filmwereld uidt de doodklok Kunst mag niet tegen de borst stuiten Cultuur Kunst h* Katwijker exposeert op Internet Schat aan geroofde kunst bij overheid Naam van het beestje )oordachte opbouw bllegium Musicum e Coninck sterft op veld van eer Lichaamstaal en veelbelovende sketches bij Gebroeders Flint Appels mogelijk toch echt JDAC 23 ME11997 chef jan rijsdam, 071 -5356444 ontstaan. De kleine verwar ring is immers het begin van de grote ver warring. Een paar jaar geleden vervoegden ambtenaren van de provin cie Zuid-Hol - land zich bij hun collega's van de ge meente Leiden om de gang van zaken ten aanzien van 'het Culturele Jaar 1997' te bespre ken. Geheel in de geclachtengang van de jaren negentig waren de culturele subsidies niet meer be stemd voor individuele kunste naars. De artiesten moesten meer publieksgericht gaan wer ken en het volk kreeg de cultuur willens en wetens door de strot geduwd. In de jaren zeventig werd ie dereen die een beetje verhaal had, bedolven onder een onge richte stroom cultuurgeld. In de jaren tachtig verdween de subsi die met bakken tegelijk in alleen de zakken van aan de weg tim merende kunstenaars. Het kwa liteitsaspect was toen van groot belang. Dat die kwaliteit be paald wercl door gemankeerde kunstenaars, slecht opgeleide ambtenaren en een misplaatst politiek belang, werd op de koop toe genomen. In de laatste tien jaar van dit millennium worden de centen dus vooral publiekgericht be steed. Waarbij moet worden op gemerkt dat de totale bedragen door de inflatie geringer zijn ge worden. Zichtbare projecten," werd het nieuwe adagium van even de evolu tie van 'geld uitgeven aan cultuur' uit duiden. Toen die pro vinciale amb tenaren in Leiden aan kwamen had den ze het eti ket 'Cultuur stad' al in hun koffertje. Maar die van Leiden zeiden: Cultuurstad, zegt u, maar we zijn al 'Stad van Vluchtelingen'. Weet u wel wat dat heeft gekost, al die Opland affiches in de abri's?" „Nee, het gaat nu over het jaar 1997. In 1996 is Delft de klos. In 1997zijn jullie het. En in 1998 is Gorkum aan de beurt. „O, zit dat zo... Maar mis schien kunnen we het combine ren..." Plotseling floepten er al lerlei lichtjes aan en uithoven de hoofden van de altoos overwerk te gelduitdelers. Tot diep in de nacht werd gediscussieerd over de mogelijkheden, de wildste plannen werden gesmeed. Maar uiteindelijk kon men zich maar in één ding vinden: de naam van het project zou 'Leiden Stad van Culturen' worden. Inhoudelijk gezien zou de zaak nog nader bekeken wor den. Moe maar voldaan pakten de ambtenaren hun lege brood trommeltjes en togen huis waarts. Elk met zo'n vier uur overwerk, die zouden nog goed van pas komen om, samen met cle verplichte snipperdagen, werktijdverkorting en al eerder teveel gewerkte uurtjes een weekje vrij te nemen om zo eens goed tot rust te komen. VALLENTGOED tiedag in Den Haag rijswijk anp Nederlandse musea bezit ten duizenden kunstwer ken die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn ge roofd, gekocht of gecon fisqueerd door nazi's. De ze kunstwerken behoor den toe aan joden en niet-joden, maar zijn na de oorlog om verschillen de redenen niet meer bij de oorspronkelijke eige naren of hun nabestaan den terecht gekomen. Dat schrijft de Volks krant vandaag na een ei gen inventarisatie bij mu sea, archieveh en bij het Instituut Collectie Neder land (ICN), de opvolger van de Rijksdienst Beel dende Kunst. Hieruit zou blijken dat de Nederlandse overheid in totaal 3709 van derge lijke kunstwerken bezit, waaronder 1492 schilde rijen. De topstukken daar van - ruim 1000 - zijn in het bezit van Nederlandse musea. Het gaat onder meer om doeken van meesters als Rembrandt, Steen, Rubens, Van GOgh en Monet. De kunstwerken zijn na de oorlog weliswaar naar Nederland teruggevoerd, maar de vroegere eigena ren hebben nooit een claim ingediend om ze te rug te krijgen of hun claim werd niet rechtsgel dig verklaard. 'Leiden Stad van Culturen' lees ik in cle krant, terwijl tegelijker tijd de officiële benaming 'Lei den Cultuurstad '97' schijnt te bestaan. Vaak worden beide namen door el kaar gebruikt in een zelfde artikelEr is dus sprake van een dubbele benaming. U vraagt zich misschien af hoe zoiets is de dames en heren subsidiever strekkers. Overigens precies het zelfde wat voor sponsors van groot belang is. Niet dat ik daar wat op tegen heb. Integen deel, ik profi teer lekker mee. As. zon dag presen teer ik dankzij dit beleid weer het zeur- gebeuren in In Casa. Maar ik wou u toch Nederlandse filmwereld staat achter de voor de Nederlandse speelfilm', op 23 juni in het Tuschinski. Twintig succesvolle Nederlandse iji! elfilms zijn er van twaalf uur 's middags tot midder- ht gratis te zien. Tegelijk wisselen vertegenwoordigers de filmwereld, Kamerleden en de bewindslieden Wij- Nuis en Vermeend van gedachten over de toekomst ide Nederlandse filmindustrie. "JlAAG ANP ijri dringend maatregelen ;om de branche in de toe- op de been te houden, producent Martin Lage- en actrice Monique van de gisteren in Den Haag. „Als liet wordt ingegrepen, gaat snel bergafwaarts", waar- nvt Lagestee. Niet dat Ne- mders geen goede films nen maken, niet dat er geen ngstelling is, integendeel, er is te weinig geld. Daar- dreigt de Nederlands film verder te worden gemar- liseerd en komt niet alleen cultureel belang in gevaar, rook een economisch, wordt al langere tijd ge- ten over drie maatregelen, over de filmmakers op 23 goede berichten hopen te si van de drie bewindslie- Een werkgroep van finan- 16 is bezig met een onderzoek maatregelen ten behoeve investeerders. Volgens La- is Nederland één van de landen waar niets laan om investeren in films interessant te maken voor geldschieters. De filmwereld heeft ook over leg gepleegd met de omroepwe reld, over het verschijnsel 'tele film'. Dat is een gedramatiseer de tv-film over een actueel on derwerp, zoals bij voorbeeld de Leidse balpenmoord. Lagestee: „Als je daar een speelfilm over wilt maken, ben je drie jaar be zig. Dan leeft Zoiets niet meer echt. Een telefilm kan in een maand of negen gerealiseerd worden." Voor die telefilms moeten de omroepen filmpro ductiebedrijven inschakelen, zodat die gezond kunnen blij ven. Volgens Lagestee zijn de omroepen graag bereid tot een dergelijke samenwerking. Ze willen hun uurbedragen voor tv-drama best aan telefilms be steden. Een zo'n film kost ech ter 1,8 miljoen gulden en de omroepen beschikken slechts over negen ton per film. Niette min zijn er ideeën voor dertig van die films tot het jaar 2000. Ook hierbij zou politiek Den Haag soelaas kunnen bieden, hoopt de filmwereld. 'jjecensie li dy van der spek Musicum o.l.v. Gilles Michels Blankestijn, m.m.v. Frank Fiselier, ihoord 22/5, Stadsgehoorzaal, Lei jaren zestig waagde Adri- Schuurman zich met zijn 45 burgs koor aan het oratori- ichild of our time' van Mi ITippett (1905). Zo'n vijf- jaar later dirigeerde Barend Schuurman ratorium in Rotterdam en n. In 1997 houdt een oud- ling van Barend Schuur- Gilles Michels, de kaars bende. Hij kiest voor alle ispirituals uit dit werk. Bach in zijn passies zijn mplatieve koralen toe- zo gebruikt Tippett als al- lief spirituals llegium Musicum heeft irogramma doordacht op- iwd. 'Bestiaire' van Jean \ijf wat weemoedige lied- er beesten, worden gezon- oor het kamerkoor. Er is ré gelet op homogeniteit en kleur, maar het klinkt en voorzichtig. Het is ccfiaar de aftrap van de wed- Het gaat al een stuk zelf- kerder in de spirituals, die ïerd, maar prachtig ge- et zijn door Tippett. Er is norme versterking op ko- draven. De dynamiek spannend, het tempo functioneel wisselend, gelar deerd met vurige solo's uit ei gen gelederen. In 'Deep river' is de samenklank volwassen, kleurrijk en overtuigend gewor den. Het orkest van CM is groot, een oerwoud van strijkers, met name celli, en daarachter een lange muur van blazers, veel glimmend koper. Brahms derde symfonie met zijn stuk voor stuk bloedmooie thema's in alle delen, speelt het orkest voor treffelijk. Alle soorten instru menten kunnen hierin uithalen. Voor een amateurorkest zijn de strijkers opvallend zuiver. De hobo en fagot blazen een warm coloriet in het Andante, echt mooi volgen hier ook de grote strijkers. Maar het blijft moeilijk om in dit deel spanning op te bouwen. Het lukt heel goéd in het prachtige Poco Allegretto, waar de melodie steeds een aandoenlijke knieval maakt, die zich in alle instrumenten voort zet. •De bas Frans Fiselier is een held in de Elias van Mendels sohn- Bartholdy. Zijn stem is één en al overtuiging en kracht. Het koor is er helemaal klaar voor. Alle eventuele schroom voorbij, zingt het buitengewoon enthousiast, stralend, bijtend, schreeuwend al naar gelang de inhoud. Met dit elan teken ik voor een integrale uitvoering van dit oratorium. Door CM na tuurlijk. wjecuyt Ran de Coninck, de schrij- ran instapklare gedichten, iltvinder van de poëtische yistiek, de oprichter van Nieuw Wereldtijdschrift, is ten tijdens een congres literatuur in de Portugese dstad Lissabon overleden, iet veld van eerzegt colle- ichter en vriend Eddy van Dat is de enige troost, dat er in september een fel van hem uitkomt. De die De Coninck verre vreemd was, wil dat die [erafd rukken' heet. (lichten zijn vingerafdruk- De vingeroefeningen van Ran de Coninck waren al- af: geen hoge drempels, vriendelijk bollende ver- snedige wendingen, heer- belder. Romantisch ook. zijn verzen sprak een sierlijke relativering. Er bt worden gegrinnikt bij ioninck. Hij kneedde poë et geneesmiddel: poëzie bt helpen, tegen grote en 'e pijnen. De Coninck was de dichter van de ik-vorm: hij schroomde zichzelf en wat hij liefhad niet. Herman De Co ninck is zonder twijfel de meest gelezen dichter van Vlaanderen. Na zijn studies Germaanse filologie aan de Katholieke Universiteit Leuven, werkte hij een tijdje als leraar. Meester moeten wij die gedichten leren voor het examen? Nee, voor het leven. Dat was Herman de Coninck. Zijn journalistiek-li teraire pen oefende en sleep hij dertien jaar bij het radio- en televisieblad Humo. Zijn ster steeg niet alleen als dichter, ook als criticus en essayist. Hij stampte het Nieuw Wereldtijd schrift uit de grond en wist het te maken tot het beste wat Vlaanderen ooit op dat gebied heeft afgeleverd. De Coninck wist niet alleen vooraanstaan de schrijvers als Paul de Wïspelaere en Benno Bamard te mobiliseren, maar leverde geregeld ook zware buiten landse primeurs in zijn blad. Hij joeg op jong talent, ook al werd die jacht hem soms verweten als macht. De Co ninck was een sportief dichter. Hij hield niet alleen van voet bal, maar schreef er ook over. Hij vertaalde Cruijff in vers vorm. In de krant 'De Morgen' liet hij zijn stukjes in de letter- enbijlage verschijnen onder de titel 'De vliegende keeper'. Na dien lijmde hij die stukjes altijd tot boeken. Herman de Coninck was dichter, ook al had hij zijn pet van essayist op. Hij was dich- ter-vader en dichter-echtge- noot. Vorig jaar probeerde hij met 'De cowboybroek van Maria Magdalena' een nieuw genre uit: dat van het reisverhaal. Maar ook daar,kwam de poëzie weer bovendrijven. Straks ver schijnt bij uitgeverij De Arbei derspers de bundel 'Vingeraf drukken'. De gedichten van De Coninck zijn nooit anders dan afdrukken geweest. Of ze nu verschenen onder de noemer 'De lenige liefde', 'Met een klank van hobo', 'Enkelvoud' of in het Afrikaans: 'Liefde, miskien'. katwijk» Een opname van een biddende joodse man bij de Klaagmuur in Jeruzalem, een por tretfoto van een bezoekster van de jaarlijkse bloembollenmarkt in Lisse en een vliegerfestival op het strand van Katwijk. Dat is een greep uit het werk van de Kat- wijkse persfotograaf Dick Hoge- woning (o.a. Leidsch Dagblad). Zijn foto's zijn nu eens niet te zien in een galerie maar op Inter net. Hogewoning is vooral bekend van zijn nieuwsfoto's. Uit de ten toonstelling blijkt dat hij over meer talenten beschikt „De ge kozen foto's geven een goed beeld van het werk dat ik de af gelopen jaren gemaakt heb. De meest sprekende foto is een af beelding van een uitgebrande le lijke eend waarbij een vrouw staat te huilen. Met deze foto heb ik de derde plaats bereikt bij de zilveren camera," aldus Hogewo ning. Het is voor het eerst dat een kunstenaar/fotograaf uit de regio exposeert op Internet. Hogewo ning viert met deze bijzondere tentoonstelling zijn 25-jarig jubi leum als persfotograaf. Het be drijf Seashore Media stelt de In ternetsite beschikbaar. De foto tentoonstelling duurt nog tot eind augustus. Het werk van Dick Hogewoning is te vinden in de 'Gallery' op de website van Seas hore Media en toegangkelijk via het Internet-adres: http://www- .seashore.nl. foto dick hogewoning recensie ron rijghard Dief vari de liefde, naar de vroege poëzie van Hugo Claus. Door de Gebroeders Flint. Regie: Wim Meeuwissen.Gezien: 22/5, LAKTheater, Leiden. 'Haar nagels naderen mijn hout/haar klauwzeer wekt mijn jachtige huid,/ Als een jachthoorn hangt zij in mijn haar te tuiten'. Drie prachtige regels uit het gedicht 'Een wouw', uit de bundel De Oostakkerse gedichten, door Claus gepubli ceerd in 1954. De ontmoeting tussen man en vrouw barst door Claus vitale, zinnelijke beschrij ving bijna uit het sappige vlees, maar is het ook een lied? Bij de gebroeders Flint wel. Stef van der Eijnden en FelLx Strategier zingen het liefdevol. Het moet ook één van hun lievelingsgedichten zijn. De gebroeders Flint storten zich met hun nieu we productie op het werk van Hugo Claus. Diens vroege poëzie levert een bonte mengeling van zang, sketches en muziek op. De twee mannen krijgen tegenspel van twee jongere actrices, Ag nes Bergmeijer en Jeanette Huizinga, en dit nieu we bloed doet de groep goed. Bergmeijer vertolkt meeslepend enkele gedichten en Jeanette Hui zinga zorgt met dansscènes voor nieuwe elemen ten in het werk van de Flint-broeders. In wisse lende samenstellingen spelen de acteurs tevens losse scènes. Ter illustratie of tef inleiding van een nieuw gedicht: de man een pooier, de vrouw zwanger, maar desondanks bereid voor veel geld haar lichaam te verkopen; of een stel sukkelaars die de moeder bezingen en beschimpen. Soms zijn deze sketches zo veelbelovend dat je wel meer over de personages zou willen weten: waar komen ze vandaan, waar gaan ze naar toe en waarom gedragen ze zich zo? Dat verlangen naar méér, naar een heel toneelstuk, misschien wel één van Claus, kan niet worden vervuld, want de poëzie gaat het niet om een lange adem. Dus blijf je achter met enkele fraaie uitdrukkingen, die je terloops opvangt en probeert te memoriseren: de wind zit in mijn liezen, je woelt de aarde met je ronde billen en het paard begeerte. Veel li chaamstaal, want dat beklijft bij .zoveel woord kunstjes op de korte baan. De klassieke bekleding van Claus' poëzie is bij de gebroeders Flint decor: vier quasi-Griekse nepzuilen en stukken marmer in kisten. Dief van de liefde is niet zo verrassend en joyeus als hun vergelijkbare Music-Hall, geba seerd op de poëzie van Paul van Ostaijen. Claus laat zich niet zo makkelijk rondzihgen, maar de gebroeders Flint leveren wel een hartverwarmen de poging de gedichten van een literaire held in de schijnwerpers te zetten. Een actie die alle steun verdient. Smaak massa op expositie in Congrescentrum Leeuwenhorst amsterdam anp Twee decorstukken waarvan Karei Appel vorige week bij het Amsterdamse veilinghuis Chris tie's beweerde dat hij ze niet heeft gemaakt, zouden toch van de hand van de schilder zijn. De Hengelose kunstenaar Pier van Dijk en acteur Rudi Falkenha- gen hebben het veilinghuis daarover benaderd. Vorige week besloot Christie's zes Appels uit de veiling van 4 juni te halen, nadat Appel had meegedeeld dat het om vervalsingen moest gaan. Pier van Dijk is echter in middels met een oude kranten foto op de proppen gekomen, waaruit blijkt dat de schilder wèl aan de decors voor Tom Mandeis' cabaret Saint Ger main des Prés zou hebben ge werkt. Rudi Falkenhagen, die als jong artiest bij Manders werkte, herinnert zich dat volgens Christie's ook. Christie's zal de decorstukken desondanks niet veilen. De zaak is nog steeds in onderzoek en het veilinghuis durft niet met zekerheid te beweren wat het nu eigenlijk in huis heeft. noordwijkerhout» sandra smallenburg Mannen in driedelig maatkos tuum lopen het Congrescen trum Leeuwenhorst in Noord wijkerhout in en uit. Druk bab belend in verschillende talen ontsnappen ze even uit de con ferentiezalen om de geur van de omringende bollenvelden op te snuiven of een sigaret te roken in het voorjaarszonnetje. Een enkeling dwaalt door de gangen van het gebouw om de tentoon gestelde schilderijen te bekij ken. Al twintig jaar organiseert het congrescentrum elke drie maanden exposities van kun stenaars uit het gehele land. De ze maand wordt dit jubileum gevierd met een tentoonstelling van werk van de veertig meest toonaangevende kunstenaars uit de afgelopen jaren. Zoals zo vaak het geval is bij kunst bestemd voor openbare gebouwen is er op deze ten toonstelling weinig opzien barends of vernieuwends te ontdekken. De kunstwerken moeten immers in de smaak vallen bij een breed en in dit ge val ook internationaal publiek. De buitenlandse gasten worden in het Leeuwenhorst voorname lijk getracteerd op (bloembollen)landschappen en bloemstillevens, zowel gefoto grafeerd, geborduurd als ge schilderd en zowel realistisch als abstract. Het zijn lfwalitatief goede, maar neutrale, toegan kelijke werken die in dit gebouw aan de muur hangen. Schilderij en die niemand zullen storen en weinig emoties losmaken. Meer dan twintig jaar geleden begon Marijke Ketting met het organiseren van tentoonstellin gen voor het congrescentrum. En üians is zij nog steeds ver antwoordelijk voor de keuze van de werken. Naast haar 'De Violist' van Theo Schreurs, te zien in Congrescentrum Leeuwenhorst. foto dickhogewoning werkzaamheden als adviseuse voor bedrijven op het gebied van vormgeving is Ketting ge middeld één dag per week in de weer met het zoeken naar en benaderen van eventuele nieu we exposanten. Dat betekent niet dat ze volledig op haar ei gen smaak afgaat. „Er zijn aller lei regels waar ik rekening mee moet houden," vertelt Ketting. „De kunstwerken mogen niet te provocerend zijn, ze mogen de buitenlandse gasten niet tegen de borst stuiten. Je kimt hier geen werken tonen die je in een galerie wel zou exposeren, aan gezien je rekening moet houden met heel veel verschillende smaken. Je eigen voorkeuren kun je zelden laten gelden. Ge lukkig komt deze tentoonstel ling meer overeen met mijn ei gen smaak, omdat ik uit de honderden exposanten van de afgelopen jaren de meest inte ressante kunstenaars kon kie zen." In het uitgebreide doolhof van gangen in het gebouw is zo veel ruimte om kunst op te han gen dat er altijd groepstentoon stellingen worden samenge steld. „Eén. kunstenaar zou nooit al die ruimte kunnen vul len. Ik vraag voor elke tentoon stelling ongeveer twintig kun stenaars die ieder gemiddeld vijftien werken kunnen ophan gen. Ik ben dus vooral veel tijd kwijt met het zoeken naar kun stenaars die willen exposeren. Door veel openingen van gale ries te bezoeken, kom ik met hen in contact." Ketting selecteert de kunste naars in de eerste plaats op kwaliteit, maar kiest ook vaak voor thema's in hun werk. Zo ontstaat in de uiteenlopende tentoonstelling toch een vorm van samenhang. In de zomer maanden, als in het congres centrum vooral cursussen wor den gehouden, wordt de ten- to o ns t e lli ngsruim t e vrij gegeven voor diegenen die zich niet pro fessioneel met kunst bezighou den, de zogenaamde zondag schilders. Op deze manier krij gen ook zij de kans hun werk aan een groot publiek te tonen. Er is geen vast budget voor de tentoonstellingen die Marijke Ketting organiseert, maar de vaste kosten voor bijvoorbeeld verzekering en publiciteit wor den door het Leeuwenhorst Congrescentrum gedragen. Het centrum koopt ook regelmatig werk aan, zodat ook achter de gesloten deuren van de verga derzalen en het oratorium per manent kunst aan de muren hangt. De huidige overzichtsten toonstelling duurt t/m 13 juni 1997 en is elke dag gratis te be zichtigen van 9.00 tot 20.00 uur, Leeuwenhorst Congres centrum, Langelaan 3 te Noordwijkerhout.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21