Van Gastel in selectie Oranje Stevens had schutters in computer Nederland kan leren van Britse aanpak 'hooligans' Sport Rijkaard 'stoorzender bij een leuke partij' FIFA waarschuwt voor corruptie bij WK onder 20 jaar in Maleisië Sgambelluri wint voor het eerst als prof Middag wijkt voor duo uit Holland Acht iFB Stuttgart oefent in Noordwijk f^RDWiJK» VFB Stuttgart bereidt zich in Noordwijk voor op de (uitse bekerfinale tegen Cottbus. Als afronding van het trai- mgskamp om en nabij Huis ter Duin spelen de Stuttgarters, jet onder anderen Frank Verlaat in de gelederen, op vrijdag 6 311 een oefenwedstrijd tegen Noordwijk. De wedstrijd op sport- ifk Duinwetering begint om 19.00 uur. an Kortekaas knapt het alleen op gjHAAG» Zonder enige steun heeft Jan Kortekaas een baanwed- uijd van 3000 meter tot een goed einde gebracht. De atleet uit öelofarendsveen won gisteravond na een solo van 7,5 ronden pde baan van Haag Atletiek in een tijd van 8 minuten en 40,7 (tonden. Tim Brouwer de Koning, evenals Kortekaas lid van fjden Atletiek, finishte op gepaste afstand als derde (8.57,9). De jaagse Anne van Schuppen was in 9.45,8 de snelste vrouw. Vaterpolosters willen IOC aanklagen ihberra De vrouwen waterpoloploeg van Australië gaat het IC voor de rechter brengen op beschuldiging van discrimina- iDe ploeg vindt het een schande dat waterpolo voor vrouwen eiis opgenomen in het olympisch programma van 2000 in idney. Aanvoerder Carly English zei in de Australische pers dat k jar team vastbesloten is de gang naar de rechtbank door te zet- m Seksuele discriminatie is de aanklacht. Waterpolo voor iannen maakt al sinds 1900 deel uit van het olympisch pro- w anima. Het is de enige teamsport die geen vrouwelijke tegen- inger heeft. lome ligt goed voor Spelen van 2004 ffltE carlo De Olympische Spelen van 2004 vinden hoogst- aarschijnlijk in Europa plaats. Rome lijkt de beste kandidaat, ivolgd door Athene en Stockholm. IOC-voorzitter Antonio Sa- laranch verklapte gisteren zijn voorkeur voor 2004. Dat gebeur- jtijdens de persconferentie na afloop van een vierdaags con es in Monte Carlo. In 2000 zijn de Spelen in Sydney, in 2008 jade beurt aan Kaapstad. „Maar voor 2004 gaan onze gedach- muit naar Europa." In 1992 was de olympische familie te gast [Barcelona. nimo en Olympus fuseren pKTwee grote clubnamen uit de volleybalgeschiedenis gaan men. Animo en Olympus uit Sneek fuseren. Daartoe is woens- gtijdens de gezamenlijke ledenvergaderingen besloten. De doeling is om opnieuw topvolleybal in Friesland te spelen. De ib krijgt ongeveer 500 leden en staat onder technische leding Lex Honigh, die in recente jaren Kuipers Zwolle naar de top rht. Vooral de vrouwen van Olympus maakten furore. Ze ver erden van 1985 tot 1992 acht landstitels op rij en bleven 127 iels achter elkaar ongeslagen. s lockeysters verslaan Zuid-Korea 'item Het Nederlands vrouwenhockeyteam heeft in Hattem teerste wedstrijd uit de testserie tegen Zuid-Korea met 3-0 ge- jnnen. Inge van den Broek opende in de 32ste minuut van de M jste helft de score, waarna Dillianne van den Boogaard (38), leen strafcomer, en Fleur van de Kieft (43), uit een fraaie tip- score na rust verder opvoerden. Invalster Anouk Ver- i, de 23-jarige aanvalster van Kampong, maakte haar de nt in de nationale ploeg. In Atlanta was Nederland nog kans- is (1-3) tegen de behendige en razendsnelle Aziatische ckeysters. tpeng naar Adriaan Paulen Memorial sgelo» Hezekiel Sepeng heeft gisteren zijn komst naar de iriaan Paulen Memorial in Hengelo bevestigd. De Zuid-Afri- inse 800-meterloper heeft een persoonlijk record van 1.42,74. armee is hij de snelste van het veld dat tot dusver is gecon- :teerd. Behalve de zilveren-medaillewinnaar van Atlanta tre- op 31 mei onder anderen Gert-Jan Liefers, Marko Koers, Ro lt Chirchir en El Mahjoub Haida aan. ewandowski rijgt meer «enstand in M-marathon kh tim brouwer de koning chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef rob onderwater. 071-5356463 Ruud Hesp in plaats van Van der Sar Jean-Paul van Gastel is toch geselecteerd voor het Neder lands elftal dat 4 juni in Johannesburg een vrienschappe- lijke wedstrijd tegen Zuid-Afrika speelt. Aanvankelijk had Feyenoord-trainer Arie Haan laten weten alleen de 'vas te' internationals Van Bronckhorst en De Goey af te wil len staan. Zeist anpkwam Hiddink niet. Elke speler Van Gastel wilde echter graag gehoor geven aan de oproep van bondscoach Guus Hiddink. Na overleg tussen de Rotter damse club en .de KNVB selec teerde de Achterhoeker de mid denvelder alsnog. Hij speelde tot dusver één interland (tegen Brazilië), maar moest al twee keer afzeggen. In de selectie ontbreken de Ajacieden, die in die periode een toernee door Zuid-Amerika maken. Ook Bergkamp en Stam zijn er niet bij. De aanvaller van Arsenal vliegt niet zo graag en de verdediger van PSV treedt drie dagen na de wedstrijd in het huwelijk. Tot een verrassende keuze werd ooit eerder geselecteerd voor Oranje, ofschoon het voor de één (Ruud Hesp) langer gele den is dan voor de ander (Bou- dewijn Zenden). Hesp is de eni ge die nimmer een interland speelde. Op het EK in Engeland was hij derde doelman achter Van der Sar en De Goey. De aanstaande kampioen PSV is het sterkst vertegenwoordigd met vier spelers. De selectie: doel: De Goey (Feye- noord), Hesp (Roda iq. Verdediging: Reiziger (AC Milan). De Koek (Schalke 04), Numan (PSV), Vierklau (Vitesse). Middenveld: Jonk, Cocu (PSV), Van Bronckhorst, Van Gastel (Feyenoord), Winter (Inter Milaan) en Seedorf (Real Madrid). Aanval: Makaav (Vitesse). Bosman (FC T wente). Zenden (PSV) en Van Hooijdonk (Nottingham Forest). Youri Mulder, die wegens een blessure niet meedeed met Schalke'04 tegen Inter Milan, mocht gisteren in Gelsenkirchen wel even de beker vasthouden. foto rtr utrecht. anp milaan anp/sid PSV beschikte in 1988 over het strafschop- penboekje van Jan Reker. Schalke raad pleegde woensdag de computer van Huub Stevens. De trainer uit Limburg had in zijn bestand opgeslagen hoe de spelers van In- ternazionale een strafschop plegen te ne men. Schalke won woensdag in Milaan de UEFA-beker, na penalty's. Aanvoerder Olaf Thon vertelde, nadat hij enigszins was bekomen van de emoties: „Trainer Huub Stevens had alle potentiële schutters van Inter en hun lievelingshoek in de computer ingevoerd. Bovendien koos doelman Pagliuca van Inter steeds zeer vroeg een hoek als wij moesten schieten." Negen jaar geleden, toen het opschrijf boekje nog gangbaar was, moesten straf schoppen de beslissing brengen in de finale van de Europa Cup I tussen PSV en Benfica in Stuttgart. De Nederlandse trainer Jan Re ker had toen een boekje waarin hij alle strafschoppen die hij op tv en in levende lij ve zag noteerde. Hij leende het studiemate riaal uit aan collega Hiddink. Na de wed strijd sprak doelman Van Breukelen destijds een dankwoord aan Reker uit. Hij had de zesde penalty van de Portugezen, van Velo- so, gestopt. Saillant: Stevens was destijds jeugdtrainer bij PSV. In Milaan lag Lehmann meteen in de goede hoek om de strafschop van Zamora- no te stoppen. Ook bij de tweede penalty, genomen door Djorkaeff, zat hij dichtbij met een hand. Thon: „De trainer heeft onze schutters aangewezen. Iedereen was bereid de verantwoordelijkheid te nemen". Ste vens hield zich op de vlakte: „Maar ik wist dat we bij de strafschoppen een zeer goede kans zouden maken." Thon overigens beschouwt de UEFA-be ker als de grootste overwinning in zijn loop baan. Hij schat die hoger in dan de wereld titel met de nationale ploeg van Duitsland in 1990. Stevens stelde zich bescheiden op. In Duitsland is al geopperd een standbeeld voor de Sittardenaar op te richten. „Dat is nergens voor nodig", aldus de trainer die Roda JC gedurende het seizoen verruilde voor de club uit Gelsenkirchen. De oud-international droeg de Cup op aan de supporters. „Die hebben ons altijd geweldig gesteund. Hier in Milaan, maar ook wekelijks in ons eigen stadion. In de fi nale hebben we naar onze mogelijkheden gespeeld, het maximale rendement ge haald. Toch kan ik zelf nog steeds niet be vatten dat we het hebben gered. Daar heb ik nog wel even voor nodig." In Italië werd met onsteltenis gereageerd op de nederlaag van Inter. De Gazzetta del- lo Sport sprak van 'gebroken harten' in Mi laan. van 'het verraad van Zamorano en Winter' bij de strafschoppenserie. En: 'Het heldhaftige optreden van Schalke heeft ons een bittere nacht bezorgd'. 'Inter, de beker vult zich met tranen', schreef Corriere della Serra. 'Alle hoop is vervlogen. Inter verliest na een nacht vol passie. Maar wel van een elftal dat niet meer dan gemiddeld is. Zo iets komt hard aan'. Trainer Hodgson daarentegen berust te: „Ik ben er trots op dat we zo ver zijn ge komen. Bij strafschoppen is het vooral een kwestie van geluk. Ik kan niemand iets kwa lijk nemen." Een woordvoerder van de KNVB kondigde hem donderdag aan als 'de legende', om één ding heel duidelijk te maken. Frank Rijkaard is terug in Nederland en gaat een wedstrijdje spelen. Voor het eerst in twee jaar. „Ze zochten nog een stoorzender voor een leuke partij", zei de ve dette, na twee jaar bijna on zichtbaar te zijn geweest. Hij keert terug als 'Suriprof om voor een goed doel voor het land van herkomst van zijn va der in actie te komen. Op 8 juni in Utrecht. Maar het is geen eenmalige terugkeer. „Ik voel de drang iets te gaan doen op voet- balgebied. Ik heb veel meege maakt, meerdere positief be kleed, veel systemen uitgeoe fend. Graag zou ik daar wat mee doen." Daarom heeft hij zich opge geven voor de trainerscursus van drie jaar, al bestaat wellicht binnenkort de mogelijkheid voor oud-spelers met zijn .staat van dienst het in een seizoen te doen. „Maar vraag me niet wel ke plannen ik daar nu weer mee heb, want dat weet ik absoluut nog niet. Ik vind het geweldig wat Gullit presteert met Chel sea, maar dat heeft mij niet hiertoe aangezet. Ik heb me nooit door anderen laten stimu leren. Eigenlijk ben ik gewoon benieuwd wat het is en wil ik er weer tussen staan. De rest volgt dan vanzelf wel." Hij volgt het voetbal, onder meer Oranje, van afstand. Pra ten doet hij er over, oordelen niet. Het mislukte EK van afge lopen zomer. Een eventuele strijd tussen blanke en zwarte spelers? „Ik weet het niet, want ik was er niet bij. Hooguit kan ik zeggen dat in mijn tijd zoiets nooit heeft gespeeld. Liever kijk ik naar het heden en dan zie ik dat Hiddink de zaak aardig on der controle heeft. Het Neder lands elftal is weer een een heid." Pool Jaroslaw Lewan- '.vskj krijgt dit jaar meer te- astand dan ooit in de ma- non van Leiden. Op 8 juni iet de viervoudige winnaar alleen de Russen Valeri lotkov en Alexander Fo- het hoofd bieden, maar janisator Tjeerd Scheffer (wacht op zondag 8 juni Afrikaanse deelname op (12,195 kilometer. Uit Ne- iland behoort Leimuide- n John Buskermolen tot lanshebbers op een hoge tering. icheffer gokt dit jaar op specataculaire toename het aantal deelnemers marathon, halve mara- n en tien kilometer. Op van het huidige aantal ^inschrijvingen (3000) (ft de Leidenaar het getal 0 te noemen, een toena- van bijna 3000 in verge- ing met vorig jaar. „Ook langste afstand zit weer in lift", aldus Scheffer. „Nu hebben zich 450 lopers ir de marathon gemeld. Ik en op 700 c\ 800 deelne- rs." Sj kunnen voor het eerst officieel goedgekeurde idse marathon afleggen, organisatie kreeg van de ttiekunie een certificaat stuit blijkt dat de afstand alle eisen voldoet. Verder 1 hoofdsponsor 3M zijn nigste verjaardag met een ot TV-scherm bij de fi ll, waarop de doorkomst 'de lopers op het 40-kilo- lerpunt doorlopend te be togen is. den haag anp Het Verenigd Koninkrijk is er de laatste jaren in geslaagd het voetbalvandalisme in en rond de stadions terug te dringen. Nederland zou kunnen overwe gen enkele van de Britse maat regelen over te nemen, zoals de instelling van een onafhankelij ke voetballicentie-organisatie en de introductie van een klik lijn. Die aanbeveling doet het bu reau Eysink Smeets en Etman na een in opdracht van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken uitgevoerd onderzoek naar de Britse aanpak van het voet balvandalisme. Volgens het rapport is de in 1989 opgerichte Football Licen sing Authority één van de be langrijkste instrumenten ge weest om het voetbalgeweld in Groot-Brittannië terug te drin gen. De semi-overheidsinstel- fing heeft tot taak de clubs in het betaald voetbal te controle ren op hun inspanningen voor het veiligheidsbeleid. Als een club aan de veiligheidsdoestel lingen voldoet, krijgt het een veiligheidscertificaat, dat jaar lijks moet worden vernieuwd. Als een club te kort schiet, is de FLA bevoegd de speellicentie van een club in te trekken. De FLA controleert niet alleen de veiligheid van de stadions, maar ook het veiligheidsmana- gement van een club. Omdat de onafhankelijke organisatie uit sluitend is gericht op de veilig heid in het voetbal, is er geen sprake van commerciële belan genverstrengeling. De FLA heeft ervoor gezorgd dat clubs niet langer de mogelijkheid hebben hun verantwoordelijkheid voor de veiligheid op de politie en de lokale overheid af te schuiven, constateert het bureau. In Nederland probeert de KNVB de clubs in het betaald voetbal te verplichten tot een samenhangend veiligheidsbe leid te komen. Maar volgens een evaluatie van het Centraal Informatiepunt Voetbalvanda lisme (CIV) is daar tot vorig jaar weinig van terecht gekomen. Het CIV constateerde over het seizoen 1995/96 dat een groot aantal clubs nog weinig met de richtlijnen heeft gedaan. kuala lumpur afp Roberto Sgambelluri viert zijn zege in de zesde etappe van de Giro. lanciano afp/rtr iarter Herman peijus overleden 13-jarige leeftijd is dinsdag ,fda driebandenspeler Her- Popeijus overleden. De bil- 1 uit Etten-Leur veroverde maal de nationale titel. In jftiger jaren werd Popeijus, ten Rotterdammer, vijf- Nederlands kampioen. De Italiaan Roberto Sgambelluri heeft de zesde etappe van de Ronde van Italië gewonnen. De rit ging over 205 km van Rieti naar Lanciano. Zijn landgeno ten Dario Frigo en Michele Coppolillo finishten als tweede en derde in dezelfde tijd. De Rus Pavel Tonkov blijft leider van het algemeen klassement. Het was de eerste zege voor Sgambelluri (23) als prof. Vorig jaar won hij de Giro bij de ama teurs. Het peloton had een ach terstand van zestien seconden. Fabio Baldato won de sprint van die groep. Coppolillo schoof door zijn derde plaats in het al- geemen klassement op naar de zevende plaats. Het was gisteren geen zware etappe. De coureurs deden het rustig aan. Ze hadden duidelijk nog de bergetappe van woens dag in de benen. Tonkov gunde Sgambelluri de overwinning. „Ik had in eerdere etappes van deze Giro had ge merkt dat hij goed reed. Ik ben niet bang dat ik de komende dagen minder rijd. Ik houd de roze trui tot en met de laatste etappe." De wieleramateurs van Tegel toko hebben gisteren dan toch een einde kunnen maken aan de zegereeks van Italië en Fo reldorado Golff. De ploeg van Jean-Paul van Poppel had daar echter wel een oud-prof voor nodig. Na een solo van zo'n zes tig kilometer won Tom Cordes de zevende etappe van de Olympiads Ronde. De Italiaan Andrea Collinelli behield onbe dreigd de leiderstrui. Eigenlijk had Van Poppel lie ver gezien dat neo Mark Vlijm voor de zege had gezorgd. Te geltoko heeft zich altijd hevig verzet tegen de komst van profs in de topcompetitie en Olympi- a's Ronde. De leiding voegde zelf echter ook een oud- broodrenner aan de ploeg toe. „We zijn daartoe gedwongen", vond Van Poppel. „Ik had graag met meer jonge renners gestart, maar die komen te kort. Om een ploeg draaiende te houden, moet je ook wedstrijden win nen." De Noord-Hollandse formatie heeft dit seizoen lang op een grote overwinning moeten wachten. Van Poppel noemt de behaalde resultaten magertjes. „Het heeft ons dit seizoen niet meegezeten. Je kunt je 'niet te lang achter pech verschuilen, maar het is frustrerend als het daardoor niet lukt. Tegeltoko toonde zich in de zevende etappe zeer actief. Al miste de ploeg wel de eerste ontsnapping met onder ande ren Zuijderwijk, Bijnen en Boer man. Dit groepje van acht man kreeg een maximale voorsprong van één minuut en 25 secon den. Bij de tweede poging met dertig renners waren alle ren ners van Van Poppel vertegen woordigd. Maar ook zij bleven niet weg. Na zo'n 130 kilometer ging Cordes in de aanval. Na een ploegentijdrit in de regen en pech in de Limburgse heuvels stond hij in het klassement op bijna een half uur van leider Collinelli. Gezien zijn ongevaar lijke positie kreeg hij van de Ita lianen alle ruimte. De voormalig wereldkam pioen bij de junioren kwam uit eindelijk met een voorsprong van bijna zeven minuten als eerste over de finish. Bennie Gosink probeerde als enige nog naar Cordes toe te rijden. De renner uit de Giant Löwik- ploeg, die ondanks een zege in de Ster van Zwolle een moeilijk seizoen doormaakt, naderde de koploper op vier minuten. De wereldvoetbalbond FIFA heeft gewaarschuwd voör corruptie tijdens het WK voor spelers onder de 20 jaar. De bond heeft de organisatie gewezen op mogelijke corruptiepogingen tijdens het WK van 18 juni tot 5 juli in Maleisië. Bij het vorige WK voor spelers onder de 20, twee jaar geleden in Qatar, zijn vijf personen be trapt die namens een Aziatisch goksyndicaat pro beerden wedstrijden te 'regelen'. „Wat in Qatar is gebeurd, kan ook in Maleisië", zei Peter Vela- pann, secretaris van de Aziatische voetbalfedera tie. „We moeten extreem waakzaam zijn." In Maleisië is het voetbal populair bij de gok kers. Twee jaar geleden schorste de FIFA meer dan honderd spelers en clubleiders, omdat ze wedstrijden hadden 'geregeld'. Khalid Sinouh vertrekt aan het einde van het seizoen bij Haarlem. De reserve-doelman, die transfervrij is, tekende een tweejarig contract bij SC Heerenveen. Hij volgt daar Sierk Kooistra op. Eerste doelman bij de Friezen is Hans Vonk. Sinouh (22) kwam vijf keer uit voor het olympisch team van Marokko. Anto Drobnjak (29) heeft een contract getekend bij RC Lens. De aanvaller van Bastia speelt de ko mende drie seizoenen bij de club uit de hoogste divisie. De Montenegrijnse international staat hoog op de topscorerslijst in Frankrijk. Ondanks een doorlopend contract stond hij in de belang stelling van clubs als Olympique Marseille, Gijon en Napoli. Aron Winter had al niet zo'n lekkere nachtrust. Mede door zijn gemiste strafschop moest Inter Milaan woensdagavond de UEFA-beker aan Schalke 04 laten. Gisteren bleek zijn auto, een pe perdure Ferrari F-355, van de oprijlaan gestolen. leiden tim brouwer de koning De komst van Michiel Bartman en Diederik Simon heeft Adri Middag zijn plaats gekost in de zware dubbel-vier. Bondscoach Jan Klerks uit Leiden koos de twee gelouterde boordroeiers (een riem per roeier) van de voormalige gouden Holland Acht, samen met de scullers (twee riemen) Gerritjan Eggen- kamp en Joris Loefs voor de boot die Nederland eind mei vertegenwoordigt bij de wed strijd om de wereldbeker in München. Middag maakte vorig jaar nog deel uit van de olympi sche dubbel-vier. Merlin Vervoorn en Gerard Egelmeers komen uit bij de zware skiffeurs. Pepijn Aarde- wijn probeert het op de olympi sche roeibaan van München in de lichte skiff. Maarten van der Linden, die met Aardewijn zil ver veroverde bij de Olympische Spelen, krijgt nu Pim van Op- penraaij als metgezel in de lich te dubbel-twee. Bij de lichte vrouwen starten Annette Bogtstra en Mirjam ter Beek in de skiff.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23