kampen sommi ge spelers van zijn selectie met lichte blessures, maar de trainer verwacht al zijn spe lers fit aan de start te hebben morgen in Rijnsburg. Marcel de Jager is geschorst. Ted Immers begint met de zelfde elf spelers als vorige week aan het beslissingsduel. Gisteravond werkte de ploeg een rustige training af, waar in veel werd afgewerkt op het doel. „De ploeg is scherp. Als we daaraan op de laatste training nog zouden moeten werken, zou het niet best zijn." datum FC Lisse Punten Plaats Scheveningen Punten Plaats 7 september Achilles V (t) 1-2 0 11 Kloetinge (t) 1-1 1 7 14 september Noordwijk (u) 2-2 1 11 Quick Boys (u) 2-2 2 9 21 september Kloetinge (t) 1-0 4 9 ARC (t) 3-1 5 6 28 september Quick Boys (u) 2-0 4 12 H'jansdam (u) 0-2 8 1 5 oktober ARC (t) 2-2 5 10 Kozakken B(u) 0-2 11 1 12 oktober Schevening (u) 4-1 5 11 Lisse (t) 4-1 14 1 19 oktober Kozakken B (t) 4-1 8 9 Veere(u) 1-4 17 1 2 november H'jansdam (u) 2-6 11 8 ASWH (t) 2-0 20 1 9 november Veere (u) 0-0 12 10 Katwijk (u) 3-3 21 1 16 november ASWH (t) 2-3 12 10 Rijnsburg (t) 2-3 21 1 23 november Katwijk (u) afg 12 10 Hoek(u) 1-4 24 1 7 december Hoek(u) 1-5 15 8 Noordwijk (u) 0-3 2/ 1 14 december Achilles V (u) 0-4 18 7 Kloetinge (u) 2-3 30 1 15 februari Noordwijk (t) 2-1 21 5 Quick B (t) 2-1 33 1 22 februari Katwijk (u) 1-3 24 4 33 1 1 maart Kloetinge (u) 3-3 25 5 ARC (u) 2-4 36 1 8 maart Quick B (t) 1-0 28 4 H'jansdam (t) 2-1 39 1 15 maart Rijnsburg (t) 4-2 31 4 Achilles (t) 0-1 39 1 22 maart ARC (u) 1-4 34 2 Kozakken B (t) 3-1 42 1 29 maart Scheven (t) 4-3 37 2 Lisse (u) 4-3 42 1 5 april Kozakken B(u) 0-4 40 2 Veere (t) 6-1 45 1 12 april Hoek (t) 4-1 43 2 Noordwijk (t) 2-2 46 1 19 april H'jansdam (t) 2-2 44 2 ASWH (u) 3-1 46 1 26 april Veere (t) 4-1 47 1 Katwijk (t) 2-2 47 2 3 mei ASWH (u) 3-3 48 1 Rijnsburg (u) 3-3 48 2 Katwijk (t) 3-1 51 1 Hoek (t) 3-0 51 2 17 mei Rijnsburg (u) 1-2 54 1 Achilles (u) 2-3 54 2 inswaardigheden iktober: ontslag Paul Bahlmann bij FC Lisse «ember Dennis van der Ing (assistent) wordt tijdelijk eerste man en start met 6-2 ze- lij Heerjansdam rember: Martin Jol verlaat Scheveningen voor Roda JC. «ember: Cock Jol zit bij Scheveningen de de bank l« #vember: FC Lisse haalt Ted Immers binnen als hoofdtrainer a member: Dennis van der Ing zit voor het laatst op de bank bij FC Lisse. 3 cember Ted Immers start bij Lisse met 5-1 zege bij Hoek "UKROB ONDERWATER 'oetbalvereniging Katwijk heeft komend sei- i Björn Raven in de gelederen. Raven speelt tënteel voor FC Zwolle en heeft zijn oplei- genoten bij PSV en Feyenoord. De prof moet icature van rechterspits opvullen bij de oran- mden. Raven (22) heeft zich inmiddels geves in Rijswijk. "'en is niet de enige voorhoedespeler die Kat- aantrekt. Van HW komt Marcus Kean over. een Amerikaan, kan op veel posities in de al uit de voeten. Voorts heeft de ploeg van trainer Bob Kootwijk Paul Jansen binnengehaald. Hij speelt momenteel bij de amateurs van ADO- /Den Haag en is een verdedigend ingestelde 'linkspoot'. Zoals bekend gaat Jan Lijst Katwijk verlaten, hij stapt over naar het Voorburgse Devjo. Rob Teeu- wisse twijfelt nog over zijn verblijf bij Katwijk, dat overigens als districts-bekerkampioen direct is geplaatst voor de KNVB-beker. Dat gebeurde na loting. Noordwijk is geplaatst voor de voorronde, die op 31 mei wordt afgewerkt. Bij een kam pioenschap plaatst FC Lisse zich direct voor de KNVB-beker. DEALER VOOR GROOT LEIDEN, KATWIJK, NOORDWIJK, E.O. WEVERSBAAN 10 TELNR. 071 -5894200 Bakker fluit beslissingsduel De KNVB heeft scheidsrechter Bakker uit Ermelo aangewezen voor het beslissingsduel tussen Schevenningen en FC Lisse. Bakker floot de wedstrijd Lisse - Heerjansdam op 19 april. In die wedstrijd gaf FC Lisse tegen tien man een 2-1 voorsprong weg. Arie Kurver: 'De kracht van de bank is doorslaggevend' Frans Koenen en Henk Wisman zien Scheveningen morgen als favoriet op het veld van Rijns- burgse Boys verschijnen. Bob Kootwijk twijfelt en houdt zijn geld in zijn zak en Arie Kurver gelooft volledig in de kansen van FC Lisse: „Voor mij is FC Lisse de ploeg die morgen de ti tel pakt. Ik vond Lisse scherper dan Scheveningen." Het viertal zag, gezeten op de bank van de tegenstander, FC Lisse en Scheveningen dit sei zoen tweemaal in actie. Kurver van Rijnsburgse Boys, Wisman van Quick Boys, Kootwijk van Katwijk en Koenen van ARC hielden verder het hele seizoen nadrukkelijk de ontwikkelingen in de hoofdklasse A van de za terdagamateurs in de gaten. Vier trainers met recht van spreken dus, als dé vraag aan de orde komt: welke ploeg pakt morgen het kampioenschap van de zaterdagse Serie A? Kurver, de trainer die bij Rijnsburgse Boys aan zijn laatste dagen bezig is, baseert zijn stelling op wat hij in de slotfase van de competitie van beide teams heeft gezien. In een tijdsbestek van drie weken be- kampten de geelzwarten Sche veningen en FC Lisse. Een ver schil vandag en nacht, vindt Kurver: „Tegen Scheveningen bleven wij met een gehandicapt team betrekkelijk eenvoudig overeind, door Lisse werden we af en toe van het veld geblazen. Als ik geld zou hebben, zou ik het op Lisse zetten. ARC-collega Frans Koenen dus niet. De evenals Kurver bij zijn vereniging vertrekkende Koenen noemt Scheveningen ten opzichte van FC Lisse 'de betere ploeg'. Koenen: „Als je alleen al kijkt naar de as van Scheveningen. Spelers* als Knoester, Cramer, Danen, Blok en de twee De Jagers hebben zo veel kwaliteit dat Scheveningen maar moeilijk te verslaan is. En dan vergeet ik Hans Tellier nog, die binnen die ploeg ook een belangrijke rol speelt. Als je bij Lisse twee, drie spelers uitscha kelt, is Lisse direct een heel stuk minder. Bij Scheveningen moet je er zeven lamleggen en dan nog loop je de kans dat de num mers acht en negen hoofdrollen grijpen. Nee, als Scheveningen compleet is, geef ik die ploeg de beste kans." In dat deel van die zienswijze vindt Koenen Katwijk-coach Bob Kootwijk aan zijn zijde: „Ik weet niet hoe het zit met schor singen en blessures. Maar op volle kracht schat ik Schevenin gen hoger in dan FC Lisse. Op cruciale plaatsen in het team heeft Scheveningen normaal gesproken perfecte spelers staan. Danen, Knoester en Blok - met dat soort jongens win je belangrijke wedstrijden, die kunnen wedstrijden naar hun hand zetten. Daarbij heeft Sche veningen meer ervaring in de ploeg." Beaamt ook Henk Wisman. De volgend seizoen op sport park Middelmors actieve huidi ge oefenmeester van Quick Boys denkt dat die routine de doorslag zal gaan geven. De Amsterdammer: „Lisse heeft natuurlijk een schitterende serie neergezet. Maar het gaat mor gen om meer dan alleen een partijtje voetbal. Het gaat om de spanning, het gaat er om welke ploeg het beste tegen de druk bestand is. En ik denk dat dat Scheveningen is. Dat Scheve ningen na de winter een minde re periode heeft gekend, speelt morgen niet echt mee. Toen het echt moest, is de ploeg weer gaan winnen. Dat zegt ook wel iets over de mentale kracht van dat team." Het is juist op dat niet onbe langrijke onderdeel van het edele voetbalspelletje waar bij Kootwijk de twijfels weer begin nen: „Scheveningen heeft het allemaal al een keer meege maakt. Natuurlijk wil iedereen bij die club weer kampioen worden, maar ik denk dat de drijfveer bij Lisse sterker is. Die jongens zijn al een paar keer tweede geworden, die hebben nu echt zoiets van: dit laten we niet meer liggen. Het moet nu gaan gebeuren." De Katwijk-trainer heeft friet die stelling in Kurver een mede stander, ('Bij Lisse hunkeren ze echt naar de titel'), zoals beiden elkaar ook steunen in de over tuiging dat de kracht van de bank wel eens doorslaggevend zou kunnen worden. Kurver: „Van Duyvenbode, Wiebenga en Kleyn. Als je die drie jongens aan de kant kunt houden, heb je wat in huis. Immers kan dat en dat maakt op dit moment het verschil met Schevenin gen." Verschil dat eveneens wordt gemaakt door de spitsen van FC Lisse. Het trio Simons, Linger en Van Bemmel wordt door al- levier de trainers uitgebreid ge prezen. Koenen: „Scheveningen heeft individueel meer kwaliteit, maar Lisse heeft natuurlijk wel razendgevaarlijke spitsen." Kootwijk: „Dat zijn jongens die je negentig minuten lang in de gaten moet houden en dat zal niet gemakkelijk zijn." Kurver: „Het ziet er zo eenvoudig uit. Breed, nog eens breed en dan dat steekpassje. Maar het is zo moeilijk te verdedigen." Met de scherpte van de spit sen, wordt ook het meespelen én de vorm van Leon van der Zwet door de vakmensen van eminent belang geacht. Kurver weer: „Als je Van der Zwet uit de wedstrijd haalt, breng je Lis se in de problemen. Maar dat werkt wel twee kanten op, je staat achterin dan toch een-op een te verdedigen. En dan krijg je dat verhaal van die spitsen weer." Het is duidelijk: de onduide lijkheid blijft. Vooraf kan heel wat worden afgepraat over zo'n wedstrijd, kunnen sterke en zwakke punten van twee ploe gen in redelijkheid tegen elkaar worden weggestreept. Maar dit soort wedstrijden laat zich ook door de kenners heel moeilijk voorspellen. Of, zoals Kurver, mede namens zijn morgen allen ook op Middelmors aanwezige collega's stelt: „Deze partijen staan op zich. Ik hou het op FC Lisse. Maar je loopt wel altijd de kans dat Ron de Jager er twee vanaf veertig meter inpegelt. En dan wordt het gewoon Scheve ningen, blijft er van al je mooie bespiegelingen vooraf niets meer over." LD Cup-finale Quick Boys Al morgen om 15.00 uur NOORDWUK ADO Den Haag A2 - Quick Boys Al is morgen een publiekstrek ker bij het toernooi om de Leidsch Dagblad Cup. De finale staat om 15.00 uuur gepland op het hoofdterrein van sportpark Duinwetering in Noordwijk. Het duel Ter Leede 2 - Schevenin gen 2 gaat om 12.15 uur van start. amige bestuursleden van er Boys vonden het maar die fusie met Sportclub Lis- in 1981. De 'Boys' waren 22 swaar kleiner, maar waren stuk ambitieuzer. Bij de 19 iwe, grote Fusieclub Lisse het er allemaal veel recrea- er aan toe gaan; die be- 17 irsleden legden hun functie [.Zestien jaar later blijkt het •jg maal wel mee te vallen. FC e speelt morgen om het jg pioenschap in de hoogste x van het zaterdagvoetbal. 15 Jaar durfde Lisser Boys niet ivan te dromen. a och duurde het na de fusie i, voordat de nieuwe club in «aten kreeg dat er ook voor Lisse een mooie toekomst in verschiet lag. „We hadden beginperiode de handen om in de middenmoot van tweede klasse te blijven", de toenmalig eerste-elftal- ler en huidige 'technische Frans van der Laan nog. vergoedingen aan spelers al helemaal geen sprake. Bröring, die in de begin- een jaartje bij FC Lisse lalde en later als trainer terugkeren, herinnert zich |dat er in Lisse 'zelfs geen ingeld' werd uitgekeerd, ig kwam naar Lisse met maatjes Sjoerd Boot en de iddels overleden Hans iigeest. Maar ook de verster- >en uit Noordwijk leverden Igeen succes op. Bröring: t voetbal werd met ons erbij beter; Boot en Westgeest ai geen technische voetbal- 'V Wij hebben er wel beleving bracht, tot dan toe was het beetje gezapig doorhollen Wij hebben ze felheid scherpte proberen bij te &n irS( isschien dat trainer Wim Ei- ip Ier daar nog van heeft kun- j profiteren. De trainer uit (je elle aan de IJssel begon in I aan een zevenjarig be- 1. „Een periode van presta- d bewustwording", noemt foi is van der Laan het 'tijdperk tnder'. De huidige trainer Spijkenisse trof naar eigen o en in Lisse 'een grijze muis' „Het was toen nog niet iduidelijk of de zaterdag- of ondagtak de boventoon zou voeren." lander gooide zijn enthou- me in de strijd. En: „Mede door mijn aanpak kreeg men in de gaten dat het best leuk is om te presteren." De plaats in de middenmoot werd ingeruild voor een plaatsje in de top van de ranglijst van de tweede klas se en in 1989 maakte FC Lisse de stap naar het hoogste ama teurniveau. „Dat eerste jaar in de eerste klasse zijn er een paar belangrij ke stappen gezet. Er werd een supportersclub opgezet en er kwam een ontmoetingsruimte voor sponsors", herinnert Eilan der zich nog. Toch heeft Eilander er ook wel eens de rem op moeten zet ten. „Sommigen wilden wel heel erg de zakelijke kant op. Dat doen jullie maar als ik weg ben, riep ik dan. Ik heb gepro beerd de Lissese identiteit te be waren, ervoor gezorgd dat het grootste deel van het elftal uit jongens uit Lisse bestond." Die opstelling had wel tot gevolg dat FC Lisse de eerste twee jaar op het hoogste amateurniveau te gen degradatie moest vechten. FC Lisse voelde dat er meer in zat. De accommodatie is per fect, er waren enthousiaste sponsors en in de Bollenstreek leeft het amateurvoetbal. Kortom aan al aardig wat voor waarden om op te stomen rich ting amateurtop was voldaan. De opvolger van Eilander, Ruud Bröring, kreeg dan ook tot taak met FC Lisse naar de top van de ranglijst te kijken. Door de komst van hoofdsponsor Ca sio werden ook de mogelijkhe den om spelers te 'halen' ver groot. Bröring herinnert zich de eerste ontmoeting met de hoofdsponsor nog goed. „Hij sprak de historische woorden: ik heb gehoord dat jij een goeie trainer bent, ik ga sponsoren en dan komen er wat spelers bij. Het zou leuk zijn als ik daar bij betrokken word, heb ik toen ge zegd." Maar Bröring wist directeur Westra van Casio te overtuigen dat de beste weg naar de top een geleidelijke is. „Anders moet je te snel spelers vervan gen en krijg je de hele vereni ging op je nek." Toch denkt Bröring te zijn gestruikeld over de 'clan' die FC Lisse vooral een Lissese club wilde laten zijn. En in november van 1993 kreeg de Noordwijker te horen dat zijn contract niet meer zou worden verlengd. John Vermeulen in actie voor FC Lisse op 30 maart 1991, een tijd dat de fusieclub nog niet tot de topclubs behoorde. Deze wedstrijd op het veld van Quick Boys werd met 1-0 verloren. archieffoto loek zuyderduin Bröring nam waardig afscheid van FC Lisse. „Ik wilde de spe lers die aan m'n stoelpoten hadden gezaagd omdat ik ze niet opstelde, laten zien hoe je met teleurstellingen omgaat. Nu gaan we nog fanatieker trainen, heb ik gezegd." FC Lisse sloot Brörings laatste jaar met een tweede plaats af en won ook nog de landelijke amateurbeker. Mark Wotte was de volgende trainer. Hij was 'assistent' bij FC Den Haag in de donkere dagen van die club en kwam naar ei gen zeggen in een andere we reld terecht. „Ik kwam van een club waar niemand iets wilde doen, bij een club waarbij bijna iedereen de handen uit de mouwen wilde steken." De Voorburger wilde het elftal 'verzorgder' laten voetballen, maar kreeg wel mee dat de 'echte Lisse jongens' niet moes ten worden vervangen. Wotte moest al snel terugvallen op de oude speelstijl, gebaseerd op 'lange halen' en veel inzet, toen hij het seizoen '94 '95 begon met vijf punten uit zes wedstrij den. Na een goede serie sloot FC Lisse het seizoen alsnog als tweede af. Wotte merkte dat de club 'smachtte naar een titel', maar ook hij zou FC Lisse geen kam pioenschap bezorgen. De over macht van Katwijk en Scheve ningen was gedurende zijn tweejarige aanstelling te groot „Bovendien merkte ik dat er bij een paar spelers iets ontbrak bij de grote wedstrijden." Die titel zal er volgens Wotte zeker ko men, ook als het dit seizoen niet lukt. „Want de serie die de club de laatste jaren neerzet, leidt uiteindelijk naar een kampioen schap." Ook de opvolger van Wotte. Paul Bahlmann (afkomstig van Alphense Boys), wilde verzorg der spelen. Maar ook hij zette aan het begin van dit seizoen een slechte openingsserie neer. Toen hij het ook nog verbruide bij (een deel van) de spelers groep, kon hij zijn biezen pak ken. Bahlmanns opvolger werd Ted Immers. De Haarlemmer solliciteerde al eerder bij de club, maar kreeg toen geen aan stelling. Immers veranderde wat aan de speelstijl, had geluk dat hij door afgelastingen tijd kreeg om de veranderingen in te slij pen, en FC Lisse begon te win nen. Van de zestien wedstrijden won de ploeg er dertien en speelde er drie gelijk; een in drukwekkende serie, die de club morgen eindelijk de fel begeer de titel kan brengen. De club heeft het inmddels wel moeilijker gekregen om het Lissese karakter te handhaven. Net als bij vrijwel elke andere zaterdagtopclub zijn steeds meer spelers van 'buiten het dorp' de club komen verster ken. De kritiek daarop van de supporters is verstomd, nu een groot succes voor het grijpen ligt. Mocht dat morgen lukken, dan heeft FC Lisse de doelstel ling bereikt. Want, zo luidt de gangbare mening, je telt pas mee als club wanneer je een ti tel hebt veroverd. Maar binnen de vereniging wordt alweer ver der gekeken. Net als alle andere clubs in de Bollenstreek, stelt FC Lisse zich officieel op het standpunt dat er aan de opzet van het amateurvoetbal in de regio niets moet veranderen. Maar intern wordt gedroomd van deelname aan een 'topliga' in het amateurvoetbal. WILLEM SPIERDIJK Frans Koenen. foto archief Arie Kurver. foto archief Bob Kootwijk. foto archief

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25